Priče o čokoladi!

utorak, 30.09.2014.

Kad vam život da rastopljenu čokoladu, vi...



Znate onu: kad vam život da limune, napravite limunadu? E, pa kako napraviti ‘limunadu’ od rastopljene čokolade?

Nemalo puta dogodilo mi se da bi mi se kupljena čokolada sasvim rastopila, naročito tijekom vrućih ljetnih dana kada zbog visokih temperatura, slatkiš ne bi izdržao niti put od trgovine do kuće. Tako rastopljenoj čokoladi nema pomoći niti u hladnjaku, jer ona nakon nekontroliranih i naglih promjena temperature više ne može biti ista, a posebno nije pogodna da bi je se nakon hladnjaka samu jelo, jer je izgubila svoju kvalitetu.

>> Super fora s čokoladom koja se prilikom topljenja - stvrdnjava

Ali, to ne znači da se ne može iskorisiti u brojne druge svrhe. Evo ih nekoliko:

1. Dobro je rashladite: Stavite je u hladnjak dok ne očvrsne (oko sat vremena), a potom je narežite kako biste imali čokoladne komadiće u sladoledu.

2. Napunite njome krafne ili punjeni kolač: Rastopljena čokolada idealna je za punjenje biskvitnih slastica.

3. Obložite njome rub čaše za likere: Ukoliko pijete liker ili ga poslužujete prijateljima, dajte mu dozu kreativnosti. Prije nego piće utočite u čašu, njezine rubove umočite u rastopljenu čokoladu. Tome možete dodati još i kakao i šećer kako bi sve izgledalo još privlačnije.

4. Premažite s njom suhi keks: Premažite jednu stranu suhog keksa rastopljenom čokoladom, stavite u hladnjak i kada se ohladi, imate čokoladne kekse!

5. Premažite s njom palačinke. Palačinke s čokoladom uvijek su dobar izbor.

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Yummy Mummy Club


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: čokolada, Rastopljena čokolada

30.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 29.09.2014.

Misterij topljenja čokolade


Topljenje čokolade ne završi baš svaki put onako kako smo planirali, naročito ako je ne topimo u mikrovalnoj. Čokolada se iz nekog razloga stvrdne i s njom je tada teško raditi. Postoji vrlo jednostavno rješenje za to. Treba dodati malo vode!

Kako dolazi do 'nenamjernog' stvrdnjavanja i što napraviti da se ono izbjegne, čitajte ovaj tjedan na blogu. A kad smo već kod topljenja čokolade, što se sve može kada je otvorimo, a ona je rastopljena - doznajte sutra :)

>> Evo što se sve može napraviti od čokolade!

Oznake: čokolada, topljenje čokolade, topljenje

29.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

nedjelja, 28.09.2014.

Malo što se može usporediti s toplinom kuhinje koja miriši po kolačićima dok je vani hladno. Meni je poseban doživljaj diskretan zvuk pećnice iz koje se širi miris slatkih sastojaka kojima ću počasiti svoju obitelj i prijatelje, dok u isto vrijeme vani kiši i puše hladan vjetar.

Prije nekoliko dana sam na mail, od čitateljice Katarine, dobila recept za brzi čokoladni keks. Odmah sam ga napravila i u nekoliko minuta imala super fini desert!

>> Brzi recept: 2 minute do čoko keksa!

28.09.2014. u 06:00 • 1 KomentaraPrint#

petak, 26.09.2014.

Brzi recept: 2 minute do čoko keksa!


Sastojci:

30 grama omekšalog maslaca
20 grama bijelog šećera
20 grama smeđeg šećera
1 jaje
60 grama oštrog brašna
1/4 žličice sode bikarbone
Prstohvat soli
40 grama čokolade po vašem izboru narezane na komadiće


Priprema:


1. U zdjelicu (otpornu na toplinu, jer se kasnije sastojci griju u mikrovalnoj) stavite maslac i oba šećera te ih promiješajte vilicom.

2. Izmiksajte jaje u drugoj posudi, dodajte dvije žlice tog jajeta u smjesu s maslacem. I sve dobro promiješajte.

3. Dodajte brašno, sodu bikarbonu i sol te sve promiješajte.

4. Ovoj smjesi dodajte narezanu čokoladu.

5. Zapecite u mikrovalnoj na dvije minute.

6. Kada se malo ohladi, na vrh možete staviti kuglu sladoleda od vanilije i sve preliti rastopljenom čokoladom.

>> SVI RECEPTI objavljeni na blogu!

Ovaj recept na mail 'Priče o čokoladi!' poslala je Katarina iz Novog Vinodolskog. Hvala Katarina :)

Imate li i vi recept koji želite podijeliti s drugima? Pošaljite ga na mail priceocokoladi@gmail.com, a svakog petka najbolji će biti objavljen.

Oznake: recept, Recept priče o čokoladi, keksi, Čokoladni keksi, Keks

26.09.2014. u 06:00 • 4 KomentaraPrint#

četvrtak, 25.09.2014.

Ovo je čokolada s pričom i emocijama!


Tijekom jednog dječjeg rođendana na kojem sam nedavno bila, poveo se razgovor o čokoladi. Ugodno ćakulanje o proizvodu koji je svima prisutnima bio više-manje drag, završilo je malim poklonom za mene - čokoladom J.D.Gross. Arriba Superieur edel cacao.

Moj prijatelj Tihomir, kaže da ga je kupio u Lidlu, po pristupačnoj cijeni s obzirom na ekskluzivnost okusa koji pruža ova čokolada s 81 posto kakaa.

Sljedeći dan, kad sam je probavala, dogodilo mi se nešto što mi se s čokoladom obično ne događa. Evo što:

Otvorivši otmjeno pakiranje, miris čokolade bio je nesporan, ali je izostao izraženi intenzitet kojeg već pri otvaranju omota imaju obećavajuće čokolade. Počela se odmah lagano i slabo topiti pod prstima. Možda to i ne bi bilo toliko primjetno inače, ali koncentrirala sam se na to da obratim pozornost na svaki detalj. Snap je bio tu, međutim također mekaniji i neodlučniji.

A onda... kada mi se 81 posto kakaa počelo topiti u ustima... vidjela sam sve što se treba vidjeti kada jedete Čokoladu, s velikim Č!

Dok mi se kiselkasto zemljani okus širio osjetilima, vidjela sam fermentiranje kakaa, sušenje na zemlji i stapanje mirisa vrijednog zrnja s ostalim usjevima koji rastu u blizini.

Vidjela sam farmere sa šeširima na glavi, kako pokraj sušenog zrnja prolaze s listovima duhana ostavljajući svoj dominantan miris na suhoj tamnoći kiselosti kakaa... kavu koja raste tek koji kilometar dalje od farme kakaa i obogaćuje ga svojim prisustvom.

