30.03.2007., petak
Pravo na skrivanje informacija: dva primjera
Slika lijevo: Javna tribina na Sigečici povodom plana gradnje na jedinoj livadi u naselju, 18. studenoga 2006., zbog velikog interesa građana nije mogla biti održana u predviđenoj dvorani, pa je održana na otvorenom. Poglavarstvo grada Zagreba ne smata to dovoljnim razlogom da nešto odgovori na građanski prosvjed.
SDP-ov saborski zastupnik Nenad Stazić je na svom blogu pisao o pravu na pristup informacijama, pa me potaklo da i sam o tome nešto napišem.
Iz vlastitog iskustva kao novinar i aktivist, te kao glavni tajnik političke stranke Zelena lista (mala, ali ima vijećnike na lokalnom nivou), a i iz iskustva drugih aktivista za okoliš i ljudska prava, znam koliko je teško do neke informacije doći, bili zakoni ovakvi ili onakvi, ako netko ima interes da informaciju sakrije, ili se naprosto inati. Zakon kaže da administracija treba odgovoriti u roku od 30 dana, ali primjerice na građansku peticiju na Sigečici iz studenog prošle godine, koju smo kao Zeleni za Zagreb predali, odgovora nema ni danas.
Administracija nažalost ima svoju logiku i inerciju, žudnju da sakrije informacije, čak i kada nema posebnog razloga. (Ipak ,da budem pošten, ima i primjera korektnosti, pa i susretljivosti.) Zanimljiv je i nedavni primjer: Ministarstvo obrane Republike Hrvatske odbilo je primiti predstavnike Zelene mreže Karlovačke županije i Hrvatskog helsinškog odbora, koji su željeli razgovarati o utjecaju na okoliš vojnih poligona (pogledajte letak u pdf formatu sa njihovim "prijedlozima" hrvatskom Saboru i Vladi); ali, gle čuda, primilo ih je Ministarstvo obrane Velike Britanije i odvelo u posjetu jednom poligonu!
|
- 13:33 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
29.03.2007., četvrtak
Kampanja: "Kamenolomi - loši susjedi"
Prva slika: skretanje ka kamenolomu u Ivancu Bistranskom. Druga slika: ispred ulaza u kamenolom (dalje ne puštaju). Treća slika: sa kamenoloma Očura, prvog eksploatacijskog polja u Hrvatskoj koje se na zakonski način sanira (o čemu danas piše Večernji list, a prije njega Nezavisni medij za okoliš "Alert".
U tekstu objavljenom u ponedjeljak bio sam najavio TV emisiju, u kojoj je dvoje članova stranke Zelena lista govorilo o problemima kamenoloma u Hrvatskoj, koja je bila jučer navečer na OTV-u. Bilo je to u emisiji "Povećalo" koju vodi Dorino Manzin, inače u javnosti najpoznatiji homoseksualni aktivist u Hrvatskoj, sada predsjednik udruge "Drugi korak". S Dorinom sam pak to gostovanje dogovorio prije tri tjedna, kada smo se sreli na prosvjedu povodom Međunarodnog dana žena!
Ja, sam inače, bio sudionik i štoviše govornik na prvom "Gay Prideu" u Zagrebu 2002. godine, iako sam, ako koga zanima, hetero - ali tada su mnogi heteroseksualci sa tzv. "civilne scene" došli i pružili podršku manjini koja je progonjena bjesomučnom mržnjom, što se i pokazalo napadima na pojedince prije i nakon skupa. Mene su napala četvorica na Trgu žrtava fašizma, s leđa, izudarili me, srušili na tlo i slomili jedno rebro udarcem šipke, ali sam uspio ostati i pobjeći.
No dobro, to nije tema ovog posta, samo onako usput, volim digresije. One su dobro sredstvoa da se zadrži "holistička" svijest o povezanosti sviju stvari, što je jedno od temeljnih načela ekologizma, samo ponekad se pretjera pa… no da, natrag na temu!
Riječ je o dakle kamenolomima. Prekosutra, tj. u subotu 31. ožujka, u 11 sati, Zelena lista organizira susret s građanima i tiskovnu konferenciju na temu "Kamenolomi - opasni susjedi"., u Ivancu Bistranskom, nana terasi cafea poetičnog immena Verona. Da sada ne prekopiravam, informaciju, zajedno sa letkom kojeg smo pripremili pa ga možete isprintati, pogledajte na www.h-alter.org.
Kada počnete oko ovoga čačkati, preplave vas uđasavajuće informacije sa svih strana. Ljiljanka Mitoš-Svoboda, iskusna aktivistia Osječkih zelenih i novinarksa Nezavisnog medija za okoliš Alert, obavila je opsežno istraživanje i objavila ga pod imenom Operacija Kamenojedac. Na internetu sam našao i informaciju o ekokampanji planinara povodom problema koje stvara kamenolom Orešje, također na Medvednici. Vrlo je svjež problem sa kamenolomom Škrobotnik na području Parka prirode Žumberak, zbog kojeg su stanovnici sela Grdanji prestali slati djecu u školu.
Slijedi opsežnij tekst, koji sam za ovu kampanju napisao. Donosima ga kao citat, Konačna varijanta našeih političkih zahtjeva, kako ih stranka formulira, nešto je drugačija - ovo je moj autorski tekst.
(E, još jedna digresija: imam uvijek problema sa odabiranjem kategorija mojih tekstova. Dobro, "politika", pa onda može i "osobno", ali ono najvažnije nije time zahvaćeno. Fale rubrike "Priroda", "Okoliš", "Zemlja" isl, pa i "Društvo", "Društvene aktivnosti" ili slično.)
KAMENOLOMI U HRVATSKOJ:
SUSTAVNA KORUPCIJA UNIŠTAVA PRIRODNE RESURSE
Ako u Hrvatskoj želite dobro zaraditi – otvorite kemenolom ili šljunčaru! Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, vađenje kamena i ostalih ruda je prema ekonomskoj isplativosti na drugom mjestu među industrijskim grupacijama. U razdoblju od 2000. do 2005. g. u Hrvatskoj su se legalna eksploatacijska polja kamenoloma prostirala na 6.500 hektara, a vrijednost legalno iskopanih i prerađenih kamenih sirovina iznosi 6,5 milijardi kuna godišnje.
Goleme zarade, ilegalne ili polulegalne
Eksploatacijom kamena bavi se više od 400 poduzeća. Podaci Ministarstva gospodarstva, kažu da je od 2000. godine odobreno 198 istražnih prostora (probnih iskopa i takozvanih «sondi») i 658 eksploatacijskih polja kamena Nelegalno je iskapanje, međutim, još veće; cijela industrijska grana radi nelegalno ili na rubu legalnosti. Jedan od uobičajenih postupaka jest da se istražno polje pretvori u eksploatacijsko. Službenih procjena o obujmu nelegalnog iskopa nema; po podacima koje je 2006. godine prikupio Nezavisni medij za okoliš "Alert" u tri slavonske županije bilo je 416 hektara kamenoloma sa tri do 4.000 kubika kamena po hektaru. Sve zakonske propise provode dvije tvrtke na površini od oko 100 hektara; na 75% površina kamen se kopa nezakonito i/ili ilegalno! U ostatku Hrvatske, po svemu sudeći, situacija nije bolja.
Samo manji nezakonitosti je sankcioniran. Prema podacima Rudarske inspekcije, zaključno sa siječnjem 2006.godine bilo je 232 prekršajna postupka, 38 kaznenih prijava i 87 rješenja o zabrani rada za pogone i postrojenja; "zapečačeno" je 18 eksploatacijskih polja (većinom tehničko-građevinski kamen) u Hrvatskoj. Prema istom izvoru, do početka 2006.godine od državnog su odvjetništva zatražili pokretanje postupka oduzimanja "protupravno stečene imovinske koristi" u iznosu od 323 milijuna kuna ukupno za nelegalno izvađenih 11,8 milijuna prostornih metara mineralnih sirovina.
Sistemska korupcija u ime "viših interesa"
Međutim, isti način rada se nastavlja. Postoji snažna sprega privatnih, ekonomskih i političkih interesa, od lokalnih do hrvatske Vlade (što je pokazao slučaj "Kamen Ingrada"), da tako ostane. Na djelu je sistemska korupcija, na djelu je "grijeh struktura", a ne puko nepoštenje pojedinaca. Korumpiranost je sama postala "struktura", koja usmjerava i uvjetuje djelovanje svih, bez obzira na osobni moral.
Zakon o rudarstvu kaže da je rudno blago od posebnog interesa za državu, u vlasništvu države i pod njenom osobitom zaštitom. U praksi, međutim, došlo je do prešutne privatizacije općeg dobra, te do potpune prevlasti kratkoročnih ekonomskih interesa. Oni, koji trpe štetu, gotovo su posve bespomoćni. Stanovništvo u okolici kamenoloma trpi štetu zbog buke, vibracija i prašine ali ne uspijeva ishoditi prestanak nezakonitog rada, odštetu i sankcije za prekršitelje. Štetu trpi priroda, jer nesanirani kamenolomi (do danas nijedno eksploatacijsko polje u Hrvatskoj nije sanirano!) zjape kao rane u pejsažu, koje čine šokantne bijele pjege na satelitskim snimkama Hrvatske. Štetu trpi država zbog devastacije okoliša i gubitka resursa.
