******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Sastojci
400 g glatkog pšeničnog brašna
100 g brašna od slanutka
1 čajna žlica šećera
1 čajna žlica soli (može i više)
pola čajne žlice papra
1 žlica ulja
2 žlice jabučnog octa
1 suhi kvasac (7 g)
350 ml kefira ili mlaćenice ili jogurta
1 crveni luk + 1 žlica ulja
1 čajna žlica kumina (možete ga samljeti u mlincu za kavu)
1 čajna žlica curryja u prahu
100 g kuhanog slanutka (može iz limenke, ocijeđenog)
+
1 bjelanjak
2 žlice vode
korijanderove sjemenke, kumin ili sjemenke po želji (sezam, lan, suncokret,…)
Sastojci trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite obje vrste brašna, sol, papar, šećer, žlicu ulja, ocat i kvasac. Dodavajte kefir da zamijesite glatko tijesto, mijesite ga par minuta. Pokrijte ga i ostavite na toplom oko 1 sat.
Luk očistite i nasjeckajte pa ga popržite na žlici zagrijanog ulja. Posipajte ga kuminom i ostavite da se ohladi.
Slanutak usitnite (nasjeckajte ili ga grubo zdrobite) pa ga dodajte ohlađenom luku zajedno s curry prahom.
U dignuto tijesto umijesite ohlađeni luk sa slanutkom.
Oblikujte duguljasti kruh i stavite ga u lim obložen papirom za pečenje. Ostavite ga na toplom da se diže oko 45 min.
Prije pečenja kruh odozgo ukoso zarežite na nekoliko mjesta.
Bjelanjak razmutite s 2 žlice vode i premažite kruh. Posipajte ga korijanderom sjemenkama (ili sjemenkama po želji).
Stavite ga u pećnicu zagrijanu na 190 stupnjeva i pecite oko 45 min. (ako odozgo previše potamni, pokrijte ga folijom).
Recept je iz časopisa Lisa: Čarolija okusa, 17. 12. 2009., br. 1. U originalu, juha se poslužuje s kockicama tosta , ali ja ne volim kad te suhe/tvrde kocke plivaju po juhi , pa u svaki tanjur dodam kuhanu tjesteninu, obično neke sitne pužiće/makarone....
Sastojci
1 crveni luk
1 češanj češnjaka
2 žlice maslaca
2 žlice brašna
750 ml vode + kocka za juhu
125 ml bijelog vina
100 g gorgonzole
150 g topljenog sira
200 g vrhnja za kuhanje
sol, papar
mljevena crvena paprika
Obje vrste luka očistite i sitno nasjeckajte.
U loncu rastopite maslac i staklasto popržite luk. Dodajte brašno i kratko popržite. Polako dolijevajte vodu, stalno miješajući brašno pjenjačom da ne nastanu grudice. Dolijte vino i razmrvljenu kocku za juhu pa ostavite sve da zakuha.
Kad zakuha, kuhajte 10ak min. na srednjoj vatri.
Gorgonzolu grubo izmrvite pa ju dodajte u juhu zajedno s topljenim sirom. Kuhajte na laganoj vatri stalno miješajući da se sir rastopi (pazite da ne zagori na dnu lonca).
Juhu začinite solju i paprom.
Uz juhu možete poslužiti poprženi tost. S dvije šnite tosta odstranite koru, a mekani dio narežite na kockice veličine 1 cm. U tavi zagrijte 2 žlice maslaca pa popržite kockice uz stalno miješanje, da se zarumene. Rasporedite ih na vruću juhu u tanjurima.
Druga (moja ) mogućnost je da u posoljenoj vodi skuhate oko 60 g tjestenine (male pužiće, može i tzv. mašnice, školjkice, …). U svaki tanjur stavite malo ocijeđene vruće tjestenine i zalijte vrućom juhom od sira.
Ako ste tjesteninu skuhali ranije pa se ohladila, možete ju na kraju dodati u kuhanu juhu pa sve zajedno zagrijati.
Juhu u tanjurima, po želji, posipajte crvenom paprikom i nasjeckanim začinskim biljem, poslužite odmah.
Ova salama «nastala» je zbog potrebe da potrošim rižine pahuljice kojima je odavno istekao rok trajanja (da odmah napomenem: pojeli smo salamu i nismo se otrovali ).
Recept za smjesu od oraha je iz recepta za Žutu roladu koji moja mama čuva u svojoj bilježnici.