Cijeli spektar mirisa miješao se na suncu tropskog tla prekrivenog kakaom, dok su oko njega šetali ljudi, svatko okupljen svojim dnevnim zadatkom.

Vidjela sam nemilosrdno sirovu moć nekompromitiranog zrnja u strojevima za izradu čokolade, uskraćivanje šećera kako bi ona bila još gorča i jača od ostalih poznatih, nijansirane greške u temperiranju zbog kojih mi je ova čokolada bila posebna, suha, na momente blago zrnasta, ali nesporno snažna i samouvjerena...

Kroz okus mi se pokazao svijet o kojem sam čitala, ali mi ga ni jedna čokolada do sada nije dočarala tako jasno i precizno.

81% navedenog kakaa javlja se svake sekunde božanstvenog topljenja i osvajanja okusnih pupoljaka.

Ovo je čokolada s pričom i emocijama.

Bilo je nešto ugodno i opuštajuće u toj priči, htjela sam da potraje... ali valjalo se vratiti u stvarnost...

>> Nisam mogla odoljeti: Privlačna žuta čokolada!

>> Već dugo nisam probala ovako dobru Čokoladu

>> 'Hrvatska' čokolada od 50 kuna!

>> Ručno izrađene čokolade u Hrvatskoj



*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Ivana Domitrović


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com


Oznake: recenzija, J.D.Gross, čokolada

25.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

srijeda, 24.09.2014.

Stogodišnjakinja jede čokoladu svaki dan


Ako jedete pravu čokoladu, ona bi vam mogla olakšati život u stotim godinama. Barem se tako da zaključiti iz primjera jedne Meksikanke, koja ima 127 godina. Ona tvrdi da toliko dugo živi upravo zato što jede čokoladu, izvijestio je El Horizonte.

Vjerojatno gotovo svaki stogodišnjak ima objašnjenje zašto je doživio tako duboku starost. Većinom su za to u našim krajevima odgovorna domaća alkoholna pića (mahom rakija), u Azijata riba, ali kod Meksikanke, o kojoj sam nedavno čitala, to je - čokolada.

Gospođa Leandra Becerra Lumbreras, koja je rođena 31. kolovoza 1887. godine, obožava slatko. ‘Nema dijabetes niti hipertenziju, pa može jesti čokolade koliko god želi’, rekla je njezina unuka Miriam te dodaje da u čokoladi leži ključ njezina dugog života.

Osim čokolade, razlozi su brojni, a među njima i fizička aktivnost gospođe Lumberas. Naposljetku, ne možete se pretrpavati čokoladom, a da to na neki način ne potrošite.

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: El Horizonte


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: Leandra Becerra Lumbreras, čokolada, Meksiko

24.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

utorak, 23.09.2014.

Tri dana bez čokolade, evo kako sam ih provela



Krajem kolovoza bila sam na trodnevnom gastro putovanju u Sloveniji. Nisam znala što očekivati jer sam bila slabo upoznata sa slovenskom kuhinjom, ali definitivno ni na kraj pameti mi nije bilo da u ta tri dana u Koruškoj uopće neću okusiti čokoladu, barem kao ukras na nekom desertu. Ne, nije bilo ni čokoladnog ukrasa.

Jela i događaji su se redali i gotovo sam svakim bila oduševljena, toliko da, koliko god to teško priznajem, svijest o tome da čokoladu nisam probala nekoliko dana, javila se tek na kraju putovanja.

Sad vas sigurno zanima što mi je odvlačilo pažnju od onog što volim. E pa, za to valja nabrojati što sam sve doživjela i okusila na tom putovanju.

Prva stanica bila je geopark Karavanke na krajnjem slovenskom sjeveru Koruške. Ondje su nam prije vožnje biciklima po 6 kilometara dugoj stazi rudnika usred planine Pece bili posluženi fini mali sendviči s domaćim kobasama ukrašenim šarenim povrćem.



Nakon vožnje biciklima, obilan ručak jeli smo u seoskoj tišini kmetije Marin.



Potom smo odmor potražili u hostelu Punkl u mjestu Ravni na Koroškem, a večernju okrjepu u lokalnoj gostionici ‘Lečnik’, gdje su se gotovo u nedogled redala fina nagrađena gastro postignuća vlasnice lokala. Goveđa juha, pašteta, kobase, tatarski biftek, razne varijante maslaca s dodacima, juha od konoplje, T-bone odrezak, štrukli... Dobila sam potpuni dojam o tome što znači slow food - u Koruškoj jedan objed traje i po nekoliko sati. I svi ti sati ispunjeni su čistim gastro užitkom. Tolikim da zaboravljam na čokoladu.



Ravni na Koroškem imaju i Željezaru, koju zovu ‘Mati Fabrika’, jer je dala toliko puno za to mjesto. Trenutačno zapošljava 2.500 ljudi, a broj se smanjuje, U tamošnjoj Željezari bilo je zaposleno čak 5.000 ljudi. Iako Željezara smanjuje svoj kapacitet, stanovnici žele da ostane u sjećanju, pa su pokraj nje otvorili muzej u kojem se može doznati bogata, ali i intimna povijest pogona koji je hranio mnoge.



Sljedeća postaja bila je Slovenj Gradec, poznat i kao ‘Grad mira’. U gradu bogatom kulturom i savršeno uređenim uličicama, nalazi se i trgovina Koruških delicija.



U selu Šmartno, Helena Rotovnk vodi kmetiju na kojoj se može dobro pojesti, popiti i odmoriti. Savršeno uređen vrt idealan je kako za odmor tijela, tako i za odmor duha i svijesti. I dalje ne mislim na čokoladu. Previše mi se sviđa sve ostalo.



Topao sunčan dan postaje sve hladniji dok se penjemo na planinu Pohorje, na kojoj je smješteno skijalište.Kope. Nije bilo snijega, pa je i skijanje izostalo, ali prirodne ljepote oduzimale su dah. To je definitivno mjesto za odmor, mjesto za opuštanje...



Obilna večera u restoranu Aerodrom. Pokraj restorana - hangar s malim avionima koji odlaze na let...



Sljedeći dan u gostionici Pri lipi, slow food dobiva novo značenje. Obrok traje još duže. Završava savršenim sladoledom od bučnice. Život je lijep.



I za kraj, opuštanje na suncu u vodenom parku Radlje.


Tek prilikom odlaska iz Slovenije, na autocesti prema Zagrebu, sjetim se... Nisam kupila ni jednu... Stajemo na benzinskoj, kupujem čokolade - Gorenjka i Rustika...

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Ivana Domitrović


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: čokolada, Bez čokolade, slovenija, Koruška

23.09.2014. u 05:56 • 1 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 22.09.2014.

INFOGRAFIKA: Zašto je čokolada dobra?



