Već dugo među europskim članovima piratskih stranaka postoji sukob između dvije temeljne struje tkz. socijalliberalne, koja se negdje naziva i fundamentalističkom, i progresivne. Negdje prevladavaju jedni, negdje drugi, a bivša predsjednica svjetske piratske internacionale Lola Voronina mi je potvrdila ovo ljeto u Pragu da je isti sukob potresao i ruske pirate. Problem je što tamo gdje se fundamentalisti nametnu nema ni govora o izravnoj demokraciji unutar stranke kao što je to bilo kod nas, a kao što je od nedavno slučaj i u Njemačkoj.
Svi se slažemo, tu nema nesporazuma, da patentna prava treba temeljito reformirati, znanje treba biti dostupno svima, svi smo protiv ugrožavanja privatnosti i prisluškivanja i špijunirana pojedinca te za neutralnost i slobodu interneta. Tu na tim i sličnim fundamentima piratskog pokreta takozvani liberali, a u praksi kako to često biva konzervativci zastaju, smatraju se kompetentnošću u tim pitanjima poželjnim partnerima za eventualne koalicije i ne žele se "ideološki svrstavati", ograđuju se čak i od u Njemačkoj uobičajenih blokada neonacističkih marševa.
Progresivnu struju čini raznoliko društvo, svi u stranci pokušavaju zastupati područja u kojima su zainteresirani za političko djelovanje, a liberali ih odbacuju kao nepiratska. Tu su feministice, antifašisti, socijalisti, borci za ljudska prava, aktivisti za prava životinja, ne bih nabrajao dalje, uglavnom zaokružen i logičan progresivni svjetonazor koji je okrenut budućnosti ali istovremeno preuzima "progresivne" stvari iz ideologija prošlosti.
Anne Helm mi se tu pokazala kao borac za ljudska prava najbližom. Ljudska prava su temeljna kategorija stečenih prava samih rođenjem, svakodnevno mase progonjenih ljudi bježe u tkz. slobodni svijet. Europa opet prividno forsira jačanje građanskih prava zatvarajući svoje granice za one koji su iza tog zida gdje prestaje sloboda. Oko onih koji se ipak probiju skrbe rubni politički aktivisti (ona je članica skupštine jednog gradskog okruga) poput Anne Helm, pirata iz berlinske skupštine Fabia Reinhardta i sličnih. Znači nakon temeljnog prava na život i borbe za postizanje osnovnih građanskih prava, slijedi borba za ispunjenje temeljnih životnih potreba za svakog pojedinca. Tu su progresivci u suradnji s dijelom liberala ugurali u piratski program bezuvjetni temeljni dohodak za svakog pojedinca, novo vodstvo ga uglavnom, kao i druga slična pitanja ignorira ili ne smatra važnim. Feministice i bivše članice stranke poput Anke Domscheit Berg i Julie Schramm naglašavaju da žensko pitanje u današnjem društvu nipošto nije riješeno niti se može ignorirati stavom o "postgender" društvu sada dominantnih liberala.
Mi smo ovo ljeto bili gosti uglavnom progresivnih pirata u Berlinu, velika većina ih je zadnjih dana napustila piratsku stranku. Nakon izbora ovog novog vodstva nekolicina njih se organizirala u vanstranačku udrugu s za razliku od pirata strogim pravilima primanja i nastupanja u javnosti, progresivnu platformu o čijem se internom radu malo zna.
Tijek događaja ih je eto natjerao da istupe i iz piratske stranke koju, opet neki, u Berlinu još uvijek u parlamentu uspješno zastupaju. Uredi im ostaju na ulici, među građanima. Odvratno je gledati kako njihovi dojučerašnji kolege likuju zbog njihovog odlaska. Ljudski, odveć ljudski.
p.s.
Planirao sam više pisati o bivšim piraticama Anne Helm i Julii Schramm s kojima sam se ljetos nadiskutirao, dijelimo promišljanja o radikalnoj demokraciji npr., zatim i o još jednoj meni dragoj feministici kodnog imena antiprodukt, al eto potreba objašnjenja osnovnih pojmova i događanja učinila je svoje. Anne Helm je javnosti poznata po kontroverznoj akciji u stilu skupine femen, prosvjeda golih grudi u Dresdenu, guglanjem je lako skinete, priznala je da to nije bilo baš pametno, ali pritisak koji je uslijedio, prijetnje i javni linč kojem je bila izložena i nedostatak ljudske piratske solidarnosti pred nacističkim prijetnjama koje su uslijedile upalio je alarm u glavama onih poput mene koji su dobili još jednu potvrdu u kako bolesnom društvu žive.
Oznake: Anne Helm, pirati, progressive Plattform
|