******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Grah volim i uz njega mi je dovoljno malo soli i ništa drugo mi ne treba.
Ali s graškom imam itekakvih problema, na sve moguće načine se silim da ga pojedem. Ni rižu baš ne volim pa me popularni Rizi bizi uopće ne oduševljava.
Na više mjesta (kuharice, časopisi, Internet…) našla sam varijacije na temu graha ili graška s vrhnjem. Ti recepti se uglavnom svode na isto, razlikuje se jedino omjer sastojaka (može se staviti više ili manje vrhnja), u nekim receptima upotrebljavaju se i žumanjci; ali ja ih baš nemam običaj stavljati (pogotovo u varijantu s grahom, jer grah mi je sam po sebi toliko ukusan, da mu ne treba nikakvih dodataka: )
Ovisno o receptu, negdje luk treba nasjeckati što sitnije, a negdje piše da se može narezati na ploške, kolute itd. Ja više volim kad je luk narezan na veće komade, pa se ne trudim sitno ga nasjeckati.
Grah u umaku od vrhnja
Sastojci
300 g graha
1 crveni luk
pola čajne žlice kumina
200 g kiselog vrhnja
1 žlica nasjeckanog peršinovog lišća
sol, papar
Grah skuhajte (nemojte ga raskuhati) pa ga ocijedite.
Luk nasjeckajte i popržite na zagrijanoj masnoći zajedno s kuminom, pa dodajte grah i zagrijte ga.
Zatim umiješajte kiselo vrhnje, peršinovo lišće i začinite solju i paprom pa kratko prokuhajte.
Poslužite toplo ili hladno.
Grašak u umaku od vrhnja
Sastojci
600 g graška
1 veći crveni luk
pola čajne žlice kumina
200 g kiselog vrhnja
sol, papar
šećer
(2 žumanjka)
Luk očistite i nasjeckajte pa ga popržite na zagrijanoj masnoći zajedno s kuminom. Zatim dodajte grašak i 1 čajnu žlicu šećera, podlijte vodom i kuhajte da grašak omekša (postupno podlijevajte vodom da većina tekućine ispari). (Grašak možete i posebno skuhati.)
Na kraju dodajte kiselo vrhnje, sol i papar pa sve kratko prokuhajte. (U kiselo vrhnje možete umiješati i dva žumanjka, pa sve kratko prokuhati na laganoj vatri.)
Sastojci
4 žlice ulja
3 češnja češnjaka
2 crvena luka
1 crveni čili
1 čajna žlica Garam masale
pola čajne žlice kurkume
pola čajne žlice mljevenog kumina
pola čajne žlice mljevenog korijandera
komadić đumbira, dužine oko 2,5 cm
675 g krumpira
75 g smrznutog graška (po želji, možete dodati 225 g cvjetače ili nekog drugog povrća)
300 ml vode + pola kocke za juhu
4 rajčice
sol, papar
korijanderovo (ili peršinovo) lišće za ukras
Krumpir ogulite i narežite na velike kocke (3-4 cm). Crveni luk narežite na četvrtine.
Đumbir ogulite i sasvim sitno ga naribajte.
Čili sitno nasjeckajte (možete mu odstraniti sjemenke).
Rajčice prelijte kipućom vodom, isplahnite ih hladnom vodom i onda ih ogulite i narežite na četvrtine.
U tavi zagrijte ulje, pa dodajte luk i krumpir i popržite ih. Češnjak sitno nasjeckajte pa ga dodajte i tavu. Sve pržite oko 3 min. na slaboj vatri, stalno miješajući.
Dodajte Garam masalu, kurkumu, kumin, đumbir i čili. Pržite oko 1min.
Dodajte pripremljene rajčice, grašak, korijander, vodu i kocku za juhu.
Kuhajte oko 40 min.
Začinite solju i paprom i posipajte korijanderovim lišćem.
Sastojci
500 g (kupovnih) raviola ili tortelina
200 g šampinjona
200 g raznobojnih paprika
200 g tikvica
1 crveni luk
3 češnja češnjaka
3 žlice koncentrata rajčice
400 g kiselog vrhnja
1 žlica brašna
2 žlice svježeg, nasjeckanog peršinovog lišća
sol, papar, šećer
150 g tvrdog sira (ili mozzarelle)
Obje vrste luka očistite i sitno nasjeckajte.
Paprike očistite i narežite na tanke rezance.
Tikvicu narežite na kockice.
Šampinjone narežite na listiće.
(Ako šampinjone prije toga želite oprati, možete ih posipati oštrim brašnom pa ih staviti u hladnu vodu i lagano protresti da brašno zguli prljavštinu s njih. Onda ih ocijedite i osušite ubrusom.)
U loncu zagrijte ulje pa dodajte obje vrste luka i paprike i sve kratko popržite.
Zatim dodajte šampinjone i tikvice i pržite da šampinjoni omekšaju.
Dodajte koncentrat rajčice i vrhnje pomiješano s brašnom pa kratko prokuhajte. Na kraju umiješajte peršinovo lišće i začine.
Raviole ili torteline skuhajte i ocijedite.
Posudu za pečenje namastite i u nju stavite ocijeđene torteline i prelijte pripremljenim umakom. Posudu prekrijte aluminijskom folijom.
Stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite oko pola sata. Zatim maknite foliju i jelo posipajte sirom, vratite u pećnicu da se zapeče.
