Utjecaj turizma na golbalnu ekomomiju

27.01.2020.


Kao jedan od najvećih gospodarskih sektora, turizam stvara radna mjesta, pokreće izvoz i potiče prosperitet širom svijeta. Sektor kojeg čini veliki broj industrija, ima za cilj pružanje usluga domaćim, međunarodnim, te poslovnim i drugim posjetiteljima. Sve ove tvrtke iz svih ovih industrija, velike i male, od smještaja i transporta do hrane i pića, maloprodaje i kulture, sporta i rekreacije, teže stvaranju proizvoda i usluga koje zbližavaju ljude, pružaju podršku lokalnoj zajednici, te promiču svjetska čuda.

U svojoj godišnjoj analizi kojom se kvantificira globalni gospodarski i turistički utjecaj turizma u 185 zemalja i 25 regija, istraživanje Svjetskog vijeća za putovanja i turizam (WTTC) pokazuja da ovaj sektor čini 10,4% globalnog BDP-a i 319 milijuna radnih mjesta, ili 10% ukupne zaposlenosti u 2018. Podjela ukupne potrošnje čvrsto je usmjerena prema tržištu godišnjih odmora koje predstavlja 78,5% ukupnog broja u usporedbi s 21,5% za poslove putnike. Sektor također čini 6,5% od ukupnog globalnog izvoza i 27,2% od ukupnog globalnog izvoza vezanog za usluge.

Nastavak rasta broja kućanstava srednje klase i solidan rast globalne potrošnje, ponovno je omogućio rast sektora putovanja i turizma za 3,9%, nadmašujući globalnu ekonomiju već osmu godinu zaredom. SAD, Kina, Japan, Njemačka i Velika Britanija predstavljaju prvih pet tržišta u 2018. godini, sa 47% globalnog BDP-a u turizmu.

Azijsko-pacifički regij u 2018. godini ostao je snažan igrač, sa rastom od 6,4%, ali Sjeverna Afrika sa 8,6% u godišnjeg rasta, nije ostao nezapažen.Ovaj rast pokazuje ne samo otpornost već i sposobnost oporavka od sigurnosnih prijetnji. Zapravo, Etiopija, Ekvador, St Kitts i Nevis, Egipat i Turska predvode u rastu BDP-a u 2018. godini (vezano za turističku industriju).

Taj rast, zauzvrat, omogućuje otvaranje novih radnih mjesta. Svako deseto radno mjesto na planeti je usko vezano za turističku industriju. Poslovi u turizmu posebno podržavaju zapošljavanje žena, mladih i drugih, često marginaliziranih članova društva.

Čimbenici koji utječu na protok putnika širom svijeta, poput atraktivnih destinacija, će svakako nastaviti utjecati na putnike i u budućnosti. Ali bez sumnje, novi čimbenici će se pojaviti uz postojeće te na taj način potencijalno još više povećati utjecaj ove industrije na globalnu ekonomiju.

ZIMSKO VIKEND PUTOVANJE: Na skijanje u Sloveniju!

28.12.2019.

Promjene uvijek dobro dođu i toga ste i sami svjesni, ali financijske mogućnosti ili nedostatak slobodnih dana sprječavaju vas da odete na desetodnevno skijanje u neke od popularnih alpskih, skijaških zemalja. Najprije sam put je dugačak, zahtjevan i skup, ali isto tako i smještaj, koji je većinom već rezerviran. No razloga za osmijeh i pozitivu ipak ima, jer Slovenija kao podalpska i skijaška zemlja ima brojna odlična skijališta, a koja zbog njihove pristupačnosti, blizine i cijene možete posjetiti čak samo i za jedan vikend.

Mariborsko Pohorje



Pohorje je slovenska planina smještena uz grad Maribor pa po tomu i samo skijalište nosi naziv Mariborsko Pohorje. Ako se ijedno skijalište može pohvaliti jednostavnim pristupom, onda je to upravo ovo. Smješteno je u jugozapadnome dijelu grada Maribora i skijalištu se može pristupiti već s 325 metara nadmorske visine, a gdje je smješten snježni stadion. Sa snježnoga stadiona možete ili žičarom ili osobnim automobilom i do visine nešto više od 1000 metara, a zatim uživati u spustovima. Mariborsko Pohorje i skijanje imaju poznatu i dugu tradiciju, jer se na ovome skijalištu održava i Zlatna lisica, natjecanje Svjetskog kupa u slalomu i veleslalomu za skijašice, što je dokaz kvalitete i uređenosti skijaških staza. Skijalište Pohorje je izvrsno i za sve one koji nisu vješti u skijanju, jer blage staze i snježni platoi omogućavaju zabavu za cijelu obitelj. Prednost je i blizina grada pa to što su dani kratki možete iskoristiti za uživanje u raznovrsnoj ponudi sadržaja u gradu.

