20.12.2010., ponedjeljak
Treba li se odreći demokracije?
Kao kod svih društava u krizi, javljaju se i u Hrvatskoj danas kritike postojećeg demokratskog sustava. S obzirom da je taj sustav demokratski (s mrljama, ali zadovoljava formalne kriterije), javljaju se i ideje da je u samoj demokraciji problem.
Nije problem samo država: društvo ne funkcionira; svi smo frustrirani (anomija). Kao logična alternativa javlja se ideja autoritarnog sustava s karizmatskim vođom. O tome sam pisao prošle godine: Hrvatska pred izborom: više ili manje demokracije. Ima više varijanti "hibridnih režima"; desničari mogu imati simpatije za Putina u Rusiji, ljevičari za Chaveza u Venezueli, a ekonomski liberali za Lee Kuan Yewa u Singapuru. (Osobno bih, kao varijantu koja uvažava "formalnu" demokraciju, istakao Brazil. Vidi moj nedavni tekst Bolji život za sve? Učimo od Brazila!)
Desnica u Hrvatskoj danas ima problem da nema valjanoga kandidata za ulogu jakog vođe. Onima pak, koji imaju ekonomsku moć, tj. zastupnicima kapitala, u ovom trenutku takav uspon jakog vođe vjerojatno ne odgovara. Lakše im je dogovarati se s vrhovima svih bitnih stranaka. (No,to se može relativno brzo promijeniti.)
Ljevica u svijetu se odrekla boljševizma i zastupa očuvanje "formalne" demokracije i njeno širenje oblicima neposredne demokracije; ali nema paradigmu i zato luta. Ono najbolje, što se kod nas u društvu na ljevici gradi odozdo, zasad, vjerojatno s pravom, bježi od "političarenja" (vidi moj tekst Demokracija se uči u praksi sudjelovanja, o odlučivanju na Plenumu Filozofskog fakulteta u Zagrebu).
Pokušavajući učiti od najuspješnijih država i društava u svijetu, trebali bismo težiti ka više demokracije, ka razvoju njenih viših oblika, ka intenzivnom nastojanju da se svi građani zainteresiraju i uključe u procese pripreme, donošenja i provođenja odluka.
Ali, da li smo mi sposobni za tako što? Upravo ljevičari znali su isticati kako smo "na ovim prostorima" civilizacijski nazadni, da naš "mentalitet" ne odgovara uvjetima demokracije. Empirija zasad to potvrđuje. Osobno se uvijek iznova u to uvjeravam. Imamo naviku da,ako nema autoriteta, stvaramo kaos.
Kako sam nedavno napisao u tekstu Političari su deset posto politike, ipak postoji i drugi put, a to je da radimo na mijenjanju mentaliteta.
To je, naravno, sasvim "nerelistično", utopijski.
Osobno sam za vladavinu većine, čak i ako je većina protiv.
|
- 16:44 -
Komentari (13) -
Isprintaj -
#
10.12.2010., petak
Haiku poezija zapadnog Balkana
- 09:28 -
Komentari (1) -
Isprintaj -
#
09.12.2010., četvrtak
Političari su deset posto politike
Moj članak E baš bi svatko htio biti Treći put! :) izazvao je živahnu diskusiju na kolaborativnom blogu pollitika.com, gdje sam ga također objavio. Prenosim sad jednu svoju reakciju.
Važna linija diskusija dolje, koja se udaljava od teme dnevnika, jest isticanje potrebe dobrog lidera, Vođe, oko kojeg bi se organizirao pokret (a ne klasična stranka), koji bi "pomeo" obje sadašnje vodeće stranke i svu sadašnju politokraciju.
Primjeri za ugled: Vladimir Putin, Silvio Berlusconi, Bojko Borisov (u Bugarskoj).
