Župa Gospe Fatimske - OREHOVICA

27.03.2006., ponedjeljak


Prvi korizmeni susret mješovitih zborova


Prvi korizmeni susret mješovitih zborova s područja Varaždinske biskupije, održan je IV. korizmene nedjelje 26. ožujka u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu u organizaciji biskupijskog Ureda za crkvenu glazbu. Kako prije nekoliko mjeseci zbog spriječenosti voditelja ureda, mo. Anđelka Igreca, nije održan već tradicionalni biskupijski "Festival svete Cecilije", zborovi su pozvani da sudjeluju na korizmenom susretu, koji se održava u dva dijela 26. ožujka i 2. travnja na temu "Svetost svoju pokaži nad nama, Sveče naš!" (Ez 36, 23-26).
Na prvom dvosatnom susretu sudjelovalo je 500-njak zborskih pjevača iz 12 župnih i crkvenih zborova, koji su u cijelosti ispunili katedralu u nedjeljno popodne. S obzirom da susret nije bio zamišljen kao festivalska smotra, nego kao korizmena liturgijska pobožnost, u zajedničkom pjevanju sudjelovali su svi zborovi, dok se u središnjem dijelu slavlja svaki zbor predstavio s jednom pjesmom korizmenog karaktera. Liturgijsko slavlje proslave Isusove Muke predvodio je vlč. Josip Grošić, ekonom Varaždinske biskupije, koji je pozdravio sve nazočne koje je ovaj put zaštitnica crkvenog pjevanja, sveta Cecilija, okupila u korizmi. Kazao je kako se ovim susretom želi pokazati da se Boga može radosno slaviti pjesmom i u korizmeno vrijeme pokore. "Bog se proslavlja ne samo u vrijeme rođenja Spasitelja, nego i u Njegovoj otkupiteljskoj i spasenjskoj Muci, Smrti i Uskrsnuću, koji za svakog čovjeka predstavljaju Život. Naš susret želi zahvaliti na spasenjskoj Isusovoj žrtvi, koji je po svojoj Muci pokazao svetost nad nama, u nama i kroz nas", poručio je vlč. Grošić, koji je kasnije uputio i prigodnu homiliju.
Nakon što su svi prisutni zajedno otpjevali "Gdje je ljubav, prijateljstvo, ondje je i Bog", svaki zbor predstavio se s jednom skladbom. Nastupili su župni zborovi iz Kotoribe, Vratišinca, Kneginca, Selnice, Orehovice, Svetog Ilije, Ludbrega, Preloga, župe bl. Alojzija Stepinca i župe sv. Nikole iz Koprivnice, zbor franjevačke crkve sv. Ivana Krstitelja Varaždin i katedralni zbor "Chorus liturgicus" iz Varaždina, i to pod ravnanjem svojih zborovođa i dirigenata te uz glazbenu pratnju istaknutih orguljaša. U nekim zborovima, poput koprivničkih, nastupili su i sami župnici, preč. Blaž Horvat i vlč. Krunoslav Pačalat, dok su nastupe nekih zborova popratili i njihovi župnici.
Liturgijsko pjevanje zajedničkih pjesama predvodio je katedralni zbor "Chorus angelicus" uz orguljašku pratnju i pod ravnanjem mo. Igreca. Nakon nastupa svih zborova predstavnici zborova pročitali su molitve vjernika. Na kraju slavlja vlč. Grošić zahvalio je svima okupljenima na sudjelovanju te je svakom zboru uručio prigodne zahvalnice, a druženje je nastavljeno uz okrjepu i agape u Svećeničkom domu.


Jasminka Bakoš-Kocijan


- 17:47 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>


RASPORED SVETIH MISA I MISNE NAKANE:
Image and video hosting by TinyPic

ŽUPNE AKTIVNOSTI:

ŽUPNE KATEHEZE- raspored:
8. razred
- subotom u 9,00 sati
PRVOPRIČESNICI
3. r. i stariji
- subotom u 10,00 sati
MINISTRANTI
SVAKI drugi petak
ŽUPNI ZBOR
UTORKOM U 20,00 sati
Voditelj:g. Mladen Magdalenić
Pučko pjevanje u Podbrestu:
UTORKOM u 19,00 sati
Free Web Site Counter
Free Web Site Counter

...klikni pa vidi, možda ti se svidi...

