petak, 27.04.2007.

The Thing from Another World (1951)

Stvor (1951)

Produkcija: RKO Radio Pictures/Winchester Pictures
Redatelj: Christian Nyby
Scenarij: Charles Lederer
Prema kratkoj priči - "Who Goes There?" Dona A. Stuarta [John W. Campbell Jr.]

Glume: Margaret Sheridan........Nikki
Kenneth Tobey............kapetan Patrick Hendry
Robert Cornthwaite......Dr. Carrington
Douglas Spencer..........Scotty
James R. Young...........poručnik Eddie Dykes
Eduard Franz...............Dr. Stern
James Arness..............The Thing

Trajanje: 87 minuta, 81 minuta (uređena verzija)
Film je pušten u kina 06. travnja, 1951 godine
Rental do danas samo u SAD : 2 miliona $

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Dr. Arthur Carrington: "- Znanje je važnije od života."

SADRŽAJ:
"- Članovi američke polarne baza na Artiku budu svjedoci meteorskog pada u svojoj neposrednoj blizini. Neki od članova odlaze prvojeriti ostatke, no na njihovo veliko iznenađenje pronalaze svemirski brod. Pokušavaju ga izbaviti iz leda, ali tim pokušajem uništavaju letjelicu. Jedino što uspijevaju spasiti jeste humanoidni lik u debelom bloku leda.
Kad se nesretnim slučajem led otopi humanoidni se Stvor (James Arness) pretvara u ubilačku, neranjivu i skoro nezaustavljivu silu, kojoj je jedini cilj da pobije sve ljude u bazi. No, pitanje je da li uskoro slijedi i invazija drugih Stvorova i hoće li preživjeli članovi uspijeti se othrvati napadima zvjerskog bića i uspijeti ga uništiti?"



RECENZIJA:
"- Do sada su snimljena dva filma prema kratkoj i zasigurnoj jednoj od najupečatljivijih SF priča ikad vrlo plodnog pisca tog posebnog književnog žanra J. W. Campbella Jr.-a (utjecao na veličine kao što su Issac Asimov ili Robert Heinlein, a nekima je poznat i kao urednik časopisa Astounding Science Fiction). Ovo je bio prvi.

Što se tiče jedne stvari volio bih vam ju posebno naglasiti, iako sam to prije tvrdio (bogme se naveliko po netu i tako smtra) ovaj film nema remake u obliku odličnog Carpenterovg "Stvora" iz 82', jer su oba filma rađena prema knjizi, pa zato nikako ne mogu biti relacija original-remake (da predočim to primjerom "Frankenstein" ili "Drakula" imaju mnogo filmskih ostvarenja, ali niti jedan film nije remake onog drugoga nego su slobodne adaptacije knjiga). Ovo me doslovno uvjerilo kad sam nakon 15 godina opet pogledao film (thanks HorrorHR).

Ono najbolje kod ovoga filma i što je njegov najveći adut jeste to što nije mogao biti pod utjecajem drugih filmova ovakve tematike. Kasnije će mnogi filmovi pratiti ovu formulu, sa više ili manje uspjeha, no definitivno je on bio taj koji je bio pokretač SF filmova u 60-tima i kroz to desetljeće će ova vrsta SF-a imati vrlo plodno razdoblje (spomenimo samo "The War of the Worlds" (1953), "Forbidden Planet" (1956), "Invasion of the Body Snatchers" (1956) ili Bavin "Terrore nello spazio" (1965)). A sam film je dobivao i lošije očigledne kopije (poput "It! The Terror from Beyond Space" (1958)). Kulminacija utjecaja "Stvora" iz 51' jeste "Alien" (1979) R. Scotta što i sam scenarist Dan O'Bannon priznaje.


Dr. Arthur Carrington: "- Bez zadovoljstva, bez boli... bez emocije, bez srca. Superiorniji od nas u svakom pogledu."
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


