******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Već dugo razmišljam o varijanti s kivijem, morala sam probati. I jako mi se sviđa to mi je jedna od najboljih varijanti.
Kao i uvijek kad radim ove pužiće, upotrijebila sam Dr Oetker želirni šećer (pakiran je u paket od 500 g).
U prijašnjim receptima za ove «pužiće» pisala sam o «šećeru za želiranje»: to je smjesa za želiranje kojoj je već dodan šećer, koristi se za brzo ukuhavanje voća, tj. kuhanje pekmeza i želea. Postoji i «mješavina za želiranje» kojoj nije dodan šećer.
Ako nemate mješavinu želirnog šećera, nego samo smjesu za želiranje bez šećera: najbolje bi bilo da u posudi dobro promiješate 500 g šećera kristala i taj paketić od (otprilike) 25 g smjese za želiranje – i onda upotrijebite 7 žlica te smjese kao želirni šećer za ukuhavanje voća; ostatak pripremljene smjese možete spremiti u posudu s poklopcem ili u plastičnu vrećicu i buduće upotrebljavati ili za kuhanje pekmeza/želea ili ovakve pužiće.
Osim želirnog šećera, dodala sam i šećer kristal, jer bi meni to inače bilo previše kiselo.
Tijesto
500 g glatkog brašna
1 suhi kvasac: 7 g (ili pola kocke svježeg: 15ak g)
prstohvat soli
250 ml mlakog mlijeka
80 g margarina
50 g meda
Nadjev
5 kivija (oko 400 g)
7 žlica želirnog šećera za ukuhavanje voća (npr. Dr Oetker)
2 žlice šećera kristala
40 g margarina/maslaca, narezanog na komadiće
Od navedenih sastojaka zamijesite tijesto, pokrijte ga i ostavite na toplom 20 min. Zatim ga premijesite na pobrašnjenoj podlozi pa ga opet vratite u posudu, pokrijte i ostavite na toplom oko 40 min.
Kivi ogulite i narežite na male kockice veličine 0,5-1 cm.
Okrugli lim promjera oko 26-30 cm obložite papirom za pečenje.
Dignuto tijesto razvaljajte na pobrašnjenoj podlozi u pravokutnik veličine oko 60 cm x 35 cm.
Po tijestu rasporedite komadiće kivija i sve ravnomjerno posipajte želirnim šećerom i šećerom kristalom.
Tijesto narolajte počevši s duže strane. Dobivenu «roladu» narežite na 10ak jednakih komada (ovaj put sam narezala 14 komada).
Narezane «pužiće» složite u lim, prerezana strana okrenuta je prema gore, odnosno dolje. U pužiće ugurajte margarin narezan na komadiće.
Pužiće stavite u pećnicu zagrijanu na 180° C i pecite oko 40 min. Ako pužići odozgo potamne, pokrijte ih aluminijskom folijom.
Nemam običaj radite kolače koji se sastoje od «puno» različitih slojeva – jer u mojoj kuhinji vlada kronični nedostatak posuda za miksanje . Ozbiljno, imam malo posuda u kojima mogu nešto miksati . Imam ja po kuhinji svakakvih zdjela , ali su male i plitke – nisu pogodne za miksanje . A budući da imam malu kuhinju - nemam u planu povećavati kuhinjski inventar .
Zato, kad radim ovako nešto, svaki čas moram prati suđe (nemam perilicu ). Dakle, miksaj smjesu za jedan biskvit, pa miksaj margarin, miksaj šlag, pa miksaj žutu kremu, pa miksaj smjesu za drugi biskvit, pa miksaj smeđu kremu, pa opet miksaj šlag, pa kuhaj jednu kremu, pa kuhaj drugu kremu, pa kuhaj jedno mlijeko, pa kuhaj drugo mlijeko, pa rastapaj jednu čokoladu, pa rastapaj drugu čokoladu – a između skoro svakog pojedinog koraka slijedi pranje suđa…
Nisam se držala originalnog recepta s Coolinarike jer nisam imala dosta jaja (treba ih 15, ja sam imala 10 komada). U originalu, donji biskvit radi se od 10, bjelanjaka, a drugi od 5. Ja sam oba biskvita napravila od po 5 bjelanjaka - i zadovoljna sam tom verzijom. I žutu kremu i čokoladne slojeve radila sam «po svojem», ne mogu ja odoljeti da ništa ne promijenim.
