četvrtak, 29.09.2005.

Nada je k...

Vec sam nekoliko puta rekao da nam teh. analiza nista pametnog ne kaze. Isto tako, misao vodilja s lijeve strane ovog bloga kaze "stvari su 10% kakve zaista jesu, a 90% kavim ih mi vidimo". Isto tako vec neko vrijeme tvrdim da po cistim crnim brojkama na bijelom papiru US ekonomija nije ne slaba, vec je nikad jaca, nezaposlenost na urnebesno niskoj razini, GDP raste, smanjuje se deficit,..Ok, visoke cijene nafte su potaknule inflaciju i izvrsile psiholoski udar na osjecaje US potrosaca, ali ako smo mi zivi s 8kn/1l i 3000kn mjesecnih primanja (i cijenom stana od 2200E/m2 u nebitnom dijelu Splita), prezivjet ce i oni s 4.5kn/1l, 16.000kn mjesecnih primanja (i cijenom stana od 15. 00E u nebitnom dijelu Baltimorea). Ok, da ne pisem puno i trosim vrijeme (za koji min se otvara burza), a ionako ce nam Darius pojesti blogove. :)



Ne znam kako kome radi browser, ali lijevo bi trebao biti chart DJIa za 2004tu godinu, a desno za 2005tu godinu. Primjetimo neke detalje tj. uspored rasta cijene:


1/1/04 - 10453 * 28/9/04 - 10077 * 30/12/04 - 10783
1/1/05 - 10738 * 28/9/05 - 10473 * 30/12/05 - ?

Sto iz ovog vidimo?

Trziste je prosle godine uslo na 10453, na jucerasnji dan prosle godine bilo u minusu 376 poena (oko 3.6%), da bi na kraju godine islo UP nekih 7% tj. 706 poena i zatvorilo se 30/12/2004 na 10738.
Ovu godinu je zapocelo s 10738, na jucerasnji dan bilo u minusu oko 3%, sto bi, kad bi se ponovila situacija od prosle godine, znacilo da bi godinu trebalo zavrsiti preko 11000.

Sad, vrijeme ce pokazati da li su Greenspan, Katrina i nafta to uspjeli sprijeciti.

- 18:55 - komentar (9) - tisak - #

srijeda, 28.09.2005.

:-X

- 22:12 - komentar (0) - tisak - #

Pali pilu - update II (9/28)

Ne znam kako ce zavrsit, ocekujem oko 10500 (+/-20), sto znaci da ce dionice danas ici gore, na otvaranju sigurno, jer su futuresi objavom Durable goodsa, kojeg smo u proslom clanku spomenuli kao market movera futuresi vec skocili. Durable goodsi su, kako sama rijec kaze, naruceni poslovi za odredjeno buduce vrijeme, a skok istih za afair, 3.3%, nakon pada od 5.5% u lipnju ce najvise potaknuti tradere od kojih je dio vec u recesiji tj. povukao je (dio) sredstava u cash i "sideline" promatra sto se dogada i ocekuje bolje/jasnije dane, kao ja npr. :) To je bitno jer smo svjedoci poznate cinjenice koju cu ja objasniti shalom tj. izjavom jednog tradera - "dionice su kao slicice nogometasa, vrijede onoliko koliko dobijes za njih", odnosno, psiha drasticno utjece na stanje u marketu, i svaki pozitivan podatak je dobrodosao.

- 15:30 - komentar (10) - tisak - #

utorak, 27.09.2005.

Update

Consumer confidence report je, po ocekivanju, nizi nego prije, dva glavna razloga tome su zaista tezak mjesec (Katrina + Rita, gas prices, FED,..), te TV i novinski natpisi koji moraju dodati sto vise senzacionalizma (sto je i razumiljvo, npr. za vrijeme Rite mi je uvijek jedan kvadrat (slika u slici) na TVu bio rezerviran za CNN, cim je opasnost prestala, ugasio sam ga) sto je rezultiralo udarom na "povjerenje kupaca" koje je doslo na najnizu razinu u proteklih 2g., ujedno i najveci % pada u posljednjih 15 godina, sto je utjecalo i na market.

Seb kojeg sam nedavno napustio usprkos hintovama je danas isao na $1350. Fino. :)

I dalje ocekujem postepeni rast indexa, Bernanke je jutros rekao da ce rast GDPa biti nesto veci od ocekivatnoh, 3.5% umjesto 3.4%, te ponovio da ni Katrina, a posebno ne Rita nece ozbiljnije utjecati na proizvodnju nafte, jedan od razloga jucerasnjem UP je uobicajeno godisnje podizanje cijena u pred-zimskom razdoblju, mislim da sam ovo vec pisao, ali koliko sam vidio blog jutros nije radio, pa ako pisem duplo nemojte zamjerit. :) Veceras u 20.45 (2.45p.m. NY time) Greenspan govori o svom vidjenju ekonomije, makar on (sluzbeno) nece biti chairman prilikom sljedeceg objavljivanja FED kamata, mogao bi biti chariman prilikom odredjivanja istih, pa ako se iz njegovog govora prepozna mogucnost prijedloga za pauziranje rasta ili cak smanjivanja fed kamata, market bi mogao nesto i otici UP, posebno uz paralelno smanjivanje cijene goriva, koje se ocekuje kao posljedica koristenja naftnih rezervi i popravka (sve ce bit popravljeno za tjedan-dva, kazu Texascani) rafinerija ostecenih od Rite.

P.S. slika nema veze s tekstom, ali ako "slika govori tisucu rijeci", onda da malo skratim citanje. :))

- 17:51 - komentar (10) - tisak - #

shorting time..

U posljednjih 24 sata nisam napisao, kao sto je dosad bilo uobicajeno :), 4-5 novih postova, ali ne zato sto nemam o cemu pisati (dapace, zapoceo sam 3-4 clanka, od toga neki u vise djelova, ali ovaj put u wordu, nece me 5x zajebat ;), vec zato sto sam "shortirao" vrijeme, radim research u 3h usred noci, a sutra ujutro me ceka opak dan na poslu, prvi dogovor u 7.15. Hm, mogo bi to i prespavat. ;)

Razlog mom nocnom researchu lezi (i) u tome sto bi sutra mogao bit zanimljiv dan na marketu (makar mi sve djeluje ?zbunj?), ipak sve nedace koje su pogodile US nisu ni blizu mogle naskoditi normalnom zivotu malog covjeka (naravno, ne govorim o New Orleans dijelu, vec New York, Chicago, LA,..koji nisu pogodjeni), pa ocekujem da se potrosnja robe koju prodaje npr. BBY nece (znacajnije) smanjiti, onaj tko je odlucio kupit novi mp3 u autu, ne vjerujem da ga nece kupiti zbog ekipe u New Orleansu, ma koliko kukao da nema para. :) Cini mi se da sam zaboravio reci kako se sutra tj. danas, 27. 9tog ili 9/27 po US oznacavanju, objavljuju neki indikatori poput Consumer confidence i real-estate indikatori (izgradnja novih stanova) tj. "New-home sales", a 28mog i Durable goods orders te 29tog GDP i 30tog Personal Income and Outlays, sto su uobicajeni "Market moving" indikatori.

Danasnji dan na marketu je zapoceo u skladu s predvidanjima, tj. kako sam i napisao u proteklih nekoliko postova, rallyjem s 10419 na 10509, onda sam ocekivao pad (nakon jakog upa mora doci nekakav pad :)), te smirivanje stanja koje je po mojim procjenama trebalo biti oko 10480, zato me, moram priznat, iznenadio jak UP cijena nafte koji je srusio index, ali Bush kaze da ce izvuci naftu iz rezervi pa mozemo ocekivati odredjen pad, ali sve mi to overall smrdi, nisam zadovoljan. :)

- 03:21 - komentar (3) - tisak - #

subota, 24.09.2005.

Rita..

..je prosla, vecim dijelom, i po onom sto vidim na CNN-u, nasrecu, nije ostavila nikave bitne posljedice, ne znam koliko je CNN nadodao "ri(t)bi", ali ako uzmemo klasican postotak njihovog preuvelicavanja (urlaju o nevremenu prikazujuci neko jezero, odma pomislim da nema tu stete, jer da je to potop, ne bi snimali vec uvatili crtu, a onda vidis i brodove, ocito nemaju exclusivnih snimaka razaranja), nema (bitne) stete. Ne znam sto je s busotinama, ali ne javljaju o stetama. Zato cu istipkati u wordu, po sjecanju, clanak "kako odabrati firmu u koju cemo uloziti", koji sam tipkao u web sucelju, ali... :))

P.S. sad cujem da je vec "oluja" ispod 100kmh, osim kojeg stabla, gotovo je, izgleda da se dovoljno umorila prije udara u obalu, inace joj je put kretanja izgledao kao da ce u obalu udarit najvecom snagom, nepredvidljiva meterologija je ovaj zakazala, ali donjela lijepe vijesti, ocekujem up marketa u pon., ali ne previse, u skladu s dogadanjima prije Greenspana, tj. nova godina izmedju 10900-11000.

- 19:16 - komentar (6) - tisak - #

četvrtak, 22.09.2005.

!!!!!

Upravo citam da je Rita na 265km/h!!! Nevjerovatno, valjda ce se bar malo primirit dok dodje do obale, makar hurricane na moru dobije snagu, a na kopnu izgubi, Rita jos putuje morem i sprema se opalit negdje u meksickom zaljevu, nadam se da su Texasani ozbiljno shvatili upozorenja i da nece biti zrtava kao kod Katrine. Da ne bi pricali samo o Amerikancima, i drugdje ljudi imaju probleme s olujama, ali nasrecu evo citam da se vecina ribara koji su smatrani nestalima (njih 6000) prilikom oluje u Bangladesu, vratila kucama, nestalih je jos oko 200njak, ali se ocekuje da ce se bar dio njih vratiti, jos nema pouzdanih podataka.

Za Monsoona: Prolaz Rite i Katrine kroz naftna polja u meksickom zaljevu i Texasu.

Zatvorit ce, zajedno s onim sto je Katrina vec zatvorila, oko 20% ukupne proizvodnje nafte u US, koja iznosi 17.1 miljuna barela dnevno, javlja Reuters. Btw., ne mogu dobro prevest ovu recenicu tj. mogu, ali se ne sjecam da je Ivan prosle godine napravio toliko sranje.."Together, Rita and Katrina have shut in 27.1 million barrels of crude, less than the 45 million barrels shut by last year's Hurricane Ivan over six months.", ako je tako, mozda smo zaista pali pod utjecaj medija? Svakako, nadam se da ce nastradat sto manje ljudskih zivota, oni su nezamijenjivi (pa makar bili i "hispanji dealers", kako ih u ostatku US nazivaju), naftnu infrastrukturu ce sigurno brzo obnoviti.

P.S. sad sam procitao na Monsoonovom blogu da Ameri trose 3 gallona po glavi dnevno, sto je duplo vise nego europljani, a izvori nafte nisu beskonacni, ako ce ih, kako OM tvrdi, poskupljenje zaista natjerati da koriste automobil samo kad je neophodno, iz svega bi se mogle izroditi pozitivne promjene, manje ce bespotrebno zagadjivati okolinu, manje ginuti u prometu, a i s obzirom na prosjecnu kilazu ne bi im lose doslo malo vise hodanja :), kad im vrijeme nije odlucujuce. A nitko nece gubiti novac, cijene nafte su porasle 200%, imho, nemoguce je da potraznja padne vise od 5% u duzem periodu. Ako, kako OM kaze, odluce vise koristiti avion umjesto vozila na duzim putovanjima, pomoci ce i posrnuloj avio industriji. :)

- 18:06 - komentar (6) - tisak - #

Prije no sto nastavimo..

Osjetio sam potrebu da..ne to, vec da se dotaknem proslih unosa skolice, u nadi da ce ovi moji tekstovi mozda jednom i pomoci nekom buducem mladom (paper) traderu u njegovoj izgradnji u uspjesnog real money tradera. Jer real money traderi ionako nece gledati ni citati ovaj blog. :)
Iako sam mnogo puta ponovio da ne treba gledati slijepo u brojke, i reci «evo, P/E nam sve govori», te odmah odletjeti do stock screenera (web skripte koja pretrazuje database dionica po raznim zahtjevima, npr. poslozi ih od one s najvecim P/E, ili s najvecim ROA) pronaci te dionice i ulagati (niti na papiru :)) na njih, vec sagledati sto je vise moguce dostupnih podataka, sve to u nekom sveobuhvatnom principu staviti «na stol», te pomijesati s researchom trenutnog stanja na marketu i fundamentalnom analizom, opcenitom i detaljnom tj. analizom dogadaja koji bi mogli utjecati na nase* poduzece. Zvjezdica pored rijeci «nase» znaci da smijemo ulagati iskljucivo u poduzeca koja vrlo dobro poznajemo, ne na nepoznate hintove s neta, to je, makar nam moze jednom donjeti profit, siguran put u propast. A vec smo i spomenuli pravila ulaganja (za pocetnike), ponovit cu najosnovnija, 1. ulozi iskljucivo novac koji smijes izgubiti, 2. sastavi kompletan plan ulaska i izlaska iz pozicije tj. pozicija, 3. «ne stavljaj sva jaja u istu kosaru», 4. budi discipliniran 5. ne budi pohlepan, ne cekaj top dionice jer ces docekati down 6. odbaci osjecaje, prihvati da ne moras uvijek biti u pravu, ne postoji trader koji nije izgubio zato ako sve govori da dionica ide down, prodaj je dok si gubitku, da ne bi bio u bankrotu. 7. ne moras trgovati svaki dan, prati stanje i cekaj svoju priliku, 8. izbjegavaj dionice jeftinije od $5, i trudi se izabrati dionice koje donose profit te koje imaju veliki volumen trgovine. 9. Prihvati svoja ogranicenja.