Sam film je pogodio u žicu, jer samo razdoblje je pogodovalo njegovoj fami (slučaj Roswell 47', te sam naziv za NLO-e 'leteći tanjur' što je smislio američki novinar Kenneth Arnold samo mjesec dana prije nego će se desiti udes u Novom Meksiku). Svijetla točka filma jeste što ima vrlo tečan scenarij (nigdje rupe ili dosadnih momenata, a konverzacija između likova jeste nadasve osvježavajuća i zanimljiva) i nadasve uvjerljive glumce (ne bih nikoga odvajao, jer svi djeluju kao kompaktna cijelina). Ovo je možda i prvi film (valjda i zadnji takve vrste) kojeg se ja sjećam da je snimanje imao u vanjskom prirodnom interijeru, dok su svi kasniji uradci rađeni u studijima. Što se tiče redatelja Nybya mislim da je Hawks (producent i jedan od scenarista) imao najviše zasluga za snimljeni film (dogodilo se isto ono što i Tobe Hooperu kad je snimao "Poltergeista" (1982), jer je za sve kreativne stvari bio zaslužan Spilberg (producnet i scenarist)), pa unatoč izjavi u jednom intervju Jamesa Arnessa (The Thing) da je Nyby redatelj filma, ja sam duboko uvjeren u suprotno. Zašto? Pa, iz više razloga:
- kao prvo film odiše Hawkovštinom ili ugođajem Hawksovih filmova (pogledajte dijaloge, u njegovim filmovima žene su pametne i spretne, a tu je primjer Niki, koja kao da je stidljiva preteča poručnice Ripley)
- Nyby je bio montažer nekih Hawksovih filmova, pa je vjerojatno da mu se oduži Howard dao redateljsku stolicu, ali palicu redatelja je ipak zadržao u svojim rukama
- izjava Jamesa Arnessa ne stoji jer kako svi znamo on je kasnije postao velika TV zvijezda zahvaljujući serijalu "Gunsmoke" (prikazivao se 20 godina od 55'-75) od kojih je nekoliko epizoda režirao Nyby što znači da su se sprijateljili tijekom snimanja "Stvora", a sam Nyby se prebacio na male ekrane režirajući epizode poznatih serija - Zona Sumraka, Ja Špijun, Bjegunac... (odlično za iskusnog montažera)

Što još reći nego da se film jednostavno mora pogledati za sve one koji obožavaju - stare c/b klasike sa odličnom pričom ili jednostavno su fanovi Carpenterovog filma, čak se film može preporučiti i onima koji ne vole SF žanr jer je film ipak izašao iz radionice legende Howarda Hawksa

Zanimljivosti u vezi filma (TRIVIA):
- Film izabran 2001 godine za National Film Registry, a 2003 imao i svoj DVD debi
- Utjecao na mnoge filmaše (ponajviše Carpentera koji je veliki fan što se vidi u njegovoj verziji iz 82'), serije (The Doctor Who - "The Seeds of Doom" S13 E21-26, X-Files: "Ice" S1 E7, Simpsoni...), a spomenut u mnogo filmova (Halloween, The Howlling, The Fog....)
- većina filma snimljeno u Glacier National Park, LA (korištene hladnjače)
- glumac patuljastog rasta Billy Curtis glumio je manju verziju Stvora u finalnoj sceni
- James Arness se žalio da mu kostim izgleda kao divovska mrkva
- Hawks je tražio da mu u filmu pomognu i američke zračne snage ali su vojne glavešine taj prijedlog glatko odbile zbog vladinog službenog stava da NLO-i ne postoje
- u filmu nema na odjavnoj špici popis glumaca nego samo produkcije i tehničara
- traćevi kruže da je u stvaranju scenarija pomoglo nekoliko osoba (nikad potvrđeno) - Ben Hech i William Faulkner (Hawksovi dobri prijatelji), te Orson Wells koji je bio zaslužen za dijalog
- gro kadrovi Stvora su izbačeni zbog toga što bi maska izgledala trivijalno, ali je zato to biću u filmu davalo tajnovitost
- Jamesu Arnessu se toliko nije sviđala uloga Stvora da se nije pojavio na premijeri
- 5 mjeseci i 18 skulptura je bilo potrebno majstoru maske Lee Greenwayu da bi došao do onog što bi odogvaralo Hawksu
- Hawks je želio osigurati svoje biće, ali su ga odbile 5 osiguravajućih kuća a sve zbog toga što je Stvor - bio zaleđen u ledenom bloku, napadan sjekirama, napadan od pasa, zapaljen, i pogubljen elektricitetom
- scena kada ljudi naprave krug oko letećeg tanjura da bi pokazali njegovu vličinu (kasnije napravio i sam Carpenter u svojoj verziji Stvora) je snimljena na RKO Ranch,San Fernando Valley

THE SCENA:
- Jednostavno nisam mogao izbarati koja je bolje između ove dvije jer su obje dojmljive svaka na svoj način:

No.1 - pojava Stvora i fenomenalni obračun vatrom (odlična kordinacija sa glumcima, kaskaderima) i kad vidite tu scenu gdje vatra sve zahvaća zapitate se kako to da nitko nije imao opekotina....

