nedjelja, 30.04.2006.

---

Prije tri godine hrvatska je kulturna, napose književna javnost, pala na dupe kad se pojavio roman Miljenka Jergovića "Dvori od oraha". Već na prvi pogled vidjelo se da je to monumentalno djelo - sa sedam stotina stranica bio je deblji od sabranih djela većine hrvatskih književnih veličina i uzdanica. Roman je zasluženo dobio zavidan publicitet, nekoliko prestižnih nagrada, a već je preveden i objavljen na nekoliko jezika. Napišete li u google-tražilicu "dvori od oraha" dobit ćete 31.300 rezultata. Svaka čast.

Druga osobina romana koja je sve ostavila bez daha bila je njegova do tada neviđena struktura. Prvo poglavlje priče romana objavljeno je na kraju knjige, prije njega pretposljednje… i sve tako, naopačke, do početka, gdje se počinje posljednjim poglavljem, onim koje je napisano najzadnje, rekli bismo - najsvježijim. Ma kako se samo dosjeti?! Izgleda li vam to poznato? U mnogim kritikama to se slavilo i tumačilo na različite načine, na sve moguće osim na onaj jedan jedini koji je više nego očigledan svima vama koji ovo čitate. Možda je Jergović, napisavši prvo poglavlje, otisnuo napisano na papir i odložio na rub pisaćeg stola, drugo poglavlje stavio na njega, treće povrh prva dva… i tako do kraja, a kada je završio žurilo mu se ili nije imao više snage ili je uočio da je tako dobro, pa nije posložio poglavlja po redu, nego je zgrabio gomilu papira i odnio ih izravno u tiskaru. Svašta je moguće, ali se jedno rješenje ističe i nameće.

Danas, kada se krećemo u sferi u kojoj postoji ne jedan, nego sto tisuća tekstova napisanih na taj način, preostaje nam samo čuđenje nad onim brojnim, gotovo nebrojenim ljudima koji su pisali o tom romanu, onima koji formiraju javnost. Zar nitko od njih nije bio toliko kompjutorski pismen i u toku sa zbivanjima na Internetu da prepozna moguću inspiraciju? Utoliko ovo nije post o Jergoviću, on je imao njuha prepoznati dobru ideju prije svih drugih i pošteno odraditi svoj posao. Ovo je tekst o onima koji su ga iščitavali, a koji i danas prosuđuju o književnosti (i svemu drugome) i svakodnevno nam prodaju svoje mudrosti.


subota, 29.04.2006.


Danas vas neću gnjaviti tekstom. Umjesto toga pokazat ću vam jednu sliku. Fotografija prikazuje jedna vrata. Ali to nisu bilo koja, ni bilo kakva vrata…

Subota je dok ovo pišem. Kroz ta vrata se prolazilo uglavnom subotom. Često se prolazilo i nedjeljom, a u ostale dane sedmice rjeđe, ali ipak nije bilo dana da se kroz njih nije ušlo. I danas se povremeno prolazi kroz njih, ali nema slikarije na zidu, a ja sam toliko davno bio ondje da ne znam da li i vrata izgledaju drugačije.

Nedavno pitanje na www.blog.hr pokazalo je da je 50% blogera mlađe od 20 godina, a 75% mlađe od trideset. To kazuje da nema mogućnosti da itko od njih zna da je ovaj ulaz nekoć ovako izgledao. Međutim, ako stanuju u Zagrebu, ili su im roditelji studirali u Zagrebu, ako pozovu roditelje do ekrana ili im otisnu fotografiju, roditelji bi možda mogli prepoznati. Velika je vjerojatnost da im je otac prolazio kroz ta vrata ne znajući da ga s druge strane očekuje buduća majka njegove djece. Velika je vjerojatnost da im je majka prošla kroz ta vrata ne znajući, ali očekujući, da će s druge strane sresti momka koji će joj uspjeti skinuti grudnjak… Ako možete pročitati oglas na sredini vrata, razabrat ćete da je onima koji su prošli kroz njih s druge strane svirala "Grupa 220".

Zanima me koliko vas može prepoznati ovaj ulaz…




oslikao i uslikao mladi Babl

petak, 28.04.2006.

Gawin Hewitt, kasnije veleposlanik Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u Hrvatskoj u najdramatičnije doba njezina osamostaljenja do "Bljeska" i "Oluje", i njegova supruga koja je studirala talijanski jezik i književnost, oboje iz Škotske, putovali su krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća po unutrašnjosti Sicilije. Iznenada, usred ničega, pokraj ceste je iznikao stari Sicilijanac, crn i isušen, tipičan da tipičniji nije mogao biti - osim što je nosio klasičnu škotsku suknju, kilt.

Škotski par, naravno, nije mogao proći tek tako. Zaustavili su se pokraj njega i, diplomatski okolišajući, počeli se raspitivati za daljnji put, pa malo popričali o vremenu, sve dok nisu - kao slučajno - došli do pitanja odakle mu kilt i zašto ga nosi.

Stari Sicilijanac objasni:

- Krajem Drugog svjetskog rata, kada su se saveznici iskrcali na Siciliju, bila je među njima i jedna škotska regimenta kojoj sam, tada još mladić, pomagao kao vodič, pa su mi darovali za uspomenu ovaj kilt…

A zatim zavapi:

- A PROKLETA KRPA NIKAKO DA SE POTROŠI!



četvrtak, 27.04.2006.

Image Hosted by ImageShack.us

Natalia Zlydneva iz Moskve je na putu za neki slavistički skup u Lovranu zastala na dva dana u Zagrebu. Izveo sam je u "Sedmicu", pa u "Booksu", a "Limb" i "Đuru" smo ostavili za drugi dan jer je bila preumorna od puta.

Razgovarajući o tome što ima nova, povjerio sam joj da sam otkrio čudesni svijet blogova, te - na svoje čuđenje - otkrio i da je njoj blog potpuna novost. Nakon toga me ništa nije moglo zadržati da joj održim predavanje što su to blogovi. Zainteresirala se, pa je nakon nekog vremena palo neizbježno pitanje "Postoje li blogovi u Rusiji?" Pojma nemam, odgovorih, ali pretpostavljam da bi morali postojati… Narod iz kojeg se iznjedrio tetris i toliki virusi mora da i u blogovima drži korak s vremenom!

Upravo smo se nalazili u "Booksi". Dežurna gospođica iz ekipe bila je toliko ljubazna da nas pripusti na njihov kompjutor. Utipkao sam www.blog i umjesto hr dodao ru. Na moje oduševljenje, stranica se otvorila!

Sad, nismo imali mnogo vremena, oboje smo već bili umorni, moj ruski nije perfektan, a njezino kompjutersko znanje je odgovarajuće mom znanju ruskoga… Uglavnom, ja sam se načisto otkačio protumačivši da je na stranici registrirano svega tri blogera. Dakle, pred nama je bila otvorena mogućnost da se ona registrira kao četvrti bloger u Rusiji! Kolika je Rusija, ako su tek počeli, za godinu dana će ih biti milijun, a propustiti da se u tom društvu bude četvrti činilo mi se nedopustivim. Nabrzinu smo je registrirali i ostavili poruku, tek da se vidi da je ondje.

