AgroPolitika https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

petak, 30.05.2008.

ANIMOZITETI PREMA INFORMACIJI ZA JAVNOST






Častohlepna politička duša, prešućivane informacije i destruktivne vizije

Neki ljudi ne vole novinare. Ne vole ih zbog posla koj obavljaju. A taj je posao informacija. Novinari su gospodari informacije! Onda kada informacija dođe u novinarev fokus, u njegovo pero, ili u posljednjih godina u njegovo računalo, samo je sati dijele od toga da postane dostupna širokoj javnosti. I javnom mnijenju.

Baš nedavno, 21. 5 jedan je čovjek fizički napao u redakciji novinarku Narodnog lista zato što nije bio zadovoljan s informacijom koju je ona napisala. I u fizičkom napadu na mladu ženu našao je sadisfakciju svome nezadovoljstvu zbog istine kojom on nije bio zadovoljan. I kakav je to čovijek? A novinarstvo je posao kojim ona samo odrađuje ono što joj je posao - piše i informira javnost o događanjima bilo okolici, u regiji itd. A ta događanja netko je inicirao! A u ovom slučaju taj se nasilnik našao povrijeđen jer je novinarka pisala o događaju koj je on inicirao!

Fizički oblik nasilja je samo jedan oblik nasilja, ali kako nazvati nasilje u slučajevima kada novinar traži informaciju od države uprave i ne dobije je. Jednom, dvaput…. više puta. Ali ni nikakvo objašnjenje? Kako se zove to nasilje? Ostaviti novinara bez ikakvog odgovora - je li i to oblik komunikacije? Da li u tom slučaju o novinarevu pravu na informaciju odlučuje netko tko je u poziciji da u toj državnoj upravi odlučuje na način « ovaj će informaciju dobiti, ovaj neće.» Ili, s ovom ćemo informacijom javnost upoznati samo kroz priopćenje, a s ovom kroz konferenciju za novinare.« A između priopćenja i press konferencije je ogromna distinkcija ».

Na tako zamšene načine s informacijom raspolaže Ministarstvo poljoprivrede ribarstva i ruralnog razvoja. Jer odgovor na pitanje upućeno uredu za odnose s javnošću « koliko iznosi konačni proračun za poljoprivredu za ovu godinu i kako je po segmentima poljoprivrednih grana raspodjeljen» nisam dobila ni nakon dva mjeseca. Ali ni bilo kakvo drugo objašnjenje! Zar je proračun za poljoprivredu, nakon svih dogovora i pregovora koalicije HDZ-a i HSS-a tajna? Tajna, pred kim? Pred poljoprivrednicima koji žive teške posljedice nekonzistentne i političkim interesima provođene poljoprivredne politike, koja je bez ikakve strategije od 1996. do sada? Ili pred svima nama koji stvaramo državni proračun, a državna birokracija ga troši kako hoće?


Prešućena informacija o posjetu delegacije iz Brazila

Prema priopćenju Ministarstva poljoprivrede, u Hrvatskoj je od 18.5- 24.5.boravila delegacija Savezne Republike Brazil, koju je vodio zamjenik ministra poljoprivrede, stočarstva i prehrane Brazila Silas Brasilerio. Međutim posjet tog predstavnika gospodarske i poljoprivredne zemlje, federacije, koja ulazi u red petnaestak najbogatijih zemalja svijeta prošao je medijski tiho i potpuno nezapaženo u Hrvatskoj. Razlog je vjerojatno u odluci kvazi poznavatelja informacije Ministarstva poljoprivrede da se ne održi konferencija za novinare. Zatražila sam pismenim putem, e mailom, da mi se omogući intervju s Silasom Brasilieriem, međutim niti mi je omogućen intervju u tih nekoliko dana niti sam dobila bilo kakvo objašnjenje ili negativan odgovor. Neobičan je to način rada i vođenje ureda za odnose s javnošću Ministarstva poljoprivrede. Ministarstvo poljoprivrede još uvjek nema glasnogovornika, i zato sve više imam dojam da se djelatnicima u Uredu za odnose s javnošću nametnuo netko svojim autoritetom u ulozi šefa. A taj je prije HDZ-ove provenijencije nego HSS-a. Svojim ignoriranjem javnosti i novinara i ne poznavanjem važnosti ni informacije ni odnosa s javnošću, radi jednako i na štetu Ministarstva i na štetu javnosti koja previše lako ostaje bez informacije. Častohlepna politička duša zanemaruje opće društveni interes, a drhti nad svojim stranačkim poenima, bolesnim krivim vizijama, kojima je destrukcija jedini cilj.