Kaotično stanje u ovoj djelatnosti nasljeđeno je iz socijalizma; međutim, u kaptializmu problem ne samo da nije riješen, nego se i povećao. situacija se naglo pogoršala od 2000. godine, kada dolazi do velike ekspanzije građevinarstva, vezane za rast stanogradnje i gradnju autocesta, osobito autoceste Zagreb–Split. Tadašnja je hrvatska vlada dopustila stranim građevinskim korporacijama Bechtelu i Strabagu iskapanje kamenoloma duž trase gradilišta; u ime "posebnog državnog interesa" prekršila je zakonske propise. Niti jedan od dvjestotinjak kamenoloma nije saniran, a dalje iskapanje kamena više nitko ne kontrolira. Tadašnji izvještaji Državne inspekcije navode da 84 posto poduzeća koja koriste mineralne sirovine radi bez odobrenja, tj. protivno Zakonu o rudarstvu. Inspektori su upozoravali da su nemoćni jer su kazne simbolične, a zatvaranje kamenoloma zbog političkih pritisaka ne dolazi u obzir. Kazne su kasnije povećane, ali red nije uveden. Mnoga su istražna polja dobila ovakvo ili onakvo odobrenje za rad, često problematično. Direktna šteta učinjena Hrvatskoj samo se djelomično može izraziti u ubrojkama, jer upropaštavanje krajolika, cesta i šumskih putova, neplaćene naknade za korištenje zemljišta i mijenjanje života lokalnog stanovništva štete su koje je nemoguće izračunati.
Ilegalni iskop ruši cijene kamena, što je u interesu građevinske industrije, koja je pak jedan od najjačih lobija u Hrvatskoj. Prodajna cijena kamena iz legalnog kamenoloma Radlovac na Papuku je 50 do 70 kuna po prostornom metru (75 do 135 po toni). Istovremeno, kamen iz obližnjeg nezakonitog kamenoloma Veličanka (na području Parka prirode Papuk), koji i dalje radi po posebnoj dozvoli vlade RH, prodaje tehničko-građevinski kamen po prosječno 17 kuna po toni. Taj kamenolom pripada tvrtki Kamen-Ingrad, čiji se vlasnik Vlado Zec danas pod istragom za više optužbi.
Vlada sudjeluje u kršenju zakona
Upravo slučaj "Kamen ingrada" skrenuo je, 2005. i 2006. godine, pažnju javnosti na problem vađenja kamena i šljunčarenja u Hrvatskoj u cjelini. Godinama je poduzeće radilo nezakonito, nije plaćalo državi poreze i naknade, Vlado Zec je mijenjao političke dresove i izdržavao prvoligaški nogometni klub u selu Velika. Na sjednici u siječnju 2006. Vlada je, obrazlažući da se radi o "imovinskoj stvari od osobitog značaja za Hrvatsku" (potreba kamena za gradnju autoceste Županja–Bajakovo u okviru Transeuropskog cestovnog koridora 5C, Baltik–Jadran). Vladi Zecu oproštena je polovina duga (kasnije međutim nije platio ni drugu polovinu).
Svim je članovima Vlade RH bilo kristalno jasno da kamenolomi Kamen-Ingrada rade protuzakonito. Ministrica zaštite okoliša, Marina Matulović Dropulić iznijela je da je Veličanka "najveći bespravni i nezakoniti kamenolom u Hrvatskoj, da nema niti jedan potreban dokument za rad", a osim toga nalazi se u Parku prirode Papuk, te da je Hrvatska je krcata ilegalnim kamenolomima.
Pokazalo se da su istinite sve tvrdnje Papučkog foruma, grupe nevladinih organizacija za zaštitu okoliša, planinara, brdskih biciklista i paraglidera iz Slavonije, koja se uz podršku radnika Parka prirode Papuk okupila u proljeće 2003. i obavijestila sve nadležne o ekocidu na Papuku. Kampanja nije postigla cilj zatvaranja kamenoloma, ali je prešla okvire zaštite prirode, pokazala skrivene interese političkih čelnika i mnoge defekte hrvatskih zakona i pravosuđa.
Te činjenice međutim nisu potakle Vladu na neku akciju. Zaključkom o nagodbi sa zakonski nepostojećim kamenoloom Vlada je prekršila nekoliko zakonskih propisa. Iako je Vlado Zec danas u zatvoru i pod istragom zbog gospodarskog kriminala, kamenolom i dalje radi. Objašnjenje glasi da bi bez toga NEXE grupa-Našicecement ostala bez kvalitetne i vrlo jeftine sirovine neophodne za preradu i proizvodnju cementa.
Manipulacije koncesijama i prostornim planovima
Koji su izvori te sistemske korupcije, koja ruši načela vladavine prava i uvodi sistem "posebnih interesa"? Stvarna pravila igre diktira onaj, koji ima dovoljno društvene moći da svoj interes nametne. Prema Zakonu o rudarstvu, rudno blago u vlasništvu je Hrvatske; gospodarski subjekti bave se istraživanjem i eksplatacijom mineralnih sirovina na temelju dobivene koncesije koju dodjeljuju županijski uredi za gospodarstvo.
Koncesije su u Hrvatskoj uvedene Zakonom o koncesijama 1992. g. (NN 89/92) kao instrument za usklađivanje konfrontiranih interesa. Kako će se u praksi to usklađivanje provoditi, nije propisano Zakonom ni drugim propisima. »Obzirom da su zakonske odredbe o ugovoru o koncesiji vrlo općenite, formuliranje ugovornih obaveza je praktički prepušteno pregovaračkim pozicijama stranaka. (…) Kod toga valja vrednovati i što više uskladiti interese šire zajednice, lokalne interese i interese poduzetnika.« (Iz Informacije o sklapanju ugovora o koncesiji za eksploataciji mineralnih sirovina, koju je sastavio Gradski ured za gospodarstvo grada Zagreba u siječnju 1996.)
U takvoj situaciji, iskustvo pokazuje, "pregovaračke pozicije" poduzetnika najjače su, a lokalne zajednice najslabije. Lokalna samuprava često slijedi samo neposredni materijalni interes, zanemarujući potrebu pažljivog postupanja sa prirodnim resursima i zaštite prirode. Uz pojave direktne korupcije, ona je sistamski potaknuta na očajničko traganje za sredstvima činjenicom da je Hrvatska među najsnažnije centralizirane države u Europi, u kojoj lokalna uprava raspolaže sa manje od 10 posto izvornih fiskalnih prihoda. Općine su često minijaturne, bez sredstava i bez znanja potrebnih za valjano zastupanje interesa stanovništva.
Osnovni mehanizam za kontrolu gospodarenja prostorom, uključivo i kamenolome, su prostorni planovi općina, gradova i županija, koji su na državnom nivou (Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditelstva, MZOPUG) usklađivani 2003.–2005. godine. Međutim, po istraživanju Nezavisnog medija za okoliš "Alert" prostorni planovi koji su dostavljeni u MZOPUG razlikuju se u pojedinim informacijama od onih koji su "ostali" u županijskim zavodima za prostorno planiranje u Požeško-slavonskoj i Osječko-baranjskoj županiji. Naknadnim su ucrtavanjem kamenoloma i šljunčara lokalne vlasti osigurale "zakonsku" podlogu za legaliziranje divljih kamenoloma i ispisivanje rješenja za rudarske koncesije u dogovoru sa zainteresiranim "poduzetnicima"; tako postojeći ilegalni kamenolomi dobivaju "zakonsku" podlogu. Isto je i drugdje u Hrvatskoj. U ožujku 2007, grad Mali Lošinj nastoji na isti način legalizirati kamenom, koji je zatvoren zbog bespravne eksploatacije od 2003. godine i nalazi se unutar zaštićenog obalnog pojasa od 1000 metara.
Nemoć lokalnih prosvjeda
Širom Hrvatske, prosvjeduje lokalno stanovništvo, neposredno ugroženo bukom, vibracijama i prašinom. Nažalost, obično ostaju izolirane, bez umrežavanja i vanjske podruške koju je postigao gore navedeni "Papučki forum". U pravilu, ne postižu ništa, ili postižu samo kratkotrajno poboljšanje. Slijedeći citat opisuje tipičnu situaciju: »Stanovnici Orešja prosvjeduju, odgovorni šute, dolaze novinari, napiše se poneko rješenje i inspekcija zatvori kamenolom, ali eksploatacija kamena iako ilegalna se nastavlja. Jer glad za profitom je jača.« (www.planine.org/oresje)
Slučaj kamenoloma "Ivanec Bistranski", koji je u vlasništvu "Vijadukta", ilustrira kako se provizornim rješenjima, unatoč načelnim proklamacijama, kroz niz godina nastavlja polulegalna ekploatacija. Kamenolom se nalazi na području Parka prirode Medvednica i već 1980-ih godina bilo je jasno da eksploataciju treba okončati, a područje sanirati. "Vijadukt" je naručio rudarski elaborat, po kojem u svrhu sanacije treba nastaviti eksploataciju, da bi se nastale visoke strme padine pretvorile u terase, koje je moguće sanirati. Godine 1987. "Vijadukt" i Izvršno vijeće Skuštine općine Zaprešić sklopili su "Ugovor o uvjetima eksploatacije kamena radi sanacije".U tu je svruh trebalo proširiti eksploatacijsko polje, pa je izvršena i eksproprijacija. U proteklih dvadeset godina eksploatacijsko je polje je znatno prošireno, uništene su velike površine šume, a započeta sanacija je samo simbolična. Za obližnji kamenolom Podsusedsko dolje sličan ugovor o postepenom zatvaranju uz sanaciju sklopljen je još 1985. Kamenolom je tek 20 godina kasnije stvarno zatvoren, a sanacija nije provedena. Dvadeset dvoje građana Ivanca podnijelo je godine 2001. zahtjev za naknadnu štete na nekretninama; prvo ročište održano je tek 2006. (!), za drugo nema nikakvih naznaka kad će biti.