To me je neslućeno raspoložilo. Kasnije, za stolom uz piće, raspredajući dalje, ona je rekla da se njoj čini da ipak nije četvrta, nego dvadeseta. Odakle sad dvadeseta? Ostavio sam da to istražim za kasnije, kada se vratim kući.

Vrativši se kući otvorio sam www.blog.ru. Smirenije pregledavajući otkrio sam da je moje oduševljenje ipak bilo velikim dijelom neosnovano. Naime, stranica djeluje najmanje od svibnja 2002. godine. S druge strane, na njoj je registrirano svega 3.500 blogerica i blogera. Za toliku zemlju to je iznenađujuće mali broj kroz toliko vremena. No i objašnjenje je očigledno. U usporedbi s našom domaćom blogosferom, njihov blog je vidljivo siromašniji i osjetno nezgrapniji. Recimo, Natalijina adresa je http://www.blog.ru/user.php?action=view_text&nick=natbolot ili do nje treba doći s nekoliko skokova koji počinju s www.blog.ru. Bolji smo! 1:0 za nas!

Sve u svemu, nije mi uspjelo asistirati u registriranju četvrte ruske blogerice, ali je cijela priča zaslužila taj naslov jer sam se suočio s drugim problemom kojega bi mogao riješiti tek uz stitchovu pomoći. Još dok sam vjerovao da je Natalia zaista tek četvrta, palo mi je na pamet da bih o tome mogao napisati svoj novi blog-prilog. Naslov posta bio bi "Četvrti ruski bloger". No bloger je imenica muškog roda, a riječ je o blogerici, pa bi trebalo napisati "Četvrta ruska blogerica". Međutim, napiše li se "blogerica", svatko će pomisliti da već ima tko zna koliko blogera, a među njima se pojavila četvrta ženska koja se upustila u blogiranje. Potpuni, ispravni naslov trebao bi prema tome glasiti "Četvrta osoba koja je otvorila blog u Rusiji", ali to je rogobatno i daleko manje upečatljivo i elegantno od naslova u tri riječi. I zašto se naši jezikoslovci, umjesto da daju savjete kako što bolje riješiti takve probleme, bave izmišljanjem novih problema ondje gdje sve teče glatko, poput one budalaštine s razdvojenim pisanjem "neću/ ne ću" i sličnim?

Eto, tresla se brda, rodio se miš, ali smo ipak zericu pametniji.





utorak, 25.04.2006.

...

U ponedjeljak, već prvi sat, prozove razrednica Ružu Pužu da odgovara kemiju. Digne se Ruža, krene prema ploči, no na pola puta se rasplače kao kišna godina. Spopao je takav plač da je pala na najbližu stolicu i samo plače, plače, ne može ni govoriti. Pita raska što joj je, nitko ne zna, dok napokon ona sama nije uspjela kroz grcanje i ridanje istisnuti – umro joj otac! Pa kako? – zgrane se raska. Naglo, objasni Ruška kroz teške suze – sprovod u podne.

Raska odmah pusti Ružu Pužu s nastave i još dvije cure da je otprate kući, a mi ostali izvadismo sve dinare što smo imali – za vijenac.

Odredi raska Šelembu, Gvozdanovića, Kušana i Nikolića, danas voditelja odjela malih oglasa i osmrtnica u EPH, sve kršne dečke, da kupe vijenac i odnesu ga, a Irenu da predvodi delegaciju. Odu oni na Mirogoj, kupe vijenac, vijenac veći od njih, pa pred mrtvačnicu i čitaju partecetle… Ni na jednom Ruškina prezimena. I kaj sad? Kaže netko – da nije na Miroševcu? Pa trkom na Miroševac; okitili tramvaj koliki je vijenac bio.

Tramvaj je tada išao samo do maksimirskog stadiona, zaokretao pred zoološkim vrtom. Dalje je trebalo autobusom, a autobusi dolazili svakih pola sata i takva je bila gužva da se nije moglo ući s tolikim vijencem. Krenu pješke. Kaže Irena da ne može više hodati, pa je stave na vijenac i ponesu kao egipatsku princezu na nosiljci sve do groblja.

Oni na Miroševac, čitaju osmrtnice: opet ništa. Što sad? Čekaju do navečer, gladni, žedni, piju vodu iz vaza s cvijeće na grobovima, još počne i kišiti. Ispratili pedeset sprovoda; napokon ostavili vijenac na lijesu nekog jadnika kojemu nitko nije došao i nije dobio ni cvjetka. Raski rekli da su ostavili na grobu Neznanog junaka ili nekog sličnog.

Sutradan sretne raska Ruškinu majku slučajno na ulici. Kaže raska: "Saućešće". Pita majka: "Zašto?"

Ispostavilo se da Ruškin stari prodaje vijence na Mirogoju…








ponedjeljak, 24.04.2006.

prabajka

Vi mislite da su bajke izmišljene i da nisu postojala ni ne postoje bajna bajkovita bića, ali ja sam poznavao Malu sirenu.

Živjela je u suterenu.

Po cijele dane je sjedila uz prozor i svi koji su je vidjeli prolazeći ulicom bili su zadivljeni njezinom ljepotom. Mnogi momci su dolazili do prozora, donosili cvijeće i tražili i molili da izađe. No ona se nije voljela pojavljivati izvan kuće jer je ispod vitkog uvijajućeg struka imala stražnjicu kao u nilskoga konja i noge debele i teške kao slonica, kao da je napola djevojka, a napola zvijer, napola vila, a napola nakaza. Kada je morala izaći do dućana, oni koji su je vidjeli čudili su se, zgražali ili smijali. Nimalo nije pomagalo što nije bila ničim zaslužna za svoju ljepotu, kao što nije bila kriva niti za svoju nakaznost. Po danu je sjedila uz prozor, a noću plakala.

I kada joj se previše puta dogodilo da se oni privučeni njezinom ljepotom pobjegli prestravljeni, prestala se pojavljivati na prozoru, prestala izlaziti i gledala je van samo kroz zavjese. U gradu se još godinama prepričavala legenda o prekrasnoj djevojci koja je živjela ondje i nestala, a nakazu su odmah svi zaboravili.

