Tomislav Karamarko, aktualni šef POA-e silno bi želio da se njegov Prijedlog izmjena Zakona o sigurnosnim službama usvoji što prije, pa je iz njemu bliskog kruga lansiran balon kako su premijer Sanader i Predsjednik Mesić, isti već supotpisali, a Vlada samo što ga nije pustila u saborsko proceduru. Kao senzacionalnu novost Jutarnji list od ponedjeljka navodi da će biti osnovana Agencija za prisluškivanje, špijunsko tijelo koje b i trebalo biti na usluzi i policiji i drugim tajnim službama. Dematiraju se dosadašnje glasine, iz istog kruga, da bi djelatnici POA-e imali policijske ovlasti. Dodaje se da je i Predsjednik Mesić s Prijedlogom suglasan jer je njegov savjetnik za nacionalnu sigurnost Saša Perković podržao isti.
Predsjednikov tabor uzvratio je već danas, pa Večernji list donosi naslov "Udar na Predsjednika" i Mesićevu izjavu kako još ništa nije supotpisao. Mesiću se najmanje sviđa Agencija za prisluškivanje, za koju se boji da ju po izmijenjenom Zakonu nebi bio u mogućnosti nadzirati.
Diskretan strah od koncentracije moći u rukama Tomislava Karamarka koji bi trebao postati šef objedinjenih civilnih službi POA-e i OA-e pod zajedničkim imenom SOA, oprimjeren je spominjanjem slučaja Dračevac kada je ukinuti UNS na čijem je čelu do 2002. bio Karamarko, sve znao o primpremama sramoćenja Predsjednika Mesića u splitskoj vojarni, a Predsjednik nije bio o istom unaprijed obaviješten.
Packa s Pantovčaka Tomislavu Karamarku kojeg bezrezervno podržavaju izdanja Europapress holdinga ( primjerice, Denis Kuljiš u Globusu u tekstu o Josipu Perkoviću napominje da će Tomica srediti stanje u Službi) , s kojim je do preuzimanja POA-e bio u poslovnoj vezi, i premijer Ivo Sanader, dokaz je da Mesića vezano za preustroj tajnih službi samo zanima koliko će moći ostati u njegovim rukama. Je li Karamarkov Prijedlog u suštini demokratičan, to mu nije bitno.
I Mesićev lobi, kao prethodno Karamarkov, na zub je uzeo trenutnog ravnatelja OA-e Veselka Grubišića, koji da se jedini u cjelini protivi Karamarkovu Prijedlogu.
Budući je Grubišić do dolaska u OA-u radio kao diplomat u Bruxellesu, promatrači pretpostavljaju da je njegov otpor Karamarkovoj ideji posljedica stava da međunarodna zajednica neće dobronamjerno gledati na usvajanje preustroja hrvatske špijunske zajednice, odnosno da će ju ocijeniti kao povratak na komunistički špijunski model. Najvjerojatnije svjestan da u konačnici preustroj špijunske zajednice neće zaživjeti po Karamarkovim idejama, donedavni visoko rangirani obavještajac OA-e, bivši blsiki suradnik Josipa Perkovića u SIS-u koji je Branka Borkovića na prevaru izveo odveo sa sastanka kod generala Tusa, Ivan Ivanković, nedavno je prešao u POA-u, i to na visoko mjesto načelnika centra Zagreb. Što je sigurno, sigurno je, misli si oprezni Ivanković.
|