Prosvjedima građana na području Šibensko-kninske županije pridružio se i šibenski biskup Ante Ivas. On je u "Šibenskom listu" objavio pjesmu, u kojoj izražava žaljenje zbog trajnog uništavanja šibenske okolice. Povezan problem su i balastne vode, koje ispred šibenske katedrale ispuštaju prazni brodovi koji dolaze iz sjeverne Italije (područje rijeke Po!) prije nego što će utovariti kamen za izvoz.
Sanacije nema, "zbrinjava" se opasni otpad
Poseban je problem sanacija kamenoloma nakon završetka eksploatacije, koja je po zakonu obavezna. Od ukupno odobrenih eksploatacijskih polja u Republici Hrvatskoj jedna trećina je neaktivna ili zatvorena; međutim, nijedno nije još na propisan način sanirano (Izvještaj Savjeta za prostorno planiranje pri Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva). Ptvi čija je prva faza sanacije trenutno (u ožujku 2007.) u tijeku je kamenolom Očura kraj Lepoglave. Na osnovu Uredbe o uređenju i zaštiti zaštićenog obalnog područja mora iz rujna 2004., u prostornim planovima županija uvedena je odredba po kojoj svi kamenolomi koji se nalaze unutar 1000 m od obale moraju prestati s radom, no nigdje nije precizirano vrijeme ili rok do kojeg moraju prestati raditi i biti sanirani.
Gore navedeni problem balastnih voda ukazuje na povezanost raznih ekoloških problema. Jedan od neriješenih problema u Hrvatskoj, gdje također možemo govoriti o sistemskoj korupciji, je opasni (tzv. "posebni") otpad. Velik dio opasnog otpada koji nastaje u industriji na području Republike Hrvatske nije evidentiran i ne zna se gdje završava. Okolno stanovništvo redovno govori o tome da na područje ilegalnih i legalnih šljunčara i kamenoloma dolaze kamioni sa tajanstvenim tovarima, koji se bacaju u iskopane jame i zatrpavaju. U više pojedinačnih slučajeva dokazano je da se na taj način razna industrija rješava opasnog otpada, čije je kontrolirano zbrinjavanje vrlo skupo.
ŠTO ČINITI?
Zelena lista (ranije: Zeleni za Zagreb), stranka čiji su članovi i sami građanski aktivisti, podržava Nacionanog odbora za zaštitu građana Hrvatske od industrijskog zagađenja, kojeg su hrvatske ekološke udruge osnovale u Karlovcu 20. ožujka 2007. da se sustav zaštite okoliša i prirode u Hrvatskoj potpuno raspao. Umjesto da štiti građane Hrvatske, on štiti interese kapitala i pojedinaca. Iskapanje kamena i šljunkaprimjer je takve žalosne situacije.
Zelena lista zastupa slijedeće programske zahtjeve:
• Pregled stanja napuštenih kamenoloma u Hrvatskoj i donošenje programa sanacije.
• Funkcioniranje pravne države, tj. pridržavanje postojećih zakona i propisa.
• Usklađivanje zakona i propisa koji su međusobno u neskladu.
• Donošenje provedbenih akata, koji često ne postoje ili su loši i protivini zakonskim rješenjima.
• Jačanje ovlaštenja i kadrovske ekipiranosti inspekcija, te bolja usklađenost inspekcije zaštite prirode, zaštite okoliša, rudarske inspekcije i drugih.
• Istinska fiskalna decentralizacija, koja će znatno povećati postotak izvornih fiskalnih prihodima kojom raspolažu jedinice lokalne samouprave.
• Ukrupnjavanje premalih i presiromašnih općina.
|
- 19:28 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
26.03.2007., ponedjeljak
Na Sleme, na Sleme…
Ovog je vikenda vodstvo naše stranke Zelena lista (donedavno "Zeleni za Zagreb", pa to još piše na našem mrežnom sjedištu) sa stranačkim aktivistiam i nekim ljudima iz ekoloških udruga i inicijativa provelo na Sljemenu. Ne planinarskim povodom: imali smo seminar, na kojem smo se uz potporu trojice "trenera", naših prijatelja iz njemačkih zelenih, pripremali za izbornu kampanju. Neću, naravno, pisati o tome što smo sve radili i dogovarali; jer većini to ne bi ni bilo zanimljivo, a ima naravno i konkurenata, kojima pak ne treba otkrivati planove. Mi smo naravno još sitni, ali velike sranke, koje nastoje sačuvati svoj politički oligopol (»međusobno se takmičimo, ali zajednički nastojimo onemogućiti nove "igrače"«) uznemirene su (ako još nisu, bit će uskoro! ) pojavom konkurenta koji zna što žeii i stalno radi.
Inače, bio sam ranije planinar: otac me odmalena vodio sa sobom na izlete, pa sam se tako sa 14 godina popeo i na Triglav. No, služio sam JNA u brdskoj pješadiji u Crnoj Gori, pa sam onda nekako izgubio volju.
Da ne šaljem slike naših dosadnih faca kako sjedimo oko stola (dobro, bilo je i opuštenijih trenutaka - ali opetn ništa zanimljivo; striptizeta nije bilo, nitko nije slavio rođendan , a ja sam bio do pola dva u noći koja je bila za jedan sat kraća zbog prelaska na ljetno vrijeme sa jednim mladim momkom diskutirajući o politici, filozofij, povijesti, nogometu, kick-boxingu itd.), evo šaljem dvije slikice snimljene na šetnji. Naime, baš u noći sa petka za subotu zapao je snijeg, a zatim se spustila gusta magla (odnosno, našli smo se u gustom oblaku - hm, ne znam ima li razlike između magle i niskog oblaka? ), pa ono što jedva vidite na drugoj slici, to je TV toranj u magli. Tv program je svejednako bio dobar… hm, loš kao i uvijek!
Dobro, ne da mi se više pisati danas. Samo jedna najava: u srijedu navečer nastupam na OTV, u emisiji "Povećalo" koje vodi Dorino Manzin, od 22:30 do 23:30. TEma će biti zeleni, te problem kamenoloma u Hrvatskoj. U studiju će biti i Vlasta Toth, predsjednica stranke Zelena lista.
|
- 20:22 -
Komentari (4) -
Isprintaj -
#
19.03.2007., ponedjeljak
Biciklom po Aveniji: Malo foto-izvješće
Konačno se nešto zanimljivo i u mojoj Dubravi pokrenulo! Moram priznati: u dijelu grada u kojem gotovo 40 godina živim nisam do sada uopće bio aktivan. Dubrava je nekako "predgrađe", samo dio gdje stanujem, za sve aktivnosti, idem "u grad". Samac sam, pomalo osobenjak, nemam neko loklano društvo s kojim se sastajem u lokalnom kafiću, na boćanju ili slično, nemam djece pa da se srećem sa drugim roditeljima na roditeljskom sastanku itd. Nisam, naravno, jedini takav. No ima, na sreću, i posve drugačijih.
Neki od takvih okupili su se u nedavno osnovanoj Udruzi "Dubrava". Na ovom blogu prije nekoliko dana najavio sam njihovu akciju nazvanu Biciklom po Aveniji ("Aveniji Dubrava", naravno - nekadašnja Ulica prosinačkih žrtava). Potaklo me i na mali foto-komentar na temu Kako se Zagreb ruga biciklistima.
Skromni plakati, crno-bijeli formata A3, fotokopirani, pojavili su se nekoliko dana ranije po banderama i drugim povoljnim mjestima. Pozivali su na nedeljnu vožnju u znak protesta prema nepoštivanju biciklista kao ravnopravnog sudionika u prometu! I ,senzacionalno, pojavio se neobično velik broj ljudi, njih višeg stotina, na početnom okupljalištu, tramvajskog okretištu u Dubravi. Na slici gore je "pionirska sekcija". Bilo je i starijih od sedamdeset, a organizatori su dečki od 20-25.
Krenuli su hrabro, mirno i disciplinirano, kao da to čine svaki dan. Nisam se nažalost pridružio: zbog problema s vidom, ne mogu voziti. Ako želite pročitati kako sami komentiraju svoju akciju, posjetite www.dubrava.tk!
Kolona se rastegla više stotina metara, blokirajući put automobilima koji su vozili prema istoku. Naravno, nije ih bilo puno, bila je nedjelja ujutro; ali ih je bilo. Ono što posebno fascinira: nije bilo nikakvih incidenata, nitko nije bijesno trubio! Vozači su mirno usporili, pokazujući razumijevanje za slabije sudionike u prometu. Večernji list je popratio zbivanje primjereno opsežno, pa pogledajte prikaz i komentare čitatelja!
Sudionici su odvezli od okretišta u Dubravi do okretišta u Dubcu, zatim se okrenuli i vratili, okupivši se ponovno pred zgradom općine (odnosno "ispostave gradske uprave" ili kako li se to već zove). Tu se potpisivala peticija za gradnju prave biciklističke staze duž Avenije Dubrava (umjesto ove bezočne prevare od žutih crta na pločniku, za koje je netko pobrao masne pare).
Želimo da Dubrava u svjesti ostalih građana ne bude više sinonim za kriminal i huligane , rekao je jedan od organizatora. Pa, veliki ih (nas?) posao čeka!
Usput sam snimio dvije slike ove tragične rugobe, zvane zgrada Kulturnog centra Dubrava. Snimljeno sa istog mjesta, zapadni i istočni dio. Zapad nikad nije završen, istok se već raspada… hm, simbolično! Pa ipak, grad – pa čak i gradsku četvrt! – čine ljudi, a ne zgrade. Iznutra izgleda bolje, tu je dobra knjižnica, ljudi koji rade u Kulturnom centru stvarno se trude, napraviti neke dobre stvari. Rijetko istina navratim, kako napisah na početku, navikao sam i za kulturu ići "u grad" – osim posjeta knjižnici, najviše pamtim šahovski turnir koji se igra jednom godišnje, u lipnju (prije dvije godine bio sam četvrti od 54 sudionika!).
|
- 21:06 -
Komentari (9) -
Isprintaj -
#
16.03.2007., petak
Trnje staro bolje nego novo?