Rogla



Za sve one koji nisu sigurni bi li zimi uživali u snijegu ili se posvetili wellnessu Rogla je pravi izbor, jer objedinjuje i jedno i drugo pa možete ovisno o raspoloženju dan provesti u zimskim radostima vani ili pak u izvrsno uređenim termama. Rogla skijalište je koncipirana tako da se u podnožju nalaze terme s odličnom wellness ponudom, restoranima, hotelima, apartmanima, a zatim vlastitim automobilom možete doći do vrha planine i samoga skijališta te uživati u skijanju, daskanju, sanjkanju, planinskome trčanju. Rogla pripada u top 4 slovenska skijališta. Od Zagreba je udaljena svega 150 km pa je i Rogla idealno mjesto za one koji žele pobjeći na samo nekoliko dana. Na Rogli se nalazi i iznimno popularni snowpark, koji je razlog sve većeg broja turista.

Bohinj



Bohinj je mjesto koje se uz snijeg pretvara u pravi mali raj. Skijalište se nalazi iznad prekrasnoga jezera Bohinj, a idilični krajolik čini ga jednim od najljepših i najromantičnijih izletišta za sve zaljubljenike. Bohinj ne nudi samo skijanje. Ovdje je ponuda toliko bogata da teško da ćete stići i isprobati sve što se nudi. Bohinj ima snježne parkove, dječji park i sanjkaše poligone. Za nordijsko skijanje na raspolaganju je 60 kilometara uređenih staza te različiti tipovi skijališta. S obzirom na to da su zimi dani kraći ovdje možete uživati i u noćnome skijanju, noćnome skijaškome trčanju ili klizanju na osvijetljenim klizalištima. Posebne su noćne šetnje s bakljama. Iz restorana će vas mamiti mirisi domaće kuhinje, a večeri možete dodatno upotpuniti kuglanjem, wellness opuštanjem ili romantičnom vožnjom u snježnim zapregama.

Oznake: skijanje, slovenija

3 nacina kako povecati kompaniju

02.04.2019.

Krenuli ste od maloga biznisa, a sada želite povećati kompaniju: Tri savjeta kako to postići!

Kao što je to već uobičajeno, svaki je prvi korak najteži. Bilo da se radi o životnim odlukama ili banalnim stvarima kao što je prvo pečenje kolača. Prvi će kolač biti skroman i jednostavan, a vremenom ćete postati majstor za komplicirane i zahtjevne torte. Iako naizgled neusporedivo, slično je i u poslovnome svijetu. Krenuli ste od svoje poslovne ideje vjerujući u nju kao mala obiteljska firma, ali danas ste već stvorili prepoznatljivo ime, poslujete odlično, a uz to razmišljate i da povećate svoju kompaniju. Znate li kako ćete to postići? Nekoliko je savjeta, a pravilnom i sustavnom provedbom, rezultat je zagarantiran.

Budite prepoznatljivi i kontinuirani!

Jedan od glavnih savjeta na kojima će se temeljiti vaš daljnji uspjeh jest da budete prepoznatljivi. Pri tomu se misli na sve ono što vašu firmu čini drugačijom od drugih. Je li to sam naziv ili logo, morate sami odlučiti. No, kada jednom izaberete prepoznatljivi logo, nastojite biti kontinuirani i zadržati ga bez učestalih promjena. Neka on bude odraz vaše djelatnosti, ali i osobnosti. Ono po čemu ćete još biti prepoznatljivi jest zadovoljstvo vaših kupaca ili klijenata, a ono se temelji na zadovoljstvu vaših radnika. Omogućite im kvalitetnu i ugodnu radnu atmosferu, jer njihov osmijeh i zadovoljstvo značit će vaš napredak, kako u poslovanju, produktivnosti, ali i povećanju broja klijenata i potencijalnih ulagača ili partnera.