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


No.2 - kad sam ju vidio nisam mogao vjerovati da su mogli prikazati ovu scenu (manja slika) gdje pronalaze komad ruke (???? shvatite da je to godina 51') od Stvora, nakon što se ovaj dobro pomlatio sa par huskija (mećava + Stvor + podivljali psi = urnebesna bitka)

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

i za kraj moram spomenuti i legedarnu izjavnu na samom kraju filma:

Ned "Scotty" Scott: "- Watch the skies, everywhere! Keep looking. Keep watching the skies!"

03:03 • Komentari ( 5 ) • Print#

nedjelja, 22.04.2007.

Q (1982)

Quetzalcoatl - Krilata Zmija (1982)

Produkcija: Larco Productions
Redatelj, scenarist i producent: Larry Cohen
Efekti (vizualni): David Allen, Randy Cook, Peter Kuran i Lost Arts Inc. Production


Glume: Michael Moriarty.............Jimmy Quinn
David Carradine.............Det. Shepard
Candy Clark..................Joan
Richard Roundtree.........Narednik Powell

Trajanje: 93 minuta
Film je pušten u kina:29. listopad, 1982 godina
Buđet: 1,2 milion $


Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket- ono u krugu je krv koja je pala sa neba dok je Q grickao svoju žrtvu (zvuk je kao iz crtića), a u manjoj slici nije Bill iz "Kill Billa" nego det. Shepard :0)

SADRŽAJ:
"- Detektiv Shepard i narednik Powell istražuju niz misterioznih serijskih ubojstva koji se počinju učestalo događati po New Yorku (Manhattan).
Dotle, sitnom kradljivcu Quinnu propada pljačka dijamanata, no problem nastaje kad ga ostatak bande koji nije uhvaćen prilikom zlodjela traži da im isporuči dijamante (koje je izgubio) te ih vodi na vrh Chrysler zgrade na čijem vrhu živi misteriozno biće nalik prepovijsnom dinosauru sa krilima.
Ubrzo policija otkriva tko stoji iza ubojstava - jedan vrač koji žrtvuje ljude meksičkom bogu Quetzlcoatlu. Isto tako saznaju za monstruozno biće koje jede ljude, ali jedini koji zna za njegovo skrovište jeste Quinn. No, Quinn traži od grada New Yorka 1 milion $ (neoporezivih) za tu informaciju i kad mu se ta lova da policija će moći ići na zadatak uništenja opasnog stvorenja...."

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket iako sve sada malo glupavo izgleda u filmu izgleda impresivno

RECENZIJA:
"- Ime mu je Quetzalcoatl... ali ga zovte Q, jel baš toliko vremena ćete imati reći prije nego vas rastgne...: zvučao je tagline uz koji je film išao.
No, ako se osvrenom dublje na film, a ne budemo po dojmom tog trivijalnog taglinea i samog sadržaja filma (krilato čudovište terorizira New York) vidjet ćemo rijedak primjer kako sve u filmu vrlo dobro funkcionira (zaslužuje počasno mjesto među prvih 5 monster filmova ikad snimljenih) od kadrova snimanja, glume pa do na nekim mjestima iznimno dobro napisanog scenarija.

Sjećam se da mi je ovo bio prvi film o čudovištima koje sam gledao u kinu i odlično sam ga zapamtio iako sam ga gledao sa 4 godine (da već sam tada imao profinjeno oko za ono što bih volio gledati), poslije je došao i "Jason i Argonauti" ali samo na TV-u.
Baš tada sam bio i ostao zadivljen specijalnim efektima koje sam vidio (tad još nisam gledao "King Konga" iz 33', ali sam čuo za njega). Animacija čudovišta je rađena u stop-animaciji i odlično se uklapa u montažu filma, te uz kompromisnu prilagodbu žive (glumci i eksterijer) i umjetne slike (čudovište).
To se tako dobro uklapa da i neki moderniji filmovi imaju što naučiti iz ovog filma (spomenimo kao primjer "Cerberus" (2005) gdje se baš vidi da se glumci ne uklapaju sa čudovištem, a efekti su kao bolje rađeni).

