Priče o čokoladi!

nedjelja, 16.11.2014.


Hershey Kisses koje možete vijedi na fotografiji, jedna su od najtraženijih čokoladica u SAD-u.

Kada sam prvi put čula za Hersheyja, bio je to za mene dobar filantropski primjer, pomalo nevjerojatan, ali očito sasvim moguć. Nisam tada još probala njegove čokolade i bilo je sasvim jasno, da koliko god bljutave bile, dio su nečeg dobrog.

>> Hershey: Čokoladar izgradio grad u kojem je skoro sve besplatno

Navodno su Milton i Kitty bili beskrajno zaljubljeni, novca im nije nedostajalo i mogli su imati što god su poželjeli. Ali, kako život svakome uskrati nešto, tako je i njima uskratio mogućnost da imaju djecu. Da su rođeni samo stoljeće kasnije, vjerojatno bi se podvrgli tretmanu umjetne oplodnje, ali početkom 20. st. to nije bila opcija.

I umjesto da ogorčeno zamrze svijet i ljude, kako se obično dogodi kad nam život uskrati nešto veliko na što mislimo da imamo pravo, Milton i Kitty otvorili su školu za siročad. Njihova plemenita ideja razvijala se sljedećih desetljeća i sada su u gradu Hershey organizirane brojne obitelji koje primaju djecu iz obitelji narušenih odnosa i slabijeg imovinskog statusa te im pružaju dom i obrazovanje.

Milton je bio mag u stvaranju kapitala, a Kitty je znala da nema šanse da sami potroše sav taj novac, pa su ga pametno uložili u one koji su nespretniji u zgrtanju bogatstva ili su okolnosti nalagale da bi im egzistencija mogla biti narušena, i omogućili im sasvim solidan život.
*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Pinterest


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: Milton Hershey, Kitty Hershey, Hershey, čokolada, Filantrop

16.11.2014. u 05:34 • 0 KomentaraPrint#

utorak, 11.11.2014.

Čokoladar izgradio grad u kojem je skoro sve besplatno


Mjesto kao iz bajke - tako bi se moglo nazvati naselje Hershey u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji koje broji nešto više od 14.000 stanovnika. Nastalo je na ideji filantropa Miltona Hersheyja koji je svoje poslovno carstvo prije više od 100 godina izgradio na čokoladi. Upravo zato Hershey je poznat i kao ‘Čokograd’ ili ‘Najslađe mjesto na svijetu’.

‘Njegova je vizija bila industrijska utopija, pravi čokoladni grad u kojem bi svatko tko želi mogao dobiti posao, u kojem bi djeca rasla na svježem zraku, u kojem bi se hipoteke gubile u neprolaznom blagostanju’, napisao je Joel Glenn Brenner opisujući Hersheyja u knjizi ‘Carevi čokolade’.

Uz pomoć poslovne spretnosti tu je svoju viziju i ostvario. ‘Osigurao je besplatnu medicinski skrb, financirao električnu energiju, vodu i tramvajsku uslugu, kazalište, plesnu dvoranu, bazen, školu i hokejaško igralište. Vodio je robnu kuću u gradu, ljekarnu i - dvojbeni blagoslov - novine. Gradio je kuće za službenike uprave i radnike, a svaka je bila projektirana drugačije da bi se izbjegao izgled kompanijina grada’, napisao je Mort Roseblum u knjizi ‘Čokolada’.

Milton Hershey i njegova supruga Kitty otišli su i korak dalje od brige za svoje radnike. Vjerovali su da je općenito moguće izgraditi bolje društvo, pa su velik dio svog poslovnog bogatstva uložili u obrazovanje djece bez roditelja.

Samo želi svijetu pokloniti savršenu čokoladu

‘Od svih njegovih projekata, škola Hershey, utemeljena za problematičnu siročad, bila je njegova prva ljubav. Bila je to Kittyna zamisao. Par je darovao 485 jutara zemlje, zajedno sa svojim posjedom, gospodarskim zgradama i stokom kao jezgrom za ono što je trebalo biti uzorna institucija za stotine siromašnih i nesretnih dječaka.