Mnogo je istraživanja koja idu u korist tamnoj čokoladi s većim udjelom kakaa. Ako je napravljena kako spada, čokolada je više od slatkiša ili deserta. Stoga bi barem jednu kockicu valjalo konzumirati svaki dan. Nedavno sam imala neobično iskustvo, s obzirom na to da mi je inače čokolada pri ruci svakog dana - nisam je kušala tri dana! Kako su mi protekli dani bez čokolade, čitajte sutra na blogu :)

>> Zdravstvene prednosti tamne čokolade

22.09.2014. u 06:00 • 2 KomentaraPrint#

nedjelja, 21.09.2014.



Biste li i vi voljeli imati kupaonicu od čokolade? Dobra vijest je da je možete jesti, ali na žalost, ne možete se u njoj i okupati...

>> Čokoladni namještaj više nije samo šala

****
Foto: Bathroom Sweets

21.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

petak, 19.09.2014.

Ekstremna čokoladna torta



Sastojci:

Za biskvit:
350 grama šećera
220 grama oštrog brašna
120 grama kakaa
1,5 žličica sode bikarbone
1,5 žličica praška za pecivo
1 žličica soli
1 jaje
1 šalica mlijeka
4 žlice ulja
250 ml kipuće vode

Za kremu:
170 g maslaca
300 g šećera u prahu
200 ml mlijeka
150 g kakaa

Priprema:

1. Zagrijte pećnicu na 175 C i pripremite dva okrugla kalupa za torte.

2. U zdjeli dobro pomiješajte šećer, brašno, kakao, sodu bikarbonu, prašak za pecivo i sol.

4. Dodajte jaja, mlijeko i ulje te električnom miješalicom miješajte oko 3 minute.

5. Ulijte kipuću vodu i sve pomiješajte kuhačom.

6. Jednako raspodijelite u dva kalupa za torte.

7. Pecite 30 do 35 minuta. Ostavite da se ohladi, a potom izvadite biskvit iz kalupa kako bi se potpuno ohladio.

8. Električnom miješalicom miksajte maslac dok ne postane pjenast.

9. U maslac umiješajte kakao i šećer te mlijeko. Miješajte dok se svi sastojci dobro ne sjedine.

10. Premažite biskvite kremom i ostavite tortu da se hladi u hladnjaku najmanje 3 sata.

>> Fina torta - krem sir i čokolada

>> Recepti 'Priče o čokoladi'

Ovaj recept na mail 'Priče o čokoladi!' poslao je Jan iz Ptuja u Sloveniji. Hvala Jan :)

Imate li i vi recept koji želite podijeliti s drugima? Pošaljite ga na mail priceocokoladi@gmail.com, a svakog petka najbolji će biti objavljen.


Oznake: recept, Recepti Priče o čokoladi, torta, čokoladna torta

19.09.2014. u 06:00 • 1 KomentaraPrint#

četvrtak, 18.09.2014.

Čokoladni namještaj više nije samo šala

Čokolada je neprestani izvor inspiracije, često veoma profitabilne. Nedavno se jedna kompanija koja se bavi prodajom kupaonica, dosjetila izraditi kupaonski namještaj od - čokolade. Japanski dizajner proizveo je čokoladne lego kockice, skupina znanstvenika dokazala je da se u čokoladnom čajniku bez problema može napraviti čaj, a predivne velike čokoladne skulpture kreativnih čokolatijera više i nisu neka novost.

Dosjetljivi čokolatijer i čokoladni čajnik



Jedan čokolatijer i nekoliko znanstvenika dokazali su da je moguće koristiti čokoladni čajnik za kuhanje čaja. Čokolatijer John Costello okupio je nekoliko znanstvenika i inženjera da mu pomognu napraviti ovaj neobični proizvod. Bilo je potrebno nekoliko eksperimenata i uništenih čajnika, ali na kraju je dobiven jedan predivan funkcionalan čoko proizvod. Čaj je bio pitak, a čokolada se u njemu osjetila sasvim malo.

Nakon što su izradili čajnik od više slojeva tamne čokolade, u njega su odlučili uliti vodu i staviti vrećicu čaja. Nakon dvije minute izlili bi čaj spravljen u čokoladnom čajniku, u šalicu.

Costello kaže da je tajna u korištenju tamne čokolade sa 65 % kakaa te nekoliko slojeva koji se dobiju pomoću silikonskog modula. Za izradu jednog ovakvog čajnika, bilo je potrebno dva i pol sata. ‘Ako ulijete vodu na određen način i ne mješate je unutra već samo ostavite čaj u njoj na dvije minute, čokolada će se otopiti, ali se neće pomaknuti nikamo’, kaže čokolatijer ponosan na svoj izum.

>> Od čokolade do... svačega

Prava jestiva čoko kupaonica


Kada, toaletna školjka, umivaonik i bide, napravljeni od belgijske čokolade, vijest je koja se vrlo brzo proširila među potrošačima. Šala je to na račun online kupaca kupaonica koji u tražilice web trgovina zabunom upisuju ‘bathroom sweets’ (kupaonski slatkiši), umjesto ‘bathroom suits’ (kupaonice) koji se gotovo isto izgovaraju, ali različito pišu.

Stoga su vlasnici web stranice za prodaju kupaonica bathrooms.com u dogovoru s britanskim čokolatijerom Choccywoccydoodah dizajnirali i proizveli kupaonsku opremu od čokolade.



‘Odlučili smo doslovno odgovoriti na pretragu’, rekao je Ion Monk, direktor bathrooms.com. ‘Isprva je bilo malo zabavno, ali onda smo shvatili da je moguće napraviti takvu kupaonicu, pa smo odlučili kupiti adresu bathroomsweets.com i staviti proizvod na prodaju’, dodaje Monk.

Ovu kupaonicu zapravo možete naručiti i bit će vam dostavljena svježe izrađena, u roku dva do tri mjeseca, bilo gdje na svijetu. Ali, valja imati na umu da nije funkcionalna. Cijela kupaonica sadrži 9,4 milijuna kalorija i stoji oko 750.000 kuna.

Čokoladne lego kockice

Običan uporabni predmet, inače proizveden od plastike, čokoladnim materijalom zamijenio je japanski ilustrator i dizajner Akihiro Mizuuchi. On nije bio zadovoljan plastičnim lego oblicima, pa je dizajnirao lego kockice od čokolade.

Kockice su donekle funkcionalne i potpuno jestive. Izrađene su od bijele, mliječne, tamne i ružičaste čokolade.



Čokolada je uistinu zahvalan materijal za modeliranje raznih oblika. Pitanje je samo jedan, pomalo i nebitan podatak - koliki im je rok trajanja. Međutim, to ne sprječava čokolatijere i dizajnere da se s njom poigraju,

Jedan od poznatijih svjetskih čokolatijera je Francuz Patrick Roger koji nikada čokoladu nije mogao pojmiti samo kao nečiji desert. Pa na njegovoj web stranici svako malo osvane poneka nova impozantna čokoladna skulptura osmišljena u njegovoj glavi i proizvedena u njegovoj radionici. Sve se mogu kupiti i naravno - pojesti!

