Križni put u Sydneyu

19.07.2008.

Prenosim sa radio Vatikana

Drugoga dana javnoga djelovanja u Sydneyu, papa Benedikt XVI. puno je prostora posvetio ekumenskoj i međureligijskoj dimenziji svojega devetog apostolskoga putovanja. Tijekom dva susreta u katedrali Svete Marije, Papa se najprije zadržao s predstavnicima drugih Crkvi i kršćanskih vjeroispovijesti u Australiji, a malo poslije s četrdesetak vođâ drugih religija. Ali, ono što je uistinu „zapalilo“ sydneysko poslijepodne i večer, bio je veličanstveni Križni put održan, u nazočnosti Svetoga Oca, uzduž molova i na ulicama grada, a koji je okupio više od 200.000 mladih prisutnih na 23. svjetskom danu mladeži.
Pozadina Križnome putu ovoga Dana mladeži bio je grad Sydney u izdanju „Jeruzalema Trećega tisućljeća“. Održan je u prirodnoj scenografiji, uz meditacije koje je pripremio isusovac Peter Steele, a redatelj, don Franco Cavanna, svećenik talijanskoga podrijetla i nekadašnji operni redatelj, vrlo je dobro izvršio tešku zadaću, smjestivši bolni Križni put na prostor od gradskih nebodera do obalâ zaljeva, i kroz mnoštvo mladih sabranih u molitvi. Mladi 26-godišnji Australac talijanskoga podrijetla duboko je dirnuo nazočne svojom interpretacijom Isusa Krista, dok je Gospa imala lice iz Zeffirellijeva filma. U ulozi Šimuna Cirenca bio je jedan domorodac, a uz njega još stotinu glumaca u kostimima. Glazba koja je pratila Križni put bila je raznovrsna – od gospela, preko rocka, do gregorijanskoga korala, a plesovi i igra svjetla upotpunjavali su veličanstvenost događaja.
Papa Benedikt XVI., koji je u katedrali Svete Marije pročitao molitvu nakon prve postaje, pratio je Križni put sabran u molitvi ispred ekrana u kripti katedrale. Današnji Papin dan, ispunjen zbivanjima, započeo je ujutro posjetima guvernera i Premijera Novoga Južnog Welsa te sydneyskoga gradonačelnika, nakon kojih je Sveti Otac pošao u kriptu u katedrali, gdje su ga čekali predstavnici kršćanskih Crkvi nazočnih u Australiji. Spomenuvši se sporazuma koji je 2004. godine potpisalo Nacionalno vijeće Crkvi, Sveti je Otac napomenuo kako ekumenski put polazi od Krštenja, ali gleda prema zajedničkome slavljenju Euharistije, sakramentu jedinstva Crkve. Zbog toga će iskreni dijalog koji se odnosi na Euharistiju, poslužiti u napredovanju ekumenskoga pokreta, te ujedinjavanju našega svjedočenja pred svijetom – dodao je Papa. Ne skrivajući kako je ekumenizam došao do kritične točke, Sveti je Otac napomenuo kako samo praksa nije, naime, dostatna za jedinstvo kršćana, nego – kako je kazao – trebamo biti na oprezu pred svakom kušnjom da nauk smatramo izvorom podjele, te imati hrabrosti suočiti se s njime u onome što nas dijeli.
Nakon ovoga susreta uslijedio je susret s predstavnicima svih religija, a na oba se osvrnuo otac Federico Lombardi, glavni ravnatelj naše radio postaje, te kazao kako je ozračje i na ekumenskome, i na međureligijskome susretu bilo uistinu vrlo pozitivno i vedro. Govori predstavnikâ, pomoćnoga sydneyskog anglikanskog biskupa, a potom na međureligijskome susretu, rabina i muslimanskoga šeika, doista su bili jako dobri i vrlo lijepi govori koji su, između ostaloga, istaknuli pozitivnost iskustva Međunarodnoga dana mladeži. Vidi se da je činjenica o tako zanesenoj mladeži koja se želi zauzeti u današnjem svijetu, uz duboku duhovnu dimenziju, nešto što i druge kršćanske vjeroispovijesti i druge religije jako cijene te se osjećaju ohrabrene time. To je baš svjedočanstvo života duha, bitnih duhovnih dimenzija, poglavito u sekulariziranome društvu u kojemu se svi religiozni ljudi osjećaju izazvani sekularističkom ili materijalističkom evolucijom koja je u tijeku u brojnim društvima. Stoga na događaj poput ovoga svi vrlo iskreno gledaju na pozitivan način – rekao je o. Lombardi. Papa Benedikt XVI. je danas, između ostaloga, objedovao s 12 mladih iz raznih zemalja.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Dijeli pod istim uvjetima.