Volim dizana peciva i kruhove i pogače..., ali u slanim varijantama (ili barem «neutralnim»), sa slatkima varijantama imam problema: ne volim ih. Ne mogu reći da baš nikad ne jedem slatko pecivo, ali definitivno me ne privlače.
Slana/neutralna peciva mogla bih jesti svaki dan, i ništa drugo mi ne treba, ne trebaju čak biti ni nadjevena.
Jedino što me u nekim takvim kruhovima/pecivima/pogačama muči je maslinovo ulje, to mi nikad nije leglo (ni sjelo: )))
Najproblematičnija mi je focaccia koja «pliva» u maslinovom ulju, obično ima «čudan» miris, a često i okus, a pogotovo mi je problematična ako nema baš nikakav nadjev.
U nekakvoj knjižici s receptima našla sam razne varijacije na temu nadijevanja focaccia (još sam u fazi isprobavanja), a posebno mi se sviđaju focaccia sendviči.
Ovo nije recept iz te knjižice, nego iz nekakvih novina. I u taj recept nije uključena izrada focaccie, nego piše da je potrebna «1 velika pogača». Pogača može značiti svašta, ali kraj recepta je fotka i očito je da su ti sendviči rađeni «u focacci»: tijesto je jako tanko i na gornjoj kori ima milijun udubina (kakve se prstima rade na focacci).
I tako sam ja, budući da sam imala mahuna koje sam morala potrošiti, odlučila napraviti focaccia sendviče prema spomenutom receptu.
Focacciu sam napravila po receptu po kojem ju i inače radim, a nadjev za sendviče temelji se na spomenutom receptu (uz neke moje dodatke), ali sendviče ionako možete puniti čime hoćete.
Focaccia
15 g svježeg kvasca
1 čajna žlica šećera
200 ml mlake vode
350 g brašna + za miješenje
2 čajne žlice soli
6 žlica maslinovog ulja
Stavite razmrvljeni kvasac u posudu i dodajte šećer i 100 ml mlake vode, promiješajte da se kvasac rastopi. Ostavite da se diže 15ak min.
U posudu stavite brašno (ne sve, ostavite par žlica brašna koje dodajte poslije, ako je potrebno) i 1 čajnu žlicu soli. U sredini napravite udubljenje.
Nabubreni kvasac promiješajte i onda ga ulijte u udubinu, dodajte preostalu vodu i 3 žlice ulja.
Miješajte smjesu drvenom kuhačom da se sastojci povežu u neravnu i neujednačenu kuglu, po potrebi dodajte brašno.
Radnu površinu posipajte s malo brašna i na nju stavite tijesto iz posude. Rukama oblikujte kuglu od tijesta. (Nemojte dodavati previše brašna jer će to pokvariti strukturu tijesta.)
Pritisnite tijesto da se malo istegne. Uzmite donji dio tijesta, pa ga savijte prema sebi, zatim ga odgurnite dlanom. Savijanjem ručnog zgloba opet presavijte tijesto prema sebi, preokrenite pa ga zatim opet odgurnite. Lagano ponavljajte te pokrete uz najlakši mogući dodir (oko 7-8 minuta).
Kad je tijesto dovoljno čvrsto i više se ne lijepi, podignite ga i njime nekoliko puta udarite u radnu površinu (tako će se razviti gluten). Tijesto je gotovo kada je glatko i podatno. Ispod površine morali bi se vidjeti zračni mjehurići, a ako ga pritisnete dlanom, mora se vratiti u početni položaj.
Kad je tijesto zamiješeno stavite ga u zdjelu i pokrijte krpom. Ostavite ga na toplom da se diže (oko 1 i pol sat, ovisi o temperaturi, kvascu…).
Jeli se tijesto dovoljno diglo, možete provjeriti tako da ga lagano gurnete prstom, ako otisak ostane, tijesto je spremno.
Dignuto tijesto mijesite 2-3 min. na radnoj površini.
Tijesto stavite na nauljeni lim pa rukama pa ga rastegnite (u pravokutnik ili krug) da bude debelo oko 1 cm. Prstima napravite udubine na tijestu pa ga nakapajte ostatkom ulja i posipajte 1 čajnom žlicom soli.
Ispecite u pećnici zagrijanoj na 230 stupnjeva.
Pečenu focacciu ostavite da se ohladi.
Ohlađenu focacciu narežite na oko 8 jednakih četvrtastih komada, svaki komad prerežite jednom vodoravno da možete raditi sendviče.
Mahune skuhajte u posoljenoj vodi, ocijedite ih, dodajte im kiselo vrhnje pa sve usitnite štapnim mikserom u glatki namaz. Začinite ga limunovim sokom, solju i paprom te dodajte sitno nasjeckani češnjak, sezam i začinsko bilje.
Rajčice očistite i vodoravno narežite na okrugle ploške (debele oko 0,5 cm), stavite ih na papirnati ubrus da upije višak tekućine.
Krastavac ogulite i narežite na okrugle ploške.
Mozzarellu narežite na okrugle ploške.
Jaja narežite na okrugle ploške.
Na donji dio narezanih komada focaccie namažite namaz od mahuna, pa na njega složite ploške mozzarelle, tvrdog sira, jaja, rajčice i krastavca, lagano posolite i popaprite i odozgo prekrijte drugim komadom focaccie.
Sendviče napravite tek netom prije posluživanja jer će namaz, rajčica i mozzarella prilikom dužeg stajanja navlažiti i razgnjecaviti focacciu.