******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Sastojci
350 g rabarbare
2 žlice sitnih zobenih pahuljica (mogu i pšenične, ječmene ili ražene)
75 g maslaca
180 g brašna
75 g pirovog brašna (brašna od krupnika, poznatog i kao «dinkel»)
150 g šećera
pola praška za pecivo
prstohvat soli
pola čajne žlice đumbira u prahu
1 jaje
200 ml mlijeka
60 g mljevenih badema
Rabarbaru operite, po potrebi ogulite prozirnastu kožicu.
Stabljike rabarbare narežite na komade 2-3 cm veličine. Komade pomiješajte sa zobenim pahuljicama. Pahuljice možete samljeti u mlincu za kavu ili multipraktiku.
Rastopite maslac i ostavite ga da se malo ohladi.
U posudi promiješajte obje vrste brašna, šećer, prašak za pecivo, sol i đumbir. Zatim dodajte jaje, a onda umiksajte i prohlađeni maslac, naizmjence s mlijekom. Ako nemate pirovo brašno, možete upotrijebiti samo pšenično.
Na kraju dodajte rabarbaru i bademe pa sve dobro promiješajte kuhačom.
Uski duguljasti kalup (dužine oko 24 cm) obložite papirom za pečenje, papir namastite i pobrašnite. U njega rasporedite smjesu, odozgo zagladite.
Stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva pecite oko 70 min. (provjerite čačkalicom je li pečeno).
Pečeni kolač izvadite iz kalupa i ostavite da se ohladi.
Po želji, posipajte ga šećerom u prahu.
*Recept je iz časopisa Lisa: Čarolija okusa, 22. 4. 2010., br. 5.
Nedavno sam pisala o Integralnoj savijači i nisam propustila naglasiti da ne volim integralne, tj. cjelovite, tj. tamne... varijante brašna . Ali navodno su zdrave , pa eto me opet s takvom varijantom . Recept za ove kore je iz recepta za Savijaču s jabukama, ne slijedim ga baš slijepo, nego radim kako je meni jednostavnije.
Kao i u receptu za integralnu savijaču, i u ovom receptu se podrazumijeva da bi od navedene količine sastojaka trebalo zamijesiti tijesto i razvući jednu veliku koru, nadjenuti ju, namotati… i takvu savijaču trebalo bi dijagonalno, ili u obliku «potkove» položiti na lim od pećnice… - ali već sam napomenula da ja u tom slučaju imam tehničkih problema – nemam pri ruci velik stol na kojem bih mogla razvući tako ogromnu koru .
Zato ja ovakva tijesta uvijek podijelim na dva dijela i napravim dvije manje savijače.
Razvučene kore možete nadjenuti bilo kakvim slanim ili slatkim nadjevom.
Na fotografiji je varijanta sa šljivama.
Tijesto
250 g pirovog brašna, tj. brašna od krupnika koji je na hrv. jeziku poznat i pod njemačkim nazivom «dinkel»
4 žlice biljnog ulja
prstohvat soli
oko 10 žlica tople vode
+
ulje za premazivanje
Nadjev po želji
(1,5 kg šljiva, šećer, cimet, krušne mrvice/pšenični griz…)
Prosijajte brašna pa mu dodajte ulje, sol i vodu te zamijesite mekano tijesto.
Oblikujte 2 kugle, premažite ih uljem sa svih strana, stavite ih na tanjur i poklopite zdjelom. Ostavite ih da stoje 20ak min. na sobnoj temperaturi.
Svaki komad tijesta razvaljajte (na pobrašnjenoj podlozi) u krug veličine tanjura.
Oba razvaljana kruga odozgo premažite uljem i ostavite ih da stoje 20ak min.
Kad je razvaljano tijesto odstajalo razvucite ga, počevši od sredine. Strpljivo i polako razvlačite tijesto rukama da dobijete tanku koru.
Odrežite zadebljane krajeve.
Razvučenu koru premažite ili otopljenim ohlađenim maslacem ili uljem i onda ju nadjenite nadjevom. Savijaču narolajte pomoću stolnjaka i pomoću stolnjaka ju prebacite u namašteni lim (ili obložen papirom za pečenje).
Na isti način napravite i drugu savijaču (ako ste se odlučili napraviti dvije savijače – jer od cijelog tijesta uvijek možete razvući samo jednu koru i napraviti jednu veliku savijaču).
Savijače odozgo premažite rastopljenim ohlađenim maslacem ili kiselim vrhnjem.
Stavite ih u pećnicu zagrijanu na190 stupnjeva i pecite oko 45 min.
Eve me opet s pužićima! Nakon što sam u časopisu Lisa: Čarolija okusa otkrila recept za varijantu s jagodama, uslijedila je i moja varijanta s rabarbarom, pa moja varijanta s lubenicom, a ima i nekih varijanti koje još nisam unijela na blog, a među njima je i ova sa šljivama.
Kao i uvijek, upotrijebila sam Dr Oetker želirni šećer (pakiran je u paket od 500 g). Nisam gledala ima li u zagrebačkom trgovinama još kakvog želirnog šećera. Ovaj Oetkerov može se kupiti u većim trgovačkim centrima: Kaufland, Getro,...
U prijašnjim receptima za ove «pužiće» pisala sam o «šećeru za želiranje» (tj. želirnom šećeru): to je smjesa za želiranje kojoj je već dodan šećer, koristi se za brzo ukuhavanje voća, tj. kuhanje pekmeza i želea.
Postoji i «mješavina za želiranje» kojoj nije dodan šećer - kad se s tim kuha pekmez ili žele... treba dodati kristal šećer. U Zagrebu sam vidjela te mješavine bez šećera, pakirane u paketiće od oko 25 g (osim Oetkerovih proizvoda, može se naći i Podravkin Želin).
Nisam sigurna u kojim omjerima bi trebalo kombinirati tu mješavinu bez šećera i dodavanje šećera kristala.
Ako nemate želirni šećer, nego samo smjesu za želiranje bez šećera: najbolje bi bilo da u posudi dobro promiješate 500 g šećera kristala i taj paketić od (otprilike) 25 g smjese za želiranje (Dr Oetker , Podravka,...) – i onda upotrijebite 8 žlica te smjese kao želirni šećer za ukuhavanje voća; ostatak pripremljene smjese možete spremiti u posudu s poklopcem ili u plastičnu vrećicu i buduće upotrebljavati ili za kuhanje pekmeza/želea ili ovakve pužiće.
Tijesto
500 g glatkog brašna
1 suhi kvasac: 7 g (ili pola kocke svježeg: 15ak g)
prstohvat soli
250 ml mlakog mlijeka
80 g margarina
50 g meda
Nadjev
500 g šljiva
8 žlica želirnog šećera za ukuhavanje voća (npr. Dr Oetker)
40 g margarina, narezanog na komadiće
pola čajne žlice cimeta
Od navedenih sastojaka zamijesite tijesto, pokrijte ga i ostavite na toplom 20 min. Zatim ga premijesite na pobrašnjenoj podlozi pa ga opet vratite u posudu, pokrijte i ostavite na toplom oko 40 min.
Šljive operite i izvadite im koštice.
Nožem ih nasjeckajte na manje komade (ja sam ih sjeckala nožem na dasci, kao da sjeckam luk). Ne bih preporučila da šljive usitnite u blenderu, jer bi onda, manje-više, nastao «sok», a ne usitnjeno voće.
Okrugli lim promjera oko 26 cm obložite papirom za pečenje.
Dignuto tijesto razvaljajte na pobrašnjenoj podlozi u pravokutnik veličine 60 cm x 35 cm.
Narezane šljive pomiješajte sa želirnim šećerom, margarinom i cimetom pa sve promiješajte i smjesu ravnomjerno rasporedite na razvaljano tijesto.
Tijesto narolajte počevši s duže strane. Dobivenu «roladu» narežite na 10ak jednakih komada (ovaj put sam narezala 14 komada).
Narezane «pužiće» složite u lim, prerezana strana okrenuta je prema gore, odnosno dolje. Ako šećer i «sokić» cure tijekom rezanja, jednostavno sve nagrnite na dlan i sve posipajte po pužićima:)
Pužiće stavite u pećnicu zagrijanu na 180° C i pecite oko 40 min. Ako pužići odozgo prebrzo potamne, pokrijte ih aluminijskom folijom.
Moja mama je «višak» bjelanjaka uvijek trpala u one nekakve slatke bijele biskvite s nadrobljenim orašastim i suhim voćem ili u one nekakve «puslice» koje se suše u pećnici. Ne mogu reći koji od ta dva nazovi-kolača je meni bio gori, nikad nisam voljela ni jedno ni drugo.
Zato, ja preostale bjelanjaka trpam u nešto što volim : slane biskvite.
Imam neki omjer sastojaka koji ovdje navodim, iako ja to većinom radim odokativno , ovisno o tome koliko bjelanjaka imam na raspolaganju. Omjer sastojaka ovisi i o veličini jaja, tj. bjelanjaka, pa potrebi nečeg dodam više, nečeg manje. Smjesa bi trebala biti onako, pomalo tekuća, ko´ biskvitna, ali ne ko´ za palačinke (fakat sam to dobro objasnila , sad je sigurno sve jasno ).
U samu smjesu možete dodavati što hoćete: kocke Fete, tvrdi sir, konzervirano, svježe ili kuhano povrće, začinsko bilje, kockice šunke, salame,… - pa to onda možete peći u kalupu za kuglof, a naravno, možete to peći i u običnom limu.
Ako namjeravate raditi svojevrsnu «pitu» , tj. ako na tanji sloj smjese od bjelanjaka namjeravate složiti nekakav nadjev, o gustoći smjese ovisi koliko nadjev hoće ili neće potonuti za vrijeme pečenja. U slučaju takve «tanke pite» vrijeme pečenja je kraće, nego kod «kuglofa», jer je smjesa u tanjem sloju.
Slana pita od bjelanjaka i povrća
Sastojci
(mjerna jedinica je čaša od jogurta)
5 bjelanjaka
1 čaša jogurta
1 čaša ulja
3 čaše oštrog brašna
1 prašak za pecivo
1 žlica svježeg, nasjeckanog peršinovog lišća
2 češnja češnjaka, sitno nasjeckana
sol, papar, čili
Nadjev
oko 350 g sitnih rajčica
1 mala paprika
Od malo posoljenih bjelanjaka izmiksajte čvrst snijeg.
U drugu posudu stavite brašno, prašak, sol, papar i mljeveni čili pa dodajte jogurt i ulje te izmiksajte da se sastojci povežu. Zatim lagano umiješajte snijeg od bjelanjaka.
Dodajte peršinovo lišće i očišćeni, sitno nasjeckani češnjak, pa po ppotrebi, još začinite.
Lim namastite i pobrašnite pa u njega rasporedite smjesu. Ovu smjesu od 5 bjelanjaka pekla sam u limu veličine 25 cm x 35 cm i ohlađena «pita» bila je visoka oko 3 cm.
Rajčice, po želji prepolovite i složite ih po smjesi u limu.
Papriku narežite na rezance i rasporedite ju po smjesi.
Stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite oko 30 min.
Pečenu pitu ostavite da se ohladi.
Slani biskvit od bjelanjaka i blitve
Sastojci
(mjerna jedinica je čaša od jogurta)
5 bjelanjaka
1 čaša jogurta
1 čaša ulja
3 čaše oštrog brašna
1 prašak za pecivo
sol, papar, čili
+
2 češnja češnjaka, sitno nasjeckana
6 velikih listova blitve
Od malo posoljenih bjelanjaka izmiksajte čvrst snijeg.
U drugu posudu stavite brašno, prašak, sol, papar i mljeveni čili pa dodajte jogurt i ulje te izmiksajte da se sastojci povežu. Zatim lagano umiješajte snijeg od bjelanjaka.
Blitvu operite i obrišite. Odrežite stabljiku i srednji bijeli dio.
Zeleni dio lista narežite na 1 cm široke duge trake. Narezane trake umiješajte u smjesu od bjelanjaka. Dodajte očišćeni, sitno nasjeckani češnjak.
Posudu za pečenje (kalup za kuglof ili lim) namastite i pobrašnite pa ulijte smjesu, odozgo zagladite.
Stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i kuglof pecite oko 40 min.
Pečeni biskvit ostavite da se 5 min. hladi u kalupu, a onda ga možete istresti i ostaviti da se potpuno ohladi (ili ga ostavite u limu u kojem ste ga pekli).