Biskvit 1
5 bjelanjaka
5 žlica šećera
5 žlica brašna
+
oko 100 ml mlijeka
pola paketića vanilin šećera
Biskvit 2
5 bjelanjaka
5 žlica šećera
5 žlica brašna
+
oko 100 ml mlijeka
pola paketića vanilin šećera
Vanilin puding-krema
400 ml vode
3 praška za puding od vanilije
5 žumanjaka
9 žlica šećera
2 žlice kiselog vrhnja
125 g mekanog margarina/maslaca
Čokoladna puding-krema
300 ml vode
2 praška za puding od čokolade
5 žumanjaka
6 žlica šećera
2 žlice kiselog vrhnja
125 g mekanog margarina/maslaca
Dodatak kremama
200 ml biljnog šlaga ili 2 vrećice praška za šlag (tzv. šlag pjena iz vrećice)
Čokoladni sloj 1
100 g čokolade za kuhanje
60 g margarina/maslaca
3 žlice ulja
3 žlice vode
2 žlice šećera u prahu
Čokoladni sloj 2
100 g čokolade za kuhanje
60 g margarina/maslaca
3 žlice ulja
3 žlice vode
2 žlice šećera u prahu
Ukrašavanje
1 vrećica praška za šlag (tzv. šlag pjena iz vrećice)
Za biskvit 1, od posoljenih bjelanjaka izmiksajte čvrsti snijeg. Zatim dodavajte jednu po jednu žlicu šećera, stalno miksajući, da se šećer rastopi. Na kraju kuhačom lagano umiješajte jednu po jednu žlicu brašna.
Lim za pečenje (oko 36 cm x 24 cm) obložite papirom za pečenje. Papir namastite i pobrašnite pa rasporedite smjesu, odozgo ju zagladite. Lim stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i biskvit pecite 10-15 min., da porumeni.
Pečeni biskvit ostavite da se ohladi.
Zakuhajte 100 ml mlijeka s vanilin šećerom i vruće mlijeko, žlicu po žlicu, prelijte po ohlađenom biskvitu.
Na isti način napravite, ispecite i mlijekom natopite biskvit 2.
Za vanilin puding-kremu, u posudi pjenačom pomiješajte prašak za puding, šećer, žumanjke i malo vode (koliko je potrebno da dobijete glatku smjesu). Ostatak vode zakuhajte pa dodajte smjesu s pudingom, zagrijavajte ju na laganoj vatri stalno miješajući. Kad se zgusne kao puding, maknite s vatre i dobro umiješajte kiselo vrhnje.
Smjesu ostavite da se ohladi.
Mekani margarin kremasto izmiksajte i umiksajte ga u mlaku smjesu od pudinga.
1/3 pripremljene kreme odvojite.
Dodatak kremama: Izmiksajte biljni šlag (ili šlag iz vrećice prema uputama s pakiranja: prašak obično treba izmiksati sa 100 ml hladnog mlijeka ili vode; za 2 vrećice praška potrebno je 200 ml tekućine). 2/3 tog izmiksanog šlaga izmiksajte s 1/3 odvojene kreme od vanilije.
Za čokoladnu puding-kremu, u posudi pjenjačom pomiješajte prašak za puding, šećer, žumanjke i malo vode (koliko je potrebno da dobijete glatku smjesu). Ostatak vode zakuhajte pa dodajte smjesu s pudingom, zagrijavajte ju na laganoj vatri stalno miješajući. Kad se zgusne kao puding, maknite s vatre i dobro umiješajte kiselo vrhnje.
Smjesu ostavite da se ohladi.
