Čitajući članke na zadnjim stranicama dnevnih novina od ponedjeljka (26.06.) kad su četri pijana pelikana (smeđi kalifornijski) teturali ulicama Laguna Beacha na jugu Kalifornije i pravili pomutnju među uspaničenim Jenkijima, spomenut je i slučaj iz 61' koji je inspirirao Hitcha da snimi svoj film katastrofe. Naime ja sam još od malena znao za taj slučaj, no nisam znao niti godinu a niti mjesto tih događaja, pa zahvaljujući netu i novinama napokon saznajem ono što me je dugo sa znatiželjom proganjalo. Evo što sam otkrio:
18. kolovoza. 1961 godine
Pleasure Point i Capitola, Santa Cruz
Oko 3 sata poslije ponoći stanovnici gore navedenih područja i gradića doživjeli su invaziju od nekoliko tisuća galebova koji su preplašili stanovnike, među kojima je bilo i nekoliko povrijeđenih osoba (neke čak i teško). Sami galebovi su bili privučeni uličnom rasvjetom, a uz to bilo je maglovito jutro.
Vrlo jednostavna i lijepo izrečena teorija uglednih biologa i zoologa (poput recimo Warda Russella) koje kažu slijedeće:
"Dan prije galebovi su imali lijepu gozbu od inćuna, koji već tradicionalno obilaze obale od Pleasure Pointa do Rio del Marea (poznat je slučaj u 80-tima kad je nekoliko desetaka tona inćuna doslovce prepavilo obale,a stotine galebova se hranilo cijelu sedmicu). Stoji dalje da su dotični galebovi bili pod utjecajem otrovne domoične kiseline, koju su konzumirali preko inćuna koji su se najvjerojatnije hranili školjkama i algama (poznati po tome sadrže opaku kiselinu).
Pa su dezorijentirani i izgubleni u magli privučeni umjetno stvorenim svjetlom. Domoična kiselina je na njih djelovala tako da im je probudila agresivnost."
Vrlo lijepo razjašnjeno, no bilo bi lijepo saznati što je to točno Domoična kiselina, kako dejuluje na životinje i što to kažu kemijska škola:
"- Domoična kiselina
u određenim uvjetima nastaje u algama (npr. Chondria armata) i školjkama. Takva kiselina se javlja kod takvih organizama jer se hrane phitoplanktonom (phytoplankton).
Kod životinja ta kiselina djeluje kao neurotoksin (toksin koji djeluje specijalno i samo za nervne živce) uzorkujući pritom kratke periodične gubitke memorije, razna jača oštećenja mozga, pa u nekim slučajevima i smrt. Današnja naučna ispitivanja dokazuju da trovanje DK uzrokuje neurologička oštećenja. U samom mozgu ona uzrokuje velika trajna oštećenja hipokampusa i amigdalne žlijezde. Ošteujće neurone aktivirajući AMPA utor i kainaste receptore, urokujući dotok veće količine kalcija. Taj nekontrolirani dotok kalcija izaziva i urokuje raspad stanica. DK najviše ima u gorespomenutoj crvenoj algi, koju zovu 'domoi' ili 'hanayanagi' rasprostranjenu najviše u Japanu.
"Prodavač: "- Nešto slično ovome se dogodilo u Santa Cruzu, prošle godine. Grad je bio prekriven galebovimima." — iz "Ptice."
Evo malo i novosti iz svijeta Horora, SF-a i Fantasy filmova. Pa da krenemo...
Za početak napokon se i HTV odlučio da nama horor fanovima podari dio svog programa, pa tako imamo od prvi srpnja "Filmske noći strave" na HTV1 a sve to u sklopu programa "Noćne Ptice". Nekima će taj termin odgovarati, nekima neće, no po mom mišljenju mi stariji ćemo sigurno ići na raznorazna noćna kupanja i fešte nego gledati tu tromjesećnu deliciju (da to traje svaku subotu i to sve do kraja listopada), no oni koji mogu a nemaju što pogledati toplo preporučam..
01. 07.
00.55h - imamo američku verziju "Kruga" iz 2002, u režiji Gore Verbinskog (Pirati sa Kariba), gdje naslovnu ulogu glumi Naomi Watts. Toplo preporučam.
02.30h - drugi film je "Bruiser"(2000) koji govori o pobuni maloga čovjeka protiv nepravde. Točnije film je mješavina slashera i super/antijunaka. Također toplo preporučam iako film nije najbolje djelo, ali je sigurno u rangu "Dark Half".
Trajanje: 100' min.
Uloge: Jason Flemyng, Peter Stormare, Leslie hope, Nina Garbrias, Tom Atkins, Jeff Monahan, Jonathan Higgins
Scenarij: George A. Romero
Redatelj: George A. Romero
08. 07.
00. 50h - "Američki Psiho"(2000) sa odličnom plejadom mladih glumaca koje predvodi već sada kultni glumac Christian 'Batman' Bale
02.30h - "Američki Psiho 2: Sveamerička djevojka" kvazi nastavak/sequel "Američkog Psiha" i iako film nisam gledao (bio je direkt na video 2002) dvojim za kvalitetu i samu priču no u filmu parodira slatkica Mila Kunis kao Rachael Newman William Shatner kao Prof. Robert 'Bobby' Starkman pa tko voli neka izvoli, ja sam sigurno tad na otku Zlarinu u nekoj uvali u noćnoj ribičiji
Uskoro i slijedeći naslovi koliko sam uspio na brzinu primjetiti u reklami: Vampiri, Underworld, Deep Rising...
Ostale vijesti:
30 Days of Night - novi glumac u postavi je (glavna uloga): Josh Harnett
Halloween 9 - najnoviji dio serijala u režiji Rob Zombija dobiva prvu glumicu u postavi: Hether Bowen; a također Rob otkriva da film neće ići istim utabanim stazama lošijih predhodnika (osim jedinice naravno) nego da će biti krvaviji ali ujedno i mističnij od predhodnika, te da će se sam film uhvatiti o Myersovom porijeklu i dijetinstvu
House of Re-Animator (2008 no najvjerojatnije je da će film u kina sredinom 2007) - rekli bi ste oh ne još jedan u sve slabijem serijalu, ali nije tako...kako izgleda ovaj film zanemaruje prošla tri i okreće se u sasvim novom smjeru. Pa se tako vraća postava originalna postava odlične jedinice: Jeffrey Combs kao Dr. Herbert West, Bruce Abbott kao Dan Cain i kao najveća podrška u glumačkom dijelu odlični karakterni glumac William H. Macy (Fargo) glumi predsjednika amerike, također ponovo sjeda jedini pravi izbor za takav film u redateljsku stolicu Stuart Gordon, a kao producent se vraća Brian Yuzna (hvala bogu da se ostavio redateljske stolice i da se vratio onom što najbolje zna produkcija), scenarij piše Denis Paoli (specijalizirao se za Lovecraftove priče koje odmah pretapa u dobre scenarije). Ovo je također prvi film u novoj i svježijoj trilogiji kuće Haleyon International Pictures. Priča se vrti oko toga da američki predsjednik (nešto nalik Bushu) umre u svom uredi i da njegovo osoblje zove Dr. Westa koji ga vraća u život, a tu onda kreće urnebes do krvi...
