ASNV
Ako me sjećanje ne vara BUNS
Bez Uvrede Nadam Se JUOSP
Jednostavni Univerzalni Odgovor na Sve Probleme KJMP
Koliko je meni poznato KJMV
Koliko ja mogu vidjeti PMNN
Po mišljenju nekih od nas PMSM
Po mom skromnom mišljenju PNDZ
Padoh na dupe od zaprepaštenja ŠBBDJB
Što Bi Bilo Da Je Bilo ŠBBKBB
Što Bi Bilo Kad Bi Bilo UBR
Usput budi rečeno
Moji znanstveni radovi, predavanja i bilješke
Radovi objavljeni na mrežnom sjedištu Academia.edu.
Ovdje su navedene poveznice (linkovi) na objavljene zapise na ovom blogu. Raspoređeni su u rubrike, a unutar svake rubrike po datumu objave, tako da je vremenski posljednji zapis prvi naveden. sPopiis rubrika:
1. SVJETONAZOR
1.1. Općenito
1.2. Ekologizam i okolišarstvo
1.3. Pacifizam i nenasilje
1.4. Slobodarstvo, aktivna demokracija, ekonomija za prirodu i zajednicu
1.5. Sekularni humanizam, univerizam, antiklerikalizam, skepticizam i filozofija
1.5.1. Univerzalistički mizantropizam
1.6. Feminizam i antirodizam
1.7. Antifašizam
1.8. Povijest treba razumjeti
1.9. Znanost je fascinantna
2. NOVINARSTVO (MOJI ČLANCI)
2.1. Agenda
2.2. Alertonline
2.3. Business.hr
2.4. H-alter
2.5. Narodni list
3. SLOBODA I DEMOKRACIJA
3.1. Teorija društvene akcije
3.2. Sloboda čovjeka i prava građanina
3.3. Klasna borba se zaoštrava
4. POKRETI I KAMPANJE
4.1. Slobodno i emancipirajuće obrazovanje
4.2. Anti NATO
4.3. Eko-događanja i komentari
4.3.1. Klimatske promjene
4.3.2. Razno
4.4. Eko kampanje, prosvjedi i okupljanja
4.4.1. Cvjetni trg i Varšavska
4.4.2. Razni eko-prosvjedi, okupljanja i uspjesi
4.5. Ljudska prava, demokracija i otpor nasilju
4.6. Protiv moralne panike
4.7. Razni prosvjedi - pozivi i izvještaji
4.8. Referendum o promjenama Zakona o radu
4.9. Razne akcije i kampanje
4.10. Antivladini prosvjedi (veljača-ožujak 2011.)
4.11. Društvena mreža građana (od travnja 2011.)
4.12. Volim Hrvatsku - DA za Europsku uniju!
4.13. Razotkrivanje sramotne hr wikipedije
5. UDRUGE (U kojima sam aktivan)
5.1. Hrvatska blogerska organizacija
5.2. Zajednica Humanitas
6. ZELENA POLITIKA I EKOLOŠKA EKONOMIJA
6.0. Zelena politika (od studenoga 2011.)
6.1. O urbanizmu i prostornom planiranju
6.2. O energetici, klimatskim promjenama i srodnim temama
6.3. Razne teme
6.4. Predsjednički izbori 2009.-2010.
6.5. Razno o Zelenoj listi
6.6. Zelena lista - djelatnosti podružnica
6.6.1. Zagreb
6.6.2. Ostali
6.7. Zelene stranke u svijetu
6.8. Povijest i razno
6.9. Ekološka ekonomija
7. VIJESTI, KOMENTARI I ANALIZE
7.1. Zagreb
7.2. Hrvatska
7.3. Svijet
8. POEZIJA, HUMOR, FOTOGRAFIJE I RAZNO
8.1. Moje pjesme
8.2. Fotografije i foto reportaže
8.3. Vicovi i ine šale
8.3.1. Slikovani komentari
8.4. Knjige i književnost
8.5. Šah
8.6. Kućni ljubimci
8.7. Osobnojavascript:%20void(0);
1. SVJETONAZOR
Ovdje su svrstani napisi koji govore o teoriji i strategiji. Podijeljeni su u grupe, po svjetonazorskim aspektima koje podržavam: ekologizam, pacifizam, slobodarstvo, univerizam, feminizam, aktivna demokracija te "Povijest treba razumjeti". Ti aspekti čine mrežu, vode jedan na drugi. Također, teorija koju podržavam vezana je s praksom - društvenom akcijom, pa su neki članci povezani s pojedinim akcijama i kampanjama.
1.4. Slobodarstvo, aktivna demokracija, ekonomija za prirodu i zajednicu
Ovdje sam izdvojio neke tekstove koji imaju načelni značaj. Za temu "aktivne demokracije" važni su također komentari uz kampanju "Ne u NATO", odnosno "Nato na referendum" - vidi dolje! Također razne druge teme, izvještaji i komentari dolje.
Mojih fotografija ima uz razne izvještaje s događanja, ponekad čak piše "foto reportaža" u nazivu članka. Ovdje navodim samo dnevnike u kojima su fotografije osnovni, a ne prateći sadržaj.
Energetika-Net – Portal koji, uz ostalo, donosi mnoge vijesti iz ekologije i obnovljivih izvora energije.
Okolišnonovinarstvo (blog) ZaMirZine – Novine za civilno društvo i urbanu kulturu, rubrika "Okoliš"
Donosim mrežne adrese nekih udruga i mreža udruga za okoliš u Hrvatskoj. Navedeni su samo sajtovi koji su "živi", donose vijesti o aktivnostima i druge sadržaje (ažurirano početkom listopada 2009.). Najbogatiji sadržaj donose sajtovi udruga "Kameleon", "Kneja", "Prijatelji životinja", "Zelena akcija" i "Zelena Istra".
Inicijativa "Pravo na grad" – Kampanja protiv prekomjerne ekonomske eksploatacije prostora na području grada Zagreba (protiv projekta "Cvjetni prolaz"), koju su pokrenule organizacije civilnoga društva s područja mladih i nezavisne kulture
1. Čovjek je dio prirodne cjeline biosfere, koja je ograničena.
2. ''Eko-logija'', kao znanost koja proučava temeljnu "logiku" djelovanja biosfere, nadređena je ''eko-nomiji'', koja je posebna vještina.
3. Ekonomija se ne može dugoročno zasnivati na neograničenom rastu.
4. Sve strategije i politike moraju se zasnivati na načelu održivosti.
5. Održivost podrazumijeva tri komponente, koje moraju biti zadovoljene: ekološka, socijalna i ekonomska.
6. Potreba za osobnim rastom jedna je od osnovnih potreba ljudskog bića. Ona se međutim mora okrenuti ka drugim vrijednostima, a ne materijalnom obilju i vladanju nad prirodom.
26.12.2009., subota
Vic dana: Hodanje po vodi
Cijelog svog života Franjo je slušao priče o jednoj neobičnoj porodičnoj tradiciji. Prepričavao se da su njegov otac, djed i pradjed bili sposobni hodati po vodi na njihov 18. rođendan. Na taj dan, oni su prehodali preko jezera do krčme gdje su popili svoje prvo legalno piće.
Kad je došao Franjin 18. rođendan, on i njegov drug Joža uzeli su čamac i odveslali na sredinu jezera. Franjo je izašao i čamca - i skoro se utopio! Joža je jedva uspio izvući da ga na sigurno.
Ljutit i zbunjen, Franjo je otišao kod svoje bake. "Bako, moj je 18. rođendan, pa zašto ja ne mogu hodati preko jezera kao moj otac, njegov otac i njegov otac prije njega?"
Baka je pogledala Franju u oči i rekla: "Vjerojatno je to zato što su tvoj otac, djed i pradjeds svi bili rođeni u siječnju, a ti si rođen u lipnju."
Danas rano ujutro (tj. odmah iza ponoći), oko kipa NIkole Tesle, koji se nalazi prekoputa veleposlanstva Republike Turske u Zagrebu, omotana je zastava Kurdistana. To je učinjeno u znak protesta protiv politike turske države prema nacionalnim pravima i u znak solidarnosti s borbom kurdskog naroda za svoju slobodu. Na samom kipu ostavljeni su i leci s ovim tekstom:
Kurdi su stari bliskoistočni narod koji ima bogatu kulturu i dugu povijest, ali i narod koji danas nema svoju državu. U svijetu danas živi oko 25 milijuna Kurda, od čega oko 15 milijuna živi na području Republike Turske i čine do 20% stanovništva te države. Ipak, prema službenoj ideologiji turske države (kemalizmu) u Turskoj žive samo Turci, a kurdska nacionalna zajednica ne postoji.
