28.10.2011., petak
Izmjene Zakona o vodama: korupcija i uništavanje prirode
Pratite sajt zelenapolitika.info!
Prenosim priopćenje, koje je objavilo 15 udruga za okoliš povodom promjena Zakona o vodama koje Vlada hitno želi progurati u Saboru prije isteka mandata. Odnos prema vodama i koruptivni interesi koji se isprepleću oko poduzeća “Hrvatske vode” jedan su od gorućih problema Hrvatske, ne samo ekoloških, nego i ekonomskih (uplen je interes najmoćnijeg lobija, građevinskog) i politički.
Priopćenje je naravno objavljeno na više mjesta na netu. Preporučamo da pogledate i izvrsnu nprezentaciju Što stoji iza promjena Zakona o vodama?
Vlada Republike Hrvatske je prije dva dana, 25. listopada 2011., na svojoj 158. sjednici usvojila Nacrt prijedloga izmjena Zakona o vodama koji se namjerava usvojiti u Saboru do 28. listopada 2011. godine, dakle u nevjerojatnom roku od tri dana.
Navedenim izmjenama želi se dozvoliti ekploatacija šljunka i pijeska iz hrvatskih rijeka čemu se sama Vlada prije samo četiri i pol mjeseca oštro usprotivila kada je prijedlog za ukidanjem zabrane šljunčarenja predložen od oporbenog zastupnika u Hrvatskom Saboru.
Naime, sadašnja zabrana eksploatacije pijeska i šljunka iz vodotoka utemeljena je na znanstvenim činjenicama koje govore da su obnovljive količine ovih materijala u hrvatskim rijekama zanemarive zbog postojećih pregrađivanja rijeka (hidroelektrane i akumulacije), kao i zbog pretjerane eksploatacije. Nedostatak sedimenta u rijekama uzrokuje njihovo ukopavanje u vlastito korito, snižavanje razina nadzemnih i podzemnih voda, sušenje šuma, i nedostatak pitke vode s vrlo dramatičnim i ozbiljnim posljedicama po lokalno stanovništvo i regionalnu ekonomiju. Opravdano je sumnjati da će štetne posljedice snositi građani kroz sanaciju tako oštećenih šuma, šteta od poplava čija se vjerojatnost povećava za vlažne sezone zbog ubrzanog toka rijeke uslijed šljunčarenja te eventualno veće cijene vode zbog smanjenja razina podzemnih voda iz kojih se napajaju vodocrpilišta.
S druge strane, unatoč navedenoj zabrani, postojećim zakonom je i dalje dozvoljeno vađenje pijeska i šljunka iz korita rijeka kada je to nužno tijekom radova gradnje regulacijskih i zaštitnih vodnih građevina ili radova održavanja vodotoka i vodnih putova, pri čemu se možebitni višak materijala može prodati na slobodnom tržištu. Nadalje, postojećim zakonima i dalje je dozvoljena zakonita eksploatacija pijeska i šljunka iz ležišta izvan vodotoka, sukladno odredbama Zakonu o rudarstvu. Stoga je sadašnja zabrana eksploatacije pijeska i šljunka iz vodotoka nužna i društveno korisna, te se najveći otpor zaustavljanju ovih izmjena može očekivati upravo od onih koji štete od šljunčarenja žele prebaciti na građane, a profit uzeti za sebe.
Predloženim izmjenama Zakona o vodama Vlada RH uvodi mogućnost da se po hitnom postupku mogu sklapati ugovori o izvršenju radova (vađenju pijeska i šljunka iz vodotoka) i sa izvođačima koji ne moraju imati certifikacijsko rješenje o uvjetima tehničke sposobnosti. Drugim riječima, ugovor se po hitnom postupku može sklopiti sa svakim ponuditeljem bez obzira na njegove kvalifikacije i reference. Takve široke ovlasti da u hitnom postupku naređuje radove na vodotocima daju se pojedincu – državnom vodopravnom inspektoru, pri čemu se u cijelosti zaobilazi propisana procedura o ocjeni zahvata na okoliš i prirodu, te izbjegava poštivanje europskih direktiva o vodama, staništima i pticama, a javnost se potpuno isključuje od bilo kakvog utjecaja na odluke.
