POLAZNA TOČKA MIRA
"Rješenje dviju država" je međunarodno podržan prijedlog za mir između Izraela i Palestine. To je polazišna točka. Rješenje predlaže neovisnu palestinsku državu na Zapadnoj obali i u Gazi, s istočnim Jeruzalemom kao glavnim gradom. Palestina bi postojala uz državu Izrael.
Ali Izraelski premijer Benjamim Netanjahu ne želi rješenje s dvije države. On tvrdi da se to neće dogoditi. Iz onog što je sada prisutno u javnosti Netanjahu nema drugo rješenje za Palestince, osim što je potpisao 10. rujna sporazum o proširenju naselja kojim bi se okupirana Zapadna obala prepolovila što bi buduću palestinsku državu učinilo nemogućom. Što slijedi nakon vala novih priznanja Palestinske države od članica UN-a,
tek će se vidjeti.
I dok se u Ujedinjenim narodima raspravlja o priznanju Palestinske države još tri palestinske bebe umrle su u Pojasu Gaze od gladi 23. rujna kao rezultat izraelske politike izgladnjivanja. A ta politika izgladnjivanja traje od 2. ožujka 2025. kada su izraelske vlasti na čelu s premijerom Netanjahuom potpuno zatvorile sve granične prelaze u Gazi uz blokiranje humanitarne pomoći. Glad je odnijela živote najmanje 442 Palestinaca, uključujući 147 djece i živote 65. 000 civila. I oko 120.000 ranjenih. Osim spomenutih žrtava Izrael je ubio i 246, odnosno 270 novinara, usprkos postojanju Rezolucije vijeća sigurnosti UN-a radi zaštite novinara.
Palestinska uprava podržava rješenje s dvije države. Ali Hamas se protivi postojanju Izraela. Hamas tvrdi da bi mogao prihvatiti privremenu palestinsku državu temeljenu na granicama iz 1967., bez službenog priznavanja Izraela, ako bi izbjeglicama bio dopušten povratak. Godine 1967. godine, sukob je poznat kao Šestodnevni rat završio tako da je ostavio Izrael pod okupacijom Sinajskog poluotoka, Pojasa Gaze, Zapadne obale, Istočnog Jeruzalema i većeg dijela sirijske Golanske visoravni - čime je utrostručena veličina teritorija pod izraelskom kontrolom. Izrael je anektirao Istočni Jeruzalem - proglasivši cijeli grad svojim glavnim gradom . Povijest Palestine i Izraela nije kratka ni dovoljno jasna , bez poznavanja i drugih političkih odnosa među državama Bliskog Istoka.
Ali sada je riječ o priznaju Palestinske države. Državu Palestinu trenutno priznaje više oko 150 država od 193 države članice UN-a. Mahmoud Abbas, predsjednik je Države Palestine.
Poznata kao Država Palestina u UN-u, Palestina ima službeni status "stalne države promatrača", što joj daje mjesto, ali nema pravo glasa.
Neke zemlje, ne priznaju palestinsku državu i kažu da će to učiniti samo kao dio dugoročnog političkog rješenja sukoba na Bliskom istoku. SAD je protivnik priznanja Palestine kao države.
No, Međunarodna konferencije pod predsjedanjem Francuske i Saudijske Arabije, imenom „Međunarodna konferencija na visokoj razini za mirno rješavanje palestinskog pitanja i provedbu rješenja o dvjema državama“ 22. rujna u sjedištu UN-a u Njujorku u sklopu 80. zasjedanja Opće skupštine, Emmanuel Macron, predsjednik Francuske, otvorio je konferenciju izjavljujući priznanje Države Palestine kao „način potvrde da palestinski narod nije narod koji je previše“. Nadalje, priznanje legitimnih prava palestinskog naroda „ne oduzima ništa od prava naroda Izraela, koji je Francuska podržavala od prvog dana“, rekao je. Dok „neki mogu reći da je prekasno, drugi bi mogli reći da je prerano“ za priznanje. No naglasio je da „više ne možemo čekati“.