Zbog toga se Kurdi ne smiju školovati na svom materinjem jeziku. Ovom politikom turska država želi postići da Kurdi kao narod nestanu. Međutim, Kurdi nisu izgubili svoj nacionalni identitet. Dapače, represija kojom se ugrožavaju njihova nacionalna prava samo je potaknula njihov otpor.
Osamdesetih su Kurdi organizirali svoju stranku i samoobranu protiv represije turske vojske. Na sve pokušaje legalne borbe za nacionalna prava kurdska država je odgovorila zabranama i progonima. Sve stranke i udruge koje se zalažu za nacionalnu ravnopravnost su zabranjene, uključujući i tri parlamentarne stranke od kojih je posljednja zabranjena prije dva tjedna.
Time je država jasno pokazala kako su sva obećanja da će se odnos prema potlačenoj naciji promijeniti lažna i kako u Turskoj nema nade za demokraciju. Državu u potpunosti kontroliraju vojni krugovi koji prijete državnim udarom kad god im razvoj situacije ne odgovara.
Kurdistan je možda daleko, ali borba kurdskog naroda zaslužuje našu solidarnost. To je trenutno jedna od najvećih antiimperijalističkih, antikolonijalnih i antifašističkih borbi u svijetu. Smatramo kako ni jedan narod ne može biti slobodan ako potlačuje drugi narod, pa je borba kurdskog naroda borba svih nas.
Sliku sam pronašao guglajući "cowboy" i "bible". Da ne povjeruješ - postoji Cowboy Bible Church! Koliko sam shvatio, to je u pokretu "ponovo rođenih" kršćana, po Lanu Frostu, koji je bio prvak u jahanju na biku 1987., a dvije godine kasnije je umro.
Unatoč čiči zimi, globalno zatopljenje je realnost
Skup u Kopenhagenu završio je razočaravajuće zato jer dvije godine intenzivnih priprema i pregovora nisu dovele do obavezujućeg dokumenta, ali ipak su najmoćinije sile, među njima idva najveća svjetska proizvođača stakleničkih plinova (SAD i Kina) priznala da se globalno zagrijavanje događa, da čovjek tome pridonosi i da treba poduzeti mjere sprečavanja.
Nešto sam o tome pisao danas i jučer za druge, trenutno mi se ne da ponavljati na blogu. Bit će još prilike slijedećih dana.
Bilježim, da su danas predstavnice Ženske mreže Hrvatske predale veleposlanstvu Kraljevine Danske u Zagrebu prosvjed, zbog postupaka danske policije prema prosvjednicima. Bio sam tamo, ali nažalost zaboravio sam mobitel pa tako nisam snimio uobičajene slike. Dvoje novinara mene slikalo sa tri žene ispred zgrade veleposlanstva.
Jučer čistim snijeg ispred kuće, a susjed, koji čini isto, kaže me: "Ma gle ovu hladnoću, kakvo globalno zatopljenje, ja u to uopće ne vjerujem!" Naravno, globalno zatopljenje ne znači da neće biti hladnih zima; dapače, može se dogoditi da bude i većih, iako kratkotrajnih, hladnoća nego ranije (a također, globalno zagrijavanje može lokalno dovesti do zahlađenja). Meteorolog Zvonimir Katušin komentira sličnu izjavu voditelja TV dnevnika: Gluplju izjavu nije mogao dati!.
Konferencija o klimatskim promjenama u Copenhagenu dala je razočaravajući rezultat. Gledam izvještaje i komentare, pa ću nešto napisati možda večeras, ili sutra ili prekosutra. U međuvremenu, snijeg zatrpava, čistim ispred kuće svaki sat. Na sreću, nemam razloga negdje putovati, u kući je pristojno toplo i ima hrane i pića. Pogledajte u koloni lijevo moj "Dnevni haiku"!
Pa, zaboravimo brige i nasmijmo se malo!
STVARI KOJE SUPRUGE VOLE ČUTI, ALI SE TO NIKAD NE DOGAĐA
Gle, neprosto ne znam što da radim s novcem koji sam osvojio na sportskoj prognozi. Hajde, uzmi ga i idi u šoping centar i pogledaj možeš li naći nešto za kupiti.
Hej, hajde da pozovemo tvoju majku da provede ljeto s nama!
Samo naprijed, pojedi treći komad čokoladne torte. Ako ima nešto što mrzim, to su mršave žene.
Koja sreća, u videoteci daju popusst na romantične filmove!
Znaš, Pamela Anderson naprosto nema intelektalne sposobnosti koju ja smaram tako privlačnom kod žena.
Osvojio sam nagradu na radio stanici i mogao sam birati ulaznice za nogomentu utakmicu ili za premijeru baleta u HNK. Odjeni svećanu haljinu, idemo u kazalište!
Bljek, nema ništa na TV osim nogometnih utakmica. Hajdemo kupiti neko novo pokućstvo.
Kažem ti, nema ništa ugodnije nego biti lijepo dotjeran s odijelom i kravatom.
Dvoboj šampiona: utječe li čovjek na globalnu klimu?
Na Konferenciji UN o klimatskim promjenama u Copenhagenu, ponavlja se situacija koju sam očekivao i koja se već nekoliko puta bila dogodila (pa i u Kyotu 1997.): opća konfuzija, razne grupacije inzistiraju na svojim stavovima, te će se sigurno pregovori voditi duboko u noć, možda i do zore.
U međuvremenu, dogodio se jedan "epski" dvoboj dvojice "šampiona" oba tabora: ekologističkog i poricatelskog.
Domaći osporavatelji klimatskih promjena na razini su onih u svijetu. Na jednako lošoj razini.
Mjesecima se pripremao javni sukob između kolumnista londonskog Guardiana Georga Monbiota i jednog od vodećih osporavatelja Iana Plimera. Konačno se on odigrao, 15. prosinca, na australijskoj televiziji ABC.
Plimer je započeo s političkom optužbom (vlade izmišljaju klimatske promjene jer žele povisiti poreze i uzeti nam novac), te na nijedno konkrento pitanje Monbiota i voditelja emisije Tonyja Jonesa o izvorima svojih tvrdnji nije dao odgovor, nego je vrdao o svemu i svačermu, deset puta ponovio "vi niste znanstvenik nego novinar, vi niste pročitali moju knjigu" i durio se, da je to neučtivo, što mu stalno ista pitanja ponavljaju, čak i kad se pozivaju na radove drugih znanstvenika i znanstvenih institucija. Nije mogoa objasniti na temelju čega tvrdi da vulkani izbacuju više ugljičnog dioksida nego ljudske aktivnosti (US Gelogical Survey tvrdi da zapravo ljudske aktivnosti izbacuju 130 puta više), da je nakon 1998. trend zahlašenja (Svjetska meteorološka organizacija tvrdi da je to zapravo najtoplija decenija otkad postoje mjerenja), na osnovu čega tvrdi da satrelitska mjerenja negiraju trend povišenja temperature, a druga pitanja, koja mu je Monbiot davno postavio (pogledajte na njegovom blogu), nisu ni stigla na red.
Stavljeno na jubitu, koliko vidim, čak triput! Snimka je u tri djela, ukupno 25 minuta.
Trebate se izjasniti slažete li se ili ne s listom od 30 tvrdnji, te odgovoriti na tri dodatna pitanja. Vaši se odgovori uspoređuju s onima prdsjedničkih kandidata, te izračunava stupanj podudarnosti.
Ovo je zanimljiva anketa i primjenjiv alat, iako nipošto odlučujući. Već samo po sebi je korisno, da sami sebe "preslišate" o postavljenim pitanjima. Ima nekih manjkavosti, na koje je u gore spomenutoj diskusiji ukazano. Najveća je ta, što od 12 kandidata čak pet (Hebrang, Pusić, Primorac, Bandić i Tuđman), nisu poslali svoje odgovore, pa im je formalno pripisano da su na sva pitanja odgovorili "nemam stav", što je naravno posve nerealno. To bi se moglo popraviti tako, da oni ipak naknadno pošalju odgovore, da ih se jednostavno izbriše iz računa, ili da im se pripišu odgovori na osnovu njihovih javnih nastupa.