Spominje se recimo i kako je dobra stvar vojničko iskustvo. Treba li spomenuti da smo nešto slično - masovni pokret na čelu s osobom koja ima vojničko iskustvo - već imali, tijekom deset godina? Da i ne spominjemo onog ranije, koji je vladao 35 godina, a neporecive uspjehe imao je kao vojskovođa.
Takav pokret neminovno bi zajedno s politokracijom trebao "počistiti" i kojekakve "intelektualce", gnjavatore, anarhiste, zavidljivce, smetala, profesionalne bundžije i vječne disidente, tipa mene. Zapravo - njih bi počistio prve, a s onima prethodnima, predmijevam, kako povijest pokazuje, već bi se nekako dogovorili. Kao, naravno, i sa zastupnicima krupnog kapitala, domaćim ili stranim.
Zazivati dobrog Oca da nas vodi, istina, "u skladu je s našim mentalitetom".
Postoji ipak i drugi put, a to je da se mentalitet mijenja. I da ljudi shvate, da ne mogu od političara očekivati, da riješavaju njihove probleme. Da odrastu, da ne zazivaju Ime Oca, nego da se sami organiziraju, uključuju i odlučuju.
Političari su deset posto politike. Organizirani građani trebaju sudjelovati i političare pritiskati ne samo na određena rješenja, nego na određene načine ponašanja.
Prošle godine, na temu vođe, kad se Bandić nametao kao potencijal, napisao sam nekoliko tekstova. Pogledajte: Hrvatska pred izborom: više ili manje demokracije? Pogledajte teorijski razjašnjenje: Towards Leader Democracy?. Zapisao sam tada:
Pred nama u Hrvatskoj je, upravo sada i u slijedećoj godini, dilema: hoće li nam se nametnuti suženje demokracije, od danas nezadovoljavajućeg oblika partitokracije, ka "demokraciji s vođom", ili ćemo pak nastojati na širenju demokracije?
OK, prošla je već gotovo i "slijedeća godina", ali dilema je ostala. Partitokracija nije bitno uzdrmana, usprkos određenog uzmaka s referendumom o referendumu. I dalje ostaju dvije strategije.
Ista tema je središnja u mojem prekjučerašnjem tekstu Bolji život za sve? Učimo od Brazila!. Sažetak:
Tri osnove uspješnog razvoja Brazila pod ljevičarskim vladama, koje su odbacile zabludu "Trećeg puta":
1. aktivni i uključeni građani,
2. poštovanje demokratskih procedura,
3. snažna poticajna uloga države u ekonomiji.
Nikakva mudrost, sve se zna odavno. Naravno, bilo bi još bolje da su izabrali zelenu kandidatkinju za predsjednicu!
|
- 08:36 -
Komentari (2) -
Isprintaj -
#
08.12.2010., srijeda
Nova zelena stranka u Francuskoj - putokaz za Hrvatsku
Tekst pod ovim naslovom objavio sam na blogu političke inicijative "Zeleni zajedno". Sažetak:
Politički zeleni u Francuskoj dugo su bili razdjeljeni na stranku Zeleni (Les Verts) i neke druge stranke, pokrete i grupe, aktivne u javnosti. Nakon sudjeloanja Zelenih u vladi 1997.-2002., to je dovelo od zastoja u razvoju političkog zelenog pokreta. Na izborima za Europski parlament prošle godine, koalicija Europe Ecologie postigla je izvanredan uspjeh. To je potvrđeno i na regionalnim izborima u ožujku ove godine: potvrdili su se kao treća politička snaga u zemlji. Konačno, 13. studenoga, došlo je do objedinjavanja u novu stranku Europe Ecologie – Les Verts.
Dodajem ovdje da su se po sličnom modelu ujedinili i u Mađarskoj, tvoreći novu stranku - članicu Europske zelene stranke "Drugačija politika je moguća", i postigli slične odlične izborne rezultate.
Tako ćemo i mi, u bliskoj budućnosti!
|
- 03:32 -
Komentari (2) -
Isprintaj -
#
07.12.2010., utorak
Bolji život za sve? Učimo od Brazila!