Spomenuta trodnevna procedura donošenja zakona kršenje je Zakona o zaštiti okoliša koji u članku 141. stavku 1. nedvosmisleno propisuje, citiramo: “(1) Tijela javne vlasti dužna su osigurati pravovremeno i učinkovito sudjelovanje javnosti u postupku izrade zakona i provedbenih propisa te ostalih opće-primjenjivih pravno obvezujućih pravila iz svoje nadležnosti, koji bi mogli imati značajan utjecaj na okoliš, uključujući i postupke izrade njihovih izmjena i dopuna.” Ova dužnost(!) dalje je konkretizirana odredbom članka 140. stavka 3. istog Zakona, citiramo: “(3) Minimalni rok koji se može odrediti za sudjelovanje javnosti u smislu članka 141. stavka 1. ovoga Zakona i u smislu članka 142. stavka 1. ovoga Zakona je 30 dana.”
Stoga, dolje navedene udruge za zaštitu prirode i okoliša, zahtijevaju da se ove izmjene zakona o vodama žurno povuku iz procedure, te tražimo od saborskih zastupnika da ih ne usvoje:
1.Animalia
2.Baobab
3.Dravska liga
4.EKO PAN
5.EKO ZADAR
6.Ekološko turistička udruga Šolte
7.Franjo Košćec
8.Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode
9.Prirodoslovno društvo Drava
10.Sunce
11.Zelena akcija / FoE Croatia
12.Zelena Istra
13.Zeleni Osijek
14.ZEO Nobilis
15.Zeus
|
- 11:18 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
27.10.2011., četvrtak
Za širi, a realni, model demokracije
Prosvjed na Jelačić Platzu u Zagrebu od 15. listopada i "narodni plenumi" koji je uslijedio, te ponovljen tjedan dana ksasnije, izazvali su kontroverze među organizatorima i sudinicima.
Metodu opće skupštine, na kojoj svi sudionici ravnopravno sudjeluju u odluivanju, uspješno već treću godinu primjenjuju studenti Filozofskog fakulteta. Osnov je djelovanja pokreta Occupy Wall Street. Metoda nije nova - ako ste gledali seriju "Gilmorice", sjetite se njihovih sastanaka građana.
Ovo je bio fijasko. To je i trebalo oekivati. Ta je metoda zahtjevna. Potrebno je da među sudionicima postoji visok osjećaj zajedništva, da svi dobro razumiju proces i pridržavaju se procedure. Ne možete samo ad-hoc okupiti ljude i natovariti im toliku odgovornost.
Plenum FF nije (još) o ovom promašaju raspravljao. Njegova Grupa za širenje direktne demokracije nije donijela nikakav zaključak.
Pokazuju se ograničenja "direktnodemokratskog fundamentalizma" koji želi posve odbaciti posredništvo u odlučivanju. To je neizvedivo. Može dovesti (i u povijesti je vodilo) do suprotnih posljedica.
Postojeće institucije predstavničke demokracije rezultat su duge borbe za građanske slobode i opće pravo glasa. Ne smijemo kod njih stati, ali ih ne smijemo ni naprosto odbaciti. Treba kombinirati institute i mehanizme posredne i direktne demokracije.
Takav sustav naziva se participativna i deliberativna demokracija.
U prvom članku Ustava RH piše: »Narod ostvaruje vlast izborom svojih predstavnika i neposrednim odlučivanjem.« To je zasad dovoljno. Postojeći sustav, navike i mentalitet, međutim, potpuno zanemaruju neposredno odlučivanje.
Jedna od ključnih stvari, koje aktivisti moraju imati na umu, jest da participacija ovisi o tome da ljudi žele participirati. Kod nas vlada apatija. Poruke i zahtjevi moraju biti upućeni ne samo tijelima vlasti, nego svakom građaninu.
Treba koristiti postojeće mehanizme demokracije i boriti se za nove.
Nije jednostavno odgovoriti na to što sve podrazumijevamo i koji su problemi participacije i deliberacije u demokraciji. Demokracija je nova stvar. Još je u razvoju. Ne može se dati čudesen recepte na jednom letku.
Mnogo sam o tome razmišljao i čitao posljednjih godina. Participativna demokracija jedna je od četiri stupa mojeg političkog uvjerenja. Potrebna je knjiga. Smagram da ju mogu napisati. Namjeravam se toga prihvatiti. Teorija u akciji.
|
- 16:07 -
Komentari (1) -
Isprintaj -
#
18.10.2011., utorak
Zelenoidi u rasulu, a udruge pojele civilno društvo
Na portalu alertonline.org upravo je objavljen moj tekst
Zelenoidi nastupaju : Uoči izbora za Sabor, zelena politička scena je u rasulu.