Mekani margarin kremasto izmiksajte i umiksajte ga u mlaku smjesu od pudinga.
Pripremljenu kremu izmiksajte s preostalom 1/3 izmiksanog šlaga.
Za čokoladni sloj 1, na pari otopite sve sastojke, smjesu ostavite na sobnoj temperaturi da se malo ohladi i zgusne.
Na pladanj stavite jednu koru natopljenu mlijekom i premažite ju polovicom vanilin puding-kreme (u koju niste dodali šlag!). Na tu kremu rasporedite rastopljenu toplu čokoladu (čokoladni sloj 1).
Pladanj stavite u hladnjak na, otprilike pola sata, da se čokoladni sloj stvrdne (ja namjestim temperaturu u hladnjaku, da hladnjak jače hladi – pa se glazura prije stvrdne).
Na stvrdnutu čokoladu rasporedite ostatak vanilin puding-kreme (u koju niste dodali šlag!). Na tu kremu razmažite svu čokoladnu puding-kremu (žuta krema trebala bi biti dovoljno čvrsta da se čokoladna puding-krema može razmazivati po njoj, ali kao nije –pladanj možete staviti u hladnjak da se žuta krema malo stvrdne).
Na čokoladnu puding-kremu stavite drugi natopljeni biskvit.
Za čokoladni sloj 2 – otopite sastojke kao i za čokoladni sloj 1 i mlaku smjesu razmažite po biskvitu.
Pladanj s kolačem stavite u hladnjak da se glazura stvrdne.
Po stvrdnutoj glazuri razmažite vanilin puding kremu (u koju ste umiksali šlag!).
Izmiksajte prašak za šlag prema uputama s pakiranja i njime omažite kolač odozgo i sa strane.
Kolač stavite u hladnjak da se dobro rashladi.
Priprema kolača sastoji se od «puno radnji» i slojeva pa je dobro organizirati se. Ja sam radila dolje navedenim redoslijedom jer je meni tako najviše odgovaralo (to ne znači da je taj redoslijed postupaka najbolji).
1. Najprije sam skuhala vanilin puding-kremu i ostavila ju da se hladi.
2. Onda sam izmiksala sastojke za prvi biskvit i ispekla ga.
3. Tada sam izmiksala biljni šlag.
4. Zatim sam izmiksala mekani margarin.
5. Vanilin puding-smjesa se ohladila i u nju sam umiksala margarin. Odvojila sam 1/3 te puding-kreme i u nju sam umiksala 2/3 izmiksanog šlaga.
6. Onda sam zakuhala mlijeko i njime natopila ohlađeni biskvit.
7. Tada sam rastopila sastojke za čokoladni sloj br. 1 i ostavila sam smjesu da se hladi.
8. Zatim sam skuhala čokoladnu puding-smjesu i ostavila ju da se hladi.
9. Na pladanj sam stavila natopljenu koru, premazala ju polovicom žute kreme (bez šlaga) i na nju sam rasporedila mlaku rastopljenu čokoladu. Pladanj sam stavila u hladnjak na, otprilike, pola sata (zapravo i duže – jer sam se bavila dalje navedenim postupcima).
10. Onda sam izmiksala sastojke za drugi biskvit i ispekla ga.
11. Nakon toga sam kremasto izmiksala margarin.
12. Čokoladna puding-smjesa se za to vrijeme ohladila i u nju sam umiksala margarin i zatim preostalu 1/3 šlaga.
13. Zakuhala sam mlijeko i njime natopila drugi ohlađeni biskvit.
14. Tada sam rastopila sastojke za čokoladni sloj br. 2 i ostavila sam smjesu da se hladi.
15. Izvadila sam pladanj iz hladnjaka, na stvrdnutu čokoladu namazala sam preostalu vanilin puding-kremu (bez šlaga!), na nju sam odmah razmazala svu čokoladnu puding-kremu i sve sam poklopila drugim biskvitom. Na biskvit sam namazala mlaku rastopljenu čokoladu.