Anketa se pojavljuje u dobrom trenutku, deset dana prije izbora. Može pomoći, da u slijedećim danima fokusirate pažnju na nekolicinu, koja su vam pri vrhu, da provjerite svoj utisak.
Naravno, na kraju, u prvome krugu, možda nećete dati svoj glas onome koji vam se faktički najviše dopada - možda zato jer smatrate da nema šanse, ili baš naprotiv, neki autsajder vam je dovoljno simpatičan da "potrošite" glas u prvom krugu, računajući da to nije bitno jer vaš prvi izbor će svakako ući u drugi krug.
U drugom krugu, hoćeš-nećeš, dat ćete glas onome, tko vam se manje ne dopada.
Ne treba pretjerivati s time da je ovo "objektivni" rezultat nasuprot "subjektivnom utisku". Serijom pitanja, na koje se odgovara sa da ili ne, ne može se dobiti potpuna objektivna istina! Kao što je problem u školi npr. kad se istinsko znanje i razumijevanje pokušava ocijeniti samo rješavanjem jednoga teksta.
Problemi su i s time, što se iza jednakog odgovora mogu kriti različiti faktički stavovi. Recimo, vi ste odgovorili da je najvažnija dužnost predsjednika/predsjednice države da zastupa zemlju u inozemstvu, i naznačili da vam je to osobito važno. Dakle, "pluseve" dobijaju kandidati koji su isto odgovorili. Ali drugo je pitanje, da li se vi slažete da su ti kandidati zaista sposobni za taj zadatak!
Jedno od dodatnih pitanja je da označite koje su teme važne za vaš svjetonazor. Sjećam se jednog teksta u kojem je bila ponuđena šira skala, nešto kao "presudno", "vrlo važno", "umjereno važno...". Tu bi se vjerojatno dobio još nešto precizniji rezultat. Npr. moguće je da je netko tako žestoki protivnik pobačaja da mu je to presudno: kandidata koji nije za zabranu pobačaja automatski eliminira, bez obzira na sve drugo.
Ili, još bolje bi vjerojatno bilo da se na svako pitanje ponudi šira skala - pet ili sedam mogućnosti, umjesto tri, tako da ispitanik može izraziti stupanj svojeg slaganja ili neslaganja s nekom tvrdnjom (Likertova skala).
Meni je recimo Vidošević ispao prilično visoko, ali za njega nipošto neću glasovati, taman da najednom prihvati retoriku Damira Kajina :)) jer ga smatram zastupnikom najgore frakcije krupnog kapitala ("crony capitalism", o čemu sam pisao). Bandić je u bitnom PMSM isto, razlike u drugim stvarima u nastupu i imidžu su nevažne. Zato sam pisao (vidi: Kapitalisti su odbacili stranke i traže novog lidera) da ne bi bilo čudno, da se slijedeće godine nađu zajedno.
Moji rezultati:
Slavko Vukšić 53%
Damir Kajin 52
Ivo Josipović 42
Nadan Vidošević 40
Vesna Škare-Ožbolt 36%
Boris Mikšić 36
Josip Jurčević 34
Ostali - nula, što je posljedica toga, da je to onih pet, koji nisu priložili odgovore!
"Najbolji" dakle tek malo prelaze 50%. Nije baš neki rezultat. :(
Evo, obratit ću pažnju na Vukšića u slijedećim danima. :)
Prošlo je više od tri godine otkad je završen osnovni tekst Četvtog izvještaja Međunarodnog panela o klimatskim promjenama (IPCC AR 4). Slijedeći izvještaj pojavit će se 2013.. U međuvremenu su publicirane stotine radova o temama koje se tiču klimatskih promjena i ljudskog utjecaja. Ovaj izvještaj sintetizira rezultate klimatologije, značajne za donošenje politiličkih odluka, u posljednje tri godine. Pripremljen je kao priručnik za sudionike konferencije u Copenhagenu, medije i javnost.
Izvještaj pokriva grupu tema na kojima je radila Radna grupa 1 IPCC-a, "Fizikalno-znanstvene osnove" (Physical Science Basis). Obrađeni su znanstveni rezultati objavljeni u recenziranim časopisima i knjigama. Autori su pretežno raniji vodeći autori IPCC.
SAŽETAK
Najvažniji zaključci nedavnih istraživanja klimatskih promjena su:
Brzi rast emisija stakleničkih plinova: Globalne emisije ugljičnog dioksida iz fosilnih goriva u 2008. bile su 40 posto više nego 1990.. Čak i ako globalne emisije budu stabilizirane na današnjem nivou, samo 20 godina takvih emisija daje 25 posto vjerojatnoće da će zagrijavanje preći dva stupnja celzijusa. Čak i sa nultim emisijama poslije 2030. godine, svaka godina odgađanja akcije povećava šanse da porast temperature premaši dva stupnja.
Aktualne globalne temperature ukazuju na zagrijavanje izazvano ljudskom aktivnošću: Tijekom posljednjih 25 godina temperature su rasle stopom od 0,19 stupnjeva celzijusa na desetljeće, što se dobro slaže s predviđanjima zasnovanim na povećanju stakleničkih plinova. Čak i tijekom proteklog desetljeća, usprkos opadanju sunčeve aktivnosti, trend zagrijavanja se nastavio. Prirodne, kratkoročne fluktuacije se pojavljuju kao i obično, ali nema značajnih promjena u osnovnom trendu zagrijavanja.
Ubrzano otapanje ledenih pokrova, ledenjaka i ledenih kapa: Brojna satelitska i površinska mjerenja pokazuju, bez dvoumica, da kako grenlandski tako i antarktički ledeni pokrovi ubrzano gube masu. Topljenje ledenjaka i ledenih kapa u drugim dijelovima svijeta također je ubrzano od 1990..
Ubrzano nestajanje ledenog pokrova na moru Arktika: ljetno otapanje ledenog pokrova na arktičkom moru ubrzava se mnogo brže nego što predviđaju klimatski modeli. Površina ljetnog ledenog pokrova tijekom 2007.-2009. bila je oko 40 posto manja nego što u prosjeku predviđaju klimatski modeli korišteni u Četvrtom izvještaju IPCC.
Porast razine mora bio je potcjenjen: Sateliti pokazuju veliki prosječni porast razine mora (3,4 milimetra godišnje u posljednjih 15 godina), što je 80% više od posljednjih predviđanja IPCC. Ovo ubrzanje je konsistentno s udvoručenjem u prinosu od topljenja ledenjaka, ledenih kapa i ledenih pokrivača Grenlanda i zapadnog Antarktika.
Revidiranje predviđanja razine mora: Vjerojatno je da će do 2010. godine globalna razina mora porasti najmanje dvostruko u odnosu na projekcije Radne grupe 1 u Četvrtom izvještaju IPCC. Ako se emisije ne smanje, može znatno premašiti jedan metar. Gornja granica je bila procjenjena na dva metra povećanja do 2100.. Razina mora nastavit će rasti stoljećima nakon što globalna temperatura bude stabilizirana, pa trebamo očekivati rast od nekoliko metara u slijedećih nekoliko stoljeća.
Odgađanje akcije donosi rizik nepovratne štete: Niz ranjivih dijelova klimatskoga sustava (npr. kontinentalni ledeni pokrovi, amazonske prašume, zapadnoafrički monsuni idr.) mogle bi biti gurnute ka naglim ili nepovratnim promjenama ako se zagrijavanje nastavi na način "business-as-usuall" tijekom ovoga stoljeća. Rizike prelaženja kritičnih granica ("točaka izvrtanja", "tipping points") snažno se pojačava s aktualnim klimatskim promjenama. Zato bi čekanje na višu razinu zansntvene sigurnosti moglo značiti da će neke točke izvrtanja biti pređene prije nego što iz prepoznamo.
Preokret mora doći brzo: Ako želimo da globalno zagrijavanje bude ograničeno na maksimum od dva stupnja iznad predindustrijskih vrijednosti, globalne emisije trebale bi postići vrhunac između 2015. i 2020. g. i zatim naglo opadati. Da bi se klima stabilizirala, "dekarbonizirano" globalno društvo – s emisijama ugljičnog dioksida i drugih dugoživućih stakleničkih plinova blizu nule – treba biti ostvareno znatno prije kraja ovoga stoljeća. Konkretnije, prosječne godišnje emisije po stanovniku trebale bi biti smanjene znatno ispod jedne metričke tone ugljičnog dioksida do 2050.. To je 80 do 95% ispod emisija po stanovniku u razvijenim zemljama 2000. godine.