Dva pasusa:
Situacija je gora nego prije četiri godine; nažalost, po mom sudu, ovog puta to je neizlječivo i nepovratno. Šansa za organizaciju iole ozbiljne zelene političke opcije u Hrvatskoj prokockana je. Patuljaste zelenoidne strančice („zelene“ samo imenom) posvađane su ili se (još gore!) međusobno ignoriraju. Nemaju suvislu ideologiju, strategiju, organizaciju, članstvo ni lidere. Nemaju ni aktualnu snagu, ni potencijale za rast. U javnosti su posve neprepoznatljive, a samo „zeleno“ ime kompromitirano je i među onima, koji bi potencijalno za zelene mogli glasovati. Ono što je postojalo (u Zelenoj listi) razoreno je zbog mahnitosti za vlašću, podmuklosti i korupcije. Nekoliko valjanih, poštenih i marljivih aktivista dobro rade i imaju uspjeha na lokalnom nivou, ali nemaju kapacitet za nacionalnu politiku. Vode ih sitni kalkulanti, narcisoidi pa i megalomani, a ima i pukih političkih probisvjeta. (...)
Nažalost, toj su situaciji uvelike pridonijeli i neki vanstranački pojedinci/pojedinke koji rade na bliskim područjima (okoliš, ljudska prava, feminizam idr.) u onome što u Hrvatskoj, uglavnom neopravdano, prolazi pod pojmom „civilno društvo“. Većinom su to bivši građanski aktivisti/aktivistice, koji su tijekom posljednjega desetljeća postali profesionalci/profesionalke u udrugama. Oni su politički aktivni, rade neke dobre stvari u lokalnoj zajednici, lobiranju i javnom zagovaranju (stranke su samo dio političkoga djelovanja!). Neki su svojedobno zakoračili i u stranačku aktivnost, ali bez žara, kalkulantski. „Udrugaštvo“ je pojelo društvene pokrete, „treći sektor“ zadavio je u kolijevci civilno društvo[1]; a bez društvenih pokreta i civilnoga društva nema ni društvene baze za zeleno stranačje. Neki pomaci nabolje postignuti su u posljednjih nekoliko godina, neki udrugaši promovirani su u uvažavane javne ličnosti, ali otuda do pravog političkog liderstva dalek je put.
Dalje pročitajte na portalu alertonline!
|
- 20:42 -
Komentari (1) -
Isprintaj -
#
17.10.2011., ponedjeljak
Ako hoćeš na CNN, spali nečiji auto
Tijekom vikenda, u srednjestrujaškim medijima širom svijeta, vijesti o prosvjedima podrške pokretu "Occupy Wall Streat", praćeni su snimkama nasilja i razaranja u Rimu.
Jer je, eto, nasilje vizualno efektno. I zanimljivo. A nenasilje to nije. Iako je u nasilju sudjelovalo otprilijek jedan PROMIL sudionika prosvjeda u Rimu. Jedan nasilnik vrijedi više od tisuću nenasilnika.
Tako je to stalno. Isto je bilo u Seatleu 1999, gdje je počeo ovaj val prosvjeda, kako pisah jučer. Ako hoćeš doći na CNN, razbij ili spali nešto.
A istovremeno, u istim novinama, kriče naslovi: "Napad u školi", "Učenica naručila premlaćivanje, a batinaši istukli nedužnog dječaka"... Neki su to stavili i na naslovnicu. Jer eto, nasilje prodaje novine.
Prenose uz te vijesti i riječi socijologa: "I djeca promatraju svijet što vrvi nasiljem" (naslov u jednim dnevnim novinama). Kao da se to njih ne tiče.
Vjerojatno je to glupo, ali ja ipak ostajem pacifist.
|
- 19:58 -
Komentari (2) -
Isprintaj -
#
16.10.2011., nedjelja
Počelo je u Seatleu, 1999
Želio bih ispraviti jednu pogrešku, koja se često ponavlja u javnosti. A iskaz je kratko medijskog pamćenja (od čega ni internetski mediji nisu pošteđeni).
Povodom pokreta "Ocupy Wall Streat" piše se kako je Arapsko proljeće došlo u New York. Kao da je sve započelo prije pola godina. A nije tako.
Ovo već dulje traje. Alternativa se rađa. Teško je i vremena mnogo treba.