28 Weeks Later - sequel odličnog "28 Days Later". Loša vjest je da se postava prošlog dijela neće vratiti u ovom nastavku, također režiju ne potpisuje (no zato producira) Danny Boyle. Režije se prihvaća Juan Carlos Fresnadillo, uz Boyla produkciju prihvaćaju Alex Garland i Andrew Macdonald. Film bi se trebao pojaviti u prvom kvartalu 2007... Priča prati ekipu američkih znanstvenika i vojnika koji istražuju po Velikoj Britaniji, koja je sva napuštena no odjednom sve krene ukrivo...
Grind House - ovo je za sve one koji su voljeli "Hostel" i "Od sumraka do zore", naime tandem Tarantino i Rodrigez opet udružuju snage i to u ovom čistokrvnom ominbus hororcu. Film se sastoji od dvije 75 minutne nepovezane priče. A sama poslastica je da će se odvrtiti par lažnih nabrijanih horor trailera između dva filma.
"Death Proof" u režiji Quentina Tarantina je čistokrvni slasher, a priča govori o psihpatu koji uhodi i ubija lijepe dijevojke svojim automobilom (??)
"Planet Terror" u režiji Roberta Rodrigeza je opet napeti zombie film (ne očekujte nikakve tričarije kao Spy Kids pop corn feature film) i posveta svim onim krasnim zombie filmovima. Priča prati šerifa i njegove zamjenike koji se sukobljuju sa navalom zaraženih luđaka zvanih "bolesnici". E sad pogledajte podjelu uloga:
Planet Terror
Michael Biehn .... Sheriff Hague
Tom Savini .... Deputy
Danny Trejo....ne zna se koji lik još glumi
te ostatak ali se još ne zna gdje će glumiti: Josh Brolin, Jeff Fahey, Mickey Rourke...
Svaka časta Tarantinu, ali ja prednost dajem Rodrigezu zbog toga što mislim da će mu film biti jači i luđi od prijatelja mu (ne mislim na dijaloge nego na akciju), a tu si i Biehn (Aliens, Terminator, ma on je legenda), te već sada kućni Rodrigezovi glumci Savini (ma što više reći o njemu možda Sex Machine), Trejo (vjerujem da će on prije glumiti u njegovom filmu nego u Tarantinovom, ali se nikada ne zna) te Rourke (već glumio u Rodrigezovom "Bilo jednom u Meksiku")..
Još neke zanimljive karakteristike:
Za sada znamo za tri vrste aliena (koje bi usporedili najlakše usporedili sa mravinjakom ili zajednicama pčela), te također znamo i da žive na napuštenoj planeti LV-426:
1) Radilica: to smo biće upoznali još u prvom dijelu serijala. Ova vrsta aliena se rađa bez ruku, koje mu tek naknadno u razvitku narastu, također ima šest prstiju i crne je boje. Kao jedinka je specijalizirana za samo jedan posao i to podrazumijeva održavanje, čišćenje, zagrijavanje i čuvanja gnijezda matice, no ako u ekstremnom slučaju zakažu ratnici gnijezda može poslužiti i kao ratnik (kao što se vidjelo u drugom dijelu serijala), no njegova je prvotna svrha obične radilice da održava i čuva jaja koja snese matica. Malo je manji od ratnika i manje agresivnij, te više voli napadati iz mraka, kad je opasnost najmanja.
Alien iz prvog dijela (radilica)
2) Radilica-čuvar:
- prvi put se pojavljuje u trećem dijelu. Nastrljiviji i opakiji od radilice, te mnogo okretniji. Ima četiri prsta na svakoj ruci. Ne libi se napasti žrtvu i u onom trenutku kad nije najpogodniji za takav akt. Njihova boja varira u sukladnosti sa okolišom, pa tako mogu biti (samo dok su u razvoju, što se lijepo vidi u trećem dijelu kad alien prsne iz psećeg trupla u drugčijem obliku i to ne više kao malo zmijoliko biće nego kao prvi stadij u rastu do odrasle jedinke, nešto kao minijatura odraslog aliena) svijetlo žute/zlatne boje (slično je kao i sa žoharima, kad se nađu na pretoplom mjestu) do crne (kad se nađu na manje toplom mjestu, sa više vlage i tame). Ovo je poboljšana verzija radilice, pa tako može služiti i kao zadnja linija obrane, kad su jaja i matica ugroženi. Izgleda da ipak okoliš u kojem voli obitavati najviše dijeluje na crnu pigmentanciju u njegovoj koži (zato su svi alieni viđeni u filmovima crne boje), jer je ono ipak biće mraka i u takvom ambijentu najviše voli loviti svoj plijen. Opet bih taj proces raznolike pigmetacije između stadija (od svijetle kao mali do crne odrasle boje) i kad mijenja kožu zadiljujućom brzinom usporedio sa onim stadijom rasta kakav se događa kod zmija (one 'presvlaću' kožu, a dok su male boje na tijelu su im nezgrapne i vrlo blijede, dok kad narastu boje im postaju živahnije) recimo kao kod anakondi (Eunectes murinus)..
Alien iz trećeg dijela (radilica-čuvar)
3) Ratnik:
- najjača jedinka u gnijezdu. Veći i masivniji od obje radilice, te mu veličina u većini slučajeva prelazi 2, 5 metra (najveći primjerci dosežu visinu i do tri metra). Slabije okretniji od radilice-čuvara, no mnogo krvožedniji i žilaviji, te inteligentniji od obje vrste radilice (kako smo vidjeli u četvrtom dijelu serijala – scena sa Brad Durifom i alienom u kavezu, te kasnijem dogovoru žrtvovanja pojedinca za bijeg ostalih aliena). Obožava skupni lov na svoje žrtve, te zna sve svoje vrline i prednosti u pogledu svoje ''krvi''. Također za razliku od radilica ima koščatiju (izbrazdanu, sa dubljim udubinama) i više izduženiju glavu. Postoje naznake da im te udubine na glavi služe za brže opažanje opasnosti sa kojim osjećaju vibracije zvukova, ali i za sporazumijevanje sa maticom (slično kako se pčelinja matica i ostale pčele sporazumijevaju zvukovima koje proizvode). Jedino za što živi je da brani kraljicu i donosi joj žrtve za obnovu legla.
Ovi su zajebani (Alien ratnik, prva pjava u drugom dijelu)
4) Kraljica-matica:
- najvažniji element u gnijezdu, jer samo ona ima reproduktivne organe sa kojim nese jaja (o kojim se također vrlo malo zna; zna se samo da taj organ biva vrlo produktivan pa sama kraljica može snijeti od nekoliko stotina jaja do nekoliko tisuća; organ za tu reprodukciju je vrlo dug (dvije dužine same kraljice) i sastoji se od tanke membrane u kojoj je plodna voda). Ne zna se mnogo o samom procesu parenja, no najvjerojatniji način kako kraljica dobiva jaja jeste partenogeneza.