Nemam pri ruci nijednu sliku Trnja, pa prilažem jednu sliku labudova u Maksimiru. Off topic, ali sličica je zgodna, zar ne? A snimila ju je mobitelom moja mama (zaistač! ima 70 godina), poslala mi kao MMS na moj mobitel, ja poslao na svoj emajl. I onda: registrirao sam se na imageshack i skužio, kako mogu stavljati i veće slike! Prije to nisam skužio, budala, pa sam stavao samo thubnaile. Svaki dan u svakom pogledu sve više i više napredujem!
Prijedlog Urbanističkog plana uređenja "Staro Trnje" izazvao je živi interes i snažan otpor tamošnjeg stanovništva, kao i znatni interes medija. Osnovali su udrugu Staro Trnje uređuje prostor (STUP) Peticiju protiv UPU-a potpisalo je 3.232 Trnjana (to znači, gotovo svi stanovnici su potpisali).
Mnogi se boje "katastrofe" koja se dogodila pregustom gradnjom na obližnjem Vrbiku; iautori plana tvrde da to ovdje neće biti slučaj – naprotiv, prostor će se »transformirati u zonu najvišeg urbanog standarda« . Ljudi ovdje žive u svojim obiteljskim kućama, druga su ili treća generacija i teško im je pristati na neizvjesnu budućnost: zemljište bi se otkupljivalo, ne znaju koliko će novca dobiti i da li će za to moći kupiti adekvatni drugi stan (navodno im nude 800 eura za kvadratni metar).
Čovjek, kojem su već jednom rušili kuću i selili ga , kaže:
Za tržišnu vrijednost voćnjaka dobit ću tek nekoliko dodatnih kvadrata u stanu, a ja ovdje uživam u miru i prirodi u centru grada. Jedan komentator uz isti članak u Jutarnjem:
Dok si Bandidos gradi kucicu podno Medvednice, dotle sije nebodere po Trnju Hoće li moći održati socijalnu koheziju u otporu pohodu kapitala? Drugi komentator točno pogađa bit: mene može natjerati na prodaju samo ako se probudim u sjeni nebodera na mjestu gdje je bio susjedov vrt. Ako nitko ne proda, jamčimo jedni drugima normalan život. . Ako međutim jedan dio počne prodavati, ubrzo će i otpor ostalih biti skršen.
U diskusiji uz tekst u Jutarnjem dan ranije javio se i član Zelenih za Zagreb i vijećnik u Vijeću gradske četvrti Staro Trnje Muzafir Husić (nick zastita_zagreb; tamo naime radi!). On je i autor opsežnog Očitovanja s primjedbama i dopunama na prijedlogUPU, koje smo predali 13. ožujka.
Evo opet bez veze s temom, desno jedna sirota maca ranjene noge, na kanti za smeće.
Neki su mediji javili kako su vijećnici ove gradske četvrti "glasovali protiv volje Trnjana". To međutim nije točno.
Usput rečeno: Hus je bio izabran u Vijeće kao nositelj liste Hrvatske narodne stranke, a u studenom 2006. prešao je u Zelene za Zagreb. Iz stranke, koja je dala predsjednika države a sada se bori i za premijersko mjesto, prešao je k marginalcima – to se zove "s konja na magarca"! Pab što mu bi!? Učinio je to, jednostavno, jer mi smo prihvatili inicijativu protiv gradnje na jednoj livadi na Sigečici, čime se HNS nije htio baviti. Na sličan način, početkom ožujka 2007. prešla nam je i jedna vijećnica, također iz HNS-a, u Vijeću gradske četvrti Stari Grad - Medveščak!
Donosim u nastavku naše Priopćenje.
1. Primjedbe na predviđenu gradnju
Plan ne uvažava postojeće stanje izgrađenosti naselja-pretežito obiteljskih kuća niti urbanu vizuru postojećih arhitektonski građevnih oblikovanja zaštićenih cjelina i objekata. Ne nudi nikakvo rješenje domicilnom stanovništvu, čije bi kuće trebale biti srušene a oni iseljeni. Plan isključivo uvažava zatečeno stanje visoke gradnje i favorizira investitore krupnog kapitala..Stanovnicima se onemogućava individualna dogradnje, poboljšanja i oplođivanja svog vlasništva.
Posebno bode oči drastična narušenost tradicionalne vizure Grada, a posebno Mosta slobode i Ulice Hrvatske bratske zajednice zbog planskog legaliziranja i zadržavanja nepropisno sagrađenog objekta "Agrama" koji se u visinu proteže iznad vijenca Nacionalne i sveučilišne knjižnice, a svojim se arhitektonskim oblikovanjem i materijalima ničim ne uklapa u taj dio Grada. Štoviše,uzduž Slavonske avenije planiraju se građevine također od 9 katova što dodatno pogoršava urbanu vizuru tog područja.
Također prigovaramo predloženoj prevelikoj izgrađenosti i neprimjernoj građevnoj gustoći te međusobnoj udaljenosti objekata budući da to ne jamči humanost mirnog stanovanja i odmora te je suprotno suvremenom stanju urbanizma.Takva izgrađenost sprečava strujanje zraka sa Save i prema Savi,ali i oblikuje sjevernu obalu Save i zauvijek određuje panoramu cijeloga Zagreba.
Dozvoliti takvu izgradnju – usmjerenu na maksimalno iskorištenje svakog pedlja prostora u priobalnoj savskoj zoni - smatramo barbarskim napadom na Grad kao kulturni kontinuitet i naprasno uništenje vizura koje spadaju u kulturno nasljeđe svih koji žele živjeti u ugodnom gradu po mjeri čovjeka.
2. Neprimjereno rješenje prometa
Držimo neprimjerenom i predloženu prometnu mrežu koja u nekim svojim dijelovima pogoduje isključivo krupnim investitorima,osobito kada je riječ o novoplaniranoj prometnici koja se proteže paralelno sa Slavonskom avenijom.
Osnovano se sumnja u namjerno prilagođavanje te prometnice interesima investitora deveterokatnica uz Slavonsku aveniju kako bi im se bez velikih troškova omogućio pristup građevini, a sve na štetu vlasnika susjednih građevinskih čestica.
3. Predviđena odstupanja od plana
Plan je u mnogim dijelovima uopćen, a konkretna urbanistička rješenja prepušta urbanističko-arhitektonskim natječajima, koji od plana u svim segmentima može odstupiti i do 20% . To dodatno dovodi u sumnju namjeru planiranja budući nam iskustva dokazuju da se takva urbanističko –arhitektonska rješenja naručuju i planiraju od osoba koje su neposredno zainteresirane za pojedina rješenja, a građani nemaju mogućnosti utjecati na takva rješenja kroz javnu raspravu i sl.
4. Zaključak: potreba značajne promjene
Zbog svih navedenih prigovora i manjkavosti kako u proceduri tako i sadržajno Zeleni za Zagreb zajedno s vijećnikom Muzafiorm Husićem predložili su ponavljanje javne rasprave i izmjenu plana na način da se uvaži stvarno postojeće stanje individualne niske izgrađenosti.
S tim u svezi, potrebno je uz visoku izgradnju pored Slavonske avenije planirati pretežito nisku izgradnju tipskih kuća, odnosno kuća u nizu.
Moramo također naglasiti kako su pogrešne medijske interpretacije da je Vijeće Gradske četvrti Trnje »glasovalo protiv volje Trnjana«. Vijeće je zaključilo da se javna rasprava mora provesti u cijelosti, te da Zavod za prostorno uređenje treba (što mu je dužnost) sakupiti i razmotriti sve pisane prigovore i prijedloge te zajedno, kao obrađenom cjelinom dostaviti Vijeću i tek onda će se vijećnici odrediti preme Planu.
Ukoliko se naše primjedbe ne uvaže i plan ne promjeni, vijećnik Muzafir Husić neće podržati plan.
|
- 18:58 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
15.03.2007., četvrtak
Kako se Zagreb ruga biciklistima
U nedjelju 18. ožujka jedna neobična grupa ljubitelja bicikla u zagrebačkoj Dubravi organizira prosvjednu vožnju biciklima od okretišta tramvaja Dubrava do okretišta Dubec, prosvjedujui protiv toga što se bicikliste ne tretira kao ravnopravne sudionike u prometu. Okupljanje je u 11:00, svi biciklisti pozvani su da se pridruže!
Slika gore je iz Avenije Dubrava: žuta crta po sredini pločnika označava da je lijevo biciklistička staza, a desno su pješaci - ali nasred navodne staze su stupovi javne rasvjete, također i prometni znakovi - namijenjeni automobilistima!
Slijedeća slikica je iz Heinzelove: automobili komotno parkirani tamo, gdje bi trebala biti biciklistička staza. "Staze" se označavaju na pješačćkim pločnicima i oduzima prostor pješacima - a onda se tu nasere auto.
Sto metara dalje u Heinzelovoj: nasred "biciklističke staze" je kontejner za staklo!
Sadašnje "biciklističke staze" u Zagrebu s tim pojmom nemaju veze. To su žute trake povučene na asfaltu, koje je netko skupo i preskupo naplatio. Žalosna manipulacija s dobrom inicijativom.