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Telegraph/ bathroomsweets.com/ Akihiro Mizuuchi


Je li vam se svidio post? Imate li što nadodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: Čokoladni namještaj, Čokoladna kupaonica, Čokoladni čajnik, Kupaonica od čokolade, dizajn, Gastro dizajn

18.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

srijeda, 17.09.2014.

Najbolja čokolada na svijetu je....



Čokolada proizvedena u kanadskom gradu Vancouver prošlog je tjedna osvojila titulu ‘najbolje čokoladne ploče’ na Međunarodnom Salonu čokolade u San Franciscu.

Čokolada naziva ‘Mermaid’s Choice’, proizvođača Mink Chocolates, pobijedila je među brojnim čokolada iz cijelog svijeta. Vrlo tijesno iza nje je čokolada 'Tranquilidad Bolivia 72%’, proizvođača Zokoko. Čokolade je ocjenjivalo 14 sudaca.

‘Mermaid’s Choice’ osvojila je nagrade i u drugim kategorijama. Zlato je dobila u kategorijama ‘Najbolje kombiniranje sastojaka’ i ‘Najbolja tekstura’, a palo je i jedno srebro.

>> Samo želi svijetu pokloniti savršenu čokoladu

‘Ovo je velika stvar. To je potvrda da možemo stajati uz bok velikim igračima, svim kreativnim ljudima, a ima ih zaista puno, i zaista napraviti nešto kvalitetno, širokom spektru ukusa i ljudi’, rekao je Marc Lieberman, predsjednik i osnivač tvrtke Mink Chocolates.

Oduševljeni Marc nekoliko je puta naglasio kako je osvajanje ove nagrade za njega i njegove čoko kreativce velika stvar. A koliko je važno osvojiti takvu nagradu, pokazao je i podatak da je nekoliko dana nakon osvajanja nagrade, sva čokolada 'Mermaid's Choice' bila rasprodana!

‘Mermaid’s Choice’ je mješavina karamele, morske soli i ružmarina. U njoj se nalazi 70% kakaa i veličine je iPoda. Sadrži 200 kalorija, a u Kanadi se može kupiti za 6,25 dolara.

>> Evo kako kušati čokoladu!

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Mink Chocolates


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: Najbolja čokolada 2014, Kanada, Mermaid's choice, Mink, nagrada

17.09.2014. u 06:00 • 3 KomentaraPrint#

utorak, 16.09.2014.

5 najboljih čokoladnih država!



Kada razmišljam o najboljoj čokoladnoj zemlji, uvijek mi prvo na pamet padne Francuska, zbog njihovog istančanog osjećaja za hranu i prirodnim trudom da je učine savršenom.

Među top čokoladne države uvrstila bi još i Belgiju i Švicarsku, ali nikada se u tom kontekstu ne bih dosjetila Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, International Business Times, među 5 najboljih čokoladnih država smatra i SAD.

>> Zaputite se u jednu od čokoladnih destinacija

Evo koga je sve jedan od najčitanijih poslovnih portala na svijetu, uvrstio na ovu poželjnu listu.

1. Njemačka

Nijemci su strastveni konzumenti čokolade, drugi na svijetu po količini godišnje pojedene čokolade. Žele najbolju kvalitetu, a nekoliko tamošnjih proizvođača slakiša stalno poboljšavaju standarde i poznati su u svijetu po luksuznim kreacijama. Kako piše IBT, Njemačka uvozi kakao iz osam država, a tamošnji najbolji brandovi su Sarroti, Kinder Schokolade, Ritter Sport, Alpia i Milka.

2. Švicarska

Švicarske čokolade su uvijek među najbolje rangiranima. U prosjeku, Švicarac godišnje pojede oko 10 kilograma čokolade. Među njihovim najboljim brandovima su Lindt, Toblerone, Swiss Army, Glando i Cailler Nestle.

3. Francuska

Francuzi rado osmišljavaju jedinstvene dizajne čokolade koje proizvode, a mnogo ulažu i u najbolju kvalitetu kakaa. Najbolji francusku brandovi trenutačno su Richart i Valrhona.

4. SAD


SAD je najveći svjetski proizvođač čokolade na svijetu. Najviše čokolade ondje proizvedu tvrtke Hershey, Twix, Dagoba i Snickers.

5. Belgija


Belgijske čokolade sinonim su za luksuz i kvalitetu. Među premium proizvođače uvrstila se poznata Godiva. U Belgiji se nalazi oko 2.000 čokolaterija koje osim Godivinih čokolada, prodaju još neke popularne belgijske brandove, poput Floranne i Nirvane.

Prošlog je tjedna na Međunarodnom Salonu čokolade izabrana najbolja čokolada na svijetu 2014. godine. A nije proizvedena niti u jednoj od navedenih država. O čijoj se čokoladi radi, čitajte sutra na blogu!


*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Mast Brothers

Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com


Oznake: čokolada, države, Njemačka, Švicarska, Francuska, SAD, Belgija

16.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 15.09.2014.

INFOGRAFIKA: Top 5 čoko država!



Kada pomislite na pojedine države, one vas asociraju na čokoladu. To su obično one zemlje u kojima se proizvodi puuuunooo slatkih tamnih tabli. Njihove čokolade obično su fine, ekskluzivne, luksuzne, skupe, ali često i veoma pristupačne. Na listi top pet čokoladnih država koju je sastavio International Business Times, našla se i jedna za koju nikada ne bih pomislila da spada u to posebno društvo.

Koja je to od gore navedenih država, doznajte u sutrašnjem postu.

>> Nenadmašiva čokolada: belgijska ili francuska?

15.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

nedjelja, 14.09.2014.



Kušanje čokolada veoma je zabavno. Jeste li to već radili? Koje ste čokolade kušali i kakvi su vam dojmovi?

>> Evo kako kušati čokoladu!

>> INFOGRAFIKA: Kušanje čokolade

*****
Foto: Pinterest /Indulgy.com

14.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

petak, 12.09.2014.

Recept: Samo za odrasle!



Ovaj čokoladno alkoholni kruh pripremite samo za odrasle.

Sastojci:

110 g maslaca
150 g šećera
2 jaja
180 ml likera od čokolade
230 g brašna
120 g kakaa
1/2 žličice praška za pecivo
1/2 žličice cimeta

Priprema:

1. U zdjeli pomješajte brašno s ostalim suhim sastojcima (kakaom, praškom za pecivo i cimetom)

2. U drugoj zdjeli pomješajte maslac i šećer, a potom dok miksate, dodajte jedno po jedno jaje. Dobro sve umješajte i smjesi dodajte liker.