Partenogeneza je za one koji ne znaju način razmnožavanja nekih beskralježnjaka pri kojem se ženska spolna stanica razvija u organizam bez prethodne oplodnje.
Sama kraljica je visine skoro kao dva odrasla mužjaka (između 4 i 6 metara), oboružana sa četiri para ruku:
jedan par kraćih kandži (imaju tri prsta) koje se nalaze na samim prsima, te duže ruke sa šest prstiju. Na glavi ima veliku nazubljenu krunu (koštani štitnik nagnut prema leđima da bi najvjerojatnije štitio ranjiva leđa, slično kao što je imao torosaurus) koja je veličine 1/3 (otprilike 1,5 dužine i 3 m širine) njezine dužine, te ima vrlo dug rep koji zauzima 2/3 njezine same dužine. Repom se služi poput bića i voli njim nabosti svoje žrtve. Isto tako rep joj služi da održava balans tijela i ravnotežu dok trči (slično se svojim repom dok je trčao za plijenom služio i T-Rex). Iznimno je inteligentno biće i vrlo okretno gledajući njenu veličinu.
Sa svojim potomcima se sporazumijeva zvukovima, no neke indicije nam govore da bi sporazumijevanje moglo biti i na mentalnoj bazi tj. laički sporazumijevaju se mislima. Genetički modificirane kraljice (vidi AvP) imaju drugačije bodlje na leđima (prirodno stvorene imaju nezgrapnije linije po leđima te isto tako te su im bodlje na leđima kao iskrivljene kosti nalik na cijevi) i to vrlo oštre i ravne, a najvjerojatnije im služe za jedinstveni proces hlađenja ili da bi održavale stalnu temperaturu tijela (isto kao što je to jedna od funkcija njene krune na glavi) slično kao u recimo Stegosaurusa ili Tiranosaur spinosaura. Ralje su joj vrlo velike i obdarene sa mnogim debelim oštrim zubima, dok ima vrlo debeli jezik Entitet vrlo opasan za svakog onog koji ima tu 'sreću' da naiđe na njega, mnogo mnogo opasniji od dinosaura mesoždera.
Njezino visočanstvo!!
Najsmrtonosnije ralje svemira...
STADIJ br. 1 The Egg – Jaje (nastamba parazita “facehuggera”)
Predmet organskog porijekla, oblika urne. Brončane boje i sjajne vanjštine. U stvari taj jajoliki predmet je nastamba čudnog parazita, organizma nazvanog – facehugger. Jaje reagira na dodir tj. toplinu ili vibracije, te instinktivno se otvara kada je u blizini potencijalna žrtva/domaćin za parazita, koji tada obavlja svoju funkciju (do tog momenta je u stanju «hibernacije»). Opne su na početku neprozirne i dobre čvrstoće. Ako osjeti prisustvo (toplinu ili tjelesne vibracije) «žrtve», neprozirna površina postaje providna (poput stakla). Ovoj jaja se tada otvori poput cvijeta
STADIJ br. 2 Facehugger – parazitski oblik
Organizam kojem je jedina svrha da u žrtvu ubaci jajašce iz kojeg se izleže mali Alien. Facehuggerov oblik je u osnovi sličan obliku ruke s mnogo dugih, koščatih prstiju stisnuti u poveću šaku (jako podsjeća na ruku kostura, ako zanemarimo višak prstiju). U podnožju «ruke» nalazi se mišićav rep. U središtu «dlana» nalazi se malena cjevčica pomoću koje parazit uspijeva ubaciti svoje jajašce u žrtvina usta (ta cjevčica žrtvi daje i kisik). Krv mu sadrži koncetriranu kiselinu. Parazit kada jednom nađe žrtvu i uspije joj se prilijepiti za lice, ništa ga ne može više skinuti sa njega, a da se žrtvi ne skine koža sa lica, te također usmrti. Facehuggerov čvrst stisak, žilavost samog njegovog tijela i mišićasti rep omogućuju mu da se dobro održi na žrtvinom licu, a tome još pripomaže što se niti jedan dio parazita ne može kirurški odstraniti zbog njegove «krvi». Žrtvine životne funkcije parazit održava u najboljem stanju, iako je žrtva u stanju šoka. Nakon što sigurno usadi jajašce, parazit ugiba (vrijeme ugibanja ovisi o hitnosti slučaja tj. od 3 - 6 pa do najviše 48 sati, te i o samoj prilagodbi jajašca na domaćinov metabolizam) nakon što je siguran da će se mali embrio chestburstera 'izleći'.…
STADIJ br. 3 Chestburster Alien (embrio) – prvi stupanj
Pošto se uspio zalijepiti svojoj žrtvi za lice i učinkovito joj ubaciti jajašce u jednjak, parazit umire. Čim otpadne sa žrtvinog lica, osoba koja je bila u nekoj vrsti šoka se polako budi i ponaša se kao da se ništa nije dogodilo (žrtva se ne sjeća ničega u vremenu kad je bila napadnuta pa sve do vremena kad je sam parazit uginuo). No, nedugo (zavisi od pogodnog trenutka to vrijeme može iznositi od par sati do čak par dana) poslije toga žrtvu počnu hvatati nezamislivi grčevi u predjelu grudnoga koša. Nakon nekoliko trenutaka od grčeva iz osobe/žrtve izleće mali Alien.
Tad se prvi put vidi naličje odrasloga Aliena. Sasvim mali (malo više od desetak cm)
Alien je vrlo ranjiv i lako ga je eliminirati. Zato njegov nagon za preživljavanjem mu
je najjači, pa tako i izbjegava bilo kakve susrete, dok ne naraste do prirodne veličine (mijenja kožu poput zmije), a onda lov na plijen počinje….
STADIJ br. 4 Xenomorph /Alien – posljednji stupanj
Mali Alien se za strahovito malo vremena razvija (slično kao što larva pčele teška 0,3 miligrama u šest dana razvoja dostigne težinu od nevjerojatnih 155, 1 miligram) u skoro trometarskog monstruma – odraslog Aliena. Savršeni oblik životnog oblika, koje se sve više usavršava i prilagođava u teškim uvjetima za život.
