|
astrosailor
ponedjeljak, 24.03.2008.
Predsjednik svih ...Tajvanaca. I Tajvanki.
Ovo drugo je mnogo ljepse za pomisliti . Izbori, izbori. Nakon parlamenta, u kojem je oko 75% mjesta zauzeo Kuomintang (kako omrazeno zvuci), i predsjednicke izbore je dobio njihov sef .
I to sa 58%, 17% vise od suparnickog kandidata, koji je iz redova stranke (DPP=The Democratic Progressive Party) iz koje je dosadasnji predsjednik. Koji se obrukao posteno zadnjih par godina, i napravio medvjedju uslugu svojoj partiji . I onda mi na "Zapadu" mislimo da su azijati nedemokratski a mi smo tako pametni. Ima li sto ljepseg nego kad partija ocajno blentavog predsjednika izgubi, kao direktna posljedica njegove gluposti i nepostenja -ponesto familije mu je u zatvoru ili bi tamo trebala biti, zajedno sa zenom koja je u invalidskim kolicima i voli nakit, a i on ce uskoro, samo neka mu prodje predsjednicki imunitet... Ljudima je stvarno poceo ici na jetra sa svojom gluponjavoscu
Meni osobno se ovaj "novi" ne svidja, makar imo' i par Harvardskih diploma, ali sto je-je, narod ga je izabrao, nisam ja tu da nekom solim pamet. Pa sad narodu nek je sa srecom. Trebat ce im, sa Velikim Crvenim Bratom u susjedstvu . Pozitivno je da im je burza odmah skocila za 5%, jer je Mr.Ma pomirljivija varijanta od suparnika. Kakti. Da i to vidimo. Jedino sto mozda i ispadne dobro je da nece gurati s glupavim inicijativama za priznanje Tajvana, jer za to nije vrijeme, ocito, ni na Tajvanu ni u svijetu. Sto rekoh na nekom od prethodnih postova, tajvanski nacionalisti su jos u pelenama. Ovi starci nek se igraju ping-ponga s Kinom.
Ja sam si za njihov izborni dan izabrao posjet najvecem umjetnom rezervoaru vode na Tajvanu.
Shihmen Reservoir, s branom visokom 133 metra, izgradjen je 1965 godine kao jedan od velikih projekata da se omoguci kontrola voda u sjevernom dijelu Tajvana, koji je danas jedno od najgusce naseljenih podrucja na svijetu, sa gotovo spojenim gradovima Taipei, Taoyuan, Jhongli i Hsinchu .
Nakon kise obicno bi sve nizvodno bilo poplavljeno, sto je onemogucavalo razvoj tog dijela zemlje. Rezervoar opskrbljuje pitkom vodom okolno podrucje.
Vrijeme je bilo toplo, ali oblacno, pravi tropik, pa slikice nisu kao u folderu, plavo jezero i raspjevane ptice na sve strane, ali mislim da cujete sto i ja: tisinu. To je ono zbog cega se ovdje isplati doci .
Izadjete dvadesetak kilometara od uobicajene vreve Jhongli-Taoyuan megalopolisa, i cudite se tisini. Tko nije probao, i misli da je na Savskoj u 8:30 ujutro u srijedu guzva, nema pojma. Dakle, pravi uzitak, klanac i dzungla guse bilo kakvu buku.
Zanimljiva ploca . Ovaj zadnji znak posebno. Sto mislite sto znaci?
Dakle, kako su mi objasnili, znaci...paramparampapapapaaaaaaa, Oli izlazi...
Znaci, dakle...
...
Znaci...
Zabranjena KRADJA.
Ne zezam ze (osim ako se moji informatori nisu zezali sa mnom). Chinglish ocito postoji ne samo u pisanom tekstu, nego i znakovima. Zabranjena kradja...svasta! Mogli bi postaviti ovaj znak na ulazu u Sabor, samo da ovaj koji nosi ima kravatu, pa da znaci "ne kradi vrece novca od naroda" ;-) Onako, da ne bi bilo "nismo znali", hehe. I sto onda, kad uhvate nekog da krade, dovedu ga lijepo pred znak i pokazu mu, on se zacrveni, veli "oprostite, nisam vidio znak" i ide doma?
|
srijeda, 19.03.2008.
Clarke i vizija
Kad odlaze Majstori, raja bi trebala znati pognuti glavu, ili bar kimnuti u znak postovanja. Razljutili me malo glupi komentari na HR portalu uz vijest o smrti Velikog Mestra, ovog puta ne "svih hulja" nego, zasigurno, svih pozitivno mislecih SF entuzijasta. Imao je pravo sto je otisao na Sri Lanku, uz takvu "publiku" u svom "kulturnom" krugu, pa makar to bio i zanemariv dio publike, onaj ciji je mozak negdje u WC-u konstantno, i nikakva voda iz kotlica ga ne ispire, na zalost, tamo gdje mu je mjesto. Malo postovanja prema ljudima, molim.
