******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Slana varijanta sa sirom (oko 300 g svježeg sira, sol i žlica kiselog vrhnja).
Slana (vegetarijanska) pizza-verzija (2-3 žlice kečapa, oko 150 g tvrdog naribanog sira, oko 100 g kockica Fete, origano).
Slatka varijanta s nadjevom od čokolade (oko 170 g čokolade za kuhanje rastopljene s oko 80 g margarina pa ohlađene, ali da se može razmazivati).
Slatka varijanta (5-6 žlica pekmeza).
Tijesto
700 g glatkog brašna
malo šećera i soli
1 suhi kvasac (7 g)
350-400 ml mlake vode
Za premazivanje
250 g hladnog margarina
Nadjev po želji
(slani ili slatki)
Sastojci za tijesto trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite sve sastojke i zamijesite tijesto. Pokrijte ga krpom i ostavite na toplom oko pola sata. Možete staviti više ili manje soli i šećera, ovisno o tome želite li slatko, slano ili neutralno tijesto.
Dignuto tijesto premijesite i podijelite na dva dijela: jedan dio neka bude malo veći od drugog.
Manji dio tijesta razvaljajte (otprilike 5 mm debljine) na pobrašnjenoj podlozi. Pomoću ribeža (za jabuke) po razvaljanom tijestu naribajte dio margarina (oko 50 g).
Gornji i donji kraj tijesta preklopite do sredine, da se na sredini dotiču.
Po tijestu opet naribajte dio margarina (oko 50 g).
Lijevi i desni kraj tijesta preklopite prema sredini: najprije jedan kraj pa drugi preko njega.
Napravljeni zamotuljak pokrijte krpom i ostavite sa strane.
Margarin se lakše riba kad je hladan, najbolje ga je tijekom procesa pripreme, dok ga ne upotrebljavate – staviti u hladnjak.
Uzmite veći dio tijesta pa s njim ponovite isti postupak kao i s prethodnim dijelom: razvaljajte ga na 5 mm debljine, po tijestu naribajte dio margarina (oko 75 g).
Gornji i donji kraj tijesta preklopite do sredine, da se na sredini dotiču. Po tijestu naribajte ostatak margarina (oko 75 g).
Lijevi i desni kraj tijesta preklopite prema sredini: najprije jedan kraj pa drugi preko njega.
Taj dio tijesta pokrijte krpom i ostavite sa strane, pa sad uzmite onaj manji dio tijesta. Stavite ga na pobrašnjenu podlogu, ali tako da gornja strana bude okrenuta prema dolje. Razvaljajte ga ne debljinu od, otprilike, 5 mm i stavite u lim obložen papirom za pečenje.
Na tijesto rasporedite nadjev po želji.
Uzmite veći dio tijesta, na pobrašnjenoj podlozi razvaljajte ga na debljinu od 5 mm. Razvaljano tijesto stavite na nadjev i pritom ga gužvajte, tj. rukom oblikujte «nabore».
Ja se ne trudim oko tih nabora, budite sretni što sam uopće razvaljala gornji dio tijesta, a ne da se još bavim i estetikom tih nabora!
Sa svih strana slijepite krajeve donjeg i gornjeg tijesta.
Pitu stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite oko 35 min. tj. da porumeni.
Poslužite mlaku.
*Recept se temelji na receptu s bloga Gastro fusion.
Ne volim gibanice od dizanog tijesta s nadjevom od maka, oraha, rogača,… (tzv. makovnjača, orehnjača), ali iz tradicijskih razloga takvi kolači rade se u mojoj obitelji, tj. zadnjih par godina ih radim baš ja jer se moj mami neda (a meni se kao da; moš´ mislit ).
Zbog moje ne-ljubavi prema takvim kolačima nikad nisam bila zainteresirana za različite recepte takvih kolača ili za cake, finese iz pojedenih recepata. Zato sam jednostavno preuzela recept po kojem je mama uvijek radila te kolače: njoj nikad nitko nije prigovarao, pa je valjda recept «dobar»(?!). Ja nisam kompetentna za prosudbu tog recepta jer meni se takvi kolači ne sviđaju, ali ni meni nikad nitko nije prigovarao kad sam te kolače napravila po maminom receptu, pa je valjda u redu.
Ipak, odlučila sam jednom probati i neki drugi recept za makovnjaču/orehnjaču. Zanimalo me kakva je razlika između tijesta napravljenog s uljem (po maminom receptu) i tijesta napravljenog s rastopljenim margarinom.