U bajci, naravno, postoji i Princ. Bio je zgodan, šarmantan, sportski tip, uvijek okružen lijepim djevojkama. Pratila je skrivena zavjesom kako svakog dan dovodi drugu i ujutro je ispraća. Sve dok se jedne noći nije vratio sam i toliko pijan da je bilo čudo kako je uspio dovesti i parkirati auto. Otvorivši vrata sručio se na cestu pokraj vozila. Ona je sakupila svu hrabrost i snagu, izišla iz kuće, odvukla ga s ulice u haustor da ga netko od divljih noćnih vozača ne pregazi ili ne opljačka neki prolaznik. U jednom trenutku on je otvorio oči i spazio nagnutu nad sebe najljepšu djevojku koju je ikada vidio, no ujutro je mislio da su to samo priviđenja pijanstva i pitao se kako je uspio doći do kuće, pogoditi ključem bravu haustora, uspeti se do trećega kata i ući u stan.

A onda je došlo vrijeme karnevala i Mala sirena je zatražila od sestrični da joj pribave krinolinu kakvu je nosila Scarlett O'Hara u "Prohujalo s vihorom", odjeću kakvu su nosili u vremenima u kojima bi, da je živjela, bila sretna.

Princ nije mogao vjerovati svojim očima kada je u kovitlacu maski ugledao lik koji je pamtio iz priviđenja, tim više što je bila ljepša nego što je zapamtio.

- Naravno - rekla mu je kada je prišao - …ja ne postojim. I zato mogu živjeti samo jedan dan, dok traje ovaj san.

- Taj dan - rekao je - … želim provesti s tobom.

I Princ je danas, svakodnevno, jedini posjetitelj nad njezinim grobom.









nedjelja, 23.04.2006.



– Bez veze ti je blog – reče Nino P. – Pogledao sam napokon taj tvoj blog i bez veze je.

– Pogledao? Misliš – otvorio si dva-tri posljednja posta, pročitao prvu i posljednju rečenicu, zaključio da je ono između nezanimljivo, pa nisi ni gubio vrijeme na to, te si zaključio da i ostalo mora da je bez veze… i to je to?

Promislio je sekundu-dvije što odgovoriti, munjevito zaključio što je najprobitačnije, pa slegnuo ramenima i priznao:

– Pa da.

– Upravo zato su ti takve i novine! - rekoh mu, ali sam uvjeren da to nije ocijenio kao izjavu na koju bi vrijedilo potrošiti vremena, pa nije ni razmislio o njoj, te ni shvatio što sam mu kazao.



subota, 22.04.2006.


Imali su neku firmu u Monaku. Firma je najvjerojatnije bila tek soba u koju nitko nije ulazio, u kojoj se nalazio telefon koji je preusmjeravao pozive na tko zna koji broj tko zna gdje u svijetu. S kraja linije javljao se samo prijemni signal faksmašine. Ondje je vjerojatno jednom mjesečno, jednom u petnaest dana ili najčešće jednom sedmično netko dolazio, sakupljao pristigle faksirane poruke i nadopunjavao novu rolu papira.

Znali smo da prije ponoći naši neprijatelji neće uspjeti sakupiti podatke za slanje, što nam je davalo osam sati da zaustavimo ono što ni po koju cijenu nismo željeli dozvoliti da se dogodi, da proslijede informacije.

- Što imamo? - pitao je Grga nadajući se čudu.
- Samo broj telefona u Monaku - odgovorio je Milivoj. - S druge strane se javlja samo faks.
U deset navečer smo zaključili da nam je to sasvim dovoljno.

Prvo smo izbrisali sve podatke iz postavki naše faksmašine, da se ne može ući u trag poruci koju ćemo s nje poslati.

Grga je odsjekao više od metar dugačku traku s role fakspapira. Jedan kraj smo ugurali u mašinu i potjerali da izviri iz nje. Pažljivo smo zalijepili taj kraj s drugim krajem papirnate trake i tako dobili zaokruženu cjelinu, plašt papirnatog valjka koji je prolazio kroz faks.

Čekajući da se spoj osuši zabavljali smo se mogućim porukama koje bismo rado napisali na taj papir, a Milivoj je čak predlagao da smo ga trebali spojiti u Moebijusovu petlju, što bi davalo dvostruko više prostora za inventivni sadržaj, ali smo se ipak suzdržali da ničim ne okrnjimo savršenstvo jednostavnosti izvedbe.

Napokon smo ponovo nazvali monaški broj i kada se javio signal s druge strane, pokrenuli slanje poruke. Šutke smo pušili i ispijali pivice dok se beskonačna traka zujeći okretala prolazeći kroz faksmašinu, sve dok se, nakon više od dvadesetak minuta, veza nije prekinula. KLIK! - iz mašine je ispala potvrda o poslanoj poruci koja je govorila Error 17, što je priručnik dešifrirao kao "poruka neisporučena jer je u mašini koja prima ponestalo papira". Za svaki slučaj smo poslali još jednu kraću poruku i odahnuli kada smo dobili isti odgovor. Pokušavali smo si predočiti izraz lica tipa koji će u ponedjeljak ili koji dan kasnije ući u sobu i zateći podno faksmašine trideset metara izbačene prazne papirne trake.

- I… - zapitao sam. - Koliko će im izmaći?

Milivoj je kratko razmišljao prije nego je odgovorio: - Pa… otprilike… oko dva milijuna maraka… najmanje… na dan.

- Ih! - rekoh. - A ja imam u džepu svega za još jednu pivu!

Petnaestak dana nakon toga, sjedeći na Cvjetnom trgu, komentirali smo vijesti iz novinskih crnih kronika: pronađen tip izrešetan u vlastitom automobilu na parkiralištu pred svojom kućom, bez ikakvih naznaka tko je i zašto to učinio, a istovremeno je nekolicina šefova tajnih službi dalo otkaz ili su smijenjeni, a nekolicina ih otpušteno… Nije nas to nimalo začudilo. U kakvoj zemlji živimo?! Netko uvijek mora platiti.


petak, 21.04.2006.

Nedvojbeno u socijalističkoj, komunističkoj, Titovoj Jugoslaviji, jednoumlju, kako god to nazvali, nije postojala sloboda štampe kao danas. Iako nije bilo klasične cenzure, postojala je kontrola tiska, mehanizmi nadzora, a postojala je i samokontrola novinara koju bismo mogli nazvati samocenzurom.

Poučan primjer o tome je priča o drugu Dragecu, nazovimo ga tako.

Drug Dragec bio je partizanski prvoborac, komunistički ilegalac koji je pao u zarobljeništvo ustašama. Surovo su ga mučili, ali nije izdao drugove. Onda su ga partizani razmijenili s ustašama za neke njemačke oficire. To je bilo općepoznato, dio njegove službene biografije koji se mogao naći i u čitankama.

Nakon rata drug Dragec je postao istaknuti političar, a vjerojatno bi bio i još značajniji da se u potpunosti posvetio tom poslu. No bilo je poznato da je drug Dragec čovjek koji ni na koji način ne želi zanemariti svoju obitelj, da je požrtvovan otac četvero djece, da ih vodi u školu, ide na roditeljske sastanke, radi s njima domaće zadaće i svakodnevno provodi što više vremena s njima. O tome se moglo čitati i u novinama.

