******************** Blog možete pretraživati pomoću tzv. Googleove tražilice (nemojte očekivati preglednost i točnost - ipak je to samo jedna najobičnija Googleova tražilica); ali uz to možete pregledavati Arhivu bloga po mjesecima i dolje navedeni Abecedni popis recepata.
Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali «igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.
* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.
Sastojci
700 g glatkog brašna
1 suhi kvasac (7 g)
sol, šećer
2 žlice ulja
2 žlice kiselog vrhnja
350-400 ml mlake vode
+
5 žlica margarina/maslaca
60 ml ulja
500 g svježeg kravljeg sira (ocijeđenog)
Svi sastojci za tijesto trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite brašno, kvasac, sol, šećer, ulje i kiselo vrhnje pa dodajte toliko vode koliko je potrebno da zamijesite glatko tijesto. Oblikujte ga u kuglu, stavite u posudu, pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom da se digne. Količinu soli i šećera odredite sami, ovisno o tome želite slanu, neutralnu ili slatku varijantu.
Margarin rastopite i pomiješajte s uljem, ostavite da se malo ohladi.
Sir dobro ocijedite i zdrobite, po potrebi, možete ga posoliti.
Dignuto tijesto premijesite i podijelite na 7 jednakih dijelova.
Na pobrašnjenoj podlozi svaki komad tijesta razvaljajte u krug promjera posude u kojoj ćete peći pogaču (30 cm promjera ili više); razvaljano tijesto trebalo bi biti debelo 3-4 mm.
Tijesto ostavite da se malo odmara između valjanja: najprije malo razvaljajte jedan krug, pa onda idući itd. kad završite sa sedmim krugom, ponovno malo razvaljajte prvi krug itd. Ne trebate se truditi da tijesto bude točno one veličine koje je i posuda za pečenje: kad ćete slagati komade tijesta jedan na drugi, prije «stavljanja nadjeva» dlanovima možete pritisnuti svaku koru da se malo «raširi».
Prvi razvaljani komad tijesta stavite u namaštenu posudu za pečenje, pomoću žlice nakapajte ga s malo mješavine rastopljenog margarina i ulja te posipajte zdrobljenim sirom (ne trebate ga pedantno razmazivati). Sve prekrijte idućim razvaljanim komadom tijesta, malo ga pritisnite dlanovima i «raširite» da prekrije prethodni sloj.
Taj komad tijesta odozgo nakapajte mješavinom rastopljenog margarina i ulja te posipajte zdrobljenim sirom, prekrijte idućim razvaljanim komadom tijesta i opet ga malo raširite dlanovima…
Na taj način slažite sve razvaljane komade tijesta, i svaki poprskajte masnoćom te rasporedite sir – osim na zadnji komad: sedmi komad tijesta odozgo samo premažite mješavinom rastopljenog margarina i ulja!
Složeno tijesto do dna zarežite oštrim nožem, mrežasto, kao baklavu.
Posudu pokrijte vlažnom krpom i pogaču ostavite na toplom, oko pola sata, da se digne.
Dignutu pogaču stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva. Pecite ju da porumeni (oko 50 min.).
Pečenu pogaču poprskajte hladnom vodom i pokrijte krpom, ostavite da se malo ohladi prije posluživanja.
Krema
šlag iz vrećice ili vrhnje za šlag (+ želatina)
Glazura
120 g čokolade za kuhanje
70 g margarina/maslaca
4 žlice ulja
2 žlice vode
2 žlice šećera u prahu
Za biskvit, odvojite žumanjke od bjelanjaka. Od malo posoljenih bjelanjaka izmiksajte snijeg.
Žumanjke izmiksajte sa šećerom pa dodavajte ulje i mlijeko. Na kraju dodavajte snijeg naizmjence s brašnom pomiješanim s praškom i kakaom.
Veći lim (oko 36 cm x 25 cm) namastite i pobrašnite pa u njega ulijte smjesu.
Stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva.