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket mislim da su kraj u "Godzilli" (1998) kopirali iz ovog filma

Dalje što me fascinira kod filma jeste scenarij koji ima mnogo odličnih trenutaka od kojih bi nabrojio neke:
- kad netko u filmu kaže razlog zbog čega je čudovište došlo u Veliku Jabuku : " - New York je poznat po dobroj klopi."
- ili kad detektivi razglabaju što je uzrok smrti perača prozora, a jedan od detektiva kaže : "- Možda mu se glava oloabavila i otpala."
- no najbolji dio jeste onaj kad Quinn traži svoje uvjete ("...napokon postoji način da postanem netko") tražeći od grada - imunitet ("...želim imunitet za sve stvari koje sam do sada učinio ili ćete tek otkriti o meni..."), 1 milion $ ("...teško vam ih dati, ali za razne vražije lutrije imate novca...želim da budu neoporezivi, jer ja nikada nisam plaćao porez pa neću niti sada..."), te ono najbolje eksluzivna prava ("...želim sve...prava na knjige, prava na filmove, slike...sve...želim prava na čudovišta kad bude bilo ubijeno...). Nemam riječi nego odlično napisano...

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket odlična fotka, a zgrada liči na neki Aztečki hram

Zadnje ali ne najmanje važno jeste glazba (Q tema [kad se pojavi čudovište] Roberta O. Raglanda je jedna od onih što se pamti, no ono što ne smijem zaboraviti spomenuti jeste glumci.
Prije svega Michael Moriarty (poznajemo ga iz Estwoodovog "Bljedolikog Jahača"; a oni koji prate jazz zanju ga i kao odličnog poluprofesionalnog jazz izvođača) je ovdje možda i dao svoju najbolju ulogu u karijeri (da ne zaboravim spomenuti kućni je glumac Larrya Cohena) glumeći jadnog, većinom histeričnog i kukavnog sitnog lopova uz to alkoholičara.
Uz njega imamo odlične, ali ipak suzdržane Davida Carrdinea (legenda B produkcije 80-tih) i Richarda Roundtreea (Shaft ipak izvlači deblji kraj protiv Q-a), koji ne guše Moriartyev lik niti malo (nekim akcijskim scenama ili tako nešto) i nisu nimalo izraženi (oni u prvom planu) nego djeluju u jednoj cjelini (ravnopravno raspoređeni ili da se bolje izrazim sva tri lika u ravnopravna) i što je najvažnije zvjezda filma jeste - Q, pa tako vi koji ste voljeli Gojiru, King Konga i slične ine filmove svidjet će vam se i ovaj (ne dopustite da vas početak zavara...)....

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket Q glavom i krilima

Zanimljivosti u vezi filma (TRIVIA):
- naslov filma "Q" je kraće za Quetzlcoatl - što je ime za Aztečkog boga plodnosti, kreativnosti i zraka (glavni bog grada Cholula - 15km od grada Puebla, nadmorske visine od 2135 m, 82,964 stanovnika).
Ponekad mješan sa Topiltzin Ce Acatl Quetzalcoatom polulegendranim Toltečkim vladarom iz 10-tog st.
Mit star 3150 godina opisuje Q-a kao krilatu zmiju (nešto kao jedna vrsta dionsaura, izgubljena karika između ptica i dinosaura poput recimo Rhamphorhynchusa).

- prvi producirani film od nove AIP (Arkoff International Pictures), a predprodukcija je trajala samo 1 tjedan, a sve zato jer je Larry Cohen dobio otkaz na jednim niskobuđetnom filmu i da ne trači vrijeme unajmio je glumce i pripremio scenarij sve u 6 dana.

- kad je redatelj Larry Cohen prvi put vidio Chryslerovu zgradu dobio je ideju za film, kako je sam jednom rekao : "- To je najdivnije mjesto za gnijezdo."

- "Neil Diamonds" je naziv draguljarnice koju pljačaku razbojnici među kojima je i Quinn na samom početku filma

- u filmu imamo prikaz najpoznatijih zgrada u NY-u - Woolworth (241m visine, rađena od 1910 -13, do 1930 najveća zgrada na svijetu, 233 Broadway je adresa, ima 55 katova) i Chryslerova (William Van Alen je bio arhitekt, ima 77 katova, rađena od 1928 - 30, visoka je 318.9 m, adresa je 405 Lexington Avenue, bila je najveća zgrada samo 1 godinu, sam vrh je dug 58.4m) u kojoj je "Q" napravio svoje gnijezdo

THE SCENA:
možda će većina misliti na kraj filma, ali meni je ipak draža ona kad 'Shaft' nastarada

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket ODE SHAFT...!!!