3. Kada je smjesa s maslacem dobro izmješana, dodajte joj prethodno pomiješane suhe sastojke.

4. Kada ste sve dobro promješali, ukoliko vam se čini vodenkasto, dodajte još brašna.

5. Pecite na 200 stupnjeva 60 minuta.

Ako želite napraviti čokoladni kruh bez alkohola, recept možete pronaći ovdje.

>> Sve recepte s bloga možete pronaći na ovom linku.

*****
Recept i foto: Heather's French Press

Oznake: recept, Recepti Priče o čokoladi, kruh, čokoladni kruh, Čokoladno alkoholni kruh

12.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

četvrtak, 11.09.2014.

Čokolada koja će vas podsjećati na zaslađeni ljetni dan u prirodi



Slovenska tamna čokolada sa suhim malinama ‘Mistica’, proizvođača Gorenjka, sadrži 53 % kakaa i 2% suhih malina, navedeno je na lijepo dizajniranom omotu.

Već prilikom otvaranja kartonskog pakiranja, osjeti se dostojanstveni miris kakaa, pomiješan s osvježavajućim malinama. Dobar je to znak.

>> Ja sam odrasla na Krašu

Iako u njoj malina ima svega dva posto, veoma su se dobro stopile, kako u mirisu, tako i u okusu ove čokoladne poslastice.

Vizualno, tabla je razdijeljena na veće kockice na kojima je otisnut kakao. Na jednoj piše godina nastanka njezina proizvođača 1922., a tu je i urešeno slovo ‘G’, simbol proizvođača Gorenjka. Sve izgleda uredno i sa stilom.

Privlačan miris te snažan i milozvučan lom (‘snap’) bio je dobar znak da bi ova čokolada mogla biti sasvim pristojnog, ako ne i boljeg okusa.

Tako je u bilo. Evo što sam okusila:

Konkretna i čvrsta kockica sasvim se polagano i s dozom svilenkastosti topi u ustima. Kakao odmah preuzima okusne pupoljke, a tek malo kasnije, kad je proces topljenja sasvim pri kraju, do jasnijeg izražaja dolazi reski okus suhih komadića iščekivane maline. Sasvim diskretno, ali opet dovoljno jasno i konkretno, maline daju do znanja da su tu, skrivene u crnoj masi tamne čokolade. Okus u ustima ostaje dugo, snažan je i ne povlači se samo tako.

Nakon što probate kockicu Mistice, dugo ćete u ustima imati osjećaj fine čokolade koja će vas pomalo podsjećati na kakav zaslađeni, lijepi ljetni dan kada ste u prirodi uz čokoladni desert jeli maline. Ne propustite svoju kockicu ove fine čokolade.

Gorenjkina Mistika definitivno je jedna od čokolada koje uvrštavam na svoj popis blagdanskih poklona dragim ljudima.


*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Ivana Domitrović


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: Gorenjka, Mistica, čokolada

11.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

srijeda, 10.09.2014.

Zašto je video farmera s Obale Bjelokosti koji jedu čokoladu 1. put, degutantan?



Ovog je ljeta objavljena video reportaža o afričkim farmerima kakaa za koje se u snimci tvrdi da prvi puta imaju priliku okusiti čokoladu.

Više sam puta naišla na isti video objavljen u različitim medijima i smatrala da je ponešto degutantno iskrivljene stvarnost.

Kada se i tjedan dana nakon što sam naslov vidjela prvi puta, još uvijek pokazivao na istaknutim mjestima na pojedinim portalima, počela sam misliti da možda nisam u pravu.

A onda sam pronašla članak antropologinje Erin Kane koja radi s farmerima u Sijera Leoneu, naziva: ‘Zašto je video farmera kakaa s Obale Bjelokosti koji napokon jedu čokoladu toliko neukusan?’

Na početku članka, Erin objašnjava što je po struci i gdje se trenutačno točno nalazi te s kim surađuje - s farmerima koji, između ostalog, uzgajaju i kakao, a potom objašnjava zašto misli da je razvikana reportaža zapravo veoma neukusna propaganda.

‘Većina ljudi u ovoj regiji su farmeri s 2 do 4 hektara zemlje na kojoj uzgajaju kakao ili gumu i na mnogo manje prostora tropske biljke, rižu, ananas, avokado, naranče. Kakao je usjev za težak rad.

Žene i djeca odlaze na farme redovito s mačetama i pesticidima. Jednom godišnje, sa stabala se beru plodovi. Tada se otvaraju i kakao zrna se izvlače iz membrane te ostavljaju na cesti, na putevima na suncu da se suše (dok zrna fermentiraju, sve miriši na ocat), a potom se stavljaju u 50-litrene vreće.

Vreće se nose u središnje centre za uzgajivače kakaa. Ako ste na malo razvijenijem području ili dio bogate organizacije, kakao možete utovariti na kamione kako bi ih se dovezlo na središnje lokacije. U suprotnom, vidimo muškarce kako vreće na biciklima guraju kroz selo do najbližeg grada. Tamo gdje ja radim, ljudi pješače 15 do 20 kilometara kako bi predali kakao. Kada donesu svoj kakao organizacijama, ostaju na milost kupaca, koji u pravilu određuju cijenu po kilogramu zrnja, a ponekad odrede i kvotu za količinu koju kupuju iz određene regije, ovisno o ponudi i potražnji.

Kakao je privlačan usjev jer je zahtjev za njim prilično stabilan, iako cijene padaju, a farme su produktivne dugo vremena. Problem je što se kakao bere jednom godišnje, a potom se farmeri moraju osloniti na jednokratan dobitak gotovine kroz cijelu godinu. Ovo je posebno teško jer m-bankarstvo nije još ušlo na ovo tržište, a one banke koje su smještene na ruralnom dijelu Obale Bjelokosti nisu osposobljene za pružanje usluga prilagođenih malim farmerima.

Pojedini ljudi se oslanjaju na dugoročnu perspektivu gume, zbog koje trenutačno dobivaju bolje cijene po kilogramu i ona se može ubirati više puta godišnje. Zbog ovoga je lakše biti siguran da će farmeri imati gotovinu pri ruci kako bi platili obrazovanje svoje djece i svakodnevne namirnice. Problem je što plantažama gume treba 5 do 7 godina da daju ploda. Tako tijekom tranzicijskog razdoblja, farmeri režu stabla koja daju kakao i na tom mjestu rade prostor za uzgoj gume nadajući se da će za 6 godina cijene gume ostati iste ili čak narasti te da će ubuduće za nju i dalje postojati tržište.