Za koju sam, usput budi rečeno, prosvjedno vozio bicikl tamo gdje je zabranjeno, kao "Zeleni val", prije 20-ak godina! Bio sam avaj mlad, vitak i zdravih očiju…
|
- 19:34 -
Komentari (3) -
Isprintaj -
#
12.03.2007., ponedjeljak
Kapital je divlji konj…
U petak sam nastupio kao gost u emisiji Radio referendum na Plavom radiju (lokalni zagrebački radio). Govorio sam o nesrećama koje vrebaju od industrijskih pogona, osobito u Zagrebu, povodom nedavnih događaja, objavljenih podataka i građanskih akcijau Sisku, Karlovcu i drugdje. Govorio sam prvenstveno kao aktivist i novinar sa 20 godina iskustva u ekološkim temama, iako sam naravno bio predstavljen kao glavni tajnik jedne političke stranke, i to i isticao. (Sve što predstavnik jedne stranke radi naravno također je i borba za glasove - iako ne [bi trebalo biti] samo to.)
Rekao sam, na osnovu mojeg iskustva, ništa se bitno u odnosu prema okolišu nije promijenilo u tih dvadeset godina. Kako je bilo u socijalizmu ("absolutismus und schlamperaj" ), tako je ostalo i u ukapitalizmu; samo su ideološke obmane različite. Osnovna karakteristika je krajnja nebrika kako za okoliš, tako i za ljudsko zdravlje: zanemarivanje zakona, propisa, procedura - ne rade niti oni uređaji za zaštitu koji postoje, zrak se zagađuje ponajviše noću i preko vikenda, opasni otpad odlazi u neoznačenim kamionima i završava u raznim grabama u krugu od sto kilometara oko Zagreba.
No kapitalizam ima jednu sjajnu osobinu: jednostavnost. Sve se svodi na jednu mjeru: novac. Novčana dobit u kapitalističkoj privredi odlučuje o tome što je "racionalno", pa čak i o tome što je "etički".
Neka će tvrtka poduzeti određene mjere za zaštitu prirode i okoliša, za zaštitu zdravlja svojih radnika i građana, jedino ako trošak tih mjera bude manji, od prijetećih troškova ako ih ne poduzmu.
Treba, recimo, uložiti deset milijuna eura u pogon za pročišćavanje dimnih plinova. U sauprotnom, recimo, deset ljudi će dobiti rak. Pitanje koje si postavlja vlasnik tvornice: koliko NAS koštaju te smrti? Manje od milijun dolara svaka? Onda ćemo uštedjeti novac.
Tako je zto bilo, također, u XIX. stoljeću, kada su kapitalisti silom suzbijali štrajkove radnika, koji su tražili ograničenje radnog vremena na 14 sati dnevno i slične gluposti. Plaćali su nasilnike da radnike prebiju, podmićivali policajce, suce i novinare, podmićivali ili ubijali istaknute radničke vođe. Kada su pak svi ti troškovi, i troškovi nastli zbog štrajkova, saboztaža itd, postali preveliki, počeli su popuštati radnicima. Kada se dogodila komunistička revolucija u Rusiji, shvatili su da mogu izgubiti i puno više. I tako je stvorena država klasnog kompromisa, i država blagostanja. DA, razvila se demokracija - ali ne bi se razbila bez borbe radnika (i zato bilježimo 1. maj, kao i 8. ožujak!).
U Hrvatskoj, danas, građani, "civilno društvo", pravni sustav i politika su tek na početku borbe, da zagađivače natjeraju da plate štetu, koju izazovu. Plus kazne, primjereno visoke.
Zanimljivo je da je nakon 15 godina kapitalizma još uvijek "u igri" licemjerna "socijalistička" parola, briga za nesretne radnike: "ajma, pa zar želite da radnici ostanu bez posla!!??".
Takvu vrstu žalopojti treba ignorirati. Nisu nam protivnici radnici (oni su naravno također žrtve divljeg kapitalizma), nego kapital, u njegovoj kurjačkoj gladi za viškom vrijednosti.
A kapital će se snaći, da utaži svoju glad! "Trošak" za uređaje (pa i znanje) za zaštitu okoliš jest "dohodak" za nekog drugog. Kapitalizma je "kreativna destrukcija". Nije najbolji zamisliv sustav, i u budućnosti ćemo ga možda morati definitivno napustiti, ali za sada je dokazano bolji od konkurencije; ne možemo se odreći inovativnosti, koju potiče.
Kapitalu treba nametnuti okvir, pravila igre; a to se može samo kroz borbu neprestanu. Kada kapitalisti jednom shvate da se može zaraditi i na recikliranju otpada, obnovljivim izvirma energije idr., ulagat će u te tehnologije!
Kapital je moćna, užasno snažna, ali i relativno plitkoumna sila. On je kao divlji konj: treba ga ukrotiti, staviti mu uzde, natjerati ga da trći u željenom smjeru.
(Druga metafora: mladi ulični razbijač, kojem navučeš rukavice i natjeraš ga da poštuje pravila boksa, biti će opet odličan borac.)
Tamo gdje te uzde ne postoje govorimo o "divljem kapitalizmu". Tu smo danas. Sustav koji smo zvali komunističkim propao je, ali gledajući oko sebe, možemo shvatiti zašto su naši očevi i djedovi postajali komunisti. Ili, zašto širom Latinske amerike slave Fidela Castra, a biskupi, nakon svih inkivzicijskih progona, i dalje zastupaju teologiju oslobođenja.
Eko-logija razokriva suštinu eko-nomije, jer "logos" je iznad "nomosa".
Nažalost, još smo na početku. Sindikati trgovine npr. još uvijek samo jamraju, kako radnici rade besplatno, kako poslodavci krše zakone, i godinama ustraju na bezveznom zahtjevu da se zabrani rad nedjeljom. A gdje je tek ekologija…
Naša stranka je međutim stranka boraca, koji su odlučni da svoju borbu nastave.
To je također dio kapitalizma: čak i u demokratskom političkom sustavu, zgazit će vas ako se ne borite. I to je prvi uvjet, da se neki konkretni problem riješi: da se ljudi pobune, i budu spremni na nekoliko godina borbe. Tako je bilo u razvijenim demokratskim zemljama prije 30 godina, kada su počele ekološke građanske inicijative i postale ekološki pokret, iz kojeg su onda iznikle i zelene stranke.
|
- 22:36 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
08.03.2007., četvrtak
Foto-izvještaj sa prosvjeda povodom Međunarodnog dana žena
U povorci je bilo nekoliko stotina žena i nekoliko desetaka muškaraca – koji su, također, moali ponijeti ružičaste šalove i bedž "51%". Bedž još imam, a šal sam kasnije skinuo; nekako mi se ne uklapa u stil oblačenja… Usput sam snimio par fotografija, onako improvizirano, mobitelom. Pa da vidim kak' to izgleda kad se stavi na blog. (Još se vježbam s tim.)
Govor pred nekadašnjom tvornicom Nada Dimić.
Kolona kreće po kiši, pod kišobranima, ulicom Erdödyja. U prvom planu, kapu pridržava Dragutin Ribarić, supredsjednik Zelenih za Zagreb.
Trg bana Jelačića. Jedna od glavnih parola.
Jedan od ključnih zahtjeva, i jedan od onih kojem bi se moglo lako udovoljiti, da postoji "politička volja" kod velikih stranaka, koje se pozvija na socijaldemokratske vrednote (zaštita radnika), liberalne (sigurnost pojedinca/pojedinke, koja omogućava slobodu izbora) ili konzervativne (zaštita majčinstva i obitelji, poticanje populacijskog rasta). Naime, radni ugovori na određeno vrijeme, koji su kod nas uobičajeni, osobito pogađaju žene u slučaju da zatrudne. ostaju bez radnog mjesta.
Znak "51%" znači da žene čine malo više od polovice stanovništva, pa bi prema tome trebale i biti zastupljene u broju zaposlenih, menadžera, političara, u plaćama itd. Transparent pridržava, u sredini sa naočalama, Neva Tölle, koordinatorica Autonomne ženske kuće i članica Vijeća Zelenih za Zagreb.
Konačno, povorku je pred Kamenitim vratima zaustavio kordon naše hrvatske policije, braneći nam prodor u sanctorum, kao što su ga nekada gradski panduri branili negrađanima. U pitanju je slavni propis, da se nikakvi prosvjedi ne smiju odigravati u krugu 100 metara od Markovog trga, gdje umni nam zastupnici i zastupnice, vladari i vladarice provode dane marljivo radeći, krojeći zakone i mjere u našu korist, pa naravno nema smisla da im raja svojom galamom smeta.
Moram priznat, nisam više slušao govore (nije se baš dobro ni čulo, nije bilo ozvučenja, samo megafon). Naletio sam na Dorina Manzina, predsjednika udruge "Drugi korak", pa smo razgovarali i nešto dogovarali, dok nas jedna žena nije mrko pogledala.
U skladu sa Danom, komentirao sam, mogla je biti i poneka policajka u kordonu. Volim žene u uniformama.
|
- 17:16 -
Komentari (4) -
Isprintaj -
#
07.03.2007., srijeda
Ženski rod, muški rod…
Lijevo: Marija Jurić Zagorka, najznačajnija hrvatska feministica.
Gledajući ova svoja promišljanja o odnosu spolova i rodova, koja sam jučer nabacao, vidim da su zapravo prekomplicirani za blog. Ali sad, kad sam već napisao, nekog će valjda zanimati ovo, hm, post-feminističko, razmišljanje koje poteže i ozbiljnijju teorijsku artiljeriju, uz jednostavnije stvari, o kojima sap pisao jučer. A sutra ću biti u povorci povdom Dana žena. E, stranačka stega!
Ukratko, što hoću reći? Žene već dugo promišljaju: "Tko sam zapravo, kao žena? Što to znači, biti žena?" Čak su stvorile vrlo utjecajni svjetonazor (vro snaćan utjecaj u društvenim znanostima, književnosti, prisutan i u filozofiji, teologiji itd.): "feminizam", odnosno "ženskizam". A što je sa muškima? Ugroženi smo upravo zato, jer nas opisuju, pa i sami sebe zamišljamo, kao da smo "jači spol"; a nismo.
