******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Već se na mojim blogovima moglo čitati da ne volim biskvitne kolače , tj. kolače bez kreme koji se sastoje pretežno od biskvita, kao npr. tzv. mramorne kolače i sve one biskvitne varijante kuglofa (i sličnih kolača) - koji kreme nisu vidjeli . Radim ja povremeno takve stvarčice, kad npr. nekamo moram nosati kolač: «beskremaste» kolače je lako transportirati, ali ja uopće ne dolazim u napast da bih jela takav kolač.
No, još kao klinka voljela sam jedan kolač koji svrstavam u skupinu biskvitnih kolača, a to su: Čupavci. Ok, možda nije klasičan biskvitni kolač, i izvana ima čokoladni preljev i kokos – ali to je uistinu jedini biskvitni kolač koji mi se sviđa . Dok sam bila klinka – to je bio jedini beskremasti kolač koji sam jela . Iako, što sam starija, ni Čupavci mi nisu interesantni kao prije – ja sam se totalno prebacila na (puno)kremaste kolače . Ali povremeno se na repertoaru nađu i Čupavci. Inače ih radim prema receptu iz mamine bilježnice, no ovaj put radila sam po receptu s bloga Recepti iz moje bilježnice.
Biskvit
3 jaja
13 žlica ulja
16 žlica brašna
10 žlica šećera
1 prašak za pecivo
100 ml mlijeka
Oblog
250 g margarina
100 g čokolade za kuhanje
200 ml mlijeka
200 ml šećera
2 žlice ruma
+
kokosovo brašno
Za biskvit, odvojite žumanjke od bjelanjaka. Bjelanjke stavite u posudu pa izmiksajte snijeg, pa im postupno dodavajte šećer i dobro sve izmiksajte. Zatim dodavajte ulje, 6 žlica brašna, prašak, jedan po jedan žumanjak, mlijeko i preostalo brašno, sve kratko izmiksajte.
Lim (oko 25 cm x 35 cm) obložite papirom za pečenje (papir namastite i pobrašnite).
Smjesu stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite da se biskvit počne odvajati od stranica.
Pečeni biskvit ostavite da se ohladi.
Za kremu, u lonac stavite margarin, čokoladu, šećer i mlijeko pa sve miješajući zagrijavajte na laganoj vatri da se otopi. Kad zakuha, maknite s vatre i ostavite da se malo ohladi. Dodajte rum.
Biskvit izrežite na kocke željene veličine.
Kocke biskvita umačite u kremu pa ih uvaljajte u kokos.
Ja pomoću vilice umočim kocku biskvita sa svih strana u čokoladnu smjesu, zatim ju izvadim i pričekam da se višak smjese ocijedi, te kocku odložim na komad papira za pečenje kako bi se još dodatno ocijedila (da mi se sav kokos ne zamrlja s viškom smjese). Na isti način u smjesu umočim još 3-4 kocke pa ih odložim na papir za pečenje. Nakon toga uzmem prvu kocku koja se cijedila na papiru i uvaljam ju u kokos, a onda i preostale kocke. Tada opet umočim par idućih kocki biskvita u smjesu i redam ih na papir za pečenje i kad se malo ocijede uvaljam ih u kokos, i tako redom.
Podloga
400 g mljevenih keksa s maslacem (Piknik, Petit beurre,…)
100 g kokosovog brašna
2 žlice ruma
100 ml vode
125 g margarina
300 g šećera
Krema
100 g čokolade za kuhanje
125 g margarina
5 žlica mlijeka
100 g šećera
Za podlogu, u veću posudu stavite kekse, kokos i rum.
U lončić stavite vodu, šećer i narezani margarin, zagrijavajte ih na laganoj vatri, miješajući, da se šećer rastopi. Kad zakuha, maknite s vatre i dodajte mljevenim keksima, sve dobro promiješajte žlicom. Smjesu ostavite da se hladi oko 5 min. da ju možete dirati rukama i tada ju premijesite.
Lim (28 cm x 20 cm) obložite papirom za pečenje i u njega ravnomjerno utisnite smjesu, odozgo zagladite.
Za kremu, u lonac stavite natrganu čokoladu, šećer, narezani margarin i mlijeko pa sve zagrijavajte, miješajući na laganoj vatri da se svi sastojci otope. Kad smjesa zakuha, smanjite vatru na najslabiju i kuhajte oko 10 min. Povremeno promiješajte, pogotovo pred kraj, pazite da krema ne zagori. Vruću kremu izlijte na zaglađenu podlogu od keksa.