01:17 • Komentari ( 3 ) • Print#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Recenzije filmova...

Podžanrovi:
Animal attack filmovi
Biti glumac u horor žanru - dio prvi i dio drugi
Giallo
Remakomanija...

Filmovi kojima ćete se uvijek vraćati - (remek-djela):
28 Days Later (2002)
30 Days of Night (2007)
Alien (1979)
Alien Hunter (2003)
Altered (2006)
An American Werewolf in London (1981)
Avatar (2009)
Batoru rowaiaru (2000)
BATMAN: Dead End (2003)
Black Christmas (1974)
Black Water (2007)
Blade (1998)
Blade II (2002)
Book of Eli (2010)
Bubba Ho-Tep (2002)
Stuart Gordon's Castle Freak (1995)
Citizen X (1995)
Conan the Barbarian (1982)
Cloverfield (2008)
Dark Star (1974)
Dead of Night (1974)
Dog Soldiers (2002)
Evil Dead: The Musical (2003)
Evil Dead: Book of Dead (1983)
Evil Dead 2: Dead by Dawn (1987)
Evil Dead 3: Army of Darkness (1993)
Fido (2006)
Fright Night (1985)
Gosti iz Galaksije (1981)
Gwoemul (2006)
House of Wax (1953)
Hulk (2003)
Humanoids from the Deep (1980)
Invasion of the Body Snatchers (1956)
Izbavitelj (1976)
Jack The Ripper (1988) *TV
Jaws (1975)
John Carpenter's The Thing (1982)
Killer Klowns From Outer Space (1988)
Q (1982)
Leptirica (1973)
M (1931)
Martyrs (2008)
Modern Vampires(1998)
Monsters vs. Aliens: Mutant Pumpkins From Outer Space (2009)
Motel Hell (1980)
My Bloody Valentine (1981)
Mulberry Street (2006)
Murder Party (2007)
Night of the Hell Hamsters (2006)
Night of the Living Dead (1968)
Night of the Living Dead (1990)
Otis (2008)
Parents (1989)
Phobia 2 (2009)
Piranha (1978)
Planet Hulk (2010)
Planet of Vampires (1965)
Predator (1987)
Predator 2 (1990)
Rabid (1977)
[REC] (2007)
[REC]2 (2009)
Return of the Living Dead (1985)
Romasanta: The Werewolf Hunt (2004)
Shivers (1975)
Silent Night, Deadly Night (1984)
Slither (2006)
Solomon Kane (2009)
Split Second (1992)
Stephen King's Cat's Eye (1985)
The Bad Seed (1956)
The Birds (1963)
The Cottage (2008)
The Dark Crystal (1982)
The Descent (2005)
The Fearless Vampire Killers (1967)
The Fly (1958)
The Fly (1986)
The Hitcher (1986)
The Hole 3D (2009)
The Howling (1981)
The Hunt for Gollum (2009)
The Last House on the Left (1972)
The Living Dead at Manchester Morgue (1974)
The Lost Boys (1987)
The Monster Squad (1987)
The People Under the Stairs (1991)
The Spiderwick Chronicles: The Field Guide (2008)
The Thing From Another World (1951)
The War of the Worlds (1953)
The WolfMan(1941)
THEM! (1954)
Trick 'r Treat (2008)
Tucker & Dale vs Evil (2010)
Turtles Forever (2009)
Vampire Hunter D: BloodLust (2000)*anime
WALL-E (2008)
Ward 13 (2003)
Warning Sign (1985)
Westworld (1973)
Zombieland (2009)

