Pisao već o njoj, svakako jedna od najznačajnijih umjetnica i misliteljica ovog vremena, u javnosti uglavnom nepravedno prepoznata kao supruga ubijenog Johna Lennona. U dosta njenih djela težište je, kao uostalom i kod mene na igri, jedno od svakako najznačajnijih se nalazi u budimpeštanskom muzeju Ludwig i posvetit ću mu današnju pažnju. Najnovija interpretacija mi je pala na pamet jutros razmišljajući o ludostima i sunovratima sadašnjih vladajućih moćnih figurica.
Dakle radi se o šahu, igri koja podliježe strogim pravilima. Materijal od kojeg je složeno umjetničko djelo je slonovača. U naslovu djela je povjerenje. Može li se igrati na povjerenje po zadanim pravilima?
Zanimljivo da nam je u našem malom društvu svakom različit detalj bio u prvom planu. Ja sam odmah primjetio da su kod "bijelog" zamjenjena mjesta dame i kralja na što sam dobio pitanje kojeg bijelog. Figure oba igrača su bijele s tim da su na mjestu gdje po pravilu stoje crne figure pravilno posložene.
Može li se igrati na povjerenje ako figure nisu pravilno posložene, odnosno može li se ponovo stvoriti neki red ako samo poštujemo pravila ignorirajući činjenicu da ne postoje crne figure?
Ministar nikad nije ni tvrdio da razumije šah, nikakvo čudo, to nije ni njegovo područje, zašto očekivati da primjeti nestanak crnih figura u koje se uporno zaklinje.
|