******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Polazni recept za ovu pogaču preuzela sam s Coolinarike , ali ja nisam u stanju držati se originalnog recepta , jednostavno ne mogu odoljeti, a da nešto ne promijenim .
Sastojci
800 g glatkog brašna
1 čajna žlica šećera
1 čajna žlica soli
1 suhi kvasac (7 g)
100 ml ulja
oko 500 ml toplog mlijeka
+
150 g hladnog margarina
Nadjev
250 ml kiselog vrhnja
150 g sira (tvrdog, netopivog...)
U posudu stavite brašno, sol, šećer, kvasac i ulje pa dodajte mlijeko i zamijesite glatko tijesto.
Kratko ga premijesite i podijelite na tri dijela. Svaki dio razvaljajte na oko 4 mm debljine. Na jedan komad tijesta ravnomjerno naribajte polovicu hladnog margarina, pokrijte drugim komadom tijesta, na njega naribajte ostatak margarina i poklopite trećim komadom tijesta.
Tako složeno tijesto «narolajte» kao roladu.
Dobivenu roladu malo spljoštite valjkom, pa ju narolajte s kraće strane, kao puža.
Tako pripremljeno tijesto zamotajte u plastičnu vrećicu i stavite u hladnjak na dva sata.
Nakon dva sata tijesto izvadite, položite ga na pobrašnjenu radnu površinu, malo ga spljoštite i razvaljajte na 3-4 mm debljine.
Po tijestu razmažite kiselo vrhnje i posipajte ga naribanim sirom.
Tijesto narolajte kao savijaču, slijepite krajeve. Dobivenu rolu stavite na lim obložen papirom za pečenje, mjesto spoja okrenite prema dolje.
Pogaču možete peći tako «ravnu» kakva jest (ja ju smotam u okrugli lim kao nekakvog puža; ali to nije potrebno).
Pripremljenu pogaču ostavite na sobnoj temperaturi oko 40 min.
Po želji, pogaču možete premazati umućenim jajetom i posipati sjemenkama sezama, lana,…
Zatim ju stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite 30-40 min. Ako za vrijeme pečenja odozgo previše potamni, pokrijte ju folijom.
Ne tako davno na blog sam unijela recept za Pogaču «cvijet». Kad je riječ o pogačama/pecivima za koje se dizano tijesto premazuje margarinom (maslacem) – davno sam zaključila da je meni tijesto ukusnije ako se premazuje nerastopljenim margarinom ; zato obožavam npr. Masnu pogaču, Zamotanka itd.
U Pogači cvijet tijesto se premazuje rastopljenim margarinom (maslacem) i ta pogača je u redu, ali meni nije ni približno onako ukusna kao npr. spomenuta Masna pogača koja se premazuje nerastopljenim margarinom .
Neki dan sam krenula raditi Masnu pogaču i sjetila sam se da bi baš bilo zgodno oblikovati ju na drugi način: da podsjeća na Pogaču cvijet, ali ovaj put htjela sam da pogača bude «okruglija», pa nisam izvlačila razrezane vrhove onako kako to inače radim, nego sasvim malo, te je rezultat drugačiji.
Dakle, držala sam se recepta za Masnu pogaču (smanjila sam omjer sastojaka), ali pogaču sam oblikovala da sliči Pogači cvijet.
Kad se radi «originalna» Masna pogača, treba ju ostaviti da se diže oko sat i pol (tijesto tijekom dizanja i pečenja praktički utrostruči svoj volumen), ali ja ovu varijantu pogače nisam ostavila da se diže, samo sam ju ostavila na sobnoj temperaturi dok se pećnica zagrijala. Ne znam ni kako bi ta pogača izgledala da sam ju ostavila da se diže oko sat i pol: u svakom slučaju trebala bih ju peći u većoj posudi (koju nemam!) jer kad bi ova pogača narasla u ovoj posudi (promjera 28 cm) u kojoj ju pečem, budući da je ta posuda premala - to bi sve «sraslo» zajedno i cvijet se ne bi mogao ni raspoznati.
Potpuno sam zadovoljna ovom varijantom u kojoj se pogača ne ostavlja da se digne (naravno, manja je, budući da ju nisam ostavila da se diže; ako želite veću, zamijesite više tijesta):
Sastojci
500 g brašna
1 suhi kvasac (7 g)
1 čajna žlica soli
pola čajne žlice šećera
3 jaja
oko 100 ml kiselog mlijeka
oko 100 ml mlake vode
Za premazivanje
oko 120 g mekanog margarina
Ostalo
žumanjak ili bjelanjak ili cijelo jaje
bijeli i crni sezam, mak, lan,… za posipanje
Sastojci za tijesto trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite brašno, suhi kvasac, šećer, sol, jaja, kiselo mlijeko i vodu pa zamijesite glatko tijesto (po potrebi dodajte više tekućine, da tijesto ne bide suho). Pokrijte ga vlažnom krpom i ostavite na toplom oko pola sata da se digne.