Prisutnost, reklama i dostupnost

Neizostavni trio paket uspješnoga poslovanja koje će vam biti preduvjet za daljnje širenje i napredovanje su prisutnost, reklama i dostupnost. Danas je konkurencija za sve velika, jer iako ste vi možda jedini u regiji, Internet i globalizacija omogućili su da uz samo nekoliko klikova iz ugodnoga naslonjača u dnevnoj sobi možete pronaći i naručiti bilo što iz bilo kojeg dijela svijeta. Zbog toga je iznimno važno da ste prisutni na društvenim mrežama, da vam se klijenti mogu jednostavno obratiti i da su stranice na kojima se oglašavate redovito ažurirane. Ukoliko im je otežana dostupnost do vas, neće se oni zamarati time, jer brzo mogu pronaći drugo rješenje. Za sve one koji žele ozbiljne poslove pa da svoju uslugu pružaju nekoj od državnih institucija važno je da vas mogu pronaći upisane u poslovni imenik. Uz sve ovo, reklama se ne čini kao težak zadatak, jer svaki sklopljeni mali poslić velika je reklama i za sljedeći.

Učinkovitost i ekonomičnost

Iako ste sigurni da na to uvijek mislite od samih početaka, ali ekonomičnost najčešće bude prva na koju se počne zaboravljati kada posao malo krene. Pa neka se to ne dogodi i vama! Koliko god težili za napretkom i širenjem, uvijek se sjetite svojih početaka i koliko je bilo teško, koliko ste bili skromni i zadovoljni, pazili da svijetlo ne radi bez veze i jeste li bacili nešto što se još moglo iskoristiti. Zadržite tu skromnost, jer će pokazati vašim budućim klijentima da mislite na njih i da se nećete razbacivati, a da korist tražite od njih. Uz to se odmah veže i učinkovitost, jer budete li vi sami zadovoljni i predani radu te mislili na sve oko sebe, činit će to po uzoru na vas i vaši radnici. Uz njih je sve moguće. Uvjerili ste se već u to. Zapnite i sretno u svim planovima i napredovanjima!

Kampiranje u Hrvatskoj

24.02.2019.

Kampovi su iznimno popularna opcija u Hrvatskoj i kao takvi su odličan odabir za sve koji žele dobar odmor po pristupačnoj cijeni. Hrvatski kampovi su dobro opremljeni, pravi su parkovi za odmor s mnogo sadržaja, usluga i aktivnosti.



Kampovi duž obale smješteni uz more i dolaze s vlastitom plažom. Teren za dvije osobe, šator ili kamper, opremljen strujom i vodom koštat će vas oko 35 do 50 eura u visokoj sezoni. Dok će vas u niskoj sezoni to koštati samo 15 eura.

Kampovi u Hrvatskoj ne nude samo mjesta gdje možete postaviti vlastiti šator ili parkirati kombi za kampiranje. Umjesto toga, možete iznajmiti mobilne kućice, stalne potpuno opremljene šatore, karavane i jedinice za glamping. Ovo je odlična alternativa za ljetovanje u Hrvatskoj, iako će Vas ovo možda koštati više od najma apartmana za odmor. Ali, ima li svaki apartman svoju plažu?

U nastavku članka ćemo proći kroz nekoliko savjeta za što povoljnije kampiranje u Hrvatskoj

Neki kampovi naplaćuju jednokratnu naknadu za rezervacije (oko 30 €) napravljene unaprijed. Drugi naplaćuju akontaciju (oko 100 €), bez povrata novca u slučaju otkazivanja rezervacije. Dakle, ako ne želite posebno mjesto na terenu, ne rezervirajte kamp unaprijed. Svatko tko je ikada kampirao u Hrvatskoj zna da u kampu uvijek ima slobodnog mjesta, čak i u visokoj sezoni, čak i kada vam recepcija govori drugačije. Samo se odvezite i potražite onaj mali komad zemlje koji ćete zvati domom u narednih nekoliko dana.



Cijena parcele varira ovisno o udaljenosti od mora i uslugama na licu mjesta. Što je teren bliži moru, a više usluga ima, to je skuplje.

Najjeftinija mjesta za kampiranje u Hrvatskoj nazivaju se jednostavno kamp mjesta. Ovdje granice nisu jasno označene zelenilom ili nekom vrstom ograda. Dolaze s priključkom za struju, ali nemaju priključak za vodu. Međutim, neke od njih mogu biti vrlo blizu mora, imaju veliku hladovinu i daju osjećaj vrhunske lokacije po niskoj cijeni.