Ono što su mnogi znali, pa i mnogi novinari, ali nitko nije spominjao, a kamoli napisao ijednu riječ, bilo je da su ustaše mučili druga Drageca tako da su mu tucali testise i spolovilo kladama, te on medicinski nije mogao imati djece, a u ono vrijeme od umjetne oplodnje nije još bilo niti U.

Pokušajte samo zamisliti kako bi tu temu danas potpuno slobodno razvalili Pukijevi i Ninekovi novinarski jurišnici! No u ono doba su novinari bili tako ispranih mozgova da im nije padalo na pamet da pišu o tome, iako bi izdanje koje bi to objavilo bilo razgrabljeno. A da se kojim slučajem i dogodilo da netko nešto napiše, na njega bi se poput orlušina sjurili drugovi koje drug Dragec nije izdao i zasigurno bi i novinar koji bi napisao članak i urednici koji bi ga propustili mogli prekrižiti novinarstvo.









četvrtak, 20.04.2006.



U vrijeme kada sam čitao Karla Maya, Julesa Vernea i Zane Graya, a već mi je bilo jasno da ću se jednoga dana oženiti, razmišljao sam tko bi mogla biti moja buduća supruga: Indijanka s perjanicom, kosooka Kineskinja, Tahićanka s cvjetnim vijencem oko bokova ili kao ugljen crna Crnkinja.

S dvadeset smo bili hipiji i skitali Evropom, a na Jadran su počeli masovno dolaziti turisti, pa sam ozbiljno razmišljao što bi mi bio najbolji izbor: razularena Švabica, oslobođena Šveđanka ili vatrena Španjolka.

S trideset sam bio u dilemi: da li odabrati ženu iz iste ili druge, posve drukčije profesije? Da li tražiti suprugu koja želi biti domaćica ili onu kojoj je profesionalna karijera životni cilj?

Sa četrdeset sam oženio jednu iz susjednog kvarta.

Nije prošlo dugo, a već sam upao u ljubavnu vezu s djevojkom iz ureda.

Njih dvije su saznale jedna za drugu i ostao sam sam.


S
ad ima jedna udovica na istom stubištu u zgradi u kojoj stanujem, dva kata više, svaki puta se značajno odmjerimo kada se susretnemo, ali se ne mogu odlučiti da joj priđem jer na mom katu, tik do moga stana, živi jedna druga i bilo bi vrlo pogodno da jednoga dana naprosto probušimo vrata na zidu koji nas dijeli.


srijeda, 19.04.2006.

...



Silvije Strahimir Kranjčević bio je poznat i omiljen pjesnik. Mnoge njegove rodoljubne pjesme bile su i uglazbljene, te su ih Hrvati rado pjevali po birtijama, naročito kada su malo više popili. Time su izražavali ogorčenje spram vjekovnog tuđinskog ugnjetavanja, prvenstveno protiv mađarske političke hegemonije i ekonomskog eksploatiranja. "Hrvatska radi, a Pešta se gradi…", bio je lajtmotiv vjekovne nepravde. No kako je Austro-Ugarska bila uštogljena pravna država, žandari su često dolazili u birtije tražeći da se zatvore nakon propisanog radnog vremena, kao što su zabranjivali istjeranim gostima da narušavaju javni red i mir pjevajući po ulicama. Raspištoljeni Hrvati su to doživljavali kao onemogućivanje izražavanja nacionalnih osjećaja i često su se potukli sa žandarima, te završavali u zatvorima i pred sudovima. Njih se smatralo rodoljubima. Kako žandari nisu bili ni najmanje nježni, rodoljubi su dobivali batine u birtijama, na ulici i u zatvorima, te je Hrvatska bila puna žrtava nacionalnog ugnjetavanja, a Kranjčević je bio idol zbog čijih je stihova vrijedilo završiti razbijene glave ili s modricama po leđima.

Isidor/Izidor/Iso Kršnjavi bio je slikar i povjesničar umjetnosti koji se u neko doba počeo baviti politikom. Podržavao je omrznutog bana grofa Karla Khuen-Hedérvárya, te postao zastupnik u Saboru i ono što bismo danas nazvali ministrom kulture i prosvjete. Kako je i njega smetala madžarska supremacija, napravio je nešto što se nitko prije njega nije sjetio otprilike četiri stotine godina - pročitao je ugarsko-hrvatsku nagodbu. To je bio temeljni dokument na kojemu su uređeni mađarsko-hrvatski odnosi. U njoj je lijepo pisalo da sav višak poreza koji se sakupi u Hrvatskoj, a ne potroši, odlazi u Budimpeštu. Lijepo, rekao je Kršnjavi, onda ćemo sve potrošiti i ništa neće preostati da se odlijeva iz zemlje. Kako je Austro-Ugarska bila pravna država, Kršnjavi se potrudio da sve potroši. Hrvatska se pretvorila u veliko gradilište. Sagradio je Hrvatsko narodno kazalište, Muzej za umjetnost i obrt, gimnaziju u kojoj je danas Mimarin muzej, Umjetnički paviljon, Strossmayerovu galeriju, sagradio je ili obnovio dvjestotinjak škola, knjižnice, domove za đake, bolnice, atelijere za umjetnike, podigao mnoštvo spomenika… U njegovo vrijeme izgrađeno je otprilike sve ono što danas znamo kao centar Zagreba, a Zagreb je od provincijske palanke postao lijep, uređen evropski grad. Kršnjavi je poticao i pokretanje mnogih aktivnosti, od izučavanja povijesti umjetnosti na sveučilištu do mnogih sportova, slao je talentirane mlade ljude neka studiraju u svijetu, a njegov model gimnazijskog programa preuzele su sve zemlje Austro-ugarske monarhije. Kršnjavi je od Hrvatske na kraju devetnaestog stoljeća napravio modernu državu. E, njega su Hrvati mrzili i prezirali što se dao "u protunarodne svrhe upotrijebiti", te da je "ništarija" i narodni izdajnik.

Prošlo je stoljeće i Kranjčeviću i Kršnjaviju je odavno svejedno što mislimo o njima. Dva Hrvata, dvije sudbine, dvije zaostavštine… Jedan je sjajno pisao, a drugi je sjajno znao pročitati.

Evo, napisao sam, pa čitajte… ako znate čitati...






utorak, 18.04.2006.

ŽIVOT PIŠE PRIČE



U svijetlosti svijeća oči su joj iskrile i presijavale se sjajem kakav nikada ranije nije vidio. Nakon večere otpratio ju je pješice do kuće u kojoj je stanovala. Pozvala ga je da se popne do njezinog stana da vidi kako se smjestila. Završili su u krevetu. Nakon strasnog grljenja on je prvi zaspao.

Ona je izvadila leće iz očiju i spustila ih u čašu s vodom na noćnom ormariću pored kreveta. Po noći se on prenuo suhih usta, spazio čašu i - ne razbuđujući se do kraja - iskapio je do dna.