O boravku brazilskog doministra poljoprivrede u Hrvatskoj ništa nisu znali ni moji kolege M. Bjažić, I.Fodor, D.Lončarić, koji o poljoprivredi mnogo više znaju nego neki pomoćnici ministra Pankretića.
Uistinu je nevjerojatno da je Hrvatska javnost svakog trenuta podrobno obavještena o mnogim detaljima nesretnih smrti mnogih osoba iz naše zemlje, ali o tome kakvi su interesi povezali Brazil, koji ima 170 milijuna stanovnika, koj je najveći izvoznik voća u svijetu, većeg broja ruda, dijamanata, nafte i etanola, s malom Hrvatskom, o tome javnost nije saznala ni rijeći. Doduše doministar Brasilerio posjetio je Vindiju i Koku u Varaždinu i Riječku Luku u Rijeci, ali razloge dolaska kako ni dogovore na ministarskoj razini – smatra kvazi poznavatelj informacije u Ministarstvu poljoprivrede - Hrvatskoj javnosti nije bilo potrebno predstaviti.!!!

Kakvi su u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja animoziteti prema javnosti vidi se na web stranici Ministarstva gdje je Uprava za sigurnost i kakvoću hrane, Uprava za informacijske sustave i logistiku, Uprava poljoprivredne i fitosanitarne inspekcije i Uprava za veterinarske inspekcije – jasno ispod naslova svake od spomenutih uprava poručila: U ovoj organizacijskoj jedinici niti jedan djelatnik nije javno dostupan . Uskraćena je informacija o imenima i djelatnika i načelnika tih Uprava, kao i njihovi kontakt telefoni. To drugim riječima znaći « nikome ne odgovaramo ni za što, neznate tko smo, pa nam se ne možete ni obraćati niti nas prozivati!.

No osobno znam da su neki koji rade u tim Upravama inžinjeri agronomije, doktori veterine i saborski zastupnici. Takav način odnosa prema javnosti mnogo govori o smjeru u kome ministarstvo koje vodi mr. Božidar Pankretić ide. Jer ako su politička razmimoilaženja koalicijskih stranaka evidentna i u radu pojedinih Uprava, što su ove transparentno istakle povlačenjem svake informacije o sebi sa weba pred javnošću, zanimljivo će biti pratiti što slijedi dalje u Ministarstvu poljoprivrede u vrijeme kada hrvatsaki poljoprivrednici očekuju iz Bruxellesa najpovoljnije pregovaračke pozicije za svoje djelatnosti. A pregovaračke pozicije nisu samo u nadležnosti pregovarača, što je tek posljednja istanca u nizu, već su itekako u kompetenciji djelatnika njihove stručnosti i znanja, a time i međusobne suradnje resornog Ministarstva poljoprivrede.

30.05.2008. u 19:28 • 0 KomentaraPrint#^

četvrtak, 15.05.2008.

BIO GORIVO





E 10 GORIVO KOJE BI TREBALO SMANJITI CO2 U ATMOSFERI !?

Europska unija želi do 2012. godine osjetno smanjiti emisiju ugljičnog dioksida u atmosferi. Automobili koji će biti proizvedeni od te godine trebali bi emitirati 10 grama ugljičnog dioksida manje nego sada, po svakom prijeđenom kilometru.
Zato je Njemačka Vlada donijela neke odluke koje bi pomogle manjem zagađenju atmosfere. Do 2012. godine ta je zemlja planirala povećati udio Bio goriva na benzinskim crpkama za 10 posto, tako da se u benzin miješa gorivo proizvedeno iz bio materijala.