Zbog moje nezainteresiranosti i nekompetentnosti kad su dotični kolači u pitanju, nisam u stanju prosuditi kakva je razlika između tih (različitih) tijesta.
Jedino mogu reći da sam zadovoljna rezultatom jer nitko nije prigovarao finalnom proizvodu, a ja nisam imala problema u procesu izrade.
Držala sam se recepta s bloga Vrtaljica, ali uz jednu izmjenu: u izvornom receptu tijesto se radi od 800 g brašna, a nadjev se radi od 400-500 g oraha/maka. U receptu po kojem moja mama radi makovnjaču/orehnjaču, tijesto se radi od 550-600 g brašna, a nadjev od 400-500 g maka/oraha.
Činilo mi se da bi za varijantu od "800 g brašna i 400 g nadjeva" moglo biti prigovara (od strane pojedinaca ) «zbog premalo nadjeva» . Zato sam odlučila smanjiti količinu brašna s 800 g na 550 g, a i količinu ostalih sastojaka za tijesto smanjila sam (otprilike) za 1/3; nadjev sam napravila od 400 g rogača (mogu i orasi, mak…).
Svi su bili zadovoljni tim "mojim" omjerom nadjeva i tijesta ; čini mi se da, kad bih radila tijesto od 800 g brašna, morala bih napraviti nadjev od barem 600 g oraha/maka/rogača.
Nadjev sam radila po receptu po kojem inače radim nadjev od rogača.
Do sada sam dva puta radila kolač po dotičnom receptu i s dotičnim nadjevom od rogača.
Prvi put potrudila sam se tanko razvaljati tijesto, na pravokutnih «većih» dimenzija, pa je pečeni kolač izgledao ovako:
Drugi put bila sam «lijena» tanko razvaljati tijesto pa je pečeni kolač izgledao ovako:
Dakle, u oba slučaja tijesto sam radila od 550 g brašna, a nadjev od 400 g rogača (svaki put napravila sam 2 štruce).
Iako je meni prva varijanta ljepša jer je «ljepše» narolana, u mojoj okolini je druga varijanata izazvala veće oduševljenje jer su svi bili uvjereni da u toj varijanti ima više nadjeva - a nema ga ništa više, nego u prvoj varijanti! Očito se radi o «optičkoj varci», uzrokovanoj mojom lijenošću - kako rekoh, u drugom slučaju bila sam lijena tanko razvaljati tijesto i paziti da ga «puno puta» zarolam pa je nadjev u debelom sloju (ali i tijesto je u tom slučaju deblje).
Evo moje "umanjene" varijante recepta:
Tijesto
550 g brašna
100 g šećera
1 suhi kvasac (7 g)
sitno naribana kora pola limuna
pola čajne žlice soli
2 jaja
170 g otopljenog, ohlađenog margarina
170 ml mlijeka
Nadjev od rogača
400 g mljevenog rogača
150 g šećera
1 vanilin šećer
sitno naribana kora jednog limuna
4 žlice ruma
6 žlica ulja
1 mala jabuka, oguljena i naribana
oko 400 ml kipućeg mlijeka
Za tijesto, (svi sastojci trebaju biti sobne temperature) u posudi pomiješajte brašno, šećer, suhi kvasac, sol i limunovu koru.
Jaja posebno umutite vilicom pa im dodajte tekući, ohlađeni margarin i toplo mlijeko.
Smjesi od brašna dodajte smjesu s jajima i miksajte mikserom (svrdlastim lopaticama) da se tijesto počne odvajati od posude i oblikuje u kuglu.
Posudu pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom da se tijesto digne.
Za nadjev, rogač pomiješajte s obje vrste šećera pa ga prelijte kipućim mlijekom, a onda dodajte ostale sastojke i sve promiješajte.
Lim za pečenje (36 cm x 24 cm) namstite ili obložite papirom za pečenje.
Dignuto tijesto premijesite i podijelite na dva dijela.
Jedna dio tijesta (tanko:) razvaljajte u pravokutnik, premažite ga polovicom nadjeva pa zarolajte. Slijepite krajeve i štrucu položite u lim (mjesto spoja okrenuto prema dolje).
Na isti način napravite i drugu štrucu.
Pripremljene štruce pokrijte krpom i ostavite na toplom 20ak min.
