AgroPolitika https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

nedjelja, 14.05.2023.

VISOKI PREDSTAVNIK IZVIJESTIO O BIH VIJEĆE SIGURNOSTI UN


Christian Schmidt:

BiH, NJEN SUVERENITET I INTEGRITET NISU
NA PREGOVARAČKOM STOLU


Visoki predstavnik Christian Schmidt ( 1957) koji je u Bosnu i Hercegovinu od 1. 8. 2021. podnio je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u New Yorku 10. svibnja 2023. izvješće o stanju u Bosni i Hercegovini. Visoki predstavnik OHR, osmi po redu, Njemac Christian Schmidt, je u BiH u ime međunarodne zajednice, zadužen da nadgleda provedbu gotovo svih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je potpisan 14.12. 1995. godine i koji je na snazi u Bosni i Hercegovini gdje žive tri konstitutivna naroda, Bošnjaci Srbi i Hrvati. Javno iznošenje tvrdnji nekih političkih osoba, posebno iz Republike Srpske, da je Schmidtov mandat nelegalan, nije činjenično točno. Čak i jedna doktorica znanosti iz područja ljudskih prava iz BiH tvrdi da Schmidt svojim intervencijama udaljava BiH od demokracije.(?)
Međutim kredibilitet Schmidtovu djelovanju u Sarajevu daje Aneks 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir, a Ured visokog predstavnika( OHR) ima status diplomatske misije u Bosni i Hercegovini. U OHR-u rade diplomati koje šalju vlade zemalja članica Vijeća za provedbu mira,, Implementation Council, PIC, međunarodno osoblje koje OHR izravno angažira, te domaće osoblje iz Bosne i Hercegovine. Od srpnja 2022. godine, u OHR-u (Office of the Righ Representative) radi 20 stranih državljana, od kojih su 15 diplomati koje su postavile vlade njihovih zemalja, i 75 članova domaćeg osoblja. Visokog predstavnika predlaže Upravni odbor PIC-a, a imenovanje potvrđuje Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, koje je odobrilo i Dejtonski mirovni sporazum kao i raspoređivanje međunarodnih vojnika u Bosni i Hercegovini.
Tendencija je zemalja u Europskoj uniji, posebno Hrvatske i Slovenije da BiH postane članica Europske unije pa neki od političara tih dviju zemalja više godina ulažu napore da se to i ostvari.
Bosni i Hercegovini je 15. prosinca 2022. dodijeljen status zemlje kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji, pa je Schmdit već u uvodu rekao da je ključno zadržati ovaj pozitivan zamah, da je predan radu s vlastima, institucijama i građanima Bosne i Hercegovine kako bi zemlju uputili na put napretka koji bi EU perspektivu pretvorio u stvarnost. ( M.Zouhar Zec)