Ok, dosta uvoda, prijedimo na temu. :) Poznato je da dosta investitora analizira kompanije na temelju njihove zarade, ali sto ako se radi o «malom» obecavajucem poduzecu? I E-kompanije su nekad bile sitne, onaj tko ih je na vrijeme prepoznao danas ima miljune. Osim ako ih je izgubio prilikom crasha 2000te. :) Svakako, osim zarade moramo pogledati i dosta drugih pokazatelja, kao npr. pokazatelj rasta, usporedbu s slicnim poduzecima tj. u istog grani industrije,..da bi mogli sto preciznije i tocnije procijeniti vrijednost te kompanije i gdje ce ista biti za 1-2-5 godina.

O tome kako nabolje procijeniti vrijednost kompanije (oni koji ocekuju spominjanje kristalne kugle nek ne citaju) cu pokusati objasniti u sljedecem nastavku, sad moram otici otrcati svoju dionicu. :)

- 17:48 - komentar (2) - tisak - #

Dow Jones, Nasdaq, nezaposlenost i inflacija




Btw., vec smo spomenuli da Alan Greenspan odlazi krajem sijecnja, i da mu je upitna odluka o podizanju interesa FEDS-a bila posljednja na mjestu Chairmana te organizacije, ali smo i spomenuli njegove moguce nasljednike, a navjerovatnije je, po svim pokazateljima, da ce ga nasljediti Ben Bernanke, pa prenesimo sto on kaze o nedavnim zbivanjima:

'My guess is though that as long as we find that the energy impact is only temporary, and there is no permanent damage to the infrastructure ... the effects in the overall economy will be fairly modest,' he said.
- "sve dok se ne dogodi ozbiljniji udar na energetsku infrastrukturu, a trenutno nema ozbiljnijih i dugotrajnijih ostecenja, efekt nedavnih zbivanja nece ostaviti posljedice niti ozbiljnije ugroziti cjelokupno gospodarstvo."

'As long as there is not some kind of fundamental long-lasting impact on the infrastructure, which so far I don't see much indication of, I expect it will be absorbed relatively easily the way we absorbed previous natural disasters like Hurricane Ivan (last year).'
- "prirodne katastrofe poput Katrine, Rite ili proslogodisnjeg Ivana se dogadaju svake godine, i ne ostavljaju nikakve posljedice po cjelokupno gospodarstvo, to nisu dugotrajniji problemi, vec kratkotrajni koji se brzo i relativno lako prebrode. A dugotrajnijih problema po US ekonomiju trenutno nema na vidiku."

!Even the worst-affected states like Louisiana and Mississippi should see some benefits in time, Bernanke added.
'Reconstruction will add jobs and growth to the economy,' he said.
- "cak i podrucja koja su sad izravno pogodjena i porusena ce profitirati u dugotrajnijem razdoblju, trenutne rusevine treba obnoviti, sto znaci jos mnogo novih radnih mjesta."

:-X Bit ce gori od Greenspana. :)

- 03:52 - komentar (2) - tisak - #

srijeda, 21.09.2005.

Danasnji dan na marketu...

...a i nekoliko predstojecih tjedana mozda najbolje opisuje ova slika. Ne, salim se, ni osobno (grace period na ulaganje traje evo vec par dana, i osjecam se skroz ok :)), a ni overall ne ocekujem drasticno odskakanje od uobicajenih (i u postu prije 2 dana tj. prije FEDSa i Rite najavljenih) dogadaja, ovo je tradicionalno vrijeme kad market ide down, pa krajem godine UP sto se nastavlja u sijecnju, sad ce najvjerovatnije ici opako down, FEDSi su, gledajuci u papir, zakljucili da Katrina nije trajna prijetnja, te da ona ne moze utjecati na US gospodarstvo, ipak, sve se cini da je Rita daleko od moje pocetne procjene "uragancica koji dodju i odu svake godine", dapace, sad je 4, a jos je na moru, a znamo da uragan na moru jaca, a na kopnu slabi, ovaj je u izuzetno kratkom vremenu presao iz oluje u uragan 4ku, tj. drasticno ojacao. Afair, snaga 5, najjaca, je bio samo Andrew, makar ni on nije uspio napravit sranja kao sad Katrina, ipak, ocekuju se daljnje poplave, ako Rita ode na 5icu, i preko 4m nove vode. :((( Steta, je*ena steta, jer kao sto znamo, ostat ce siromasni, nemocni i oni koji ce pokusati iskoristiti nered te popljackati ionako siromasne i nemocne, bogati ce se snaci tj. vec su se snasli, sjeli u prijevozno sredstvo i napustili podrucje.
Opet sam skrenuo s teme, ali komentari u kojima se pita zasto opet pisem o uraganu ce bit obrisani, napisao sam cca. 160 crta objasnjenja pojmova (nastavak skole nakon P/E, EPS, ROA i ROE), zatim kliknuo da ubacim sliku, makar u pravilu ne stavljam slike u skola postove, i ostao bez posta. Sad cu ga napisat ponovo, tj. poslozit sve termine redom, od najjednostavnijih do kompliciranijih (jos necu na teh. analizu) ali u wordu pa copy/paste. :))

- 22:03 - komentar (2) - tisak - #

Rita - tiha voda brege dere (il kako vec :)

Izgleda da nisam bio u pravu kad sam rekao "Rita, jos jedan u nizu uragancica koje oni vidaju redovito svake godine" tj. tko zna, mozda i jesam, ali mi se sve cini da ce, bez obzira na stvarnu stetu, istu sigurno iskoristiti za poskupljenje goriva, makar, lagao bih kad bi rekao da ona u tom poskupljenju ne sudjeluje.
Moje istrazivanje kaze da je Texas, mjesto gdje ce Rita pokazati svu svoju snagu, najvece US nazaliste nafte, ima 26 rafinerija (oko 20% ukupne US proizvodnje), od toga 14 na obali koje su vec evakuirane. Ok, kao sto znamo, uragani su kod njih uobicajena pojava, pa su i spomenute rafinerija izgradjene tako da izdrze nalet uragana, sto znaci da sve ovisi s kolikom ce snagom Rita zahvatiti spomenute rafinerije. Vecina rafinerija je u vlasnistvu Exxon-a (XOM). Dodatni impact na cijene nafte bi mogle stvoriti dogadjanja u Nigeriji, takoder jednom od vecih izvoznika "crnog zlata", odnosno 5tog po velicini izvoznika u US. Sto je tu je, nista ne mozemo napravit (osim shortat nesto ;-X), nego cekat i plakat razmisljajuci o instaliranju plina u auto. :)

- 12:18 - komentar (1) - tisak - #

utorak, 20.09.2005.

Coffie 44

Nakon Severincice, eto i nam i Blankice, vrijeme je vec da Split osim zabavnjacko-sportskih-traderskih zvijezda iznjedri i pop-korno zvijezdu. ;) A od sutra ujutro se vracamo na market capitalizatione, OBV-e, stockhastice i ostale zamarajuce teme. Uf, ova recenica me podsjeca na ruske vijesti koje citaju gole striptizete. :)

- 23:15 - komentar (3) - tisak - #

Breaking news!!! (malcice furanja na CNN ;)



Fedsi su maloprije, nakon 10 uzastopnih podizanja kamata, povisili iste i po 11ti put, na 3.75%.

Znaci, po ocekivanju, a i po mom ocekivanju ;), Katrina nije imala utjecaja, jer su neki tvrdili da hoce, na Greenspanovu odluku tj. na odluku FEDS boarda, ipak je US gospodarstvo dovoljno stabilno, a i, kao sto smo takodjer napisali, FEDSi moraju gledati par mjeseci unaprijed, a tad vise nitko, osim obitelji tragicno preminulih, se nece sjecati Katrine. Od Rite izgleda nema prevelike opasnosti, snaga 2, max. 3 (jer tajfun dobije snagu nad morem, a izgubi na kopnu), to ih pogadja svake godine par puta, u ovo doba prevelike razlike u tlaku zraka.

Svakako, interesi (kamate) idu UP, Greenspan je odlucio smiriti gospodarstvo i inflaciju koja je krenula rasti, jedva primjetno, ali jest, vidjet cemo sto ce njegov nasljednik napraviti, jer Greenspan ide u mirovinu 31.1, a sljedeci board meeting je 1.2 (pomaknut s 31.1), sljedece godine. Glavni kandidati za nasljednika su, ne abecednim redom vec nabrojani u skladu s sansama da zauzmu mjesto chairmana:
1. Ben Bernanke
2. Glenn Hubbart
3. Martin Feldstein
..to su glavni kandidati, od preostalih:
4. John Taylor
5. Donald Kohn
6. Lawrence Linsday i,
7. Roger Ferguson.

Moram priznat da ne poznajem niti jednog od njih ;), ali vjerujem da ce im bit dobro i da ce zaradit veliku penziju. :-X

- 21:18 - komentar (4) - tisak - #

FEDSi

Trziste je krenulo UP jutros, jucer su cijeli dan svi spominjali zatvaranje short pozicija u ocekivanju odluke FEDSa koja bi potakla gospodarstvo, makar meni ne djeluje da znaju sto rade :), ali vrli investitori koriste svaki dogadaj da naprave nekakav moving.
A sto ce Greenspan (kojem je ovo zadnji meeting na mjestu chairmana, u sijecnju odlazi, a sljedeci sastanak je 31.1) napraviti nitko ne zna, saga se nastavlja, prvo se uspanice zbog rastuce inflacije (koja je i posljedica rasta cjelokupnog gospodarstva), kao prije par godina, pa podizu kamate da bi ohladili gospodarstvo te dodju pred vrata recesije, tad opet spustaju kamate, pa opet dizu, paaaa. gori doli po sto puta, kako kaze jedna dalmatinska pisma. A sto ce se danas desit, ne zna se, mozda kamate odu gore, jer je inflacija pred vratima (kad kazem inflacija nemojte se asocirat na onu nasu inflaciju, ova kad se digne 0.2%, svi urlicu, nasa je picila 200% :)), a mozda i ostanu gdje jesu, Katrina je ipak (psihicki) utjecala na stanje US nacije, a time i US gospodarstvo, kojeg pokrece trgovina.

- 17:19 - komentar (0) - tisak - #

Neki kazu ode na 11...

Primjetio sam da je ovih dana u modi dati svoje vidjenje kako ce se finishirati godina (i to mi je drago, jer kad ovih dana odem obavljati novogodisnje poslove, svi kazu "pa gdje mi vec novu godinu spominjes, ja se bio kupat prosli tjedan..), pa, po starom obicaju, zovu ko ludi 15.12, a roba putuje cca. 35 dana, sto znaci da je 20.11 "minut do podne", po tom omjeru, danas je "petnaest do dvanaest", ubrzo ce nova....Pa da nesto i kazemo tj. potvrdimo, jer koliko god se trudio, ne mogu otici mnogo dalje od OM-ovog predvidanja, il ce gore, il ce dole. ;)) Salim se, onaj tko prouci zbivanja proslih godina uocit ce uobicajene patterne, tj. klasicne tax sell prodaje (i institucionalni traderi ce se potrudit natjerat market da se ponasa ocekivano) i ostre padove marketa (do cca. 10300 dow) u 10tom i 11tom mjesecu (znan kao "setup for rally") te zatim i ocekivan year-end rally(nagli skok cijena) na kraju godine, poznat i kao "santa claus rally", ne mora bit i ove, ali support je na uobicajenim i ocekivanim razinama, resistance je oko 10700, imho, ocekujem da dodje do tamo, ali ne i preko, ipak, cuda se dogadaju.

Razlozi za Santa Claus Rally su, naravno, nepoznati, neki saljivci spominju da su pesimisti na godisnjem ili da su u veselom praznickom raspolozenju, ali izgledniji razlog je da taj rally samo zagrijavanje investitora za januar, kad uobicajeno cijene rastu, opet bez jasnog dokaza. :)

- 01:58 - komentar (2) - tisak - #

ponedjeljak, 19.09.2005.

Kolo srece - coffie part II.

Ko bi gori, sad je doli, a nasu malo skolicu cemo prekinuti odmorom tj. pricom o jednom bivsem "big wheel"-u, kako se u US nazivaju veliki igraci, o covjeku koji je bio direktor firme koja je, i jos uvijek, zaposljava 250 tisuca ljudi (da, 250.000 radnika, znaci, cca. 600.000 "ljudi na placi"), o covjeku koji je na racun firme kupio stan na manhattanu za 18 miljuna dolara, covjeku koji je dao 6.000 dolara za tus zavjesu, o covjeku koji je za proslavu rodjednana svoje supruge iznajmio cijeli otok "na mediteranu" te isti uredio i avionima dopremio goste, na racun firme, party vrijedan preko 2 miljuna dolara, a njegova supruga je danas u suzama gledala kako tog covjeka odvoze na izdrzavanje 25 godisnje zatvorske kazne, vezanog lisicama poput najgoreg ubojice, jer, kako je sudac rekao, on je lopov, on je ukrao, on je kriv, za njega nema milosti, dapace, bit ce jos jedan od primjera sto ce se desiti "velikim facama" koji pomisle da su bogovi i odluce varati market, muljati i tako zaradjivati, takvi ce poput najgorih sporkacuna, "crnjola" iz predgradja, zavrsiti iza resetaka, s tim da ce sitni lopovi iz predgradja mnogo prije izaci. Odvjetnici spomenutih su pricali kako su to rado vidjeni i cijenjeni ljudi u business krugovima, posebno zbog postenja i morala, kako Tyco (firma koju su popljackali) nece zavrsiti poput Enrona, vec ima jasan plan napretka, kako godisnje zaraduje 40 miljardi dolara i kako zaposljava nove ljude, ali prica "ja sam lovu davao 91ve, a vi bi meni sad kucu rusili zbog neke dozvole" kod njih ocito ne prolazi. Ime naseg glavnog lika je Dennis Kozlowski, njegovog pomocnika, financijskog direktora, Mark Swartz, a njih dvoje ce sljedecih 25 godina provesti u zatvoru, u najboljem slucaju, po njih, 8.5 godina, to je tako, par godina su putovali privatnim avionima, kupovali jahte, Maiore, mercedese i maybache, a sad ce stajati u redu za zatvorsku rizu. Neka, nek se zna sto ceka lopove, to je jedini put za odrzati, da ne kazem pokrenuti gospodarstvo, i nadam se da ce takav sustav sto prije doci, makar ne znam kako, do nas. Kazem ne znam kako, jer je HR jos u tuznom krugu u kojem zakonodavcima/policajcima odgovaraju lopovi i svi zive zajedno u sintezi, sretni i veseli, na racun malog covjeka.

