******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Recept za ova peciva temelji se na receptu s Coolinarike. Ja volim napraviti slana peciva, ali možete napraviti i neutralna, ali i slatka – prema tome kakav peciva želite, odredite količinu soli i šećera.
Tijesto
4 i pol šalice brašna (šalica od 250 ml)
oko 400 ml mlake vode
3 žlice rastopljenog, malo ohlađenog margarina/maslaca
1 suhi kvasac (7 g)
malo soli i šećera
Premaz
150 ml vode
pola čajne žlice kukuruznog škroba (Gustin)
Svi sastojci za tijesto trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite brašno, sol, šećer, margarin i kvasac pa postupno dodavajte vodu i zamijesite tijesto. Posudu pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom da se tijesto digne.
Dignuto tijesto premijesite i oblikujte kugle željene veličine. Kugle složite na lim obložen papirom za pečenje, ostavite dovoljno prostora među njima da mogu rasti.
Ostavite ih još 20ak min. na toplom da se malo dignu.
Zatim ih stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite da porumene.
Za preljev, škrob umutite s 2-3 žlice hladne vode, pazite da se ne zgruda. Odmah mu dodajte kipuću vodu i dobro primiješajte. Ostavite ga da se ohladi.
Vruća peciva odmah premažite hladnim preljevom. Po želji, odmah ih posipajte sjemenkama (sezam, lan).
Ostavite ih da se ohlade.
Ovaj recept jako podsjeća na recept za Popečke od palente i pahuljica (sa zelenjavom) . No, ova verzija s kus-kusom nije neka moja izmišljotina koja bi se temeljila na spomenutom receptu za popečke s palentom – nego sam ovu verziju s kus-kusom našla negdje na Internetu (kad se sjetim s koje je stranice recept, stavit ću link).
U originalu, upotrebljava se špinat, u ja sam u ovu varijantu utrpala blitvu i kelj.
Sastojci (za 12ak komada)
100 g kus-kusa
100 g zobenih pahuljica (mogu i ječmene, pšenične i ražene)
400 ml vode
400 g blitve ili špinata ili kelja i sl.
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
2 žlice svježeg nasjeckanog začinskog bilja po želji
sol, papar
Za prženje
krušne mrvice
masnoća
U loncu zakuhajte vodu, posolite ju i miješajući pjenjačom dodajte kus-kus i pahuljice. Kuhajte oko 1 min. stalno miješajući.
Kuhanu zgusnutu smjesu maknite s vatre. Ostavite ju da se hladi da ju možete dirati rukama.
Obje vrste luka očistite i sitno nasjeckajte.
Kakvu god zelenjavu upotrijebili, trebate ju ubaciti u zakuhanu vodu i kratko prokuhati (blanširati).
Možete upotrijebiti špinat ili kelj, može i kupus. Ili samo zeleni dio blitve, tj. list bez stabljike, a možete upotrijebiti i listova zajedno sa stabljikom, no, onda stabljiku trebate dobro usitniti. Ja sam upotrijebila 100 g listova blitve zajedno sa stabljikom i 300 g kelja.
Blitvu operite i odrežite joj gornji zeleni dio lista. Bijeli, debeli dio stabljike sasvim sitno nasjeckajte.
U loncu zakuhajte vodu i posolite ju pa dodajte nasjeckane stabljike blitve i kuhajte ih oko 4 min. Zatim dodajte zeleni list blitve i sve zajedno kuhajte još oko 4 min.
Kuhanu blitvu ocijedite i odmah ju isplahnite hladnom vodom da se ohladi pa ju opet ocijedite. Rukama istisnite što više tekućine iz blitve.
Usitnite ju sjeckajući ju nožem na dasci za rezanje.
Kelj razdvojite na listove i operite ih.
U loncu zakuhajte vodu i posolite ju pa dodajte listove kelja. Kuhajte ih oko 5 min.
Zatim ih ocijedite i odmah ih isplahnite hladnom vodom da se ohladi pa ih opet ocijedite. Rukama istisnite što više tekućine iz kelja.
Usitnite ga sjeckajući ga nožem na dasci za rezanje.
Hladnoj (mlakoj) smjesi od kus-kusa i pahuljica dodajte blitvu i kelj, obje vrste luka, začinsko bilje i sve začinite solju i paprom. Rukama sve dobro «premijesite» da se sastojci povežu.
Ako je povrće dobro ocijeđeno, smjesa ne bi trebala biti gnjecava i od nje bi se trebali dati oblikovati popečci. Ako je smjesa gnjecava, možete dodati krušne mrvice, brašno ili zobene pahuljice.
Vlažnim rukama oblikujte okrugle popečke debljine oko 1,5 cm.
Uvaljajte ih u krušne mrvice.
U neprianjajućoj tavi zagrijte malo masnoće i pržite popečke na laganoj vatri s jedne i druge strane da lagano porumene.
Pečene popečke vadite na papirnati ubrus da upije višak masnoće.
Recept za ovog puža našla sam na stranici Chili und ciabatta. Ovo nije ništa drugo nego malo drugačija (veća) verzija klasičnih tzv. pužića s cimetom.
Tijesto
500 g glatkog brašna
1 suhi kvasac (7 g)
1 žlica šećera
pola čajne žlice soli
1 žlica ulja
250-300 ml mlake vode
Nadjev
60 g maslaca
oko 100 g šećera
2 čajne žlice cimeta
Za tijesto, u posudu stavite sve sastojke i zamijesite glatko tijesto, mijesite ga oko 5 min., zatim ga oblikujte u kuglu, stavite u posudu, pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom da se digne.
