15.08.2005., ponedjeljak
Muke po klasičarima (2): Skripta
Čim spomenem talibane, znat ćete da je posrijedi neki (politički) problem. No oni su nam se posve lako i glatko uvukli u jezik. Zovemo ih talibani, imenom s neizbježnim -i na kraju, nastavkom koji označava našu množinu, bez obzira na to što riječ taliban već ima to značenje - jer nije u jednini!
Zašto bi onda skripta, koja je također u množini, bila iznimka? Kada sam u romanu Svjetla umirućega grada Bernarda Jana pročitao po klasičnim filolozima pravilnu rečenicu "Donesi mi sutra svoja skripta", doslovce sam se naježio. Pa tko tako govori?! Osobito među studentima? Dame i gospodo, svaka čast vašim razlozima i argumentima, ali vi pravila iz svog mrtvog jezika - koji će to i ostati, bez obzira na česta dopunjavanja leksika - namećete živom hrvatskom! Jeziku kojim se ljudi svakodnevno služe i koji se stoga stalno mijenja. Kod nas je a iz nominativa jednine zamijenilo a iz nominativa latinske množine, rod je ostao isti (ženski), kao i značenje. "Donesi mi sutra svoju skriptu." Ne bi li tako i spomenuta fikcija bila uvjerljivija? I životnija?
Znate kako je u jeziku - jučerašnja pogreška danas je pravilo. Nitko više ne spominje nekoć pravilan lokativ zamjenicâ tko i što: (o) kom, (o) čem. Naprotiv, forsira se isključivo (o) kome/komu, (o) čemu.
Ponavljam pitanje: zašto bi riječ skripta trebala biti okamenjena, arhaična i toliko nesklapna? Pa nije to kripta!
|
- 21:59 -
Prokomentiraj (50) -
Ispiši -
#
08.08.2005., ponedjeljak
Muke po klasičarima (1): Alternativa
Ovime počinjem ciklus o latinistima, na što me komentarom upozorila Big Blue. Naime, već mi neko vrijeme na hard-disku stoji nedovršen tekst iz kojeg sada objavljujem dijelove, s obzirom na to da ga nemam kada napisati kako Bog zapovijeda. No, s druge strane, svojevrsna razlomljenost mogla bi nam pomoći pri lakšoj analizi određenoga problema.
Pogledajte, recimo, Vratovićev primjer uporabe riječi "alternativa" – U odlučivanju o gradnji kuće između prozračne i ugodne ili glomazne i luskuzne izabrali smo prvu alternativu: prozračnost i ugodnost.
Iz njega je vidljivo kako klasičari misle da su alternative dvije. Kada sam o tome svojedobno raspravljao s jednom jezičarkom, rekla mi je izrijekom:
alternativa je jedna od dvije mogućnosti (prema lat. alter = jedan od dvojice), pa je jasno da postoje prva i druga alternativa. Više od toga ne! Alter nije redni broj u značenju "drugi" nego pridjev kojim se izražava izbor između dva pojma. Primjerice, alter scribit, alter legit znači "jedan čita, a drugi piše". Alternative su, ponavljam, dvije: jedna i druga ili prva i druga. Tako je i u audiatur et altera pars riječ o drugoj stranci na sudu, a na sudu su uvijek dvije strane: optužba i obrana. Alter ego označava nečije "drugo ja" u odnosu na njega samog, što bi bilo nekakvo "prvo ja". A ako imam na izbor samo dvije mogućnosti, onda su to dvije alternative.
Tako je, međutim, u latinskom jeziku. Da vidimo kakva je situacija u hrvatskom.
Anić kaže da alternativa znači "dvije mogućnosti kao izbor". Ali to ne znači i da su alternative dvije. Jer, pridjev alternativan definira se kao: "koji je drugi, koji je druga mogućnost od dviju". Dakle, uvjetno rečeno, suprotan. A suprotnost može biti samo jedna.
Naime, u našem jeziku došlo je do promjene značenja, pa imamo:
(prvu) mogućnost
drugu mogućnost (ili alternativu)
treću mogućnost, itd.
Postoji "druga mogućnost" odnosno alternativa. Ali ako kažete druga alternativa, riječ je o pleonazmu. Podrazumijeva se da je druga, to joj ime govori.
Pogrešno je dakle reći "druga alternativa" (to je višak), ali i treća ili četvrta (to ne postoji). Postoji samo druga (treća, četvrta...) mogućnost.
Stoga nisu u pravu klasičari kada vele da u izrazu "druga alternativa" pleonazam vide samo oni koji pojma nemaju što riječ alternativa znači. Posve suprotno, ne znaju oni. Nekima od njih očito bi trebao ubrzani tečaj hrvatske leksikologije.
U idućem dijelu bavit ću se problematičnim – premda u latinskome pravilnim – konstrukcijama poput "Posudi mi svoja skripta". Uživajte, dotad.
|
- 00:05 -
Prokomentiraj (12) -
Ispiši -
#
|