Osobine Xenomorpha/Aliena :
- okretan i brz, može hodati i skakati po zidovima, stropu, kuckolikog i fosiliziranog izlgleda
- vrlo dobro se snalazi kako u vodi tako i na kopnu
- najviše mu odgovara toplo i vlažno područje, gdje se uvijek voli zadržavati (recimo toplinski generatori i generatori slične namjere)
- ima konveksan pogled (slično kao što gledaju ribe) iako nema oči. Izgleda da posjeduje neka specifična čula koja omogućuju stvorovom mozgu da iako bez organa vida može vidjeti sliku svog okoliša
- za oružje mu služe : oštre kandže, rep sa mnogo oštrih vrhova sa kojim vitla poput biča (jednim udarcem može raspoloviti čovjeku glavu) i jake, oštre čeljusti (unutar usta ima još jedne manje čeljusti, koje su mu poput jezika – brzim izbacivanjem može čovjeku probiti lubanju)
- obrambena svojstva : izdužena glava, koja mu služi za brzo izbjegavanje napada sa leđa i cijelim tijelom mu kola koncentrirana kiselina što neprijatelja daje na razmišljanje…
Linnea Barbara Quigley
Poznata i pod imenima: Barbara Gold, Jeesie(Jess) Dalton
Datum rođenja: 27. svibnja 1958 godine
Mjesto rođenja: Davenport, IOWA
Otac: William Heath Quigley – kiropraktičar i psihijatar
Majka: Dorothy Quigley – kućanica
Linneine mjere:
- proporcije: 86-56-84
- visina: 157cm
- težina: 48kg
- boja očiju i kose: zelene i plava
Linnea kao djevojčica
Linneine omiljene stvari (koja je vegetarijanka od 14 godine):
- najdraža boja: Crna
- najdraža hrana: pašta i razne vrste slatkiša
- najdraža grupa: AC/DC
- najdraži film: ''The Bad Seed''(1956), ''BrainDead''(1992), ''True Romance''(1993), ''The Serpent & the Rainbow''(1988), ''Hunger''(1983), ''The Snake Pit''(1948), ''El Mariachi''(1992), ''Delicatessen''(1991)
- najdraža knjiga: ''Venom in the Blood" Erica Van Hoffmana, "Cop" Marka Bakera, "The Woodchopper Murder" Arthura Herzoga, "What Cops Know" Connie Fletcher, "Nam" Marka Bakera i "Thing of Beauty: The Tragedy of Supermodel Gia" Stephena Frieda
Linnea u djevojačkim godinama
Zanimljivosti o njoj:
- prva uloga: TV reklama za zubnu pastu
- prva filmska uloga: ''Fairly Tales''(1978)
- prva glavna filmska uloga: ''Creepozoids''(1987)
- najpoznatiju ulogu ostvarila u: ''Return of the Living Dead''(1985), ''Night of the Demons''(1988), ''Silent Night, Deadly Night''(1984)
- najpoznatiji lik koji je glumila: Trash (ROTLD), Suzanne (Night of the Demons), Bianca (Creepozoids), ženski duh koji se pojavljuje na grudima Freddya Krugera (NOES 4)
- naj intrigantniji film u kojem je glumila: ''Curse of the Lesbian Love Godess'' (travanj, 2000; prvi i jedini hardcore porno film (solo izvedba))
- napisane knjige: ''The Linnea Quigley Chainsaw & Bio Book"(1992) i "I'm Screaming As Fast As I Can"(1995), te ''Skin''(1998)''
Kao članica ženske punk grupe ''Skirts''
Biografija:
''- Do svoje 18 godine živjela je u Davenportu, kad se je kasnih 70-tih (točnije 1976) sa svojim roditeljima preseljava u Los Angeles, gdje i započinje svoju blistavu karijeru kao model, a potom i kao glumica. Ubrzo postaje traženi model i jedna od najdražih 'pin-up' djevojaka u 80-tima. Iako joj je karijera većinom zalazila u erotske tipove filmova (kao što su na primjer ''Entertaining Women''(1985)), od početka se znalo da će slatka Linnea imati važniju ulogu u B-filmovima i to sve zahvaljujući svojem perfektnom tijelu (kojeg se nikada nije stidjela ni libila pokazati).
Uskoro tako dobiva svoju prvu ulogu u jednom pravom i kultnom filmu ''Return of the Living Dead'', gdje glumi otkačenu i morbidnu crvenokosu pankericu Trish, koja joj otvara sva vrata u B-filmovima (horori). Legendarna je baš njena scena i svi koji su gledali film je pamte – Trish gola pleše striptiz na nadgrobnom spomeniku.
Tako joj uloge dolaze jedna za drugom, no nažalost samo ponekad je imala prave uloge (poput recimo ''Night of the Demons'' ili ''Silent Night, Deadly Night'') ili lijepe cameo pojave (''Nightmare on Elm Street 4''), dok su joj ostale uloge bile u vrlo vrlo lošim hororčićima žnj kategorije (''Assault of the Party Nerds’’ npr.). Iako joj je karijera bila više nego dvojbena, kolona horor fanova su je uvijek prvotno pamtili baš po ulozi Trish. Uz glumu i posao modela rado je svirala gitaru i bila glavna pjevačica u ženskom bendu ''Skirts'', a uz to postaje aktivistica i član PETE (People for the Ethical Treatment of Animals).
!7. siječnja 1990 godine se udaje za Stevea Johnsona meštra za specijalne efekte (upoznali se na snimanju ''Night of the Demons'') od kojeg se razvela vrlo brzo (1992). Danas je vrlo viđena na raznim konvencijama i festivalima fantazi filmova. Za sada posljednji projekt na kojem je radila je ''Lost Girls''(2005) neka vrst nastavka na ''The Lost Boys''(1987) Joela Schumachera.''
U vrijeme najveće slave (1986)
Još neke zanimljivosti u vezi Quigleyeve:
- U ranim 90-tim željela postati policajac, no iako je prošla test nastavila sa glumačkom karijerom
- Član je ''Horror Hall of Fame''
- Drži rekord po najdužem vrisku u filmskoj povijesti (nešto više od 90 sekundi)
- Odlična je prijateljica sa Brinke Stevens i Michelle Bauer, te Donom Calfom (sa kojim je ponovo glumila u ''Corpses Are Forever''(2003)
- 1987 godine za film ''Nightmare Sisters'' isplaćena je sa 400$
Za mene i prave horor poklonike u ma kakvim da glumila bljuzgavim filmićima ona će nam ostati u pamćenju kao jedna od najljepših i najdražih kraljica vriska (zar u licu u mladenačkim danima ne podsjeća na Goldie Hawn?) ili kako bi Ameri rekli – ''Kraljica Sexa i Strave''.
U vrijeme svoje erotske faze
Evo nešto o remakomaniji filmova koja je zahvatila taj damn HOLLYWOOD:
Filmovi o kojima se priča, ali od samog zapleta još ništa:
1) Black Christmas (orginal je iz 1974, redatelja Boba Clarka)
U kinima: Božić 2006
Režija: Glen Morgan
Glume: Michelle Trachtenberg, Mary Elizabeth Winstead, Katie Cassidy, Oliver Hudson, Lacey Chabert, Crystal Lowe, Andrea Martin, Jessica Harmon, Kristen Cloke...