Žena izlazi iz kafića i primijeti najneobičniju pogrebnu povorku kako se kreće prema obližnjem groblju.
Iza dugačkih crnih pogrebnih kola, na oko 50 metara, kretala su se druga, ista takva. Iza drugih kola hoda jedna osamljena žena vodeći pit bulla na uzici. Iza nje, na maloj razdaljini, zbijena gomila od oko 200 žena.
Ovo je izazvalo toliku ženinu radoznalost da je, puna uvažavanja, prišla ženi koja vodi psa i rekla: "Moje saučešće zbog vašeg gubitka. Znam da je ovo loš trenutak da vas uznemiravam, ali nikad nisam vidjela ovakav pogreb. Čiji je pogreb?"
"Mojeg supruga."
"Što mu se dogodilo?"
Žena sa psom odgovori: "Moj pas ga je napao i ubio."
Prva žena dalje ispituje: "Dobro, a tko je u drugim kolima?"
"Moja svekrva. Ona je pokušala pomoći mojem suprugu i pas je i nju napao."
Nakon nekoliko trenutaka napete tišine ispunjene razmišljanjem, prva žena upita:
Intervju sa mnom u "Glasu Slavonije": Klimatske promjene
Danas je u dnevnom listu "Glas Slavonije" objavljen razgovor sa mnom, povodom Konferencije UN o klimatskim promjenama u Copenhagenu. Novinar mi je poslao neka pitanja jučer elektronskom poštom i odgovorio sam na isti način. Nisam mislio, da će to biti objavljeno posebno, kao intervju. Sve pet, samo što piše da sam "jedan od čelnika Zelene akcije". Ja nisam ništa o tome govorio, a novinar je valjda naprosto pretpostavio, da moram biti čelnik nečega.
Ispravno bi bilo "jedan od bivših čelnika Zelene akcije" (i osnivač - to ostaje! Slijedeći mjesec slavi se 20 godina.). A moglo bi i "jedan od bivših čelnika Zelene liste" (i osnivač). I recimo "Jedan od bivših čelnika Hrvatske blogerske organizacije" (i osnivač...). Hm... ima toga još...
ZELENI HRVATSKE POKUŠAVAJU ISPRAVITI BLAMAŽU HRVATSKE NA KONFERENCIJI O KLIMI U KOPENHAGENU
Čovječanstvo će preživjeti, ali postoji opasnost od teškog sloma civilizacije
Objavljeno: 14.12.2009
ZAGREB – Konferencija o klimi, koja se održava u Kopenhagenu, za Hrvatsku je počela neslavno, kako su i predviđali aktivisti “Zelene akcije”. Naime, zbog svog upornog inzistiranja na umjetnom povećanju emisija štetnih plinova i službenog stava hrvatskog izaslanstva da se našoj zemlji dopusti povećanje emisija od šest posto do 2020. godine, za razliku od većine država svijeta koje su najavile smanjenje od 20 posto i više, Hrvatska je dobila nagradu globalnog civilnog društva za najgoru državu na svijetu u klimatskim pregovorima. Riječ je o nagradi “Fosil dana” o kojoj na kraju svakog dana Konferencije glasaju svjetske organizacije civilnog društva prisutne na konferenciji.
Kompromis će biti postignut
Zoran Oštrić, jedan od čelnika “Zelene akcije”, nije iznenađen jer je hrvatska službena delegacija zauzela tradicionalistički stav.
– Sprječavanje klimatskih promjena teška je muka i obveza, pa zato treba kopati rukama i nogama da se prihvate što manje obveze. Sav im je interes u tome, da Hrvatska dobije višu “kvotu” za sljedeće desetljeće, pa da se moramo što manje truditi oko prilagodbi. To je posebno žalosno, jer Hrvatska nema neku veliku industriju koja bi imala interes da se mjere ne provode: ne proizvodimo automobile, zaliha ugljena nemamo, a zalihe nafte i plina brzo će biti iscrpljene. Naprotiv, imamo mogućnosti unošenja inovacija: solarne energije, industrije građevinskog materijala i slično. Čak možda, recimo, proizvodnja električnog automobila. Samo treba uočiti prilike, tvrdi Oštrić.
Po njemu, nemoguće je prognozirati ishod konferencije do samog kraja.
– Golem je broj interesnih grupa i lobija, država, kompanija, društvenih pokreta, znanstvenika... Međutim, nekakav će sporazum, uz neizbježne kompromise, svakako biti postignut, siguran je čelnik “Zelene akcije”, čijih je tridesetak aktivista nazočno u Kopenhagenu, što bi, kaže, trebalo pridonijeti popravljanju negativnog imagea koji je Hrvatska dobila.
– Nekakav dogovor će biti postignut, samo je pitanje hoće li to biti dovoljno. Važno je, naglašava Oštrić, da se konačno shvatilo čak i u novoj američkoj administraciji kako treba razmišljati dugoročno, 40 godina unaprijed.
Kratko razdoblje rasipništva
– Klimatske promjene samo su dio sveopće ekološke krize i krize resursa, koji će kulminirati sljedećih desetljeća. Zemlja će preživjeti, čovječanstvo također, ali moglo bi se dogoditi da dođe do teškog sloma i nazadovanja civilizacije: da napori jednostavno ne budu dovoljni. Svi danas ovisimo o uvoznoj energiji: plinu koji stiže iz Rusije (bez kojeg, recimo, nema ni mineralnih gnojiva!), ugljenu iz Australije itd., pa onda, brodovi koje pokreće nafta donose nam banane iz Južne Amerike i brojne druge stvari koje prihvaćamo kao obične... Teško je zamisliti da naša djeca i unuci na to više neće moći računati. Nuklearna energija ne rješava problem, jer zalihe urana također su ograničene, a problem nuklearnog otpada nerješiv. Pravo je pitanje hoćemo li uspjeti naći zamjene u tih 40 godina, ili će naše doba ostati zapamćeno kao kratko razdoblje nepojmljive raskoši i rasipništva. Ali ipak postoji šansa da šteta ne bude nepopravljiva. IPCC predviđa da bismo uz snažne mjere mogli zadržati globalni rast temperature do 2100. godine na dva posto, zaključio je Oštrić.
Hrvatska zanemarila ekologiju
Čini se kako će u idućem razdoblju najveći problem biti natjerati hrvatsku Vladu da promijeni svoj stav prema zagađivanju. A to se, prema mišljenju čelnika “Zelene akcije”, može kroz ekološke pokrete, medije, odgovorne znanstvenike i svjesne pojedince koji moraju nastaviti uvjeravati političare da klimatske promjene jesu problem koji bi Vlada uvijek trebala imati na pameti.
– Danas misle da je dovoljno da se time bavi jedan nevažni odsjek u jednom manje važnom odjelu jednog ministarstva. Opća ekonomska politika države morala bi poticati proizvodnju i industriju – ali ne bilo kakvu nego onu koja će nam omogućiti budućnost, kaže Oštrić.
Osim onoga što objavim na blogu, često napišem nešto na raznim drugim mjestima na svemrežju, što ne prenesem ovdje, ili pak neke bilješke ostanu na mojem hard disku - nikad ih ne obradim za objavljivalnje.
Evo jedne takve teme, usputno, jer sam pročitao zapis blogera jedvagenij, koji je objavljen i na naslovnici blog.hr. Nije tema kojom se inače bavim; privuklo me što se spominje Glas Koncila (kojeg čitam, i ne volim zbog konzervativnog, anti-koncilskog usmjerenja; naime, protivno duhu II. vatikanskog koncila, više u duhu onoga prvog, ili Tridentskog), i rubrika "(Pri)govor znanosti", koju međutim cijenim. Odvojio sam pola sata za surfanje; zaista je fascinatno, koliko vam svemrežje informacija može dati, ali morate se ipak malo potruditi i naćiono, što je relevantno i bitno!
Napisao sam tamo nešto, a gotovo istovremeno napisala je komentar u istom duhu blogerica Arhitektica u usponu. Ovdje donosim nešto proširen i sređen tekst.
"Glas Koncila" je u rubrici "(Pri)govor znanosti" objavio članak Mamografija pod upitnikom. Shvatljivo je, da se javljaju reakcije "što se Crkva opet miješa u ono što je se ne tiče". Rimokatolička crkva imala je takvih antizanstvenih istupa u problematici medicinski potpomognute oplodnje i mjera protiv začeća (tvrdnje da prezervativi nisu pouzdani). Pogledajte npr. moj dnevnik Postati roditelj - grijeh?. Ja sam inače antiklerikalac i žestoki kritičar Crkve, ali u ovom slučaju PMSM reakcija nije opravdana. Prije svega, u ovoj rubrici pišu stručnjaci i ona nema veze sa službenim stavovima crkvene hijerarhije.