Mekani margarin dobro promiješajte ili izmiksajte da se može lako razmazivati.
Okruglu posudu za pečenje (oko 28 cm promjera) namastite margarinom i pobrašnite.
Dignuto tijesto premijesite, oblikujte svojevrsni valjak i okomito ga prerežite na tri dijela: jedan mali i dva podjednako velika.
Maleni komad stavite na stranu: njega ćete na kraju staviti u sredinu pogače (tijesto koje ne upotrebljavate pokrijte krpom da se ne suši).
Jedan od dva velika komad tijesta podijelite na pet jednakih komada.
Četiri komada razvaljajte u tanki krug (debljine oko 5 mm). Svaki krug premažite mekanim margarinom i složite ih jedan na drugi.
Peti komad tijesta razvaljate da bude malo veći od četiri prethodna kruga pa taj peti krug položite preko ostalih krugova, krajeve tog kruga podvijte (nagurajte) pod prvi krug da dobijete svojevrsni zamotuljak (taj krug ne premazuje se margarinom).
Napravljeni zamotuljak stavite u sredinu posude za pečenje. Oštrim nožem razrežite ga na osam dijelova – ostavljajući neprerezan oko 1 cm tijesta na rubovima.
Svaki odrezani «trokutasti» komad uhvatite za špićasti vrh i izvucite ga od sredine prema van (preklopite ga preko rubnog, nerazrezanog dijela tijesta) – ja ovaj put te vrhove nisam «izvlačila» onoliko koliko ih inače izvlačim za Pogaču cvijet, pa je efekt drugačiji.
Sada uzmite preostali veći komad tijesta (ne onaj najmanji!) pa i s njim ponovite postupak kao i s ovim komadom tijesta: podijelite ga na pet jednakih dijelova.
Četiri komada tijesta razvaljajte u tanki krug (debljine oko 5 mm).
Svaki krug premažite ostatkom margarina i složite ih jedan na drugi.
Peti komad tijesta razvaljate da bude malo veći od četiri prethodna kruga pa taj peti krug položite preko ostalih krugova, krajeve tog kruga podvijte (nagurajte) pod prvi krug da dobijete svojevrsni zamotuljak (taj krug ne premazuje se margarinom).
Dobiveni zamotuljak stavite u sredinu, tj. unutar dijela tijesta koje je već u posudi za pečenje. Sada oštrim nožem razrežite i taj zamotuljak na osam dijelova – ostavljajući neprerezan oko 1 cm tijesta na rubovima. Vodite računa o tome gdje režete tijesto jer kad izvučete odrezane «špićaste» vrhove ovog zamotuljka: oni moraju doći između vrhova prethodnog zamotuljka.
Svaki odrezani «trokutasti» komad uhvatite za špićasti vrh i izvucite ga od sredine prema van – ja ovaj put te vrhove nisam «izvlačila» onoliko koliko ih inače izvlačim za Pogaču cvijet, pa je efekt drugačiji.
Uzmite najmanji dio tijesta, malo ga premijesite, oblikujte kugli, malo ju spljoštite u stavite u sredinu posude za pečenje.
Tijesto možete premazati ili cijelim umućenim jajetom, ili žumanjkom umućenim s 1-2 žlice mlijeka ili umućenim bjelanjkom. Ja sam sve mazala umućenim bjelanjkom.
Po želji, pogaču posipajte sjemenkama, makom… pa pokrijte krpom i ostavite da stoji na sobnoj temperaturi dok se pećnica zagrije.
Pogaču stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva pa ju pecite oko 10 min. Tada ju pokrijte folijom i pecite na 180 stupnjeva oko 20 min. Nakon toga skinite foliju i pogaču pecite još par minuta da odozgo dobije boju.
Pečenu pogaču izvadite iz posude, pokrijte krpom i ostavite da se malo ohladi.