- James Wong i Glen Morgan (kreativni dvojac Final Destination franšize) produciraju
2) The Bad Seed (orginal je iz 1956, redatelja Mervyna LeRoya)
Režija: Eli Roth
- još se ne zna kad dolazi u kina i tko je glumi
- film će biti krvaviji od orginala (koji je prvi film o djetetu ubojici) i film će imati više elemenata slasher tematike nego drame
3) Piranha (orginal je iz 1978, redatelja Joe Dantea)
Režija: Chuck Russell
- Buđet između 19 to 24 milliona $, Canton i Toberoff produciraju, a Steve Barnett, J. Todd Harris, Vincent Maraval i Chako VanLeeuwen su ekskluzivni producenti
- iza svega stoji francuska kompanija "Wild Bunch"
4) It's Alive (orginal je iz 1974, Larry Cohen koji opet režira i remake)
- Film će se držati orginalne priče
5) Black Sabbath (orginal je iz 1963, redatelja Marie Bave)
- Potencionalni režiser Jonathan Hensleigh (Punisher) i sigurno surađuje u razvijanju scenarija
6) Near Dark (orginal je iz 1987, redateljice Kathryn Bigelow)
- scenarij prepušten Mattu Venneu (White Noise 2), produkcija prepušten Rogue Picturesu te Davidu Bixleru i Amy Kaufman
7) The Hitcher (orginal je iz 1986, redatelja Roberta Harmona)
Izlazi u kina: 2007
Režija: Dave Meyers
Glume (za sada samo oni): Sophia Bush, Sean Bean
- govorka se da će likovi biti izmješani i da glavni junak neće biti muškarac (u orginalu je to bio C. Thomas Howell) nego žensko i bit će dva protagonista protiv misterioznog Hitchera (čak možda i žena)
- također se priča o cameo pojavi legende Rutgera Hauera
- Jake Wade Wall piše scenarij
8) The Blob (orginali iz 1958, redatelja Irvin S. Yeaworth Jr. te 1988 redatelja Chuck Russell)
- Producira Scott Rudin (The Adam's Family) i orginalni Blob producent Jack H. Harris
- Scenarij pišu Chad i Carey W. Hayes
9) The Crazies (orginal iz 1972, redatelja Georgea A. Romera)
Režija: Breck Eisner
- Originalni scenarist i kreator ideje George Romero bit će ekskluzivni producent
- Michael Aguilar i Dean Georgaris će producirati sa svojom Penn Station produkcijskom kompanijom
10) The Creature From the Black Lagoon (orginal iz 1954, redatelja Jacka Arnolda)
Režija: Breck Eisner
- Producira Gary Ross sa svojom producentskom kućom Larger Than Life
- govorkalo se da će Guillermo Del Toro biti režiser, a glavnu ulogu prihvatiti Benicio Del Toro (izgleda da neće ništa biti od tog tandema, možda remake "WolfMana")
- za sada su izgledne šanse da će glavnu ulogu vođe ekspedicije (uzgred film će biti vijeran orginalnu) biti legenda Bill Paxton
11) Children Shouldn't Play With Dead Things (orginal iz 1973, redatelja koji režira i remake Bob Clark)
Glumi (za sada): Adam Beach
- film će imati mnogo novih likova, buđet oko 12 milona $ i imat će elemente crne komedije
- producient je Victor Solnicki (The Brood, Scanners)
- u filmu će biti otkrivena povijest otoka
12) Day of the Dead (orginal iz 1985, redatelja Georga A. Romera)
Režira: Steve Miner
- Jeffrey Reddick (Final Destination, Tamara) piše scenarij
- Romero ne želi imati ništa sa ovim filmom, no zombi Bub će biti definitivno u filmu
- Producenti su Avi Lerner, Randall Emmett and James Dudelson i Emmett/Furla Films producentska kuća
13) The Wolf Man (orginal iz 1941, redatelja Georgea Waggnera)
U kina izlazi: ljeto 2008
Glumi: Benicio Del Toro
- Producenti su Scott Stuber, Rick Yorn, Mary Parent and Benicio Del Toro (osobni i vrlo dragi projekt, a i sam je veliki fan Universalovog klasika)
- Scenarij Andrew Kevin Walker (Se7en)
- Film će imati novih likova i dosta obrat uz mnogo odličnih specijalnih efekata, koji će se nadam biti u službi priče
- snimanje počinje početkom 2007 godine
14) The Wicker Man (orginal iz 1973, redatelja Robina Hardya)
U kina dolazi: 01. 09. 2006
Režija: Neil LaBute (također napisao i scenarij)
Glume: Nicolas Cage, Kate Beahan, Leelee Sobieski, Ellen Burstyn, Molly Parker, Frances Conroy
- Edward Woodward će imati cameo u filmu, a Warner Bros. zadužen za distribuciju
15) Evil Dead (orginal iz 1981, redatelja Sama Raimija)
- Film će imati sličnu temu kao orginal no sa mnogim razlikama gdje će biti samo možda koliba i Necronomicon
- Ash se u ovom dijelu neće pojaviti, pa također ni Bruce Campbell, ali bi se mogao pojaviti u sequelu
- Sam Raimi ne režira film, ali traži adekvatnu zamjenu (za sada su favoriti braća Pang)
- Produciraju Sam Raimi, Rob Tapert i Bruce Campbell
- ne očekivajte crnu slapstick komediju nego čistokrvni mistični i demonski horor sa puno krvi
p. s - i za kraj objavljen je poster filma "The Breed"
U kinima krajem rujna 2006
Sadržaj: "- Dvoje mladića (jedan atletičar, a drugi ozbiljan i osjetljiv) kreću prema kući svog ujaka, no susreću opakog ubojicu i njegove pametne i ubilačke pse na napuštenom otoku."
Režija: Nick Mastandrea
Glume: Michelle Rodriguez, Taryn Manning, Oliver Hudson, Hill Harper, Eric Lively
- Producira Wes Craven
- Bob Conte i Peter Wortmann napisali su scenarij
Ljudi Ispod Stuba (1991)
Produkcija: Alive Pictures
Režija i scenarij: Wes Craven
Pseći efekti: Robert Clark i Roark Productions
Glume: Brandon Quintin Adams…..Poindexter 'Fool' Williams
Everett McGill….Eldon/Tata
Wendy Robie……Mama
A. J. Langer……..Alice
Ving Rhames……Leroy
Film je pušten u kina 01. 11. 1991 godine
Trajanje: 102 minute
Buđet: 5,3 miliona $
Zarada: 24, 3 miliona $
Nagrade:
1992 godina – osvojio Pegaz nagradu gledatelja (Wes Craven) na međunarodnom festivalu filmova fantazije u Briselu
1993 godina – nominiran za nagradu Saturn za najboljeg prezentaciju mladoga glumca (Brandon Q. Adams)
SADRŽAJ:
''- Dugujući najamninu za stan obitelj Williams treba uskoro biti izbačena na ulicu. Najmlađi član obitelji nadimkom 'Fool' (Luda) sa momkom svoje sestre Leroyem, iskusnim provalnikom, smišlja plan kako da provali u kuću jednih čudnih bogataša, koji su ujedno i vlasnici zgrade gdje Williamsovi žive i koji imaju pozamašnu zbirku starih i vrlo vrijednih kovanica. Iako uđu u kuću bez puno muke problemi nastaju kad se vlasnici vrate i zateknu ih u provali. Leroy se loše provede, a Ludi predstoji velika borba sa kanibalističkom i incestuoznom obitelji, koja ima krvožednog rotvajera imenom Princ, a uz to su tu i misteriozni ljudi ispod stuba, Stvar u zidu i tajnovita djevojčica Alice…''
U filmu ipak ima dovoljno krvi i 'gore' efekata
RECENZIJA:
''- Ovo je jedan jedinstveni socijalni horor sa elementima psiho trilera i humorne drame. Film je najsadržajnije djelo Wesa Cravena uz naravno njegovo najbolji uradak ''Noćne More u Ulici Brijestova'' (1984). Kada bih opisivao film u jednoj rečenici onda bih rekao: ''Goonies'' (1985) susreću ''Očuha'' (The Stepfather, 1987 – sa odličnim Terry O'Quinnom), iako bi netko spomenuo ''Fatalnu Privlačnost'' (1987). Ovo je prvenstveno film o obiteljskim vrijednostima i odnosa između većinom bijelih kapitalističkih bogataša i siromašnih getoa, ovdje pretežno crnačkih, dakle klasne borbe. Craven je odlično oslikao tu netrpljivost između ta dva vrlo različita svijeta, pa je tako film prepun skrivenih simboličkih poruka. Također film se bavi nasilju među obitelji, što je opet odlično prikazano kroz potret djevojke Alice (da ono joj nisu pravi otac i majka koje glume Everett i Wendy, ali važna je ta simbolika).