Čačkalicom provjerite je li biskvit pečen: zapiknite čačkalicu i ako je čačkalica čista, biskvit je pečen.
Mlijeko zakuhajte s vanilin šećerom i vrući preljev žlicom polako prelijte po vrućem biskvitu.
Prelijani biskvit ostavite da se potpuno ohladi.
Kolač možete premazati šlagom "iz vrećice", izmiksanim s vodom ili mlijekom (prema uputi s pakiranja) ili izmiksanim vrhnjem za šlag.
Možete dodati kremfix.
Ja volim kad je «šlag» čvršći pa dodajem želatinu: izmiksam 200 ml biljnog šlaga i dodam 1 žlicu meda i 3-4 žlice mlijeka. Pola paketića želatine (oko 5 g) prelijem 1-2 žlice hladne vode, kad nabubri, rastopim na laganoj vatri i onda umiksam u izmiksani šlag i šlag premažem po kolaču.
Kolač stavim u hladnjak da se šlag stvrdne.
U originalu, na šlag ne treba ništa stavljati, piše da se može posipati naribanom čokoladom, ali meni se baš činilo zgodnim da gore stavim glazuru. Ako odlučite na šlag staviti glazuru, u šlag bi svakako trebalo dodati želatinu, da bude čvrst, tj. da može podnijeti «težinu» glazure.
Za glazuru, u posudu stavite nasjeckanu čokoladu, listiće margarina, ulje, šećer i vodu pa sve zagrijavajte na pari da se rastopi (na laganoj vatri da smjesa ne zakuha).
Kad se sastojci povežu, maknite glazuru s vatre i miješajte ju par minuta de se ohladi, da bude mlaka, a onda ju prelijte po stvrdnutom šlagu (pazite da glazura ne bude vruća, jer će se šlag rastopiti).
Kolač vratite u hladnjak da se glazura stvrdne.
U nekim dijelovima svijeta, u nekim kulturama… Česnica se tradicionalno priprema za vrijeme vjerskih blagdana. Kod mene izrada Česnice nema nikakve veze s religijom, nego jednostavno volim takva tijesta. Za ovu Česnicu kombinirala sam dva slična recepta. Za jedan nemam pojma odakle mi, a drugi recept je s bloga Food for thought .
Za dizana tijesta, ja upotrebljavam suhi kvasac, nemam naviku raditi sa svježim, zato ga ni ne kupujem. Kod ove vrste tijesta važno je dobro brašniti podlogu, inače se tijesto jako lijepi: stvar otežava mast koja «brizga» kroz slojeve tijesta dok se ono valja. Ako se tijesto i zalijepi za radnu površinu, nema veze, skupite ga (iako se razvlači kao žvakaća guma) i preklopite.
Za izradu samog tijesta potrošila sam oko 750 g brašna, a poslije sam, za brašnjenje podloge, valjanje itd. potrošila još barem 200 g. Na nekim od idućih fotografija čini se kao da sam na radnu površinu (slučajno) rasipala tone brašna – to nije slučajno, nego namjerno: da se tijesto ne lijepi.
Probajte izbrojiti koliko puta sam prala ruke – a prala sam ih prije svakog fotografiranja, jer sam do lakta bila u brašnu i masti .
Sastojci
2 suha kvasca (ukupno 14 g)
400 ml mlake vode
pola čajne žlice šećera
glatko pšenično brašno
1 čajna žlica soli
+
20ak žlica svinjske masti
Nekoliko sati prije izrade Česnice izvadite mast iz hladnjaka i ostavite ju na sobnoj temperaturi.
Za tijesto, u posudu stavite oko 650 g brašna pa dodajte suhi kvasac, šećer i svu vodu, te zamijesite tijesto po potrebi dodavajući brašno; tijesto treba biti glatko i mekano. Mijesite ga oko 1 minutu pa ga oblikujte u kuglu, stavite u posudu, pokrijte vlažnom krpom i ostavite na toplom da mu se obujam udvostruči.
