Pred par dana naletila sam na jedan blog, kojeg sad ne mog naći, a posljednji post je govorio o moralu. Dosta zgodno. To me asociralo na nešto o čemu već duže razmišljam. Nisam jedina . Ne umišljam da mi ovdje na blogovima prodajemo neku mudrost ( usput gdje se izgubio Nemanja. On je imao vrlo interesantnih stvari na svom blogu), ali tu i tamo nađe sezanimljivih razmišljanja i zgodnih tema.
A evo što sam htjela reći.
Što je s intelektualcima (inače pojam potječe iz Francuske: umjetnik, intelektualac – umišljeni mudrac koji se pača u stvari u koje se ne razumije) u našoj državi, ali i u svijetu. Je li moć novca ugasila svaku iskru otpora. Jesu li i oni prodane duše.
Činit će se da vrlo često posežem za informacijama iz Europskog glasnika, ali što može jedan 'tihi' intelektualac, danas u Hrvatskoj, doznati o novostima duha, a koji nema pristupa kulama bjelokosnim tj. 'sastajalištima intelektualaca' koji hodaju po seminarima poslani od državnih ustanova ili možda i onima koji tamo stižu na svoju ruku- sumnjam da postoji iti jedan takav.
Postoje, istina, knjige koje su preopširne ili previše stručne. (Ne ubrajam beletristiku osim knjiga koje su na granici znanja- tih je malo)
Mislim da je Europski glasnik jako dobro koncipiran i daje uvid u intelektualna, ali i neka druga kretanja današnjice. Iako, danas se stvari odvijaju jako brzo. Nova otkrića, nove norme ponašanje, uvidi u puno tabu tema, a i u sastav ljudskog tijela koje nas čini da se ponašamo onako kako se ponašamo sa svim tim enzimima, hormonima, gladi i ostalim osjetljivostima, bolesti da ne spominjem.
Europski glasnik br XI iz godine 2006. ( možda već zastarjela shvaćanja) donosi cijeli niz članaka o ulozi intelektualaca, ali i podijeli i ponašanju intelektualaca u kriznim vremenima s posebnim osvrtom u vrijeme nacionalsocijalizma i komunizma.
Preporučam vrlo toplo, vruće, vruće da ga pročitate.
Tu imamo podjelu na javne intelektualce ( iako je to već conditio in adjecto) koje dijele na akademske i boemske tj one koji su vezani uz fakultete i one koji imaju novca ii ga zarađuju pisanjem i nisi o nikome ovisni. Kod nas je boemski intelektualac skoro pa nepoznata vrsta. Svi naši novinari kolumnisti moraju se prilagođavati uredničkoj politici, zapravo politici vlasnika novina ili drugih javnih medija, inače ih neće objaviti.
Ako nisu prodani uređivačkoj politici, onda ih već netko financira. Svojevremeno Soros, a kad bih u svojoj paranoji išla tako daleko onda bi tu bila i katolička crkva, a i razni drugi lobiji ili vlastiti probitak, što je kod mnogih presudno.
Što mislite zašto je Jergović izdao svoj najnoviji roman 'Otac' baš u Srbiji.
Ne, nema neovisnih ili ih je jako malo.
Osobno u Splitu poznajem bar trojicu javnih intelektualaca koji su praktično onemogućeni.
Izgubili su posao ili otišli (i to teškom mukom) u akademske intelektualce sve više svjesni da ih i tamo ograničuju jer su pritisci veza, moć novca i politike preveliki. 'Javni' centri informacija su im već zatvorili vrata, a svi oni žive iz mjeseca u mjesec, ovise o mjesečnim primanjima i tu je kraj priče.
Svojevremeno kad sam u vlastitoj komori nešto značila i imala iluzije da ćemo preko noći napraviti red, kolega koji je radio u javnoj službi i kući u fušu (na crno), a činio mi se ispravan, bar korektan, rekao mi je: Ali, ja imam troje djece.
Zašto je u tom smislu loš izbor Keruma za gradonačelnika?
Kerum je vrlo svježi kapitalist. Potkožen je istina i to mu daje snagu primitivca kojemu nitko ništa ne može. Ponaša se bahato i ono što je najvažnije: U SUKOBU JE INTERESA.
Mogla bih nabrajati u nedogled.
Recimo one koji vraćaju jugoslavenski prostor na mala i velika vrata.
Jasno mi je da se razumijemo da je hrvatsko tržište premalo. Jasno mi je da život ide dalje, da su mrtvi mrtvi i da živi koji za njima žale vrsta koja nema nikakvu moć- što zbog starosti, ali i nemoći položaja. 'Veliki' su i tada u toku rata zaštitili svoju djecu. Uglavnom.