Međutim njemački Auto Klub ADAC izašao je u javnost s podatkom da preko tri milijuna automobila ne bi smjelo točiti E10, to je stručni naziv za gorivo s 10% udjelom bio etanola, jer bi alkohol u benzinu nagrizao osjetljive dijelove starijih vozila, čiji motori to gorivo jednostavno ne podnose. Vlasnici takvih vozila trebali bi, kao alternativu, točiti puno skuplje gorivo SUPER +.

Čuvši podatke Auto Kluba ADAC njemački ministar zaštite okoliša Gabriel Cigmmar odustao je za sada od uvođenja 10% bio goriva jer ne želi – kako je rekao - slušati dugotrajne diskusije oko toga što vlasnici starijih automobila moraju učiniti ako bude uvedeno gorivo E10.

Bio etanol kao gorivo trebao je biti riješenje za smanjenje zagađenja atmosfere, a da automobili bitno ne smanjuju potrošnju goriva. Sama inicijativa oko uvođenja goriva E10 došla je od njemačkih proizvođača automobila koji su tvrdili da samo oko 400.000 vozila ne podnosi gorivo E10, što je Auto Klub ADAC opovrgao višestruko većim podacima o broju vozila.
Prema riječima ministra za zaštitu okoliša Gabriela Cigmmara cilj o čišćoj atmosferi ostaje. Od 2012. godine svaki novoproizvedeni automobil u EU u atmosferu će smjeti ispustiti maksimalno 120 grama CO2 po prijeđenom kilometru. Proizvođači automobila taj će cilj morati realizirati pomoću drugačijih tehničkih riješenja na automobilima.

Aktivni zagovornici zaštite okoliša u Njemačkoj već neko vrijeme glasno uvjeravaju javnost da Bio gorivo uopće nije Bio, zato što se u kompliciranoj proizvodnji toga goriva u atmosferu ispušta više CO2 nego što atmosfera ima koristi njegovim ne korištenjem. Iz njmačkog Saveza za zaštitu okoliša i prirode od Vlade u Berlinu zahtijevali su da odustane od korištenja Bio goriva E10 iz još jednog značajnog razloga, a to je što se sve više obradive poljoprivredne površine koristi za proizvodnju Bio goriva. Pred poljoprivrednicima je odluka – proizvoditi kulture za Bio gorivo ili kulture koje su prehrambene namirnice. Naprimjer, proizvodnja Bio goriva porasla je 2006. godine za 28% u odnosu na 2005. godinu. Najveći proizvođači bio goriva su Brazil i Meksiko i povećanje proizvodnje šećerne repice i kukuruza doveli su do velikog porasta cijena najvažnijih živežnih namirnica. U tim je zemljama tona žitarica dva puta skuplja nego do prije godinu dana.Iz Saveza za zaštitu okoliša i prirode upozoravaju da Bio gorivo ne može i ne smije biti jedino riješenje za zaustavljanje globalnih atmosferskih promjena u svijetu. Pravo na hranu je jedno od temeljnih ljudskih prava.
Za proizvodnju 50 litara Bio goriva potrebno je 350 kg kukuruza. A s toliko se kukuruza u godinu dana može prehraniti jedno dijete.

15.05.2008. u 08:15 • 0 KomentaraPrint#^

srijeda, 07.05.2008.

POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTE



SABORSKI ZASTUPNICI O OKRUPNJAVANJU POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA


Kako saborski zastupnici razmišljaju o problemu okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta i kakva riješenja u obliku Zakona predlažu?

Evo razmišljana nekih zastupnika u Saboru koja su iznijeli u saborskoj raspravi 29. travnja 2008.