Dignutom tijestu dodajte sol i dobro ga premijesite na pobrašnjenoj podlozi (naknadno dodavanje soli omogućava bolji efekt kvasca pri dizanju tijesta).
1. valjanje, mazanje i preklapanje tijesta
Premiješeno tijesto razvaljajte na dobro pobrašnjenoj podlozi, u pravokutnik debljine oko 5 mm. Premažite ga s 3-4 žlice mekane masti, uz sva četiri ruba tijesta ostavite oko 3 cm nepremazana mašću.
Jedan kraj tijesta preklopite preko sredine pa preko njega preklopite drugi kraj.
Zatim jedan kraj tijesta opet preklopite preko sredine, a drugi kraj preko njega.
Tijesto podignite rukom, okrenite ga za 90 stupnjeva i pobrašnite ispod njega da se ne zalijepi za podlogu, ostavite ga da stoji tako oko 5 min.
Iduća tri valjanja, mazanja i preklapanja tijesta potpuno su jednaka kao i u ovom prvom dijelu.
Prilikom sljedećih valjanja tijesta, mast iz prethodnih premazivanja i preklapanja probijat će među slojeve, pa ćete tijesto trebati dobro brašniti i odozdo i odozgo da se ne lijepi za radnu površinu ili valjak.
2. valjanje, mazanje i preklapanje tijesta
Dobro pobrašnite podlogu i razvaljajte tijesto u pravokutnik debljine oko 5 mm (dok ga valjate, po potrebi podignite krajeve i pobrašnite podlogu ispod njega).
Razvaljano tijesto premažite s 3-4 žlice mekane masti, uz sva četiri ruba tijesta ostavite oko 3 cm nepremazana mašću. Jedan kraj tijesta preklopite preko sredine pa preko njega preklopite drugi kraj.
Zatim jedan kraj tijesta opet preklopite preko sredine, a drugi kraj preko njega.
Tijesto podignite rukom, okrenite ga za 90 stupnjeva i pobrašnite ispod njega da se ne zalijepi za podlogu, ostavite ga da stoji tako oko 5 min.
3. valjanje, mazanje i preklapanje tijesta
Dobro pobrašnite podlogu i razvaljajte tijesto u pravokutnik debljine oko 5 mm (dok ga valjate, po potrebi podignite krajeve i pobrašnite podlogu ispod njega). Razvaljano tijesto premažite s 3-4 žlice mekane masti, uz sva četiri ruba tijesta ostavite oko 3 cm nepremazana mašću. Jedan kraj tijesta preklopite preko sredine pa preko njega preklopite drugi kraj.
Zatim jedan kraj tijesta opet preklopite preko sredine, a drugi kraj preko njega.
Tijesto podignite rukom, okrenite ga za 90 stupnjeva i pobrašnite ispod njega da se ne zalijepi za podlogu, ostavite ga da stoji tako oko 5 min.
4. valjanje, mazanje i preklapanje tijesta
Dobro pobrašnite podlogu i razvaljajte tijesto u pravokutnik debljine oko 5 mm (dok ga valjate, po potrebi podignite krajeve i pobrašnite podlogu ispod njega). Razvaljano tijesto premažite s 3-4 žlice mekane masti, uz sva četiri ruba tijesta ostavite oko 3 cm nepremazana mašću.
Jedan kraj tijesta preklopite preko sredine pa preko njega preklopite drugi kraj.
Zatim jedan kraj tijesta opet preklopite preko sredine, a drugi kraj preko njega.
Tijesto podignite rukom, okrenite ga za 90 stupnjeva i pobrašnite ispod njega da se ne zalijepi za podlogu, ostavite ga da stoji tako oko 5 min.
Nakon četvrtog mazanja, preklapanja i petominutnog mirovanja, tijesto valjkom stanjite na debljinu 3-4 cm.
Rukama tijesto pažljivo prenesite u nenamašteni lim. Odozgo ga premažite s 2 žlice masti i stavite u pećnicu zagrijanu na 220 stupnjeva.
Ja sam tijesto pekla u okrugloj posudi promjera oko 30 cm.