Ovo je dakle jedan od onih slučajeva kad postoji evidentni interes javnosti, ali moramo, prije svega, saslušati što razni stručnjaci imaju za reći. Umjesto reakcija "na prvu loptu" bilo bi dobro da se o temi povede javna rasprava. Rak dojke ozbiljan je stvar, treba razmatrati razne metode da se smanji broj slučajeva.
Danas u podne održali smo akciju na Zrinjevcu u Zagrebu, povodom Konferencijie UN o klimatskim promjenama u Copenhagenu. Pročitajte priopćenje.
Za tu priliku napravio sam u obliku letka tekst Takozvani "Climategate": izmišljena afera. Napravljen je na osnovu moja dva teksta o toj temi objavljena ovdje u proteklih tjedan dana.
Popodne je održana osnivačka skupština Gradske organizacije Zelene liste za Zagreb. Sudjelovalo je 20 delegata iz šest postojećih podružnica na području Zagreba.
Po statutarnoj odredbi o spolnom paritetu, birani su supredsjednica i supredsjednik.
Za supredsjednicu je izabrana Sanja Stipandić, predsjedni...ca podružnice Gornja Dubrava i vijećnica u Vijeću gradske četvrti Gornja Dubrava. Za supredsjednika je izabran Ivan Pernar, potpredsjednik podružnice Stenjevac i vijećnik u Vijeću gradske četvrti Senjevac (http://stenjevecmojkvart.blog.hr/).
Sanja je izabrana bez protukandidatkinje, dok je Ivan Pernar dobio samo jedan glas više od protukandidata Siniše Dvornika.
Za tajnika je izabran Darko Mrzlečki (Trešnjevka - jug, predsjednik podružnice i vijećnik u vijeću gradske četvrti).
Zelena lista ima 14 vijećnika u vijećima gradskih četvrti grada Zagreba (pet posto od ukupnog broja vijećnika u 17 četvrti), po čemu je četvrta stranka u Zagrebu.
Zanimljivo je također spomenuti da je danas drugi krug glasovanja za trećeg dožupana Sisačko-moslavačke županije, iz redova srpske manjine. U drugi krug ušli su dvojica najbolje plasiranih iz prvog kruga, održanog prije dva tjedna: Milan Oblaković iz SDSS-a i Siniša Gajić iz Zelene liste (zajednički kandidat sa Banijskom demokratskom strankom i Demokratskom partijom Srba).
Danas je održan prosvjed novinara, na koji sam bio pozvao prošli tjedan. (U tom tekstu su i stavovi HND i neke poveznice.) Razni mediji prenijeli su informacije, pa se ja ograničavam samo na nekoliko fotografija uz rečenicu objašnjenja.
Prošle godine, održan je bio prosvjed novinara protiv nasilja nad novinarima i drugima. Vidi: Prosjved novinara: Par slikica. Prosvjedna povorka bila je, kao i nekoliko drugih posljednjih godina, zadržana kordonom policije kod Kamenitih vrata.
Prva slika: okupljeni pred početak skupa ispred Hrvatskog novinarskog doma. Okupilo se, po mojoj procjeni, oko 200 ljudi. Među njima neki studenti, koji su nedavno organizirali preuzimanje fakulteta (Fakultet političkih znanosti i Filozofski fakultet).
Balkon Hrvatskog novinarskog doma s transparentima.
Dušan Miljuš drži govor. Ministar unutarnjih poslova bio je obećao, da će napadači na njega biti otkriveni do kraja ove godine....
Klimatske promjene, suše u Slavoniji i pokolj u Darfuru
Jučer je u Copenhagenu počela 17. Konferencija UN o klimi. Cijela godina bila je ispunjena pripremama, koje bi trebale dovesti do dogovora o zajedničkim ciljevima i obvezama u smanjivanju emisije stakleničkih plinova u post-kyoto periodu, do 2020. godine i dalje, sve do 2050. godine. Glavnu ulogu imaju SAD, Europska unija, Indija i Kina.
Neću duljiti o teoriji. Prenosim danas samo prevod nekoliko pasusa iz članka novinara bitanskog lista Independent Johana Harija: The Choice at Copenhagen: Heroism or Collective Suicide.
U posljednjih nekoliko godina, izvještavao sam s tri mjesta gdje globalno zatopljavanje ima katastrofalne učinke: Arktik, Bangladeš i granica Darfura. Razgovarao sam s Inuitom koji je u nevjerici gledao kako njihova vjekovna lovišta nestaju a ledenjaci se mrve u more. Stajao sam na tonućoj obali Bangladeša dok je seljanin pokazivao točku usred mora govoreći: "Tamo je bila moja kuća."
"Kad ste ju napustili?" pitao sam.
"Prošle godine", rekao je, tresući glavom.
Ali u Darfuru sam dobio najjasniji uvid u mnogo topliji svijet. Stalno naseljeni seljani i nomadski pastiri bili su razvili miran način dijeljenja zaliha vode u tom području, ali tijekom 1990-ih voda je počela nestajti. kako mi je jedan izbjeglica predočio: "Voda je presušila, i mi smo počeli ubijati jedni druge za ono što je ostalo." Glavni tajnik UN Ban Ki-moon rekao je da se to događa zbog globalnog zatopljenja, sumirajući izvještaj svojih vodećih znanstvenika. Kada stvari koje trebamo za preživljavanje nestaju - voda, hrana i zemlja - mi ne čekamo smrt. Ubijamo za njih.
Naravno, nasuprot bezbrojnim svjedočenjima sa svih strana svijeta (i u Slavoniji su od 1980-ih, sušne godine znatno češće nego ranije), izrazito su aktivni poricatelji, koji u interesu ljudi kao što je gore spomenuti milijarder, inzistiraju kako su sve to slučajnosti ili prirodne oscilacije, kako nema famoznog "konačnog dokaza" i kako ne bismo smijeli ništa poduzimati, jer bi to štetilo "našoj ekonomiji". Čak i vlada SAD promijenila je ploču, ali hrvatska još nije. Pogledajte pak članak u časopisu Scientific American prije godinu dana: Top 10 Places Already Affected by Climate Change
Uz te tekstove, još jedan pojam iz teorije suvremene kapitalističke ekonomije, koji se PMSM može primijeniti i na našu situaciju.
Iako im je jasno kako stvari funkcioniraju, iako gunđaju, većina ljudi u sustavu "kumstva" (klijentelizam, korupcija, nepotizam) sudjeluje i ne želi stvarne promjene. Narod shvaća kako stvar funkcionira, bijesno osuđuje "velike lopove" ali im se zapravo i divi. Ne žele da se sustav bitno promijeni, jer se boje da se neće snaći u sustavu koji nije baziran na "snalaženju"; sve što žele, je određeno poboljšanje vlastitog položaja.
Situaciju možemo objasniti pojmom ekonomija kapanja ("Trickle-down economics"). Pojam koji se veže uz neoliberalne ekonomske mjere (dati novac bogatima tj. smanjiti im poreze isl. - siromašnima će "dokapati" od tog obilja - to je "suply-side economics", regonomika). Kod nas je ta logika danas naročito vidljiva u nepostojanju poreza na prihod od kapitala, dok su porezi na prihod od rada visoki.
Nema to međutim veze sa "slobodnim tržištem" kao takvim: ideja jest upravo u tome, da vlada intervenira na tržištu, ali u korist bogatih. Sve vlade u svijetu točno su to činile prošle godine, spašavajući međunarodni financijski sustav, a i vlada B. Obame nastavlja s istom logikom.
Ljudi rezoniraju: postoje oni na vrhu koji kradu milijune, srednji nivo stotine tisuća, ali će i do nas dolje nešto dokapati, poneka tisuća ili par besplatnih piva isl..
Kao što je jedna dosjetka iz 1990-ih govorila: "Druže Tito, ti si krao al' i nama dao, ovi kradu al' nama ne dadu". Traži se "novi Tito", dobri vođa, koji brine o svojem narodu. Onda će narodu dokapati malo više, pa će biti sretni. Ne očekuju, da je moguće da oni na vrhu ne kradu, ili barem da to bude sasvim malo.