Regija je i dalje politički nestabilna i konflikti oko prava na zemlju velik su dio te nestabilnosti. Mnogi muškarci s kojima radim ili su pobjegli ili su evakuirali svoje obitelji u izbjegličke kampove u Liberiji tijekom nedavne krize 2010. - 2012. Tijekom tog vremena, ljudi iz sjevernog dijela Obale Bjelokosti preselili su se južno i nastanili na napuštenim farmama. Pa čak i sada, dvije godine nakon što je kriza završila, ljudi su još uvijek u izbjegličkim kampovima u Liberiji i povremeno prijeđu preko granice kako bi zlostavljali ili ubili osobe za koje sumnjaju da su uzele njihov komad zemlje. Napetost između jugozapadnih stanovnika Obale Bjelokosti koji se definiraju kao istinski/pravi stanovnici te zemlje za razliku od migranata sa sjevera koji imaju etničke korijene Burkine Faso, opisuje širu političku klimu - posebno dok se zemlja približava prvim izborima od konflikta iz 2010.

Osim toga, zbog utjecaja klimatskih promjena teže je predvidjeti dolazak kiše. Sezona kiše obično je u tijeku od kolovoza do listopada, ali 2013. nije kišilo čak do studenog, što je imalo ozbiljne posljedice za financije farmera. Šumovita tampon zona oko Nacionalnog parka u kojem radim, sada je potpuno pretvorena u neobrađena polja kakaa, kave i gume. Cijene hrane su u porastu, cijene roba padaju i situacija ne izgleda zavidno.

To su pametni, sofisticirani odrasli muškarci (i žene, iako manje žena posjeduje zemlju, jednostavno samo rade puno na farmama svojih supruga i očeva). Uključeni su u ekonomije svojih zajednica, imaju osjećaj za veće globalne ekonomske sile, i znaju što se događa.

U šumi slušamo BBC World Service na francuskom, putem satelitskog radija. Ispituju me oštroumna i pronicljiva pitanja o američkoj političkoj situaciji, religiozno su pratili situaciju s Muslimanskim bratstvom u Egiptu, oplakivali Mandelu i komentirali nogometne momčadi tijekom iščekivanja Svjetskog prvenstva. Također, znaju što je čokolada (a mislim da su znali i momci iz videa, ali su to radili radi šale s producentima). Kada si je mogu priuštiti kupiti, njihova djeca jedu kopiju Nutelle zvanu Chocomax, koja je puna ulja i sadrži taman onoliko kakaa da se može zvati čokolada.

Nisam doživjela video kao srcedrapateljski i pun topline. Ovo je način na koji radi izrabljivačka ekonomija. Nije ni slatko ni šarmantno da ovi muškarci koji rade nevjerojatno naporno, nisu nikada ili su rijetko imali priliku probati završni proizvod svog rada. Nije dirljivo to što morate ići u veliki grad da biste pronašli čokoladu te da se vrlo malo čokolade proizvodi lokalno.

Ne bi bilo dirljivo da pokažete mobitel rudaru u Kongu i kažete mu: ‘Pogledaj ovu divnu napravu koju je omogućio tvoj posao zbog kojeg ti se trga kičma i zbog kojeg radiš u opasnim uvjetima'. Ne bi bilo dirljivo da odete u rudnik dijamanata u Sijera Leone sa svojim sjajnim zaručničkim prstenom i kažete potpuno zadivljeni: ‘Ali zašto i ti nemaš jedan takav?

Potrošači u razvijenim zemljama bi trebali biti pametniji. Proizvođači u zemljama u razvoju, oni koji nam omogućuju naš životni stil - to sigurno jesu', zaključuje Erin.

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Ivoorkust

Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: obala bjelokosti, farma, farmeri, Uzgoj kakaa, kakao, čokolada

10.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

utorak, 09.09.2014.

Evo kako kušati čokoladu!



Za kušanje čokolade najbolje je izabrati nekoliko čokolada koje imaju zajedničku poveznicu. Ja ih obično izaberem pet, a rijetko više od 7. Poveznica im je da su primjerice tamne ili da imaju isti postotak kakaa.

Zanimljivo je i probati, npr. čokolade različitih proizvođača, ali istog izvora kakao zrna (Madagaskar, Venezuela, Vijetnam...). Izaberite bilo koji parametar. To kušanju daje određenu strukturu i nešto s čim ih međusobno možete uspoređivati.

Pokraj sebe imajte čašu vode kako biste isprali usta nakon svakog komadića čokolade kojeg kušate. U pravilu, nakon što probate jednu čokoladu, trebalo bi je ispljunuti, isprati usta i probati sljedeću. Budući da ja nisam profesionalni kušač, ja svaku svoju čokoladu pojedem :)

>> INFOGRAFIKA: Kušanje čokolade

Kada se pred vama nađe izbor čokolada koje ćete kušati, čaša vode, papir i olovka kojom ćete zapisivati dojmove, uzmite jednu od ponuđenih pločica i dobro je pogledajte sa svih strana - kakvog je oblika, boje, ima li na sebi ukrasa, je li glatka, koliko se proizvođač potrudio oko njezina izgleda?

Približite je uhu i razlomite je. Trebali biste čuti oštar, čist lomljiv zvuk. Taj zvuk znači da je čokolada dobro temperirana, valjano skladištena i obećavajuće kvalitete.

Potom čokoladu pomirišite. Ako je kvalitetna, miris kakaa dolazit će do izražaja. Ukoliko kvaliteta izostaje, čokolada će mirisati po šećeru i mastima (ili vosku i lijepilu, mirisi kojeg imaju Hershey čokolade).

Komadić čokolade sada možete staviti na jezik. Ali, ne grizite nego pustite da se rastapa u ustima kako biste osvijestili okuse koji se u njoj nalaze. Koji god okus dođe do izražaja - zapište (npr. zemljani, cvjetni, drvenkasti...)

Ako čokolade kušate u društvu, što je preporučljiva opcija, raspravljajte o dojmovima zajedno kako prolazite faze kušanja. I ne zaboravite davati ocjene kako biste na kraju lakše zaključili koja vam se čokolada nakon podrobne analize najviše sviđa!



*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: seriouseats.com / Canadian Foodie


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: čokolada, kušanje čokolade, Kako kušati čokoladu

09.09.2014. u 06:00 • 1 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 08.09.2014.

INFOGRAFIKA: Kušanje čokolade



Kušanje čokolade novi je gastro trend, a sve što za to trebate je čokolada, papir, olovka i malo vode. U najboljem slučaju okružite se i dragim ljudima koji će čokoladu kušati s vama, a potom razgovarati o tome što se krije iza šarenog omota dragog nam prozvoda,

Više o kušanju čokolade čitajte na blogu u danima koji slijede.

>> INFOGRAFIKA: Najbolje čokolade koje sam probala ovog ljeta!

Oznake: kušanje čokolade, čokolada

08.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

nedjelja, 07.09.2014.

Čokoladni leptir



***
Foto: Pinterest/joyzz.com

07.09.2014. u 06:00 • 1 KomentaraPrint#

petak, 05.09.2014.