Kad tijesto odozgo porumeni, smanjite temperaturu na 160 stupnjeva i pecite da se dopeče. Ja sam Česnicu pekla oko pola sata na 220 stupnjeva i oko pola sata na 160 stupnjeva.
Pred kraj pečenja Česnicu izvadite i na par mjesta rasporedite nekoliko žličica masti i sve vratite u pećnicu pa pecite još 5 min.
Tijesto
700 g glatkog brašna
pola čajne žlice šećera
1 čajna žlica soli
1 suhi kvasac (7 g)
350-400 ml mlake vode
+
oko 50 g mekane svinjske masti
Nadjev po želji
(oko 400 g svježeg sira, malo kiselog vrhnja, izdinstana zelenjava: blitva, špinat, poriluk…, luk, začini…)
Sastojci za tijesto trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite sve sastojke i zamijesite tijesto. Pokrijte ga krpom i ostavite na toplom oko pola sata, da se digne. Možete staviti više ili manje soli i šećera, ovisno o tome želite li slano ili neutralno tijesto.
Dignuto tijesto premijesite i podijelite na dva jednaka dijela.
Jedan dio tijesta razvaljajte u krug, debljine oko 5 mm, premažite ga polovicom masti i posipajte s malo brašna.
Tijesto zarežite na 8 mjesta, prema sredini, ali ne do kraja, sredina treba ostati nerazrezana.
Svaki zarezani komad tijesta preklopite preko sredine, jedan preko drugog, malo ih rastegnite i oblikujte da prekriju svaki prethodni dio tijesta.
Tako pripremljeno tijesto ostavite sa strane.
Na isti način razvaljajte, premažite mašću, posipajte brašnom, razrežite i preklapajte – drugi komad tijesta.
Posudu za pečenje (oko 30 cm promjera) namastite (ili obložite papirom za pečenje).
Nadjev možete pripremiti kako želite. Možete izdinstati (ili blanširati) blitvu, špinat ili poriluk, pa ih pomiješati sa svježim sirom, malo kiselog vrhnja, možete to povezati kojim jajetom itd., možete upotrijebiti samo svježi sir...
Uzmite komad tijesta koji ste prvo preklapali pa ga na pobrašnjenoj podlozi razvaljajte u krug debljine 5 mm. Na njega rasporedite polovicu nadjeva. Tijesto narolajte prema sredini s dvije suprotne strane.
Na sredini, između dvije narolane role, oštrim nožem prerežite tijesto da razdvojite role.
Jednu rolu smotajte kao puža, pazite da ona strana na kojoj je prerezani dio tijesta bude okrenuta prema gore i prema van, po potrebi rolu malo razrolajte. Tako narolanog «puža» stavite na sredinu posude za pečenje. Oko tog «puža» omotajte drugu rolu, ponovno pazite da strana s prerezanim dijelom bude okrenuta prema gore, po potrebi rolu malo razrolajte.
Na isti način razvaljajte, nadjenite i narolajte preostali pripremljeni komad tijesta. Također ga prerežite na sredini, između dvaju narolanih rola i razdvojite ih.
I njih namotajte oko prethodnih dvaju rola u posudi – opet pazite da strana s prerezanim dijelom bude okrenuta više prema gore i prema van, po potrebi role malo razrolajte.
Važno je da ta razrezana strana tijesta bude okrenuta prema gore tj. vidljiva – da se može rascvjetati tijekom pečenja.
Uključite pećnicu da se zagrije na 200 stupnjeva, a pripremljeno tijesto ostavite da se za to vrijeme malo digne.
Pitu stavite u zagrijanu pećnicu i pecite ju oko 40 min. Po potrebi, prekrijte ju folijom, da ne potamni previše odozgo, pogotovo na samoj sredini.
Pečenu pitu malo poškropite vodom i pokrijte ili kuhinjskom krpom ili papirnatom salvetom. Ostavite ju da se malo ohladi.
*Recept se temelji na receptu s bloga Gastro fusion.