- 22:08 - komentar (3) - tisak - #

ROA - Moras znati sto kupujes!

U pretproslom postu naslova ROE sam pisao (i obrisao) o ROA, return on assets, zabunom sam skrenuo s teme, kao opravdanje nudim vrijeme pisanja posta. :) Ako sad nesto krivo napisem, ili fulam poantu, kao opravdanje nudim sto gledam u Medveda, a kljucam po zatvorenom prozoru. :)

U clanku o ROE smo rekli da firma s vecim % ROE-a moze u stvarnosti biti opasnija, jer krije dug koji nije spomenut, ali ga zato spominjemo u ROA.

ROA - return on assets - (godisnji netto prihodi / ukupna vrijednost minus dugovanja)

Kako smo rekli, razlika izmedju ROE i ROA je u dugovanjima, ako firma nema dugovanja, ROE i ROA ce biti isti, ali ako ima dugova, ROE ce biti veci od ROA.

Vratimo se nasim firmama A i B, rekli smo da firma A ima ROE 40%, a firma B ima 25%, te da firma A, naizgled, vraca vise za ulozen novac, tj. efikasnija je, a time i uspjesnija.

Ipak, na Equity nadodajmo dugove, pa cemo dobiti

A) 500 od dionica + 500 duga = 1000. 120 dobiti / 1000 = ROA 12% (ROE 40%)
B) 800 od dionica + 200 duga = 1000. 120 dobiti / 1000 = ROA 12% (ROE 25%)

Iz prilozenog vidimo da firma A i B imaju identican ROA, ali firma A ima drasticno veci ROE, ne zato sto je uspjesnija pa s manje ulaganja proizvede/zaradi vise, vec zato sto ima veca dugovanja, a, kao sto znamo, dugovanja mogu bit vrlo opasna, ne moraju, mogu biti i ulozena u napredak, ali se u svakom slucaju skriva rizik, ili, firmi s velikim dugovima upisujemo minus.

Ono sto cemo redovito raditi u praksi je promatrati ROA i ROE odredjene firme kroz vrijeme te uocavati uspjesnost iste i pokusati na temelju toga izvuci zakljucak da li je trziste u pravu kad dionicu te firme cijeni toliko, ili je precjenjena, odnosno podcijenjena.



- 16:05 - komentar (1) - tisak - #

Jel presporo?

ne pisanje :), vec ucitavanje bloga, jucer sam se igrao s ubacivanjem pozadine i designom, trudio se da bude sto manji jer dosta ljudi koristi modem, ali mnogo manje od ovog nisam uspio. Ipak, ako je pre-pre presporo ucitavanje, odjebat cu pozadinu i vratiti boju, da ne nerviram iovako malobrojne posjetitelje. :)

- 04:15 - komentar (3) - tisak - #

ROE - Return on Equity

Ili, povrat novca (zarada), s obzirom na ulozena sredstva (novac, vrijeme, materijal,..).

ROE ima nekoliko pod-objasnjenja i nacina izracuna, ali u pravilu se radi o povratu novca s obzirom na ulozena sredstva (od dionicara), a kako smo rekli, neki dobiju dasku, tenisku lopticu i ljepilo pa zarade miljune, neki dobiju miljunsku opremu pa ne zarade nista. Razlika je u tome sto su neki uspjesni, a neki nisu, nama je cilj kupiti dionice efikasne, sposobne, odnosno uspjesne firme. Ipak, to ne znaci da ROE treba slijepo gledati jer je s istim lako manipulirati, tj;

Ili, imamo firmu A i B, vlasnistvo obe je $1000, zarada obe je $200. Firma A je izdala 500 dionica vrijednosti $1, i otud dobila $500, preostalih $500 se zaduzila. Firma B je izadala 800 dionica po $1 i otud dobila $800, preostalih $200 je u dugu.

ROE - zarada / ulozena sredstva kroz dionice

A) 200/500 = 40% (ROE=40%)
B) 200/800 = 25% (ROE=25%)

Iz ovog ispada da je firma A kvalitetnija jer je na manjem ulogu (500) zaradila isto kao firma s vecim ulaganjima (800), ali realno stanje nije takvo.

- 03:36 - komentar (0) - tisak - #

EPS - Zarada po dionici

U proslom postu smo zakljucili da bi radije imali dionice koje vrijede $5, a firma je izadala 300 tisuca dionica, nego dionice koje vrijede $20, a firma je izada 20 tisuca dionica, naravno, ako su ostali pokazatelji slicni. HINT!! - ovo nije formula, niti postoji formula, ne zapisujte u tekicu "kupiti dionice koje vrijede $5", ili "kupiti dionice s velikim EPS", ili "s velikim P/E" ili "dobrim ROE", jer cete takvim nacinom razmisljanja prije ili kasnije popusit lovu. To jesu podaci na temelju kojih, medju ostalim, donosimo odluku sto i kad kupiti i sto i kad prodati, ali su isti samo cvijet u sumi, mi moramo sagledati cijelu sumu da bi znali izaci iz iste, buljeci u jedan cvijet necemo daleko stici. Da se zna. :)

EPS - Earnings per share

Kako sama rijec kaze, to je zarada po dionici, a da bi znali koliko je zaradila pojedina (nasa) dionica (ne nama, vec kompaniji, jer postoji mogucnost da kompanija zaradu investira u sirenje posla, a da smanji, ili uopce ne isplati dividendu (na common stockove, jer na preferred mora). Tako uzmemo zaradu, to je ono kad se od svih prihoda oduzmu svi troskovi, recimo da je ta brojka 110m dolara, zatim od 110m dolara oduzmemo 10m koje se isplacuju za preferred dionice, te dobijemo netto (net) earnings. Onda ide: net earnings / izdane dionice = EPS. Firma A ima net earnings 100m i 3m izdanih dionica = EPS=33.33, firma B ima earnings 100m i 500k izdanih dionica, EPS=200. Taj podatak, EPS, nam znaci da cijena dionice ima bolje uporiste u zaradi/poslovanju firme, ali ne govori nam kako ce firma poslovati sutra.

Mozda je sad trebalo spomenuti P/E - cijenu dionice u odnosu na zaradu po dionici, npr. cijena dionice firme A je $90, a firme B $110, znaci, firma "A" P/E=2.70, firma "B" P/E=2.50. Na trzistu se cijena jedne dionice firme A cijeni vise nego dionica firme B, makar je cijena koju placamo po dionici manja kod firme A, ali je broj izadnih dionica firme A mnogo veci. "cijene dionica su kao cijene slicica nogometasa, vrijede koliko dobijes za njih".

- 02:57 - komentar (0) - tisak - #

Koliko vrijedim?

Vrijednost kompanije.

Krenuo sam pisat EPS, ali da mi ne odlutaju misli, a tlaka mi editirat stari post. :)

Imamo dionicu firme A koja kosta $20, i dionicu firme B koja kosta $5. Koja firma vise vrijedi? Ne znamo, bar ne bez podatka koliko je koja firma izdala dionica, npr. ako je..

Firma A: 20x20.000 dionica = $400.000 tj. firma A vrijedi 400 tisuca dolara.
Firma B: 5x300.000 dionica = $1.500.000 tj. firma B vrijedi 1.5 miljuna dolara.

- 02:31 - komentar (0) - tisak - #

postujte nase znakove! part I.

Mnogo puta sam napisao “proucavajte kompaniju prije no sto kupite dionice, ali i poslje, kako bi znali kad je treba prodati”, ali jos se nisam dotakao objasnjenja sto gledati tj. treba gledati sve, jer da nesto ne treba gledati, to ne bi postojalo :), ali zasad cemo se dotaknuti poznatijih pojmova.

P/E – Price To Earnings Ratio

Kao sto sama rijec kaze, to je odnos izmedju cijene dionice i zarade odredjene kompanije, mnogi analiticari se razbacuju ovim podatkom kao brojkom koja nam sve govori, ali, kako smo vec rekli, da je tako, ne bi bilo drugih brojki. Sto ne znaci da ne postoje vazniji i manje vazni podaci, ova sigurno spada medju najvaznije. Inace, dobije se tako sto se podjeli cijena dionice s EPS npr. dionica kosta $20, a EPS je 4, 20/4=5, sto znaci da je P/E=5. Ili, to je podatak koliko ljudi cijene vrijednost tj. zaradu odredjene kompanije, npr. da je cijena $8, znacilo bi da je P/E=2, ili, ljudi su spremni platiti duplo vise za zaradu, jer ipak, u bitku stvari, kupovinom dionica mi kupujemo djelic firme, a kupujemo djelic firme zato da bi ili samo dobijali profit od zarade iste, ili i upravljali istom i dobijali profit od zarade iste, to je poanta investiranja u kompanije tj. njihove dionice. A sto je zarada firme veca, to firma vise vrijedi, a time vise vrijede i nase dionice, odnosno, isplacuje vece dividente. Znaci, P/E nam govori koliko zaraduje firma cije dionice posjedujemo, tj. EPS nam govori koliko _ta firma_ zaraduje po dionici koju posjedujemo, a P/E nam govori koji je omjer zarade te firme, i onog sto je trziste spremno iz trzisnih razloga dati za tu dionicu. Netko je rekao: "dionice su kao slicice nogometasa, vrijede koliko dobijes za njih". Neki tvrde da treba traziti dionice s malim P/E jer se medju takvim kriju buduci bogatasi, usprkos tome sto mali P/E oznacava nepovjerenje prema toj dionici, dok, s druge strane, veliki P/E oznacava da je dionica pozeljna, ali najcesce i pretplacena, tj. da ljudi bez opravdanog razloga placaju za istu vise no sto ona vrijedi.

- 02:26 - komentar (0) - tisak - #

LAZES!!!

Mozes varat sebe, mislit da znas, da si dobar i da je uspjeh jedini put koji ti je namijenjen, i da ce za par godina Soros dolazit kod tebe po savjet, ali time lazes samo sebe i nikog drugog, a kako se kaze «najbolje i najlakse je budalu uvjerit da je u krivu tako sto ces ga pustit da radi sto zeli i kako zeli». Kod stock marketa je uvjerenje posebno bolno, a iskazuje se u obliku gubitka novca (ono cime kupujete auta, cure, prijatelje,..a kad ode lova,..;)).

Ponekad, jebiga, shit happens, nemogu svi zaradit, jer da mogu ne bi bilo siromasnih, ljudi bi ulagali (dizali kredite) i time zaradjivali novac. Ali, nemogu ga svi zaraditi, vec samo najsretniji, najdiscipliraniji i oni koji su spremni najvise (vremena i novca) uloziti u skolovanje.

A skolovanje, pritom ne mislim na upisivanje skole, dobijanje diplome i «sad sam skolovan», vec dugotrajnog i iscrpljujuceg trazenja knjiga, clanaka, i citanja tj. proucavanja svih tih knjiga i clanaka, kojih, bar nesto, na netu ima u ogromnim kolicinama, tako reci sve sto nam treba mozemo naci na netu, ako nista mozemo za par dolara naruciti knjigu s Amazona.
A kako je skolovanje zahtjevno, postoji velika sansa da se isto odbaci i krene po principu «pocetnicke srece», tj. kaze «sto bih ja ucio i sticao iskustvo godinama, pokupit cu hintove od nekog tko ima to visegodisnje iskustvo i kao da sam ja ucio, i dao truda i vremena». Ali, hintovi su vragovi, neki su ok i dobronamjerni, neki cisto shortanje, tj. «big wheel» trader shorta dionicu i razglasi naokolo kako je ista losa, te pokupi vrhnje od shortanja, ili nesto trece, ali takav princip trgovanja sigurno nece nigdje dovesti, tj. uzet ce sve ono sto je dao u pocetku, a u pocetku zaista moze prevariti tradera idejom da se moze fino zaraditi i bez da znas sto je ROI, ROE i sl. kratice, samo prepisuj.

Ili, hint na odredjenu farmaceutsku firmu stvarno moze biti dobar hint, trader-pametnjakovic-budalas ga moze pokupiti i zaraditi lovu, cekati da «jos malo skoci» te popusiti lovu koju nije smio izgubiti (kredit, itd..), jer jednostavno nije bio upoznat s zamkama ulaganja u tu granu industrije, nije pogledao koliko free casha ta firma uprihodi od prodaje, koliko ulaze u promociju i koliko joj se vraca zahvaljujuci istoj, koliki joj je dug itd..i koliko u skladu s svim tim ima smisao spomenuti rast cijene dionice iste (a isti se temeljio na predvidanju novog lijeka), ili zaboraviti na to da farmaceutske, duhanske i sl. kompanije mogu biti na udaru sudskih parnica i punitive damage-a tj. odsteta koje se placaju drzavi (ne tuzitelju) kao primjer sto ce se desiti kompaniji koja na trzise izbaci smrtonosan lijek.

Iako je teh. Analiza diskutabilna, moje je misljenje da onaj tko zeli biti pravi trader, prilikom odabira ulaska, odnosno izlaska iz pozicije mora baciti pogled na tehnicku analizu tj. mora detaljno poznavati istu, ma koliko to truda i vremena zahtjevalo. Tek kad se detaljno zna tehnicki analizirati, zna se odakle dobiti pravovremenu informaciju te ima dovoljno iskustva za fundamentalno analizirati, tek kad se odbaci problematican ljudski faktor sto je vise moguce (panika, pohlepa, nervoza,..), i, ponavljam jer je izuzetno bitno (kao zlicica vegete), sve to zaokruzi iskustvom, trader ima pravo ocekivati profit od svog poslovnog angazmana tj. investiranja.

- 00:27 - komentar (0) - tisak - #

nedjelja, 18.09.2005.

Upoznaj market dok jos imas lovu!