Wes ovdje simpatizira siromašne iako krše zakon (provala Lude i Leroya u kuću), jer ovdje je u ovom slučaju važnija pravda. Mislim da je ovaj film jedan od rijetkih koji je imao dobru prođu na Kubi, a koji su sa američkog tla.
Kao i kod prvog 'Freddya' Craven se poigrao novinskim člankom kojeg je pročitao, a u kojem je objavljen istiniti slučaj kad je jedna obitelj svoju djecu držala u podrumu nekoliko godina.
Film nije opterećen specijalnim efektima (tu i tamo malo šminke i lutka Leroyevog leša, te
pa Pricea), te se okreće glumačkim bravurama (prije svega odlični McGill i uvijek sablasna Robie) glavnih glumaca (lijepo je vidjeti u cameo ulozi billa Cobbsa u ulozi djeda Bookera) i vrlo osebujnim dijalogom (to se odnosi na odnos Eldona i Mamice). Baš ono što bi Craven i trebao raditi ovako male produkcijske filmove sa niskim buđetom, a ne da se bakće sa visokom produkcijom i producenata željnih love (čitaj ''Cursed''). Morao bih spomenuti i odličnu kameru (mora da je Wes odgovorio Raimiju na ''Evil Dead 2'', pa svi mi volimo njihove 'prepucavanja' preko filmova) koja prati onaj POW koji njeguje Sam Raimi.
Jedine zamjerke Wesu Cravenu bih mogao naći u tome da prva polovica filma funkcionira perfektno, no malo mi se čini da je izgubio balans humora i jeze, pa se tako jeza pri sami kraj (gledajući samo na primjer ljudi ispod stuba) sklanja u stranu naočigled slapstick gegovima aka ''Sam u kući'' (što nimalo ne šteti filmu dapače). Za sam kraj nema ništa bolje nego sjesti i uživati u ovom odličnom djelu jednog od najvećih Wesa Cravena, gdje je glavna zvijezda ipak Everett McGill kojeg je užitak gledati u svakom filmu (sjetimo ga se samo u ''Vojničini'' Clinta Eastwooda ili u David Lynchovoj ''Dini'' ili pak u njegovoj najpoznatijoj ulozi Big Eda u Twin Peaks seriji, gdje je glumio opet sa Wendy Robie, koja mu je glumila jednooku ženu bildericu), a pogotovo u ovom pomalo klaustrofobičnom (gdje su očite i rasističke crte, pa se
vidi da tu progovara i bjelačka liberalna krivnja samo redatelja) i sjajnom filmu.
ZANIMLJIVE IZJAVE (Quotes):
Leroy: ''- Skočio je na mene kao avion ili tako nešto!''
Leroy: ''- Otvorili smo ovoj kući jumf.''
Tata: ''- Neka gore u paklu.''
Mama: ''- Uvijek i zauvijek u paklu.''
Fool: ''- Ta žena sa X zrakama se vratila. Iza je kraj kombija. Ima kraj sebe čovjeka veličine Detroita.''
Drugi crni junak u glavnoj ulozi u horor filmovima
THE SCENA:
''- Skoro svaka gdje okršaj ima Luda sa rotvajlerom Princom ili okršaj Tate i Lude, također ona scena kad McGill trči uokolo cijeli prekriven sado-mazo kožnom opremom sa sačmarkom u rukama i puca po zidovima tražeći Žohara (kuća je zvučno izolirana)..''
''- Burn in hell for gettin' free, and burn in hell for showin' the way!''
Fenomenlno odlični Everet McGill kao TATA
Ovdje je upravo dobio punu ciglu u glavu...naravno poklon od Lude
Moj susjed je vampir / Noć Straha (1985)
Produkcija: Columbia Pictures
Režija i scenarij: Tom Holland
Muzika: Brad Fiedel
Vizualni specijalni efekti: Entertainment Effects Group (Nadglednik - Richard Edlund, Dizajn stvorova - Randall William Cook i Steve Johnson)
Nadglednici specijalnih efekata: Albert Lannutti, Michael Lantieri, Clayton Pinney i Darrell Pritchett
Šminka: Ken Diaz
Glume: William Ragsdale…..Charlie Brewster
Chris Sarandon…..Jerry Dandridge
Roddy McDowall…Peter Vincent
Amanda Bearse…...Amy Petersen
Steven Geoffreys…Ed 'Evil' Thompson
Jonathan Stark……Billy Cole
Film je pušten u kina 02. 08. 1985 godine
Trajanje: 106 minuta
Buđet: 9 miliona $
Zarada: 24, 5 miliona $
Nagrade:
1986 godina – zaradio nominaciju nagrade Saturn u kategoriji najboljeg glumca (Chris Sarandon), režisera (Tom Holland) i za najbolje specijalne efekte (Richard Endlund) te osvojio nagradu Saturn u kategoriji najboljeg scenarija (Tom Holland), najboljeg sporednog glumca (Roddy McDowall) i najboljeg horor filma
- osvojio nagradu kritičara specijalne namjene na Fantaporto Festivalu, te dobio nominaciju međunarodne filmske nagrade za filmove fantazije za najbolji film (Fantasporto), Porto
Drugo lice Jerrya Dandridgea
SADRŽAJ:
''- Charley Brewster je tinejđer u pubertetu koji obožava gledati horor filmove, a njegov omiljeni glumac je Peter Vincet ‘čuveni ubojica vampira’ iz TV emisije koja emitira stare horor filmove ''Fright Night''.. Uz to ima divnu djevojku Amy i uživa u svom mladenačkom životu, no sve se počinje mijenjati kad mu u susjedstvo doseli novi susjed za kojeg ubrzo sazna da je pravi pravcati vampir i da je on kriv za misteriozna ubojstva žena što se događa u njegovoj četvrti. Odlučan da ga raskrinka pokušava sve i svakakve načine ne bi li spriječio daljnja ubojstva krvožednog stvora no ni policija niti njegovi najbliži, kao i njegov najveći idol kojem se obratio za pomoć Peter Vincent mu ne vjeruju i svi misle da je poludio. Najgore od svega je to što se je i vampiru Jerryu Dandridgeu krvnički zamjerio, a koji više nema strpljenja za njegove ispade te ga namjerava ubiti tako da mu isisa svu krv iz tijela. No, Peter Vincent je isprva puno skeptičan glede Charleyevih teorija, no neki sitni detalji će mu otkriti strašnu istinu i silom prirode on će se pridružiti svom mladom obožavatelju u spašavanju njegove djevojke Amy, koju je vampir oteo. Problem je u tome što je ona već ugrižena i vrlo je malo vremena ostalo do njenog krajnjeg preobražaja u stvorenje noći. Hoće li Peter i Charley uspjeti spasiti ju na vrijeme ili će i sami postati žrtve krvopijca i njegovih dvoju slugu 'Evil' Eda i Billya Colea.''