Na kolaborativnom blogu pollitika.com, uz moj članak "E, baš bi svatko htio biti Treći put! :)", razvila se zanimljiva diskusija na razne teme. Prenosim jedan svoj odgovor.
SažetakTri osnove uspješnog razvoja Brazila pod ljevičarskim vladama, koje su odbacile zabludu "Trećeg puta":
1. aktivni i uključeni građani,
2. poštovanje demokratskih procedura,
3. snažna poticajna uloga države u ekonomiji.
Nikakva mudrost, sve se zna odavno. Naravno, bilo bi još bolje da su izabrali zelenu kandidatkinju za predsjednicu! :
Pitanje je - kako razviti snagu ideje, koja bi privukla i okupila muškarce i žene koji su ne samo nezadovoljni, nego i spremni nešto osobno riskirati za "opće dobro" - da završe u zatvoru (zbog sjedenja na cesti, klevete ili uvrede jer ne mogu lopovu dokazati da je lopov itd.) ili da ostane bez posla, da bude pretučen/pretučena isl.. I kako da onda takvi, kojih nikad nema mnogo, koji su spremni osobno krenuti u akciju, povuku za sobom mase? Ima takvih dosta okolo, ali su raspršeni i većina ih gleda s nepovjerenjem, kao čudake. "Disidenti" a ne politička alternativa. (Pogledajte npr. moj članak Ekonomija kapanja: Zašto zapravo ne želimo kraj korupcije.
Za kontrast, evo iz mojih bilješki o Brazilu (ima analogija u situaciji - prvi demokratski izbori nakon decenija vojnih diktatura bili su 1985.). Prema konciznom tekstu Jagode Vukušić u prilogu Novog lista "Pogled", 6. studenoga 2010. (inače sam o Brazilu povremeno čitao i moje su bilješke vrlo slične), a ona koristi tekst J. W. Rubina, profesora latinsko-američke povijesti na Bostonskom sveučilištu, The Roots of Brazils Success, povodom predsjednički izbora u Brazilu na kojima je pobijedila kandidatkinja Radničke stranke. (Spomenimo, usput, da je kandidatkinja Zelene stranke dobila je 20% glasova.)
Uspješni ekonomski razvoj uz razvoj demokracije bez pomoći SAD. Jeffrey W. Rubin: izvanredno važna poruka. tri tremelja prosperiteta: tranzicija iz diktature u demokraciju provodila se iz baze- sva sila društvenih pokreta 1980-1990. Dvije ključne političke poluge - decentralizacija i politička participacija, što je konačno i zapisano u ustavu od 1988. Drugi temeljni princip je demokratska procedura. Čak je i vojska na kraju svoje vlasti poštovala taj princip. Radnička partija, vladajuća od 2002., iako radikalno lijeva, od trenutak svog osnivanja odbacila je lenjinizam i sovjetsko-kubansku avangardu te inzistirala na proceduri, raspravi. Treći ključni element je tipična velika uloga države u ekonomskom planiranju i innvestiranju. Za vrijeme vojne diktature generali su poticali izgradnju infrastrukture i suradnju između vlade, privatnog sektora i stranih kompanija. Bilo je to vrijeme tzv. br,azilskoga čuda, ali i silnog zaduživanja i ovisnosti o uvozu nafte. To je Lula zaustavio i Brazil je postao energetski samodostupan zahvaljujući ulaganjima u crpljenje nafte i proizvodnju etanola te je MMF-u vratio sav svoj dug. "U svakom slučaju, unatoč uvriježenom mišljenju da je liberalni kapitalizam daleko efikasniji od državnog, stručnjaci smatraju da je Brazil imao brojne koristi od svog sustava državnog planiranja." Cardoso, bivši marksist, prigrlio je slobodno tržište i privatizirao veliki dio brazilskog gospodarstva. - Građani organizirani u razne interesne grupe polako su ulicu zamjenjivali institucijama. "Brazilska demokracija bi se ukratko dala opisati kao zanimljiva kombinacija političkih stranaka i uključenih građana -koji kroz razne oblike političke participacije i ekonomske proizvodnje utječu na promjene, ali i snaženje demokracije same.