Kao sto smo rekli u prvom dijelu, na cijenu vase dionice dosta utjece trend, iako nije rijedak slucaj da u vrijeme izrazitog bear marketa cijena odredjenih dionica ide gore, i obrnuto, ali u principu u bullu dionice idu gore i bez realnog uporista (trend), isto tako u obrnutom slucaju, kad market overall stagnira ili gubi, ulagaci su oprezni pa dionice ili stagniraju ili padaju, ukljucujuci i one koje nemaju posebnog razloga za to. Ukratko, ako zelite biti kompletan ulagac, a ne Dellboy, pravac google i upisujte termine bull i bear market, istrazujte sto dovodi do bulla, a sto do beara, i kako najcesce prestaju. To, naravno, nije sveto pismo, ali treba znati.

- 21:30 - komentar (0) - tisak - #

Upoznaj sebe! ("dodji sebi dok jos imas kome") part I.

Za one koji su se tek ukljucili, ovo je blog namjenjen onima koji su kao djeca buljili u chartove i sanjali da jednog dana postanu "stockbrokeri", a totalno se navukli nakon gledanja serije "Bull" (iako je to, nedvojimo, jos jedna od US trash serija, mora se priznati da navuce :)).
Tako smo krenuli od trenutka ideje, pa do paljenja comp.-a (koji spada u osnovne alate u nasem slucaju), trazenja brokera, bilo domaceg bilo stranog, principa slanja novca na racun izbjegavajuci ogranicenja HNB-a, te objasnjenja kako zadati prvi nalog tj. objasnjenja pojmova "limit", "stop limit" itd..Ali, kako blog nije profesionalne prirode (za to imate link na hardkapitalizam-svijet opcija blog s lijeve strane), vec cisto "zajebantske" i teme su podjeljene pa mozete citati i ovu, kasnije se vratiti na stare. Ovaj dio ce imati 5 poglavlja, tj. predstavljat ce 5 stvari na koje moramo misliti prije «ulaska u poziciju», kako se sluzbeno naziva kupovina dionica (opcije, futuresa ili nekog drugog securitija).
Osim tehnicke i fundamentalne analize na cijenu vase dionice, a time i na vas iznos na racunu, vrlo bitno utjece jos jedna stvar - psihologija. Jednom sam rekao, istina, preuvelicavajuci kako ja to i inace radim :), da cijena ovisi 10% o tehnickim, stvarnim podacima, a 90% o trendu tj. trenutnom psiho-stanju investitora, ili o ljudskom faktoru, tako imamo "falling knifeove"-paniku i Nasdaq od 5000 bez ikakvog uporista u realnom stanju, ili, kako sam negdje procitao, dionice su kao slicice nogometasa, vrijede koliko ih uspijes prodat.
Takodjer, na vas racun znatno utjecu i uobicajena ljudske slabosti, neutemeljena hrabrost, neopravdani strah i, najvise, pohlepa. Pripazite na to, clearing day-ovi (vrijeme potrebno da lova od dionica koje ste prodali sjedne tj. pokaze se na vasem racunu) i daytrade ogranicenja (min $25k raspolozivih na racunu) su ponekad dobra stvar, tjera vas da "stanete na loptu" i ne donosite odluke "vruce glave".
Ne znam sto bih rekao o tehnickoj analizi, jos je nisam detaljno proucio, ali mnogi koji je proucavaju godinama tvrde da nema smisla niti proucavati istu (makar cu ja to svejedno napraviti), dapace, da je opasno jer su ljudi skloni trazenju "carobne formule" koja jednostavno ne postoji, ok, neke stvari poput zakona ponude i potraznje funkcioniraju, ali svejedno, npr. kad je dionica Enrona pala ispod $30, hrpa ljudi je krenula kupovati ocekujuci da je jeftina i da moze jedino gore, i tehnicka analiza je to pokazivala, ali...

- 20:56 - komentar (2) - tisak - #

petak, 16.09.2005.

Soli na rep

Pise danasnja Slobodna Dalmacija da je US (SEC) presudio da ekipa mora vratiti lovu, ok, kuzim za amere, ali ne kuzim kako planiraju sankcionirati gospodju Sonju, umirovljenicu iz Omisa, ako im na recenicu "znate, vratite 2 miljuna dolara i sve cemo zaboravit" kaze "screw you geys, Im going home with my 2 milions". Uhitit ce je prilikom ulaska u US? Umirovljenicu koja povremeno radi kao cistacica?

- 16:11 - komentar (3) - tisak - #

Danas...nisam radio nista...bas nista..

Probudio sam se oko podne, pojeo tost i otisao na kavu uz more, tamo se izlezavao skoro dva sata zureci u pucinu, otisao rucat i opet spavat....

Pa kad netko kaze da je zivot tradera tezak. ;)

- 03:57 - komentar (5) - tisak - #

srijeda, 14.09.2005.

Coffee

Na uredskoj zabavi mladi stockbroker upozna zanosnu plavusu, te joj se odmah krene udvarati iskoristavajuci svoje pune potencijale, sirok vokabular i umijece uveravanja, a nakon 20tak minuta zavodenja je - zaprosi. Ona ostane iznenadjena, a kako ne bi, pita ga zacudjeno "ali ne poznajemo se ni pola sata, a vi bi me vec ozenili, bez da ista znate o meni??". Niste bas u pravu, odgovori joj stockbroker, vas otac ima racun kod mene vec par godina.

Ili, ako se odredjenoj dionici drasticno digao volume i cijena, bez ikakvog poznatog razloga, kupujte, razlog cete doznati kasnije, ako vas uopce bude briga, jer dotad ste je vjerovatno vec i prodali. :)

Kao sto se moze primjetiti, s lijeve strane sam ubacio bar novih uzrecica, ali da ne ispadne sve crno, moram reci i da je investiranje u dionice nedvojbeno najisplativije ulaganje, u prosjeku, naravno, posebno ako se cvrsto drzite pravila iz lijevog boxa. Npr. banka na deviznu stednju daje u prosjeku 3-5%, godisnje, na vezanu stednju, u real-estate morate uloziti ogroman kapital, te cekati godinama ili desetljecima da se isplati rentanjem, ili da se podigne cijena, ujedno i odrzavati isti te placati porez, sto na kraju izadje ispod 10% u boljem slucaju. Kod investinga, ako ste ziheras i niste voljni gubiti, mozete koristeci jedno od osnovnih pravila "nikad ne drzi sva jaja u istoj kosari" uloziti u indexe, npr. S&P500, tako ako ulozite npr. 10.000kn, taj novac se ulaze tj. razdjeljuje na 500 firmi, te u prosjeku godisnje donosi prihod od 15%, daleko best buy ako imate visak novca koji bi htjeli rasploditi. Da sumiram za one koji nemaju volje citati, makar je za takve bolje da ne investiraju :):

Kako izgubiti novac?
- nemoj ga investirati.

- 15:33 - komentar (0) - tisak - #

Alati

Ovaj unos sam prvi trenutak zamislio kao mali imenik software trading alata, ali sam ubrzo zakljucio da o istima nemam pojma jer koristim iskljucivo Medved Quote Tracker , ok, sad skidam neki noname (Stockpredictor, tako nekako, ali na prvi pogled vidio da ce otic brze no sto je dosao), te u comp.u imam skinut Ameritradeov Advanced Analyzer, navodno mocan alat, i po onom sto sam vidio u demo-u, funkcionalan i ok izgleda, samo sto ga se mora platit ili obavit nekoliko tradeova preko Ameritradea, sto jos nisam. Dalje u compu vidim RealTick 9.2, zatim Quicken, tako nekako, CyberTradeov Pro, NYSE TradingFloor, od jucer i MS Money i jos par njih, medju njima i E-signal chart alat, vjerovao sam da je to dio Metastocka, ali izgleda nije. Metastock nije no name, dapace, to je najpopularniji alat za tehnicku analizu, ali makar sam skinuo 10tak raznih verzija s e-magareta, ne radi, niti u offline modu (ponekad proradi), ali svejedno ga nisam stigao ocijeniti. Koliko znam, nemoguce je dobiti real-time podatke bez placanja cca. 50E mjesecno, ali, po pricama drugih, alat je "must have" za svakog tko zeli primirisati tehnickoj analizi. Zasad sam na Medvedu, kad uhvatim potrebu za Metastockom, napisat cu koju rijec vise mog skromnog misljenja, mozda i poneki savjet, zasad svakom traderu pocetniku savjetujem Medved, BESPLATAN je, tj. navodno treba gledati reklame, ali u mom slucaju su iste nestale isti dan, taman kad sam poceo razmisljati o kupovini. :) Za podatke se treba prijaviti na koji free servis, a moguce se i online registrirati kod jednog ili vise brokera, dobiti free real-time feed podataka, a nikad ne uplatiti lovu, da pocetnici ne bi rekli "evo ga opet neki sta se placa". Ne placa se, a uz to je i, imho, najbolji, stvarno 10/10 s te strane, "must have" za pocetnike.

- 01:22 - komentar (2) - tisak - #

utorak, 13.09.2005.

natrag u garazu part II

Nakon sto smo prodali stolicu, knjigu iz povijesti, baku i jos par nekretnina, odlucili smo se konacno poceti ozbiljno gubiti novac.

1. Staviti novac na stol, nuzno je da ima barem 5 znamenki i da je sluzbeno sredstvo placanja u zemljama europske unije.

2. Sjeli u auto i uputili se prema Sloveniji, s putovnicom u djepu, makar granicu mozemo preci i s osobnom. Nije 100% sigurno da je potrebno imati, ali ne krecite bez nje. Naravno, mora biti valjana.

3. Otisli do poreznog ureda u Ljubljani, Dunajska cesta 22, rijecani i dalmatinci mogu ic u ured u Kopru, Ferrarska ulica 30. Porezni ured u Kopru radi ponedeljkom od 8:00 do 15:00, srijedom od 8:00 do 17:00 (pauza od 12 do 13h) i petkom od 8:00 do 13:00. Tamo pokazete putovnicu i dobijete porezni broj.

4. Otisli do banke, npr. RBA , ne znam najnovije stanje, ali mislim da su oni najjeftiniji, otvaranje racuna dodje cca. 45kn, zatvaranje (ako to toga dodje) se ne naplacuje. Porez se na placa ako imate otvoren a`vista racun (po videnju), u slucaju da imate stedni racun placate 25% poreza _na kamate_. *Cijena slanja novca u inozemstvo je 0.1% od iznosa, minimalno 30kn, max. iznos nije naveden u cijeniku, u praksi je 200E. Primanje sredstava na racun se ne naplacuje.* Ipak, npr. Ameritrade naplati $20 prilikom slanja sredstava, neovisno o iznosu, nisam primjetio da naplacuju kad njima dolaze sredstva. Za placanje je potrebno doci u RBA Slo banku, tj. nije moguce online izvrsiti placanje. Ako se sto promijenilo, provizije ili mogucnost online reguliranja racuna u SLO, bilo bi ok da onaj tko zna vise, to i kaze. :)

Banke rade u principu od 9 do 17.30, 99% njih tecno govori hrvatski jer su isti ucili u osnovnoj skoli.

- 15:25 - komentar (2) - tisak - #

ponedjeljak, 12.09.2005.

short news

Cramer je prije tjedan-dva dana (vrijeme leti) na iznenadenje dobrog dijela pucanstva preporucio strong buy (zicer po naski) na MRH, tad je bio $35. Danas je $26, a ako je sudit po reakcijama, ogroman broj "budala" je ispusio lovu.

btw., jedna od prvih firmi na kojima sam radio research i ucio pojmove je bila BBY, tako da prema njoj gajim nekave feelinge, makar znam da ne smijem. Primjetio da pada. Kazem "eto prilika za pokupit koji bucks na principu starih profica, kupi kad padne, prodaj kad se digne". Kupio 8/26 po $46.46. Nastavila padat. I dalje pada. Do 45.30. Usro se ko grlica, nakon potopa s SEB-om to mi stvarno nije bilo potrebno. Ali se odlucujem ne ustrtarit ko s SEBom nego cekat da malo prodje Katrina i da se situacija normalizira, te onda dignut bijelu zastavu. Iako je bila spremna, nisam je digo, BBY skocio, pa opet skocio, pa opet skocio i ja ga prodo za 47.75, sretan, pa gledao kako pada do 46. Nemogo vjerovat. Danas skocio na $50.70. Nisam pametan.
Jedan od rijetkih hintova koje sam pokupio, ali ne bez razloga vec zato sto je hint bio potkrijepljen argumentima. BIDU (baidu.com), kupio 8/23 za $76.56, na kraju tog dana se zatvorio na $82. Cool. Sutra pao pinkicu, pa porastao pinkicu, pa gore-dole, kazem "ovo cu ostavit, nece dole sigurno, moze samo gore", ali strah se uvuko u kosti i ode po $81.41. Danas se zatvorio na $112.40. Cool.

Ako vam ovo nije dovoljan razlog da ne kupite moguce hintove odavde, ne znam sto je. :))

Opcenito, neocekivana proslotjedna pozitiva usprkos ogromnim stetama uzrokovanih tajfunom, prosirila se i na pocetak ovog tjedna, dodatno pogurnuta velikim tradeovima tj. kupnjom Siebela od strane Oraclea (to je potaknuo overall rast software cijena, npr. Eletronic Arts +3.03), te Skypea od strane Ebaya, a i Wachovia je ponudila lovu za Westcorp i WFS finan. I blue stock (tako se zovu dionice za koje se smatra da su vrijedne i pouzdane) su napredovale, General Electric +0.45, 3M +0.71, FedEx +1.29...overall, pozitiva.

- 23:21 - komentar (0) - tisak - #

natrag u garazu

Nakon sto smo zastranili na tehnicku i fundamentalu di-analizu, vracamo se dijelu "samo za nenapredne", znaci za nas. :)

Krenimo redom (tj. pripremite misha na dugo skrolanje):

1. nakon par godina odbijanja odlucili ste popustiti, kljuknuti pinku metaamfetamina i konacno pogledati sto je to taj BLOG o kojem svi pricaju i kao prstom u govno misem kliknuti ovdje te euforicno uzviknuti "TOOO, too je ono sto ocu". A i uvijek ste bili "drukciji od drugih", pa vam je ideja da postanete stock broker ("ja san ti mala stok broker, svak dan razbijen jednu bocu stoka oglavu") dosla ko narucena, nije napeto bit ko ostali iz "ekipe" pa otvorit kafic, restoran ili razvit politicku karijeru.