16. Pladanj sam stavila u hladnjak na pola sata da se čokoladni sloj stvrdne.
17. Izmiksala sam šlag za ukrašavanje.
18. Kad se čokolada stvrdnula na nju sam razmazala vanilin puding-kremu u koju je umiksan šlag (u koraku pod brojem 5).
19. Kolač sam odozgo i izvana omazala šlagom.
A između pojedinih koraka non stop sam prala suđe!
Harmonika-krumpir/Hasselback krumpir/Švedski krumpir/Krumpir na švedski način
Pečeni , «gusto zarezani» krumpiri poznati su pod raznim nazivima: Hasselback krumpir (eng. Hasselback potatoes), Harmonika-krumpir (njem. Ziehharmonika Kartoffeln), Švedski krumpir/Krumpir na švedski način (njem. Schwedische Kartoffeln), itd. A nisu ni svi recepti isti, česte su varijacije na temu . U nekim receptima krumpir se peče «bez dodataka», a ima recepata u kojima se pred kraj pečenja dodaje naribani parmezan (uz začinsko bilje) , ili npr. krušne mrvice – pa se zapeče, itd.
Ja najčešće radim čistu varijantu, tj. ne dodajem niti parmezan, niti mrvice, nego pred kraj uključim tzv. infra žar u gornjem dijelu pećnice i pečem krumpir da se odozgo jače zapeče.
Sastojci
1 kg krumpira podjednake veličine
60 g maslaca
sol, papar
pola čajne žlice šećera
pola čajne žlice curryja u prahu
Krumpir ogulite, operite, obrišite i prepolovite po dužini.
Zaobljeni gornji dio svakog krumpira, okomito zarežite nožem (u razmaku od 2-3 mm), ali tako da ga u donjem dijelu ne prerežete do kraja, tj. da krumpir ostane u komadu.
Po Internetu ima svakakvih savjeta kako narezati taj krumpir, a da ga ne prerežete do kraja.
Neki savjetuju da ga treba staviti u žlicu i onda rezati – nož će rezati do rubova žlice pa tako krumpir nećete moći posve prerezati i držat će se u komadu. Ta fora može funkcionirati, ako upotrebljavate sitni krumpir.
Kad ja pripremam ovaj krumpir, treba mi ga oko 2 kg – meni se neda guliti 2 kile sitnog krumpira – nego, uzmem što veće krumpire da budem što prije gotova (a taj veći ne stane mi u žlicu!).
Drugi savjetuju da napola prerezani krumpir treba staviti između dvije daske za rezanje. Ja ima problem s tim – jer nemam ni jednu dasku tanju od 1 cm – pa kad sam tako probala rezati krumpir: točno je da je u donjem dijelu bio neprerezan, tj. držao se u komadu, ali meni je taj donji neprerezani dio bio debeo oko 1 cm – nisam estetski tip, ali meni je to u ovom slučaju previše.
Vidim da u trgovinama ima staklenih dasaka za rezanje: one su zaista tanke i čini mi se da bi bile dobre za rezanje ovih krumpira. No, ja imam punu kuhinju drvenih i PVC dasaka koje se debele 1-2 cm i nemam u planu kupovati staklene daske samo da bih pokušala narezati ove krumpire.
Zato sam došla na ideju da svaki napola prerezani krumpir stavim između dva drvena štapića za ražnjiće.
Jednom rukom pridržavam krumpir i štapiće, a u drugoj ruci imam veliki nož i režem – kao da sjeckam luk. Naravno, ako imate dobro naoštren nož, postoji mogućnost da ćete nožem prerezati drvene štapiće – meni se to događalo, zato za ovakvo rezanje krumpira uzmem pomalo tupi nož (krumpiri ionako nisu tvrdi/žilavi – pa se daju rezati i pomalo tupim nožem).
Maslac rastopite.
Lim za pečenje obložite papirom za pečenje, papir lagano namastite.
Narezane krumpire složite u lim, zarezani dio okrenite prema gore.
