Htjela sam malo opširnije o tom HAZU fenomenu danas. No shvatih da je u konačnici to i nebitno za mnoge stvari i pojave iz onog dnevnog društva i života. Osim što, ako je to institucija koja je isfinancirana našim novcem, trebala bi se držati vlastitog Statuta i slijediti neka pravila.
Ako je neki znanstvenik svjetski priznat što on pobogu ne bi bio dovoljno dobar da bude član Akademije znanosti u svojoj matičnoj državi. Jer je ta država bolja od (ostatka) svijeta možda?
Ako je neka znanstvenica stupila u brak sa akademikom, zašto ju se priječi da ide u izbor za stalnu članicu Akademije u istom razredu kao i njen zakoniti. Osobito jer je u statusu suradnika bila prije ikakvog braka, i isključivo svojm zaslugom?
Zašto su iz zatvorenih krugova Akademije u kojoj sjede uglednici iz područja umjetnosti i znanosti nesposobni daaaanima, pa i godinama dati neko objašnjenje za išta što se u tim mističnim znanstveno umjetničkim krugovima događa.
U hipu smo spremni pričati svakakve bajke o Masonima i njihovim ložama iz jednostavnog razloga što nismo dovoljno upućeni u sistem funkcioniranja jednog takvog sustava i sve vezano uz Masone i njihovo zidarenje po ložama suspektno nam je dočim netko zucne tu intrigantnu riječ. Mason.
Slično se prijeti dogoditi i sa ovom velevaženom zajednicom. Akademija.
Ugodno li je svima koji tamo sjede šutjeti? Ostavljati nas smrtnike u neznanju. Možda smo podkapacitirani razumjeti sve sisteme po kojima zidare akademici pa nas ostavljaju u neznanju.
Neznanje, kao što znamo, rađa strah. Strah vodi netoleranciji. Predrasudama. Stereotipima...
Možda jednostavno to, kao neki krajnji cilj i imaju akademici. Njih cijelih 160 (koliko prema njihovu Statutu može biti članova, mada se priča da broj ide i duplo od toga), creme de la creme ovog društva.
Ima nekih društava čije svrhe je teško shvatiti. Promoviraju se kao društva čije članstvo nije lako zaslužiti, treba ispunjavati određene norme. No rijetko se koje od tih društava ne bavi humanitarnim radom. Gotovo ga i nema.
Za potrebe ovog teksta otišla sam na stranice Akademije. Kasno je, a ujutro je budilica nas terenaca sa prosječnim hrvatskim plaćama nemilosrdna, pa prolistah samo prvih pet, a povijest novosti ide do svibnja ove godine. Nikakva humanitarnog rada u posljednja tri mjeseca u tog uvaženog društva. Okej, jasno mi je. Sezona je godišnjih odmora, kiselih krastavaca i tek ponekog odbijanja primanja u članstvo.
No ne mogu reći da ipak nema određene dinamike. Između ostaloga čitam i sljedeće:
Djelatnici HAZU osvojili dva zlatna trofeja na 24. Sportskim igrama članova Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja
Trofeje su momci osvojili u disciplinama boćanje i veslanje na dasci.
Evala!
Čestitke!
Hvala uredništvu na naslovnoj za prethodni post.
konobarica • 19.08.2024. u 22:58
Samo se nasekiram. Rekla sam sve, što sam imala. Jadni ljudi.....Žalim ih zbog takvog razmišljanja i ponašanja. Tebi ljubac@
luki2 • 19.08.2024. u 23:49
u boćanju i veslanju na dasci ? OMG!!!
Da nije akademik Kusić, pa Reiner s njim u svojcu na dasci.
Ma k vragu, samo me snervaš kad čitan
Donabellina • 20.08.2024. u 00:02
i ovo : zamisli kako je teško ući u LIONS-club ?
Cijenjeni Lionsici nemam pojma kako ulaze, koji su kriteriji i ostala sranja, ali znam jednog postarijeg liječnika i njegovu snobovku suprugu koji su sad tvoji sugrađani, a ovdje u Splitu družili su se isljučivo na privatnim partijima i kruzerima s "prijateljima" zvani elita ili krema splitskog društva
( mi smo bili kolege-prijatelji.-susjedi i sinovi su nam išli skupa u školu )
Intanto, uza sav trud, njene Armani i Dior haljine, zlatni beštek i klavir na kojem NITKO ne svira - nikako nije on postao član Lions kluba.. Nisu govorili o tome, ali su se oboje jako trudili , bez nekakvih profesionalnih refernci doduše, ali otmjenošću svakako.
A onda su odselili u Rijeku ( ona je Senjkinja ) , kupili grobnicu i prelijepi stan i ( valjda ) žive sretno.