Kolač stavite u hladnjak na par sati da se stvrdne i potpuno ohladi.
Sastojci
500 g dugih «cjevastih» makarona
400 g paprike
100 ml pasiranih rajčica
1 crveni luk
3 češnja češnjaka
pola čajne žlice kumina
3 jaja
250 g kiselog vrhnja
3 žlice brašna
100 g naribanog tvrdog sira
sol, papar
šećer
Paprike očistite i narežite ih na kockice ili rezance.
Crveni luk i češnjak očistite i sitno nasjeckajte.
U loncu zagrijte malo ulja i na njemu izdinstajte obje vrste luka. Dodajte paprike, kratko ih popržite pa dodajte pasiranu rajčicu, kumin, sol, papar i šećer. Sve kuhajte oko 5 min. na laganoj vatri.
U zdjeli umutite jaja s vrhnjem pa dobro umiješajte brašno. Zatim lagano kuhačom umiješajte tvrdi sir, sol, papar i izdinstanu mlaku papriku.
Makarone skuhajte u posoljenoj vodi u koju ste dodali i žlicu ulja (da se makaroni ne lijepe). Kuhane makarone ocijedite, isplahnite ih hladnom vodom pa ih ostavite da se dobro ocijede.
Ovo su ti "dugi cjevasti" makaroni.
Oko 2/3 kuhanih makarona usitnite nožem (na komade veličine 5-6 cm) i umiješajte ih u nadjev od jaja.
Široki (ne previše rebrasti) kalup za kuglof/vijenac (zapremnine oko 2,5 l) obložite folijom. Foliju dobro namastite.
Preostalom 1/3 makarona oblažite pripremljeni kalup (makarone strpljivo redajte jedan do drugog) i oko središnjeg dijela kalupa za kuglof također "omotajte" makarone. Najbolje je najprije obložiti kalup makaronima, otprilike, do pola, pa rasporediti nadjev dokle sežu makaroni, pa onda opet redati makarone uz stranice kalupa, a unutrašnjost puniti nadjevom,.. i tako dok imate sastojaka).
Ako vam ostane makarona, složite ih odozgo.
Komad aluminijske folije lagano nauljite i njime pokrijte kalup.
Sve stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite oko 50 min.
Pečeni kuglof ostavite da se hladi 5-10 min., a onda na njega stavite pladanj i sve zajedno okrenite da kuglof sklizne na pladanj. Maknite kalup i po potrebi odlijepite foliju.
Kuglof ukrasite po želji, odmah ga narežite na komade oštrim (nazubljenim) nožem i poslužite.
Nedavno sam na blog unijela recept za Zapečene nekuhane njoke. No, za ovaj današnji recept njoke sam prethodno skuhala, a i «umak» sam «morala» kuhati jer sam upotrijebila povrće koje treba kratko prokuhati da omekša. Kad se to povrće ne bi prethodno kuhalo, jelo bi trebalo duže peći, oko sat vremena, da povrće omekša, ali onda se njoki mogu previše razgnjecaviti (ovisno o tome kakvi su).
Ako ipak ne želite kuhati njoke, nadjev od povrća svakako prokuhajte, ali napravite rjeđi (dodajte malko više vode i pasirane rajčice) te ga nemojte zgušnjavati škrobom, dodajte nekuhane njoke i sve zajedno pecite pokriveno u pećnici.
Ja upotrebljavam kupovne njoke jer meni se neda raditi ih doma (treba kuhati krumpir, pa ga guliti, pa ga drobiti, pa mijesiti tijesto, pa oblikovati njoke,… ježim se od užasa kad se sjetim od koliko se koraka sastoji postupak izrade njoka). Zato radije kupovne njoke samo ubacim u vodu i gotovo.
Ovaj recept potječe iz nekakvog časopisa, zapravo u originalu ovo nije recept za zapečene njoke, nego za zapečene raviole ili torteline – no, princip izrade je isti (raviole/torteline treba prvo skuhati). Možete upotrijebiti povrće kakvo hoćete, u originalu se kombinira mrkva, paprika i tikvice, u ovoj mojoj varijanti na fotografiji je samo paprika.