Ujutro se ona pretvorila u aždaju! Gdje su leće? To su jedinstvene leće za oči, rijetke i skupocjene, nabavila ih je iz Kanade, stavljaju se i skidaju bez muke, nose se bez ikakve smetnje, diskretno obojane…

On se obukao da krene na posao, ali je ona zaključala vrata i rekla - jok! Ne pušta ga van s njezinim lećama! Ona je otišla na posao, a njega ostavila zaključanog. Ostavila mu je i lavor za veliku nuždu, spuštenu dasku na školjci omotala salotejpom da slučajno ne koristi wc, malu nuždu mu je dozvolila raditi u lavabo.

Sve je sretno završilo, no iako bi neki kompjutor, uspoređujući njihove osobine, interese i vrijednosti, zaključio da su idealan par, ona nije mogla nastaviti vezu s čovjekom kojega je, čim bi ga vidjela, zamišljala kako čeprka po govnima, a ni njemu nije bilo stalo nastaviti druženje s ženskom koju nije mogao pogledati u oči.








ponedjeljak, 17.04.2006.

život grada

Dežmanov prolaz smješten je na jednoj od najatraktivnijih lokacija u Zagrebu. Ako križanje Ilice i Frankopanske ulice zamislimo kao veliko slovo T, Dežmanov prolaz se nastavlja kao produžetak uspravne crte tog slova. Dakle, nalazi se u najužem centru grada, a kako je presječen izravni promet, u njemu nikada nema gužve, dok lokali preko ljeta mogu iznijeti stolove i stolice na ulicu. Od Ilice ga dijeli bedem zgrada, a otvoren je izravno prema Zagrebačkoj gori, tako da je za sparnih ljetnih dana dovoljno zaokrenuti u njega i osjetiti svježi zrak i da je temperatura niža za nekoliko stupnjeva.

Početkom devedesetih godina prošlog stoljeća u njemu je bilo sve živo. Na samom početku i danas se nalazi LIKUM-ova prodavaonica potrepština za slikanje. Do nje je bio "Delfin", jedna od najboljih picerija u gradu s nezaboravnom tjesteninom drugih vrsta i niskim cijenama. I danas je u blizini "Trinestica", ali nema više "Mooney"-a, jednog od najboljih kafića koje pamtim. Između njih je bila prodavaonica mješovite robe u kojoj se moglo nabaviti sve što je svakodnevno potrebno kupiti. Malko dalje bio je "Velvet", također nezaboravno okupljalište. Pored njih bio je ondje niz obrtničkih dućana: Rokova fotografska radnja, frizer, optičar, urar, kopiraonica i prodavaonica tekica i olovaka, nekoliko butika s odjećom i srodnih lokala, te neuništiva opskurna slastičarnica na kraju. Niz je završavao kinom "Tuškanac" na početku parka koji se dalje nastavljao kroz rezidencijalnu četvrt sve do Sljemena. Gotovo cijelu jednu stranu zauzimalo je nekoliko zgrada u kojima je bila Televizija, što je pribavljalo dovoljno zgubidana i baraba da kafići dobro posluju preko dana.

Krajem devedesetih godina, "Kinematografi", poduzeće koje je upravljalo kinom, počelo se osipati, te je kino zatvoreno. To je značilo da su izostali valovi kino-posjetitelja koji su tri puta dnevno uvečer prošli Prolazom i naplavili kafiće. Vlasnik prostora je odbio produžiti najam Budi, koji je vodio "Mooney", i pokušao sam preuzeti posao, ali je učas neslavno propao, te je "Mooney" zatvoren. Zatvorena je i kopiraona, a dućan mješovitom robom pretvoren u butik. Tako su prestali dolaziti ljudi s Tuškanaca kojima je to bilo zgodno mjesto za svakodnevne manje kupovine, pa bi pritom zasjeli s poznatima na kavicu. Lavina zatvaranja zahvatila je male obrtnike. Onda se Televizija preselila u cijelosti na Prisavlje, a umjesto njih doselilo neko otromboljeno ministarstvo, i kafići su opustili i preko dana. Napokon je zatvoren i "Velvet" i Dežmanov prolaz se pretvorio u sjenu onoga što je nekoć bio. Danas je to mrtvo slijepo crijevo u centru grada u kojemu nekoliko preostalih lokala samo čudom vegetira na rubu opstanka.

Doduše, u prostorima bivšeg kina otvoren je filmski centar, ali to više ne može mnogo pomoći. Kada se presiječe ono što je godinama raslo, nije moguće da preko noći ponovo oživi.






subota, 15.04.2006.



Pokatkad mi se čini da stari Heraklit nije bio u pravu s onim da "u istu rijeku ne možeš dva puta zagaziti" ... Nije još bio otkrio ili je zaboravio na kruženje vode u prirodi: rijeka teče u more, more se isparava, isparenja formiraju oblake, oblaci lete, pada kiša, pada snijeg, ledenjaci se tope, proljetne bujice stvaraju potoke... I evo iste vode koritom iste rijeke, nimalo pametnije, jer je voda nesposobna išta zapamtiti.


petak, 14.04.2006.

iz sudačke prakse

Kadikad, kada je bio dobre volje, otac mi je pričao slučajeve iz svoje dugogodišnje sudačke prakse.

"…jedan je zamalo uspio izvesti savršen zločin, savršenu prevaru. Vrlo jednostavno. Objavio je oglas: mijenjam trosobni stan u Zagrebu za manji u provinciji. Javilo mu se mnoštvo ljudi, na stotine njih... Svakome je odgovorio - da bi pristao na zamjenu, prvo treba pogledati što nude. U pismu je naveo da traži da mu plate troškove povratne karte za vlak i dnevnicu za jedan dan da bi pogledao njihov stan. Doputovao bi, pokazao povratnu kartu, uzeo novce, pogledao stan i rekao da mu ne odgovara. Sve čisto. Ono što nije nikome govorio jest da je spajao više takvih posjeta u jedan put, pa ako je otišao u Sisak, u jedno prijepodne pogledao je i do trideset stanova i od svakoga uzeo novce za vlak i dnevnicu. Kako su svi naši gradovi mali, svatko svakoga zna, ljudi su uskoro saznali jedan od drugoga, uvidjeli da je od svakoga uzeo novce za vlak i dnevnice za cijeli dan, makar se nije zadržao duže od pet minuta, i netko ga je tužio…

I ništa mu nismo mogli! Sa svakim posebno se dogovorio za troškove i sa svakim je izvršio ono što je obećao. Prevara je bila očigledna, ali zamalo se izvukao. Mislio je na sve, ali nešto je ipak zaboravio i na kraju sam ga poslao u zatvor. Dokazalo se da je uzimao novce ne namjeravajući mijenjati stan za ikakav stan u provinciji."

Tu je zašutio i čekao da upitam "Pa kako?"