SECESIONISTIČKA RETORIKA PREDSJEDNIKA REPUBLIKE SRPSKE

Visoki predstavnik u svom je izlaganju istaknuo formiranje zakonodavne i izvršne vlasti nakon općih izbora 2. listopada 2022. godine i destabilizirajućih događanja u Republici Srpskoj koji su dominirali u periodu izvješćivanja, od 16. listopada 2022. do 15. travnja ove godine. Skrenuo je pažnju na dinamiku formiranja vlasti na različitim razinama, pa tako i u Federaciji, koja je sedam mjeseci bila u pat poziciji između političkih stranaka.
Visoki predstavnik Schmidt zvijestio je da su secesionističko pozicioniranje i retorika čelništva RS-a, posebice predsjednika RS-a Dodika, veoma porasli u navedenom periodu. „Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik otvoreno zagovara nezavisnost i čak je javno govorio o tome da se RS pridruži Srbiji. To dovodi u pitanje osnove mirovnog sporazuma. Posebno me brine zajednička izjava koju su potpisale vladajuće stranke u RS koja kao da je akcijski plan za secesiju. U izjavi stoji da entitet posjeduje imovinu, a da imovina ne postoji na državnom nivou, što je u suprotnosti s odlukom državnog suda.Tom izjavom se obvezuju određeni dužnosnici na državnom nivou, dok RS i parlament ne odredi njihove odluke. Također pozivaju da se suci iz RS povuku iz Ustavnog suda BiH. Traži se i uspostavljanje policijske jedinice kako bi nadzirale granicu između entiteta. Niti jedan od ovih postupaka nije u skladu s Dejtonskim sporazumom. Ove namjere ugrožavaju rad državnih instituacija i jedinstvo zemlje. U pismu Radovanu Viškoviću, premijeru RS 6. ožujka, predsjednik Dodik je promovirao pogrešnu i obmanjujuću interpretaciju Dejtonskog mirovnog sporazuma. U pismu stoji da odredba koja podrazumijeva kontinuitet postojanja BiH, od Dejtonskog mirovnog sporazuma u Republici Srpskoj, se mnogi zakoni usvajaju kojima se smanjuje prostor za civilno društvo i medije. Bosna i Hercegovina ne smije postati zemlja podijeljena između autoritativnosti u jednom entitetu i demokracije u drugom. „

DRŽAVNA IMOVINA NIJE RASPODJELJENA
Odmah nakon toga Schmidt govori o pitanju državne imovine koja se treba riješiti u BiH, jer je nakon raspada Jugoslavije BiH jedina zemlja u kojoj pitanje državne imovine nije riješeno. „ Republika Srpska zanemaruje obvezujuće odluke Ustavnog suda i želi riješiti pitanje državne imovine samo za sebe. Tako su spojili Zakon o nepokretnoj imovini, što je učinila Narodna skupština Republike Srpske što sam ja suspendirao u veljači 2023. U međuvremenu je Ustavni sud BiH poništio taj zakon. A ako entiteti, kantoni i općine sami nađu rješenje po ovom pitanju, svi će dobiti, nitko neće izgubiti.
Ambasadori u BiH su također izrazili zabrinutost zbog situacije u RS. Međunarodni partneri moraju nastaviti reagirati ujedinjeni po ovom pitanju. Ustav BiH garantira postojanje entiteta i Brčko Di strikta, ali sprečava secesiju i razdvajanje nekog entiteta, što bi imalo ozbiljne i dalekosežne posljedice“ – rekao je visoki predstavnik, te dodao „ ne možemo okrenuti glavu i dozvoliti da remetilačka retorika djeluje na tlu ove zemlje“.
Schmidt je dalje rekao da mu je drago što je čuo iz Srbije i Republike Hrvatske da u potpunosti poštuju teritorijalni integritet i suverenitet BiH, te da je zahvalan na stalnom prisustvu ALTEE,kao dijela institucije EUFOR-a . „Malo napretka je postignuto u implementaciji agende 5 +2 , a osim usvajanja buđeta na raznim nivoima, što omogućava fiskalnu održivost i određene pozitivne pomake u Brčko distriktu, BiH se i dalje suočava sa mnogim izazovima vezanim uz vojnu imovinu, vladavinu prava i mnogim pitanjima fiskalne održivosti. Postoji pokušaj da se slijedi prijedlog EU u vezi implementiranja EU standarda, ali ona napreduju zaista sporo. Očekujemo politički nadzor koji će Vlada postići i da bi to moglo ubrzati ove ciljeve. Ured OHR-a je posvećen postizanju tih ciljeva“ – rekao je visoki predstavnik BiH Christian Schmidt.
Schmidt je naglasio „Institucionalni resursi su neadekvatni, zato pozivam Međunarodnu zajednicu da pomogne u liječenju traume društva. Pozivam na javno ili privatno financiranje kako bi se pomoglo onima koji su najviše pogođeni. Ujedinjeni narodi su također pomogli i treba nastaviti s tim“



Visoki predstavnik Christian Schmidt
Fotka . mzz :Otvaranjem teksta na mobitelu, dodirom prsta na fotku, ona se povećava