Prvo sto ce te upisati u vas Internet Explorer (znam da ima i drugih, ali ovaj je pravi kapitalisticki, pa cu njega propagirati) je www.zse.hr, ili www.vse.hr to su vam hrvatske burze, nekad se nije desavalo potpuno nista, sad se desava nesto, i "kao ono" preporuca se prvo koju godinu i lovu popusiti tu, pa onda preci na US burzu.

Ako ste sad mislili rec "necu ja na hr burzu tamo samo lopovi se medjusobno dogovaraju, svak svakom kara zenu, ljubavnicu kcer, pa svi znaju sve..", jest, HR ima poseban sustav protiv insiderskih informacija, svi znaju sve, doslovno svaki dan cujem hrpu takvih informacija na kavi, bez da uopce to zelim, jer me onda vuce da ulazem u HR burzu, a, kao sto je slucaj i s 99% preostalih "ulagaca" u US burzu, ono, coolerski je ulagat u NYSE, kao ono, New York brale, ne tamo ulazes u Varazdinsku burzu, ka da su te starci na cesti nasli. ;)

Ali, ako mislite da ta shema "necu ovdi jer su ovdi lopovi" drzi vodu, ne, jer su i tamo lopovi, nije bitno tko, sta, koje boje, jel njufer, jebac ili crnac, bitno je zaradit paru, lovu, ono cime udjes u ducan i kupis Ferrarija, bez da te prodavac pita odakle ti pare, vec ti ljubi guzicu. Dapace, sto vise gledam, vidim vise lopovluka, jedina razlika izmedju nas i njih je sto ovdje nema nitko ni teoretske sanse odgovarat zbog insiderskih informacija (dapace, mislim da nije ni zakonom sankcionirano), dok tamo neki nesto malo i najebu, iako je to toliko beznacajno (imho, uhvati svakog 1000tog, kako ces dokazat da je clan nadzornog neke firme rekao susjedu inside info?), a i ako je to realno jasno, tesko se nastrada, npr. broker ove gospodje Anticevic koji je pokupio 2 miljuna dolara, je nedvojbeno svjesno usao u kriminal, ali je znao da 99% nece odgovarat, kao sto i nece, gosp. Anticevic i dalje mirno seta Omisem bogatija za 600njak tisuca kuna, a rodjak i ekipa su bogatiji za 12tak miljuna kuna. Svi sretni. To ne rade samo oni, vec i velike firme poput Chrysler-Benza, itd...Jedino tko je najebao je proslavljena Martha Stewart, koja je bila u low security zatvoru par mjeseci, zatim isla u "kucni pritvor" tj. ne smije izac iz kuce vise od 48h, a ako to prekrsi, dobije ukor ili nadje opravdanje. E, da vam ne rikne mish, ova "lekcija" ce ic u vise puta, evo neki links..

Brokeri u HR
Brokeri u HR, s VSE
CroatiaBIZ
Banka magazin

- 15:02 - komentar (3) - tisak - #

petak, 09.09.2005.

by req: indexi :)

Indexi su presjek zbivanja burzi, odnosno burzama. Eto. :) Osobno ne volim razmisljati o njima jer me prisjete na vrijeme prije 8-9 godina, kad sam buljio u njih kao tele u sarena vrata, crtao ih po hamer papiru, a da pojma nisam imao sto zaista znace tj. nisam imao pojma da ne znace nista. :) Ok, salim se, to su bitni pokazatelji i sluze tome da znamo sto se opcenito desava(-lo) na burzi u odredjenom vremenskom periodu, iz tih podataka cesto mozemo izvuci mnoge informacije bitne za donosenje odluke prilikom kupnje ili prodaje dionice. Ali, s druge strane, nista nam ne znaci cinjenica da trziste ide gore, ako nase 3 dionice idu dole, i obrnuto.

Ove s strane su tu samo zato sto lijepo izgledaju i ostavljaju dojam da radim nesto ozbiljno.

Ipak, da se ne bi dogodilo da vam u miljunasu dodje pitanje koliko dionica se trguje na NYSE, te da ne popusite lovu (ipak je najbitnije zaradit lovu), evo nekoliko podataka iz "opce kulture".

US BURZE: (kao nas ZSE, mjesto na kojem se trguje)
- NASDAQ Stock Exchange (nudi oko 3100 kompanija)
- New York Stock Exchange (NYSE - nudi oko 2800 komp., 2100 americkih)
- American Stock Exchange (AMEX) - uglavnom srednje/manje firme, opcije,...
- OTC Bulletin Board Market
- Pink Sheets (ne radi se o tradeanju porno glumicama, makar ime tako govori)

Glavni pokazatelji stanja:
Dow Jones Industrial - prati 30 velikih kompanija, relativno nepouzdan, ali najpopularniji
NASDAQ - prati 4000 raznih kompanija, imho, dovoljan i najbolji pokazatelj,
S&P 500 - kako ime kaze, 500 razlicitih us kompanija, smatra ga se nasljednikom zastarijelog Dow Jonesa. Skroz ok, iznimno popularan. Kratice znace Standard&Poor.
Russell 3000 - prati 3000 manjih kompanija, ili 2000, pise mu iza imena, bitan za one koji ulazu u manje firme (da steknemo dojam, kad u US imas firmu s 498 zaposlenih smatraju te malim poduzetnikom, tj. za firme teske izmedju 300 miljuna i 2 miljarde usd). Cijene dionica takvih firmi u pravilu se pomicu mnogo vise no dionice velikih firmi, imamo dosta tradera koji su zaradili desetke miljuna na takvim firmama.
Wilshire 5000 - prati preko 6500 raznih dionica, ali to ne znaci da je najbolji, vec da moze fino prevarit naivnog promatraca jer tu ima svaceg, nije nesto bitan, dobar dio brokera ga uopce ne prati.
NYSE Composite - presjek svih common dionica koje se tradeaju na NYSE.

Paznju povjerite Dow Jonesu IND (DJI), Nasdaqu (IXIC) i S&P500 (GSPC).


Btw., da se vratimo na filozofske teme, skrenuli smo u traku OMovog bloga ).

U US ima 380.000 registriranih "brokera", sad, ne kuzim da li misle na investitore u securityje, ili bas brokere s dokumentom za tradeanje na burzi, jer mi se cini previse za "certificirane", prije bih rekao da se radi o prof. traderima koji za zivot zaraduju tradeajuci (tako su prijavljeni u zavodu za zaposljavanje). Svakako, prosjecna (znaci kad se zbroje place svih i podjeli s njihovim brojem) placa tih prof. tradera iznosi 17.000 usd godisnje. Kad se od toga oduzmu porezi (neke drzave nemaju poreza, u ny bi otislo pola od te cifre) izadje cca. 12-14k. Za usporedbu, u NY apartman od 25-35m2 u prosjecnom dijelu grada, npr. Queensu (kao npr. novi Zagreb) dodje od $800-1200, net, kabelska, rezije,..jos bar 150-200. Vecera u prosjecnom restoranu, znaci ne ko u meksickim filmovima, ali ipak u njemu nikad necete vidjeti celebrityja, dodje oko 50-80 po osobi. Ok, stockbrokeri u NY zaraduju vise no u ostalim krajevima, ali ipak, zanimljiv "index" ili pokazatelj zivota prosjecnog stock brokera u US.

- 01:48 - komentar (6) - tisak - #

četvrtak, 08.09.2005.

bull, bear i ostalo

Stock - se jos naziva share ili equity, a spada u obitelj securityja.
Security - stock, bond, equity, share, option, futures,..zajednicki naziv za sve. Ukratko, ne zelim reci "bilo kakav financijski ugovor", jer djeluje naporno, ko da citas knjigu na faksu.

Dva su glavna tipa dionica, common i preferred. Obe predstavljaju dio vlasnistva u firmi, znaci, kad kupite 1% dionica HT-a, vi ste vlasnik 1% HT-a, te vam pripada 1% zarade HT-a, odnosno, ako HT ne isplati zaradu vec je ulozi u poslovanje, vase dionice vrijede vise, bar bi trebale, jer HT vise vrijedi. Common dionice vam daju pravo na glas, naravno, ako imate 0.0001% vas glas je poprilicno nebitan, a daju vam mogucnost i dobijanja dijela zarade tj. dividendi. Drugi tip, preferred, vam (u pravilu) ne daje pravo da glasate na skupu dionicara, ali vam daje prednost pri isplati dividendi, dapace, kompanija je duzna isplatiti ugovorenu dividendu, ako joj poslovanje te godine to ne dopusta, tu obvezu ce morati ispuniti kad zaradi novac. Ima tu i podvrsta, ali je to sad preopsirno i ne bas tako bitno. Ako firma nikad ne ode u "plus", vec bankrotira, od njenog vlasnistva se namiruju duznici po redosljedu, s tim da ce vlasnik preferred stock biti ispred vlasnika common stock. Ili, ako kupujete 1000 dionica preferred stocka, s ugovorenih $3 po dionici, svake godine ste dobili $3000 na temelju dividendi. Ako ne dobijete ove godine $3, sljedece ce te dobiti $6. Kod common shareova iste firme mozete dobiti $5, ali i $1, odluku o tome donosi uprava na temelju rezultata poslovanja. Moram priznati da jos nisam detaljno proucio "zakon" o dividendama, ali po onom sto sam se susreo u praksi, vlasnik dividende je onaj tko posjeduje dionicu u trenutku isplate dividende. Sto znaci da za pokupiti spomenutih $5000 ili $1000 ne morate drzati dionicu godinu dana, vec je mozete kupitu danas, sutra pokupiti dividendu i odmah zatim prodati. Naravno, to utjece i na cijenu dionice.

"Pozitiva osvaja svaki dio moga tkiva.." kako kaze Edo Maajka u No sikirikiju.
Bull - bik, moze se vidjeti na bikijadi u Radosicu kako pasu travu, najcesce u parovima. Ipak, kako US traderi ocito ne posjecuju Radosic redovito, njih rijec bull asocira na spanjolske bikove koje ne puca fjaka kao nase, vec na svoj "plijen" jurisaju punom snagom, hrabro naprijed, bez ustrucavanja... U stock marketu se tako naziva osoba/trader koja vjeruje da ce odredjena dionica, ili vise njih, rasti, te na temelju toga planira ostvariti dobit.
Bull market - pozitivan trend u marketu, optimistican.
Bull trap - rekli smo da kad dionice pocnu naglo rasti to nazivamo bull-om, ipak, recimo da je u ovom trenutku odredjena dionica skocila za 2% u proteklih pola sata, mi ne znamo hoce li spomenuta veceras zavrsiti na 20% vise, ili ce na 2.5% poceti naglo padati i zavrsiti u minusu. Traderi koji up od 2% protumace kao long bull, te krenu kupovati sad da ti veceras/sutra skuplje prodali, a zajebu se jer dionica zavrne prema dole na 2.6%, su upali u bull trap. Ili ugazili bull shit. :)

Deer market - zamislite jelene (ne Jelenu), iz serije "zivot na sjeveru" kako se bezvoljno vuku livadama i ulicama. To je deer market, razdoblje s malim brojem transakcija.

"ameri propadaju, evo kisa ce ih potopit, svijet ce nestat do nove godine,.."
Bear - pesimistican covjek koji ocekuje opcenito padanje cijena dionica, ok, na tom ocekivanom padu mozda namjerava zaraditi, bilo shortanjem, bilo opcijama. Ako se pitate "pa sto su sad te opcije, jel to dionica?", kliknite - opcije.
Bear market - razdoblje u kojem cijene dionica padaju, pokazalo se izrazito losim povoditi se mislju "danas sam u raspolozenju, pa nece svih 9500 dionica padati, idem ja nac koju sta ide gore", jer je mnogim pametnjakovicima pokupilo lovu, pa dobar dio tradera iskoristi to razdoblje za pisat blog. :-X Osim ako volis shortati. Ipak, kako smo rekli u pretproslom postu, shortanje moze biti vrlo opasno.

- 21:36 - komentar (8) - tisak - #

"Mehanizam" ili sistem trgovanja

:)) Prosli post sam zapoceo s temom "sistem", te odlutao na analize koje su trebale uzeti max. prve dvije recenice...