Ovaj Majstor je stvarno podigao inzinjeriju na malo visi nivo. Biti ce (i treba) poprilicno govorancija, osmrtnica... 90 godina koristenja mozga i nije mala stvar.
Meni osobno A. Clarke je uvijek bio primjer covjeka koji je znao mjeru, pustio je masti na volju, ali nije pri tom zaboravio da imamo mozak da njime mislimo. TO je njegova ostavstina.
U danasnje New Age doba (ili je vec mozda post-New Age, nikad se ne zna, mozda sam nesto propustio?, ja sam ipak samo astro-mornar) ne skodi podsjetiti ponekad da mozak sluzi i za razmisljanje o svijetu i okolici. Ne samo za blentavo slinjenje ili zabokrecinaste dijaloge ili monologe. U vrijeme kad je trebalo razmisliti o necem drugom osim boji novog automobila ili hiperumnoj politickoj diskusiji, on je to i napravio. Odlazak na Cejlon je i simbolicki odsjekao veze s provincijom uma u glavnim gradovima bljedolikog uma. Bas dobro da ima toliko otoka u morima nase lijepe planete. Cudi jedino da nisu vise naseljeni slicnim izbjeglicama iz divljanja bezrazumlja.
Clarke nije bio egoistican u svom bijegu. Rezultate je podijelio u svojim knjigama, i svi koji smo odrastali s njima, znamo koliko je imao za podijeliti. Nije bio odvojen od otoka koji je izabrao za svoj dom. Iako u invalidskim kolicima, nakon tsunamija 2005 je otisao pogledati sto i kako se moze uciniti za pomoc stanovnistvu, vidi http://lakdiva.org/clarke/2005trip/ .
U istom intervjuu sam naucio i da je predvidio u "Kraj djetinjstva" verziju budizma kao jedinu religiju, vise svjetonazor, od ovih nasih danasnjih, koji prezivljava u daljoj buducnosti. Nisam ga znao s te strane. Svidja mi se njegov odnos prema religiji, realistican, tako britanski, u pozitivnom smislu. Treba uciti od ljudi koji su znali...uciti.
Moj duboki naklon, Majstore.
|
subota, 08.03.2008.
Malo ali slatko zadovoljstvo: Eee
Ne, nije dalmoski kompjuter .
Na Tajvanu se isplati kupovati tajvansku tehniku. Kupil sam poprilicno toga u zadnje dvije godine, a ASUS Eee sub-note-book je zadnja moja igrackica. Koja uopce nije igracka, iako je namjenjen za djecu.
Kuciste je od i-pod plastike (ista firma, sve se to proizvodi negdje ovdje, ili, radije, u kineskim podruznicama ovih firmi).
I malecki je, stvarno:
I lagan, 0.92 kg s baterijom (na kojoj navodno 3 i pol sata moze raditi, jos nisam probao).
Naravno, furam ga pod Linux-om, napravili su varijantu Debiana, Xandros, specijalno za njega. Sorry Bill, you are ok, ali...imam probleme sa zelucem sto se tice proizvoda Tvoje hiper-mega-giga korporacije. U danasnje vrijeme jednostavno smatram nemoralnim koristiti MS Win proizvode.
Ovdje gdje je proizveden, ASUS Eee kosta 450USD, 300 eur.
Nema hard diska, nego 8GB flash memorije. 1GB RAM (!), 7'' ekrancek.
Spojite na njega kaj vam padne na pamet, prek USB-ova. Ima i SD citac kartica. I port za monitor/projektor-time je postao alatka za mene, da ga nosim na prezentacije i prikljucim i deri! Nema vise nosenja velikih laptopcina okolo-naokolo svijeta. Jupiii!
Volim ga! I paziti cu ga i maziti i zvati cu ga Asusek ;-)
|
utorak, 04.03.2008.
Odlazak poezije
Bacim oko ponekad na neke drage mi poetske trudbenice, kao Satie i Milica Šamšalović, prva se ušutila nešto, druga je nestala... proljeće?
Pa me našlo da sam napišem jednu. I muški pišu poeziju, zar ne?
***ODLAZAK POEZIJE***
Poezija je pobjegla odavde.
Kad smo srušili semiramidine vrtove izmaštane dječjom voljom odraslih,
kad smo Odiseja vratili izboranoj starici, razmaženoj, ogorčenoj robovlasnici,
a Adonisa jednostavno prepustili starim pederima,
izgubili smo nevinost.
Naivnost djece predobrih roditelja.
Kavafis plače za Aleksandrijom, Lorca dodaje
"daleka i sama",
Herbertov Cogito misli i baš mu ne ide, muče ga hemoroidi,
a Marina...Marina se smrzava u vječnom ruskom okovu leda oko vrele duše.
***********
|
|
|