******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Sastojci
1 kg tikvica
115 g (zelenih) mahuna
4 velike rajčice
Umak
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
50 g maslaca
40 g brašna
2 čajne žlice gorušicinog zrna
450 ml mlijeka
150 g jogurta ili kiselog vrhnja
1 čajna žlica suhe majčine dušice
3-4 žlice svježeg nasjeckanog peršinovog lišća
115 g naribanog tvrdog sira (Gauda,…)
sol, papar
+
60 g krušnih mrvica
1 žlica ulja
Tikvice operite (ne morate ih guliti) i narežite na 4-5 mm debele okrugle ploške.
Mahune operite i odrežite im krajeve. Mahune možete izostavite, a možete upotrijebiti i neko drugo povrće.
Rajčice operite i narežite ih na pola centimetra debele okrugle ploške.
U loncu zakuhajte vodu, onda ju posolite i dodajte mahune i tikvice pa sve kuhajte 5 min. Zatim povrće ocijedite i složite ga u namaštenu posudu za pečenje i na njega složite narezane rajčice.
Za umak, obje vrste luka očistite i sitno nasjeckajte.
U loncu rastopite 50 g maslaca i na njemu popržite obje vrste luka, oko 5 min.
Dodajte brašno i gorušicu pa popržite oko 1 min. i polako dodajte mlijeko. Kuhajte na laganoj vatri da se lagano zgusne.
Umak maknite s vatre i dodajte jogurt ili kiselo vrhnje, peršinovo lišće, majčinu dušicu i sir. Miješajte da se sir rastopi. Začinite solju i paprom.
Prelijte umak po složenom povrću.
Krušne mrvice pomiješajte s uljem i posipajte po umaku.
Stavite u pećnicu zagrijanu na 200injak stupnjeva i zapecite 15ak min. da mrvice dobiju boju (možete uključiti gornji grijač pećnice ili funkciju roštilj).
Poslužite odmah.
*Recept se temelji na receptu "Ujušak od tikvica" iz Vegetarijanske kuharice, Roz Denny, Rijeka, Leo – Commerce, 1998.
Juha od kiselog vrhnja (s krastavcima ili tikvicama)
U originalu, ovo je recept za juhu od kiselog vrhnja koja se pukim slučajem našla na mojem stolu. Pisala sam već o tome da su za mene juhe strava i užas, kad god mogu izbjegavam jedenje juhasto-varivastih stvari. Izuzetak su hladne juhe kao npr. gazpacho, a od toplih juha sviđa mi se jedino juha od graha, 2-3 jaaaaaaaako gusta variva i krem juha s puuuuuuno krumpira, bez puno drugog povrća. Nikako ne volim sve one silne varijacije na temu bistrih juha u kojima plivaju mrkva, peršin… i nekakva kaša ili tjestenina (obično rezanci ).
Baš sam računala da, kad imam sreće, prođu i po 2-3 mjeseca da ne jedem nikakvu juhu, tj. juhu jedem oko 5 puta godišnje. Možda ovo nekome čudno zvuči, ali kad kažem da ne volim juhu, to je zaista tako i dosljedna sam u tome.
Možda su neki od vas čuli za ono žensko, pučko vjerovanje da «juha ode u noge», tj. od juhe se najprije debljaju noge. S obzirom na to koliko ja jedem, tj. ne jedem juhu, ja bih trebala imati noge kao čačkalice, al´ niš´ od toga.
Strina mi je još davno pričala anegdotu koju je doživjela na poslu, nikad se ne možemo prestati smijati kad se toga sjetimo.
Jednom, na poslu, za vrijeme gableca, raspravlja moja strina s par kolegica, a o čemu drugom, nego o izgledu, dijetama itd. I dohvatile se one savjeta za mršavljenje, pa se na repertoaru našao i savjet da treba izbjegavati juhu, jer ona odmah ode u noge. Među tim strininim kolegicama bila je i neka mlada djevojka koja je tek počela raditi (bila je najmlađa od njih), i nije nikad čula za takav savjet. I ona se odmah živo zainteresirala za to: "Jel´ to stvarno istina? Hoće li to funkcionirati?". Uglavnom, ta cura je zaključila da će stvarno isprobati taj savjet i da onda ubuduće mora jesti barem 2 porcije juhe na dan jer se njoj ne sviđaju njene štrkljave nožice i ona bi se svakako htjela zdebljati.
Možete zamisliti da su se sve kolegice oko nje, mahom korpulentne gospođe, strgale od smijeha.