"Nije imao trosobni stan u Zagrebu."


četvrtak, 13.04.2006.

Poštovani Bable, prepoznao sam da ste iskusan i pun razumijevanja, pa Vam se javljam sa svojim problemom kao s gadnom bradavicom koju treba ukloniti. Kao i svi u pubertetu, odao sam se rukobludu. Ne bi u tome bilo ništa loše da to nisam radio bolje od drugih, pa se kvaliteta premetnula u svoju suprotnost. Opčinjavalo me kako iz vrha rudećeg uda nadire alabasterski bijelo… pa sam se saginjao i savijao da to mogu promatrati iz što veće blizine. Kako sam prirodno obdaren (23,4 cm), a mlado tijelo je savitljivo, otkrio sam da mogu dotaknuti vrh spolnog uda jezikom i da mi to pruža enormnu ugodu. Nakon nekoliko mjeseci svakodnevne, često višekratne vježbe, postao sam čovjek od gume i danas mogu progutati sebe samoga u cijelosti. Šaljem vam fotografiju da se uvjerite.

Moji seksualni interesi okrenuti su isključivo ženama, ali nakon desetogodišnje prakse ne vjerujem da na svijetu postoji ijedna koja može popušiti kao ja, a i gutam! Imao sam i djevojku i nju je jako uzbuđivalo gledati kako ja to radim, tako da se naš seksualni život sveo na to da me promatra, a kada sam nju pokušavao podučiti, nije uspijela ni približno usvojiti moju vještinu.

Sad me brine - da nisam peder?! Ipak ja, usprkos tome što volim pogledati lijepe žene, svakodnevno fafam muški kurac. Ponosan sam na svoje umijeće i muči me što ga ne mogu nikome pokazati, pohvaliti se onim u čemu sam najbolji, pa često pri tome zamišljam kako opslužujem nekog drugog muškarca. To mi kvari zadovoljstvo jer mrzim pedere više nego Srbe, obojene, Cigane, Židove, masone i Mesića.

Postoje žene
s kurčevima, vidio sam slike na Internetu - da mi je takvu naći! Pa još da je Hrvatica! Čak i ako mi ne možete pomoći, pomoglo mi je što sam olakšao dušu…





srijeda, 12.04.2006.

TELEVIZIJA BEZ TELEVIZIJE

Stjecajem okolnosti bio sam prisiljen godinu dana pratiti televizijski program. (Ne, nisam bio u zatvoru!) Iz dana u dan gledao sam televiziju najmanje dva, tri sata, a ponekad i osam, devet, deset sati dnevno. Dapače, često sam pratio jedan program, a na dva videorekordera snimao druga dva, pa naizmjence ubrzano pregledavao snimljeno da mi štogod ne promakne.

Na televiziji možete vidjeti svašta, ali ima nešto što na njoj ne možete vidjeti gotovo nikada, nikad, ni slučajno! Naime, na televiziji se nikada ne prikazuje da netko gleda televiziju.

Eventualno se, vrlo rijetko, u ponekim filmovima snimljenima za kino-dvorane, koji se kasnije prikazuju na televiziji, na nekoliko trenutaka vidi glavni junak koji pogleda tv-vijesti i sazna informaciju bitnu za daljnji razvoj ili razumijevanje priče, recimo da ga progoni čitav svijet, ili zatičemo neki lik koji bulji u neki jasno naznačeni glupi program ili prati sportski prijenos, ali to je obavezno smiješna figura ili negativac.

Za televiziju gledanje televizije ne postoji.


utorak, 11.04.2006.

psihologija

Postoji jedna osebujna vrsta psiholoških testova koji kod onih koje snađe da ih trebaju rješavati obično izaziva čuđenje, nevjericu ili podsmijeh. Sastavljeni su naizgled zbrda-zdola, od mnoštva bezveznih, beznačajnih ili bedastih pitanja, u kojima se traži sve i svašta. Na primjer, improviziram… Volite li više papar ili senf? Da li mijenjate čarape češće od jedanput sedmično? Da li potajice kopate nos? Pravite li kuglice od kruha? Da li vaše čarape ponekad prijatno mirišu? Bojite li se da ćete oćelaviti? Volite li prepričavati svoje snove? Jeste li ikada podrapali ili zapalili knjigu? Mokrite li noću u krevet? Upotrebljavate li radije platnene ili papirnate salvete? Razmišljate li ikada o mravima? Znate li kako vam se zovu sva četiri pradjeda? Vjerujete li u postojanje anđela? I tako dalje… Obično je dvije ili tri stotine takvih pitanja na koja se odgovara sa da ili ne.

Ti testovi love ono što ljudi ne žele priznati, često ni sebi samima, a kamoli bilo kome drugome. Osnivaju se na tome da je iskustveno, statistički uočeno da se neke psihičke crte ili oblici ponašanja pojavljuju uvijek zajedno, iako nije jasno zašto. Recimo, ponovo improviziram, više od 98 % pedofila uživaju u čačkanju vlastitog pupka noktom malog prsta i vole juhu s mnogo rezanaca, ili nešto takvo. Nitko neće priznati da ima pedofilske sklonosti, ali će bez problema odati da voli juhu s mnogo rezanaca. Naravno, juha s rezancima paše i mnogima koji nemaju ni natruhe pedofilskih sklonosti, ali ako pri tome uživaju u kopanju prljavštine iz pupka noktom malog prsa… pa još uzgajaju zlatne ribice….!

Mehanizam na kojemu su utemeljeni ti testovi razotkrio mi je zagonetku koja me je dugo proganjala. Odrastao sam u kući svog djeda i jako sam ga volio, volio sam slušati njegove priče, ali se s njim nisam slagao ni u čemu. Svaku informaciju koju sam od njega dobio sam provjeravao, analizirao i reinterpretirao, malo koju pouku prihvaćao i borio sam se rukama i nogama protiv svega što mi je nastojao usaditi. Ipak, moram priznati, na kraju sam se formirao tako da cijenim sve bitne vrijednosti na kojima je on nastojao i u svim ključnim trenucima života sam postupio onako kako bi i on. Isto tako znam mnogo ljudi koji su svojevremeno bili kivni na svoje roditelje i kleli se da nikada neće biti kao oni, a kada je došao čas da se pokažu - pokazali su se još gori.

Neki bi rekli da je to zato što, ma koliko nešto ne voljeli, ako ne znamo za išta drugo, kada nam zatreba nemamo ništa drugo na pameti kako bismo mogli postupiti. Sklon sam drugačijem tumačenju - bez obzira kakve se poruke razmjenjivale verbalno, da li smo se uzorima i autoritetima svjesno povinovali ili im oponirali, onoga što smo nesvjesno usvajali da dohvaćamo soljenku i koristimo je istim pokretima kao djed, brišemo prašinu kao baka, peremo ruke kao majka ili preskačemo dvije po dvije stepenice kao otac bilo je toliko mnogo da se kroz to i sa tim provuklo sve ono bitno što nas određuje.



ponedjeljak, 10.04.2006.