I DALJE PORICANJE GENOCIDA I RATNIH ZLOČINA
„Poricanje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločina je i dalje problem. Sjećanje i pomirenje
je istina za miran suživot raznih grupa u zemlji. Stoga ova zemlja ne može prijeći iz post ratnog društva u modernu demokratsku naciju. Imajući ovo na umu izmijenio sam Zakon o Memorijalnom
centru Srebrenica kako bi mogli proširiti svoj angažman. Regionalno vidim da mnoge općine žele da se uključe u rješavanje ovog pitanja. Također hiljade predmeta ratnog zločina treba još procesuirati. Želim da se stvori pravna baza koja će sadržavati imena počinitelja zločina .Školski programi i planovi koji su različiti u entitetima ne mogu pomoći u prevazilaženju ovih problema.
Zbog nestabilnosti mladi napuštaju zemlju u rekordnim brojevima i odlaze u migraciju. Mnogi se pozivaju na nepotizam, korupciju, loše obrazovanje, podijeljeno društvo i loše prilike zaposlenja. Učešće žena u političkim i zakonodavnim i drugim granama vlasti je veoma nisko. Građani manjinskih naroda koji ne pripadaju konstitutivnim narodima ne mogu prema Dejtonskom međunarodnom sporazumu biti imenovani na određene funkcije. Zato pozivam čelnike BiH da pokrenu sveobuhvatne ustavne i pravne reforme kako bi implementirali relevantne odluke u okviru ljudskih prava uvođenjem mnogih zakona i Ustavnih odredbi protiv diskriminacije u skladu s aneksom 4 Dejtonskog sporazuma. Manjine su suočene s diskriminacijom, a to je posebno uočeno kod povratnika. Kada je riječ o obrazovanju više je potrebno učiniti kako bi se promovirala tolerancija i kako bi se doprinijelo stabilnosti. Mnogi koji su teško propatili tijekom rata žele garanciju da će mir potrajati. Čelnik islamske zajednice Kavazović je lično iskusio napad tijekom rata i zaista cijenim kada govori o pomirenju i miru. Mi u Međunarodnoj zajednici moramo obnoviti obećanje koje smo dali u BiH 1995.- „Nikad više“ Oni koji rizikuju mir zaslužuju jasan odgovor. BiH, njen suverenitet i integritet nisu na pregovaračkom stolu. Poštivanje ustavnog i pravnog okvira zemlje je temelj za mir i napredak . Bez toga BiH ne može niti prema Europskoj uniji. A potrebno je da preuzme europske standarde, tako da korak po korak Dejtonski mirovni sporazum može postati dio razvoja u smislu implementacije. Izvještaj pokazuje određene problematične aspekte ali ga ne želim završiti bez nade „ rekao je na kraju visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt 10. svibnja u Vijeću sigurnosti UN-a u New Yorku.

(M. Zouhar Zec).

14.05.2023. u 05:17 • 0 KomentaraPrint#^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< svibanj, 2023 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Prosinac 2024 (42)
Studeni 2024 (48)
Listopad 2024 (38)
Rujan 2024 (30)
Kolovoz 2024 (34)
Srpanj 2024 (19)
Lipanj 2024 (38)
Svibanj 2024 (37)
Travanj 2024 (37)
Ožujak 2024 (33)
Veljača 2024 (32)
Siječanj 2024 (31)
Prosinac 2023 (33)
Studeni 2023 (31)
Listopad 2023 (32)
Rujan 2023 (31)
Kolovoz 2023 (31)
Srpanj 2023 (27)
Lipanj 2023 (26)
Svibanj 2023 (24)
Travanj 2023 (19)
Ožujak 2023 (35)
Veljača 2023 (26)
Siječanj 2023 (28)
Prosinac 2022 (31)
Studeni 2022 (28)
Listopad 2022 (32)
Rujan 2022 (21)
Kolovoz 2022 (17)
Srpanj 2022 (28)
Lipanj 2022 (28)
Svibanj 2022 (33)
Travanj 2022 (26)
Ožujak 2022 (32)
Veljača 2022 (28)
Siječanj 2022 (28)
Prosinac 2021 (29)
Studeni 2021 (12)
Listopad 2021 (30)
Rujan 2021 (28)
Kolovoz 2021 (33)
Srpanj 2021 (33)
Lipanj 2021 (30)
Svibanj 2021 (31)
Travanj 2021 (34)
Ožujak 2021 (33)
Veljača 2021 (28)
Siječanj 2021 (32)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv



Komentari da/ne?

Opis bloga AgroPolitika

Poljoprivreda i sve njene grane, stanje i problemi, poljoprivreda vođena državnom politikom i politikom resornog ministarstva, prilagodba politikama EU


----------------------------------------
Na dan 14. siječanja 2013. stari BROJAČ POSJETA na kome sam tada imala broj 37829, zamijenila sam novim brojačem koji sada registrira broji posjeta na blog i broj pregleda tekstova na blogu.


GODINE 2013. TOČNIJE OD 14. SIJEČNJA, KADA SAM PROMIJENILA BROJAČ ULAZA NA BLOG AGROPOLITIKA, DO 1. SIJEČNJA 2014. BROJAČ JE REGISTRIRAO 23 853 ULAZA.
BROJAČ PREGLEDA BLOGA REGISTRIRAO JE 37 182 PREGLEDA TEKSTOVA.


Brojač posjeta 12. veljače 2015.;
broj pregleda 64 387
broj posjeta 43 836

Blog AgroPolitika otvorila sam 31.12. 2007. godine. Dana 17. siječnja 2013. objavila sam 330. tekst .
Dana 21.studenog 2014. objavila sam 634 tekst.

Dana 12. veljače 2015. objavila sam 693 tekst.
Fotografije uz tekstove koje su objavljene na blogu
nastale su mojim fotografiranjem u 99,%. Samo nekoliko objavljenih fotografija nisu moje snimke.

Dana 21. travnja 2016. objavila sam 992 tekst
Istiga dana brojač posjeta bilježio je broj 61 200


Dana 1. 1. 2017. godine:

broj pregleda: 96964
broj posjeta: 70747




S 1. svibnjem 2017. u Hrvatskom novinarskom društvu stavila sam moj novinarski status u mirovanje. Razlog tome je moja odluka da novac za život koji ne mogu zaraditi u novinarstvu zaradim u turizmu tijekom turističke sezone. Dakako da ću pisti i dalje u vrijem kada radim u turizmu, ali vjerojtno rijeđe. Nakon 25 godina novinarskog pisanja ne mogu tek tako prestati pisati, posebno ne kada vidim dobru temu.

Slijedom prethodne informacije objavljujem da sam u članstvu Hrvatskog novinarskog društva ponovo od 1. studenog 2017. godine.

Dana 1.8. 2018. broj posjeta na blogu bio je 90 055 , a broj pregleda 119 000 .

NAKON 66 DANA PONOVO JE USPOSTAVLJEN BROJAČ NA BLOGU. BROJENJE POSJETA I PREGLEDA BLOGA NASTAVLJENO JE OD BROJA OD KOJEG JE BROJAČ BIO UKLONJEN, DAKLE POSJETE NA BLOG BROJIM OD BROJA 90 055, A PREGLED BLOGA OD 119 000. Margareta Zouhar Zec



Autorica bloga:
Margareta Zouhar Zec novinarka
članica Hrvatskog novinarskog društva
redni broj HND iskaznice 3048
meil:
margareta.zouhar@zg.t-com.hr

----------------------------------------

Linkovi

MPS.HR
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja

MRRSVG.HR
Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva


BROJAČ PREGLEDA

page visitor counter
who is online counter blog counter

BROJAČ POSJETA

page visitor counter
who is online counter blog counter