Pri izračunavanju ukupnih troškova boravka u bilo kojem kampu u Hrvatskoj, imajte na umu da se svaka usluga obračunava posebno. Ukupni trošak je zbroj cijene parcele, cijene po osobi itd.

Kampiranje predstavlja opušten odmor u prirodi, i kao takvo je sve popularnija opcija za veliki broj putnika.

Kako pravilno održavati auto?

04.12.2018.

Sjećate se onoga zanosa kada ste tek kupili novi automobil pa prvih pet do šest tjedana ga redovno „lickali“, održavali urednim, prali ga, nije se ni jelo ni pilo u njemu, ma skoro da se moralo i preobuvati… I sve je to brzo splasnulo, a automobil je uskoro opet počeo ličiti na onaj stari svinjac, zanemarilo se i savjete servisera, a nije baš sad toliko ni prljav, ajde može ga se oprati i kad budete imali više vremena i tako u nedogled. No znate li zapravo što znači pravilno održavati auto i koliko to utječe na „zdraviji“ vijek trajanja vašega limenoga ljubimca? Otkrivamo na sve što morate obratiti pozornost!

Ma što će mi servis, mogu i sam?!

Vjerojatno ste s novim automobilom otišli barem na prvi servis i otprilike 65% vozača sa servisiranjem automobila nastavlja samo dok to uvjetuje garancija, a preostali se zapitaju što će njima servis i zašto „bacati novce“ kad to sve mogu i sami pogledati… Pa, ipak, čini se da nije tako. Kada je u pitanju servisiranje automobila i redoviti pregledi Nijemci i Švicarci to smatraju općom kulturom vozača i servis obavljaju dokle god je automobil u njihovome vlasništvu. Zato i ne čudi da prilikom kupovine polovnih automobila svi preferiramo one uvezene upravo iz spomenutih dviju zemalja. Međutim kod nas je „kultura“ nešto drugačija pa automobile ne održavamo i ulažemo samo minimum pa dok ide, neka ide. No kada bismo uistinu svake godine platili taj „famozni servis“ uistinu bi automobil bio pravilno održavan i produžili biste njegov vijek trajanja za još barem dodatnih 7 godina. Prilikom servisa provjerava se u automobilu čak 15 ključnih stavki (koje ne možete ipak sve sami): ulje u motoru, filtar za ulje, ulje u mjenjaču, filtar za zrak, filtar goriva, remenje, ventili, paljenje, kočnice, rashladni sustav, armotizeri, geometrija vozila, ispušni sustav, spojka i električna instalacija.

Operi me, nahrani me…
rani me…

Jedna zanimljiva usporedba jest ta u kojoj se automobil uspoređuje s bebom… Razlika je ta što beba plače kada ima potrebe da ju operete ili nahranite, a automobil strpljivo šuti dok situacija ne postane alarmantna pa više nema povratka jer je manji kvar prouzročio veći i sve skupa rezultiralo havarijom. No zato ćete vi svakako poslušati savjete pa redovito održavati svoj automobil i to se neće dogoditi. Najprije nemojte odgađati pranje automobila. Odlaskom u autopraonicu uklanjate višak blata, kamenja, lišća i s guma i s blatobrana pa je puno manja mogućnost da se oštete, vaš automobil zadobiva novi sjaj i tek kada ga operete moći ćete primijetiti i je li sve s njime u redu. Naime vrlo često mislimo kako je to neka flekica od prljavštine ili prašine, a kad operemo, oho, vidi jedna ogrebotina, a evo tamo i druge, ova je manja, ona je veća, ma, ima li to i hrđe?! Naravno da su ogrebotine sastavni dio svakoga automobila, ali ako ih primijetite na vrijeme, možete spriječiti njihovo širenje. Korektor je izvrsno rješenje, a osim što se neće ogrebotina širiti, zapravo se neće ni vidjeti pa ćete očuvati početni primamljivi izgled vašega ljubimca. Da se vratimo usporedbi s djetetom, treba i auto ponekada nahraniti, ali pri tomu ne mislimo samo na gorivo, već i dodatne sprejeve kao što je onaj za plastiku unutar automobila, zaštitni za gume, a malo mirisa privući će i svaku djevojku!

Skijanje na Kopaoniku

03.12.2018.