Skoro savršeni filmovi:
9 (2009)
Alien Trespass (2009)
Battle: Los Angeles (2011)
Blade: Trinity (2004)
Burke and Hare (2010)
Children Shouldn't Play with Dead Things (1972)
C.H.U.D (1984)
Deep Rising (1998)
Demons (1985)
Demons 2 (1986)
Feast (2005)
Freddy vs. Jason (2003)
Friday the 13th (2009)
From Hell (2001)
Galaxy of Terror (1981)
Horror Express (1973)
Hybrid (2010)
Innocent Blood (1992)
It! The Terror From Beyond Space (1958)
Jack Brooks: Monster Slayer (2007)
Jason and Argonauts (1963)
Jaws 2 (1978)
Kingdom of the Spiders (1977)
La Horde (2009)
Lesbian Vampire Killers (2009)
Mutant (1984)
Mutants (2009)
My Name is Bruce (2007)
One-Eyed Monster (2008)
One Dark Night (1983)
Orca: The Killer Whale (1977)
Percy Jackson & the Olympians: The Lighning Thief (2020)
Phantasm (1979)
Phantoms (1998)
Planet Terror (2007)
Predators (2010)
Prince of Darkness (1987)
Resident Evil (2002)
Rogue (2007)
Quarantine (2008)
Sinister (2012)
Splinter (2008)
Superman/Doomsday (2007)
The Boy Who Cried Werewolf (2010)
The Descent 2 (2009)
The Gate (1987)
The Ghost and the Darkness (1996)
The Plague of the Zombies (1966)
The Prowler (1981)
The Mutant Chronicles (2008)
The Zombie Diaries (2006)
War of the Worlds (2005)
Wind Chill (2007)
Wolfen (1981)
Zona Mrtvih (2009)

Vrlo slabi filmovi (jedanput ih pogledati i zaboraviti ih):
7-gwang-goo (2011)
30 Days of Night: Dark Days (2010)
Altitude (2010)
Atrocious (2010)
Blackout (2009)
Black Sheep (2006)
Blood & Chocolate (2007)
Big Bad Wolf (2006)
Blood: The Last Vampire (2009)
Chaw (2009)
C.H.U.D II: Bud the Chud (1989)
D-Wars (2007)
Day of the Dead (2008)
Daybreakers (2009)
Dead Space: Downfall (2008)
Doghouse (2009)
Doom (2005)
Dreamcatcher (2003)
Dylan Dog: Dead of Night (2010)
Eclipse (2010)
Fade to Black (1980)
Feast II: Sloppy Seconds (2008)
Frostbiten (2006)
Funhouse (1981)
Funny Man (1994)
Halloween (2007)
Humanoids From the Deep (1996) TV*
Hypothermia (2010)
Infestation (2009)
Jaws 3D (1983)
Jaws: Revenge (1987)
Jennifer's Body (2009)
Krvopijci 1989)
Legion (2010)
Loch Ness Terror (2008)
Lord of Illusions (1995)
Mor (1992)
New Moon (2009)
Night of the Living Dead 3D (2006)
Night of the Living Dorks (2004)
Night of the Demons (2009)
One Missed Call (2008)
Orcs! (2011)
Outlander (2008)
Piranha 2: The Spawning (1981)
Prophecy (1979)
Shark Night 3D (2011)
The Being (1983)
The Breed (2001)
The Burrowers (2008)
The Devil Inside (2012)
The Gate II: Trespassers (1990)
The Hills Run Red (2009)
The Last Lovecraft: Relic of Cthulhu (2009)
Troll (1986)
Robert Kurtzman's The Rage (2007)
The Reptile (1966)
The Tribe (2009)
The Unborn (2009)
Timber Falls (2007)
Twilight (2008)
Scourge (2008)
Shadow Zone: The Undead Express (1996)
Sint (2010)
Skyline (2010)
Spontaneous Combustion (1990)
Starship Troopers 3: Maruder (2008)
Vikaren (2007)
Undead (2003)
Under the Mountain (2009)
Unearthed (2007)

Filmovi tako loši da na kraju ispadnu dobri:
Nightmare at Noon (1988)
Parasite (1982)
The Dark Lurking (2010)
The Giant Claw (1957)


DOKUMENTARCI
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009)
More Brains! A Return to the Living Dead (2011)
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy (2010)
Scream greats, vol. 1: Tom Savnini Mater of Horror Effects (1986)
The Perfect Scary Movie (2005)
Zombies: A Living History (2011)

Recenzija video-igara:
Clive Barker's Jericho (2007)
Evil Dead: Hail to the King (2000)
Plants vs. Zombies (2009)
Puzzle Quest: Challenge of the Warlords (2007)
Return to Castle Wolfenstein (2001)
TERRORDROME: Rise of the Boogeyman
The Suffering - The Prison is Hell (2004)

Recenzija figura:
Cult Classics Series 5: Medieval Ash (NECA)

Pisci SF-a, Fantasya i Horor žanra:
Robert Ervin Howard (1906 - 1936) I dio; II dio

