Župa Gospe Fatimske - OREHOVICA

09.01.2006., ponedjeljak


Dan sjećanja na donošenje rezolucije o odcjepljenju Međimurja od mađarske države
Preuzeto od: Jasminka Bakoš-Kocijan - http://varazdin.hbk.hr/

U Čakovcu je u ponedjeljak 9. siječnja po prvi put svečano obilježen jedan od pet hrvatskih spomendana, i to dan sjećanja na donošenje rezolucije o odcjepljenju Međimurja od mađarske države. Svečanost je održana pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskoga sabora Vladimira Šeksa. Uoči svečane sjednice Županijske skupštine, liturgijski molitveni obred ispred župne crkve sv. Nikole na Franjevačkom trgu u Čakovcu predvodio je varaždinski biskup mons. Marko Culej. U molitvenom obredu sudjelovali su i generalni vikar mons. Ivan Godina, čakovečki franjevci na čelu s gvardijanom i župnikom fra Stankom Belobrajdićem te čakovečki i donjomeđimurski dekani preč. Stjepan Mostečak i preč. Antun Hoblaj. Među prisutnim uzvanicima bili su međimurski župan Josip Posavec, čakovečki gradonačelnik Branko Šalamon, međimurski saborski zastupnici, načelnici međimurskih općina, ravnatelji škola i drugi predstavnici javnih ustanova, a sudjelovali su i pripadnici "Zrinske garde Čakovec" u svečanim odorama.


Obraćajući se okupljenima, biskup Culej podsjetio je kako je na istom mjestu 9. siječnja 1919. godine nakon mise održana velika narodna skupština, koju je otvorio o. Kapistran Geci te na kojoj je donesena rezolucija o odcjepljenju Međimurja. Sveta misa, na kojoj je okupljeno mnoštvo s međimurskim župnicima pjevalo božićne hrvatske pjesme, zaključena je zahvalnom pjesmom "Te Deum" i hrvatskom himnom "Lijepa naša". Biskup je naglasio da je hrvatski narod u Međimurju svoju želju da se sjedini sa svojom braćom iste krvi i jezika svečano proglasio kao svoje pravo na slobodu i život, svjestan da je Bog stvorio čovjeka na slobodu, a ne na robovanje. Odgovarajući na pitanje zašto su Hrvati u Međimurju uspjeli obraniti svoj jezik i svoj identitet, kazao je da je to bilo zato jer su bili jedinstveni i složni. "Zar nismo tomu bili svjedoci i u nedavnom Domovinskom ratu kada se jedinstvom, hrabrošću i molitvom hrvatski narod uspio oduprijeti jačem agresoru i ostvariti svoj san - imati vlastitu državu? Stoga, danas moleći za one koji su tada bili ovdje prisutni i sve one koji su prije njih dali svoje živote za slobodu ovog dijela Lijepe naše, želimo i ovoj našoj današnjoj državi Hrvatskoj da živi, a ne da samo preživi. Želimo je izgrađivati zdušno na kršćanskim vrednotama i moralnim načelima, znajući da se sve krize društva svode na krizu vrednota, morala, čak i na krizu kulture, a sve su te krize posljedice bijega od Boga. Ako Boga zaniječemo i živimo kao da ga nema, eto otvorenih vratiju kriminalu, nasilju, zavisti, samoubojstvima i drugim zlima koji vode samouništenju pojedinca i društva", rekao je biskup Culej. Istaknuvši da su u Čakovcu izrečene riječi "živimo i radimo pošteno", biskup je podsjetio i na geslo Zrinskih i Frankopana: "Navik on živi - ki zgine pošteno", dodavši da je današnji susret poziv svima da očuvaju svoju slogu, da mole za svoj narod, da ljube jedni druge i pomažu jedni drugima jer je Bog došao među ljude na ovaj svijet da ih poveže s Bogom i međusobno.

Nakon molitve otpjevana je zahvalna himna "Tebe Boga hvalimo" te je pročitana rezolucija, kojom se međimurski narod zauvijek odcijepio od mađarske države kojoj je do tada pripadao "samo pod utjecajem sile i protiv svoje volje". Zatim je u županijskoj dvorani "Zrinski" održana svečana sjednica Županijske skupštine, kojoj je prisustvovao i varaždinski biskup s drugim svećenicima. Prigodne govore održali su međimurski župan Josip Posavec i zastupnik Velimir Pleša, kao osobni izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora.