Kad su prije dvije i pol godine studenti prvi put blokirali fakutlete u Hrvatskoj, napisao sam: "Revolucija je počela!" Ali odmah sam upozorio: tu neće biti jednog događaja dramatičnog preokreta, tipa "Juriš na Zimski dvorac". Više kao ona revolucija, koja je trajala stoljećima, koja je zhapočela negdje s humanizmom u Italiji prije 500+ godina. I stvorila, postepeno, današnji svijet. Sa svim njegovim čudesnim vrlinama i groteksnim manama.
Revolucija je svakodnevnica. Kao i respresija.
Ako je negdje započelo, onda je to Seatle 1999.. Početak prosvjeda, koje su mediji u nedostatku boljeg termina krstili "antiglobalizacijski". Pa onda "alterglobalizacijka" okupljanja na Svjetskom socijalnom forumu.
Kriza ovoga svijeta započela je možda 1997., s financisjkompropašću slavljenih "Azijskih tigrova". Što je bilo ukazalo na ultranestabilnost sistema.
W. Buffet objavio je da je u tijeku "klasni rat", i da njegova klasa pobjeđuje. U pravu je. Ali u tijeku je. Nije završen.
Alternativa današnjem svijetu shtvara se kroz mnogo malih koraka mišljenja i djelovanja. Nitko je ne može unaprijed osmisliti i voditi.
|
- 09:47 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
15.10.2011., subota
Manjina od 99%
Jedne dnevne novine danas donose naslov: "Indijanci ponovo na trgovima". U pravu su. Riječ je o nama, hrvatskom dijelu svjetskoga naroda ulice, prezrene manine od 99%.
Sudjelovali smo na Peripatetičkim prosvjedima u ožujku, kad su se naši sunarodnjaci Arapi, pod mnogo težim uvjetima, borili za promjene na trgovima i ulicama.
Danas, mi iz 15.O izlazimo na trgove (agore) da bismo iskazali solidarnost i podršku našim sunarodnjacima Amerikancima iz "Ocupy Wall Streat".
Hrvatski srednjestrujaški mediji mnogo su o nama pisali ovoga tjedna, uglavnom sa simpatijama. Čak i kritika kapitalizma samog (a ne samo pohlepe bankara i neoliberalnih ekonomskih strategija) prihvaća se kao legitimna.
A u vlasništvu su države i korporacija. Kontrolira ih onaj jedan posto kumova (cronies). Kao i svuda u svijetu.
To je loš znak za nas. Ne shvaćaju nas ozbiljno.
U pravu su. Velika većina Hrvata ostati će inertna. "Crony capitalism" (kumovski kapitalizam) još odlično funkcionira. Psovanje po birtijama i društvenim mrežama samo je dio folklora. Većina ima negdje nekog svog kuma Luku, u kojeg se uzda. A ne u sebe i svoje snage.
Nemamo ni tradicije društvenih pokreta i pluralističke samoorganizacije, tolerancije i solicarnosti. Mnogo posvađanih narcisoidnih pojedinaca i grupica. Nesposobnost za timski rad ostaje jedan od temeljnih problema našeg nacionalnog mentaliteta. Zato nam se nameću lažni lideri svih boja.
Ali, život je kretanje. Mnogo malih ljudi, čineći male stvari, može zaista promijeniti svijet.
|
- 14:12 -
Komentari (5) -
Isprintaj -
#
14.10.2011., petak
Surfanje je dobro, knjige su ipak bolje!
:Dugo vremena nasam pisao blog.
Morao sam naprosto apstinirati neko vrijeme.
Blog, pa facebook, pa e-mail, pa skype, po 4-5 sati dnevno komuniciranja odnosi ogromnu energiju. Nisam više mlad (54 godine), moram štedjeti snage. Nisam kao ova mladež, koja se kupa u tom elektronskom moru kao što ja dišem.
Javljat ću se ubuduće povremeno, kraćim tekstovima. Imam solidan broj posjeta, ali prosječno vrijeme je jedna minuta. Pa se tome treba prilagoditi.
Treba čitati knjige.
Treba nad njima razmišljati.
Surfanje je dobro, surfer daleko stigne. Ali on ostaje na površini. Treba povremeno stati i zaroniti u dubine.
Treba i pisati knjige. Ne samo blog..
Nadam se da se s mnogima od svojih čitatelja vidim sutra na Jelačić Platzu!
|
- 18:11 -
Komentari (0) -
Isprintaj -
#
11.10.2011., utorak
Zauzmimo ulice!
Zagreb, Trg bana Jelačića.
Kao i širom svijeta.
Od Wall Streeta to Markovog trga.
subota, 15. listopada u 18:00
|
- 20:36 -
Komentari (9) -
Isprintaj -
#
|