23

utorak

veljača

2016

Socijalizam ili socijaldemokracija (Je li sdp legitimna partija?)



Riječi mogu biti istoznačne, ali su nastale iz različitih izvora ...
Raznolikost izričaja bogatstvo je koje treba njegovati (etnički jezici, narječja, fond riječi nekog jezika, ...)

U Hrvatskoj je fond riječi bitno manji od nekih svjetski poznatih jezika, ali ne i nedovoljno siromašan da bi ga svrstavali u slabije razvijene jezike. Istina, fonetsko pismo (koje smo prihvatili u nikad državno ozakonjenoj zajednici sa Srbijom), kojim smo zamijenili korijenski pravopis je (u povijesti čovječanstva) rijetko viđen čin koraka unazad ...

Koja je (i imali je) razlika između značenja riječi socijalizam i socijaldemokracija?





Socijaldemokracija se zalaže za postepene reforme (umjesto revolucije) kojima će se postići socijalističko društvo) (socijalizam; sustav društvenog vlasništva ...).
Mnogi ustavi (ustav predstavlja osnovne zakone) navode ali ne definiraju, socijalnu državu.
Po našem Ustavu (1990) "Republika Hrvatska je ... demokratska i socijalna država". (Socijalna država nije socijalistička država.)

Zašto je, unatoč demokratskom ustavu, neustavna vladavina socijaldemokratskih stranaka (partija) (u RH)?
Ustav RH, navodi u Temeljnim odredbama





Dok u Hrvatskoj postoji jedan glasač koji ne glasuje za socijaldemokraciju, socijaldemokratska vladavina (postepenog mijenjanja zakona ka stvaranju socijalističkog društva(nca) je protuustavna. Pa ni tada (u slučaju da svi glasači glasuju za socijaldemokratske stranke/partije (zbog budućih generacija) bez promjene ustava. Protuustavno je postepeno mijenjati društvo u namjeri stvoriti socijalističko.

Pluralnost (i oblika vlasništva) daje za pravo socijalistima za pravo udruživanja (u gospodarska i ostala udruženja) na socijalističkim principima, ali ne i promjene državnog zakonodavstva kojim se socijalizam nameće onima koji ne podržavaju taj sustav.
Pogotovo začuđuje promjena sustava (pad komunističko-socijalističkog bloka i socijalizma kao sustava) koji smo proživjeli/preživjeli i otklonom od socijalizma stvorili Ustav (RH) koji nigdje izrijekom ne odbacuje socijalizam revolucijom, a prihvaća socijalističke tekovine (podruštvljenje vlasništva). Protivno, provedena je nacionalizacija (podržavljenje dijela vlasništva, jer je dio pripao tadašnjim i bivšim radnicima, koji je kasnije dijelom privatiziran), pa privatizacija nacionaliziranog. Privatizacija (na koju se obrušila ogromna kritika, bespotrebno) se provodi i danas ...
Osnovna odrednica socijalizma (ovog ili onog) je društveno vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju, a mi smo se odredili protiv tog sustava izglasavanjem Ustava RH 1990. g.
Hrvatska se izjasnila protiv socijalizma.
Razvidno je da socijaldemokratska partija u Hrvatskoj protuustavno obnaša vlast, i participira u tijelima državne uprave.
Smrt socijaldemokraciji! (Bauk kruži Europom, bauk antikomunizma.)
(Bauk koji se suprotstavlja ukidanju privatnog vlasništva i stvaranju socijalističkog/komunističkog društva).


Oznake: riječi, značenje, izvori, bogatstvo izričaja, korijenski pravopis, fonetsko pismo, socijalizam, socijaldemokracija, prvi ustav RH, socijalna država, stvaranje socijalističkog društva(nca), vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju, neostavno učešće socijaldemokrata u tijelima držav, bauk antikomunizma