Zanimljiv tekst Zvonimira Despota u Večernjaku:
Nakon više od trideset godina, Protuobavještajna agencija već gotovo pola godine radi na slučaju Bugojanske skupine, odnosno pokušava utvrditi gdje su završili posmrtni ostaci 18 od 19 članova te hrvatske emigrantske skupine koja je u Jugoslaviji 1972. izazvala neviđenu pomutnju...
"21. decembra 1972. godine, nakon što je sud izrekao presudu, predsjednik vijeća u prisustvu zastupnika optužbe, optuženih i njihovih branilaca javno je objavio presudu". Slijedi glas predsjednika sudskog vijeća: "Prvooptuženi Horvat Đuro, drugooptuženi Keskić Vesil, trećeoptuženi Vlasnović Mirko i četvrtooptuženi Pavlović Ludvig, prema ličnim podacima utvrđenim na glavom pretresu, krivi su...
Prvooptuženi Horvat Đuro na kaznu smrti, drugooptuženi Keškić Vesil na kaznu smrti, trećeoptuženi Vlasnović Mirko na kaznu smrti i četvrtooptuženi Pavlović Ludvig na kaznu smrti".
Prvo što mi je upalo u oči je navod da se POA bavi pronalaćenjem posmrtnih ostataka ubijenih ili strijeljanih članova bugojanske skupine? Po čijem nalogu? Na čije traženje? Po kom zakonskom osnovu ako pokojnici ili ubijeni ili strijejeljani na teritoriju BiH? Zar to ne bi bio posao Državnog odvjetništva koje bi te informacije moglo dobiti uz pomoć Ministarstva pravosuđa RH od nadležnih bih pravosudnih vlasti?
Kako je moguće da POA istražuje na teritoriju druge države, kad bi to eventualno mogla samo OA? Zar se zato mijenja Zakon o sigurnosnim službama jer se misli da bi se retroaktivno mogle pokriti neke trenutno nezakonite operacije?
Pored kritike POA-e, ako je točna Despotova informacija, valjalo bi uputiti i jednu ozbiljnu primjedbu autoru teksta?
Zašto nije naveo podatke da je Ludvigu Pavloviću kazna smrti smanjena na visoku zatvorsku koju je izdržao 1991. i pušten na slobodu iz sremsko-mitrovičkog zatvora, da bi ubrzo, u rujnu 1991., poginuo u akciji koju su organizirali Gojko Šušak i Mladen Tuta Naletilić, na Kupresu. Slično Miri Barešiću, Ludvig Pavlović je jedini iz svoje grupe poginuo u akciji, na prvi pogled sumnjivih motiva.
O tome je svojedobno svjedočio u Nacionalu u razgovoru s Matom Bašićem Ivan Livajić zvani Iko i Homeini (51) iz Podbablja kod Imotskog. Inače, taj se Bašićev intervju nepravedno zapostavlja na račun onog s Mladenom Naletilićem Tutom koji je objavljen koji mjesec ranije.
Nije ni Livajiću danas lako: Bašić u Australiji, on u zatvoru:
PRESUDA IVANU LIVAJIĆU NA SPLITSKOM ŽUPANIJSKOM SUDU
Za ubojstvo sedam godina
SPLIT - Na zatvorsku kaznu u trajanju od sedam godina osuđen je Ivan Livajić zvani Iko (51) iz Podbablja kod Imotskog, nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Splitu proglašen krivim za ubojstvo dvadesetogodišnjeg Alena Sečića.
Sud je Livajića proglasio krivim što je 18. travnja 2004. oko 13.30 sati u Poljicu, općina Podbablje kod Imotskog, ubio Alena Sečića tako što je u njegovu pravcu ispalio jedno streljivo koje je mladića pogodilo u vrat i zadalo mu ozljedu od koje je odmah preminuo. Okrivljeni je pucao u teškom alkoholiziranom stanju (3,30 promila alkohola u krvi, a 4,28 promila u mokraći), a nakon kratkog verbalnog sukoba s Alenom Sečićem i njegovim ujakom Safetom Musićem.
Premda je optužnica Livajića teretila da je ubojstvo počinio bez ikakva povoda i razloga, sud je ocijenio, uvažavajući izjave svjedoka, da je povod bio verbalni sukob. Ubojstvo se dogodilo na Veliki petak, u vrijeme kad je mladi Rom, s prebivalištem u Zagrebu, zajedno s majkom Sanelom Sečić i ujakom u Poljicima prodavao tepihe. Sud nije prihvatio obranu okrivljenog da je prije pucnjave došlo do međusobnog naguravanja, pri čemu je pištolj marke valter kalibra 9 mm, slučajno opalio.
Pri izricanju kazne Livajiću je kao olakotna okolnost uračunata dosadašnja nekažnjavanost, podatak da je bio sudionik Domovinskog rata, odlikovan od bivšeg predsjednika RH dr. Franje Tuđmana, nesređene obiteljske prilike.
Kao otegotna okolnost ocijenjena je činjenica da, unatoč verbalnom sukobu, Alen Sečić nije Livajiću dao nikakva povoda za pucanje iz pištolja i ubojstvo.
U kaznu zatvora Livajiću se uračunava vrijeme provedeno u pritvoru u kome se nalazi od 18. travnja 2003. pa nadalje. Budući da izrečena kazna iznosi više od pet godina, pritvor mu je produljen po sili zakona.
J. MATIĆ
|