Meni se ne javljaju ma koliko smo dobar odnos imali
Donabellina • 20.08.2024. u 00:13
Grozno
I to je Hrvatska
pričopričica • 20.08.2024. u 09:54
velika je razlika u strukturi hazu (i općenito svih državnih akademija) i kojekakvih udruženja građana tipa lions, rotary, masoni ovakvi ili onakvi.
hazu je državna institucija financirana iz državnih resursa (čitaj jasle, proračun i sl.). vodstvo se i članstvo bira u znanstvenim i umjetničkim krugovima, naravno obilato poduprto i u smislu odobrenja (patronata) interesnih krugova vlade, države, plitičara, politikanata, a pogotovo (iza kulisa) imaocima velikih financijskih interesa, no o tomu se priča u kuloarima, naravno. zadatak akademije je da svojim znanjem, dakle strukom, održava i potiče znanstvenoistraživački rad i umjetnost. budući da ništ ne doprinose niti ne proizvode u smislu stvaranja peneza nego su financirani institucionalno, ne može se očekivati da blagodarno šakom i kapom, ma ni malim prstom, održavaju nekakve humanitarne sletove, skupljaju donacije, daju donacije (ha, ha, gorko se smijem). oni su zaposlenici države, dobijaju plaću za odrađivanje svojih zadataka u okviru njjihove struke.
udruge građana (biranih po kojekakvim ključevima i klupskim regulama, uglavnom po ugledu i statusu te imovinskom stanju i osobnim talentima i mogućnostima), mogu u okviru pravnog sustava pojedinog društva, organizirati i odbrotvorne i umjetničke i sturčne i kojekakve druge manifestacije, biti karitativci, volonteri, poticači, brižnici, darovatelji etc. jer su slobodna udruženja sa svojim sustavom financiranja (uglavnom donacije), ne odgovaraju nikomu za usmjeravanje love (osim u slučajevima s pravnom težinom), i, najvažnije, ne odgovaraju državi za manipulacije s lovom, dakle, neovisni su i mogu činiti što hoće s penezima, ak hoće zapalit (nije dozvoljeno paliti državni novac), dat sirotinji, podić si hram s pet kupola od zlata, protežirati samo djecu hiltona illi jože iz špiišićbukovice. a akademici to nemreju. dobijaju svoju plaću i žive od svog redovnog posla i honorara. no u okviru akademije moraju delat po njenim pravilima. to što si stari slinafci i mladi nadobudni barakude međusobno dogovaraju svašta i uzimaju na posel potomčad svojih kolega i nekih vip kreatura, to nije specifikum samo njih nego ovog našeg srednjoevropskobalkanskog kažina. ha gleč, znam jednog akademika koji je završila čisto drugi faks, a bavi se poslom u kojem nema ni godinu dana otslušanog gradiva. neki su se lijepo tu uhlljebili (ah, SarahBe, pa nas dve smo poznate uhljebice :))))) , neki i pemzije zaslužili. neki su akademici jer su poznate face, pa im to dobro dojde da ih prime u kojekakve zmajevske lože etc. joj, najte me vuč za jezik!
stara teta • 20.08.2024. u 13:21
@ luki2 - jes, pročitala sam i potpuno se slažem s tobom. Kiss :*
konobarica • 22.08.2024. u 22:04
@ annaboni - pa sori na snervanju :)))))) Ne znam koji su veslali a koji boćali, ne da mi se više po tim stranicama. Divni ljudi ovi tvoji. A možda su ih tu u Rijeci primili konačno u Lions. Tko zna što je bilo sa klavirom. A ako je cijela situacija takva, i na koncu su morali kupiti grobnicu na Drenovi namjesto na Kozali (prestižnom riječkom groblju) onda mi ih zaista žao...:)))))))
konobarica • 22.08.2024. u 22:07
@ pričica - eto. Od doba kad je Matoš napisao onu kultnu 1909. ko da se ništa promijenilo nije na ovim prostorima...
konobarica • 22.08.2024. u 22:08
@ stara teta - kužim ja da je struktura društava što sam spomenula u postu, a ti u ovom komentaru, dijametralno suprotna... Pokušala sam povući paralelu između tih društava. Jer meni na kraju ispada da gospoda akademici ne rade ali ništa, tuku naše novce i na kraju se ne možeš pouzdati u tu instituciju ni da bude ono što svaka Akademija treba biti. Vrhunac umjetničkoznanstveni jednog, u ovom slučaju hrvatskog, društva.
I kao šlag, tu jednu jedinu zadaću kako si ti napisala no u okviru akademije moraju delat po njenim pravilima, eto ne ispunjavaju. Već skakuću sami sebi u usta nepoštivanjem pravila.
Kako sam shvatila iznad njih je jedino Sabor kao neka pravna institucija koja bi mogla donositi odluke o unutar akademičnim (ne)provođenjima pravila.
No...tako je kako je. Pravila su im oksimoronična. I ne poštuju ih nikako.
Hvala ti na iscrpnom komentaru :) Kiss :*
konobarica • 22.08.2024. u 22:16
< | kolovoz, 2024 | > | ||||
P | U | S | Č | P | S | N |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
Blog! Blog! Moraš otvorit blog...
Pa eto, blog.
Priče za čitanje.
Priče za uživanje.
Jer priča je život...
...i život je priča.
Uživajte!