Dobro da ja nemam problema s tankim nožicama, jer si ne mogu zamisliti da bih svaki dan jela juhu
Sjetila sam se i jednog prigodnog vica o juhi:
Neka mama nikako nije mogla natjerati svoju malu kćer da jede juhu. Mama ju je uporno nutkala, ali kći nije htjela ni čuti. Pokuša mama razgovorom riješiti problem: Znaš li što se događa djevojčicama koje ne jedu juhu?
- Znam mamice, one postaju manekenke.
Ova juha od vrhnja je jedna od rijetkih koju običavam pojesti, ali hladnu (iako tu nema govora o ljubavi između te juhe i mene ). Većina juha poslužuje se dok je topla, pa tako i ova, ali ja, ako jedem juhu, definitivno mi je draža hladna od tople (osim spomenute juhe od graha ili krem juhe s puuuuno krumpira ).
Juha od kiselog vrhnja inače se poslužuje s popečenim kockicama kruha, za promjenu, ljeti joj dodajem krastavce ili tikvice.
Sastojci
1-1,5 l vode
1 žlica suhog kima
250 ml kiselog vrhnja
40 g brašna
2 češnja češnjaka
sol, papar
+
oko 300 g krastavaca ili tikvi(ca)
Ako koristite krastavce, ogulite ih i narežite na 3 mm debele ploške.
Ako koristite tikvice ogulite ih i naribajte na rezance. Posolite ih ostavite da odstoje pola sata, a onda iz njih istisnite vodu.
Češnjak oljuštite i sitno nasjeckajte.
Zakuhajte 1-1,5 l vode kojoj ste dodali kim. Zatim ju posolite i miješajući dodajte kiselo vrhnje pomiješano s brašnom. Dodajte češnjak i krastavce ili tikvice.
Ostavite da zakuha, maknite s vatre, začinite solju i paprom i juhu poslužite toplu ili hladnu.
Obično za «bijele» juhe od krastavaca ili tikvica, najprije na masnoći treba popržiti crveni luk i češnjak, pa onda dodati krastavce ili tikvice, pa to sve zajedno dinstati, pa onda dodavati vodu, vrhnje… i sl. Ja to ne radim tako jer mi se ne sviđaju razgnjecavljeno-mekani krastavci ili tikvice. Zato krastavce ili tikvice dodajem tek na kraju.
Tikvice ne volim pa češće radim varijantu s krastavcima, volim ih dodati «sirove» u već kuhanu (hladnu) juhu – ali nisu svi ljubitelji «sirovih» krastavaca u juhi, pa ih ipak većinom dodajem kad i vrhnje, pa sve zajedno zakuham.
Tikvice možete posoliti i kad odstoje, iscijediti ih (ja tako radim), ali ako ne želite, ne morate ih cijediti.
Krastavce također možete posoliti i kad odstoje, iz njih istisnuti vodu, ali ja nemam običaj to tako raditi.
Wareniki su kuhani jastučići od tijesta karakeristični za gastronomiju zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza.
Mogu se puniti i slanim i slatkim nadjevima i posluživati u svim prilikama.
Ovo je jedna voćna varijanta:
Tijesto
500 g brašna
100 ml ledene vode
1 jaje
prstohvat soli
Nadjev
500 g višanja (trešanja)
šećer
cimet
Umak
pola čajne žlice gustina ili brašna
1 žlica šećera
Višnjama (trešnjama) izvadite koštice, posipajte ih s par žlica kristal šećera. Ostavite ih da odstoje i puste sok pa ih ocijedite, sok sačuvajte.
Višnje/trešnje posipajte s malo cimeta.
Od brašna, jaja, soli i vode zamijesite glatko tijesto. Sasvim tanko ga razvaljajte.
Čašom režite krugove željene veličine. Možete raditi torbice u obliku polumjeseca ili okrugle.
Na svaki krug stavite par višanja.
Za oblik polumjeseca: preklopite polovicu kruga preko nadjeva, pritisnite krajeve da se slijepe i na rubovima ih pritisnite vilicom (kao "školjkice"). Za oblik kruga: na jedan krug stavite nadjev i preklopite drugim krugom, pritisnite krajeve i uokolo pritisnite rubove vilicom.
U loncu zakuhajte vodu, posolite ju i dodajte torbice. Kad isplivaju na površinu kuhajte ih oko 4 min., a zatim ih izvadite šupljikavom žlicom.
Za umak, gustin pomiješajte s malo vode.
Zakuhajte sačuvani sok od višanja (trešanja) pomiješan sa šećerom i dodajte mu razmućeni gustin. Kad ponovno zakuha, maknite s vatre, ostavite da se ohladi.