E, vec sam napisao da ne pisem knjigu, pa postoji ogromna mogucnost da prvo ucimo kako ispraviti understeer rucnom (to je ono kad vam se kotaci na automobilu vrte 30% vecom brzinom no sto mozete proci zavoj koji dolazi, a kocnica nije opcija jer bi njom samo lakse pogodili stablo, vec kombinacijom gasa i rucne kocnice prebacujete teziste kako bi prednji dio usao u zavoj, a zadnji nastavio za njim), a zatim se vratili uciti parkiranje. :) Tako sam i sad zamalo presao na oscilatore, a nismo ni pojmove "Bik" (Bull) i "Medvjed" (Bear) jos razjasnili. Necu stavljat upozorenje da ne trgujete po hintovima nadjenim na ovim stranicama jer normalan trader ne bi trgovao po hintovima Cartmana s neta, a i nece bit hintova. :)

Sistem nam je potreban da bi odagnali najcesci uzrok bankrota - emocije, bilo da su to emocije prema dionici u koju vjerujemo i kad nemamo razloga po principu "nada umire zadnja", bilo da su to "filinzi" poput onih "ma microsoft mora ic gore, imam takav osjecaj", a teh. podaci govore drukcije, bilo da je to neki treci razlog, pametno je imati "mehanizam" ili pravilo, koje drzimo izvan emocija. Prvo trebamo znati gdje i sto smo odlucili trgovati, ok, to moze bili klizanja, imho, ne moramo se slijepo drzati opcija, ako smo izabrali opcije, niti dionica, niti small cap dionica, ali bi se bilo pametno odluciti za pojedinu granu trgovine, jer je US market mega trziste, trguje s skoro 10.000 dionica, a tu su jos i opcije, futuresi, shortanje,...doslovno miljarde mogucnosti, trader samostalac ni u bajci ne moze sam kontrolirati bitniji dio svega toga. Druga odluka je koliko toga kupovati, organizirati money managament, odluciti koliko se love ima, koliko se love smije potrositi, koliko se planira zaraditi, bilo taj dan, te godine ili tog desetljeca, te u skladu s tim odabrati trgovanje, naravno da necete ulagati u obveznice ako vam je princip "sve il nista" tj. s $500 bi zeljeli doci do $5000 u mjesec dana. Zatim idu vaznije odluke, tj. kad kupovati, imati nekakve "dogovorene" principe, ne ulaziti u trade samo zato sto ste "u raspolozenju", ili vam je napeto, a trziste ne nudi mnogo mogucnosti, vec cekati priliku, ko u kladionici, ne kladiti se na baseball zato sto danas nema nogometa. Nakon kupovine ide prodaja, odluciti kad izaci iz trade, ili stati s tradeom ako smo u gubitnickoj poziciji, mnogi su spickali 20x vise no sto su trebali, sam zato sto su bili u gubitnickoj poziciji i nadali se "ma, sutra ce se vratit, molin te Boze da se vrati", a ona sutra skroz potone, a mi cekamo, cekamo...ili kad izaci iz tradea kad smo u dobitnoj poziciji, kako OptionMaster kaze "ako izadjes s malim dobitkom, sigurno neces bankrotirati, ali ako cekas veliki dobitak, postoji realna mogucnost da ces bankrotirati". Taj "mehanizam" se, bar ljudi tako govore, pokazao dobrom opcijom, jer su mnogi shvatili da su bili strasljivi kad su trebali biti hrabri, ali i obrnuto, hrabri kad su trebali biti strasljivi. Rezultat toga je bankrot. Naravno, ne postoji formula za uspjeh (da bar je :)), vec svako treba u detalj analizirati, postavljati svoj mehanizam i ako donosi dobit, drzati ga se, ako ne donosi - mijenjati ga. E, da ne ispadne kao "velike misli big chiefa Cartmana", npr. jucer sam ispravio svoju prvu veliku gresku, klasican mehanizam kaze da ako se ima $1000, taj novac ne ulaze na racun vec s njim kupi knjige, inace ce se najvjerovatnije potrositi, a knjige necete imati, te da se NAJMANJE 6 mjeseci, to je najmanje, optimum je godinu dana, a jos bolje od godinu je dvije godine, prije real tradea radi paper trade, ali ne po principu "za 2 dana istice 6mj. idem na real", vec da se paper tradea dok niste potpuno sigurni u sebe, te svejedno usprkos sigurnosti tradeate samo novac koji mozete izgubiti.
Tradeanje je kruh s 17 kora, od kojeg se moze ultra fino zaraditi, ali i sve izgubiti, hocete li biti u prvoj ili u drugoj skupini ovisi jedino o vama.

- 16:36 - komentar (1) - tisak - #

Fundamenalna i tehnicka analiza (was: Idemo dalje - sistem)

P.s, ili - pre scriptum: makar mislim da sam vec negdje napisao ( a ima previse teksta za pretrazivanje :)), cilj bloga nije pisanje strucne knjige, ne samo zato sto nemam znanje za napisati knjigu (oni koji s vremena na vrijeme procitaju koju "strucnu" knjigu domacih autora znaju da neznanje nije prepreka :)), vec cinjenica da je vec sve receno i napisano, na netu se vrlo lako mnostvo tekstova i how-to publikacija, pa ne vidim svrhu otici npr. na www.investopedia.com te od tamo prepisivati ili prepricavati tekstove, djeluje mi kao "prodavanje pameti". A nista novo nije moguce izmisliti, pokusaj neceg takvog bi bio smijesan i nimalo zanimljiv. Zato pisem iz zabave, dosade, sheme,..sto u neku ruku i jest osnovna smisao postojanja bloga ilitiga, kako su nasi preveli "online dnevnika".

Ok, dosta sr*nja, amo na posao.

Dvije su osnovne metode proucavanja (analiziranja) dionica, tehnicka i fundamentalna, moze se kombinirat i "tehnimentalna". :) Ukratko, fundamentalna se bavi analiziranjem kompanije, tehnicka analiziranjem cijene dionice. Sad ce te pitat "pa dionica je dio kompanije?!?". Jest, ali kako i samo ime kaze, fundamentalna, osnovna, temeljna, basic, kardinalna....znaci gledamo financijske podatke kompanije, razmisljamo kuda ista ide na nekom osnovnom principu (proucava se cijeli sektor, npr. nakon Katrine se ocekuje da bi sektor koji se bavi rasciscavanjem i gradjevinom trebao napredovati, ali razmatra se i to hoce li cjelokupno trziste uci u recesiju te koliko bi to moglo utjecati na firmu koju analiziramo), naravno, pri odlucivanju se koriste i podaci o poslovanju firme, koliko je ista zaduzena, da li troskovi iste rastu ili padaju, koliko se ulaze u marketing,..i jos hrpu sitnica poput slanja maila odvjetniku ili PRu te firme s pitanjem da li se protiv iste vodi kakav postupak.., a sve da bi pokusali doci do krajnjeg zakljucka - gdje ce ta firma biti sutra, ili za godinu dana. Jedna od osnovnih prednosti fundamentalne nad tehnickom se uzima to da tehnicka objasnjava zasto je nesto bilo tako proucavajuci sture podatke, a nije bas najbolja u ocijenjivanju sto ce se desiti sutra, ili, ako na temelju proucavanih podataka i dodje do nekih ideja, tesko je reagirati dovoljno brzo. Neki od "čača" stock tradinga poput Warrena Buffetta koriste fundamentalnu analizu. Svakako, bez obzira koju analizu izabrali kao osnovnu, tehnicari koriste i fundamentanu, kao sto fundamentalci koriste tehnicku da bi provjerili/potvrdili svoje predvidanje ili odluku.

Tehnicka analiza, kako sam vec napisao, se bavi "dionicom". Ukratko, trgovina na ovom svijetu se odvija od vremena Kaina i Abela, tehnikalci su uvjereni da sve sto se moze dogoditi u buducnosti je vec zapisano negdje u proslosti, samo treba uociti indikatore te ih primjeniti u sadasnjosti, ili buducnosti. Da ne idem previse siroko, post o oscilatorima i chartovima opcenito cu ostaviti za drugi put, overall, bit tehnicke analize tj. gledanja u chartove (kao kad doktor gleda u nalaz) te uz pomoc raznih principa i citanjem chartova dolazimo do zakljucka gdje bi dionica trebala biti sutra, npr. mi iz Hr mozemo "voljeti" dionicu Plive, nadati se da ce sutra ici gore i biti zapazena na trzistu, ali ako smo tehnicari, a chart govori da dionica nema perspektivu, necemo je kupiti.

E, da spomenem i "double top", pojam koji je spomenuo Bijeli Mish, jer, na moje iskreno cudenje :), counter pokazuje da nas dvoje nismo jedini koji citamo, radi se o tehnickom pokazatelju kad graf prikazuje slovo "M", dionica je dvaput dotakne vrh (peak) na priblizno istom nivou cijene, ako ga ne probije, najcesce nakon toga izrazito padne, dobar trenutak za shortanje koje smo spomenuli u proslom postu.

- 14:49 - komentar (5) - tisak - #

srijeda, 07.09.2005.

shortanje - samo za ultrahipersupermega pocetnike!!

Primjetio sam da je kolega s trade.bloga zapeo na toj, za vecinu davno prevazidjenoj temi, ali kako je svak jednom bio pocetnik nema stete da utrosimo koji kb i na to.

- smatrate da ce cijena stanova pasti kroz sljedecih mjesec dana, a vas kolega koji je odselio u US ima stan viska od 100m2 koji se trenutno cijeni 200k E. Zamolite ga da vam posudi/iznajmi stan na mjesec dana. Prodate taj stan za 200k E. U sljedecih mjesec dana zbog poticajne gradnje cijena stana padne na 150k E. Ponovo otkupite taj stan za 150k E, vratite ga prijatelju, a u djepu imate 50k E viska, bez da ste ulozili 1 kn. Ok, platite prijatelju najam za mjesec dana 500E, i ostalo vam je cistih 49500E.

Naked short - kako se radi o prodaji posudjenih dionica (znaci nemamo ih), shema naked shorta je da se dionice prodaju po bagatelnoj cijeni, npr. sutra ujutro otvorite mostich i ugledate da se dionica zlatnog rata prodaje za 5kn/kom, a do jucer je vrijedila (ionko sitnih) 30kn/kom. Naravno, uspanicite se i pokusavate je prodati sto prije, ocekujuci konacni krah, kako ih i ostali pokusavaju prodati, na kraju kupujete od drugih dionice za 0.50kn/kom i te dionice vratite onome od koga ste ih posudili.

Zajeb se desi ako ne bude poticajne gradnje - ne padne vrijednost, pa taj stan morate otkupiti za npr. 220k E, a prodali ste ga za 200k E, jer ga morate vratiti prijatelju, te jos platite najam 500E.

Eto, samo umjesto stan ubacite naziv "dionica xyxy" ili "dionica GOOG" i to je to. :)

Naravno, morate imati prijatelja s stanom viska, ili brokera s dionicom viska koju vam moze posuditi.

BID - iznos koji kupac nudi ili, dosli ste na pazar auta i vlasniku Clia kazete "evo ti 5000 eura za auto".

ASK - iznos koji prodavatelj trazi, ili vlasnik Clia kaze "nedam ga ispod 5500 E, to je zadnja"

LIMIT SELL- zapili ste se u subotu navecer s ekipom, pa ste u nedjelju ujutro poslali zenu na pazar auta da proda vaseg Clia, i rekli joj "cijena je 5500E, ni pinkicu manje", ali je zena glupa, pa je dosao covjek i ponudio 4995E, a ona ga je odbila, te niste uspjeli prodati auto zbog 5E.

STOP (LOSS) - otisli ste raditi u Njemacku, i rekli zeni "slusaj, cijene auta padaju, kako sam ja u Njemackoj ne mogu reagirati, pa ako cijena naseg Clia padne ispod 5000E, odma ga vodi prodat". Ali, zena je glupa, pa kad cijena padne ispod 5000E, ona ga odvede na pazar i proda najboljem ponudjacu, kako je taj dan bila kisa, pojavi se neki cica te iz zajebancije ponudi 3000E, a ona ga proda, tako joj je naredjeno.

LIMIT (BUY) - vratili ste se iz Njemacke i treba vam auto, ali ste se pri povratku zapili s ekipom te opet poslali zenu da u nedjeljno jutro na sajmu kupi nov auto, Audi A6 2.5TDi za "max. 15k E, ni euro vise". Pojavi se spomenuti Audi za 15.100E, ali ga zena ne kupi, pa ostanete bez dobrog auta zbog 100E.

P.S. potpuno mi je jasno da moj stav mnogima moze znaciti da imam miljune koje trgujem, ipak, nije tako, dapace, mislim da bi netko s ogranicenim sredstvima trebao mnogo lakse shvatiti o cemu pricam kad spomenjem da je neisplativo ulagati s malo novca. Pojam "malo novca" se razlikuje od covjeka do covjeka, ali kad se osvrnem oko sebe i pogledam kolege na faxu vidim da vecina 4g skuplja za cd player od 1000kn, ljudi rade mjesec dana za 3000kn, VSS-ovci za 5-7k s kojima moraju mjesec dana prehranjivati obitelj. U skladu s tim, vidim da je 18000 kn, koje sam kao simbolicnu cifru ulozio u GOOG, ustvari ogromna cifra koju mnogi nemaju. Onda vidim da je GOOG danas "eksplodirao" s obzirom na njegovo klasicno kretanje, te vidim da sam u proteklih 10tak dana, kupujuci isti po $278, a prodavajuci ga danas po $290, popusio preko $200. Kako popusio? Fino, $200 gorivo (makar nije izravno povezano, te novce vise nemamo u novcaniku) i troskovi do Slo uloziti 18k kn, provizije na transakciju, te provizije brokera jos $150, ukupno $350, zarada od uspona GOOG-a, $110, ili = $240 cistog gubitka. Na 18k kn ulozenih.

- 19:24 - komentar (2) - tisak - #

Vrijeme je da se krene..

Pa, krenimo. :) Kao sto naslov kaze, a sadrzaj pokazuje, cilj ovog bloga je bila moja zelja da podjelim svoja iskustva, tj. iskustva pocetnika na US marketu, pisano rijecima pocetnika, bez uvrnutih fraza i zelje da se koristenjem istih pokazem pametniji. :) Ali, nakon intezivnijeg/ponovnog citanja blogova s slicnim sadrzajem, primjetio sam da na njima pise mnogo vise toga no sto sam uspio uociti prvim pregledom/citanje, pa sam djelomicno izgubio volju, sto je rezultiralo pisanjem sadrzaja koji ima veze s svim, osim s marketom. Ipak, pokusat cu, kome se ne svidja, moze mi dat jedinicu, necu se zalit direktoru. :) Skola pojmova ce krenut kasnije, to ce ukratko bit prikupljanje i prilagodjavanje informacija s nekoliko strana (yahoo, investopedia.com, fool.com, CBOE,...), kako ne bi morali ceprkat po svim tim siteovima, kad ja vec nemam pametnijeg posla. :)

1. Imamo lovu koju ne zelimo izgubiti, bar ne bez borbe. Odlucni smo riskirati u svrhu zarade, ali ipak ne krenuti "grlom u jagode", niti nepripremljeni vrludati ko guske u magli. A znamo i da kad investiramo, ne moramo investirati sve u dionice, vec postoje razni vidovi investiranja, npr. moj stari, on je priprost covjek koji se ne kuzi u "kompjuktere", dapace, cesto kaze "dok toga nije bilo vise se radilo", ali usprkos svom ogranicenom znanju prije 10-15tak godina je pokupovao nekretnine koje sad moze prodati za 5000% veci iznos. Ili na tim nekretninama izgraditi stambeni prostor cija ce ga gradnja izici cca. 250-300e/m2 + 250-300e/m2 papirologija (ukljuceni "dodatni troskovi"), te oko 20e/m2 marketing i stuff (da vas ne zbuni 20e, kad se to pomnozi s npr. 4500m2, izadje 700.000kn oglasavanja), a prodat ce ih, i to vecinu unaprijed, za cash, po 2000-2400e/m2. Naravno, do toga treba doci, danonocno raditi, cijeli zivot biti izlozen problemima i riziku propale investicije (npr. gradjevina na Bacvicama se rusi, Ivanisevic tvrdi da je na nekretninama izgubio preko 10 miljuna E..)..opet sam zastranio.. :)

- cash u banku. 4-6% godisnje, neisplativo, ali rizika nema, tamo se trenutno nalazi 80% mog portfelja, bolje da tamo ceka pravi trenutak, nego forsirati situaciju te izgubiti novac, poput ogromnog broja ljudi, to sto isti ne vicu po ulicama ne znaci da ih nema, jer kako kaze stara narodna "snazan sin je ocev ponos, berlav sin je majcina sramota".
- stambena stednja. Nisam poblize upoznat, ali, koliko sam kuznio, radi se o manjim iznosima ulaganja, preporucam onom tko nema stambenog prostora.
- obveznice. Manji rizik, manja zarada. Mislim da je ok za pocetnike koji imaju novac, ali ne i dovoljno ideje kako ga pravilo uloziti. *Stranac ne moze ulagati u US drzavne obveznice*.
- dionice*
- opcije. Ovo bi preporucio samo onima koji imaju novca za kojeg nemaju ideju gdje bi ga potrosili, htjeli su ga dati Caritasu, ali im Brajsa nije omiljen lik pa su ga odlucili potrositi nekako drukcije, a ekipa iz kockarnice im nije napeta. Salim se, i sam planiram staviti 1-5% portfelja nakon sto prodje "one year rule" koji je poceo trajati od prije mjesec dana.

