< listopad, 2021 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Travanj 2022 (1)
Veljača 2022 (1)
Siječanj 2022 (1)
Prosinac 2021 (1)
Studeni 2021 (2)
Listopad 2021 (2)
Kolovoz 2021 (3)
Srpanj 2021 (2)
Lipanj 2021 (2)
Svibanj 2021 (3)
Travanj 2021 (1)
Ožujak 2021 (2)
Veljača 2021 (3)
Siječanj 2021 (4)
Prosinac 2020 (1)
Studeni 2020 (3)
Listopad 2020 (5)
Rujan 2020 (5)
Kolovoz 2020 (3)
Srpanj 2020 (4)
Lipanj 2020 (5)
Svibanj 2020 (10)
Travanj 2020 (8)
Ožujak 2020 (3)
Veljača 2020 (8)
Siječanj 2020 (5)
Prosinac 2019 (3)
Studeni 2019 (4)
Rujan 2019 (2)
Kolovoz 2019 (3)
Srpanj 2019 (5)
Lipanj 2019 (6)
Svibanj 2019 (14)
Travanj 2019 (4)
Ožujak 2019 (4)
Veljača 2019 (3)
Siječanj 2019 (4)
Prosinac 2018 (3)
Studeni 2018 (3)
Listopad 2018 (7)
Rujan 2018 (3)
Kolovoz 2018 (3)
Srpanj 2018 (51)
Lipanj 2018 (8)
Svibanj 2018 (3)
Siječanj 2017 (2)
Travanj 2016 (1)
Listopad 2009 (1)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Ime mu kaže.

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Forum.hr
Monitor.hr

28.10.2021., četvrtak

Od ostavštine Milana Bandića se SDP ne može ni ograditi, a kamoli „oprati“

Nakon što je i službeno objavljeno da je konsolidirani dug Zagreba 8,2 milijarde kuna „patrijarh“ SDP-a Ivan Račan će to prokomentirati sa: “Dug Zagreba od 8,2 milijarde kuna je ostavština Bandića i HDZ-a”, pokušavajući se tako ograditi od Bandića i potpuno amnestirati SDP od svake odgovornosti za katastrofalno stanje i ne samo financija u Zagrebu.

Ma koliko god se iz SDP-a ograđivali i Bandićev kriminal pripisivali zaštiti i podršci koju mu je pružao HDZ, ostaje činjenica da je on potekao iz redova SDP-a i da ga je SDP, a posebno Ivica Račan, gurao i štitio i onda kad ga štititi nikako nije smio.

A sve je krenulo s Pešćenice kad moćni predsjednik SO Pešćenica i ugledni član SKH Ivan Šikić u Milanu Bandiću, polupismenom potomku podanika Mostarskog paše, tada na mjestu stručno-političkog radnika za ONO i DSZ u Općinskom komitetu SKH Peščenica prepoznaje silni politički potencijal i već tada ga vidi kao „rođenog gradonačelnika Zagreba“.
Head hunteru Ivanu Šikiću pridružuje se jednako takav Marko Melčić, zadnji predsjednik GK SKH Zagreba, sa svojom akvizicijom, Slobodanom Ljubičićem – Kikašom, stručno-političkim radnikom u OK SKH Trnje.

Zanimljivo je da se u „prijelaznom roku“ ni Bandić ni Ljubičić ne pridružuju HDZ-u, što je za mnoge iz SKH bilo „u modi“, već ostaju vjerni SKH – SDP
Ali SKH – SDP se rastače, obojica „genijalaca“ ostaju bez posla, pa uskače Marko Melčić i ustupa im bez naknade poslovne prostore u zgradi u Božidarevićevoj koja je bila u vlasništvu SKH, koje onda dvojac iznajmljuje i tako preživljava „posne“ dane.

Milan Bandić strelovito napreduje od 1993. kada postaje tajnik gradske organizacije SDP-a, a dvije godine kasnije postaje i zastupnik u SGZ.
U svibnju 2000. godine na sjednici Skupštine Grada Zagreba Milan Bandić je prvi put izabran za gradonačelnika Grada Zagreba.
Bandić „dela“ a SGZ u kojoj SDP ima većinu bez iole kritičkog pristupa blagoslivlja to njegovo „delanje“.

Sjećate se slučaja iz 2002. godine kad je Milan Bandić zorno pokazao svoju sklonost kriminalu, nakon što je pod utjecajem alkohola prouzročio prometnu nesreću i pokušao podmititi policajca koji ga je prijavio, radi čega je bio prisiljen podnijeti ostavku.

