Opuzen
Metković - Klada
Nevrijeme praćeno strahovitom krupom veličine oraha i jaja, koje je poharalo dolinu Neretve ponovno je pokazalo opravdanost osiguravanja poljoprivrednog uroda. Naime poznato je da vremenske nepogode kao što je krupa dolaze nenadano, ne mogu se spriječiti, a izazivaju ogromnu štetu. Iako ovakvo nevrijeme nije zapamćeno od 1940-te godine (kada je po pričanju moje babe upravo u Opuzenu krupa toliko bila jaka da je koru od murvi zgulila sa stabala), činjenica je da i manja nevremena s krupom nanose 100% štete na poljoprivrednim površinama.
Nažalost mnogi naši poljoprivrednici žele uštedjeti tamo gdje to nikako ne smiju - na osiguranju poljoprivrednih proizvoda. Naime poljoprivrednici se mogu osigurati upravo od ovakvih elementarnih nepogoda i to po vrlo povoljnim uvjetima. Jednostavnom računicom se da izračunati da ukoliko krupa udari jednom u 10 godina, osiguranje se financijski isplati, a da ne govorimo o mirnom snu koji nitko ne može platiti.
Međutim ono što mnogi poljoprivrednici ne znaju jest to da država vraća 25% uplaćenog iznosa, županija još 25%, a gradovi i općine još 25% ako donesu takvu odluku.
Dakle 75% uplaćenog iznosa vam se vrati (ili 50% ako općina ili grad na mjestu gdje vam je zemlja ne donesu takvu odluku). Mnogi iako su to znali, ipak nisu htjeli osiguravati. - netko zbog nedostatka novca, a netko zbog lijenosti ili škrtosti. Na kraju se to pokazuje kobna greška koja može dovesti do financijskog kraha! Ako se uračunaju subvencije države i županije, lako je izračunati da je osiguranje jednostavno toliko povoljno da se ne isplati snositi rizik.
Inače osiguranje ne isplaćuje puni iznos štete, već procijeni troškove branja plodova (u pravilu na 20% osiguranog iznosa) te se preostali iznos isplaćuje prema procjenjenoj šteti (u postotcima), ali je i to sasvim pošten omjer i prihvatljivo za poljoprovrednika.
Stotine auta pak koje su nastradale od Opuzena do Metkovića su danas cijeli dan čekale kod osiguravajućih kuća i pred policijom da bi evidentirali štetu, nadajući se da će u slučaju proglašenja elementarne nepogode, dobiti nešto novaca. No iako je župan odlučio proglasiti elementarnu nepogodu, nije najavljeno koliko sredstava će se odvojiti za namirenje nastalih šteta. Ako uzmemo u obzir da su ogromne poljoprovredne površine uništene, teško je za očekivati da će pored poljoprivrednika i vlasnici automobila dobiti neku bitniju pomoć jer to jednostavno nije moguće financijski podmiriti zbog ogromne visine štete.
|