Recept: Bijela torta od tamne čokolade



Sastojci:

Za biskvit:

120 g maslaca
300 g šećera
2 jaja
190 g oštrog brašna
60 g kakaa u prahu
1/2 žičice soli
1 žličica sode bikarbone
1/2 žličice praška za pecivo
110 ml crne kuhane kave
110 ml mlijeka

Za kremu:

500 ml slatkog vrhnja
150 g mascarponea


Priprema:


1. Ugrijte pećnicu na 175 C

2. U zdjeli pomiješajte brašno, kakao, sol, sodu bikarbonu i prašak za pecivo.

3. U drugoj zdjeli pomiješajte ohlađenu kavu i mlijeko.

4. U trećoj zdjeli mikserom miješajte maslac i šećer. Dok miksate, u smjesu ubacujte jedno po jedno jaje. Toj smjesi polagano dodajte trećinu prethodno pomješane suhe sastojke, potom trećinu smjese mlijeko kava, zatim sve ponovite (trećina suhih sastojaka, trećina mlijeka i kave te opet trećina suhih sastojaka, pa mlijeko i kava). Cijelo vrijeme miješajte mikserom.

5. U dva okrugla kalupa za torte (22 cm) raspodijelite smjesu na jednake dijelove.

6. Pecite 25 minuta na 175 C.

7. Biskvite izvadite iz kalupa i ostavite ih da se ohlade.

8. Za kremu električnom miješalicom pomiješajte slatko vrhnje i mascarpone.

9. Premažite jedan biskvit, pa na njega stavite drugi. Potom kremom premažite cijelu tortu i ukrasite po želji.

10. Neka se torta u hladnjaku hladi najmanje tri sata.

Ovaj recept na mail 'Priče o čokoladi!' poslala je Mira z Osijeka :)

Imate li i vi recept koji želite podijeliti s drugima? Pošaljite ga na mail priceocokoladi@gmail.com, a svakog petka najbolji će biti objavljen.

Oznake: recept, Recepti Priče o čokoladi, Bijela torta od tamne čokolade

05.09.2014. u 06:00 • 1 KomentaraPrint#

četvrtak, 04.09.2014.

Skupa ljetna čokolada 'Taste of...'



Ovog ljeta, u jednoj dubrovačkoj suvenirnici, za oko mi je zapela čokolada na kojoj nije bio istaknut naziv proizvođača, već izraz ‘Taste of Croatia’ (okus Hrvatske). Slaba sam na domaće proizvode i uvijek ću im rado dati priliku.

Između nekoliko različitih okusa, izabrala sam tamnu čokoladu s brusnicama koja je sadržavala 53 % kakaa, a kada sam došla na blagajnu, pitala sam je li proizvedena u Dubrovniku. Odgovor koji sam dobila nemalo me iznenadio zbog natpisa ‘Taste of Croatia’ na omotu. Čokolada je, naime, proizvedena u Sloveniji! Većina slovenskih čokolada koje sam probala bile su mi fine, pa sam i ovoj, unatoč lažnom natpisu, bila spremna dati priliku.

Za 90 grama ovog slatkiša bilo je potrebno izdvojit čak 49 kuna. Da, to je previše. Ali, htjela sam probati zbog čega je bilo potrebno ukrasiti slovensku čokoladu brandom ‘Croatia’ i što se krije iza tako visoke cijene.

>> Recenzija: Mak Zara mliječna čokolada

Sljedeći dan, rano ujutro na apartmanskoj terasi s pogledom na more i mirisom ljeta, bilo je vrijeme da provjerim o kakvom je proizvodu riječ i hoće li ispuniti moja očekivanja.

Kockasto oblikovana čokolada na kojoj je s prednje strane bio otisnut znak Xocolat ima miris kakaa. Čvrsti lom (‘snap’) je izostao, ali poleđina je bogata cijelim komadima suhih brusnica.



Dok mi se čokolada otapala u ustima, svilenkasti okus ukazivao je na valjano temperiranje. Iako je do izražaja dolazila sve veća slatkoća proizvoda, brusnice su mu davale solidnu razinu zanimljivosti. Luksuzno svilenkasti okus bio je obogaćen toliko dozom kiselosti brusnice da je došlo do suvišnog forsiranja fine ravnoteže u gorčini tamne čokolade, ravnoteže koja na posljetku nije baš sasvim uspješno pogođena.

Zahtjevniji zaljubljenici, barem oni koji su spremni za dobru čokoladu izdvojiti gotovo 50 kuna, ipak bi mogli tražiti još više gorčine ii još intenzivniji okus kakaa. Osobno smatram da se u ovoj nalazi previše šećera i voćne kiselosti koji zatomljavaju okus skupocjenog zrnja koji očekujemo u tamnoj čokoladi. Ovako je dostatna tek djeci koja se samo pokušavaju zasladiti malo drugačijom čokoladom.

Očekivala sam više. Očekivala sam savršeni lom, nemjerljivu jakost kakaa i tek usputni okus dodane brusnice, okus koji će biti dostojan savršene ravnoteže.

Dobar pokušaj, zadovoljavajuća izvedba, ali za tu cijenu trebalo je puno, puno bolje.
*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Ivana Domitrović


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: čokolada, skupa čokolada, Taste of Croatia, Xocolat, brusnice

04.09.2014. u 06:00 • 7 KomentaraPrint#

srijeda, 03.09.2014.

Najveći proizvođač čokolade povećao je cijenu čokolade



Ono što proizvođači inače rade sasvim tiho i gotovo neprimjetno, u kolovozu je na sva zvona oglasio najveći američki proizvođač slatkiša, Hershey : 'Povećat ćemo cijene naših proizvoda za 8 posto!’

Ne baš dobre vijesti za čokljupce diljem svijeta.

Hoće li se ove jeseni povećati cijene čokolade i hrvatskih proizvođača - upit je koji sam poslala na nekoliko adresa većih domaćih proizvođača čokolade, ali do objave teksta nisam dobila odgovor.


Cijene Hersheyeve čokolade nisu se povećale od prije tri godine, a analitičari vjeruju da se veća cijena kakaa odrazila na Hersheyev profit zbog čega su se odlučili za ovaj korak.

Posljednji puta podigli su cijene za 9,7 posto 2011. godine.

Michele Buck, voditelj Hersheya za Sjevernu Ameriku kaže da je bilo nužno povećati cijene slatkiša jer od početka 2014. raste cijena kakaa, orašastih plodova i mlijeka.

Ova najava o povećanju čokloladnih proizvoda najvećeg američkog proizvođača čokolade, mogla bi potaknuti njihove konkurente kao što je Nestle, da naprave isto.