Takav kriminalni potez dužnosnika tog ranga značio bi u svakoj uređenoj državi njegovu „političku smrt“, ali SDP, odnosno Ivica Račan, to ne smatra nekakvim velikim grijehom, tako da je Milan Bandić već na izborima 2005. opet bio nositelj liste SDP-a i pobijedio.
SGZ ga ponovo imenuje gradonačelnikom, a on uz puni suport SGZ u kojem SDP ima većinu radi pa gotovo što ga je volja.

Sjetimo se samo svih onih hvalospjeva kojima je čelnik SDP-a Zoran Milanović u predizbornoj kampanji za izbor gradonačelnika epski opjevavao "najboljeg kandidata“ za gradonačelnika grada Zagreba, Milana Bandića.

Bandić te 2009. pobjeđuje na izborima i uz pomoć SGZ nastavlja „delati“ što ga je volja i tko zna koliko bi ta ljubav između njega i SDP još trajala da se Bandić nije odlučio kandidirati na izborima za predsjednika Države i to usprkos tome što je SDP kao svojeg kandidata već istaknuo Ivu Josipovića.
Milanović pokušava urazumiti Bandića, ali ovaj ne odustaje i ljubav puca, Bandić mora napustiti redove SDP u kojima je ostavio puno svojih privrženika, ljudi kojim je učinio brojne usluge, posebno zapošljavanja u gradskim službama, ne samo njih i članove njihovih obitelji, nego i prijatelje i znance, a oni su kao delegati u SGZ svojim glasovima i na druge načine održavali Bandića „na životu“, i to usprkos tome što su svi dobro znali da Bandić sve dublje tone u kriminal.
Ta “ljubav“ između Milana Bandića i SDP-ovih zastupnika u SGZ ne prestaje niti nakon što je Bandić osumnjičen za kriminalne radnje i pritvoren, a ispod njegovih skuta su kao političari stasali brojni SDP-ovi kadrovi kao primjerice Davor Bernardić kasniji predsjednik SDP-a.

Od brojnih istaknutih SDP-ovaca ni danas nećete o Milanu Bandiću čuti jednu makar benignu optužujuću riječ, a kamoli osuđujuću, jer „čovjek je krao, ali je i njima dao“.

Ipak postavlja se pitanje kako je Milan Bandić opstajao kroz sve te godine iako je njegovo „delanje“ odavno prestalo biti tajna?
Štitila ga je sprega moćnih političara i po službama i institucijama vlasti strateški raspoređenih brojnih „zavičajaca“ uvezanih poput onih mađioničarskih maramica. Samo tako je bilo moguće da razina bezakonja i korupcije povezana s Bandićem dostigne epske razmjere.
Želim naglasiti da ni nakon što je Milan Bandić potpao pod „posebnu brigu i skrb“ HDZ-a, odgovornost SDP-a za „stvaranje monstruma“ nije prestala, on je preko istaknutih SDP-ovaca, od kojih su neki njegova politička čeda, ostao i dalje povezan sa SDP-om.

Vezano uz Bandića i potonuće Zagreba veže se još jedan fenomen, naime uz sve zaštitne mehanizme Bandić (i neki drugi uz njega) je bio i sumnjičen i optuživan i suđen, ali onaj bez kojega nije bilo moguće ni zaduživanje a pogotovo prezaduživanje Zagreba, njegov moćni “ministar financija“, Slavko Kojić, je ostajao neokrznut, njega se nije ni sumnjičilo, ni privodilo, ni optuživalo …
E pa ja mislim da je konačno došlo vrijeme da se DORH i USKOK istražujući sav kriminal, a posebno prezaduživanje Zagreba, konačno pozabave Slavkom Kojićem.

Oznake: Mijan Bandić, SDP, Ivan Račan, Ivica Račan, Ivan Šikić, Marko Melčić, Slobodan Ljubičić - Kikaš, Zoran Milanović, SGZ, gradonačelnik Zagreba, Slavko Kojići

Hrvatska besmislena stranka/partija

(U SDP-u nema socijaldemokracije, a u socijaldemokraciji nema SDP-a.)

Vrijeme je da SDP konačno ili postane stranka političke ljevice ili nestane s hrvatske političke scene.

Drastičan pad rejtinga, panični pozivi na jedinstvo, unutarstranačka trvenja, svađe, prijepori i prepucavanja, raskol i izgleda nezaustavljivo osipanje članstva su vidljivi „uspjesi“ koje je postigao Peđa Grbin nakon godine dana predsjedanja SDP-om.
Drobilo se i drobi na sjednicama stranačkih tijela središnjice, kao i podružnica, o svemu i svačemu, samo nije o političkom (re)pozicioniranju stranke, cilju njene političke borbe ili što i kakvo društvenopolitičko uređenje zemlje želi SDP, nije valjda da je to liberalni kapitalizam, jer se o poziciji SDP na političkoj skali uopće nije raspravljalo?
Ili to možda i je, jer u dva mandata u kojima je predvodeći koaliciju pobijedivši na izborima obnašao vlast, uz predsjednike vlade Ivicu Račana i Zorana Milanovića, nije pokazao niti trunka želje da bilo što mijenja, već se trudio dograđivati Tuđmanov neoustaški čardak s temeljima u živom blatu nacionalšovinizma.

