******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Nešto sam zaredala s gljivama, a zapravo ih uopće ne volim; donekle toleriram šampinjone i bukovače, ali ne jedem ih često. Ovaj recept temelji se na receptima koje sam viđala po Internetu i u časopisima: npr. recept za Musaku od šampinjona i nekakav recept za Gljive u kruhu koji sam vidjela u nekakvom časopisu.
Ovo je moja «sendvičasta» varijacija na temu
Sastojci
500 g šampinjona
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
nasjeckano peršinovo lišće
sol, papar
+
10ak šnita (starog) kruha (može i pecivo, tost…)
+
2 jaja
250 ml mlijeka
(+ 100 g tvrdog naribanog sira)
Za nadjev, šampinjone stavite u zdjelu i lagano ih posipajte brašnom; zatim ih zalijte hladnom vodom i sasvim lagano ih primiješajte rukama da s njih sperete brašno pa ih izvadite iz vode (brašno bi trebalo odstraniti nečistoću s gljiva i trebalo bi spriječiti da se gljive jako nakvase vodom).
Posušite ih krpom i narežite na ploške.
Obje vrste luka očistite i sitno nasjeckajte, popržite ih na malo ulja.
Zatim dodajte šampinjone pa i njih popržite, i nastavite ih dinstati da omekšaju, po potrebi ih podlijevajte vodom.
Začinite solju i paprom i umiješajte peršinovo lišće. Nadjev ostavite da se ohladi.
Lim za pečenje obložite papirom za pečenje.
Umutite jaja s mlijekom. U tu smjesu umočite kriške kruha s jedne i s druge strane pa ih složite u lim, jednu do druge. Na njih ravnomjerno rasporedite nadjev od gljiva.
Ako vam je ostalo smjese od mlijeka i jaja možete ju odozgo prelijati po sendvičima. Potrebna količina smjese od jaja i mlijeka ovisi o tome koliko je kruh star/suh, ako je jako suh, trebat će više tekućine, a ako koristite svježi kruh, možete smanjiti količinu mlijeka.
Po želji, sendviče posipajte naribanim tvrdim sirom (nije obavezno).
Stavite ih u pećnicu zagrijanu na 200-220° C i zapecite.
Sastojci
1 kg krumpira
600 g cikle
2 velika crvena luka
sol, papar
muškatni oraščić
250 g Gorgonzole (ili neki «obični» tvrdi sir)
250 ml kiselog vrhnja
500 ml mlijeka
maslac narezan na listiće
Krumpir i ciklu operite i ogulite.
Luk oljuštite.
Sve povrće narežite (ili naribajte) na jako tanke okrugle ploške (oko 2-3 mm debljine).
Duboku posudu za pečenje namastite i onda u nju slažite povrće, svaki sloj posipajte solju i paprom (i po želji muškatnim oraščićem), a između slažite i narezani sir. Povrće možete uredno slagati u redove; ali ja to ne radim ja sve pomiješam u zdjeli, zajedno sa začinima i sirom i onda sve presipam u posudu za pečenje i poravnam da bude u jednakom sloju .
Vrhnje pomiješajte s mlijekom i prelijte po povrću. Po površini rasporedite listiće maslaca i posudu prekrijte aluminijskom folijom. Sve stavite u pećnicu zagrijanu na 220 stupnjeva i pecite nešto više od sat vremena – da povrće omekša.
Pred kraj možete skinuti foliju i povrće posipati sirom pa još sve zapeći u pećnici nepokriveno.
Ovo je zapravo «Pita od ludog tijesta s nadjevom od gljiva», ali to je predugačak naziv pa sam ga skratila . Recept za nadjev temelji se na receptu za umak od šampinjona. Budući da se, u ovom slučaju, radi o nadjevu - gušći je i čvršći, nego što bi bio umak, i to je zapravo jedina razlika u pripremi spomenutog umaka i nadjeva .
Senf možete, a i ne morate staviti. A ako je nadjev rijedak možete mu dodati krušne mrvice.
Ludo tijesto radim po Miliczinom receptu. Uvijek zamijesim tijesto od kile brašna pa ga zamrznem u komadima i odmrzavam kad mi treba. Za ovu pitu dovoljno je pola mjere tijesta iz Miliczinog recepta, tj. treba zamijesiti tijesto od 500 g brašna.
Nadjev
500 g šampinjona
300 g crvenog luka
3 češnja češnjaka
100 ml bijelog vina
1 žlica Vegete (ili kocka za juhu)
1-2 žlice kiselog vrhnja
1 žlica senfa
sol, papar
3 žlice nasjeckanog peršinovog lišća
+
100 g tvrdog naribanog sira
Ludo tijesto
500 g brašna
1 čaša jogurta ili vrhnja
pola paketića suhog kvasca
pola praška za pecivo
1 jaje
prstohvat soli
pola čaše (od jogurta) ulja
pola čaše mlijeka
Za nadjev, šampinjone stavite u zdjelu i lagano ih posipajte brašnom; zatim ih zalijte hladnom vodom i sasvim lagano ih primiješajte rukama da s njih sperete brašno pa ih izvadite iz vode (brašno bi trebalo odstraniti nečistoću s gljiva i trebalo bi spriječiti da se gljive jako nakvase vodom).