Sastojci (za 6-8 šnita)
30 g mekanog margarina/maslaca
30 g šećera
1 žlica pekmeza (od marelice, ili neki drugi svijetli pekmez)
oko 250 g koluta ananasa iz kompota
+
100 g šećera
100 g g margarina/maslaca
3 jaja
100 g brašna
1 čajna žlica praška za pecivo (oko 6 g)
na vrhu noža sode
1 žlica mlijeka
Za premazivanje
1 žlica pekmeza od marelice (ili neki drugi svijetli pekmez)
1 žlica crvenog pekmeza po želji
U posudi izmiksajte 30 g margarina, 30 g šećera i pekmez u glatku smjesu.
Posudu za pečenje (promjera 24 cm) obložite papirom za pečenje i na dno rasporedite izmiksanu smjesu pa na nju složite kolute ananasa.
U drugoj posudi dobro izmiksajte 100 g mekanog margarina sa 100 g šećera. Dodajte jedno po jedno jaje i nakon dodavanja svakog jajeta dobro izmiksajte. Dodajte brašno, prašak, sodu i mlijeko pa sasvim kratko promiksajte.
Smjesu rasporedite po kolutima ananasa.
Kolač stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite oko 45 min. (provjerite čačkalicom je li pečeno).
Pečeni kolač ostavite da se 10ak min. hladi u kalupu. Zatim na kalup stavite tanjur i sve okrenite da kolač sklizne na tanjur, odlijepite papir.
Dok je kolač vruć, kolute ananasa pomoću kista premažite svijetlim pekmezom, a u sredinu («udubinu») koluta ananasa stavite malo crvenog pekmeza.
U mojoj obitelji se oduvijek kuha juha s noklicama . Noklice su «tjestenina za juhu»: od jaja, brašna, vode/mlijeka itd. napravi se gnjecava smjesa i onda se žlicom u vruću vodu (juhu) spuštaju nepravilne hrpice .
Pisala sam već više puta da ne volim juhe , a pogotovo mi je ta vodurina (pardon, juha) s noklicama uvijek bila noćna mora . A onda sam u njemačkoj kuhinji otkrila špecle. Špecli su (manje-više) ista stvar ko´ i noklice samo ih Nijemci drugačije oblikuju i ne ostavljaju ih da plivaju u vodurini (pardon, juhi), nego ih poslužuju «na suho» kao prilog ili čak glavno jelo. U toj varijanti sam ih čak i ja zavoljela.
Što se smjese za špecle tiče: svaka (njemačka) obitelj ima svoj recept - netko upotrebljava manje jaja, netko više, netko upotrebljava samo vodu, netko kombinira vodu i mlijeko itd. Ista stvar je i s hrvatskim noklicama.
A što se izgleda tiče, hrvatske noklice izgledaju kao nepravilne hrpice/okruglice jer se žlicom spuštaju u vodu, karakteristika njemačkih špecli je u tome da su oni tanki, duguljasti, pomalo nepravilni, svrdlasti… Za izradu tih špecli, naravno, postoji i posebni alat: tzv. Spätzlebrett, Spätzleschwob, Spätzlepresse (čula sam da se ta spravica na hrvatskom zove «špeclomat» (bez veze; ne znam čija je to ideja)). A i tih špeclomata ima u različitim varijantama, pa možete raditi duže, kraće, deblje, tanje ... špecle.
Ali taj famozni špeclomat vam nije potreban, špecle možete napraviti i pomoću nekih pomagala koja imate u kuhinji.
Ni ja nemam taj famozni špeclomat, i to me nikad nije spriječilo da napravim špecle.
U smjesu za špecle možete dodavati npr. začinsko bilje, pa će to onda biti špecli sa začinskim bilje, ili jetra, itd. A ovo su obični špecli kojima se naknadno dodaje tvrdi sir.
Špecli sa sirom
Sastojci
350 g brašna
sol
4 jaja
250 ml tople vode
+
200 g naribanog Emmentalera
(crveni luk, krušne mrvice, nasjeckani vlasac)
U posudu stavite brašno, sol i jaja pa polako dolijevajte vodu i stalno mutite pjenjačom (ili mikserom) da dobijete potpuno glatku smjesu bez grudica.
Posudu pokrijte (poklopcem, folijom) i ostavite smjesu da stoji 15 min. na sobnoj temperaturi.
Nakon toga, u loncu zakuhajte vodu i posolite ju, smjesu za špecle promiješajte pa krenite na izradu špecli.
Ako imate špeclomat, onda znate postupak.
Ako nemate špeclomat: (malu) drvenu dasku za rezanje i metalnu ili silikonsku spatulu (ili nož) umočite u kipuću vodu, zatim ih izvadite i na dasku u tankom sloju razmažite 2-3 žlice smjese te pomoću spatule «režite» tj. odvajajte tanke duguljaste «nitaste» oblike (debljine 3-5 mm) i spuštajte ih u kipuću vodu. Čim isplivaju (to je praktički odmah), izvadite ih rupičastom žlicom i stavite u cjedilo. Cjedilo malo protresite da se špecli ocijede pa ih prebacite u zdjelu (u kojoj ćete ih poslužiti), posipajte ih slojem naribanog sira.