Charlie vs. Jerry kao gigantski šišmoliki krvopijac
RECENZIJA:
''- Ovaj film je tipični predstavnik 80-tih godina i jedan od rijetkih vampirskih filmova napravljen za sve uzraste (moglo bi se čak reći za sve one koji su voljeli ''Buffy''). Također ovo je jedan od najboljih filmova strave i užasa u osamdesetima, te po mojoj ocjeni najbolji vampirski film (u foto finišu pobijedio ''Lost Boys'' i ''The Fearless Vampire Killers''). Zašto sam izabrao baš ovaj film? Nekima ima mnogo boljih filmova od ovoga (recimo i ''Near Dark'' bi netko predložio i ne bi pogriješio), no ono zbog čega je ovaj film specifičan ali i ne poseban je sam ugođaj u filmu te odlični glavni glumac Roddy McDowall kao 'neustrašivi' borac i ubojica vampira. Hollandov film je ona dodirna točka između starih vampirskih filmova (sa Lugosijem ili Leeom) i novog modernijeg pristupa vampirima i samom fenomenu vampirizma u žanru horora.
Tako imamo klasičnog vampira u modernom dobu koji se vrlo dobro prilagodio u toj svakodnevnici, a kao pravi vampir tj. predstavnik je klasične mitologije pa nema odraz u ogledalu (scena sa tabakerom koju drži Vincent je velika posveta ''Drakuli'' iz 32'), sunce ga ubija, kao i dobar stari kolac (nije nužno da je glogov) u srce, pretvara se šišmiša. Novosti kod ovog filma je ta da ako želiš odbiti vampira kršćanskim simbolima moraš imati vjere da i to ostvariš, također glavni negativac filma vampir Jerry ponaša se netipično za vampira (primjer je kako voli jesti jabuke…valjda da mu očnjaci ostanu čisti od karijesa ili voli pjevušiti ''Strangers in the Night'' :). Naravno svaki film o vampirima je imao nova viđenja i poboljšanja u pogledu vampirske mitologije. Pa da kažemo nešto o likovima o filmu.
Roddya McDowall je većini slabo poznat glumac (neki možda ne znaju on je brat Andya McDowalla mnogo poznatijeg glumca kojeg pamtimo u fenomenalnoj ''Clockwork Orange'') to je samo za one koje baš i ne prate ovako karizmatične glumce kao što je on (da samo spomenem da njegova filmska karijera je trajala više od 60 (više od 200 filmova) godina i da je ostvario dosta pamtljivih uloga (''The Legend of the Hell House'' (1973), a posudio je i glas u nekim crtanim filmovima ''A Bug's Life'' (1999)), no ova u ''Fright Night'' mu je ipak najbolja i meni najdraža uloga (na stranu što ju je poslije opet reprizirao u solidnom/slabijem drugom dijelu). Njegova prezentacija lika Petera Vincenta (kombinacija imena, a ujedno i posveta legendama Vincentu Priceu i Peteru Cushingu) je vrlo impresivna (glumi sveznajućeg, dok istovremeno pati za prošlim vremenima čitaj 60-te i vrijeme filmova Hammer produkcije) gdje je potretirao njegov osobni život kao život podređen fiktivnom liku ubojice vampira u TV seriji koji najbolje zna raditi, dok je realna situacija da on sam zna da je promašaj kao glumac i da su zlatna vremena klasičnih horora prošlost (slasheri pregazili klasiku) te da mu ostaje preživljavanje u pristajanju raznih poslova koje mu predlože njegovi malobrojni fanovi (jedan je dolazi od Charlia, i koliko god morbidan prijedlog on ga radi dobre love prihvaća). No, iako kasnije saznaje da je Charlie u pravu i da je njegov susjed zapravo pravi vampir, on na početku ne može suspregnuti normalan strah kad se fiktivno biće pokaže toliko bolno stvarnim. Ipak pri kraju filma on skuplja svu svoju hrabrost i odluči se suprotstaviti svom nemessisu Jerryu pod svaku cijenu i tako opet zadobiva ono važnije vjeru u samog sebe, gdje je vjerovanje da vampiri zaista postoje samo simbolika za nešto mnogo važnije. Za kraj mogu reći da je Roddy uživao dok je radio ovaj film što se je odmah odrazilo i na samo upotpunjavanje sa drugim glumcima posebice sa Chrisom Sarandon (da on je bivši muž od Susan Sarandon).
Pa da kažemo nešto o Chrisu (koji je glumio u još jednom Hollandovom filmu ''Child's Play'') koji je još jedan iz plejade od onih odličnih glumaca koji su malo izgubili put u izboru uloga no režiseri znaju njihove kvalitete pa ih zovu i na velike projekte (isti slučaj kao i kod fenomenalnog Rutgera Hauera). Chrisovo utjelovljenje Jerry Dandridgea je pri samom vrhu najboljih glumačkih ostvarenja kad se gledaju ostale vampirske uloge drugih glumaca (recimo Garya Oldmana kao Vlada Tepeša u Coppolinoj ''Drakuli''). Sarandonov vampir je karizmatičan i sofisticiran (nešto slično je Eddie Murphy je pokušao u Cravenovom ''Vampire from Brookly'' no to je bila vrlo blijeda kopija) što se može vidjeti najbolje u scenama kad zavodi Amy (odlična scena u disko klubu kad njih dvoje plešu, stvarno fenomenalna scena čak i bolja nego ona u ''Basic Instict'').
Za ostale glumce neću baš puno trošiti riječi jer su skoro svi konkretno odradili svoj posao, izuzev iritirajućeg Stephena Geoffreysa koji je trivijalno odglumio lik 'Evil' Eda Thompsona (iako se čudnovato pojavio u par dobrih filmova, njegova je karijera zamrla onog trenutka kad se odlučio glumiti u gay porno filmovima i to pod imenom Sam Ritter). Još ću samo spomenuti slatku Amandu Bearse (najpoznatije po ulozi Marcy Darcy u ''Bračnim Vodama'' koje su se prikazivale od 1987 – 97) koja je tu vrlo seksipilna i mlada, te je više iskazala svoje tjelesne čari nego glumačke, no to je ipak krivnja scenarija.