Sjećate li se serije "Mućke"? Svi smo mi pomalo Del Boy Trotter, sitni prevarant koji jednostavno ne zna bez mućki zarađivati - i također, svi smo pomalo njegov naivni brat Rodney, koji se svog starijeg brata ponekad gnuša, ali mu se i divi i ne može se otrgnuti i graditi vlastiti život.
Kapitalisti su odbacili stranke i traže novog lidera
Zastupnici krupnoga kapitala u Hrvatskoj, kako izgleda, za razliku od one grupice politologa i "političkih analitičara" čije isprazne komentare donose svi mediji, shvaćaju ispražnjenost modela partitokracije i potrebi da se okrenu "demokraciji s vođom", o čemu sam pisao u nekoliko tekstova (središnji je Predsjednički izbori samo su uvod u bitnu promjenu političke scene).
Jedna od specifičnosti aktualne predsjedničke kampanje jest činjenica da najveće iznose za reklamiranje svog lika i djela troše neovisni kandidati, koji na raspolaganju nemaju stranačku infrastrukturu – Milan Bandić, Nadan Vidošević i Dragan Primorac. Zagrebački gradonačelnik oko sebe je okupio i najbrojniji PR tim, a upravo fascinantan je i broj njegovih neformalnih suradnika koji koriste svaku priliku da poguraju Bandićevu kampanju. S druge strane, što je do sad bilo nezamislivo, najveću kuknjavu zbog nedostatka novca možete čuti u taborima kandidata koje su ponudili HDZ i SDP – najveće političke stranke. Tamo gdje je do jučer bilo novca na bacanje danas važu svaku lipu, dok stranački otpadnici troše kao ludi i ne pitaju koliko što košta. Posljedica je to činjenice da krupni kapital svoje zaštitnike više ne vidi u kandidatima koje su delegirale političke stranke, nego u ljudima s kojima su, zahvaljujući njihovim dosadašnjim pozicijama, više nego dobro radili i zaradili.
Za onu suprutnu političku opciju koju sam spominjao (u tekstu Hrvatska pred izborom: više ili manje demokracije?, i ranijim), okrenutu širenju pojam demokracije prema sudioništvu i deliberaciji, trebat će još vremena.
Tako, pragmatički gledano, u ovom trenutku treba podržati stranke. Naravno, ne budimo naivni: dobace kapitalisti i njima još poneku kost, hobotnica u njima i dalje ima jake krakove. Ali ipak, čak je i HDZ (s Jacom, svakako ne s Hebrangom!) u ovom trenutku manje zlo.
Kao što ste možda već čuli, ili pročitali trijumfalistički kometar G-newsa, studenti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a također i Sveučilišta "Juraj Dobrila" u Puli, prekinuli su studentsku kontrolu na fakultetima. Međutim, kao i nakon završetka prvog zauzimanja fakulteta, Nezavisna studentska inicijativa za besplatno školstvo, koja je dio svjetskoga pokreta protiv komercijalizacije obrazovanja, neće time prestati djelovati. Samo se oblici akcije mijenjaju. Studenti su sazreli, mnogo novih stvari naučili. Plenumi će nastaviti djelovati i međusobno koordinirati djelovanje, kao i razne prateće aktivnosti radnih grupa. Tako ovih dana na FF Zg:
5.12. Programska sekcija (18 h)
7.12. Grupa za informiranje (14 h)
7.12. Analiza dokumenata (17 h)
7.12. Međuplenumska suradnja (20 h)
8.12. Tehnička pitanja plenuma (17 h)
9.12. Grupa za pitanja bolonje (16 h)
9.12. Radna grupa za širenje direktne demokracije (18 h)
Plenum FF Zg sastat će se u utorak, 8. prosinca u 20 sati, u dvorani D-7. Kao i dosad, svatko je pozvan sudjelovati, a može i predložiti točke dnevnoga reda na emajl plenum.tehnikalije[at]gmail.com. U Puli, Plenum Sveučilišta "Juraj Dobrila" sastat će se u ponedjeljak u 19 sati.
Studenti Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, te još neki s drugih fakulteta koji su ih podržali, organizirajući prosvjed ispred zgrade Ministarstva obrazovanja (nakon što su već ranije prekinuli blokadu), doživjeli su direktan sukob s posebnim snagama policije. Pružili su nenasilni otpor sjedanjem na zemlju ("sit-in"). Policija je bila korektna, za razliku od nekih činovnika.
I na drugim sveučilištima i fakultetima, iako nije bilo blokade, bile su organizirane razne akcije podrške Nezavisnoj studentskoj inicijativi (npr. Osijek i Zadar).
Tiskana je "Blokadna kuharica", koja opisuje kako je FF Zg funkcionirao tijekom 35 dana studentske kontrole u proljeće. Prodaje se po 20 kuna, a u pdf-u se može skinuti ovdje.
Potencijalno veliki značaj za stvaranje narodnog pokreta protiv "kumovskog kapitalizma" koji vlada Hrvatskom su kontakti, ovog puta ne samo simbolički, studenata (koji su dio "kognitivnog proletarijata") s radnicima i seljacima. U Zagrebu su organizirane tribine za radnike brodogradilišta 3. Maj i kutinske Petrokemije, a u Splitu za radnike splitske Željezare, vranjičkog Salonita i sinjske Dalmatinke Nove. U dvorani 7 Filozofskog fakulteta u Zagrebu organiziran je i seljački plenum. I to dokazuje, kako kaže Plenum FF Zg u današnjem priopćenju, da fakulteti više nisu institucije za reprodukciju socijalnog autizma, već polazišna mjesta društvene promjene i političke inovacije.
Prenosim prvo vijesti iz Pule, čiji su studenti prvi bili izglasali blokadu nastavnog procesa i studentsku kontrolu. Prvi put otkako su se studenti pobunili protiv rapidne komercijalizacije školstva, vrhovno tijelo jednog sveučilišta u Hrvatskoj složilo se sa studentima oko prijedloga novog zakona. Iz današnje izjave za medije.
Na plenumu je prvenstveno bila riječ o održanoj izvanrednoj sjednici Senata Sveučilišta, kojoj su prisustvovali i delegati-promatrači Nezavisne studentske inicijative, odabrani od strane plenuma. Na sjednici se govorilo o blokadi Sveučilišta, okvirnom roku u kojemu bi se moglo započeti s izgradnjom kampusa, te o radnom Prijedlogu načela za studiranje bez školarine koju je izradilo Povjerenstvo za izradu promjene zakonske regulative o visokom obrazovanju na svojoj sjednici 30. studenog 2009. godine.
Senat, kao i sami studenti, složili su se oko toga kako ovaj prijedlog Povjerenstva nije prihvatljiv i kako su potrebne izmjene. Stoga je Senat Sveučilišta Jurja Dobrile donio svoj zaključak:
"Pravo na studij bez plaćanja školarine pripada svakome tko je udovoljio uvjetima za upis na sveučilište (određene sveučilišnim kriterijima i kapacitetima) za cijelo vrijeme predviđeno programom studija i zakonskim propisima koji reguliraju studentska prava.
Nadalje, ugovorom sveučilišta i Vlade Republike Hrvatske osigurat će se nadoknada sredstava koja Sveučilište gubi izostankom naplate školarina, te to mora postati dio redovitog financiranja pri poslovanju Sveučilišta.“
Zaključeno je kako će delegati Plenuma kao promatrači i ubuduće prisustvovati na sjednicama Senata, te sjednicama Vijeća svih Odjela. Članovi Senate, prisutni na Plenumu, istakli su kako će zahtijevati od Vlade da se Zakon o sveučilištima uputi na javnu raspravu, prije izglasavanja u Saboru.
Na kraju želimo poručiti cjelokupnoj javnosti, prvenstveno Vladi Republike Hrvatske, kako trenutačni prekid blokade Sveučilišta ne znači nikakvu predaju, niti odustajanje od borbe za naša prava.
Prenosim citate iz Izjave za medije Plenuma FF Zg, petak 4. prosinca. Obrfatite pažnju posebno na treći pasus: zašto se radi o strateškom pitanju koncepcije razvitka Hrvatske, a ne samo o nekoliko stotina milijuna kuna iz proračuna koje bi trebalo usmjeriti u ovu ili onu svrhu.
Početkom prošlog tjedna, nakon studentskog preuzimanja kontrole nad fakultetima u četiri hrvatska grada, premijerka je izjavila kako će novi prijedlog zakona koji regulira financiranje visokoškolskog obrazovanja biti gotov ovaj tjedan. Danas je petak, a prijedlog još nitko nije vidio. Drugačiji scenarij nismo ni očekivali (...)