BANDA KOJA MI SVAKOG JUTRA DOLAZI NA PROZOR



...i pokušavaju prodrijeti u kuću!

nedjelja, 09.04.2006.

prednost javnog prevoza

Trenutak ranije stajala je na tramvajskoj stanici, bio je ondje i taj muškarac, a onda je napokon stigao tramvaj i tren kasnije našla se priljubljena uz njega. Stisnuli su ih sa svih strana, nabili u ugao, i nije bilo uzmaka. Bila je pritisnuta leđima na njegova prsa, a kroz tkaninu hlača osjećala je među polutkama stražnjice njegov otromboljeni, ali impozantni ud.

Osjećala je na plećkama svaki njegov udisaj, a drmusanje tramvaja tjeralo ih je da se taru jedno o drugoga. Osjećala je njegov dah na vratu i povremeno mu se nos zabijao u njezinu kosu na tjemenu. Mirisao je nekim ugodnim mirisom koji nikada ranije nije osjetila.

O
djednom joj je sijevnulo da uopće ne obraća pažnju na ostale putnike koji se uokolo naslanjaju na nju. Prisjetila se letimičnog pogleda na stanici kojim je ocijenila da je muškarac visok, vitak i pristao. Zažalila je što ga nije bolje odmjerila. Osjetila je kako se njegovo spolovilo otežava. To ju je prisjetilo da će se morati javiti kolegi koji ju je pozvao večeras u kino, a ona ga otklonila da mora razmisliti. Nije trebala razmisliti, znala je da će ga odbiti. Preko radnog tjedna joj muškarci uopće nisu potrebni.


subota, 08.04.2006.

epilog



Hoću nešto reći na vrijeme, neka se zna: ja nikada nisam bio prah i nikada se neću u prah vratiti!

Jebo sve koji mi nastoje nabiti kompleks manje vrijednosti: nisam ni mrkva koju grickam, ni bilo koja druga hrana koju žvačem, ni zrak koji udišem, ni nokti koje odsiječem, ni drek koji ostavljam za sobom.

Ne dam se fascinirati činjenicom da mi tijelo sadrži više od 80% vode, niti da atomi materije koja čini moje tijelo postoje od početka svemira i postojat će nakon mene zauvijek.

Iz toga nikako ne slijedi da bih trebao izdržavati bulumente onih koji žive na račun toga što ostale vuku za nos.

Ja sam jedinstven sklop koji živi samo u svojem vremenu i sve što ostane nakon mene - to neću biti ja.

Kome ovo nije dovoljno, reći ću izravno: dok još mogu odlučivati zabranjujem da se nad mojim lešom prenemaže nekakav muškarac u suknji i trkelja patetične bedastoće!


petak, 07.04.2006.

UMJETNOST MOŽE PRIČEKATI

Našao sam se u dilemi - da li napisati novi tekst na blogu ili otići na ćevapčiće?

Ćvapi su bili izvrsni.


četvrtak, 06.04.2006.

nezaposlenost



Posljednjih dvadeset godina sam gotovo stalna mušterija Zavoda za zapošljavanje u Ulici kralja Zvonimira. Da se u radni vijek računa vrijeme potrošeno na traženje posla, već bih bio u penziji! Jednom mjesečno sam se trebao pojavljivati ondje da bih dobio pečat kojim mi se produžuje zdravstvena zaštita. Procedura je uvijek bila ista. Godinama se trebalo popeti na kat, ondje sam pred vratima gdje sam se trebao javiti zatjecao pet, sedam, desetak ili dvadesetak ljudi koji su već čekali, dočekati svoj red, ući, pružiti karticu za evidenciju i dobiti pečat i potpis zadužene referentice. Zlata Botić mi je svjedok. Ona je bila zadužena za pomoć u traženju posla svima koji su završili filozofski fakultet ili pedagošku akademiju.

U jednom od tih navrata na vratima je u visini očiju bila nalijepljena obavijest na papiru formata A4 ispisana tri prsta velikim slovima da se od nedavno, pa ubuduće, za redovna javljanja treba javiti na šaltere u prizemlju, a ne kod zaduženih referenata. Dočekao sam red i ušao. S jedne strane sobe sjedila je Zlata Botić, nasuprot njoj, stol do stola, njezina kolegica. Obje su me upitno pogledale. Rekoh:

- Oprostite! Nisam došao zbog redovnog pečata, vidim da će se od sada dobivati dolje, nego mi je potrebno zbog socijalnog…


Njih dvije se skameniše. Ukipljeno su me promatrale razrogačenim očima da sam se zapitao što sa mnom nije u redu, da mi nije šlic raskopčan ili štogod slično, a onda se one istovremeno trgnuše kao na tajni znak i iz njih se izlije tako da su upadale jedna drugoj u riječ:

- Nevjerojatno! Prvi koji je pročitao obavijest! Prvi koji je pročitao što piše! Nakon tri tjedna - netko je pročitao! To je nevjerojatno - kako uspiju da ne pročitaju?! Pola sata stoje pred vratima, bulje u obavijest, a ne pročitaju! I to sve profesori, a ima i magistara!

Olakšavši duše malko su se primirile, no Zlatu je obuzela malodušnost:

- Ima ih petnaest tisuća nezaposlenih profesora koje bih ja trebala zaposliti, a kako da ih zaposlim kada su - usprkos svim diplomama - nepismeni, kada ne čitaju ni ono što im visi pred nosom?!

- Ne brinite - pokušavao sam je utješiti. - Kakvo je stanje, svi će se oni zaposliti prije mene… - no to joj nije bila neka naročita utjeha.






srijeda, 05.04.2006.

proslave



Rođendani su se izrodili u neprijatne i opterećujuće obaveze. Već prvi korak je izbezumljujući - što kupiti za rođendanski dar? Danas svi sve imaju, nikoga ništa ne zanima, teško je smisliti što izabrati koliko košta da košta. Pa ako još uzmemo cijenu u obzir, nije red darovati nešto bezvrijedno, kao što je svakome mrsko skupo platiti za nešto što slavljenika neće ni najmanje obradovati. S druge strane, kada je čovjeku rođendan, može očekivati da će biti darovan najrazličitijim nepotrebnim stvarcama koje će samo skupljati prašinu po stanu, da ne nabrajam…Onda se svi okupe, izruče darove, te nastaje silna dosada u kojoj preostaje samo što prije se napiti i napraviti kakav izgred kojega se još danima treba stidjeti.