Inače, svečanost obilježavanja započela je na čakovečkom groblju polaganjem vijenaca na grob dr. Ivana Novaka, međimurskog nacionalnog preporoditelja i osloboditelja, koji je predsjedao velikom narodnom skupštinom na kojoj se 9. siječnja 1919. godine na Franjevačkom trgu u Čakovcu u nazočnosti 10.000 Međimuraca nakon svete mise donijela rezolucija o odcjepljenju Međimurja od mađarske države. Time su Međimurci u vrijeme kada je američki predsjednik Wilson istaknuo stav o samoodređenju naroda potvrdili svoju nacionalnu osvještenost i pripadnost hrvatskom narodu i majci zemlji Hrvatskoj. Središnja čakovečka skupština uslijedila je nakon što su na Badnjak 1918. godine hrvatske postrojbe s međimurskim domoljubima vojnom operacijom oslobodile Međimurje od mađarske okupacije. Međimurska županija, zahvalna preporoditelju dr. Ivanu Novaku, potaknula je podizanje spomenika tom međimurskom velikanu na Franjevačkom trgu u Čakovcu.

- 00:00 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>


RASPORED SVETIH MISA I MISNE NAKANE:
Image and video hosting by TinyPic

ŽUPNE AKTIVNOSTI:

ŽUPNE KATEHEZE- raspored:
8. razred
- subotom u 9,00 sati
PRVOPRIČESNICI
3. r. i stariji
- subotom u 10,00 sati
MINISTRANTI
SVAKI drugi petak
ŽUPNI ZBOR
UTORKOM U 20,00 sati
Voditelj:g. Mladen Magdalenić
Pučko pjevanje u Podbrestu:
UTORKOM u 19,00 sati
Free Web Site Counter
Free Web Site Counter

...klikni pa vidi, možda ti se svidi...

VARAŽDINSKA BISKUPIJA
MLADI VARAŽDINSKE BISKUPIJE
KATOLICI
MISLI SRCA
MOLITVA ONLINE
IGRE

UDŽBENIK ZA ROME
UPOZNAJ ROMSKI KATEKIZAM
ŠKOLA OREHOVICA

Image and video hosting by TinyPic

SVETIŠTE GOSPE FATIMSKE FATIMA-PORTUGAL
POVIJEST FATIMSKOGA SVETIŠTA ZAPOČINJE 13. SVIBNJA 1917. GODINE KADA SE, USRED RATNIH RAZARANJA ZA VRIJEME PRVOGA SVJETSKOG RATA, BLAŽENA DJEVICA MARIJA U MJESTU COVA DA IRIA, U BLIZINI FATIME U PORTUGALU, UKAZALA TROJE MALIH PASTIRA: LUCIJI OD ISUSA, FRANJI MARTU I JACINTI MARTO. GOSPA SE DJECI UKAZIVALA IDUĆIH PET MJESECI, UVIJEK 13. U MJESECU. POSLJEDNJEM UKAZANJU, 13. LISTOPADA 1917, NAZOČILO JE 70.000 LJUDI. KASNIJE SE GOSPA JOŠ DVA PUTA UKAZALA LUCIJI, KOJA JE U MEĐUVREMENU POSTALA REDOVNICA, ZAPOVJEDIVŠI JOJ SLAVLJENJE PET PRVIH SUBOTA U MJESECU. GODINE 1919. GRADI SE KAPELA UKAZANJA, A BAZILIKA SE POČINJE GRADITI 1928. GODINE DA BI BILA POSVEĆENA 7. LISTOPADA 1953. FATIMA POSTUPNO DOBIVA SLUŽBENU CRKVENU POTVRDU KAO MARIJANSKO SVETIŠTE SVJETSKIH RAZMJERA: GODINE 1930. MJESNI BISKUP POTVRĐUJE AUTENTIČNOST UKAZANJA, A 1931. PORTUGALSKI BISKUPI POSVEĆUJU PORTUGAL BEZGREŠNOM SRCU MARIJINU. GODINE 1942. PAPA PIO XII. POSVETIO JE BEZGREŠNOM SRCU CIJELI SVIJET, A 1951. U FATIMI JE OKONČANA SVETA JUBILARNA GODINA. PAPA PAVAO VI. HODOČASTI U FATIMU NA PEDESETU OBLJETNICU UKAZANJA 13. SVIBNJA 1967, A IVAN PAVAO II. DOLAZI ZAHVALITI FATIMSKOJ GOSPI ZA PREŽIVJELI ATENTAT ISTOGA DANA, 13. SVIBNJA, 1982. TE 1991. GODINE. GODIŠNJE SE U FATIMSKOM SVETIŠTU OKUPI OKO ČETIRI MILIJUNA HODOČASNIKA. UKAZANJA USRED RATNIH RAZARANJA, POBJEDA BEZBOŽNE KOMUNISTIČKE IDEOLOGIJE U RUSIJI UBRZO NAKON TOGA, GOSPINO OBEĆANJE DA ĆE SE RUSIJA OBRATITI, POSVEĆENJE SVIJETA MARIJINU SRCU USRED RATA, ČINJENICA DA JE SADAŠNJI PAPA ODABRAO UPRAVO FATIMU KAKO BI ZAHVALIO ZA ŽIVOT NAKON IZLJEVA MRŽNJE - SVE TO GOVORI KAKO FATIMU TREBA PROMATRATI KAO VELIKU PORUKU MIRA, A PREDUVJET MIRA JE OBRAĆENJE.