Posušite ih krpom i narežite na ploške.
Obje vrste luka oljuštite i sitno nasjeckajte.
U loncu zagrijte ulje i dodaje luk, kratko ga popržite. Zatim dodajte šampinjone pa i njih popržite, a onda dodajte vino i Vegetu, gljive kuhajte na laganoj vatri da omekšaju, po potrebi, podlijevajte ih vodom.
Pred kraj umiješajte vrhnje i senf pa sve kratko prokuhajte. Začinite solju i paprom i umiješajte peršinovo lišće.
Nadjev ostavite da se ohladi.
Od svih sastojaka zamijesite dizano tijesto i ostavite ga na toplom da se digne.
Kad se tijesto digne podijelite ga na dva dijela.
Jedan dio tijesta razvaljajte u pravokutnik, na njega stavite polovicu nadjeva od gljiva, posipajte polovicom sira i narolajte. Krajeve slijepite da nadjev ne izlazi i stavite u namašteni lim, mjesto spoja okrenite prema dolje.
Na isti način pripremite i drugi dio tijesta pa sve ostavite na toplom 20ak min.
Zatim stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite oko pola sata.
Ovo je recept iz časopisa Lisa: Čarolija okusa, br. 4. 18. 3. 2010. Nisam se baš držala recepta, mijenjala sam što mi nije odgovaralo: u procesu sam pražnjenja zamrzivača pa sam u juhu natrpala svakakvog povrća, zamrznutog i svježeg, i tome sam prilagođavala vrijeme kuhanja. Da ne kompliciram stvar, napisat ću originalan recept iz časopisa, pa ga onda svatko može prilagoditi sebi, ovisno o povrću kojim raspolaže. Umjesto tortelina, mogu i ravioli.
Sastojci
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
2 mrkve
400 g rajčica iz konzerve
1 l povrtne juhe (ili voda + kocka za juhu)
300 g miješanog zamrznutog povrća
250 g (kupovnih) tortelina s ricottom i špinatom (ili nadjevom po želji)
sol, papar
mljevena crvena paprika
nasjeckani bosiljak
ribani parmezan
Obje vrste luka oljuštite i nasjeckajte. Mrkve operite i očistite pa ih narežite na kockice.
Zagrijte žlicu maslinovog ulja te popržite obje vrste luka. Zatim dodajte mrkvu i pržite oko 5 min.
Ulijte juhu i narezane rajčice zajedno s tekućinom i kad zakuha, kuhajte na laganoj vatri oko 10ak min.
Onda umiješajte smrznuto povrće i kuhajte oko 5 min.
Pred kraj začinite solju, paprom i crvenom paprikom i dodajte torteline pa kuhajte da oni omekšaju (u originalnom receptu piše da se dodaju tortelini i juha se kuha još 2 min., ali moji tortelini nisu bili kuhani za 2 min., ja sam to kuhala još 10ak min.).
U kuhanu juhu umiješajte nasjeckani bosiljak, po želji, posipajte ju naribanim parmezanom i poslužite s poprženim kruhom koji ste natrljali češnjakom.
Ne znam je li «uštipci» pravilan naziv, ovakve stvarčice mogu se naći i pod imenom «kroketi», ili «valjušci»… ali ionako je svejedno kako se zovu. Ja ih jedem kao prilog glavnom jelu, tj. u slano-pikantnoj varijanti. Moja mama jede ih kao desert: posipane šećerom – meni se ta slatka varijanta, blago rečeno, uopće ne sviđa.
Sastojci
500 g krumpira
1 jaje
10 g maslaca
oko 200 g brašna
sol, papar
Krumpir operite i skuhajte. Zatim ga ogulite i zdrobite u glatku smjesu kao za pire. Dodajte jaje, maslac i sol (soli možete staviti manje ili više, ovisno namjeravate li jesti slanu ili slatku varijantu; u slanu varijantu možete dodati i papar). Sve dobro promiješajte i postupno dodavajte brašno da možete zamijesiti tijesto.
Od tijesta oblikujte kobasice debljine prsta i režite ih na komade željene dužine. Ili oblikujte neke druge oblike…
Uštipke pržite u zagrijanoj dubokoj masnoći, na niskoj temperaturi (pazite da izvana prebrzo ne dobiju boju, tj. da u sredini ne budu sirovi).
Pečene uštipke vadite na papirnati ubrus, poslužite odmah. Odozgo ih možete još posoliti ili pošećeriti…