U spomenutom maminom receptu smjesa se radi kako sam dolje opisala, ali za «povezivanje» sastojaka ne koristi se margarin, nego snijeg od 1 bjelanjka. Nisam baš neki ljubitelj sirovih jaja u kolačima , ali toleriram 1-2 (iako, ako je pokvareno i 1 je previše ).
Meni ni u ovom receptu taj 1 bjelanjak nikad nije smetao, iako se baš i ne mogu pohvaliti da sam puno puta jela taj kolač: ne volim orahe . Ali kolegica, koja ima fobije od sirovih jaja u kolačima, pitala me čime da zamijeni taj bjelanjak; ja sam joj sugerirala margarin , a onda sam i sama odlučila isprobati taj svoj prijedlog.
Ne volim takve «nepečene kolače» pa mi ni ovaj nije ništa posebno, i zato mi je sasvim svejedno je li u njemu bjelanjak ili margarin, a vi odaberite sami…
Sastojci
150 g mljevenih oraha
150 g šećera u prahu
1 žlica ruma
100 g čokolade za kuhanje
60ak g mekanog margarina/maslaca (ili snijeg od 1 bjelanjka)
+
oko 7 žlica rižinih pahuljica
U posudu stavite orahe, šećer i rum pa dodajte čokoladu otopljenu na pari te sve promiješajte žlicom. Zatim dodajte mekani margarin (ili izmiksani bjelanjak) i «mijesite» smjesu da se sastojci povežu.
Smjesi dodajte rižine pahuljice i premijesite ju rukama.
Oblikujte salamu «kotrljajući»smjesu po stolu da dobijete oblik «valjka» (možete to raditi i pomoću papira za pečenje).
Za ovu vrstu tzv. Majmunskog kruha karakteristično je da se sastoji od (malenih) komadića tijesta te se zato pečeni «kruh» ne reže, nego se trgaju komadi (djeca obožavaju prstićima trgati ljepljive komadiće tijesta ). To zapravo i nije kruh , nego kolač, i to (poprilično) sladak – zahvaljujući većoj količini karameliziranog šećera. Taj karamelizirani šećer kolaču daje "ono nešto", tj. svojevrsnu sočnost; i poprilično je"ljepljiv".
Ovakav kruh/kolač ne mora se raditi od dizanog tijesta, ali meni je ta varijanta bila najprivlačnija.
Donekle sam se držala ovog recepta, ali prilagodila sam ga sebi.
Ovakvi "majmunski kolači" obično se rade od kombinacije bijelog i smeđeg šećera , ali ja upotrebljavam samo bijeli šećer .
Nisam poklonik zdrave prehrane , ipak, proteklih par godina i ja sam, barem povremeno, upotrebljavala smeđi šećer . Tijekom prošle godine posve sam odustala od smeđeg šećera i to zato što mi se nikad nije sviđao okus te stvari – a kako rekoh, nisam poklonik zdrave prehrane, pa čemu da se onda patim s tim užasnim smeđim šećerom , bolje da se držim onog koji mi se sviđa .
Za Majmunski kruh karakteristično je i dodavanje orašastih plodova među slojeve komadića tijesta. Uglavnom se dodaju pekanski orasi, ali u nedostatku tih oraha, možete upotrijebiti i obične orahe, a moglo bi i neko drugo orašasto voće.
Ja ne volim orašaste plodove , pa sam umjesto njih počela dodavati suho voće, ovaj put upotrijebila sam suhe višnje i šljive.
Bilo bi dobro svaki put staviti ili orašaste plodove ili suho voće – jer oni imaju svojevrsnu ulogu «armature» među komadićima tijesta .
Pokušala sam ovaj kruh peći i u posudi promjera 22 cm, ali meni se nije sviđalo kako se to peklo: jako se diglo u visinu, odozgo se osušilo i brzo potamnjelo. Zato ja to radije pečem u kalupu promjera 24 cm.
Tijesto
400 g glatkog brašna
50 g šećera
pola čajne žlice soli
1 suhi kvasac (7 g)
40 ml mlake vode
oko 200 ml mlakog mlijeka
2 čajne žlice maslaca, rastopljenog, ohlađenog
Dodaci
350 g bijelog šećera kristala (ili oko 200 g bijelog šećera i oko 135 g "smeđeg" muscovado šećera)
150 g maslaca/margarina
1 čajna žlica cimeta
oko 150 g suhog voća ili (pekanskih) oraha (ili nekih drugih orašastih plodova)
U posudu prosijajte brašno, dodajte sol, šećer, suhi kvasac, maslac, vodu i mlijeko pa zamijesite tijesto. Kratko ga premijesite na pobrašnjenoj podlozi.