|
- 17:25 -
Komentari (6) -
Isprintaj -
#
06.12.2010., ponedjeljak
E, baš bi svatko htio biti "treći put"! :)
Fakat je smiješno, a čini mi se nekako i žalosno, da ovu potrošenu sintagmu sve, ali doslovno sve političke opcije, osim HDZ-a i SDP-a, ponavljaju i svojataju.
Pisao sam svojedobno nešto o tome, kako je "Treći put" bila zanimljiva, ali kratkoživuća koncepcija lijevog centra u drugoj polovici 1990-ih godina. "Treći put" je trebao biti između neoliberalizma (tada trijumfalnog) i klasične socijaldemokracije (previše lijeve, previše, hm, "neliberalne"). Pokazalo se da je idejni domet kratak i politički uspjesi su trajali tek nekoliko godina.
Sad pak tu sintagmu u hrvatskoj svojataju ne samo liberali, koji eksplicitno upozoravaju da nemaju veze s ljevicom nego su desni centar (HSLS), nego je čak i HSP, odnosno inicijativa za okupljanje pravaških stranaka, izjavio, kako su jedino oni jedini pravi Treći put za Hrvatsku!
I naravno, i Milan Bandić, koji se usput, nakon toliko truda oko privlačenja glasova desnice i krajnje desnice, najednom sjetio reći, da je on još uvijek socijaldemokrat.
Međutim, svi koji tu sintagmu koriste, nemaju na umu kompromis ili novinu u odnosu na neka dva vladajuća "puta" nego posve banalno, dnevnopolitički, da su "između" dva vladajuća bloka.
Ono što zapravo imaju na umu, jest da žele biti "treća snaga", treći po broju glasova i osvojenih mandata, između dva dominantna bloka.
Razlikuju se doduše i po idejnoj opciji: Lesarova ljevica (još neodređeno, koliko oštra), državotvorni pravaši, konzervativni Bandić, HSLS koji se odmiče od ljevice ka "izvornom" liberalizmu, zabacujući ono prvo "S" u svojem imenu.
Nema, trenutno, mnogo prostora za "treće". Prema neki dan objavljenim procjenama na temelju ankete Crobarometra, nema velikih promjena u raspoloženju birača tijekom ove godine. Kukuriku koalicija može dobiti u zemlji čak 80 mandata, HDZ+HSS 49, svi ostali - samo 11.
Postoji ipak prostor, da se to poveća.
Tko će biti treći? Moj "favorit" kao analitičara, bez obzira na moje osobne simpatije i osobne ambicije da i sam postanem saborski zastupnik (u ime "četvrtog puta"), ipak je - Milan Bandić! Iako ne sam.
Još prošle godine, zaključio sam (ne jedini), da je KGB koalicija (Kerum - Glavaš - Bandić) izgledna. Mislim da je i dalje moguća i važna, iako je Bandić izgubio tempo.
Čini mi se da je Bandić ozbiljno pogriješio, što je izgubio skoro cijelu godinu nakon gubitka predsjedničkih izbora. Kao da je tada stvarno bio deprimiran zbog gubitka; nepotrebno, jer bilo je jasno da je Josipović favorit. Trebao je PMSM nastaviti snažno, pozivajući se na svoj uspjeh: "dobio sam 40% na izborima za predjsednika - hajdemo sada osvojiti 40% na izborima za Sabor!"-
Tada se mogao nametnuti, opet PMSM kao broj jedan Glavaš(evcima) i Kerumu, sad je pak to složenija igra, izgubio je zamah. (Možda je razlog povlačenja bio sličan kao kod Sanadera? Neke od njegovih afera kad tad bi ga trebale stići.)