* Ovo cemo malo prosiriti, kao sto znamo imamo
- small cap - mala kompanija, nema odredjene vrijednosti, ali u pravilu se tako naziva kompanija vrijedna (market capitalization) izmedju 300 miljuna i 2 miljarde USD. Banke, mirovinski fondovi u pravilu nemaju dopustenje ulagati u ovakve "rizicnije" kompanije. U praksi je poprilican broj ljudi stekao bogatstvo na "small cap". Za mjerenje "performansi" postoji index kojeg mozete vidjeti s lijeve strane, Russell 3000.

Kad sam naceo temu, da odmah podjelimo firme po vrijednosti kapitala, kazem, nije zabetornirano pravilo:
Mega Cap: Market cap of $200 billion and greater
Big/Large Cap: $10-$200 billion
Mid Cap: $2 billion to $10 billion
Small Cap: $300 million to $2 billion
Micro Cap: $50 million to $300 million
Nano Cap: Under $50 million
..najcesce se koriste 3, small, mid i large (preko 5b).

A kako mi nedostaje vremena, s obzirom da sam opet otisao presiroko, zavrsit cu ovim za danas. :)

Portfolio A:

1) Dionice....60%
2) Obveznice....40%

Portfolio B:

1) Domace dionice....40%
2) US dionce....40%
3) Obveznice/fondovi....20%

Portfolio C:

1) Large Cap...........10%
2) Small Cap............20%
3) Small Cap Value....30%*
3) Obveznice...........40%

*"podcijenjene" dionice, ili one koje se cine takvima, rizicno ulaganje.

Podcijenjena dionica (jer trziste cesto reagira impulsivno, neka losa vijest koja u biti stvari ne moze ozbiljno uzdrmati kompaniju uspanici dionicare (shareholdere) koji prodajom sruse cijenu. Nekoliko je nacina uocavanja takve dionice, npr. odnos isplacene dividende i vrijednosti dionice (dividend yield), koji se kasnije zbraja povratom na ulozeni kapital u dionicu (ROE - return on equity),..ali o tome cu vise nakon sto se s lijeve strane pojavi menu s linkovima koji ce objasnjavati pojmove.

- 16:37 - komentar (4) - tisak - #

utorak, 06.09.2005.

INVESTITOR

*Investirati - uloziti kapital u neki posao, uciniti investiciju. B. Klaic.

Primjetio sam odredjen broj ljudi koji se bavi investiranjem, ili bar pohadja blogove/forume s tom tematikom, smatra da za investiranje nije potreban (znacajan) kapital.

Kratko i jasno - NE. Potreban je kapital, i to u slucaju dionica - znacajan kapital, pritom mislim na iznose od par miljuna kuna, ako govorimo o ozbiljnom investiranju od kojeg ocekujemo da nam donese kruh svaki dan. Sad ce netko reci "pa mozemo investirat u opcije", to je s jedne strane istina, ali s druge strane jos veca laz. Priroda nas je naucila da, kako ameri kazu "there is no such thing as a free lunch", tj. nema lake love, na svijetu je 7+ miljardi ljudi od kojih vecina daje svoj fizicki i psihicki maksimum kako bi dosli do novca, neki za prezivjeti, neki za kupiti vecu jahtu, nebitno, vazno je da ga zele svi, a priroda nam kaze da ga ne mogu svi imati. Opcenito receno, ali, imho, ocrtava ono sto zelim reci, tko zeli i moze shvatit - shvatit ce, tko ne zeli, kako mu drago.

Ne zelim ovim tekstom izazvati reakcije te braniti stav "nemoguce je zaraditi", jer bih i sam bio presretan da nisam u pravu, da je s $150 ulozenih u opcije moguce u 45 dana zaraditi $1500, odmah bi poslao Optionmasteru ili nekom tko se poput njega profesionalno bavi ulaganjem, ne $150, vec $150k (makar ih posudio u zelenasa) te se dogovorio da nakon 45 dana on od zaradjenih $1.5m sebi uzme miljun, a meni posalje preostalih $500k. Odnosno, ostavio bih mu $500k da ih ulozi i zaradi $5m. :) Ali, jeb*ga, nije tako, ovo malo iskustva sto imam, usprkos tome sto sam ocekivao "kruh s sedam kora", mi govori da ih ima 17, ne 7, ok, proteklih nekoliko dana je bilo uspjesno, posebno danasnji kad sam ocistio GSX, napravio dobar posao s BBY i OSIP-om, nesto slabiji na JMDT zbog simbolicnog uloga, te dobro popusio na SEBu zahvaljujuci neiskustvu, na 500k kn u razdoblju 28.8-6.9 bio u plusu cca. 10k kn (kad oduzmem provizije), sto se pokazalo odlicnim jer sam nakon rijesvanja SEBa bio u minusu taj iznos, od tad su i GOOG i BIDU povukli. Ok, tu treba pribrojati hint za JHGG koji nisam prihvatio a u medjuvremenu je otisao s 4.05 na 5.54. E, znaci 10k na 500k, sto znaci 1000kn na 50000kn ulaganja i strahovanja. Ostavit cu svakom ponaosob da ocjeni isplati li se riskirati 50000kn za par tisuca kn mjesecne zarade, tako reci, u najboljem slucaju?


Ponavljam, ne zelim reci da oni koji nemaju 500k zaborave na investiranje i uhvate se prikladnijih poslova, dapace, prije bih rekao da zelim prenjeti svoje iskustvo kako se pocetnici ne bi razocarali kad sami ustanove ovo sto pisem te odustanu od daljnjeg ucenja ili, kako sam napisao na HK blogu, (ali mi je kolega uletio u sobu da moramo ici, pa sam closeao comp. i izgleda izgubio komentar (iako i blog.hr kasni s kuzenjem, pa..)), covjek visok 170cm mora prihvatiti da _najvjerovatnije_ nece postati profesionalni NBA kosarkas, ali to nikako nije razlog da ne trci za loptom i vjezba, vjezanje mu sigurno nece naskoditi, dapace, ali mu mogu naskoditi nerealna ocekivanja. Naravno, covjek visok 170cm nece narasti na 200cm, dok siromasan moze postati bogat, ali se mora naoruzati ogromnom kolicinom volje, odricanja, znanja i strpljenja.

UF, opet filozofiram u svih 16. ;)

- 18:23 - komentar (9) - tisak - #

ponedjeljak, 05.09.2005.

Hard Kapitalizam - sreca ili zlo?

Krenuo sam pisati post na temu iz naslova potaknut raspravom na Hard Kapitalizam blogu, ali i grafitom koji je jutros osvanuo u mojoj ulici, te clankom na koji sam naisao u medjuvremenu, a skoro u potpunosti ocrtava moje stajaliste.

Ovo ljeto u prilicnoj mjeri burno i puno razlicitih tema i dogadaja, a ponovno se aktualizirala i privatizacija, privatizacija na hrvatski, balkanski nacin, koja ponovno pokazuje svoju traljavu i lopovsku formu koja zasigurno ne može zadovoljiti ovo naše drustvo.
I umjesto socijalne drzave koju su pricali da ce napraviti, napravili su bezosjecajno drustvo socijalne raslojenosti, socijalnog nezadovoljstva, materijalne nesigurnosti i obespravljenosti. Cini mi se da je u ovom trenutku dosegnuta kriticna masa toga nezadovoljstva i da iziskuje da se ponašanje u pogledu privatizacije mora bitno promjeniti. Ono što je do sada potiho spominjano treba jasno i glasno reci i ono što do sada nije napravljeno treba napraviti, ali na jedan daleko korektniji i ljudskiji način.

Tvornice i poduzeca treba (pro)dati radnicima, zaposlenicima, ali nikako kao samoupravljacima i proleterima, vec kao dionicarima! Ono sto je do sada napravljeno, bez obzira i na nalaze državne revizije, brojne komentare, sumnje, primjedbe na nezakonitosti u dosadašnjim procesima privatizacije, ocito je da su odredjena poduzeca tu svoju transformaciju dozivjela. No preostala, brojna imovina u vlasnistvu drzave sigurno da se moze na ovakav nacin puno pravilnije i korektnije rasporediti, sigurno da su zaposleni u takvim tvornicama, poduzecima u stanju odgovorno voditi brigu o toj imovini. Netocno je da je drzava apsolutni vlasnik svega sto je u ovoj zemlji stvoreno (godinama se od primanja gradjana odvajalo za izgradnju infrastruktura, a od djelatnika upravo za daljnju izgradnju i sirenje istih poduzeca!), a minuli rad ljudi koji su u određenim sredinama desetljecima radili mora se na odgovarajuci nacin honorirati. O procesima privatizacija treba voditi racuna, treba biti osjetljiviji i treba sprijeciti daljnju tajkunizaciju na hrvatski nacin!

Mislim da bi tema trebala biti posebno zanimljiva splicanima, jer znamo da su na zadnjim lokalnim izborima, tako reci, pobjedu odnjeli zastupnici poduzetnicke liste ciji su glavni prijedlozi privatizacija komunalnih poduzeca te otvaranje prometa preko splitske rive, pravdajuci taj postupak time da su hoteli, sadasnji, ali i oni koji se ocito planiraju graditi, prometno lose povezani s splitskom lukom te zeljeznickim i autobusnim kolodvorom. Ne zelim pretpostavljati, pa cu prepustiti svakom osobno da pretpostavi zasto bi clanovi poduzetnicke liste, vlasnici nekoliko velikih splitskih poduzeca, zeljeli privatizirati komunalna poduzeca koja su trenutno u vlasnistvu grada, te da li smijemo dopustiti unistavanje splitske rive zato da bi hoteli ciji su vlasnici najcesce uvijek iste osobe, goste umjesto 15min vozili do hotela 5 minuta.

Kapitalizam DA, ali s mjerom.

- 16:09 - komentar (12) - tisak - #

nedjelja, 04.09.2005.

Svi putovi vode u.... Koteks! ;)

U ovom slucaju ce primat Koteksu (splicani je poznaju kao (bivsu) poznatu robnu kucu, i reklamu Prave Kotke) oduzet Rim, i moje vidjenje istog.

Kao prvo, u Rim je potrebno doci preko ostatka Italije, najbolje sredisnjeg ili juznog dijela, nesto po principu "nakoj yuga ti je i Clio zakon", makar Rim ne bi uspoedio s Cliom, dapace, grad me odusevio, ali ostatak IT me, sto vise vremena provodim tamo, sve vise rastuzuje, siromastvo, opca apatija, nezadovoljstvo,...se osjeca na ulicama i u svakodnevnom zivotu mnogo vise nego u HR, u Anconi doslovno nema kafica, usred ljeta nema zamora (Ok, Rimini izdvajam), kafici su u 99% slucajeva zastarijeli tj. losije uredjeni nego kafici po dalmatinskoj obali, u vecini gradova je doslovno lutrija naci normalan kafic, tj. kafic uopce. Nema ih. Zvuci nevjerovatno, ali je tako. Rim je, kazem, drugi svijet, hrpa ljudi iz raznih krajeva svijeta (najvise vidim kineze :)), u metrou se najmanje govori talijanski, skoro ko i hrvatski, ali metro je, imho, veliki rimski minus, samo su dvije linije (ok, pao sam pod utjecaj "kenjavaca", meni 2 linije odgovaraju, ne ko London s miljardu,.a izgleda sam jedini :)), smrad, vrucina, bljak..Autom se...moze doc, ako se ima malo smisla za voznju, nije bas kako se prica, treba pazit ali nista neizvedivo. E, 1/3 skutera na splitskoj rivi vrijedi (materijalno) vise nego svi skuteri zajedno u Rimu, motora nema uopce, u mjesec dana sam vidio par Horneta. Kava je relativno skupa, najskuplja u okolici Vatikana, ali je konobar shema, odma pita sta je s Hajdukom, kaze da su mu zadali pakla navijaci kad smo igrali s Romom, pocistili cijeli kafic..a medju najeftinijima na Terminiju, zeljeznickom kolodvoru, ali je samoposluzivanje. I drugje je samoposluzivanje 20-30% jeftinije. Glavni punktovi se mogu obic u 30tak minuta hoda, osim Vatikana do kojeg treba ic metrom.

P.S. post sam poceo pisat s ciljem komentiranja klima uredaja po fasadama dioklecijanove palace, reklame na rivi itd..ali su mi fotke koje sam htio ubacit na backup dvdu kojeg sam izgubio (da, znam).