Sve to nas i ne bi trebalo čuditi jer je SDP politička organizacija čije je samo osnivanje bilo potpuno besmisleno, ako izuzmemo njenu ulogu „konstruktivne opozicije“ Tuđmanovom proustaškom HDZ-u.

Riječ je naravno o SKH – SDP (stranka demokratskih promjena), preimenovanoj 1993. u SDP-u, socijaldemokratskoj partiji, stranci/partiji osnovanoj u fazi rušenja demokratskog socijalizma, društvenopolitičkog uređenja koje je slovilo kao krajnji cilj političke borbe socijaldemokrata, što je nonsens samo po sebi.
Dakle, samo potpuni idiot će u uvjetima etabliranog demokratskog socijalizma osnivati stranku/partiju koja kao svoj politički cilj ima uspostavu demokratskog socijalizma.(sic!)
U istu kategoriju nonsensa spada i Tuđmanovo “stvaranje“ države kad on postupak nasilne secesije postojeće države naziva stvaranjem države.

Ili je ipak vrag u tome da su društvenopolitički sustav poznat kao demokratski socijalizam uspostavili komunisti, krećući u društvene promjene polazeći s pozicije diktatura proletarijata, a ne socijaldemokrati, jer po socijaldemokratima to se ne bi dogodilo nikad.
Dakle proces društvene tranzicije, demokratizacija društva, jugoslavenski komunisti su započeli početkom pedesetih godina prošlog stoljeća i dovršili na Brijunskom plenumu razvlašćivanjem službi sigurnosti krajem šezdesetih.

SDP je od SKH baštinio partijsku infrastrukturu, impozantnu imovinu, antifašizam i status lijeve političke opcije. Do danas se SDP profilirao kao stranka desnog centra, a antifašizam se negdje putem izgubio, dakle to što je SDP danas, baš nikakve veze nema ni sa kakvom ljevicom ni sa socijaldemokracijom.

Da bi obezvrijedio to što su komunisti ostvarili, predsjednik predsjedništva CK SKH, Ivica Račan, shvativši valjda da je dotad živio u zabludi, jer je biti komunist nešto fuj i bekino, nešto što ne priliči hrvatskom narodu, uspijeva nametnuti svojoj partiji, prvo preimenovanje SKH u SKH – SDP (Stranka demokratskih promjena), izgubiti izbore, a potom od ostataka tako raslojenog i rastrojenog SKH napraviti Socijaldemokratsku partiju prvenstveno kao oslonac ustašoidnom Tuđmanu i jednako takvom pokretu/stranci, HDZ-u, u njihovoj vladavini.

A da su u CK SKH bili svjesni i društvenopolitičkog uređenja i položaja Hrvatske u Jugoslaviji, kako sam već navodio, najbolje pokazuje svjedočenje nekadašnjeg sekretara Predsjedništva CK SKH Drage Dimitrovića kad govori o vremenu prije „demokratskih promjena“:
„Neke stvari iz tog razdoblja ne bi trebalo zaboraviti. Unutar pola stoljeća Hrvatska je od ruralnog prerasla u industrijsko društvo. Razvijena je obrazovna, znanstvena i kulturna infrastruktura, stvorene su pretpostavke za moderni život. Usporedo s tim, rasla je samosvijest ljudi pa su kroz samoupravljanje oslobođeni značajni ljudski potencijali i inicijative, što je bitno za generacije suočene s globalizacijskim tsunamijem. Nadalje, morali smo nalaziti rješenja u kriznom vremenu kad se obiteljsko srebro nije prodavalo, a nismo se pretjerano ni zaduživali. Nismo tražili druge da nam rješavaju probleme, a naučili smo živjeti od onoga što stvaramo, što je sigurna formula u svim vremenima. U tom se vremenu Hrvatska teritorijalno zaokružila i nacionalno homogenizirala, pa smo krajem osamdesetih imali više hrvatskog stanovništva nego krajem pedesetih ili krajem dvadesetih. Imali smo i kontinuitet razvoja državnih institucija koje su se postupno oslobađale centralne vlasti, pa su krajem osamdesetih naše institucije preuzele najveći dio odgovornosti za stanje u Hrvatskoj. Hrvatska je, dakle, pred kraj socijalizma, uoči „demokratskih promjena“, imala izuzetno snažne atribute državnosti.“
koji je bez obzira na to što je sve to znao ipak glasao za „demokratske promjene“ koje su dovele na vlast Franju Tuđmana na čelu bagre i brabonjaka, zaljubljenika u laž, mržnju i zločin, jer je osnovni cilj SKH – SDP i kasnije SDP, kako su to formulirali glavni ideolog SKH – SDP Zdravko Tomac i predsjednik Predsjedništva CK Ivica Račan, bio „rušenje Jugoslavije i komunizma“.
To nisu mogli komunisti, ali nazovi-komunisti kakvi su bili i Tomac i Račan i skupina besprizornih okupljena oko njih su to mogli bez ikakve zadrške.

