|
O NAMA
Ovaj blog piše o aktualnostima Neretve i cilj mu je podizanje informiranosti građana o životno važnim temama za Neretvu.
Mjesto Matijevići su naselje u Općini Kula Norinska u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, staro najmanje 170 godina. Naše selo i naša općina su davali mnoge poznate osobe koje se pamte i pamtit će ih Neretva, ali i Hrvatska. Iz našeg sela je pok. župan Dubrovačko-neretvanske županije Ivan Šprlje, dok korijeni Predsjednika Sabora Luke Bebića (njegova majka) kao i mnogih drugih gospodarstvenika i intelektualaca, sežu iz našeg sela. Blog je namjenjen svima koji žele znati aktualnosti Neretve i našeg mjesta.
|
MATIJEVIĆI I NERETVA
05.04.2011., utorak
AJMO NARODE – JOŠ MALO PA NESTALO!
Polagano, ali sigurno, kreće rasprodaja državnog zemljišta na području doline Neretve.
Grad Opuzen se duže vrijeme već priprema za prodaju zemljišta kojim je upravljalo propalo poduzeće PIK Neretva, a koje je sada u državnom vlasništvu jer je 1991 Zakon o poljoprovrednom zemljištu odredio da svo takvo poljoprivredno zemljište ide u državno vlasništvo. Iako se cijena drži u tajnosti, pouzdano se zna da će biti između oko 2-3 kn po m2!!
Grad Metković je također krenuo punom parom u prodaju dijela državnog zemljišta smještenog na području Vrbovci tako što je Gradsko vijeće donijelo odluku o raspisivanju javnog natječaja za prodaju 48 parcela na predjelu Vrbovci ukupne površine 56 ha s početnom cijenom od 22.680 kuna po hektaru (dakle 2,2 kn po m2!).
Zanimljiva je državna politika kojom se vrijedno poljoprovredno zemljišta u vlasništvu RH prodaje po cijeni od 2-3 kn po m2, dok ta ista država bezvrijedne neobradive brdske parcele na području Otrića, Kobiljače, Malog Prologa i drugih mjesta plaća 25 kn po m2(!!) za potrebe izgradnje autoceste.
Dakle vrijedno poljoprivredno zemljište državi ne vrijedi ni vrijedi 2-3 kune, a bezvrijedno brdo plaća 25 kn.
Realna cijena zakupa između fizičkih osoba po 1 hektaru (10.000 m2) u Neretvi je oko 7.000 kn (gola zemlja). Ako uzmemo da država treba biti blagonaklona prema poljoprivrednicima pa recimo prepoloviti tu cijenu na 3.500 kn, onda ćemo lako doći do računice da onaj tko kupuje zemlju, istu može dobiti za cijenu 6-7 jednogodišnjih zakupa!
I dok je primjerice Opuzen dao oko 1060 hektara u zakup putem javnog natječaja te su zakupnici uglavnom i u posjedu tih zemalja, Kominjani i građani koji administrativno pripadaju Gradu Pločama, neće moći steći vlasništvo na tim parcelama jednostavno zato što Grad Ploče ni do danas nije riješio raspolaganje državnim zemljištem na području Komina. Natječaji Grada Ploča za kominsku zemlju su zbog nepravilnosti poništeni, a Dubrovačko-neretvanska županija koja je bila dužna nakon propasti natječaja sama odraditi taj posao raspisivanja i provedbe natječaja, to nije uradila ni do danas.
Dakle Kominjani neće moći dobiti u vlasništvo državno zemljište.
Naravno, Kominjani će kao i dosada nastaviti obrađivati to isto (uzurpirano) državno zemljište. Republika Hrvatska je preko Općinskog državnog odvjetništva (tada u Pločama) tužila obrađivače zemlje u Kominu tražeći naknadu za korištenje tog zemljišta te u većem dijelu slučajeva i dobiva sporove, ali ne i iznose koje je tražila obzirom da je politika odradila svoje – smanjila je prvotne cijene zakupa, pa je apsurdna i situacija u kojoj država sada čak treba platiti troškove nezakonitim obrađivačima jer su sada cijene zakupa manje od onih koji su bili realni prije podnošenja tužbi.
Svojevremeno su Kominjani (neuspješno) tražili osnivanje vlastite općine, a pozadina je bila upravo najstojanje da se samo oni domognu državnog zemljišta jer se u natječajima određivalo da prednost ima domicilno stanovništvo općine/grada. Dakle kad Grad Ploče raspisuje natječaj, mogu se javiti i Rogotinjani, Pločani, Stružani…., ali ako bi bila Općina Komin, onda bi se mogli na natječaj za zakup državnog zemljišta javiti samo Kominjani.
Borba oko državnog zemljišta na području Komina je uzrokovala dosta smutnje i među samim Kominjanima jer se “pravilo” uzurpacije tog zemljišta svodilo na to da zemlju dobiva tko prije uzurpira i tko je jači. Poznato je da je svojevremeno na tom području prilikom uzurpiranja državnog zemljišta “aktivirano” i spremljeno oružje pribavljeno u Domovinskom ratu, a u svrhu “stjecanja” ili “obrane” zemljišta koje se uzurpiralo. Nije ni tajna da mnogi koji su uzurpirali to državno zemljište, daju u zakup drugim (svojim) Kominjanima to isto zemljište po cijeni oko 5.000 -7.000 kn po hektaru.
“LUKE”
Vrući krumpir proteklih dana je postalo područje “Luke” – administrativno pod Gradom Opuzenom, ali u stvarnom vlasništvu uglavnom Krvavčana (oko 70%), Opuzenaca i Kominjana, dok je oko jedna polovina (oko 127 hektara) u vlasništvu RH.
Grad Opuzen je u natječaju za zakup državnog zemljišta podijelio cijele “Luke” svojim Opuzencima (ili bar onima koji su formalno prijavljeni u Opuzenu) iako gotovo nitko od Opuzenaca tu zemlju ni neradi!
Od 1992. godine, na tom predjelu “Luke” je svoj stočarski zanat s obitelji "uspješno" razvijao Dragan Bezer, pasući stoku na povećem predjelu “Luka”. Pored Bezera, na tom dijelu se našlo još nekolicina nezakonitih obrađivača.
Nezakoniti korisnici u vidu pojedinaca koji su ušli u posjed zemljišta bez valjanih dokumenata su mirno uživali u takvom stanju uz poneki incident sve do prije 3 tjedna kad je izbio pravi rat za zemlju između branitelja općine Kula Norinska i Dragana Bezera s obitelji.
Šaketanja, ubijanje stoke, prijetnje, opasne igre s traktorima i autima su zadale glavobolje policiji, državnom odvjetništu i prekršajnim sucima, ali se stanje proteklih dana prividno primirilo.
Trenutno stanje je da je veći dio podrućja “Luke” (koji je u nespornom vlasništvu RH) preoran prije par dana tijekom "dnevno-noćnih oranja" od strane branitelja općine Kula Norinska.
Opuzenci koji su dobili tu zemlju u zakup u "Lukama", ali uglavnom nisu nikad ušli u njen posjed niti je obrađuju, zasada stoje sa strane i ne prelaze Neretvu u strahu da se s njima netko fizički ne obračuna obzirom na to da dosada nisu imali ugodna iskustva. Jedini kontakt sa državnom zemljom koju su dobili u zakup je promatranje dvogledom za zgrada u Opuzenu na te zakupljene parcele preko Neretve.
Pored mnogobrojnih privođenja i prekršajnih postupaka, novu smutnju je izazvalo i nedavno propucavanje iz vatrenog oružja Ante Golemca “Bukare” iz Komina koji je prije 10-ak dana prostrijeljen od strane nepoznate osobe. Poznato je da je i “Bukara” bio jedan od onih koji u “Lukama” obrađuje jedan komad zemlje, pa se njegovo ranjavanje neslužbeno povezuje sa stanjem na predjelu “Luke”, iako to nitko ne može pouzdano tvrditi niti dokazati.
Sve u svemu poljoprivredno zemljište u Neretvi je vrući krumpir koji je proteklih 20 godina postao uzrok nereda i smutnje među vlastima, ali još više među ljudima. Krv je prolivena u par navrata. Da li će to nekog opametiti i prisiliti na uveđenje reda ostaje za vidjeti.
|
|
|