Sam film je odlično odrađen gledajući da je to Hollandov prvi film (režirao '' Child's Play, Thinner (1996), ''The Langoliers'' Stephena Kinga koji je bio TV-mini serija). Također film ima odlične specijalne efekte (šminka, 'Evil'Edova transformacija u vukodlaka, Vincent protiv Jerrya koji se transformirao u đinovskog šišmiša) i sigurno mogu reći da je tad imao najbolje efekte u 80-tima, pa jedine zamjerke mogu otići na neke scenarističke rupe gdje je najmanje profitirao lik Williama Ragsdalea koji se postupno od sredine filma pretvara od glavnog i važnog lika u sekundaran lik tako prepuštajući Vincentu i Jerryu uzde i važnost. Iako u filmu ima humora, napetost i strah je izraženiji, a i kad ima humora onda je on ponajviše depresivan i smanjenog učinka (to je tipično za Toma Hollanda, jer on baš i ne voli puno izraženi humor, pa me čudi kako je taj humor ipak bio izražen u ''Child's Play).
Sam film je još jedan od onih primjera preporoda horor žanra koji je pripomogao da on dobije novi smjer i novo ruho, tako mogu toplo preporučiti ovaj film za ljubitelje vampirskog podžanra i isto tako one koje uživaju u dobrom hororcu (sam film je preuzeo temu iz filma '' The Boy Who Cried Wolf'' (1917)).
Zanimljivosti u vezi filma (Trivia):
1) Osam sati je trebalo našminkati Chrisa Sarndona da liči na sablasnog vampira, S. Geoffreys je bio šminkan 12 sati da bi izgledao kao vukodlak, ali je to trebao učiniti samo dva puta
2) W. Ragsdale je slomio stopalo, pa je produkcija bila zaustavljena na tri tjedna dok stoplano nije bilo zacijelilo
3) Film koristi odbačenu lutku ' duha knjižničarke' iz ''Ghoustbustersa'' (1984) još jednog produkcije Columbia Picturesa
THE SCENA:
1) Vampirica Amy sa najširim raljama u horor povijesti
2) 'Evil'Edova transformacija
PAMTLJIVA IZJAVA (Quotes):
Peter Vincent: ''- Današnji klinci nemaju strpljenja za vampire. Oni žele da vide nekog ludog ubojicu koji trči uokolo i otkida glave.''
Peter Vincent - Fearless Vampire Killer
Bilogija Stvora i proces imitacije :
*Ovo je detaljni primjer kako Stvor preuzima (apsorbira) drugi organizam tj. svoju žrtvu. Za primjer nam je poslužio normalan pas (kao i na filmu)*
Prvi korak asimilacije :
- Stvor traži prigodan organizam koji bi mogao preuzeti i zaraziti svojim stanicama. Kada Stvor spozna da je u mogućnosti da preuzme žrtvu, bez da se dovede u bilo koju opasnost, on nemilosrdno napada.
Drugi korak asimilacije:
- Uljez napada organizam koji želi da zamijeni svojim stanicama. Ako je u pitanju čovjek, ono oblikuje svoje stanice prema obliku ljudskih stanica, tako je i u slučaju naših pasa. Proces preuzimanja stanicu po stanicu i što bržeg miješanja tih dviju potpuno različitih subjekata pospješuju organska užad (nešto slično pupkovini), koja probijaju staničnu jezgru i pospješuju bolji napad uljeza, te umiruju žrtvu i ubrzavaju preobrazbu/asimilaciju.
Treći korak asimilacije:
- Stanice uljeza dolaze u dodir sa stanicama običnog psa. Miješaju se sa stanicama domaćina, gdje zdrave stanice pucaju zbog ekspanzije ulaska nove materije u organizam. Stvor je nemilosrdan i žrtvi nema spasa, jer napada brzo i tiho.
Četvrti korak asimilacije :
- Započinje faza DNA zamjene između uljeza i žrtve. Pravi detalji tog složenog procesa nisu posve poznati, no neke stvari su logičkim zaključkom ipak malo jasnije. Čini se da Stvor vrši zamjenu svoje DNA sa psećom DNA. No, također postoji mogućnost i modifikacije pseće DNA. Na kraju procesa pseća stanica bi sadržavala pseći DNA koji je kodirano spojen sa genetičkom materijom Stvora.
Peti korak asimilacije :
- Nakon uspješno provedene zamjene DNA, uljezove se stanice odvajaju i vraćaju u prvotno/orginalno stanje/formu.
Šesti korak asimilacije :
- Nema gubitka materije u bilo kojoj stanici. Uljezove stanice ostaju u orginalnoj formi. Pseće stanice čine se normalne, no u stvari sadrže drukčiju genetičku DNA materiju.
Sedmi korak asimilacije:
- Imitacija psećih stanica započinju i same novi proces asimilacije nezaraženih stanica. Napad je istovjetan i neumoljiv kao i kod orginalnog vanzemaljskog organizma (prvotnog pokretača cijelog tog zanimljivog i iznimno zamršenog procesa) i po ničemu se ne razlikuje od napada samog Stvora. S vremenom će sve stanice u psu biti zamijenjene imitacijom. Cijeli proces traje maksimalno 60 minuta (zavisi od veličine organizma koje Stvor preuzima), no u iznimnim slučajevima (kao recimo u slučaju Benningsa) asimilacija može potrajati 10 – 15 minuta. Ali, da bi se napravila potpuna imitacija, ipak je potrebno duže vremena da stanice dovrše proces.
PSIHOLOGIJA STVORA :
« - Moglo je imitirati milion živih organizama na milion planeta. Moglo se izmijeniti u bilo koje od njih u bilo koje vrijeme…»
Porijeklo Stvora je nepoznato, niti je znano da li je po prirodi evolucijski organizam ili produkt pobjeglog genetičkog eksperimenta neke nama mnogo naprednije vanzemaljske civilizacije (iako suludo zvuči ne treba izbaciti tu opciju, jer je logički prihvatljiva).
No, ono što se zna o tom vrlo opasnom organizmu je sljedeće :
A) Njegov nagon za preživljavanjem je jači i od njegovog nagona za razmnožavanjem.
B) Preživljava tako da preuzimanjem drugih organizama preuzima i njihove najbolje karakteristike (no kad kada i mane; očigledni primjer je za to Norris i njegovo slabo srce).
C) Kada je u opasnosti uvijek će izabrati bolju opciju po njega – bježanje, no kada je stjeran u kut Stvor se brani sa svojim grotesknim mnogobrojnim pipcima, raljama.
D) Vatra je jedino što mu može nauditi i uništiti ga.
E) 27.000 sati je potrebno da se svij. populacija zarazi, ako Stvor dođe do naseljenih područja
< | lipanj, 2006 | > | ||||
P | U | S | Č | P | S | N |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv