Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cartmann

Marketing

by req: indexi :)

Indexi su presjek zbivanja burzi, odnosno burzama. Eto. :) Osobno ne volim razmisljati o njima jer me prisjete na vrijeme prije 8-9 godina, kad sam buljio u njih kao tele u sarena vrata, crtao ih po hamer papiru, a da pojma nisam imao sto zaista znace tj. nisam imao pojma da ne znace nista. :) Ok, salim se, to su bitni pokazatelji i sluze tome da znamo sto se opcenito desava(-lo) na burzi u odredjenom vremenskom periodu, iz tih podataka cesto mozemo izvuci mnoge informacije bitne za donosenje odluke prilikom kupnje ili prodaje dionice. Ali, s druge strane, nista nam ne znaci cinjenica da trziste ide gore, ako nase 3 dionice idu dole, i obrnuto.

Ove s strane su tu samo zato sto lijepo izgledaju i ostavljaju dojam da radim nesto ozbiljno.

Ipak, da se ne bi dogodilo da vam u miljunasu dodje pitanje koliko dionica se trguje na NYSE, te da ne popusite lovu (ipak je najbitnije zaradit lovu), evo nekoliko podataka iz "opce kulture".

US BURZE: (kao nas ZSE, mjesto na kojem se trguje)
- NASDAQ Stock Exchange (nudi oko 3100 kompanija)
- New York Stock Exchange (NYSE - nudi oko 2800 komp., 2100 americkih)
- American Stock Exchange (AMEX) - uglavnom srednje/manje firme, opcije,...
- OTC Bulletin Board Market
- Pink Sheets (ne radi se o tradeanju porno glumicama, makar ime tako govori)

Glavni pokazatelji stanja:
Dow Jones Industrial - prati 30 velikih kompanija, relativno nepouzdan, ali najpopularniji
NASDAQ - prati 4000 raznih kompanija, imho, dovoljan i najbolji pokazatelj,
S&P 500 - kako ime kaze, 500 razlicitih us kompanija, smatra ga se nasljednikom zastarijelog Dow Jonesa. Skroz ok, iznimno popularan. Kratice znace Standard&Poor.
Russell 3000 - prati 3000 manjih kompanija, ili 2000, pise mu iza imena, bitan za one koji ulazu u manje firme (da steknemo dojam, kad u US imas firmu s 498 zaposlenih smatraju te malim poduzetnikom, tj. za firme teske izmedju 300 miljuna i 2 miljarde usd). Cijene dionica takvih firmi u pravilu se pomicu mnogo vise no dionice velikih firmi, imamo dosta tradera koji su zaradili desetke miljuna na takvim firmama.
Wilshire 5000 - prati preko 6500 raznih dionica, ali to ne znaci da je najbolji, vec da moze fino prevarit naivnog promatraca jer tu ima svaceg, nije nesto bitan, dobar dio brokera ga uopce ne prati.
NYSE Composite - presjek svih common dionica koje se tradeaju na NYSE.

Paznju povjerite Dow Jonesu IND (DJI), Nasdaqu (IXIC) i S&P500 (GSPC).


Btw., da se vratimo na filozofske teme, skrenuli smo u traku OMovog bloga ).

U US ima 380.000 registriranih "brokera", sad, ne kuzim da li misle na investitore u securityje, ili bas brokere s dokumentom za tradeanje na burzi, jer mi se cini previse za "certificirane", prije bih rekao da se radi o prof. traderima koji za zivot zaraduju tradeajuci (tako su prijavljeni u zavodu za zaposljavanje). Svakako, prosjecna (znaci kad se zbroje place svih i podjeli s njihovim brojem) placa tih prof. tradera iznosi 17.000 usd godisnje. Kad se od toga oduzmu porezi (neke drzave nemaju poreza, u ny bi otislo pola od te cifre) izadje cca. 12-14k. Za usporedbu, u NY apartman od 25-35m2 u prosjecnom dijelu grada, npr. Queensu (kao npr. novi Zagreb) dodje od $800-1200, net, kabelska, rezije,..jos bar 150-200. Vecera u prosjecnom restoranu, znaci ne ko u meksickim filmovima, ali ipak u njemu nikad necete vidjeti celebrityja, dodje oko 50-80 po osobi. Ok, stockbrokeri u NY zaraduju vise no u ostalim krajevima, ali ipak, zanimljiv "index" ili pokazatelj zivota prosjecnog stock brokera u US.

Post je objavljen 09.09.2005. u 01:48 sati.