Uostalom činjenica je da se SKH – SDP mogao jedino sam razvlastiti, zato im je valjda i trebalo da samoupravljanje s delegatskim sustavom, dakle demokratski socijalizam, prethodno ga izjednačivši s velikodržavnim socijalizmom SSSR-a i zemalja VU, proglase totalitarizmom.
Nije to napravila skupina besprizornih, bagre i brabonjaka, zaljubljenika u laž, mržnju i zločin, okupljena oko Franje Tuđmana, to je napravio Ivica Račan došavši na čelnu poziciju u Predsjedništvu CK SKH, Tuđman i njegovi su samo to objeručke prihvatili i krenuli „stvarati državu“.

Potkapacitirana lijenčina i kunktator Ivica Račan i njegovi savjetnici, neki svjesno, a neki nesvjesno, su se zapravo odrekli svega pozitivnog što su komunisti učinili predvodeći antifašiste u NOR-u boreći se za slobodu, a poslije rata za svekoliki društveni i gospodarski razvoj društva. Odrekli su se oni i samog antifašizma kao civilizacijskog dosega i svjetonazornog principa slobodnog pojedinca u slobodnom društvu, a prihvaćajući Luburićevu ideju „pomirbe sinova partizana i ustaša“ kojom su jedini u svijetu uveli praksu da se ratni pobjednici ispričavaju poraženim slugama okupatora, priznajući im status žrtava i tako ponižavajući sve žrtve naci-fašizma, ustaških logora smrti, holokausta i „čišćenja terena“.

Saveznicima iz Antifašističke koalicije, čiji su jugoslavenski partizani od Teheranske konferencije “Velike trojice“ bili ravnopravan član, ne pada na pamet da se primjerice ispričavaju Nijemcima za bombardiranja Dresdena i Hamburga, za „Rajnske logore“, za program „rent-a-woman“ i sve druge postupke u procesu denacifikacije, pa i zaključcima Potsdamske konferencije. Samim pak Nijemcima na pamet ne pada da takvo što traže pod egidom „zločin je zločin i žrtva je žrtva“.
Ameri se nikad neće ispričati Japancima za Hirošimu i Nagasaki, jer bi to značilo obezvrjeđivanje svih onih milijuna nevinih žrtava japanskog militarizma u JI Aziji.

Ako se pitate kako je to moguće odreći se uređene srednje razvijene evropske države i krenuti u nepoznato, odgovor je prilično jednostavan opsjednutost „tačerizmom“ i „reganomikom“, neprekidnim čekićanjem o tome kako je jedini jamac demokratski uređenog društva višestranačje, a onda i narod poprilično sklon nacionalšovinizmu.
To da je SFR Jugoslavija, za razliku od socijalističkih zemalja VU, bila zemlja demokratskog socijalizma što je bilo jednako vidljivo izvana kao i unutar same SFR Jugoslavije.
Kraljevina SHS, parlamentarna monarhija, imala je višestranačje, a jel' bila zato demokratska?
Naravno da nije bila, bila je žandarska država.
Pa?

I tako oni, koji ni sami nisu znali što je socijaldemokracija i koji je cilj političke borbe socijaldemokrata, odriču se svojih komunističkih korijena i antifašizma, ispričavaju se za „zločine komunizma“, plaze na Bleiburg i druga „stratišta“, uspostavljaju SDP i zajedno s HDZ-om kreću „tranzicijskim“ putem, putem „demokratskih promjena“, uništavajući materijalnu osnovu društva i sve što su komunisti prethodno stvorili, a oni su pretvorivši svoj revolucionarni u stvaralački zanos od zaostale ratom razorene siromašne poljoprivredne države stvorili srednje razvijenu evropsku državu, državu demokratskog socijalizma, upravo onakvu kakvom ju je Drago Dimitrović opisao.

Oznake: SKH - SDP, Dragutin Dimitzrović, SDP, Ivica Račan, "konstruktivna opozicija", Zoran Milanović, Peđa Grbin, pad rejtinga, raskol