Churcillu se pripisuje da rekao da
postoje laži, ogavne laži i statistika. Zgodna dosjetka, iako netočna. Zgodna za svakoga tko se mučio vodeći dosadne, teške i obimne statistike, i pronicljiva u svim onim prilikama kada su nas razni pokušavali uvjeriti u raznorazno predočavajući nam nerazumljive, irelevantne ili izmišljene brojeve. S druge strane, istinita statistika je moćno oruđe za razumijevanje svijeta i pojava u njemu onome tko je zna odgovarajuće protumačiti.
Malu statističku igru imali smo i na ovom blogu. Nedavno sam vas zamolio da ostavite trag kako vam se sviđa. Uočivši nedostatke brojača posjeta, zamolio sam vas da odaberete jednu od sljedećih opcija:
Nakon dvadeset i četiri sata dobiven je donji rezultat:
Iako mi je žao da vas više nije odgovorilo, rezultat je bio dovoljan da naznači strukturu učestalosti posjeta. Šezdeset i devet posto (69%) onih koji su odgovorili izjasnili su se kao redovni posjetitelji. S tim sam bio vrlo zadovoljan, usprkos osam posto (8%) onih koji su iskazali nezadovoljstvo onim što ovdje mogu naći.
Djelomično iz lijenosti, djelomično zbog nedostatka vremena, a djelomično zbog znatiželje kako će se stvar razvijati, ostavio sam upitnik još mjesec dana. Kao što se moglo očekivati, nakon mjesec dana rezultat je bio drugačiji:
Udio redovnih posjetitelja gotovo se prepolovio pavši na trideset i šest posto (36%), ali je zato broj nezadovoljnika porastao na gotovo isti postotak (33%).
Prvi rezultati su daleko pouzdaniji već i zato što isključuju (ili značajno umanjuju) mogućnost da je netko glasao dva puta. I sad zamislite da vam je netko predočio prve rezultate, a netko druge, potkrjepljujući da se radi o uspješnom ili neprihvaćenom blogu.
Gornja usporedba me je zabavila koliko se pokazala i korisnom. Neću vas gnjaviti sa svime što sam iz nje izvukao, nego idem smisliti kakav bi novi upitnik mogao postaviti.