Kopaonik je najveće skijalište u Srbiji s izvrsno pripremljenim stazama, koje nudi neograničenu radost svim kategorijama skijaša, od početnika do visokokvalificiranih. Kopaonik skijalište sastoji se od oko 55 km igrališta za alpsko skijanje i12 km staza za skijaško trčanje (nordijsko skijanje). Za one koji uživaju u skijanju noću, pripremili smo vožnju "Malo Jezero" u samom centru mjesta. Osim toga, za najmlađe skijaše i sve one koji vode svoje prve skijaške korake pripremili smo osigurani prostor "skijaškog vrtića" s transporterom i karuselom koji olakšava učenje osnovnih skijaških sposobnosti.



Sustav umjetnog snijega pokriva 97% naselja. Ovaj sustav obuhvaća sljedeće staze: Karaman A i B, Pančićev Vrh, Duboka 1 i 2, Sunčana Dolina, Malo Jezero, Krst, Krčmar, Kneževske Bare, Mali Karaman, Marine Voda, Karaman i susjedne skijaške ceste trči u Gobeli. Sustavi umjetnog snijega traju duže razdoblje skijanja, a skijaši, i početnici i oni iskusniji, mogu biti sigurni da će moći uživati u sezoni na izvrsno pripremljenim stazama.

Sve staze dobro su povezane sustavom sjedežnih garnitura i skijaških žičara, s kapacitetom od preko 32.000 skijaša po satu. Sustav se sastoji od jedne šestosjedežnice s kapacitetom od 3000 skijaša na sat, 4 odvojive brzine s četiri sjedala (ukupnog kapaciteta 10.000 skijaša po satu), 3 fiksne sjedežnice s utovarnim trakom ( ukupan kapacitet od oko 6.200 skijaša po satu, dvije T-bar žičare s kapacitetom od 2.400 skijaša po satu i osam vučica tipa ski liftova s kapacitetom od 6.500 skijaša po satu, kao i tri međusobno povezane žičare.

Tijekom cijele zimske sezone, ali i ljeti, pored skijaša i snowboardera, četverosjedežnica "Pančicev vrh" također privlači posjetitelje ovog skijališta koji obilaze planinu i sudjeluju u brojnim aktivnostima koje skijalište nudi.

Osim staza za alpsko i cross-country (nordijsko) skijanje, skijalište Kopaonik također ima park snowboarda, koji domaćini brojnim domaćim i međunarodnim natjecanjima.

Skijanje na Kranjskoj gori u sezoni 2018

02.12.2018.

Kranjska Gora je najpoznatija slovensko skijalište. Ima dugogodišnju tradiciju, svake godine domaćina utrka svjetskog kupa u alpskom skijanju i najrazvijenije je zimsko turističko središte vezano za turističku ponudu i infrastrukturu. Većina padina je lako i prilično široka, ali ljubitelji strmog terena uživat će bezbrojno na poligonu Podkoren utrke. Na podnožju produljenog skijališta nalazi se sve što je potrebno za skijanje na Kranjskoj gori: iznajmljivanje opreme, skijaških škola, brojni kafići i restorani, smještajni kapaciteti itd. Prekrasno okruženje nudi neograničene mogućnosti za niz drugih zimskih (i naravno ljetnih) aktivnosti.



Kako doći tamo:
Kranjska Gora nalazi se na sjeverozapadnom rubu Slovenije, bacajući se iz Italije i Austrije. Skijalište je produženo ispod obronaka Vitranca sve do Kranjske Gore do Podkorena i gotovo do Rateča. Na skijalištu možemo pristupiti izravno iz središta Kranjske Gore gdje se nalazi većina dodatne turističke infrastrukture, ili možemo skrenuti lijevo na putu Kr. Gora - Rateče 'u selu Podkoren (znak za' Smučišče 'je prilično slabo vidljiv) i dolazimo izravno ispod poligona utrke. Možemo ići dalje na putu prema Rateču gdje se nalaze neke lakše padine.

Opis skijališta:
Skijalište Kranjska Gora nudi zimske radosti početnicima kao i vrhunskim skijašima. Najbolji tereni za početnike smješteni su točno na rubu sela Kranjska Gora, koji će biti posebno ugodno za sve "ne skijaše" koji mogu gledati svoje prijatelje i obitelj koji se bave prvenstveno na snijegu zbog kave ili gulaša. Tu je i dječji park s transportnom trakom, malom sanjkastom terenom i bazom većine skijaških škola i prodavaonica opreme.