Življenje guta. Sjetit ćemo ih se pri godišnjicama. Ostali su uglavnom sa PTSPi sindromom. I kakav rat? Koji rat? Uostalom rat nije ni proglašen.
I eto nas ponovo skupa.
Nemam ništa protiv kad opet 'oni' ( a sve ih je više i vrlo su nam slični- ovo iz Galaktike) ne bi gurali svoje, a i mi gurali 'svoje' što automatski isključuje vrijednost.
Javnost, glasnost i pravda govorimo 'mi' uglavnom je u njihovim rukama. 'Oni' će nam zalijepiti nacionalizam ( a nadam se da se nježno rodoljublje- a bit ću do kraja ljigavo sentimentalna i održavanje sjećanja na žrtve svake vrste i mrtve i žive, ne može smatrati nacionalizmom - ne zovem zaboga na osvetu) . Treba li spomenuti da se nas , bar nas koji smo vjernici smatra nižom, manje vrijednom vrstom. Ne branim Crkvu, ona se i sama ponaša slično.
Ne želim brojiti krvna zrnca, jer vidim već da ću zato biti optužena, ali pročeprkajte malo po 'njima', ali i po 'nama' pa će te vidjeti da uvijek ima dobrog razloga za 'naša i njihova' ponašanja i mišljenja.
Ali, izvući ću se iz lokalne situacije.
Promislimo dobro što bi trebao biti i tko je Javni Slobodni Intelektualac?
Nisam kopala po wikipediji. Nemam više vremena, ali prije spomenuti Eu glasnik dat će osnovu za razmišljanje, ali određene stavove koji nisu za zanemariti.
A evo i jednog meni jako dragog kantautora. Čisto da malo zasladim gorak ukus.
| < | kolovoz, 2010 | > | ||||
| P | U | S | Č | P | S | N |
| 1 | ||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
| 30 | 31 | |||||
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
Vratila sam se malo unatrag u svom slušanju određenih predmeta zbog psihologije religioznosti, iako se predmet službeno zove psihologija religije, ali pravi je naziv onaj prvi jer objašnjava zašto su ljudi (neki) religiozni.
Psihologija, kao i ostale naučne discipline vade se na statistike, ispitivanja , postotke, eksperimente. Razne teorije koje padaju u vodu kad se pojave nove, kao i cjelokupna nauka do sada. Po meni ništa manje maglovito nego i ostale discipline kao filozofija od koje je sve počelo.
Počelo je od riječi. Od logosa. Sve na logosu počiva. Da se čovjek smrzne. Ili bude sretan. Pitanje je opstanka. Velike obmane, iako kad se uštipnem znam da boli, ako i to nije varka.
Kako god mladi profesor mogao bi mi biti sin, a studenti moja unučad. A ja sam zadovoljna.
Pitanje je koje sebi postavljam: kuda nas Institucija vodi?
O tom malo kasnije.
Drago mi je kako profesor uvlačeći nas u temu, tumačeći neku od teorija, pušta, ali pri tom i kanalizira naše rasprave. Kažem naše jer i ja se na kraju uključim iako odlučim da neću.
Šaroliko je to društvo. Sastavljeno od onih koji će kasnije, ili su već, ostati u nekoj od zajednica, redovničkih ili više svjetovnih. Ima tu muškarca i žena, bolje rečeno dječaka i djevojčica, a muškarci su ovdje kod mene na prvom mjestu jer je odnos snaga takav i u Crkvi. Hoću reći u propovijedima i obraćanjima uvijek kažu. Braćo i sestre. ( Iako komunizam koji ih je u svemu imitirao nije govorio drugovi i drugarice, nego baš obrnuto.) Ima i onih koji će se razočarati. Već sam ih srela. Ima budućih vjeroučiteljica i vjeroučitelja, onih koji su izišli iz duboko religioznih sredina, ali i onih koji se prvi put susreću sa religioznošću. Neki će nastaviti nešto drugo. Jedan dječak je umro. Od tumora. Bili smo od početka zajedno. Drag i pametan dječak. Njegova me smrt jako pogodila.
No dakle ovaj put, u sklopu teme, o časnoj sestri iz Italije koja je pjevala na nekim od onih natjecanja u pjevačkim i inim natjecanjima. Je li njen nastup, način ponašanja, izabrana pjesma u skladu s njenim pozivom? Mislim da je to postavljeno kao pitanje?
Rasprava se razbuktala.
A joj!!!
Što je to 'poziv' htjela sam pitati. Posvećenost Bogu. O.k. To mi je jasno, ali kako bi ta posvećenost Bogu trebala izgledati. U današnje vrijeme kad je mali čovjek iskorišten do maksimuma, iznevjeren, gubi na svaki način tlo pod nogama i više ne zna kome bi trebao vjerovati. A još ga čeka smrt.