Sastojci
500 g (kupovnih) njoka
300-400 g paprike (može i kombinacija tikvica, paprika, mrkve,… čega god)
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
200 ml vode
200 ml pasirane rajčice
pola čajne žlice suhog origana
sol, papar, šećer
1 puna žlica kukuruznog škroba (Gustin) ili brašna
oko 100 g tvrdog topivog sira, naribanog
nasjeckano svježe začinsko bilje po želji
Paprike očistite i narežite ih na kockice (ako upotrebljavate neko drugo povrće, operite ga očistite/ogulite i narežite na kockice).
Crveni luk i češnjak očistite i sitno nasjeckajte.
U loncu zagrijte malo ulja i na njemu izdinstajte obje vrste luka. Dodajte ostalo povrće, sasvim kratko ga popržite pa dodajte vodu, pasiranu rajčicu, origano, sol, papar i šećer. Sve kuhajte oko 5 min. na laganoj vatri.
Škrob (ili brašno) razmutite u malo vode pa dodajte povrću, dobro promiješajte i kratko prokuhajte da se smjesa malo zgusne (možete dodati i više škroba, ako želite čvršću masu).
Kuhanu smjesu maknite s vatre. Po potrebi, dodajte još soli, papra ili šećera.
Njoke skuhajte prema uputi s pakiranja, ocijedite ih i umiješajte u smjesu od povrća. Umiješajte i 50ak g naribanog sira.
Smjesu premjestite u posudu za pečenje, pokrijte ju folijom i stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva.
Sve pecite 20ak min. zatim maknite foliju, posipajte ostatkom sira i vratite nepokriveno u pećnicu na par minuta da se sir rastopi i zapeče.
Posipajte preostalim začinskim biljem i poslužite.
Recept je s bloga Fino i točka. U originalu, u smjesu se stavlja više šećera, nego soli. Mene ta varijanta nije privlačila jer volim slane grickalice pa sam htjela napraviti nešto slano . Zato sam šećer potpuno izbacila , sol stavljam da se osjeti , a dodajem i papar i/ili mljeveni čili (koristim i mljevenu papriku, kao u originalu).
U originalnom receptu komadi se ne sole izvana, iako, i to se može… (ja nekad solim izvana, a nekad jače zasolim tijesto).
Ova grickalica podsjeća na Kviki gric, recept je sličan, razlika je u tome što se u ovom receptu upotrebljava manje ulja i ne upotrebljava se kvasac. Osim toga, ovi komadi ne peku se u pećnici, nego u suhoj tavi na štednjaku. Ali... - kod mene se to svaki put peče u pećnici, jer meni se neda stajati nad tavom i to peči, lakše je ugurati lim s narezanim komadima u pećnicu.
A vi kako želite: probajte to peči ili u tavi ili u pećnici.
Prema mojim iskustvima ova verzija je tvrđa i suša od spomenutog Kviki grica.
Prvu turu ove etiopske grickalice radila sam kako se navodi u originalu: rezala sam komade veličine oko 1,5 cm. Naravno, većim komadima treba nešto duže da se ispeku, pa sam, da bih prije bila gotova, i od ove smjese škarama rezala manje komade kao za Kviki gric.
Oko 1,5 cm veliki komadi
Komadi rezani kao u receptu za Kviki gric
Sastojci
2 šalice brašna (šalica od 200 ml)
sol
papar, mljeveni čili
1/4 čajne žlice mljevene crvene paprike (slatka, ali može i ljuta)
50 ml ulja
hladna voda
U posudu stavite brašno, sol, papar/čili, papriku i ulje pa polako dodavajte vodu da zamijesite čvrsto tijesto. Ostavite ga da odstoji 15ak min. na radnoj površini.
Od tijesta oblikujte «rolice» promjera 1,5 cm pa ih nožem ili škarama režite na komade dužine 1,5 cm (pazite da budu podjednake veličine, kako bi se jednako pekli, ako ima većih komada, njima će trebati duže da porumene, a manji komadi će u tom slučaju i previše potamnjeti).
Narezane komade stavite na lim (obložen papirom za pečenje).
Varijanta s komadima veličine oko 1,5 cm.
Varijanta s malim komadima.
Napunjeni lim stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i komade pecite oko pola sata (ovisno o veličini) da porumene sa svih strana. Povremeno protresite lim, promiješajte komade.