Za početnike, najmlađima su prikladni i daleki zapadni obronci u Podkorenu s 3 žičare, jedan sjedežnica i lijep kafić 'Pehta' s igralištem i sanjkama.

Za naprednije skijaše nalazi se Podkorenovo skijaško trčanje gdje se najboljim skijašima na svijetu natječu u slalomu i veleslalomu svake godine. Nekoliko dinamičnih vožnji na ovoj padini zasigurno će vas umoriti i poslati na zasluženo osvježenje na "snijegoj plaži".

Odmaralište ima i snježni park (na krajnjem istoku skijališta), staza za noćni sanjkanje (provjerite radi li se o njoj) i osobitost Kranjske Gore: selo Eskim, točno na skijalištu.

Ako ima dovoljno snijega, podružnica podiže u Mojstrani i Planici (desno od strane olimpijskog sportskog centra). Kranjska Gora i njegova okolica pravi su zimski raj. Ovdje svatko će pronaći nešto za sebe: šetnje, sanjkanje, klizanje na ledu, skijaško trčanje, zimske uspone na divovima Julijskih Alpa, penjanje na led, tulumarenje, casino i sve više i više ...

Skijanje na Vlašiću

01.12.2018.

Bilo koji značajan izlet na Balkan ne bi bio potpun bez skijaške ekspedicije na planini Vlašić, Bosna. A najbolje vrijeme za posjet bi vjerojatno bilo oko nove godine, kada je mjesto prepuna turista koji slave novo pali snijeg.



Značajni vrhovi su Paljenic, Decani i Galicija, a svaki je dobro obilježen brojnim rutama koje su povezane s Travnikom oko 25 km makadamiranih cesta.

Najbliža zračna luka do Vlašićkog odmarališta je zračna luka Banja Luka koja je udaljena 75 km.

Skijalište Vlašić nalazi se u Kantonu, Federaciji Bosne i najbliži je Travnik, koji gleda na planinu. Za snowboarding i skijanje, posjetitelji imaju pristup do 10 km staza i pet ski liftova za prijevoz gostiju. Glavna zimska sportska područja smještena su između visina od 1200 i 1.500 metara.

Najviši vrh u Paljeniću, koji se nalazi na visini od 1.950 metara, poznat je po bujnim pašnjacima, stočarstvom, mliječnim proizvodima i sirom.

Radno vrijeme je 9.00 - 16.00. I pružaju ga skijalište i mogu varirati ovisno o vanjskim uvjetima, školskim praznicima, praznicima i danima u tjednu.

Kako doći do planine

Od grada Travnika, krenite prema Jajcu dok ne dođete u malo selo Turbe. Skrenite desno i vozite 20 do 25 minuta. Na cesti su označeni znakovi i ne možete se izgubiti. Ovaj pogon pruža vam zadivljujući pogled na susjedne skijaške četvrti i pruža vam priliku snimati mentalno omiljena mjesta koja biste željeli izaći.

Paljenic, najviši vrh se može doći pješice, a ne ski liftom. Biti popularno odredište veći dio godine, možete skijati, snowshoe, snowboard i pješačiti tijekom hladnih mjeseci, ali tijekom toplijih mjeseci možete kružiti kroz brojne pjesme ili jednostavno uživati u suncu.

Gdje odsjesti

Postoji mnogo pristupačnih malih hotela s pristojnim smještajem. Postoji nekoliko srednjih hotela i mnogo privatnih kuća za iznajmljivanje. Turistička mjesta su dobro razvijena, a također možete pronaći i iznajmljivanje vikendica. Neki od najboljih hotela uključuju Oaza Mira, Villa Ugar i hotelski kompleks Blanca i spa.

Što jesti

Sir je omiljena hrana za mnoge, pa ćete možda morati iskušati. Možete naručiti bilo koji obrok, ali mora biti popraćeno sirom, krafnama i domaćim specijalitetom, palentom.

Sir se proizvodi bez pasteriziranog ovčjeg mlijeka neposredno nakon mužnje u planinskim zidovima zvanim katun. Ostaje na planini do 2 do 3 mjeseca za starenje.

