Zivot u Zabolandu

24.01.2013., četvrtak

ZEMBLA – zabolandska TV emisija, od koje se covjek malo zamisli

Sigurno ste culi da se u Zabolandu (a i drugdje na zapadu) prodaje kruh vec narezan na snite. Cini se prakticno ili mozda su zapadnjaci sami lijeni. Mozda niste znali zasto je to bas tako? Zato da bi ga mi brze pojeli i opet kupili novi.

Sigurno ste culi da su letovi RyanAira jeftiniji od drugih kompanija. Mozda ste znali da je to zato sto je to zato sto je 70% njihovih pilota nema stalni ugovor o radu, sto dobivaju placu samo za sate provedenu u letu, znaci da ih se ne placa ako cekaju na let ili su bolesni, sto neki lete i kada su bolesni i mozda zapravo ne bi smjeli upravljati zrakoplovom. Firma iskoristava situaciju da ima previse skolovanih pilota, a na trzistu zbog krize premalo kompanija. Mozda niste znali da postoji interna lista pilota, poznata cijelom osoblju i vodstvu kompanije, na kojoj se biljezi koji piloti potrose najmanje goriva na svojim letovima. Ako trosis malo goriva onda si pri vrhu liste i ime ti je napisano zelenim slovima, a ako trosis vise goriva, onda ti se ime nalazi na dnu ljestvice i napisano je crveno. Na gorivu mozes ustedjeti ako ti je avion laksi, sto znaci da ces prije leta utankati manje goriva. Piloti sami odlucuju koliko goriva ce utankati. Sigurno niste znali da su prosle godine tri zrakoplova RyanAira zatrazila hitno spustanje u Valenciji, zbog – nedostatka goriva.

Ako niste znali u svijetu godisnje ugiba na tisuce i tisuce pcela. Pcelari zvone na uzbunu. Znastvenici, ekolozi strucnjaci u pcelarstvu takogdjer jer ne radi se samo o medu, kao pcelarskom proizvodu, nego o cijelom prehrabenom lancu. Cak 80% biljaka na zemlji ovisno je o pcelama kao glavnim oprasivacima. Situacija je isto tako zabrinjavajuca u Zabolandu. Pcelaru nakon zime od deset kosnica ostanu samo tri, ostatak ne prezivi. Znanstveni casopisi upozaravaju da su za smrt pcela glavni krivci novi pesticidi, tocnije jedan od otrovnih sastojaka tih pesticida neonikotodin. Sjeme se prije sjetve umace u pesticid, koji se tako proteze kroz cijelu biljku, kada ona izraste, pcela ga pokupi sa cvijeta i nakon toga ugiba. Zbog toga su ti pesticidi zabranjeni u nekim zemljama (npr. VB), no ne i u Zabolandu. Zasto? O tome su drzavnom tajniku za poljoprivredu bila postavljena pitanja u Zabolandskom parlamentu. On je odgovorio da zabrana nije potrebna, jer Univerzitet za poljoprivredu u Wageningenu (najbolji u Zabolandu i cijenjen u svijetu) u svojim izvjestajima nije nasao razloge smrti pcela u pesticidima, vec u bolestima, koje napadaju pcele, nametnicima itd. No Zembla je malo bolje ispitala sto radi Univerzitet u Wageningenu. Oni zapravo nisu nikada proveli znanstveno istrazivanje o pesticidima, jer bi to bilo preskupo. Svoje zakljucke donose na osnovu nekih tudjih istrazivanja, a veliku vecinu zanemaruju, a pri tome sami ne rade pravo znanstveno istrazivanje, niti objavljuju istrazivanja u strucnim casopisima. Medjutim ispada jos nesto, oni nisu vezani samo uz Univerzitet, nego su i znanstvena firma, koja suradjuje s proizvodjacima pesticida npr. s firmom Bayer i za njih rade razna istrazivanja. Vlasnici tih istrazivanja su onda te firme i one odlucuju hoce li se istrazivanje objaviti ili nece. Drugi neutralni zabolandski i francuski strucnjaci tvrde da su pesticidi jedan od glavnih uzroka smrtnosti pcela, te da argumenti Univerziteta u Wageningenu uopce nisu znanstveno bazirani. Prosle godine ugledni casopis Science izdaje dva clanka, koji to podvrdjuju. Wageningen tvrdi da se ta istrazivanja ne odnose na Zaboland, jer da se u Zabolandu ti pesticidi ne koriste na pcelama zanimljivim biljkama. Pazite strucni izraz "na pcelama zanimljivim biljkama". To naravno nije tocno jer se pesticidi koriste za ukrasno cvijece poput tulipana, stovise prije nekoliko mjeseci je donesena odluka da se prosiri broj biljaka za koje je dozvoljena upotreba biljaka sa neonikotodinom. Danas je Stranka za zivotinje ponovno postavila pitanje koristenja pesticida na dnevni red Parlamenta.

<< Arhiva >>