- 16:40 - komentar (5) - tisak - #

*dodatak* zasto mi svi postovi ispadnu dugi?

Poceo pisat komentar na nekom blogu i shvatio da cu zeni zauzet pola stranice, jedan je otiso, drugog sam canceliro (bar mislim), pa uvaljujem komentar ovdje..

Ok, ja znam da izgledam namrgodjeno i to mi odgovara, a i nemam nikakvu zelju upoznavati ljude na cesti, mislim, nemam nista protiv poznavanja ljudi, ali ti chic-chatovi s prodavacicom novina o modi, penziji i smislu zivota mi nisu napeti, dapace, popizdim na staru kad idem platiti gorivo, a ona u medjuvremenu upila lika na pumpi o sansama da pumpa eksplodira zbog ljetne vrucine. Isto tako timski rad, ako si svoje pocetke radila u obiteljskoj firmi, moze ti se desiti da krivo shvatis timski rad, jer u (normalnoj) firmi ljudi ionako rade svoj posao, pa se nije problem dogovoriti sto je ciji dio posla te raditi bez da imas pretjerane kontakte s drugima, tamo te nece nitko cijepiti jesi li toplo obucena, jesi li pojela juhicu, kakva ti je frizura, sto moja draga stara neprestano radi. Ili, otpilim u US, evo ti nje tamo za mjesec dana, pitam je koji sad kua, place da nema para a spicka 2k E na kartu, kaze "to je od moje stednje, ne mogu te zbog novaca pustit da umres". Jes ba, umro sam od gladi, zadnjih 8 godina konstatno zaradujem 10+ k kn, a nisam sposoban pofrigati jaja, skuhati manistru ili, na kraju krajeva, otici u restoran. Ali eto, mater.

Kako uvik ispandu kilometarski postovi, makar uvik kazen da necu, tvoj tekst me potaknuo da nesto napisem, pa da ne prepricavam.... To dispet: nije vani cvijece, dapace, najcesce je situacija ocajna, i taj potez se isplati samo onima koji su gladni kruha u HR, pa im je svejedno gdje bili gladni. Ja sam, tj. jos imam, priliku otici u US, na prvi pogled bi svak "dao guze" za takav posao, uredski, preko veze, naravno, ali, kad sve zbrojim, u HR imam sta jesti, dapace, imam svoju sobu, svoj kompjuter, svoj dsl, svoj auto,...u US bi s placom koju mi nude ($32k, za usporedbu u New Orleansu je prosjek $17k) bi morao zivjet u predgradju, kao da zivim u Samoboru, a radim u ZG, a i usprkos tome ne bi mogao imati svoj stan (tj. bi, ali bi bio u skripcu s lovom), vec bi morao imati cimera, u principu su to indijci ili sl. krajevi, najvjerovatnije ne bi imali dsl, ni televiziju, a spavali bi u krevetima na kat. Kad sve stavim na papir, trebao bih biti stvarno prokleta nenormalna budala da odjebem kave na splitskoj rivi za tu patnju u stranoj drzavi gdje si "jos jedan sporki balkanac".

- 02:59 - komentar (10) - tisak - #

subota, 03.09.2005.

Traderski put...

Dan prvi - primjetite da se nesto cudno dogadja, dok vasa ekipa pijana baulja ulicom u potrazi za necijim krivim pogledom, vi stojite doma i buljite u grafikone koje qrca ne kuzite, a ako i kuzite kojim cudom sto je nacrtano, sigurno nemate pojma nit priblizno kojim postupkom odredit koja ce cijena bit sutra, ali je cool, pa buljite. Naravno, o tome nikom ne govorite.
Dan 31. - polako pocinjete spominjat dionce, ali iskljucivo nakon litre crnog jure dok s ekipom ispijate kiselo vino ispred kronerskog ducana u kvartu. Svi vas cudno gledaju i podsmjehuju se.
Dan 32. - svi vas sprdaju i smiju vam se, po ulici vas zovu "djes ba broker, dje ti je djetplejn", a i starci primjecuju neke promjene, caca pita "koji kurac po cijeli dan drkas zatvoren u sobi". Ti mu kazes da ne znas kako je to bilo u njegovo vrime, ali da ti drkas svoj.
Dan 32, popodnevni sati - svi koji su se smijali sad odbijaju priznati da su vas ikad poznavali, ignoriraju vas, izbjegavaju vas, vi izbjegavate izlazit iz sobe, po cijeli dan buljite u metastock...i tako prolaze dani sve dok....
Dan 54657. - dida je umro i ostavio vam kucicu na selu koje se zove Hvar, u centru grada i vi ste istu prodali za 400k E.
Dan 54657. - 15min poslje - stavili ste svu lovu na vas Ameritrade racun, i vise necete plakat zbog $15 koje im placate makar ne trgujete nista jer nemate para, jebiga, i snovi se placaju.
Dan 54658 - popusili ste pola love, preostalih 200k prebacujete na racun i placate 2% provizije bankama, znaci 4%.
Dan 54659 - kupili ste bmw M5, svako malo gledate u gace i pitate se "pa koji kurac me ovoliko muskih kuva, dobro da iman picku pa oce prcit, ali?!??!!".

P.S. bez zajebancije, jos nisam upoznao (sto znaci da odjebavam one "ja sam s $10 dosao do 10 miljuna, kupite moju knjigu") tradera koji vrijedi necem a da nije imao znacajna financijska sredstva, u 99% slucajeva bas od prodaje djedovine.

- 15:22 - komentar (1) - tisak - #

petak, 02.09.2005.

Pocetak

I put od 1000 milja zapocinje prvim korakom, jest da je isfurano, ali je istinito, i dokazano moze pomoci. Covjek se na svom putu susrece s raznim teskocama i jedino upornost moze donjeti korist tj. donjet ce je. DOKAZANO. Jer vrijeme ce proci htjeli vi to ili ne, samo je pitanje sto smo uradili. Znam, mnogi kazu "uradit cu ovo, ono, ima vremena..", ali onda bacim pogled na npr. 2000, sjecam se kao da sam je jucer slavio, i pitam se sto se promijenilo. Ok, makar sam daleko od zadovoljstva (negdje sam procitao sig "nezadovljstvo je uzrok napretka"), vidim da se nesto dogodilo, npr. s 18 sam, za kavu, prodavao razne gluposti, anti-radare, mobitele, kompjutere,...i zaradjivao crkavicu, otprilike 100kn dnevno konstante, ali nekad bi uletio neki hercegovac i kupio mobitele i simpa kartice za cijelo selo, drugi put pomorac, pa anti-laser, ovo-ono, svelo se na sumanuto jurcanje od covjeka do covjeka, vise ni sebe nisam mogo prepoznat, ali, dan po dan, 100 po 100, kad se zbroji, oduzme i nadoda, ispalo je u 2000 dana (koliko otprilike ima 5-6 godina) zarada od nekih 500njak tisuca kuna. Aha, sad se svi pitaju 500 TISUCA!!! JEBATE!! Ali to je uporno skupljanje 150kn dnevno, mnogo srece, prepreka, zajeba, zlih i pokvarenih ljudi, dozivljene nepravde i stete zbog licemjerja ljudi kojima sam slijepo vjerovao, ipak, dan po dan, lova je tu. Sad sam tu lovu dao Bushu, nek se zajebava malo s njom.

E, ostavimo se ispraznih filozofiranja, tko moze shvatit - vec zna, to ne zeli - nece, a nitko me ne placa da ga lijecim.

A)

* ne preporucam ulagati u US market preko hrvatskih posrednika, jer je izuzetno skupo, ipak, stvari se pokrecu jer je donedavno bilo nemoguce.

A prema zakonu o deviznom poslovanju stanovnici RH, fizičke osobe i poduzetnici
pojedinci uplaćuju tj. kupuju i prodaju vrijednosne papire u inozemstvu samo preko ovlaštenog društva, što bi u značilo da je potrebno otvoriti račun u banci. Npr. Hypo.

U poslovanju sa inozemstvom kupac/prodavatelj vrijednosnih papira snosi
određene troškove:

1. Provizija brokerskom društvu koja za kupnju/prodaju vrijednosnog
papira maksimalno iznosi do 1,5% transakcije (zavisno od iznosa, što je
iznos kupnje veći naknade su manje), a minimalno 100 HRK po transakciji.
2. Trošak stranog tržišta u fiksnom iznosu od 20.00 EUR + provizije
stranih tržišta koje variraju, a za American Stock Exchange 0,10% (min. 15
USD) + SEC Fee 0,00234% (za prodaju samo)

Za otvaranje i vođenje računa također postoje troškovi:

1. jednokratna naknada od 200,00 HRK za otvaranje računa
2. 0,5% godišnje za naknadu skrbi nad vrijednosnim papirima, s time da
se iznos naknade fakturira po isteku svakog kvartala.

B)

Izaberete online brokera, najpopularniji su:
- FIRSTRADE - nema pocetkog uloga, $6.99 po transakciji, + dodatak za transakcije dionica jeftinijih od $5, te za preko 5000kom, u iznosu $0.005 po dionici. Znaci provizija za kupovinu 5001 dionice jeftinije od $5 bi nas dosla $32. Ipak, firstrade je, afaik, daleko najjeftiniji i posluje s HR.
- AMERITRADE - ima pocetnog uloga od $2000, znaci to trebate uloziti, ali ako ne ulozite nikom nista, osim sto morate platiti $15 za odrzavanje racuna, afair, kvartalno. Provizija $10.99 flat, ali neprestano su neke igre, besplatne transakcije, ipak, imam racun i tamo i kod firstradea, FT mene izadje jefiniji 15tak %. Dosta ekipe iz HR trguje preko njih.
- CYBERTRADER - $9.95, nije flat, ali sve sto vas zanima mozete, i, naravno, prije no sto krenete trgovat ionako morate proucit na stranici, jedno oko mi je na Medved QuoteTrackeru (preporucam isti), a s drugim pisem, oci to i podnose, ali ne i mozak, pa ako vidite neke nelogicnosti cesce nego sto ih ima u ostalim tekstovima, nemojte se cudit.
Afair, i E-trade radi s HR, neki, poput Scottradea, optionxpressa, TD waterhouse-a,...ne rade s HR.

Postupak prijave je relativno jednostavan, ako zivite blizu Slovenije, skorz jednostavan, online se prijavite i oni vam posalju W-8BEN za strane ulagace (kako bi vas oslobodili poreza, makar ima nekih poreza nakon 500 tisuca usd zarade, ali to vjerujem mnogima jos nije bitno) i Online service agreement. Mozda i kopiju osobne ili putovnice, mozete i to staviti, bolje da je bace, nego da fali. To ispunite i posaljite postom, makar tamo pise da mozete online, ne moze, morate slat postom i to vas dodje 40tak kn. Kad se sve to fino rijesi dolazi trenutak slanja love. Iz HR ne bi smjeli slat lovu, mozete, ali kazna je 200.000kn, pa ko voli nek izvoli. :) A nije problem ustanovit, makar nasi birokrati pojma nemaju sto je to dionica, nek se nadje neki nadobudni mladac, mozete ispusit, a neisplativo se zajebavat. U sloveniji odete do banke, tamo ce vas uputit u opcinu, sud, gdje vec, da uzmete dokument kako niste SLO gradjanin i tim dokumentom ste oslobodjeni od poreza, napravite wire transfer na kucu svog brokera, on ce vam poslati podatke kome saljete lovu, npr AGP Clearing, ali sve ce vam to lijepo pisati u mailu kojeg samo date. Treba otprilike 2-4 dana da se novac pokaze na racunu. Kad skidate lovu, nece proc manje od 4 dana dok oni ne provjere sve. Ima toga jos, ali imam posla pa moram ic. :)

- 16:21 - komentar (4) - tisak - #

Market

Posljednjih dana sam malo manje na marketu, sto ne da nije dobro, vec je ocajno, moram sebi postavit prioritete, srecom, nije drasticno utjecalo na imovinsko stanje, glavni portfelj je 2.20% u plusu od 23.8 (ne zelim spominjat iznose, ali doslo love koju otprilike prosjecna Hr obitelj zaradi u 6 mjeseci), na save portfelju, te 6.22% na zajebantskom, od cca. 28.8, jedini minus u iznosu 0.54% je zabiljezio portfelj koji bi po svim pokazateljima trebao bit najaci, ali to je zahvaljujuci IBM-u, tj. zahvaljujuci meni koji sam bio zaokupljen s miljun stvari osim s najvaznijima, a to polako ali sigurno vodi bankrotu. U nekim trenucima se moze zajebavat, ali u bitku treba biti dosljedan, ozbiljan, nepokolebljiv..

Medju ostalim glupostima me vuce i izlet u NY, nisam jos 100%, trebao bi ic 16.9, imam ovjde posla, ali nikad nisam bio tamo, nije da mi se ide, ali to je sigurno jedno novo iskustvo. Ostao bi cca. tjedan dana, mozda i duze. Ako odem bit ce slika.

- 15:15 - komentar (0) - tisak - #

četvrtak, 01.09.2005.

Stock market for dummies..

..a ko moze bolje o tome pricat nego dummy himself.

Ustvari, moram malo poslozit teme, sad nisam u raspolozenju, veceras mozda, jer je ionako vani 30+ stupnjeva, dodje mi da se odem bacit u bazen. Jedini problem je sto ga nema. A mogo ga kupit u Peveca za 250kn. Budala skrta, eto sto bracki geni kameni mogu covjeku napravit!

1.) ne kupujte "dobre" dionice, po principu "skupa je, cijena joj raste, ovo je dobra dionica, nju treba kupiti", jer riskirate gubitak novca, stara narodna kaze "dionice se kupuju kad su jeftine, prodaju kad su skupe". Znaci samo treba naci jeftinu dionicu koja ce poskupiti. :) To i nije neki problem, nije bas ni lagano kao naci kraj svemira, ali je ipak lakse nego pobijediti Fedora Emilianenka, ako ste Maksim Mrvica.

- 22:37 - komentar (0) - tisak - #