Žičare

Ovdje je popis glavnih žičara:


• Babanovac. Duljina je 1070 metara, a kapacitet po satu je 1000
• Visovi. Njegov raspon je 670 metara, a kapacitet slanja po satu je 1000
• Marković. Dužina je 670 metara, a nosivost 650 na sat
• T Bar. Raspon je 300 metara, a nosivost 700 sati na sat
• dijete za dijete. Duljina je 300 metara, a nosivost je 700 na sat.

Skijanje na Jahorini u sezoni 2018

30.11.2018.

Kad putujem zimi, obično se odlučim za više tropskih odredišta. Želim pobjeći od hladnoće, a ne trčim prema njoj punom parom. Međutim, ove sam se zime usudio biti drugačiji. Želio sam potpuno zimsko iskustvo ili sam barem teako mislio. Snijeg. Vanjska avantura. Dakle, kada sam planirala svoje putovanje po Balkanu, znala sam da moram ići na sve ili ništa i provjeriti jednu od stavki sa svog Wanderlist-a! A što bolje mjesto za skijanje u Istočnoj Europi nego mjesto koje je održalo Zimske olimpijske igre 1984. nego Sarajevo u Bosni i Hercegovini?



Sarajevo je grad okružen planinama, što ga čini odličnim za neke izvanredne aktivnosti na otvorenom. Iako, to je često zanemareno odredište u Europi, postaje sve popularnije za zimske sportove jer ima manje gužve i mnogo je jeftinije od nekih drugih poznatijih skijališta.

Ove planine zasigurno su vidjele bolje dane. Od odlaska iz svjetske klase skijaške destinacije koja je bila domaćin Olimpijade, bila je okupirana od strane srpskih snaga koje su ove planine koristile za napad na grad ispod tijekom Sarajevske opsade. Međutim, unatoč nejednakosti, Sarajevo je izdržalo test vremena, čineći ga u zadnje vrijeme popularnim odredištem.

Jahorina i Bjelašnica su dva od najpopularnijih skijališta u kojima možete uživati u zimskim sportovima na otvorenom. Obje su smještene samo oko 30 minuta vožnje od centra grada. Imali smo zadovoljstvo biti domaćin Olimpijskog centra Jahorina (OC) s pozdravnim Day Passom. Dan našeg skijaškog odmora vrijeme je bilo malo glupo. Bilo je nevjerojatno vjetrovito i oblačno, a bilo je i velikih snijega. Rečeno nam je da se ne brinemo, kako se vrijeme mijenja, minute u minutu na planini. Dovoljno je, kad smo stigli na padine, vrijeme se malo popravilo. Sunce je sijao, snijeg je usporio, bilo je nevjerojatno mjesto za vidjeti.

Naselje je pogodno za skijaše svih razina. Bez obzira jeste li stručnjak ili ne, imaju staze za sve. Mala staza, duge staze, kratke padine, strme padine... Instruktora smo platili oko 10 eura po satu.

Govoreći o tome, cijene Jahorine su nenadmašne! Trenutačno vam dnevni prolaz košta samo oko 18 eura tijekom tjedna, a vikendima 20 eura. Ako nemate vlastitu opremu, bez brige, možete iznajmiti opremu za 15 eura za taj dan.

Moram vas upozoriti da ova oprema uključuje samo čizme i skije. Napravili smo strašnu, užasnu pogrešku razmišljanja da bismo mogli iznajmiti skijašku opremu, kao što su hlače, kaputi, googles i sl. U mjestu. Krivo! Tako smo bili nevjerojatno obučeni i loše pripremljeni za našu skijašku pustolovinu.

Još jedna velika stvar oko ovog mjesta je da ima manje gužve. Gdje je zabava u skijanju ako neprestano morate izbjegavati 100 ljudi na putu prema dolje? Ovo mjesto je vjerojatno najbolja europska tajna.

Također, Jahorina OC nije samo ograničena na skijanje. Uživajte u drugim zimskim sportovima poput snowboardinga, cijevi, planinarenja i snowshoeinga. Ili, ako ste poput nas, vožnja žičarama je sama avantura. Doista se osjećate kao da ste u Winter Wonderlandu. Pogledi su kao nigdje dalje.

Postoje mnoštvo mogućnosti smještaja. Od rata, Jahorina je uložila snažne napore da vrati planinu na svoju bivšu slavu. Izgrađeni su novi hoteli i obnovljeni stari. Sigurno nema izbora mogućnosti.