U moje doba (ha ha ha) Crkva je bila svijetla točka. Mnogima od nas. Nisam tih 45 godina nikad doživjela ništa ružno. Učila sam i govorili su mi ono što me je zanimalo. Nikad nisam osjetila da me vjeroučitelj gleda kao predmet ... što ja znam ... recimo seksualnih naznaka koje danas isplivavaju na površinu i u tim redovima. U školi jesam.
Iako i tamo i ovamo je ljudski, ne opravdano, ali ljudski - čovjek je i seksualno biće i nije lako s tim vladati (hercegovci imaju poslovicu: potisnuto jače sve to više skače- odnosi se na nešto drugo, ali može se i tu primijeniti), iako bi svećenici baš zato jer su odabrali služiti Bogu trebali više misliti na disciplinu tijela i duha. O disciplini tijela imam svoje mišljenje, ali o tome ako me tko upita u komentarima.
Kažem im: danas se na nas vjernike gleda kao na čudake. Ovdje na blogu svi će se s tim složiti. Znam da u društvu, vrlo često šarolikom , rijetko i s oprezom govorim o vjeri. Inače izgledam kao muslimanke koje po Europi šetaju onako kamuflirane ( ne zamjeram samo žalim žene. Strašno je to nepovjerenje i kazna za ne znam što. Muška moć) i unose nemir i ljutnju. Žene su u većini poznatog svijeta mukotrpno izborile pravo glasa, još ne možemo govoriti o ravnopravnosti, da bi mirno gledale vraćanje u daleku prošlost.
Znam, sve se više zapetljavam. Skačem sa teme na temu, ali ako pogledamo i taj početak pred 2000 godina Isus se nije zatvorio unutar debelih zidova svojih interesa i uživao u razmišljanju i samoći. Hodao je unaokolo i tumačio. Govorio je o vrijednostima koje bi trebali slijediti kako bi život i patnja, naročito patnja imali smisla. Nije to bilo jednostavno. Osuđivan i prozivan od pismoznanaca, onih koji su 'znali što treba a što ne treba raditi po zakonu' do tragične smrti na križu da nam pokaže da za ideale i idealno treba žrtvovati i život.
Pismoznanci, farizeji itd. govorili su iz Institucije židovske vjere. Dugo su se kroz povijest vukli uz jednog Boga. Opominjani na razne načine (događaji, proroci itd.) da ustraju na putu pravde. Stvarali zakone i zakonike, ponavljali ih dok Bog nije odlučio među svoj izabrani narod poslati i samog Sina. I što Sin radi?
Ne zatvara se u kule bjelokosne jer dolazi od Boga i sam Božji sin.
Donosi nadu i onima koji su od nade daleko.
Druži se s najgorima. Kaže: nisam došao spasiti pravednike, nego one koji to nisu.
Draža mu je bila nesretna žena koju su zbog preljuba kamenovali ( U Iranu to i danas rade), nego oni koji se IZVANA drže zakona. Izvana gladac unutra jadac ili obrnuto.
Nije meni laka. Koliko sam godina naslagala a još se pitam i mučim, ali se i radujem.
Razveselila me je ta mlada časna. Onako smišno skakući u svom odjelu redovnice. Lijepoga glasa i puna radosti.
I njene druge redovnice ozarene i sretne što ih tako divno predstavlja. Svega su se odrekle. Ukinimo im još to malo radosti. U kut i klečanje na soli.
A onaj istetovirani 'glazbenik' ...valjda. Pun sotonskih tetovaža! Pa što!?
Ovaj je svijet pun raznih vragova. Sve naše političke stranke vrve njima.
Sanaderi, Vidoševići i slični njima. Zagrebe li se po svim strankama svugdje ih ima.
Knezovi ovoga svijeta. Isus je poslao svoje učenike da evangeliziraju.
Može se to raditi i u zatvorenim redovničkim samostanima, ne kažem , ali mlada časna sestra napravila je puno svojim nastupom.
Pokazala je da su i redovnice ljudska bića i možda nekom dala priliku da razmisli o Bogu. Možda je i od nas otjerala kojeg vraga .
Želim joj najbolje u životu pa kuda god je on u budućnosti vodio.

skaska
Lion Queen
pametni zub
propheta nemo
Trill
ANCHI, i to je život
borgman
Zona Z.
wiseguy
feby
inspektor Clouseau
NEMANJA
DivanSkitnje
anasta
Pupa
greentea
bjeli vuk
sebi pripadam
delfina
onakojatrcisvukovima
Catma
Koraljka
promatram, razmišljam
Gandalf
Wall
Don Blog
Zvone Radikalni
Preko ruba znanosti
MODESTI BLEJZ
Cerovac komentira
Arhangel
Babl
Irida
tragicnamisao
Pero Panonski
NF
Sanja
Big Blue
Helada
saraja azra