Tri godine nakon Kittyne smrti, Hershey je potiho prepisao čitavo svoje bogatstvo na Hershey Trust, kako bi škola nastavila raditi. Dar je uključivao ne samo još tisuće jutara zemlje, nego i njegov udio u kompaniji, vrijedan više od 60 milijuna dolara. U dobi od 61 godine, s preostalih dva i pol desetljeća života, Hershey je darovao sve što je imao.

Hersheyjev prvobitni dar Milton Hershey trustu narastao je do vrijednosti od više od 5 milijardi dolara do 2002. godine. Škola je imala 1.200 učenika, od vrtićke dobi do 12. razreda, a više nisu svi bili djevojčice i dječaci iz razorenih domova u gradu. Potrošeno je 96.000 dolara na godinu na svakog učenika, a od toga nije bilo štete (op.a. za proračun tvornice od koje živi cijeli gradić)’, piše Rosenblum.

2011. godine škola je proslavila 100 godina postojanja i još uvijek se može pohvaliti upisom učenika čiji su se roditelji našli u teško prebrodivim životnim poteškoćama, poput ovisnosti ili izrazito narušenog zdravstvenog stanja.

A da bi život u tom gradu mogao postati još profitabilniji pokazuje i podatak o ulasku Hersheyja u ogromno kinesko tržište. Naime, uprava tvornice Hershey početkom siječnja završila je pregovore o kupnji najvećeg proizvođača slatkiša u Kini Shanghai Golden Monkey Food Joint Stock Co., Ltd. (SGM). Potpuno preuzimanje 80 posto vlasništva te 25-godišnje kompanije dogodilo se u drugom kvartalu ove godine kada će stanovnici Kine početi konzumirati jednu od najprodavanijih američkih čokolada.

Priča o filantropskoj naravi kralja američke čokolade prilično je zahvalna gledajući iz društvene perspektive. Ali, imala sam priliku probati Hersheyjeve čokoladice i upravo su onakve kakve pravi čokoladari ne bi držali u svojim prodavaonicama - okusa voska i ljepila.
*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Hershey


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com

Oznake: Hershey, Najslađi grad na svijetu, Milton Hershey, tvornica, grad

11.11.2014. u 06:00 • 3 KomentaraPrint#

srijeda, 03.09.2014.

Najveći proizvođač čokolade povećao je cijenu čokolade



Ono što proizvođači inače rade sasvim tiho i gotovo neprimjetno, u kolovozu je na sva zvona oglasio najveći američki proizvođač slatkiša, Hershey : 'Povećat ćemo cijene naših proizvoda za 8 posto!’

Ne baš dobre vijesti za čokljupce diljem svijeta.

Hoće li se ove jeseni povećati cijene čokolade i hrvatskih proizvođača - upit je koji sam poslala na nekoliko adresa većih domaćih proizvođača čokolade, ali do objave teksta nisam dobila odgovor.


Cijene Hersheyeve čokolade nisu se povećale od prije tri godine, a analitičari vjeruju da se veća cijena kakaa odrazila na Hersheyev profit zbog čega su se odlučili za ovaj korak.

Posljednji puta podigli su cijene za 9,7 posto 2011. godine.

Michele Buck, voditelj Hersheya za Sjevernu Ameriku kaže da je bilo nužno povećati cijene slatkiša jer od početka 2014. raste cijena kakaa, orašastih plodova i mlijeka.

Ova najava o povećanju čokloladnih proizvoda najvećeg američkog proizvođača čokolade, mogla bi potaknuti njihove konkurente kao što je Nestle, da naprave isto.

Odmah poslije Hersheyja, isto je najavio i Mars, proizvođač M&M-a i Snickersa. Oni će od kupaca za svoje proizvode tražiti u prosjeku 7 posto više novca.

Mali američki proizvođači kažu da se neće svrstavati u skupinu podizača cijena, ali da je to stoga što je njihova čokolada već ionako skup premium proizvod. ‘Mi smo inače skuplji jer ne proizvodimo industrijsku čokoladu, već je proizvodimo na malo. Veliki proizvođači poput Marsa i Hersheya kupuju toliko puno da kada se povećaju cijene goriva, oni to osjete u svom budžetu’, rekao je Andy Ciordia, proizvođač čokolade u jednoj maloj obiteljskoj tvornici, za Time Warner Cable News.

*****
Tekst: Ivana Domitrović
Foto: Screenshot iz filma 'Legally Blonde'


Je li vam se svidio post? Imate li što dodati? Ostavite komentar ili mi pošaljite mail na priceocokoladi@gmail.com


Oznake: cijena, kakao, čokolada, Hershey

03.09.2014. u 06:00 • 0 KomentaraPrint#

srijeda, 04.06.2014.

Zaputite se u jednu od čokoladnih destinacija



Na čokoljupce su mislili na turističkom siteu Expedia, pa su sastavili popis mjesta ispunjena kakao doživljajima.

Upravo je vrijeme godišnjih odmora, a ako još niste odlučili kamo biste mogli otići, evo nekih ideja.

Montreux-Gruyres-Broc, Švicarska

U Švicarskoj se vlakom putuje malo drugačije - na čokoladni način. Romantični vlak iz 19 st. koji putuje na ruti Montreux - Broc, tematiziran je čokoladom.

Čokoladni vlak polazi sa švicarske rivijere i prolazi preko planinskih prijevoja, do mjesta na kojem se nalazi najpoznatiji sir u toj zemlji - gruyere. Potom nastavlja do tvornice Cailler-Nestlé, gdje možete vidjeti kako se izrađuju čokoladni proizvodi, a pojedine i probati.

Madrid, Španjolska

Svoju kasnonoćnu čokoladnu dozu možete dobiti s jednog od mnogih madridskih ‘churrería’. Churros, odnosno vafli ukusnog prženog tijesta umaču se u lonce pune topljenog čokoladnog umaka. Najveća gužva za ovu slasticu je oko 4 ujutro, kada po slatki proizvod dolaze pratijaneri i rano ranioci.

Ovaj poznati španjolski proizvod možete pronaći i u čokolateriji Valor na Calle de Postigo de San Martin.

Pennsylvania, SAD


Zamišljate li ikada da se bacate u baze pun tekuće čokolade? Upravo to nude u Spa hotelu u Hersheyju, gradu najvećeg američkog proizvođača čokolade.

Trokatna zgrada za spa ugađanja, pravi je čokoladni san. Gotovo svi tretmani bazirani su na čokoladi. Osim što je fina, blagotvorna je i za kožu.

Bruxelles, Belgija


Iako je teritorijalno prilično mala, Belgija ima čak 2.000 čokolaterija. Međutim, ono što plijeni pažnju čokoljubaca je Muzej kakaa i čokolade. Otvoren je 1998. godine, a ondje je izložen pozamašan broj detalja vezanih uz čokoladu.

Torino, Italija

Kažu da niste probali čokoladu, dok ne probate cioccolato caldo. Gusti, gorkasti napitak gotovo uvijek nadopunjen tučenim vrhnjem. Torino se smatra glavnim talijanskim čokoladnim gradom, a ondje se tijekom veljače održava i čokoladni festival.

Yucatan, Meksiko

Dva kulinarska eksperta iz Belgije ondje su otvorili ki’Xocolati - egzotičnu kakao plantažu i trgovinu koja odaje počast povijesnoj meksičkoj odanosti kakao zrnu.

Ondje možete i popiti čokoladu na način na koji su je pili pripadnici Maja i Asteka.

Ivana Domitrović
idomitrovic@yahoo.com




Oznake: čokolada, Putovanja, Yucatan, Meksiko, Torino, italija, Belgija, Bruxelles, Hershey, Madrid, španjolska, Montreux, Gruyčres, Broc, Švicarska

04.06.2014. u 06:53 • 1 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>



'Priče o čokoladi!' možete pratiti na Facebooku

IZBOR POSTOVA

Mađarica nije mađarski kolač

10 načina na koje možete začiniti vruću čokoladu!


10 najskupljih čokolada na svijetu

Recenzija čokolade s paprom i limunom


Kakvu čokoladu koristiti u kolačima?

Kreirajte sami svoju čokoladu

Probala sam čokoladu sa 99 % kakaa

Ovako izgleda život na farmi kakaovca

Evo zašto neće doći do nestašice čokolade

IZBOR RECEPATA

Punjene čokoladne banane


Zimski čokoladni kolač

Čokoladni mousse kolač

Čokoladna torta za strpljive i odvažne

*******
>> Sve RECENZIJE
čokolada objavljene na blogu!

>> SVI RECEPTI objavljeni na blogu!