S druge strane - rješenje je tu, svima pred nosom, na vrhu jezika, nameće se samo, ali se svi prave da ga ne vide. Zašto? Recimo, moja žena ima jednu sjajnu sestričnu - što mi ona ne bi popušila za rođendan? Ima i neke odlično izgledajuće prijateljice, što mi one ne bi pokazale sise? Kolega iz ureda ima jebozovnu ženu i siguran sam da bi ga zanimalo vidjeti kako je netko drugi praši u stražnjicu… Naša vjenčana kuma, zmaj od žene, da uvježba neki dobro koreografirani striptiz i izvede ga na rođendanskoj zabavi? Pa onda, ima jedna teta iz vrtića, kada bi mi obećala dati da joj grickam klitoris, nikako je ne bih propustio pozvati! Još maloljetna susjeda bi mi mogla pokloniti nekoliko svojih dobro usnimljenih aktova, da imam što proučavati dok drkam čekajući da dostigne punoljetnost. Ili - recimo - da mi punica pokloni viagru, progutam kuglicu, stoji mi osam sati, a sve uzvanice se redom promeškolje na njemu…

Bio sam sav euforičan kada mi je to rješenje sijevnulo, tim više što mi se i rođendan primicao. No onda me je kao hladni tuš presjekla pomisao - a ofucana raskvašena tetka Nina?! Kada bi se uveo moj sistem, a ja sam za fer odnos, ravnopravnost među spolovima, pravdu i poštenje, čak i ne bih imao ništa protiv da me popuši krezubim ustima, ali što ako ona za svoj rođendan zaželi od mene jedan liz ili štogod slično? Brrr… I pored najbolje volje, na nju mi se naprosto ne bi mogao dići.

Na sreću, nakon nekoliko dana razmišljanja našao sam izlaz i za to. Rješenje je u kolektivitetu. Ako se slavljeniku ugađa na rođendanskoj zabavi, bilo bi dovoljno da mi šogorica gurne muf pod nos, pa bih mogao tucati i dikobraza! Samo jedna takva šogorica da pleše gola na stolu i svi muški bi mogli, ne skidajući pogleda s nje, tucati sve babuskare od reda, uključujući i vlastite supruge.

Skroman sam čovjek, ne tražim mnogo, moja ideja ne zahtijeva nikakvih troškova, a kamoli daljnja državna zaduživanja u inozemstvu, te ne vidim nikakve prepreke da se prihvati i uvede u svakodnevnu praksu.












utorak, 04.04.2006.

Kome dolazi Gospa?



Nebrojeni su dokazi da se ljudi guraju onamo kamo ih nitko ne zove, kao što i priliči vrsti koja tumači svemir, svijet i život homocentrično, kao da su oni u središtu i mjera svega. Posljednji su primjer naslovne stranice dnevnih novina. Gospa se, navodno, prikazala u nekoj crkvi krcatoj egzaltiranom pastvom. Dovoljno je zrnce zdrava razuma da ukaže kako to ne može biti istina, da je riječ o još jednoj novinskoj patki.

Svi provjereni i nedvojbeni slučajevi kada se Gospa pojavila, kao što je bilo u Lourdesu, Fatimi, Međugorju, itd., imaju nešto zajedničko. Sve vidjelice bile su pastiri. Iz njihovih izvještaja saznajemo da Gospa obično šuti i samo se smješka, a tek na njihovo gnjavljenje, zaklinjanje i moljakanje, pokatkad im ponešto i kaže, i to tek toliko da ih otkači. Iz dobro obaviještenih krugova dobili smo objašnjenje da je to stoga što se Gospa zapravo ukazala sasvim drugim božjim stvorenjima, a ne ljudima, te su pastiri tek kolateralne žrtve.

Gospa se, naime, ukazuje ovcama.










ponedjeljak, 03.04.2006.

...



Parazjanijev djed je umro na zahodu. Ukućani su čuli tupi tresak, dotrčali pred vrata, kucali, zvali ga, a onda ušli i našli ga na podu s hlačama spuštenim ispod koljena. Pozvali su Hitnu pomoć, koja je mogla samo konstatirati smrt i prenijeti ga na kauč gdje je dočekao mrtvozornike. Kada su ga odnijeli, Parazjani je ušao u wc i spazio u školjci ogromno govno. Automatski je ispružio ruku da pritisne dugme na vodokotliću da ga ispere, ali u posljednjem trenu se zadržao. Govno je bilo fascinantno. Stršalo je iz odvoda smotano u vodi koja ispunjava polovinu školjke, debelo, dugačko i tamno poput prijeteće murine, a nije se moglo odrediti koliko ga još ima u cijevi. Parazjani takvo govno nikada ranije nije vidio. Stajao je i opčinjeno ga promatrao. Došlo mu je u svijest da je to posljednje što je njegov djed napravio, posljednje što je nakon njega ostalo, i još takvo - nevjerojatno - da bi ga trebalo pokazati svijetu, obznaniti u novinama, slikati za televiziju, uvrstiti u Guinessovu knjigu rekorda, te nije imao snage da ga uništi. Izišao je iz prostorije, zaključao izvana i spremio ključ u džep. Na sreću, imaju u stanu drugi wc. Parazjani se svakodnevno vraćao, buljio u govno, i nije imao snage da ga likvidira. Dapače, što je to duže trajalo, postajalo mu je sve dragocjenije. Iako je plivalo u vodi, nije se raspadalo, kao da je od plastike. Takvo govno, da bi čovjek izbacio iz sebe, zahtijeva napor dovoljan da stariji, slab čovjek umre. Parazjani se povremeno plašio da bi moglo sunuti na njega poput aliena.

Jednoga dana je zaboravio zaključati vrata za sobom i kada se nakon posla vratio kući - govna nije bilo. Sazvao je sve ukućane i pitao je li tko pustio vodu. Svi su zanijekali. Parazjani od tada živi u strahu da je govno iskoristilo priliku, isplazilo iz školjke, sakrilo se negdje u stanu i vreba priliku za napad u najneočekivanijem trenutku.








nedjelja, 02.04.2006.

Lako mogu prizvati najranije sjećanje, upečatljivo i jasno, na to kada sam o nečemu pomno, istinski razmišljao. Sjedio sam na ogradi ispred kuće zadubljen u temeljito svestrano sagledavanje i analiziranje teme koja me je okupirala, istovremeno prožet dubokom spoznajom onoga što se nametalo kao neizbježan zaključak – imati deset godina je najbolje moguće razdoblje u životu!



Bio sam već upoznat s Oliverom Twistom, šegrtom Hlapićem, čiča Tominom kolibom i tužnom sudbinom brace Jaglenca i sestrice Rutvice, te sam uzimao u obzir da se moj zaključak mora ograničiti samo na one koji imaju sretno djetinjstvo.



Posljednjih deset godina, što sam stariji, sve sam uvjereniji kako sam onda bio u pravu.


subota, 01.04.2006.




Prema nekim mišljenjima ove dvije fotografije razlikuju se u sedam pojedinosti, prema drugima u jedanaest. Pokušaj pronaći koje je mišljenje ispravno.



Nagrada za trud je što ćete uočiti sve u čemu su ove dvije fotografije istovjetne.

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

eXTReMe Tracker