Okruglu posudu za pečenje (promjera oko 30 cm) obložite papirom za pečenje.
Šećer pomiješajte s cimetom.
Maslac rastopite i ostavite da se ohladi (pazite da se posve ne ohladi i ne stvrdne).
Dignuto tijesto premijesite i razvaljajte na pobrašnjenoj podlozi u pravokutnik (oko 65 cm x 45 cm). Premažite ga (kistom) s oko 2/3 tekućeg rastopljenog maslaca pa ga ravnomjerno posipajte šećerom s cimetom.
Naroljate ga s duže strane.
Dobivenu rolu na pobrašnjenoj podlozi razvucite rukama, da bude duga oko 1,5 m.
Dobivenu rolu smotajte u obliku puža i stavite ga u pripremljenu posudu. Premažite ostatkom rastopljenog maslaca (ako se stvrdnuo, opet ga rastopite).
Posudu pokrijte vlažnom krpom i ostavite puža na toplom, oko 45 min. da naraste.
Tada ga stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva i pecite oko 40 min. Po potrebi, pokrijte ga folijom, ako previše potamni.
Pečenog puža ostavite da se ohladi, poslužite ga mlakog ili hladnog.
Za ovakav sendvič-kruh potreban je okrugli kruh i nadjev, tj. sastojci koji se slažu u slojeve, jedan za drugim.
Što se kruha tiče, može biti bilo kakav: od bijelog brašna, integralnog, sa sjemenkama, kupovni, domaći…
Količina potrebnog nadjeva ovisi o veličini kruha. No, nije dobro raditi ovakav sendvič od ogromnog kruha jer onda ima puno slojeva, a zbog puno slojeva struktura sendviča je nestabilna, pa kad se sendvič-kruh reže, slojevi se mogu «urušavati». Ako vam treba velika količina sendvič-kruha, bolje da napravite nekoliko manjih sendvič-kruhova.
Ovaj put upotrijebila sam domaći kruh za koji sam tijesto zamijesila od 500 g brašna, 1 čajne žlice soli, pola čajne žlice šećera, 7 g suhog kvasca, žlice ulja i mlake vode. Naravno, jednostavnije je i brže kruh kupiti u pekari , i meni je varijanta s pekarom puno draža, nego da se doma bakčam s pečenjem kruha , ali eto, ovo je bila iznimka.
Što se nadjeva tiče, sastojci bi trebali biti «mekani», «podatni» da se mogu lijepo i čvrsto nagurati jedni na druge, da budu «zbijeni» kako bi se slojevi slijepili. Među slojevima ne smije biti praznina jer će se prilikom rezanja sendvič-kruha narezane šnite "raspadati".
Nije dobro upotrebljavati npr. svježe, «hrskavo» povrće (npr. paprike), ili neko vodenasto povrće (npr. rajčice), ali možete upotrijebiti kuhano ili pečeno povrće (npr. pečene paprike), te ukiseljeno povrće (npr. kiseli krastavci i kisela paprika).
Važno je upotrijebiti i neke mazive sastojke tj. namaze: ajvar, paštete, sirne namaze, majonezu,… koji će povezati slojeve.
Sastavni dio ovakvog sendviča su sirevi, možete upotrijebiti sireve za mazanje, ali i tvrde sireve narezane na tanke ploške. Naravno, možete upotrijebiti i salame narezane na tanke ploške.
Priprema:
Kruhu odrežite gornji dio (klobuk) koji će kasnije poslužiti kao «poklopac».
Donji dio kruha izdubite ostavljajući oko 1 cm debele «stjenke» na dnu i sa strane (cilj je da dobijete nešto što liči na «praznu zdjelu od kruha»). Ono što ste izdubili, možete osušiti pa samljeti krušne mrvice, ili možete napraviti okruglice od kruha itd., tj. to vam ne treba za ovaj sendvič-kruh.
Moj sendvič-kruh sastoji se od sljedećih slojeva: (odozdo prema gore):
1. na dno sam namazala oko 4 žlice ajvara,
2. na njega sam složila 4 velika kisela krastavca koja sam obrisala ubrusom da ne budu jako mokri i narezala ih na najtanje ploške što sam mogla (1-2 mm),
3. na krastavce sam složila 10ak šnita tzv. sira u listićima i na to sam posipala 2 češnja sitno nasjeckanog češnjaka,
4. zatim sam složila sloj kiselih paprika narezanih na četvrtine i obrisanih ubrusom da ne budu mokre,
5. na kraju sam sve premazala s oko 5 žlica (domaće) majoneze bez jaja (može i s jajima),
… i na to sam stavila «poklopac» od kruha, tj. gornji odrezani dio.
Poklopac od kruha treba dobro pritisnuti da se svi slojevi slijepe, važno je da rubovi odozgo također budu dobro omazani kako bi se gornji dio dobro «prilijepio» na donji.
Nadjeveni kruh čvrsto(!) omotajte folijom i zavežite u plastičnu vrećicu.
Pripremljeni kruh stavite u hladnjak i opteretite ga nečim (staklenkama sa zimnicom, konzervama, bocama vode/piva - ovisno o tome što imate u hladnjaku ).
Ostavite ga u hladnjaku preko noći.
Sutradan ga oštrim nožem narežite na šire trokutaste šnite.