Tko me poznaje zna da ne volim ni krafne, ni palačinke ni sve te "slastice" koje se prže u ulju. Nije problem u masnoći i kalorijama, jer slane popečke i razne slane pržene delicije obožavam. Ali te nekakve slatke-tjestaste-pržene stvari mi nisu ukusne.
Znam da većina ljudi krafne radi više puta godišnje, neki ih rade svaki mjesec.
A onaj mjesec kad je Fašnik neki odmah početkom mjeseca počnu isprobavati razne nove recepte i taj mjesec krafne peku iz tjedna u tjedan, iz dana u dan.
Ja krafne doslovno radim jednom godišnje: na Fašnik. Ni dan ranije, ni dan kasnije. Taj dan "odgulim" to s pečenjem krafni i mirna sam do idućeg Fašnika.
I prošle godine sam to odgulila za Fašnik i nisam više pekla krafne. Ali negdje u kolovozu, ne znam više kako i zašto, na pamet mi je palo da napravim slane krafne. Ali budući da nije postojala teoretska šansa da to idem peći po onoj vrućini , odgodila sam to za hladnije dane.
I potpuno sam zaboravila na to.
Ali neki danas sam se sjetila toga i rezultat stoji pred vama. Radila sam po receptu po kojem radim obične krafne, izbacila sam iz njega, šećere, rum i limunovu koru, a povećala sam količinu soli.
Tijesto
500 g brašna
1 i pol paketić Dr. Oetker Garant kvasca (posebni kvasac pri čijoj upotrebi nije potrebno ostavljati tijesto da se digne) ili 40 g običnog kvasca
4 žlice ulja
1 jaje
2 žumanjka
oko 150 ml mlijeka
sol
Nadjev
naribani sir
kečap
origano
Ako koristite Dr Oetker Garant kvasac, u posudu stavite brašno, kvasac, jaje, žumanjke, ulje, hladno mlijeko i oko 1 čajnu žlicu soli i miksajte na najvećoj brzini 2 min.
Tijesto odmah razvaljajte na pobrašnjenoj podlozi i režite krugove promjera 9-10 cm.
Uzmite 1 krug (manje pobrašnjena strana okrenuta je prema gore) i na njega stavite malo naribanog sira, kečapa i origana.
Uzmite drugi krug i manje pobrašnjenu stranu okrenite prema dolje i poklopite nadjev. Sa strane lagane utapkajte krugove prstima.
Uzmite malo manju čašu od prethodne i njome izrežite krafnu od spojenih krugova (dva kruga bi se trebala slijepiti sa strane da nadjev iz sredine ne izlazi van).
Ostavite krafne da odstoje 15 min. na sobnoj temperaturi.
U posudi za prženje zagrijte ulje. Da biste znali da je ulje dovoljno vruće za prženje umočite u njega drvenu čačkalici, i ako oko nje u ulju nastaju sitni mjehurići, ulje je dovoljno vruće.
Prvo pržite krafne koje ste prve napravili.
Krafne stavljajte u vruće ulje gornjom stranom prema dolje i poklopite posudu (dok se krafne prže na toj strani posuda mora biti pokrivena).
Maknite poklopac, okrenite krafne i pržite ih nepokrivene.
Pečene krafne slažite na papirnati ubrus.
Krafne poslužite tople. Posipajte ih naribanim parmezanom.
Naravno, ovo je rastopljeni sir u vrućoj krafni.
Ali sredina krafne može isto tako izgledati, ako je krafna u sredini sirova; tj. ako izvana prebrzo dobije boju, a iznutra se ne ispeče. Zato je krafne potrebo peći na niskoj temperaturi da se peku polako.
Ako koristite obični kvasac, u jednu posudu stavite 1 jaje, žumanjke, ulje, 4 žlice toplog mlijeka, prstohvat šećera i oko 1 čajnu žlicu soli pa umutite mikserom.
Kvasac stavite u malo mlijeka da se zapjeni.
U zdjelu stavite brašno, umućenu smjesu od jaja i kvasac pa zamijesite tijesto. Mlijeko dodavajte po potrebi.
Tijesto pokrijte i ostavite na toplom da se digne.
Kad se tijesto digne, premijesite ga i razvaljajte.
Režite krugove, nadjenite ih i spojite kako je gore opisano.
Ostavite krafne da se dignu. Okrenite ih da se dignu i s druge strane.
U posudi za prženje zagrijte ulje i pecite krafne kao što je gore opisano.
Krafne iz pećnice
"Krafne" možete peći u pećnici. Po želji dignute krafne prije pečenja premažite umućenim jajetom i posipajte sazamom. Poredajte ih na lim obložen papirom za pečenje i pecite oko pola sata u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva.
Slane "slastice"
Slane nešaumrole
|