Na isti način napravite iduću turu špecli i tako… sve dok imate smjese.
Tijekom kuhanja pazite da se špecli ne zalijepe za dno lonca, postružite kuhačom po dnu.
Za izradu špecli možete se poslužiti i slastičarskom špricom za ukrašavanje kolača, evo kako ja to radim: na slastičarsku špricu stavim veliki (zvjezdasti) nastavak, onda odozgo napunim špricu smjesom, a pritom dolje držim prst na otvoru zvjezdastog nastavka da mi smjesa ne iscuri, onda zatvorim odozgo špricu i u lonac s kipućom vodom «istiskujem» nepravilne duže/kraće, deblje/tanje «niti»; kad isplivaju na površinu, izvadim ih itd.
Ako vam nije stalo do toga da vaši špecli budu ko´ pravi, tj. tanki i duguljasti, možete ih raditi kao što se rade noklice: malom žlicom u vodu spuštajte smjesu i vadite te kvazi-špecle/noklice čim isplivaju na površinu.
Kuhane špecle u zdjeli odozgo posipajte ostatkom naribanog sira.
Špecli sa sirom se obično poslužuju s poprženim lukom: crveni luk oljuštite, narežite na tanke ploške pa ga popržite da bude sasvim smeđ i onda ga rasporedite odozgo po zadnjem sloju sira kojim su posipani špecli.
Meni se sviđa varijanta s lukom, ali neki ga ne vole. Umjesto luka, možete na masnoći popržiti krušne mrvice i rasporediti ih po kuhanim špeclima (na fotki je varijanta s krušnim mrvicama).
Odozgo možete posipati nasjeckani svježi vlasac.
Ako ne želite špecle sa sirom, na opisani način kuhane špecle stavljajte u posudu za posluživanje: ali između nemojte stavljati slojeve sira. Odozgo rasporedite ili poprženi luk ili popržene krušne mrvice.
Poslužite odmah.
Vidim da je u zadnje vrijeme u modi tzv. cjelovito brašno. Ja se ne hranim zdravo i izbjegavam to brašno kad god mogu. Ove Integralne špecle probala sam jer me zanimalo kako to funkcionira s integralnim brašnom: jestivi su, ali meni su puno ukusniji klasični špecli od bijelog brašna.
Integralni špecli sa sirom
Sastojci
500 g integralnog pšeničnog brašna
4 jaja
sol
topla voda
+
slatka mljevena paprika
kurkuma
pasirani špinat
+
200 g naribanog Emmentalera
(crveni luk, krušne mrvice, nasjeckani vlasac)
U posudu stavite brašno, sol i jaja pa polako dolijevajte vodu i stalno mutite pjenjačom (ili mikserom) da dobijete potpuno glatku smjesu bez grudica. Potrebna količina vode ovisi o brašnu, tj. kako je sitno mljeveno.
Posudu pokrijte (poklopcem, folijom) i ostavite smjesu da stoji 15 min. na sobnoj temperaturi.
Po želji, smjesu podijelite na nekoliko dijelova pa npr. u jedna dodajte malo crvene paprike, u drugi malo kurkume, u treći pasirani špinat, a četvrti dio možete ostaviti nepofarban. U dio sa špinatom možda će trebati dodati još brašna, ovisno o tome koliko je špinat ocijeđen.
Ja sam u jedna dio dodala kurkumu, a u drugi crvenu papriku.
Nakon toga, u loncu zakuhajte vodu i posolite ju, smjesu za špecle promiješajte pa krenite na izradu špecli.
Ako imate špeclomat, onda znate postupak.
Ako nemate špeclomat: (malu) drvenu dasku za rezanje i metalnu ili silikonsku spatulu (ili nož) umočite u kipuću vodu, zatim ih izvadite i na dasku u tankom sloju razmažite 2-3 žlice smjese te pomoću spatule «režite» tj. odvajajte tanke duguljaste «nitaste» oblike (debljine 3-5 mm) i spuštajte ih u kipuću vodu. Čim isplivaju (to je praktički odmah), izvadite ih rupičastom žlicom i stavite u cjedilo. Cjedilo malo protresite da se špecli ocijede pa ih prebacite u zdjelu (u kojoj ćete ih poslužiti), posipajte ih slojem naribanog sira.