Zatim ih stavite u pećnicu zagrijanu na 150 stupnjeva i pecite oko 60 min. Ako tijekom pečenja, previše potamne odozgo, prekrijte ih aluminijskom folijom.
Recepta za Pogaču «cvijet» ima svuda po Internetu. Čini me se da sam prvi takav recept vidjela na Coolinariki, a onda sam naišla i na nešto umanjenu varijantu recepta.
U prvom receptu tijesto se radi od 1,5 kg brašna, ali meni je to previše, tko bi to sve pojeo? Zato je radim mini varijantu od pola kile brašna (ako vam je malo, samo utrostručite količinu svih navedenih sastojaka; što se tiče soli i šećera, možete ih staviti manje ili više, ovisno o tome želite li slanu, slatku ili neutralnu varijantu).
Sastojci
500 g glatkog brašna
1 suhi kvasac (7g)
pola čajne žlice šećera
1 čajna žlica soli
60 ml ulja
1 jaje
oko 125 ml mlijeka
+
oko 70 g margarina/maslaca za premazivanje
Ostalo
žumanjak ili bjelanjak ili cijelo jaje
bijeli i crni sezam, mak, lan,… za posipanje
Sastojci trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite brašno, suhi kvasac, šećer, sol, ulje, jaje i mlijeko pa zamijesite tijesto (po potrebi dodajte još mlijeka, tijesto treba biti glatko). Pokrijte ga vlažnom krpom i ostavite na toplom oko pola sata da se digne.
Margarin rastopite (pazite da ostane svijetao!), ostavite ga da se malo ohladi, ali mora ostati tekuć.
Okruglu posudu za pečenje (oko 28 cm promjera) namastite margarinom i pobrašnite.
Dignuto tijesto premijesite, oblikujte svojevrsni valjak i okomito ga prerežite na tri dijela: jedan mali i dva podjednako velika.
Maleni komad stavite na stranu: njega ćete na kraju staviti u sredinu pogače (tijesto koje ne upotrebljavate pokrijte krpom da se ne suši).
Jedan od dva velika komad tijesta podijelite na pet jednakih komada. Četiri komada razvaljajte u tanki krug (debljine oko 5 mm). Svaki krug premažite rastopljenim, ohlađenim, tekućim margarinom i složite ih jedan na drugi. Da bi se tijesto lakše razvaljalo, valjajte ga u par navrata: malo razvaljajte jedan komad tijesta, pa ga ostavite da stoji pokriven krpom dok valjate idući komad i tako redom... pa se onda opet vratite na prvi komad i još ga malo razvaljajte, pa onda idući itd.
Peti komad tijesta razvaljate da bude malo veći od četiri prethodna kruga pa taj peti krug položite preko ostalih krugova, krajeve tog kruga podvijte (nagurajte) pod prvi krug da dobijete svojevrsni zamotuljak (taj krug ne premazuje se margarinom).
Napravljeni zamotuljak stavite u sredinu posude za pečenje. Oštrim nožem razrežite ga na osam dijelova – ostavljajući neprerezano oko 1-2 cm tijesta na rubovima.
Svaki odrezani «trokutasti» komad uhvatite za špićasti vrh i izvucite ga od sredine prema van (preklopite ga preko rubnog, nerazrezanog dijela tijesta).
Sada uzmite preostali veći komad tijesta (ne onaj najmanji!) pa i s njim ponovite postupak kao i s ovim komadom tijesta: podijelite ga na pet jednakih dijelova.
Četiri komada tijesta razvaljajte u tanki krug (debljine oko 5 mm). Svaki krug premažite ostatkom ohlađenog, tekućeg margarina i složite ih jedan na drugi.
Peti komad tijesta razvaljate da bude malo veći od četiri prethodna kruga pa taj peti krug položite preko ostalih krugova, krajeve tog kruga podvijte (nagurajte) pod prvi krug da dobijete svojevrsni zamotuljak (taj krug ne premazuje se margarinom).
Dobiveni zamotuljak stavite u sredinu, tj. unutar dijela tijesta koje je već u posudi za pečenje. Sada oštrim nožem razrežite i taj zamotuljak na osam dijelova – ostavljajući neprerezan oko 1 cm tijesta na rubovima. Vodite računa o tome gdje režete tijesto jer kad izvučete odrezane «špićaste» vrhove ovog zamotuljka: oni moraju doći između vrhova prethodnog zamotuljka.
Svaki odrezani «trokutasti» komad uhvatite za špićasti vrh i izvucite ga od sredine prema van.