HDSSB osvaja opet tri, možda i četiri mandata u Slavoniji, a Kerum bi mogao osvojiti jedan do dva mandata u X. izbornoj jedinici.
Bandić bi sa svojom strankom mogao pokriti četiri jedinice, koje obuhvaćaju dijelove Zagreba, te zajedno s ostalima pokriti IX..
Ćini mi se izglednim (i pragmatički opravdanim, što god ja osobno mislio), da se toj družbi prikloni i koalicija "Umirovljenici zajedno", koja je na nezgodnih oko četiri posto, što znači samostalno možda jedan ili dva, a možda nijedan mandata. Bandića su već podržavali.
Sve zajedno - moglo bi to biti deset do 15 mandata! Tako bi se "pokrila" konzervativna i nacionalistička strana političkog spektra, umanjujući gubitke zbog opadanja HDZ-a, kao i njegovog "skretanja ka centru" još od 2003., te slabosti pravaša (čini mi se da su oni izgubljen slučaj, makar se stvarno ujedinili, tj. borit će se za poneki mandat). Pravi "miks" ksenofobije, konzervativnih društvenih vrijednosti, populističke retorike ("čovjek a ne stranka) i potezanja brojnih klijentelističkih veza, mogao bi dovesti do uspjeha.
Osobno sam uvjeren da je danas, u idejnom smislu, pravi "novi put" (treći, četvti, svejedno) za Hrvatsku - zelena nova ekonomija! (Green New Deal) Hrvatski put u ekologizam. :)
|
- 23:43 -
Komentari (2) -
Isprintaj -
#
04.12.2010., subota
Poziv na predavanje: "Obnovljivi izvori energije..."
POZIV NA PREDAVANJE S DISKUSIJOM
Seminar kritičke teorije prirode i društva - tema 2
Ponedjeljak, 6. prosinca 2010. u 17:00
Trg hrvatskih velikana 2/I
Tema: "Obnovljivi izvori energije kao element borbe protiv klimatskih promjena."
predavač: mr.sc. Robert Slunjski
(Adresa je "Trg hrvatskih velikana 2", ali zapravo je to zgrada na zapadnoj strani Draškovićeve. Na uglu Draškovićeve i Jurišićeve je "Kozmo", odmah iza nje prema jugu ulaz u zgradu. Lijevo, pa na prvi kat - prostorije mjesne samouprave Donji Grad.)
Temu ne treba posebno objašnjavati. Vjerojatno o njoj nešto znate, ali radi se o području vrlo brzih promjena. Predavač, mr.sc. Robert Slunjski, je mladi znanstvenik, koji radi na Institutu Ruđer Bošković. Član je Glavnog odbora Zelene liste te inicijativne grupe "Zeleni zajedno".
Nastojat ćemo organizirati i prijenos preko skypea, pa se zainteresirani mogu javiti na moj e-mail!
|
- 20:21 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
03.12.2010., petak
Devet tisuća milijardi dolara
Američke federalne rezerve objavile su detaljno izvješće o iznosima novčane pomoći koje su podijelile bankama i tvrtkama tijekom financijske krize 2008. i 2009. godine. Izvješće pokazuje da sse kriza proširila američkom ekonomijom znatno više nego što su mnogi bili svjesni.
Ukupna pomoć koju je vlada, na teret američkih poreznih obveznika dodijelila, je devet tisuća milijardi dolara! (devet trilijuna kako kažu Ameri, odnosno devet bilijuna po europskom sustavu)
Količine novca koje prevazilaze sposobnosti imaginacije. Evo kako sam ja to sebi pokušao prevesti u nešto što prosječni čovjek može zamisliti.
Jedan skromniji stan, neka je 100.000 dolara. Recimo, neko "socijalni stan", koji država gradi da bi ga uz jefitnu najamninu ili čak besplatno dala siromašnima. Uglavnom sve države nešto slično rade.