I dalje se studentski zahtjev tretira kao nerazuman, a pokušava se to opravdati potpuno lažnim argumentom o postojanju "vječnih studenata", navodnih parazita na državnom proračunu, iako je sâm Bolonjski proces eliminirao tu fantomsku kategoriju. (...) Kriterije "uspješnosti" nitko nikada nije točno definirao, otvarajući time prostor za manipulativno postavljanje letvice previsoko, kako bi što više studenata plaćalo. (...)
Osim pitanja financiranja studija, o kojem se priča glasno, već je dugo aktualno i pitanje restrukturacije sveučilišta prema novom Zakonu o sveučilištima, o kojem se šapuće iza zatvorenih vrata. (...) Struktura sveučilišta njime će se korporatizirati, a dosad postojeći demokratski minimum smanjiti, ako ne i posve ukinuti. Nije teško zaključiti da su takve promjene priprema terena za buduću privatizaciju i daljnju elitizaciju dostupnosti visokoškolskog obrazovanja. (...)
Zatim, iz današnjega priopćenja. Ističu kako je odluka, kao i uvijek, bila donesena nakon otvorene rasprave na Plenumu, u kojoj su svi imali pravo sudjelovanja, sagledavanja objektivnih uvjeta i voljom većine.
U posljednjih osam mjeseci potvrdilo se još jednom da je politička borba za sistemske društvene promjene dugotrajna. Dugotrajni procesi prolaze kroz različite faze, no bitno je prepoznati i odrednice njihova kontinuiteta. U našem slučaju, treba ih potražiti u zahtjevu koji pretpostavlja jednakost kao svoj osnovni politički sadržaj, u dosljednom odbijanju političke forme koja dopušta da šačica privilegiranih iza zatvorenih vrata donosi odluke u ime većine, ali i u svijesti da živimo u povijesnom trenutku u kojemu kolektivni angažman protiv tendencijâ tržišnog fundamentalizma predstavlja akutnu demokratsku obavezu. Kontinuitet te borbe suspenzijom blokade nije doveden u pitanje. (...)
U borbu koja je započela na proljeće, ove su se jeseni uključili i brucoši. Njihov angažman bio je izuzetno važan, a s vremenom će postajati još važniji. Znanja koja smo stekli prenosimo dalje, a naš broj raste. (...)
Tako se stvara kontinuitet, priprema za "smjenu generacija", koji je preduvjet za održivost jednog društvenog pokreta, nasuprot potpunom promašaju moje i mlađih generacija, o čemu sam nešto pisao prekjučer.
Klimatske promjene : izmišljeni skandal s "ukradenim e-mailovima"
I u Hrvatskoj su je pojavili prikazi izmišljene afere, kojoj vatreni pobornici teze da ne treba činiti ništa u vezi klimatskihh promjena pokušavaju prišiti ime "Climategate", pa čak i zaključiti kao je to nekakva velika prekretnica, da se sve one tisuće znanstvenih radova koji dokazuju globalno zagrijavanje i ljudski utjecaj na to, sada treba baciti u smeče, i sa zadovoljstvom zaključiti kako su to sve bili falsifikati i možemo mirno nastaviti po starom.
Nikakva ozbiljna afera ne postoji, iako se možda mogu dovesti u pitanje neki detalji procjene da li neki znanstveni rad zaslužuje biti objavljen u nekom časopisu ("peer-review process"). Oni koji zbog svojih profiterskih, kratkoročnih, sebičnih interesa pokušavaju spriječiti donošenje globalnih obveza za smanjivanje emisije stakleničkih plinova, dovoljno su bogati da financiraju izradu mnogih sumnjivih znanstvenih istraživanja, s tendencijom zaključka kakva im odgovara. Međutim, kad dođu na recenziju u znanstvenim časopisima, pokazuje se da su sumnjive vrijednosti. O toj temi su ugledni znanstvenici međusobno razgovarali: broj takvih radova, te velika propaganda koja se diže oko noih koji uspijevaju biti publicirani, je izazvao njihovu zabrinutost za dignitet znanstvene zajednice.
Neki su zaključili da treba pooštriti kriterije i koordinirati napore u očuvanju znanstvenog digniteta. Drugi, ipak, čak i ako jesu uvjereni u stvarnost klimatskih promjena, misle da se možda u toj brizi pretjeralo. Inače, i neki radovi koji tvrde da su moguće posljedice klimatskih promjena još mnogo gore nego što je "konsenzus" odnosno većinsko mišljenje među znanstvenicima, nisu bili objavljeni.
Dakako, cijela priča je lansirana sada, uoči susreta u Copenhagenu, s očitom namjerom. Vodi se velika politička bitka, da sve zemlje svijeta (a sada, osim onih razvijenih koje su prihvatilie neka ograničenja još 1997. u Kyoto protokolu, trebale bi na to pristati Kina i Indija) prihvate obveze smanjivanje emisija ugljičnog dioksida, metana i drugih stakleničkih plinova. Mnogi imaju interes da se taj dogovor spriječi ili barem odgodi.
Velika većina klimatologa i drugih kompetentnih znanstvenika smatra da su klimatske promjene stvarnost i da čovjek, vrlo vjerojatno, na njih utječe. Treba naglasiti da, zbog ogromne složenosti teme kojom se bavimo, nije niti može biti APSOLUTNO SIGURNO DOKAZANO da je to tako. Čak i ako se Hrvatska pretvori u Saharu, nećemo moći biti "apsoutno sigurni", da je ljudska aktivnost tome pridonijela.
Tu se međutim radi o političkom izboru načela: da li ćemo čekati apsolutno sigurni dokaz (koji je zapravo načelno nemoguć) ili ćemo već na osnovu procjene da je neka velika nevolja MOGUĆA poduzeti neke mjere? Ovo potonje je "princip predostrožnosti", evidentno odgovara "zdravom ljudskom razumu".
U sve tri grupacije su mladi ljudi, pretežno studenti. Točna je kritika koja će vam odmah pasti napamet: ako ima među njima poneki radnik, to je - zasad - samo slučajno. Međutim, na početku su svog puta. Moraju pipkati sami u mraku, jer im generacija njihovih očeva i majki (moja generacija) nije ostavila nikakvo pažnje vrijedno, djelotvorno, intelektualno i organizacijsko nasljeđe. Nema kontinuiteta, osim djelomično kod anarhista, koji su u Hrvatskoj već izgradili pažnje vrijednu vlastitu tradiciju (brojne grupe i organizacije, počevši od Zagrebačkog anarhističkog pokreta 1992., desetine tiskanih knjiga, razne male akcije...).
Neke grupe usmjerene na kulturu i teoriju, kao što su one okupljene u inicijativi "Pravo na grad", PMSM zašle su u slijepu ulicu, samorazumijevajući sebe kao malu kulturnu i intelektualnu elitu, koja se ne želi miješati s "prostim pukom" (a kulturna elita uvijek gubi u sukobu s ekonomskom i političkom; vidi npr. moj članak Kako su Zelena akcija i Pravo na grad izdali zagrepčane, koji je izazvao snažnu kontroverzu - vidi: Sukob na hrvatskoj civilnoj ljevici :) ).
Povezano s prethodnim, tzv. "civilna scena" (ono što sam gore nazvao "civilna ljevica": ekološke udruge, feminističke, za ljudska prava, mirovne) također je paralizirana u slijepoj ulici "udrugaštva". (O tome sam nešto pisao jučer). Kao "Treći sektor" usisana u sustav, izgubila sav emancipatorski potencijal i karakteristike društvenih pokreta unatoč povremenim slabašnim proplamsajima, a pritom, jer nema oslonac u širem puku, nema ni onu snagu i dostojanstvo koje slične organizacije u razvijenim demokratskim zemljama imaju).
Stranke ljevice (SRP, Ljevica Hrvatske) u potpunom su rasulu. U SDP-u, sasvim su marginalni oni koji ozbiljno promišljaju o tome da stranka ne bi trebala panično bježati od svake lijeve retorike. Zelena lista učahurila se u "neutralnu " poziciju ne artikulirajući druge teme osim "zaštite okoliša", ne razmišljajući uopće o teoriji i idelogiji (puki pragmatizam, kao i sve druge stranke u Hrvata).