Stavite ga u posudu i ostavite na toplom da se diže.
Ja zagrijem pećnicu na oko 30 stupnjeva, ugasim ju i onda u nju stavim zdjelu s tijestom, pokrivenu vlažnom krpom. I to se tako diže oko pola sata.
Šećer pomiješajte s cimetom.
Maslac rastopite i ostavite ga da se malo ohladi (da bude mlak).
Kad se tijesto digne, treba ga «podijeliti na komadiće», pritom treba paziti da ga se ne «stišće» grubo da se iz njega ne istisne baš sav zrak. U originalnom receptu, tijesto se nožem reže prvo na veće četvrtaste komade, pa onda na manje, a onda na još manje komade,.. . i onda se od svakog komadića oblikuju kuglice.
Meni se neda to tako rezuckati pa ja to radim na svoj seljački način: jednostavno trgam komadiće tijesta i radim kuglice.
Veličina kuglica ovisi i tome koliko velike komade želite napraviti – trebali bi biti veličine 1-2 mala zalogaja. Dok sam radila kuglice, nikad nisam izdržala da brojim koliko kuglica sam napravila – uvijek sam prestala brojiti nakon 70ak komada.
Posudu za pečenje (promjera 24 cm) obložite papirom za pečenje, namastite ga.
Svaku kuglicu umočite u maslac sa svih strana, a onda ju uvaljajte u šećer i stavite u posudu za pečenje. To umakanje i valjanje kuglica radite pomoću žlica, jer ćete inače biti do lakta u maslacu i šećeru.
Ako vam se maslac stvrdne tijekom procesa umakanja kuglica, ponovno ga ugrijte.
U svaki sloj kuglica rasporedite ili orašaste plodove ili suho voće.
Na kraju, ako vam ostane maslaca i šećera (zgrudanog, slijepljenog, vlažnog…) rasporedite ih odozgo po kuglicama.
Tako složene kuglice ostavite na toplom da se dižu, oko 50 min.
Ja to opet stavim u zagrijanu, isključenu pećnicu i pokrijem vlažnom krpom.
Kad se kuglice «dignu», stavite ih u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite oko 35 min. Ako tijesto odozgo previše potamni, prekrijte ga folijom.
Pečeni kolač ostavite da se hladi 5-10 min., ili dok se prestanu stvarati «mjehurići» od karameliziranog šećera.
I onda kolač istresite na tanjur, odlijepite papir. Ako vam se komadići tijesta malo pomaknu, samo ih polijepite natrag (pazite, karamel i tijesto, su naravno vrući, ali komadiće možete pritisnuti žlicom da ih polijepite natrag na hrpu).
Ako baš mislite da je potrebno, kad kolač istresete, možete ga ostaviti na tanjuru i poklopiti ga papirom za pečenje i posudom u kojoj se pekao - da se ne širi.
Kolač ostavite da se još malo hladi, ali poslužite topao.
Nemam naviku raditi nepečene kolače od keksa jer ih baš i ne volim. A kad ih i radim, nemam običaj baviti se nekim posebnim načinom slaganja , ja to radim na «najseljačkiji» mogući način: šibam vodoravne slojeve keksa i kreme. Ovakvi «zebrasti» su kod mene rijetkost.
Kad se radi o tim kolačima od keksa i kreme, barem donekle sviđaju mi se oni na bazi čokolade, gustina/brašna, jaja… - kod kojih se krema potpuno stvrdne, praktički ko´ čokolada, pa su kolači čvrsti.
U ovim dvjema varijantama krema se «stvrdne», ali manje-više ko´ puding, pa to i nije baš jako čvrsto, kolači su poprilično «kremasti».
Ali tko voli, nek´ proba…
Prvi recept nastao je iz potrebe da se riješim zamrznutog soka koji sam imala u ledenici, a drugi recept je s Coolinarike.
Način slaganja kolača pokupila sam negdje usput, ne znam točno odakle (ovaj postupak malo je drugačiji nego u receptu s Coolinarike, ali svodi se na isto).
Vi te kolače ionako možete slagati kako god želite.