VARAŽDINSKA BISKUPIJA
MLADI VARAŽDINSKE BISKUPIJE
KATOLICI
MISLI SRCA
MOLITVA ONLINE
IGRE

UDŽBENIK ZA ROME
UPOZNAJ ROMSKI KATEKIZAM
ŠKOLA OREHOVICA

Image and video hosting by TinyPic

SVETIŠTE GOSPE FATIMSKE FATIMA-PORTUGAL
POVIJEST FATIMSKOGA SVETIŠTA ZAPOČINJE 13. SVIBNJA 1917. GODINE KADA SE, USRED RATNIH RAZARANJA ZA VRIJEME PRVOGA SVJETSKOG RATA, BLAŽENA DJEVICA MARIJA U MJESTU COVA DA IRIA, U BLIZINI FATIME U PORTUGALU, UKAZALA TROJE MALIH PASTIRA: LUCIJI OD ISUSA, FRANJI MARTU I JACINTI MARTO. GOSPA SE DJECI UKAZIVALA IDUĆIH PET MJESECI, UVIJEK 13. U MJESECU. POSLJEDNJEM UKAZANJU, 13. LISTOPADA 1917, NAZOČILO JE 70.000 LJUDI. KASNIJE SE GOSPA JOŠ DVA PUTA UKAZALA LUCIJI, KOJA JE U MEĐUVREMENU POSTALA REDOVNICA, ZAPOVJEDIVŠI JOJ SLAVLJENJE PET PRVIH SUBOTA U MJESECU. GODINE 1919. GRADI SE KAPELA UKAZANJA, A BAZILIKA SE POČINJE GRADITI 1928. GODINE DA BI BILA POSVEĆENA 7. LISTOPADA 1953. FATIMA POSTUPNO DOBIVA SLUŽBENU CRKVENU POTVRDU KAO MARIJANSKO SVETIŠTE SVJETSKIH RAZMJERA: GODINE 1930. MJESNI BISKUP POTVRĐUJE AUTENTIČNOST UKAZANJA, A 1931. PORTUGALSKI BISKUPI POSVEĆUJU PORTUGAL BEZGREŠNOM SRCU MARIJINU. GODINE 1942. PAPA PIO XII. POSVETIO JE BEZGREŠNOM SRCU CIJELI SVIJET, A 1951. U FATIMI JE OKONČANA SVETA JUBILARNA GODINA. PAPA PAVAO VI. HODOČASTI U FATIMU NA PEDESETU OBLJETNICU UKAZANJA 13. SVIBNJA 1967, A IVAN PAVAO II. DOLAZI ZAHVALITI FATIMSKOJ GOSPI ZA PREŽIVJELI ATENTAT ISTOGA DANA, 13. SVIBNJA, 1982. TE 1991. GODINE. GODIŠNJE SE U FATIMSKOM SVETIŠTU OKUPI OKO ČETIRI MILIJUNA HODOČASNIKA. UKAZANJA USRED RATNIH RAZARANJA, POBJEDA BEZBOŽNE KOMUNISTIČKE IDEOLOGIJE U RUSIJI UBRZO NAKON TOGA, GOSPINO OBEĆANJE DA ĆE SE RUSIJA OBRATITI, POSVEĆENJE SVIJETA MARIJINU SRCU USRED RATA, ČINJENICA DA JE SADAŠNJI PAPA ODABRAO UPRAVO FATIMU KAKO BI ZAHVALIO ZA ŽIVOT NAKON IZLJEVA MRŽNJE - SVE TO GOVORI KAKO FATIMU TREBA PROMATRATI KAO VELIKU PORUKU MIRA, A PREDUVJET MIRA JE OBRAĆENJE.