Konstrukcija ženskog, dekonstrukcija muškog identiteta
Jučer je na Filozofskom fakultetu održana tribina pod naslovom "Ženski identitet"; nažalost, nisam mogao prisustvovati, jer smo imali sjednicu Glavnog odbora Zelene stranke. To je prva od dvije tribine pod zajedničkim nazivom "Rod i identitet". Druga će biti održana 27. ožujka, naslov je "Muški studiji – dekonstrukcija muškosti i patrijarhata", a predavač je gost iz Beograda Boban Stojanović.
Na portalu zamirzine.net, gdje su najavljene ove tribine, napisao sam neke svoje dileme povodom načina na koji se ove teme obrađuju. Nasuprot gradnji ženskog identiteta, dekonstruira se ne samo "patrijarhat" (pojam koji se tako ekstenzivno koristi da je po mom sudu izgubio stvarni sadržaj i ostako puka etiketa) nego i "muškost" sama po sebi. Govori se o pluralizmu spolnih i rodnih identiteta, ali nekako ispada da jedino heteroseksualni muškarci ostaju po strani; sve više se osjećam kao ugrožena manjina.
E sad pazi, slijedi teža (ne i najteža!) teorijska artiljerija: Prije nekoliko godina čitao sam zbornik "Feminizam / Postmodernizam", hrvatsko izdanje Centra za ženske studije, 1999. Dok neke autorice feminističku teoriju druge polovice XX. st. vide kao jedan od oblika postmoderne dekonstrukcije novovjekovnog (prosvjetiteljskog) pojma subjekta, druge se prema tim teorijskim novotarijama (igrarijama) postmoderne odnose skeptično. Christine Di Stefano zaključuje: samo oni koji su već prošli svoje prosvjetiteljstvo, bijeli muškarci, trebaju svoju ostavštinu tako kritički preispitivati; ostali pak (crnci, žene, homoseksualci) trebaju tek graditi svoje identitete.
Meni se spornim čine obje strane. Sporna je teza da je "prosvjetiteljstvo" za "bijele muškarce" stvar prošlosti – kao da naš "identitet" već tako snažno izgrađen, da ne dolazi u pitanje; malo sutra! A s druge strane: zar zaista u takvoj situaciji generalnog preispitivanja razne "manjine" i tradicionalno "marginalizirani" ne moraju uzimati druge u obzir, dok grade svoje "identitete"? Recimo, bijeli hetero muškarci propituju vlastitu nasilnost i netoleranciju, a druge grupe to ne trebaju činiti? Kao kada se sasvim ozbiljno definira da kada neki muškarac izvali nešto u stilu "Sve su žene kurve!" to je, je li, seksizam, a kad žena izvali nešto u stilu "Svi su muškarci svinje!", onda to, gle, nije seksizam?
Drugi put vodi "s onu stranu" monističkog identita - bilo kojeg: poznata psihoanalitičarka Julia Kristeva, nadovezujući se na Jacquesa Lacana, govori da oslobađanje individualnosti vodi do "mnogostrukosti identiteta" svake osobe. Kritici subjektiviteta treba slijediti konstrukcija novih subjektiviteta, na novim osnovama.
Konačno, treća autorica u tom zborniku, Jane Flax, kritizira feministički način govora (diskurs) na slijedeći način: »Feministički diskurs, kad definira svoju problematiku kao "ženu", također ironično privilegira muškarca kao neproblematičnoga i nedeterminiranoga rodnim odnosima. Iz perspektive društvenih odnosa i muškarac i žena su zatočenici/e roda, iako na različit no međusobno povezan način. Premda muškarci (često) izgledaju kao nadzornici ili barem tutori u društvu kao cjelini ne smijemo zaboraviti koliko su i oni pod utjecajem rodnih pravila.«
Koja je poanta? Nisam ja kao muškarac taj koji je "privilegiran" i koji je "tutor": to je moj rod, koji je specifični i složeni društveni konstrukt ("muškaračkost": splet onoga što društvo za muškaraca propisuje i od njega očekuje), pod čijim "tutorstvom" sam i ja sam, kao osoba. Taj složeni splet pravila o "biti PRAVI muškarac" otuđena je sila u odnosu na ono, što kao jedinka jesam.
Ja, kao stvarna osoba, jednako sam pod tutorstvom meni otuđene moći, kao što je žena pod "tutorstvom" ženstvenosti. Dapače, kako pišu neki analitičari i analitičarke posljednjih desetak godina, u oslobađanju od tog pritiska muškarci danas zaostaju u odnosu na ono, što su postigle žene! Vrlo pojednostavljeno: žene su se izborile za legalizaciju svoje "muške" strane (Jungov arhetip "animus"), a muškarci imaju jop šuno problema sa svojom "ženskom" stranom.
Strah nakon letenja
O različitim percepcijama, pozicijama različitih "identiteta", svjedoče dva prikaza jednog dokumentarnog filma, objavljeni jučer i danas u kulturnim rubrikama dva dnevna lista. Riječ je o šestosatnoj dokumentarnoj seriji "Letenje: ispovijesti slobodne žene" (začudo, nijedan prikaz ne spominje aluziju na "Strah od letenja" Erice Jones, koja je meni odmah pala na pamet; Jennifer Fox, autorica dokumentarca, slijedeća generacija žena, slobodno leti, ali straha se nije oslobodila), prikazanoj na Zagrebdoxu (nažalost, zbog slabnog vida, nisam ga posjetio). Jučer je izašao intervju sa autoricom Jennifer Fox u Novom listu, novinarke Maje Hrgović, naslovljen: "Slobodne žene danas ne postoje". Danas pak u Jutarnjem intervju tekst novinarke Branimire Lazarin nosi neočekivan naslov: "Preuzimanje dileme modernog muškarca".
Iz Novog lista, citiram Foxine riječi: Slobodne žene ne postoje. I ta sintagma u naslovu je puka ironija (…) možemo se obmanjivati da smo slobodne. (…) Toliko je pritisaka nada mnom, nad mojom seksualnošću pogotovo. Pornografija i prostitucija stalno rastu, i to je strašno. (…) Žene su navikle da se susprežu, da susprežu svoju seksualnsot i svoje riječi. (…) Krenula sam od ideje da žene imaju poseban jezik, način govora, razgovora, koji je različit od muškog. Isto govori i za Jutarnji: Žene svijeta imaju slične probleme, iste dileme, isti komunikacijski kod. Slijedilo je međutim pitanje (koje pokazuje zašto je u novinarstvu intervju autorska forma, a autorom se smatra novinar a ne intervjuirana osoba): a što s muškarcima? Foxin odgovor neočekivano, "dijalektički", vodi u suprotnom smjeru: Muškarci se (…) teže otkrivaju kameri, imaju drugačiji jezik. Jezik moći, natjecanja, posjedovanja.(…) zatim iznenada zašuti, misleći potpuniji odgovor. – Za mene je film bio putovanje od vlastite ženskosti. Ali ne mislim da je film isključivo "ženski", nego transrodni. Muškarci se vrlo lako identificiraju sa mnom, jer sam žena s modernom dilemom: bez pravila, neudana, bez djece, otvoreno govorim o nekoliko seksualnih partnera. Preuzimam tipičnu dilemu suvremenog muškarca. Za sebe mogu reći da sam se, kada sam prije nekih 20 godina čitao "Strah od letenja", mogao identificirati sa autoričinim traumama i dilemama (kao, recimo, i sa mučnim preživljavanjima trudne gimnazijalke u romanu "Gimnazijalka" Antuna Ingoliča, koji sam čitao desetak godina prije toga, kad sam i sam bio gimnazijalac; neke cure pak iz mojeg razreda rekle su da se u njene probleme ne mogu uživjeti, da je obična glupača).
Filozofski, moglo bi se reći da autorica, odrasla na Zapadu, pripada generaciji žena koje su se oslodile od ograničenja kojima je podvrgnut život žena u Bangladešu, Africi itd., ali to je tek "sloboda od…". Oslobođena od ograničenja, osoba ulazi u prazan prostoru, u kojem tek treba naučiti osvajati "slobodu za…", što je posve drugačija stvar! To je situacija, u kojoj su se muškarci našli negdje od Arameričke i Francuske revolucije - a ženama je trebalo stoljeće i pol društvenih borbi, da dođu do tog nivoa. Pa sada, "treća generacija" feminiskinja zaključuje da još uvijek nije "zapravo" slobodna – ali zar muškarci jesu?
|
- 22:52 -
Komentari (3) -
Isprintaj -
#
06.03.2007., utorak
Dan žena, ipak, još uvijek ima smisla!
Međunarodni dan žena, 8. ožujka, u većini je hrvatske javnosti danas zaboravljen datum, prezren kao "relikt socijalizma". Neki ga, ipak, bilježe (kao i u svijetu, onom kapitalističkom!). Ove godine je, inače, 150. godišnjica prosvjeda koji su 8. ožujka 1857. u New Yorku organizirale radnice u tekstilnoj industriji, zbog neljudskih uvjeta rada i niskih plaća.
Ujedno, moju su pažnju privukle dvije tribine pod zajedničkim naslovom "Rod i identitet", najavljene na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, pa sam i o tome odlučio nešto napisati. Kako je ispao podulji tekst, uz neka teorijska promišljanja, stavit ću ga na blog sutra.