1947. AUSTRALIJA PRVA GLASALA ZA IZRAEL
Anthony Albanese, premijer Australije, podsjetivši da je 1947. godine njegova zemlja bila „prva članica Ujedinjenih naroda koja je glasala za plan koji je omogućio stvaranje moderne Države Izrael“. „Ali taj je plan uvijek obuhvaćao dvije države - Državu Izrael i Državu Palestinu“, naglasio je. Napomenuo je da je australsko priznanje Države Palestine bilo utemeljeno na obvezama Palestinske uprave, uključujući ponovno potvrđivanje prava Izraela na postojanje u miru i sigurnosti, te da Hamas više nikada neće kontrolirati Gazu, piše u priopćenju UN-a .
Velika Britanija priznala je Palestinu u nedjelju 21. rujna. Prema dosadašnjim informacijama ovih dana državu Palestinu priznale su Andora, Australija, Belgija, Kanada, Luksemburg, Malta, Monako i Portugal.
U popodnevnim satima 23. rujna započela je Opća rasprava 80. Opće skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku. Više od 150 šefova država i Vlada izmjenjivat će se za govornicom Opće skupštine UN-a kako bi održali govor tijekom Opće rasprave 80. zasjedanja. Rasprava će se nastaviti u subotu, 27. rujna, a završiti 29. rujna. Margareta Zouhar Zec
| < | rujan, 2025 | > | ||||
| P | U | S | Č | P | S | N |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | |||||
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
Poljoprivreda i sve njene grane, stanje i problemi, poljoprivreda vođena državnom politikom i politikom resornog ministarstva, prilagodba politikama EU
----------------------------------------
Na dan 14. siječanja 2013. stari BROJAČ POSJETA na kome sam tada imala broj 37829, zamijenila sam novim brojačem koji sada registrira broji posjeta na blog i broj pregleda tekstova na blogu.
GODINE 2013. TOČNIJE OD 14. SIJEČNJA, KADA SAM PROMIJENILA BROJAČ ULAZA NA BLOG AGROPOLITIKA, DO 1. SIJEČNJA 2014. BROJAČ JE REGISTRIRAO 23 853 ULAZA.
BROJAČ PREGLEDA BLOGA REGISTRIRAO JE 37 182 PREGLEDA TEKSTOVA.
Brojač posjeta 12. veljače 2015.;
broj pregleda 64 387
broj posjeta 43 836
Blog AgroPolitika otvorila sam 31.12. 2007. godine. Dana 17. siječnja 2013. objavila sam 330. tekst .
Dana 21.studenog 2014. objavila sam 634 tekst.
Dana 12. veljače 2015. objavila sam 693 tekst.
Fotografije uz tekstove koje su objavljene na blogu
nastale su mojim fotografiranjem u 99,%. Samo nekoliko objavljenih fotografija nisu moje snimke.
Dana 21. travnja 2016. objavila sam 992 tekst
Istiga dana brojač posjeta bilježio je broj 61 200
Dana 1. 1. 2017. godine:
broj pregleda: 96964
broj posjeta: 70747
S 1. svibnjem 2017. u Hrvatskom novinarskom društvu stavila sam moj novinarski status u mirovanje. Razlog tome je moja odluka da novac za život koji ne mogu zaraditi u novinarstvu zaradim u turizmu tijekom turističke sezone. Dakako da ću pisti i dalje u vrijem kada radim u turizmu, ali vjerojtno rijeđe. Nakon 25 godina novinarskog pisanja ne mogu tek tako prestati pisati, posebno ne kada vidim dobru temu.
Slijedom prethodne informacije objavljujem da sam u članstvu Hrvatskog novinarskog društva ponovo od 1. studenog 2017. godine.
Dana 1.8. 2018. broj posjeta na blogu bio je 90 055 , a broj pregleda 119 000 .
NAKON 66 DANA PONOVO JE USPOSTAVLJEN BROJAČ NA BLOGU. BROJENJE POSJETA I PREGLEDA BLOGA NASTAVLJENO JE OD BROJA OD KOJEG JE BROJAČ BIO UKLONJEN, DAKLE POSJETE NA BLOG BROJIM OD BROJA 90 055, A PREGLED BLOGA OD 119 000. Margareta Zouhar Zec
Autorica bloga:
Margareta Zouhar Zec novinarka
članica Hrvatskog novinarskog društva
redni broj HND iskaznice 3048
meil:
margareta.zouhar@zg.t-com.hr
----------------------------------------
MPS.HR
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja
MRRSVG.HR
Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva
who is online counter blog counter