Dragica Zgrebec iz Stranke demokratskih promjena.
« Koliko je važan projekat okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta možemo isčitati i iz statistike – iz popisa kućanstava iz 2003.godine. Situacija se bitnije nije promijenila, pa takvi podaci s određenim korektivima stoje. Tada je popisano gotovo 450.000 poljoprovrednih kućanstava koji posjeduju određenu količinu poljoprivrednog zemljišta u kojima je evidentirano da živi gotovo 1.500.000 stanovnika. To je jedan veliki potencijal za ovu granu djelatnosti, ali s druge strane i veliki problem, jer je veliki broj kućanstava i stanovnika koji su evidentirani kao imaoci poljoprivrednog zemljišta.
Evidentirano je tada gotovo 1.400 poljoprivrednih subjekata: dakle što trgovačkih društava, dioničkih društava, što društava s ograničenom odgovornošću. Raspolaže se sa 1.162.000 ha. Od toga je u korištenju nešto više od 1.000.000 ha zemljišta. A kako je ono usitnjeno govori podatak da se ta površina nalazi u gotovo 2.000.000 parcela. Dakle zaista ovdije ima jako puno posla i treba uzeti i vrijeme da bi se došlo do jednog većeg posjeda.
Interesantan je i podatak da nešto više od 380.000 kućanstava raspolaže s oko 5 ha zemljišta i to je onaj dio koj bi trebao biti izvor za okrupnjavanje posjeda i na neki način utvrđivanje onih domaćinstava onih poljoprivrednih subjekata koji će se dugoročno baviti poljoprivredom.»


Image Hosted by ImageShack.us
ZAPUŠTENO NEOBRAĐENO ZEMLJIŠTE


Dr.Dragan Kovačević govorio je u ime Kluba Hrvatske demokratske zajednice:
»Operativni program podizanja trajnih nasada, program navodnjavanja, operativni program razvitka stočarske proizvodnje, novi kapaciteti ULO hladnjača itd., svi ti operetivni programi čine okosnicu poljoprivredne politike usmjerenu ka proizvodnji u kojoj je nažalost zabilježen veliki uvoz i koji će biti predmet pregovora oko proizvodnih kvota s EU. Istovremeno to su proizvodnje koje proizvođaćima donose najveći dohodak. No ključni problem u njihovoj provedbi je bio problem poljoprivrednog zemljišta. Ti problemi vezani uz poljoprivredno zemljište dijelom su naslijeđeni, a to je najprije problem male površine posjeda, prosječno ispod 3 ha, velikog broja malih i tehnološki nepovezanih parcela i velike udaljenosti tih parcela, što jasno dovodi u pitanje ekonomičnost proizvodnje.
Zbog toga Klub HDZ-a drži da ukoliko dugoročno želimo osigurati dohodovnost i konkurentnost hrvatske poljoprivrede, osigurati da proizvodi poljoprivrede i prehrambne industrije ravnopravno konkuriraju na tržištima EU - neophodno je uz sve mjere koje su poduzete u reformi restrukturiranja RH poljoprivrede, od promjene sustava potpora, do provedbe niza operativnih programa ubrzati proces raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, te isto tako ubrzati aktivnosti na okrupnjavanju poljoprivrednog zemljišta.»


Zlatko Horvat saborski zastupnik iz Hrvatske narodne stranke:
«Znamo da su potpuno neuređeni imovinsko pravni odnosi i katastarsko stanje i samo na jednom primjeru pilot-projekta okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta koj smo imali u jednoj sredini u našoj županiji, od 300 ljudi koji su željeli sudjelovati u projektu okrupnjavanja, njih više od 30% nije imalo sređene imovinsko pravne odnose.
Naravno da se postavlja pitanje što država čini po tom pitanju i mi u HNS-u mislimo da bi na sređivanju imovinsko pravnih odnosa trebalo biti sve besplatno, dakle da sve plaća država, a da bi u tom smislu u slijedeće dvije godine trebalo pozvati sve građane da na račun države srede svoje imovinsko pravne odnose i da to onda bude baza i za okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta i ono što slijedi po tom pitanju. Ja se pridružujem onima koji su rekli da je Zakon o nasljeđivanju jedan od velikih problema, jer svjesni smo da je baviti se poljoprivredom bez zemlje imaginarna stvar. A mi i dalje omogućavamo cijepkanje poljoprivrednih gospodarstava i ne stvaramo time robne proizvođaće. Mislimo da bi konačno trebalo posložiti te stvari na način kako je to uređeno i u drugim europskim državama, a to je da jedan u obitelji naslijeđuje sve, a da se ostali isplaćuju kroz određene iznose. Mislim da time ne zadiremo u vlasništvo nego zadržavamo pitanje o zadržavanju okrupnjavanja zemljišta».