Nagrada "Maja Miles"
Ženska mreža Hrvatske u povodu 8. ožujka organizira dvije manifestacije. Dan ranije, 7. ožujka, u Novinarskom domu svečanost je dodjele godišnje nagrade "Maja Miles" za rodno osviješteno i angažirano novinarstvo. Nagradu su ove godine dobile novinarka Jutarnjeg lista Orlanda Obad i novinarka Novog lista Irena Frlan. Ovo je peti put da se nagrada dodjeljuje; po pravilima, može ju dobiti i muškarac – prve godine kada je nagrada dodjeljena, 2002., jedan od dobitnika bio je Krešimir Volarević sa HTV. Zelena stranka dobila je pozivnicu, pa ću kao predstavnik stranke biti nazočan.
Žensko-sindikalni prosvjed
" />Na sam Međunarodni dan žena održat će se prosvjedna povorka, koju organiziraju Ženska mreža Hrvatske, Ženska sekcija Saveza slobodnih sindikata Hrvatske i Odbor žena Nezavisnih hrvatskih sindikata. Sudionice će se okupiti u podne ispred bivše tvornice Nada Dimić, Erdodyjeva 16B. Povorka će se kretati Branimirovom, Draškovićevom, Jurišićevom i preko Trga bana Jelačića do Kamenitih vrata. (Očito, poštuju famoznju zabranu održavanja prosvjeda na sto metara od Markovog trga. Kada je ad-hoc Građanska koalicija "Matija Gubec" prošle godine organizirala prosvjed protiv te odluke, članovi Zelenih za Zagreb bili su u prvim redovima. Inicijativa je nažalsot odumrla prirodnom smrću.) Tema prosvjeda je težak položaj žena na tržištu rada u Hrvatskoj. Svoje zahtjeve će uručiti saborskim zastupnicima i zastupnicama, te predstavnicima Vlade RH.
Na tržištu rada danas u Hrvatskoj, naravno, ni muškarcima nije lako; ali sigurno je da je ženama još teže.
Zagrepčanka godine je mrtva…
Grad Zagreb će pak svečano uručiti nagradu "Zagrepčanka godine". Zeleni za Zagreb su za ovu nagradu bili predložili Nevu Tölle, koordinatoricu Autonomne ženske kuće Zagreb, članicu Vijeća naše stranke; nezavisno ju je predložilo nekoliko ženskih udruga. Došlo je međutim do sporne odluke da se nagrada dodijeli mrtvoj osobi, novinarki Ani Rukavini. Ženske udruge poslale su povodom toga prosvjedno pismo, koje je naša stranka podržala.
Članica odbora za dodjelu nagrade Biljana Kašić ukazala je na kršenje procedure i nametanje "stranačke stege" na sjednici na kojoj se odlučivalo o dodjeli nagrade. Šest od sedam članova i članica bilo je za dodjelu nagrade Nevi Tölle. Zatim, nakon pauze, troje iz SDP-a iznenada je promijenilo stav. Nije teško shvatiti zašto: Nevu vladari Zagreba nimalo ne vole. Zelena stranka napravit će priopćenje o tome - stavit ću ga na blog uskoro.
Muškarci pod zaštitom
Nedavno je nezapaženo prošla vijest koja govori o stvarnoj promjeni u položaju spolova: nastoji se zaštiti muškarce koji sve više zaostaju u području visokog obrazovanja! Stvari su danas dramatično drugačije nego prije stotinu godina: godine 1903. kada je dozvoljen upis žena na Sveučilište u Zagrebu, a u desetak godina do prvog svjetskog rata tu je priliku iskoristilo samo stotinjak – ne znam koliko ih je završilo, a samo nekolicina je svakako računala i na neko zaposlenje i karijeru. (U to doba pada i djelovanje prve novinarke u Hrvatskoj, Marije Jurić Zagorke - danas u hrvatskom novinarstvu žene čine većinu.)
Danas na naslovnici "Metro Expressa" (doduše, preneseno iz "Vjesnika") naslov: "Diplomira više žena nego muškaraca". Na Institutu Ruđer Bošković, pak, danas radi isto toliko žena koliko i muškaraca (znatno manje na rukovodećim položajima – možda je samo pitanje vremena, možda se manje guraju…). Ipak, i dalje postoje posebne stipendije "za žene u znanosti" (današnji "Metro Express", str. 3)
Zanimljivo je međutim da je prije 15-ak dana (ponedjeljak, 19. veljače) u Jutarnjem objavljen kritični tekst o tipiziranoj, "državnoj maturi". Navedeno je da Slovenci, koji su je uveli još 1995. godine, sada razmišljaju o znatnom smanjenju značaja postignutog rezultata za upis na fakultete. Jedan od bitnih razloga, reče slovenski ministar obrazovanja: djevojčice na maturi postižu bolje rezultate, pa su se neke atraktivne profesije počele "feminizirati"!
Ma gle, neobične li pojave! Žene, iznenada, više ne moraju dokazivati da su jednako sposobne kao muškarci – dapače, pokazuju da su sposobnije unutar zadanih pravila igre – pa sada muškarci žele promijeniti pravila! Hoćemo li uskoru uvesti stipendije "za muškarce u znanosti"? Treba li preventivno uvesti "muške kvote" na studiju medicine, prava, ekonomije idr.?
|
- 18:00 -
Komentari (4) -
Isprintaj -
#
05.03.2007., ponedjeljak
Karlovac: Zar je stvarno bio samo CO2?
Zbunila me u petak navečer informacija, koju sam prvo vidio na mrežnom sjedištu Večernjaka, da je g. Zdravko Martinović u Karlovcu, pokraj Pirovare, otrovan ugljičnim dioskidom. CO2, školsko je znajje, nije otrovan; ako se jednostavno provede u dimnjak i pusti u armosferu i razrijedi, nije opasan (osim kad pridonosi stvaranju smoga, kada postoji mnogo jakih izvora). Izaziva efekt staklenika, ali t je nešto drugo. pomislio sam da se možda radilo o ugljičnom monoksidu, koji jest otrovan. Znao sam da Co2 može izazvati teškoće u disanju, ali baš da padne u komu, a pas ugine!? Zbunilo je to i druge, što se vidi u diskusiji uz navedeni članak u Večernjaku.
Nakon što sam malo prosurfao webom, našao sam dovoljno precizne informacije. » Although it is not a poison, it can cause death by suffocation if inhaled in large amounts.« ("Iako nije otrov, može uzrokovati smrt gušenjem ako se udiše u većim količinama.")
Na osnovu više od 20 godina iskustva kao aktivist i novinar, mogu reći da su takve kriminalne aljakvosti prema okolišu, uz kršenje zakona i ugrožavanje zdravlja i života ljudi, nažalost u našim industrijskim pogonima uobičajene. Tako je bilo u socijalizmu, tako je ostalo i u kapitalizmu - ništa se bitno nije promijenilo (osim što je puno industrije propalo, pa više ne zagađuje - a to naravno niej put, za koji se zeleni zalažu…).
Ostaje međutim sumnja: da li je to sve? Nije li Pivovara, u vlasništvu velikog međunarodnog koncerna, pritisnuta uza zid, priznala aljkavost s načelno neštetnim ugljipčnim dioksidom, da bi zataškala nešto drugo, teže? Postoji opravdana sumnja, o čemu se danas priopćenjem oglasila Zelena mreža Karlovačke županije. Evo nekoliko citata:
Da se u Karlovcu nije pojavio drzavni odvjetnik Mladen Bajic, sigurno niti danas ne bi smo znali ništa o pocinjenju eko-akcidenta, osim otrcanih fraza "vršimo nadzor i poduzimamo sve mjere". Šturo priopcenje istrazne sutkinje, bez sluzbene potvrde nadleznih inspekcija i analiza, ali prvenstveno zbog priznanja Karlovacke pivovare, da je uzrok trovanja g.Martinovica CO2, koji curi vec 2-3 mj. (?!) iz postrojenja Pivovare, je krajnja drskost i bahatost tvrtke te najbolji dokaz da su inspekcijske sluzbe nesposobne ili potkupljive, jer u protivnom bi one vec u subotu otkrile da ugljicni dioksid curi. Uz priznanje Pivovare postoje i nezavisne analize koje je obitelj nastradalog gradjanina narucila u privatnom labaratoriju. One su ukazale na cinjenicu da su se na odjeci unesrecenog nasli i tragovi kemikalija poput tetrakloretilena, organskog otapala koje se koristi za odmascivanje strojeva, kao i industrijski aditivi iz skupine aldehida. Postavlja se pitanje kako su se ovi spojevi nasli na odjeci unesrecenog, ako je curio samo ugljicni dioksid? Kolika bi to kolicina CO2 morala biti u zraku, da covjek na otvorenom prostoru tako strada? Zar doista vjerujemo da CO2 curi 2-3 mj. te da je baš te veceri bez i cega drugog tako unesrecio covjeka? Ocito je da su se u potoku nalazile i mnoge druge opasne kemikalije koje Pivovara redovito koristi pri pranju ambalaze, strojeva i opreme. Pivovara koristi 100-tine tona fosforne kiseline, natrijeve luzine, solne kiseline, klorovodicne kiseline i raznih drugih otapala koje nakon pranja bez prociscavanja ispušta izravno u odvode, medju kojima i u navedeni potok.
|
- 16:55 -
Komentari (8) -
Isprintaj -
#
03.03.2007., subota
O pacifizmu, nenasilju i mirovnom pokretu
U diskusiji povodom članka u Jutarnjem listu o ideji stranke Zeleni Hrvatske (sa sjedištem u Osijeku) da treba zabraniti oboljelima od PTSP-a da obavljaju javne dužnsoti (tam mogućnost interaktivnosti je vrlo uzbudljiva - a dobra je i za propagandu! ), gdje je nekoliko članova Zelenih za Zagreb (odnosno, po novome, Zelene liste!) izrazilo svoje ograđivanje i negodovanje, postavilo se i pitanje pacifizma.