Milijon dolara - deset takvih stanova. OK, možemo to sebi predočiti. Može naravno i jedan luksuzni stan (koji može biti i par milijuna)
Milijarda dolara - deset tisuća stanova. Bogami, cijeli grad! Zamislimo da gradimo jedno naselje, neka su pola cijene stanovi, ostalo ceste, škole, dječji vrtići, vodovod, vatrogasna stanica i ostalo osnovno što treba. (NIje bitno sad kolike su stvarne cijene, malo više ili niže, pokušavamo sebi predočiti red veličine.) Dakle, recimo, za milijardu dolara - možeš izgraditi jedan gradić sa 5.000 stanova, recimo 15.000 stanovnika. Udomiti, dakle, toliko ljudi bez stana.
E sad, tisuću milijardi dolara = tisuću gradića po 15.000 stanovnika, udomljeno 15 milijuna ljudi!
Devet tisuća milijardi dolara = udomljeno 135 milijuna ljudi!!
A to je sve u samo dvije godine dano bogatašima. Samo da nam ne propadne svjetski financijski sustav, jer je eto toliko koristan.
Korisniji, naravno, od 135 milijuna beskućnika.
Kapitalizam za siromašne - komunizam za bogate. Njima, naime, prema potrebama. Jer, je li, bez njih ne možemo.
Rooseveltom New Deal koštao je ukupno tisuću milijardi dolara, uračunavši inflaciju. A taj je program nepovratno preobrazio Ameriku, dok se sada devet puta većom sumom samo čuva status quo. Maršalov plan, koji je obnovio Europu, koštao je 500 milijardi.
A tih devet milijardi potrošile su samo SAD.
Negdje nešto u tom sustavu ne štima.
Europeans for Financial Reform: Regulate Global Finance Now!
Green New Deal (prezentacija na hrvatskom)
|
- 11:35 -
Komentari (3) -
Isprintaj -
#
02.12.2010., četvrtak
Poziv na predavanje: "Obnovljivi izvori energije..."
POZIV NA PREDAVANJE S DISKUSIJOM
Seminar o kritičkoj teoriji prirode i društva - tema 2
Ponedjeljak, 6. prosinca 2010. u 17:00
Trg hrvatskih velikana 2/I
Tema: "Obnovljivi izvori energije kao element borbe protiv klimatskih promjena."
predavač: mr.sc. Robert Slunjski
(Adresa je "Trg hrvatskih velikana 2", ali zapravo je to zgrada na zapadnoj strani Draškovićeve. Na uglu Draškovićeve i Jurišićeve je "Kozmo", odmah iza nje prema jugu ulaz u zgradu. Lijevo, pa na prvi kat - prostorije mjesne samouprave Donji Grad.)
Temu ne treba posebno objašnjavati. Vjerojatno o njoj nešto znate, ali radi se o području vrlo brzih promjena. Predavač, mr.sc. Robert Slunjski, je mladi znanstvenik, koji radi na Institutu Ruđer Bošković. Član je Glavnog odbora Zelene liste.
Nastojat ćemo organizirati i prijenos preko skypea, pa se zainteresirani mogu javiti na moj e-mail!
|
- 04:29 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
01.12.2010., srijeda
Green New Deal - prezentacija
Predavanje je bilo uspješno - bilo je sedam sudionika, osim mene kao predavača. Zainteresirani za sadržaj mogu pogledati i skinuti prezentaciju na scribd.com: http://www.scribd.com/doc/44389148/Green-New-Deal-28-studeni-2010.
Slijedeće predavanje iz serije "Kritička teorija prirode i društva" bit će slijedeći ponedjeljak u 17:00. Predavač i tema bit će poznati sutra ili prekosutra.
|
- 18:27 -
Komentari (1) -
Isprintaj -
#
|