Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cartmann

Marketing

Vrijeme je da se krene..

Pa, krenimo. :) Kao sto naslov kaze, a sadrzaj pokazuje, cilj ovog bloga je bila moja zelja da podjelim svoja iskustva, tj. iskustva pocetnika na US marketu, pisano rijecima pocetnika, bez uvrnutih fraza i zelje da se koristenjem istih pokazem pametniji. :) Ali, nakon intezivnijeg/ponovnog citanja blogova s slicnim sadrzajem, primjetio sam da na njima pise mnogo vise toga no sto sam uspio uociti prvim pregledom/citanje, pa sam djelomicno izgubio volju, sto je rezultiralo pisanjem sadrzaja koji ima veze s svim, osim s marketom. Ipak, pokusat cu, kome se ne svidja, moze mi dat jedinicu, necu se zalit direktoru. :) Skola pojmova ce krenut kasnije, to ce ukratko bit prikupljanje i prilagodjavanje informacija s nekoliko strana (yahoo, investopedia.com, fool.com, CBOE,...), kako ne bi morali ceprkat po svim tim siteovima, kad ja vec nemam pametnijeg posla. :)

1. Imamo lovu koju ne zelimo izgubiti, bar ne bez borbe. Odlucni smo riskirati u svrhu zarade, ali ipak ne krenuti "grlom u jagode", niti nepripremljeni vrludati ko guske u magli. A znamo i da kad investiramo, ne moramo investirati sve u dionice, vec postoje razni vidovi investiranja, npr. moj stari, on je priprost covjek koji se ne kuzi u "kompjuktere", dapace, cesto kaze "dok toga nije bilo vise se radilo", ali usprkos svom ogranicenom znanju prije 10-15tak godina je pokupovao nekretnine koje sad moze prodati za 5000% veci iznos. Ili na tim nekretninama izgraditi stambeni prostor cija ce ga gradnja izici cca. 250-300e/m2 + 250-300e/m2 papirologija (ukljuceni "dodatni troskovi"), te oko 20e/m2 marketing i stuff (da vas ne zbuni 20e, kad se to pomnozi s npr. 4500m2, izadje 700.000kn oglasavanja), a prodat ce ih, i to vecinu unaprijed, za cash, po 2000-2400e/m2. Naravno, do toga treba doci, danonocno raditi, cijeli zivot biti izlozen problemima i riziku propale investicije (npr. gradjevina na Bacvicama se rusi, Ivanisevic tvrdi da je na nekretninama izgubio preko 10 miljuna E..)..opet sam zastranio.. :)

- cash u banku. 4-6% godisnje, neisplativo, ali rizika nema, tamo se trenutno nalazi 80% mog portfelja, bolje da tamo ceka pravi trenutak, nego forsirati situaciju te izgubiti novac, poput ogromnog broja ljudi, to sto isti ne vicu po ulicama ne znaci da ih nema, jer kako kaze stara narodna "snazan sin je ocev ponos, berlav sin je majcina sramota".
- stambena stednja. Nisam poblize upoznat, ali, koliko sam kuznio, radi se o manjim iznosima ulaganja, preporucam onom tko nema stambenog prostora.
- obveznice. Manji rizik, manja zarada. Mislim da je ok za pocetnike koji imaju novac, ali ne i dovoljno ideje kako ga pravilo uloziti. *Stranac ne moze ulagati u US drzavne obveznice*.
- dionice*
- opcije. Ovo bi preporucio samo onima koji imaju novca za kojeg nemaju ideju gdje bi ga potrosili, htjeli su ga dati Caritasu, ali im Brajsa nije omiljen lik pa su ga odlucili potrositi nekako drukcije, a ekipa iz kockarnice im nije napeta. Salim se, i sam planiram staviti 1-5% portfelja nakon sto prodje "one year rule" koji je poceo trajati od prije mjesec dana.

* Ovo cemo malo prosiriti, kao sto znamo imamo
- small cap - mala kompanija, nema odredjene vrijednosti, ali u pravilu se tako naziva kompanija vrijedna (market capitalization) izmedju 300 miljuna i 2 miljarde USD. Banke, mirovinski fondovi u pravilu nemaju dopustenje ulagati u ovakve "rizicnije" kompanije. U praksi je poprilican broj ljudi stekao bogatstvo na "small cap". Za mjerenje "performansi" postoji index kojeg mozete vidjeti s lijeve strane, Russell 3000.

Kad sam naceo temu, da odmah podjelimo firme po vrijednosti kapitala, kazem, nije zabetornirano pravilo:
Mega Cap: Market cap of $200 billion and greater
Big/Large Cap: $10-$200 billion
Mid Cap: $2 billion to $10 billion
Small Cap: $300 million to $2 billion
Micro Cap: $50 million to $300 million
Nano Cap: Under $50 million
..najcesce se koriste 3, small, mid i large (preko 5b).

A kako mi nedostaje vremena, s obzirom da sam opet otisao presiroko, zavrsit cu ovim za danas. :)

Portfolio A:

1) Dionice....60%
2) Obveznice....40%

Portfolio B:

1) Domace dionice....40%
2) US dionce....40%
3) Obveznice/fondovi....20%

Portfolio C:

1) Large Cap...........10%
2) Small Cap............20%
3) Small Cap Value....30%*
3) Obveznice...........40%

*"podcijenjene" dionice, ili one koje se cine takvima, rizicno ulaganje.

Podcijenjena dionica (jer trziste cesto reagira impulsivno, neka losa vijest koja u biti stvari ne moze ozbiljno uzdrmati kompaniju uspanici dionicare (shareholdere) koji prodajom sruse cijenu. Nekoliko je nacina uocavanja takve dionice, npr. odnos isplacene dividende i vrijednosti dionice (dividend yield), koji se kasnije zbraja povratom na ulozeni kapital u dionicu (ROE - return on equity),..ali o tome cu vise nakon sto se s lijeve strane pojavi menu s linkovima koji ce objasnjavati pojmove.


Post je objavljen 07.09.2005. u 16:37 sati.