Jedno upozorenje, kad vidite ove moje žestoke riječi i osude: ja razmišljam strukturalno; one nisu usmjerene protiv pojedinaca. Sklon sam vjerovati da većina ljudi nisu loši, da imaju dobre namjere, da se ozbiljno trude (zato kažem da sam po karakteru mješavina naivčine Alana Forda i prgavca Boba Rocka). Ali strukture su te, koje postavljaju blokade u djelovanju i u mišljenju. Kako sam upravo napisao u komentaru na komentar beatrice12, kako altruizam tako i egoizam svojstveni su čovjeku (te tako i kukavičluk i herojstvo, ksenofobija i kozmopolitizam itd.), a o okolnostima, i načinima kako se okolnosti strukturiraju ("sustavi"), ovisi, što će doći do izražaja.
Tako, moja poruka svima trima bila bi: "Ne vjerujte nikome iznad tridesete" (uključujući i mene). Što me neće spriječavati, da nastavim davati savjete. Dijalektika, drugovi i drugarice, ništa bez nje!
Vidim naime, da postoje međusobne podjele i nepovjerenja, nastavljajući se na stoljetne raskole na ljevici (lenjinisti, anarhisti, trockisti...). To je ozbiljan problem i čini mi se besmisleno u današnje vrijeme. Mislim da se treba tragati za suradnjom u akciji i na stvaranju neke zajedničke platforme. Sad, kad ste još u začecima, pravo je vrijeme za to, prije nego što se razlike prodube i institucionaliziraju.
Institucije i građani: dva događanja za Dan ljudskih prava
Jučer sam objavio poziv na prosvjedn novinara na Dan ljudskih prava, 10. prosinca. One koji su ga pročitali i eventulano pribilježili podatke, upozoravam da je u prvoj najavi bilo pogrešno navedeno vrijeme okupljanja: nije 16:00, nego 11:30.
Isti dan, nažalost u isto vrijeme, jedno drugo, više formalističko okupljanje: otvaranje tzv. Kuće ljudskih prava, u Selskoj, u prostorima nekadašnjeg Doma umirovljenika. "Kuća ljudskih prava" je savez udruga, koje su zajednički na korištenje dobile prostor od Grada Zagreba.
U istovremenosti ova dva događaja vidim simboliku razilaženja strukture i pokreta, institucija i građana.
S jedne strane formalizirane udruge, koje su unatoč pojedinačnim naporima da iz tog okvira izađu tijekom posljednjeg desetljeća kooptirane u sustav kao tzv. "treći sektor", po logici suradnje a ne konflikta sa prva dva sektora (privreda i država) koja imaju stvarnu moć. Nevolja je, da "treći sektor" kod nas nije izgradio bazu za kontramoć u javnoj podršci. Posve naviknute preživljavati od prihoda koje dobivaju za "projekte" od "institucionalnih donatora", domaćih i stranih, one nemaju podršku u iole širim slojevima javnosti (širim od nekoliko stotina ljudi), niti se oko toga trude.
S druge strane - građanska akcija, manje-više spontana inicijativa, koja dolazi od jedne udruge ali ipak - mogući začetak novih novih društvenih pokreta ("novih novih", ironično rečeno, jer smo 1980-ih uvelike pričali, u cijeloj Europi pa i kod nas tj. u tadašnjoj Jugoslaviji, o "novim društvenim pokretima", iz kojih su 1990-ih nastale udruge koje su tada igrale važnu ulogu u suprotstavljanju autoritarnosti Tuđmanovog režžima, a zatim, kako rekoh, postale dio sustava). Kasni takva akcija, ali svakako je dobrodošla i treba je poduprijeti. Nemam prevelikih očekivanja da će se stvarno na brzinu nešto promijeniti, ali vidim u tome naznake za budući društveni razvoj u malkice boljem pravcu. (Novinari su, kao i studenti, "kognitivni proletarijat", u sustavu nazvanom kognitivni kapitalizam.)
Povodom istoga dana, 7. prosinca u kinu Europa započinje Human Rights Film Festival 2009. sve do 13. prosinca, u popodnevnim i večernjim satima, bit će prikazani zanimljivi dokumentarni i igrani filmovi. Pogledajte program na gornjoj poveznici, a također je otvorena i posebna facebook grupa. Isti filmovi bit će prikazivani i u Rijeci, dan kasnije..
Na Dan ljudskih prava, u četvrtak 10. prosicna 2009., održat će se prosvjed novinara, na koji su pozvani i građani. Okupljanje je u 11:30 ispred zgrade Hrvatskog novinarskog društva (Perkovčeva 2), odakle će se kolona kretati do zgrade Ministarstva kulture (Runjaninova 2).
50. skupština Hrvatskog novinarskog društva, održana 27. i 28. studenog u Opatiji, donijela je sljedeće zaključke:
1) Skupština HND-a smatra da je opća medijska situacija u Hrvatskoj na najnižim razinama u posljednjih desetak godina. Skupština HND-a zadužuje Izvršni odbor HND-a da na Dan ljudskih prava, 10. prosinca, organizira prosvjedni skup ispred Novinarskog doma u Zagrebu, kojim bi se ukazalo na sadašnje neodrživo medijsko stanje u Hrvatskoj.
2) Posebno razmatrajući situaciju na HRT-u, Skupština HND-a ocjenjuje da je sadašnje stanje kaotičnosti i neprofesionalnosti, izazvano radom čelništva na HTV-u, dostiglo toliku razinu da dolazi u pitanje rad HTV-a kao javne televizije. Stoga Skupština HTV-a traži da vijeće HRT-a preispita daljnju kompetenciju ravnatelja HRT-a i čelnih ljudi za obavljanje svojih funkcija.
3) Skupština HND-a smatra da se kroz proces tzv. restruktuiranja Večernjeg lista krše egzistencijalna, radna i profesionalna prava novinara tog lista.
4) Skupština Hnd-a osuđuje kažnjavanje djelatnika medijskih kuća koji upozoravaju na probleme u kući. HND smatra nedopustivim što vlasnici medija ignoriraju zakonsku obvezu donošenja statuta u svojim medijima. Skupština HND-a traži od Ministarstva kulture da u izmjenama Zakona o medijima predvidi sankcije za one vlasnike koji ne poštuju obvezu donošenja statuta.
5) HND izričito inzistira na poštivanju do sada sklopljenih pojedinačnih kolektivnih ugovora te na donošenju nacionalnog kolektivnog ugovora u što kraćem roku. U protivnom, Sindikat i HND organizirat će prosvjedne aktivnosti, što uključuje i štrajk.
6) Skupština HND-a ocjenjuje nezadovoljavajućom dosadašnju aktivnost članova HND-a u upravama ili nadzornim odborima medija u zaštiti integriteta, interesa i prava članova HND-a.
7) HND smatra neodrživim što još uvijek nije osnovano tripartitno vijeće za medije. Jednako tako smatra da se više ne može tolerirati netransparentan rad Vijeća za elektronske medije te da je javnost uskraćena za informaciju o tome poštuju li koncesionari programske obveze.
8) Arhiva Vjesnika javno je dobro, pa stoga Skupština HND-a poziva Ministarstvo kulture da novinarima i javnosti omogući uredan i besplatan pristup i korištenje te arhive.
9) Skupština HND-a donijela je zaključak da se sva dokumentacija vezana uz aktivnosti, financijsko poslovanje i djelatnike ICEJ-a predaju Državnom odvjetništvu. Skupština HND-a također poziva Državno odvjetništvo da utvrdi ima li u tim dokumentima elemenata kaznenog djela, a ako ima da postupi prema službenoj dužnosti.
P.S. Točan početak prosvjeda još nije određen, a nije definirano hoće li biti pohoda do ministarstva kulture koje je nadležno za medije. Termin i pohod su preliminarna varijanta koju je na večeri nakon usvajanja zaključaka razmatrala skupina članica/članova 50-e skupštine, žarko zainteresiranih za uspjeh prosvjeda. Kada Izvršni odbor službeno odredi vrijeme i oblik prosvjeda, gornje će informacije biti ažurirane.
Na prosvjed je pozvana i javnost, a dio skupštinara računa na podršku studenata i svih drugih društvenih skupina spremnih aktivno doprinijeti promjeni negativnih trendova u zemlji.
Ne dopustimo da zbog nesolidarnosti ne bude nikog tko bi digao glas kad dođe red na nas (da nam se oduzmu ustavom zajamčena ljudska prava)!
Željko Peratović,
Član Skupštine HND-a
predsjednik Ogranka slobodnih novinara HND-a
slobodni novinar i bloger