S druge strane, udruga Bedem ljubavi ( pokret majki za mir) najavila je tužbu protiv Žarka Puhovskog, koji ih je navodno uvrijedio jer je rekao da tu okupljenje nisu bili mirovni pokret, jer su vadile sinove iz jedne vojske, da bi ih gurali u drugu. Pa su me te dvijeteme podakle, da nešto kažem .Na brzinu, nabacano, nedovoljno sustavno . ipak je ovo blog, ne znanstveni časopis - iako sam o toj temi pisao i prije.
Pacifizam je kontroverzan termin. Zelena listau svojim Programskim načelima ističe načelo nenasilja, ali ne i "pacifizam" kao obavezan".
Osobno, smatram se pacifizmom, ali ne radikalnim: mir i nenasilje su vrednote, ali ne apsolutne. Miru se suprotstavlja stvaralački nemir, nenasilje ne znači odustajanje od akcije, od borbe. Samoobrana od tuđeg nasilja je pravo, a pomaganje u obranih onih koji su nečime (npr. zagađivanjem okoliša, sada u Karlovcu i Sisku!) ugroženi, a pojedinac može pomoći, dužnost je! Legitimno je koristiti silu, da bi se suzbilo nasilje. (Naravno, ima slučajeva da u praksi baš nije jednostavno različiti jedno od drugog - zato i silu treba izbjegavati - zato nenasilje, koje je mišljeno kao pozitivan pojam, ne samo negacija nasilja!)
Zbunjenost je izazvala informacija, da je u članstvu Zelene liste (u ovom trenutku, zapravo tek Inicijativnog odbora) i jedan (umirovljeni) general (a ima naravno i drugih branitelja i časnika, naravno umirovljenih ili u pričuvi, ne aktivnih). Pa je jedan, vrlo nam nenaklonjen, komentator pitao: Ne kužim Vas zelene, kažete da ste pacifisti a imate generale, jel lud samo vaš tajnik ili ima još (Tajnik nije lud, samo je malo osobenjak! Hm, pogrešan, smajlić, ne pušim… )
Uostalom, evo baš danas razgovarao sam s jednim braniteljem, vojnim invalidom domovinskog rata, koji kaže da je pacifist i da je uvijek bio. Nije izuzetan slučaj. Spominjao sam takve ljude u jednom svojem tekstu,n aslovnjenom "Deserters and Soldiers in Croatia" objalvjenom u svibnju 1992. u časopisu Peace News (podnaslov: "for nonviolent revolution"), glasilu najstarije pacifističke organizacije u svijetu, War Resisters International.
Tragični povijesni poraz pacifizma u Hrvatskoj bila je kapitulacija Vladka Mačeka pred brutalnim nasiljem NDH. Povukao se na svoje imanje u Kupincu, dolazili mu ljudi svaki dan i pitali što da rade, znao je za teror i masovne pokolje, a nije ni riječ rekao - za razliku od Alojzija Stepinca! - a mogao je bar jedno pismo napisati poglavniku, tipa "Dragi Ante, čujem da se rade ružne stvari, siguran sam da ti nisi to potakoa, odaj malo primiri svoje ljude…", nego je svima govorio da budu mirni i da trpe, da čekaju da drugi (Britanci) pobjede fašizam), da "kad se veliki tuku, malenima je mjesto pod stolom". Problem je: tko se pod stolom skriva, tamo i ostane! Tako su potpunu kontrolu nad pokretom otpora preuzeli komunisti, koji nisu imali kompleks da su "mali". Kao pacifist, kažem: j**** takav pacifizam, koji se svodi na skrivanje pod stol, kad se veliki dečki (i bogami i cure, u partizanima) tuku!
Da, za mir se treba boriti - iako to izgleda proturječno (ima jedna prosta usporedba… ). U našim programskim načelima piše, kao vizija: Ekološki i socijalno održivo društvo, predano gradnji mira i dijaloga u svijetu međuzavisnosti A zatim, lapidarno: Aktivno nenasilje, kreativni mir Nasilje je lako, nenasilju se treba učiti. Ja sam pacifist jer sam na temelju dugo godina života i promišljanja izabrao da to budem (il, barem, nastojim biti!) a nikako po prirodi. Imam dalmatinski temperament, znam planut' i beštimat'.
Među nasim"posebnim načelima" navodimo i Društvo nenasilja, suradnje i raznolikosti, uz slijedeća pojašnjenja:
Protiv svakog ekstremizma, protiv ksenofobije i šovinizma.
Protiv nasilja nad prirodom i životinjama.
Kultura tolerancije, suradnje, nenasilja.
Suživot raznih tradicionalnih i novih kultura, životnih stilova, mentaliteta i senzibiliteta (multikulturalnost). Kreativni mir kroz uvažavanje i prožimanje raznolikosti.
Život, sloboda, inicijativa, suradnja.
Ravnopravnost, vladavina prava, dostojanstvo svakog pojedinca/pojedinke.
Jednaka prava i mogućnosti za sve.
Socijalna pravednost.
Podrška svim manjinama, svima s posebnim potrebama, svima društveno marginaliziranima i isključenima To su, eto, programska načela. Nema nikakvog načlenog razloga da neki general, satnik ili narednik to ne prihvati.
Netko će možda reći da tu ima proturječnosti. Ima. Život je takav, dijalektičan (da upotrijebim danas nemoderan termin).
A da, još "Bedem ljubavi" i Puhovski… ma ne da mi se sada, drugi put!
|
- 19:54 -
Komentari (3) -
Isprintaj -
#
02.03.2007., petak
Cvjetni trg: potpisi idu, Split: privremeni uspjeh!
Danas sam, kao obični građanin-aktivist a ne kao glavni tajnik stranke, stajao tri sada na štandu, na kojem smo prikupljali potpise protiv devastacije Cvjetnoga trga, u organizaciji inicijative Pravo na grad. S obzirom da zbog oka teže čitam i radim za računalom, pomislio sam, ajde da malo budem među ljuidima! No nisam baš dobar dan izabrao: kiša, vlažno, relativno hladno (kad smo već na toplinu navikli kada je zapravo neprirodna!), nismo mogli biti na trgu, nego u prolazu Harmica. Prikupili smo stotinjak potpisa za ta tri sada - sveukoupno je do danas prikupljeno 28.000.
Stavljam jednu slikicu snimljenu mobitelom prije mjesec dana, jedan sunčani zimski dan: roditelji s dječjim kolicima na Cvjetnom. Usput: stalno sam pokupavao postaviti fotografije preko "blogspremnika", ali ništa, ne trza, fotografiju kao spremi ali ju ne prepoznaje. Danas sam je uspio uploadati pomoću imageschacka. Da li će stvarno dobro izgledati, mumo videli! Valjda ću se s vremenom izvještiti, da mi to bude rutinski. Inače nisam vizualni tip, znam samo brbljati.
Sutra (subota) od 14 do 17 sati ću istim poslom biti na Glavnom kolodvoru (ispred ullaza u Importane centar, ili, kako ja kao stari Zagrebpčanin još uvijek običavam reći, "pothodnik", na silne šoping centre teško se privikavam, a posebno nikad nisam siguran koje je Importane "centar" a koje "galerija" - da čuj, ružni neboder koji se zove galerija! )
A u Splitu su eto uspjeli privremeno zaustaviti namjere devastacije centra. Na Gradskom vijecu Splita je prije nekoliko dana(zasad) obustavljeno usvajanje "izmjena i dopuna Provedbenog urbanistickog plana povijesne jezgre Splita", protiv kojih je pokrenuta peticija sa zahtjevom za pomno urbanisticko planiranje u skladu s najvisim standardima struke i interesima odrzanja karaktera prostora od najvise kulturne vrijednosti. Pogledajte članak u Jutarnjem.
Peticija: Podrzimo urbanizam - sacuvajmo Dioklecijanovu palacu
|
- 19:50 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
01.03.2007., četvrtak
I službeno: sada smo Zelena lista!
Kao što mnogi koji ovamo navrate već znaju, u posljednja dva tjedna nisam bio aktivan zato, jer sam bio u bolnici. Ništa loše, dapače dobro: bio sam na operaciji presađivanja rožnice na desnom oku. Imam naime teško izobličenje rožnice zvano keratokonus , koje je na desnom oku bilo jako uznapredovalo tako da sam vidio samo obrise. Sada sam dobio novu rožnicu ,bio sam u bolnici osam dana i strašno sam se umorio od nerada , pa mi je onda trebalo još par dana, da dođem sebi. A oko, novo, još friško, lako prosuzi, pa peče, pa još mutno vidim, pa nije usklađena slika oba okoa pa me zaboli glava , pa treba kapat i mazat pet puta dnevno…
No dobro, polako se vraćam u manje-više uobičajene glavnotajničke aktivnosti, pa ću se javljati i ovdje redovno.
U međuvremenu, odradili smo glavni zadatak za veljaču. održana je Glavna skupština, na kojoj je stranka promijenila Statut da bi mogla djelovati na području cijele Hrvatske, i promijenila ime u. ZELENA LISTA! Bili su ljudi iz Inicijativnog odbora u Karlovačkoj županiji, a pozdravna pisma poslali su iz Dalmacije i iz Siska.
Tako, dakle, to je i službeno .Spremamo se za nastup na izborima za Sabor u što više izbornih jedinica. Nastupat ćemo samostalno ,da bismo afirmirali zeleno ime, zeleni politički identitet i program.
Napravili smo i nulti broj biltena. Onako skromno: osam stranica, fotokopirano. Koga zanima, neka se javi, pa ćemo mu poslati, klasičnom poštom ili emajlom. (E je, "emajl", to je isto izvalio prije par godina jedan poznati političar, pa su neki počeli koristiti, samo nije se sjetio tražiti autorski honorar, kao Kirin za Jubitu!).
|
- 15:27 -
Komentari (1) -
Isprintaj -
#
|