"KREDITI ZA POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTE"
Koliko znam komercijalne banke ne žele priznati hipoteku na zemljište, a ukoliko želite podići kredit za kupnju zemljišta tada kamatna stopa prelazi 9%. Neznam koja bi to proizvodnja trebala biti da se izdrži takav kredit i da se ostvaruje neki dohodak!
Prema statističkim podacima koje ja imam RH je unatrag devet godina izgubila 733.000 ha poljoprivrednog zemljišta i postavljamo pitanje da li netko zna zašto je i u što je prenamjenjeno takvo poljoprivredno zemljište? Koje su to druge namjene takvom ogromnom iznosu?»

Stav Kluba zastupnika Nacionalnih manjina iznijela je saborska zastupnica Zdenka Čuhnil:
« Zasigurno želim podržati ovaj projekat i ukazati na važnost okrupnjavanja poljoprivrednih površina. Veliko je težište dato na nasljeđivanje i prvi Zakon koj će doprinijeti ovome. Ali mi vrlo malo govorimo o dijelu da bi i nacionalna mirovina ili starosna mirovina dala isto tako kvalitetne rezultate, a ne poticaji koje mi dajemo iz dohotka.
Naime mi smo, uvodeći poticaje dohotku i stimulirajući preživljavanje takvih malih obiteljskih gospodarstava – ako se ona uopće mogu nazvati gospodarstva – stimulirajući ih sa 500 ili 1 000 kuna mjesečno, zusatvili proces prodaje zemljišta i proces prenošenja tog zemljišta na nasljednike.
Kada bismo uveli nacionalnu mirovinu i dali sigurnost staračkim obiteljima zasigurno bi ih potakli na to da se oni riješe svojeg zemljišta, da to bude uvjet za tu starosnu mirovinu – da to zemljište moraju ili prodati ili predati u nasljedstvo svome sinu. Zasigurno bismo doprinijeli daleko više okrupnjavanju zemljišta, nego što to činimo sada.


Image Hosted by ImageShack.us
ZBOG NEDOVOLJNE GNOJIDBE TLA, ZASIJANE KULTURE LOŠE USPIJEVAJU.


Na to me nagnao još jedan podatak koj govori o osiromašenju naših poljoprivrednih površina kojih je zasigurno jednim dijelom posljedica i tehnologije koja se vratila nažalost nekoliko godina unatrag, ali jednako tako i posljedica davanja zemljišta u Zakup. Mi danas dosta površina imamo u Zakupu. Zakupnici vrlo loše gospodare s zemljištem, odnosno - gospodare od danas do sutra – jer znaju danas imaju zemlju u Zakupu, sutra možda ne. Mi više nemamo gnojidbu onu koja je uvjek bila gnojidba za zalihe u tlu. Mi danas nemamo ni dostatnu gnojidbu iznošenja hranjiva iz tla, a kamoli gnojidbu da bismo imalo obogatili i očuvali plodnost tla.Tako da mislim da politika gospodarenja zemljištem mora itekako krenuti iz temelja da upravo cilj okrupnjavanja zemljišta znaći bude i kvalitetnije gospodarenje.»


Image Hosted by ImageShack.us
VRIJEME TEČE KAO RIJEKA. Ljudi se u svojoj nedosljednosti s njom ne mogu uspoređivati