Na isti način napravite iduću turu špecli i tako… sve dok imate smjese.
Tijekom kuhanja pazite da se špecli ne zalijepe za dno lonca, postružite kuhačom po dnu.
Za izradu špecli možete se poslužiti i slastičarskom špricom za ukrašavanje kolača, evo kako ja to radim: na slastičarsku špricu stavim veliki (zvjezdasti) nastavak, onda odozgo napunim špricu smjesom, a pritom dolje držim prst na otvoru zvjezdastog nastavka da mi smjesa ne iscuri, onda zatvorim odozgo špricu i u lonac s kipućom vodom «istiskujem» nepravilne duže/kraće, deblje/tanje «niti»; kad isplivaju na površinu, izvadim ih itd.
Ako vam nije stalo do toga da vaši špecli budu ko´ pravi, tj. tanki i duguljasti, možete ih raditi kao što se rade noklice: malom žlicom u vodu spuštajte smjesu i vadite te kvazi-špecle/noklice čim isplivaju na površinu.
Kuhane špecle u zdjeli odozgo posipajte ostatkom naribanog sira.
Ako ne želite špecle sa sirom, na opisani način kuhane špecle stavljajte u posudu za posluživanje: ali između nemojte stavljati slojeve sira. Odozgo rasporedite ili poprženi luk ili popržene krušne mrvice pa ih, po želji, posipajte nasjeckanim vlascem.
Nedavno sam napisala post o Prženim lopticama od riže i Piroškama/kroketima od tjestenine. A danas, «opet» nešto slično, ali različito: prženi popečci od špageta. Ovi popečci se od piroški/kroketa razlikuju po tome što je ova smjesa «gnjecava» pa se od nje ne oblikuju «čvrsti popečci», nego se smjesa grabi žlicom/vilicom/rukama i u zagrijanu masnoću spuštaju se nepravilne «hrpice» koje se onda peku s jedne i druge strane.
«Jednom davno» pisala sam o Prženim i pohanim rezancima za juhu. Kako rekoh još tada: pohana verzija rezanaca mi se sviđa, ali pržena je jednostavno prehrskava. Te recepte «za rezance» nisam probala promijeniti na druge vrste tjestenine, baš bi bilo zgodno špagete uvaljati u jaja i krušne mrvice… no, o tome – ako/kada dođem do toga.
Dakle, ovi današnji Prženi popečci od špageta jako mi se sviđaju jer nisu previše hrskavi; meni su zaista ukusni.
Za ovo jelo, naravno, možete «ciljano» skuhati špagete, ali možete upotrijebiti i ostatke špageta (od prethodnih dana…).
Sastojci
250 g špageta (kad su kuhane i ocijeđene trebalo bi ih biti nešto više od 500 g)
3 jaja
1 (srednji) crveni luk
50 g naribanog parmezana
1 mala tikvica
sol, papar
slatka mljevena crvena paprika
2-3 žlice svježeg nasjeckanog peršinovog lišća
+
masnoća za prženje
Tjesteninu skuhajte u posoljenoj vodi i ocijedite ju.
Luk očistite i sitno nasjeckajte.
Tikvicu naribajte/narežite na duge tanke trake/rezence.
U posudi umutite jaja pa dodajte parmezan, luk, tikvicu, začine i peršinovo čišće te sve dobro promiješajte. Ja ne upotrebljavam tikvice.
Na kraju umiješajte i ocijeđene špagete.
Po želji, u smjesu možete dodati na kockice narezanu šunku/salamu, itd.
U dubljoj tavi zagrijte masnoću pa pomoću vilice ili žlice grabite smjesu i spuštajte ju u masnoću oblikujući okruglaste hrpice/popečke (ne deblje od 1,5 cm); po potrebi, spljoštite ih pomoću žlice.
Budući da su špagete «duge» i da se vuku, meni je najjednostavnije smjesu grabiti rukom i spuštati ju u tavu. Ali možete probati žlicom ili pomoću dvije vilice, ili jednom vilicom: namotajte špagete oko vilice kako kad ih jedete i spustite to «gnijezdo» u vruću masnoću. Probajte koji vam način najviše odgovara: kako rekoh, meni je najjednostavnije zasukati rukave, pa smjesu rukom spuštati u masnoću (samo nemojte ruku uroniti u masnoću).
Popečke pržite na umjerenoj vatri da dobiju boju s jedne strane, zatim ih pažljivo okrenite i pržite da dobiju boju s druge strane.
Pržene popečke stavljajte na papirnati ubrus da upije višak masnoće.