Recenzija knjiga:
"Blackout" - Mislav Pasini
"Bojno polje Istra" - Danilo Brozović
"Cell" - Stephen King
"Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher (1978 - 1986)" - Adam Rockoff
"Kriza - Hrvatski horor" - Mihalinec/Grgić
"Mrtva Straža" - Mislav Pasini
''Let the Right One In'' - John Ajvide Lindqvist
"The Silence of the Lambs" - Thomas Harris
"Točka dezorijentacije : Zombiji su među nama" - Mislav Pasini
"Sumrak Razbijenog Uma" - Mislav Pasini
"Watchers" - Dean R. Koontz
Žuti titl - drugačija filmska enciklopedija (autori: Velimir Grgić i Marko Mihalinec)
"Xavia" - Damir Hoyka

Biografije, činjenice o monstrumima i ikonama strave...

Top lista najboljih:
12 naj scena eksplozije glave...
Najbolji 'animal attack' filmovi
Najgori 'animal attack filmovi + Bonus
14 najiritantnijih likova u hororima
Naj pijanci i alkosi u horor, SF i fantasy žanru....top 15
Deset najboljih pasa
10 naj zombija...
9 Najboljih košarkaških momenata u SF, Horor i Fantasy filmovima...
22 Najtužnije filmske smrti u horor, SF i fantasy žanru...
25 Najboljih scena sa zahodom - dio prvi i dio drugi
22 Najbolja SF oružja iz videoigara II dio I dio
32 najbolje mjuze u horor filmovima
Najbolji ljubavni parovi...top 20
35 naj serijskih ubojica u svijetu zabave 35 - 30, 29 - 16, 15 - 01
45 najgrudiju u horor filmovima 45 - 30, 29 - 16, 15 - 01
46 najboljih horror scena sa vratima - Dio prvi i Dio drugi
35 najboljih horor postera (35-28). (27-21), (20-11), (10-1)
Najboljih 5 vozila (+ Bonus) u nekom horor i SF filmu...
50 najboljih partitutra u Horor, SF i Fantasy filmovima I. dio i II.dio

Bad guys:
Alien
Aliens
Gremlini
Michael Myers
The Thing

Good guys:
Abraham van Helsing
Ashley J. Williams
Red Sonja
Solomon Kane

Redatelji Horora, SF-a i Fantasya:
John Carpenter

Scream Queens:
Dee Wallace
Linnea Quigley
Patricia Tallman

Horor Legende:
Bill Paxton
Corey Haim
Dick Miller
Tom Atkins
Udo Kier

Legende FX-a i specijalnih efekata:
Rob Bottin
Stan Winston

Znastvene činjenice, teorije i iskonska povjest:
2-4-5 TRIOXIN i Ernie Kaltenbrunner činjenice...
NECRONOMICON
Slučaj "Capitoli 61'"
ZOMBIJI - fenomen horor žanra i vudu religije
Zombiji - vrste filmskih nemrtvih
Zombi kronologija u horor filmu
Zašto volimo horore...
Moja teorija o Michaelu Myers

Liste i popisi:
Popis filmova o Frankensteinu...
Jekyll-Hyde lista filmova...
Gojira-Godzilla lista...
Lista filmova rađenih prema Stephen Kingovim novelama
Božićna lista horor filmova
Sva ubojstva Michael Myersa

Najstrašnije scene filma:
Scena No.1 ''Andaluzijski pas'' (1929)
Scena No.2 ''Se7en'' (1995)
Scena No.3 "Don't look now" (1973)
Scena No.4 "Pee-wee's Big Adventure" (1985)
Scena No.5 "Le Locataire/The Tenant" (1976)
Scena No.6 "Willie Wonka & The Chocolate Factory" (1971)
Scena No.7 "Reservoir Dogs" (1992)
Scena No.8 "Freaks" (1932)
Scena No.9 "Oldboy" (2003)
Scena No.10 "Misery" (1990)
Scena No.11 "Saving Private Ryan" (1998)
Scena No.12 "The Deep" (1977)
Scena No.13 "Irreversible" (2002)

Film Dana:
Body Parts (1991)
Hambuster (2010)
Korgoth of Barbaria (2006) Pilot epizoda
Pin (1988)
The Dummy (1982)
The Girl Next Door (2007)

In Memoriam
Mako

Copyright 2006. - 2008 Sva Prava pridržana Frogbros.