U posudi pomiješajte sol, papar, šećer i curry pa time ravnomjerno posipajte krumpire.
Svaki krumpir nakapajte/prelijte (ili premažite pomoću kista) rastopljenim toplim maslacem.
Krumpir stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite ga oko 1 sat (vrijeme pečenja ovisi o veličini/vrsti krumpira). Tijekom pečenja, svakih 15ak min. izvadite lim iz pećnice pa krumpir odozgo prelijevajte/premažite okolnom masnoćom.
Kad je krumpir pečen, možete pojačati temperaturu, staviti lim na višu prečku i uključiti infra grijač i peći 5-10 min. da se krumpir odozgo jače zapeče (tako ja radim). Ili, ako želite, krumpir možete pred kraj posipati parmezanom (pomiješanim sa začinskim biljem) ili krušnim mrvicama pa zapeći (meni je ovakav krumpir draži bez tih dodataka).
Ovakva jela pripremaju se od palačinki s jajima, no, ja ovaj put nisam imala jaja doma: pa su moje palačinke bez jaja. Ne morate se držati moje varijante palačinki, za ovaj recept možete napraviti palačinke kakve i inače radite.
Umjesto kelja, za nadjev možete upotrijebiti i neku drugu zelenjavu (kupus, blitvu, poriluk,...).
Palačinke
250 g brašna
prstohvat soli
250 ml mlijeka
oko 200 ml vode
+
8-10 žlica zobenih (ili pšeničnih, raženih, ječmenih) pahuljica
Nadjev
oko 700 g kelja
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
1 čajna žlica kumina
sol, papar
oko 150 g naribanog tvrdog sira
Preljev
oko 150 g kiselog vrhnja
naribani tvrdi sir
Za palačinke bez jaja, u posudu stavite brašno i sol pa polako ulijevajte mlijeko i vodu stalno miješajući pjenjačom da se smjesa ne zgruda - i da odbijete tekuću smjesu za palačinke. Možda će trebati dodati još vode, pogotovo ako se zbog stajanja - dok pečete palačinke - smjesa zgusne.
U tavi zagrijte malo ulja, pa po tavi ravnomjerno posipajte oko 1 žlicu pahuljica i odmah ih prelijte s malo smjese za palačinke, da se rasporedi po tavi. Ispecite tanku palačinku kao što ih i inače pečete: da prvo porumeni s jedne strane, pa ju okrenite i ispecite s druge strane.
Na isti način ispecite i ostale palačinke; za svaku palačinku - nakon zagrijavanja ulja, po tavi posipajte žlicu pahuljica i onda dodajte smjesu.
Količina smjese potrebna za jednu palačinku ovisi o veličini tave, o tome ovisi i broj palačinki. Količina potrebnih žlica pahuljica ovisi o broju palačinki – za svaku palačinku 1 žlica.
Za nadjev, kelj očistite, operite i narežite na krupnije rezance.
U loncu zakuhajte vodu, posolite ju pa dodajte kelj. Kuhajte ga oko 5 min., da omekša. Kuhano povrće ocijedite i isplahnite hladnom vodom. Prvo ga ostavite u cjedilu da se malo ocijedi, a onda rukama istisnite što više tekućine iz njega.
Obje vrste luka očistite i sitno nasjeckajte.
Kelj pomiješajte s obje vrste luka i kuminom pa sve začinite solju i paprom.
Posudu za pečenje namastite.
Na svaku palačinku stavite dio nadjeva od kelja i malo naribanog sira, zarolajte ju i punjene palačinke redajte u posudu za pečenje, mjesto spoja okrenite prema dolje.
Palačinke premažite kiselim vrhnjem.
Posudu za pečenje pokrijte aluminijskom folijom i stavite ju u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva.
Palačinke pecite 20ak min. Zatim ih izvadite, posipajte tvrdim sirom i vratite u pećnicu nepokrivene. Pecite ih par minuta da se sir rastopi (i zapeče – ovisno o vrsti sira).