Kada trebate uzeti pauzu i malo odmrznuti ćete naći nekoliko kafića, barova i restorana duž padina. Zaustavite se i zagrijte šalicom bosanske kave ili šalicom čaja. Mještani su nevjerojatno prijateljski pa možete samo napraviti novog prijatelja ili dvoje dok ste na njemu.

Dakle, ako ste u potrazi za nekom zimskom otvorenom pustolom koja je pristupačna i od pretučenog staza, Jahorina Olympic Center je definitivno vaše mjesto.

Skijanje: Zašto odabrati Sloveniju?

28.09.2018.

Sezona skijanja opasno se približava, a naravno valja se pripremati i za nju. Dok slušate kolegice i kolege ili pak susjede kako ove godine idu na švicarske Alpe ili pak u Francusku kako bi proveli nekoliko dana na snijegu i sve to skupa platili vrtoglavim tisućama kuna, evo odmah i više negoli dovoljno dobrog i financijski isplativog razloga zašto na skijanje otići u Sloveniju! Ako čak i izuzmemo činjenicu da su slovenska skijališta cijenom puno prihvatljivija od drugih, opet ostaje pregršt razloga - blizina, pristupačni prilazi skijalištima, osigurani parking, odlične skijaške staze, snježni parkovi za djecu, puno čarobnih jezera i šetnica, divan krajolik i dašak srednjovjekovlja! Vjerujem da slovenska skijališta sada imaju još veću vašu pozornost, pa ne preostaje ništa drugo nego navesti savjete i preporuke koja skijališta izabrati te otkriti vam što vas na njima očekuje.

Pohorje i Zlatna lisica



Mariborsko Pohorje ima vrlo dugu tradiciju profesionalnoga skijanja, a osim što je drugo po veličini slovensko skijalište, još je poznatije po Zlatnoj lisici, odnosno natjecanju Svjetskoga kupa za skijašice s dugogodišnjom tradicijom. Skijanje Pohorje Vam nudi skijalište koje se nalazi na rubnom dijelu grada Maribora pa je udaljenost od Zagreba do njega svega 116 km pa s obzirom na tako kratku udaljenost u putu, možete si priuštiti odlazak i na samo jedan vikend. Pozitivno je i to što je pristup ovome skijalištu vrlo pristupačan, a nalazi se na visini od 325 do 1327 metara. Osim plavih, crvenih i crnih skijaških staza, postoji i staza za skijaško trčanje, a skijalište nudi i noćno skijanje. Ne morate se brinuti ako unaprijed želite rezervirati smještaj, jer snijega će sigurno biti, a u slučaju da ga i pomanjka, tu su snježni topovi koji jamče minimalno 100 skijaških dana.

Rogla - obiteljsko vikend skijalište



Za sve one koji po prvi puta žele na skijanje ili pak sa sobom vode djecu, skijanje Rogla je pravi odabir (udaljeno 150 km od Zagreba) trebalo bi biti prvi izbor. Riječ je o skijalištu koje se nalazi na nešto više od 1500 metara nadmorske visine, a do njega vodi prohodna cesta. U samome podnožju nalaze se izvrsne terme, a ako se za smještaj odlučite ipak bliže skijalištu, tada je odlična informacija za vas da se hotelski smještaj na Rogli nalazi doslovno na skijaškoj stazi te je zamišljen poput ravnoga platoa koji omogućava mnoštvo snježnih aktivnosti (ali na ravnome). Rogla ima naravno i zahtjevnije skijaške staze s padovima, ali nudi i školu skijanja, uživanje u daskanju, zabavni snowboard park, noćno skijanje.

Nezaboravno skijanje na Kranjskoj Gori

Ako se i vi pak želite odlučiti za dulju verziju skijanja punu odličnih detalja i zabave te ostati duže od jednoga vikenda, tada je vaš skijanje Kranjska Gora. Riječ je o jednom od najpristupačnijih slovenskih skijališta, a uz super ponudu za profesionalne skijaše i dolične staze, zabave ne nedostaje i za cjelokupne obitelji. Ovdje su u ponudi i Alpsko selo s pravim blagdanskim ugođajima, zimsko planinarenje, snježni biciklizam, klizanje, penjanje po ledu, skijaško trčanje. Ono čime se još na ovome skijalištu posebno ponose jest da između svih smještajnih jedinica i samih skijaških staza nalazi se samo velika snježna idila.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.