Odmah poslije Hersheyja, isto je najavio i Mars, proizvođač M&M-a i Snickersa. Oni će od kupaca za svoje proizvode tražiti u prosjeku 7 posto više novca.

Mali američki proizvođači kažu da se neće svrstavati u skupinu podizača cijena, ali da je to stoga što je njihova čokolada već ionako skup premium proizvod. ‘Mi smo inače skuplji jer ne proizvodimo industrijsku čokoladu, već je proizvodimo na malo. Veliki proizvođači poput Marsa i Hersheya kupuju toliko puno da kada se povećaju cijene goriva, oni to osjete u svom budžetu’, rekao je Andy Ciordia, proizvođač čokolade u jednoj maloj obiteljskoj tvornici, za Time Warner Cable News.

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Screenshot iz filma 'Legally Blonde'


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com


Oznake: cijena, kakao, čokolada, Hershey

03.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

utorak, 02.09.2014.

Posjet tvornici čokolade na Havajima


Ekipa 'Choca bloga' provela je deset dana na Havajima i ondje otkrila tvornice čokolade koje je proizvode od zrna, odnosno uzgajaju svoj vlastiti kakao.

Proizvodnja od zrna do čokolade u posljednje je vrijeme veoma popularna diljem SAD-a, a jedina njihova savezna država koja zadovoljava klimatske uvijete za uzgoj kakaa su Havaji. Stoga su pojedini proizvođači čokolade upravo ondje odlučili izgraditi svoje tvornice iz kojih imaju pogled na prekrasne plodove, glavni sastojak njihova proizvoda.

Jedna od njih je 'Original Hawaiian Chocolate Factory' ili OHCF, tvornica u vlasništvu Boba i Pam Cooper.

'Havajska klima je izazovna za uzgajivače kakaa i zbog nje OHCF bere urod svaka dva tjedna. S malim, redovitim branjem, održavanjem tijekom fermentiranja i sušenjem - izrada čokolade nije lagan zadatak.

>> Zvijezda čokoladnog biznisa - Francois Pralus !

Svaki plod na drvetu u različitom je razvojnom stadiju, pa pronalazak zrelih može biti veoma izazovno. Mali rez na plodu kako bi se provjerila boja mesa ispod ljuske pomaže zaposlenicima da prepoznaju koji je zreo. Farma je relativno mala, s 1.400 stabala, ali konstantna provjera svakog drveta i njegovo održavanje pozamašan su zadatak.

Promatrajući farmu, jasno se vidi zašto se mali farmeri toliko bore ne bi li živjeli od svog rada. Mnogo je to rada za usjev čija je novčana vrijednost podcjenjenja', piše na blogu.

OHCF ima prednost u ovome jer nema posrednika koji će uzeti udio u prodaji zrna i sve što ondje naraste, ide u njihovu tvornicu.

Impresivna je to tvornica, konstatira autor.

Cooperi su znatno uložili u strojeve za proizvodnju. Iako je tvornica još uvijek mala u usporedbi s drugima koje proizvode čokoladu, znatno je veća od bilo koje druge tvornice čokolade na Havajima.

OHCF trenutačno proizvode tri glavne čokoladne ploče: mliječnu čokoladu, tamnu čokoladu i tamnu čokoladu napravljenu samo od zrna kakaa vrste Criollo koje nabavljaju sa susjedne farme.

Ondje proizvedena čokolada okusom zadovoljava široke mase i to dokazuje, zaključuje autor, da se i čokolada za svakodnevnu konzumaciju može proizvesti od zrna do pločice, efikasno, etički i održivo, bez posrednika koji su sebi skloni prisvojiti veći udio od prodaje nego im pripada. To je financijski dobro za industriju i za lokalnu zajednicu.

OHCF, kao i mnoge tvornice čokolade organiziraju posjet čokoljupcima u svoje prostorije i rado pokazuju kako kod njih nastaje čokolada.

'Istinski je predivno biti u mogućnosti vidjeti kako se čokolada proizvodi od prvih cvjetova koji rastu na stablima kakaovca, do samog završetka čokoladne ploče. Zbog toga čokoladu i ljude koji je rade cijenim više nego ikada', napiso je autor članka Dom Ramsey.

Politika proizvodnje od zrna do čokolade pomaknula je granicu i pojedine kompanije sada proizvodnju temelje od sadnje stabla do čokolade.

Nedavo je tako njemački proizvođač čokolade Ritter Sport objavio kako su kupili 2.500 hektara zemlje u Nikaragvi na kojoj će posaditi kakao. Količine kakaa iz Nikaragve trebale bi pokriti čak 30 % potreba za proizvodnju slatkiša ove njemačke tvornice, objavljeno je na stranicama Confectionery News.

‘Možete to nazvati novim poglavljem. Mi smo kompanija koja se vraća izvorima. U ovo je uključen određen stupanj rizika, ali vjerujemo da je to dobar način da uspostavimo neovisnost’, rekla je Petra Fix, glasnogovornica Ritter Sporta. I velike kompanije shvatile su da posrednici i svjetska skladišta kakao zrnja povećavaju njegovu cijenu, a da pri tom čak ni ne jamče, često upitnu, kvalitetu.

Do sredine srpnja Ritter Sport je u Nikaragvi posadio već 200 hektara kakao stabala, a plan ih je u dogledno vrijeme posaditi - milijun!

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Chocablog.com


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com


Oznake: Tvornica čokolade, Havaji, Original Hawaiian Chocolate Factory

02.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 01.09.2014.

Pozdrav čokoladnom rujnu!



Ljeto 2014. nam klizi kroz prste. Pred nama je jesen, puna, nadam se - finih čokolada. Tamne, nježne, blago topive, kakao mirisne, punjene, orašaste, mliječne, desertne, bijelo kremaste, slasno lomljive, apokaliptično fatalno zavodljive...

Pronađite svoju čokoladu, počastite se - jesen će, zima, blagdani, valentinovo... Bit će puno, puno prilika za slasne kockice. Poneke prilike donosi tradicija, a poneke si slobodno stvorite sami.

Uživajte!

01.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>



'Priče o čokoladi!' možete pratiti na Facebooku

IZBOR POSTOVA

Mađarica nije mađarski kolač

10 načina na koje možete začiniti vruću čokoladu!


10 najskupljih čokolada na svijetu

Recenzija čokolade s paprom i limunom


Kakvu čokoladu koristiti u kolačima?

Kreirajte sami svoju čokoladu

Probala sam čokoladu sa 99 % kakaa

Ovako izgleda život na farmi kakaovca

Evo zašto neće doći do nestašice čokolade

IZBOR RECEPATA

Punjene čokoladne banane


Zimski čokoladni kolač

Čokoladni mousse kolač

Čokoladna torta za strpljive i odvažne

*******
>> Sve RECENZIJE
čokolada objavljene na blogu!

>> SVI RECEPTI objavljeni na blogu!