Uzmite najmanji dio tijesta, malo ga premijesite, oblikujte kugli, malo ju spljoštite u stavite u sredinu posude za pečenje.
Tijesto možete premazati ili cijelim umućenim jajetom, ili žumanjkom umućenim s 1-2 žlice mlijeka ili umućenim bjelanjkom. Ja sam sve mazala umućenim bjelanjkom.
Po želji, pogaču posipajte sjemenkama, makom… pa pokrijte krpom i ostavite da stoji dok se pećnica zagrije.
Pripremljenu pogaču stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite oko 10 min. Zatim ju pokrijte folijom i pecite na 180 stupnjeva 15ak min. Tada skinite foliju i pogaču pecite još par minuta da odozgo dobije boju.
Što se pečenja pogače tiče, "prilagodite" se svojoj pećnici. Ako radite veću pogaču (od 1 ili 1,5 kg brašna), trebalo bi ju peći nešto duže, nego ovu od 500 g brašna).
Pečenu pogaču izvadite iz posude, pokrijte krpom i ostavite da se malo ohladi.
Ovo je jedan od onih kolača koji ne sadrže sastojke životinjskog podrijetla. Nisam poklonik veganske prehrane iako povremeno neki takav recept zaluta u moju kuhinju. Zapravo, ima više takvih recepata koji zalutaju u moju kuhinju, ali rijetki se tamo «zadrže» . U zadnja 3-4 mjeseca radila sam tri kolača koji spadaju u vegansku ili vegetarijansku prehranu (neki su kompletno lišeni proizvoda životinjskog podrijetla, neki sadrže mliječne proizvode, ali ne sadrže jaja itd.). Od ta tri recepta meni je samo ovaj jestiv . Ona druga dva recepta koje sam isprobala, ne da mi se ne sviđaju , nego za mene su ti kolači bili na rubu jestivosti , zapravo, meni su bili tako odvratni da su završili u smeću!
Dakle, jedino je ovaj kolač izbjegao kantu za smeće . Naravno, nemojte očekivati neku vrhunsku deliciju, ali s obzirom na sastojke i trud uložen u izradu, ovo je sasvim pristojan kolač.
Recept je s neke internetske stranice, ali ne znam više s koje, ako se sjetim, stavit ću link.
U kompjuterskim folderima, u časopisima itd. imam zabilježene vegansko-vegetarijanske recepte koje namjeravam isprobati. Kad čitam neke od njih čini mi se da mi netko želi prodati mačka u vreći . Jedan od tih recepata zove se «Kolač bez jaja». I zaista, među sastojcima se ne navode jaja, ali navodi se majoneza – a nigdje nije naglašeno da to treba biti majoneza bez jaja (ili se to podrazumijeva?) . A i kad smo kod tih majoneza bez jaja; kakva je majoneza potrebna za taj recept: tzv. tofuneza ili možda neka druga veganska/vegetarijanska majoneza (npr. od sojinog brašna)?
Nisam još isprobala taj recept, ako ikad probam, javim (jel´ to jestivo) .
Zasada, evo recepta za kolač koji smatram jestivim i koji mi se (s obzirom na sastojke i uloženi trud) čak donekle i sviđa.
Sastojci
280 g oštrog pšeničnog brašna
200-250 g šećera
1 čajna žlica sode (oko 6 g)
na vrhu noža soli
2 žlice kakaa
125 ml biljnog ulja
100 g pekmeza (glatkog i mekanog, tj. izmiksanog ili dobro promiješanog)
1 čajna žlica arome vanilije
240 ml hladne vode
1 čajna žlica octa
U posudu stavite brašno, šećer, sodu, sol i kakao pa promiješajte. Zatim dodajte ulje, pekmez, aromu te vodu pomiješanu s octom i sve izmiješajte (izmiksajte) da dobijete glatku smjesu.
Kalup promjera 22 cm obložite papirom za pečenje, papir namastite i pobrašnite. Ulijte smjesu.
Stavite ju u pećnicu zagrijanu na 190 stupnjeva i pecite oko pola sata (provjerite čačkalicom je li pečeno).
Pečeni kolač ostavite da se ohladi.
Po želji, prelijte ga čokoladnom glazurom, posipajte nasjeckanom čokoladom... (naravno, u originalu se upotrebljava čokolada bez sastojaka životinjskog podrijetla; ja nisam tako revna).