Crveni zebra kolač
Sastojci
450 ml soka od višanja (može i mlijeko)
2 praška za puding od maline (ili neki drugi)
7 žlica šećera
125 g margarina
+
oko 250 g keksa s maslacem (Petit beurre, Piknik…)
50 ml soka pomiješajte sa šećerom i praškom za puding. Ostatak soka zakuhajte i u njemu skuhajte puding. U vruće umiješajte margarin i ostavite kremu da se malo ohladi – ali kolač počnite slagati dok je krema još topla.
Kalup (npr. uski, širine oko 8 cm, dužine oko 25 cm) obložite papirom za pečenje.
Kekse nije potrebno močiti.
Kolač slažete od jednog do drugog ruba posude, tj. kekse možete redati ili s lijeva ne desno ili obratno, svejedno je.
«Visina» kolača ovisi o tome kako okrećete kekse; ja sam kekse slagala da kraća strana bude dolje, odnosno gore, tj. kekse sam okretala tako da kolač bude «visok», može i obratno (kao u idućem receptu).
Uz jedna rub kalupa stavite oko pola žlice kreme i na nju naslonite oko pola keksa. Uzmite drugi keks i s jedne strane ga premažite kremom, pa tu stranu naslonite i zalijepite na onu polovicu keksa u limu - tako svaki keks premažite kremom i tu stranu s kremom naslanjajte «ukoso» na prethodni keks… Kad dođete do kraja reda, završite s polovicom keksa, a prostor između te polovice keksa i lima u kojem radite kolač, ispunite kremom. Po potrebi taj red keksa sa svih strana omažite kremom – ako keksi nisu prekriveni sa svih strana, ali pokupite višak kreme i krenite na slaganje idućeg reda, koji naslonite tik na ovaj složeni red. Idući red slažite ukoso isto kao i prvi… i tako redom dok potrošite sve sastojke.
Ako želite, kolač možete odozgo premazati kremom i gore složiti još jedan sloj keksa – kad se kolač istrese iz kalupa, «stajati» će na tom sloju keksa.
Kolač ostavite na sobnoj temperaturi dok se krema ohladi, a onda ga stavite u hladnjak na par sati.
Sastojci
1 l mlijeka
6 punih žlica gustina (ili brašna, a mogu i 4 praška za puding)
2 žlice kakaa
15 žlica šećera
250 g margarina
100 g čokolade za kuhanje
+
oko 500 g keksa s maslacem (Petit beurre, Piknik…)
U jednom loncu zakuhajte mlijeko, dodajte šećer i promiješajte kuhačom da se šećer rastopi pa maknite s vatre.
U drugom loncu otopite margarin pa mu dodajte gustin, kakao i nasjeckanu čokoladu te dobro promiješajte. Toj smjesi dodajte mlijeko sa šećerom, promiješajte i kuhajte na laganoj vatri da se zgusne kao puding.
U originalu, upotrebljava se gustin, ja ga nisam imala, pa sam upotrijebila brašno.
Kuhanu kremu ostavite da se malo ohladi.
Posudu u kojoj ćete slagati kolač, obložite papirom za pečenje.
Kekse nije potrebno močiti.
Kolač slažete od jednog do drugog ruba posude, tj. kekse možete redati ili s lijeva ne desno ili obratno, svejedno je. Na fotografiji se može vidjeti da sam ja to slagala s desna na lijevo.
U ovom slučaju nisam kekse slagala da kolač bude visok, tj. slagala sam ih da duža strana bude dolje, odnosno gore, pa je kolač «nizak» (a ne «visok» kao u prethodnom receptu).
Uz jedan rub stavite oko pola žlice mlake kreme te na nju naslonite pola keksa (pretrgnite ga ili prerežite na pola). Uzmite cijeli keks i s jedne strane ga namažite kremom i tu stranu naslonite i zalijepite za onu polovicu keksa – i tako svaki keks premažite kremom i tu stranu s kremom naslanjajte «ukoso» na prethodni keks… Kad dođete do kraja reda, završite s polovicom keksa namazanog kremom, a prostor između te polovice keksa i lima u kojem radite kolač, ispunite kremom. Po potrebi taj red keksa sa svih strana omažite kremom – ako keksi nisu prekriveni sa svih strana, ali pokupite višak kreme i krenite na slaganje idućeg reda koji naslonite tik na ovaj složeni red. Idući red slažite isto ukoso kao i prvi… i tako redom dok potrošite sve sastojke.
Ako imate kreme, razmažite ju odozgo po kolaču.
Kolač ostavite na sobnoj temperaturi da se krema ohladi, a onda ga stavite u hladnjak na par sati.