Snimila: Margareta Zouhar Zec

07.05.2008. u 15:44 • 0 KomentaraPrint#^

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< svibanj, 2008 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Listopad 2024 (34)
Rujan 2024 (30)
Kolovoz 2024 (34)
Srpanj 2024 (19)
Lipanj 2024 (38)
Svibanj 2024 (37)
Travanj 2024 (37)
Ožujak 2024 (33)
Veljača 2024 (32)
Siječanj 2024 (31)
Prosinac 2023 (33)
Studeni 2023 (31)
Listopad 2023 (32)
Rujan 2023 (31)
Kolovoz 2023 (31)
Srpanj 2023 (27)
Lipanj 2023 (26)
Svibanj 2023 (24)
Travanj 2023 (19)
Ožujak 2023 (35)
Veljača 2023 (26)
Siječanj 2023 (28)
Prosinac 2022 (31)
Studeni 2022 (28)
Listopad 2022 (32)
Rujan 2022 (21)
Kolovoz 2022 (17)
Srpanj 2022 (28)
Lipanj 2022 (28)
Svibanj 2022 (33)
Travanj 2022 (26)
Ožujak 2022 (32)
Veljača 2022 (28)
Siječanj 2022 (28)
Prosinac 2021 (29)
Studeni 2021 (12)
Listopad 2021 (30)
Rujan 2021 (28)
Kolovoz 2021 (33)
Srpanj 2021 (33)
Lipanj 2021 (30)
Svibanj 2021 (31)
Travanj 2021 (34)
Ožujak 2021 (33)
Veljača 2021 (28)
Siječanj 2021 (32)
Prosinac 2020 (33)
Studeni 2020 (30)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv



Komentari da/ne?

Opis bloga AgroPolitika

Poljoprivreda i sve njene grane, stanje i problemi, poljoprivreda vođena državnom politikom i politikom resornog ministarstva, prilagodba politikama EU


----------------------------------------
Na dan 14. siječanja 2013. stari BROJAČ POSJETA na kome sam tada imala broj 37829, zamijenila sam novim brojačem koji sada registrira broji posjeta na blog i broj pregleda tekstova na blogu.


GODINE 2013. TOČNIJE OD 14. SIJEČNJA, KADA SAM PROMIJENILA BROJAČ ULAZA NA BLOG AGROPOLITIKA, DO 1. SIJEČNJA 2014. BROJAČ JE REGISTRIRAO 23 853 ULAZA.
BROJAČ PREGLEDA BLOGA REGISTRIRAO JE 37 182 PREGLEDA TEKSTOVA.


Brojač posjeta 12. veljače 2015.;
broj pregleda 64 387
broj posjeta 43 836

Blog AgroPolitika otvorila sam 31.12. 2007. godine. Dana 17. siječnja 2013. objavila sam 330. tekst .
Dana 21.studenog 2014. objavila sam 634 tekst.

Dana 12. veljače 2015. objavila sam 693 tekst.
Fotografije uz tekstove koje su objavljene na blogu
nastale su mojim fotografiranjem u 99,%. Samo nekoliko objavljenih fotografija nisu moje snimke.

Dana 21. travnja 2016. objavila sam 992 tekst
Istiga dana brojač posjeta bilježio je broj 61 200


Dana 1. 1. 2017. godine:

broj pregleda: 96964
broj posjeta: 70747




S 1. svibnjem 2017. u Hrvatskom novinarskom društvu stavila sam moj novinarski status u mirovanje. Razlog tome je moja odluka da novac za život koji ne mogu zaraditi u novinarstvu zaradim u turizmu tijekom turističke sezone. Dakako da ću pisti i dalje u vrijem kada radim u turizmu, ali vjerojtno rijeđe. Nakon 25 godina novinarskog pisanja ne mogu tek tako prestati pisati, posebno ne kada vidim dobru temu.

Slijedom prethodne informacije objavljujem da sam u članstvu Hrvatskog novinarskog društva ponovo od 1. studenog 2017. godine.

Dana 1.8. 2018. broj posjeta na blogu bio je 90 055 , a broj pregleda 119 000 .

NAKON 66 DANA PONOVO JE USPOSTAVLJEN BROJAČ NA BLOGU. BROJENJE POSJETA I PREGLEDA BLOGA NASTAVLJENO JE OD BROJA OD KOJEG JE BROJAČ BIO UKLONJEN, DAKLE POSJETE NA BLOG BROJIM OD BROJA 90 055, A PREGLED BLOGA OD 119 000. Margareta Zouhar Zec



Autorica bloga:
Margareta Zouhar Zec novinarka
članica Hrvatskog novinarskog društva
redni broj HND iskaznice 3048
meil:
margareta.zouhar@zg.t-com.hr

----------------------------------------

Linkovi

MPS.HR
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja

MRRSVG.HR
Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva


BROJAČ PREGLEDA

page visitor counter
who is online counter blog counter

BROJAČ POSJETA

page visitor counter
who is online counter blog counter