Papa Franjo: Budimo slobodni, a ne kršćani ‘na daljinsko upravljanje’

02.07.2013.

Isus ne želi kršćane egoiste koji slijede vlastito Ja i ne razgovaraju s Bogom, a ni slabe kršćane, one koji nemaju volje, kršćane „na daljinsko upravljanje“, nekreativne, koji se uvijek nastoje povezati s voljom nekoga drugoga, i nisu slobodni. Isus nas želi slobodne – istaknuo je Papa.

Isus nas poziva da svoju savjest slušamo u punomu jedinstvu s Ocem; tako ćemo biti slobodni kršćani, a ne „na daljinsko upravljanje“ – istaknuo je papa Franjo u nedjelju, 30. lipnja, u podnevnom nagovoru na Trgu svetoga Petra. Papa je pritom istaknuo Benedikta XVI. kao „veliki primjer“ u tom smislu, jer je hrabro i razborito slijedio volju Boga koji je govorio njegovu srcu.

„Krenu Isus svom odlučnošću prema Jeruzalemu“ – u svojemu je razmišljanju u podnevnom nagovoru papa Franjo pošao od tog odlomka iz Lukina Evanđelja, te primijetio da je Isus, nakon što je donio odluku, tražio od svojih učenika, koji mu prethode na putu, da nikomu ništa ne nameću: ako ne naiđu na raspoloživost da ga prime, ide se dalje. Isus nikada ne nameće; Isus je ponizan. Isus poziva. Ako hoćeš, dođi. Isusova je poniznost takva: On nas uvijek poziva, ne nameće – istaknuo je Sveti Otac.

Sve nas to potiče na razmišljanje; pokazuje nam, primjerice, važnost koju, i za Isusa, ima savjest: valja u svom srcu slušati Očev glas, i slijediti ga. Isus u svojemu zemaljskom životu nije bio, takoreći, „na daljinski upravljač“; bio je utjelovljena Riječ, Sin Božji koji je postao čovjekom, i u određenom je trenutku čvrsto odlučio poći u Jeruzalem posljednji put. Tu je odluku donio u svojoj savjesti, ali ne sam, nego zajedno s Ocem, u punom jedinstvu s Njim! – istaknuo je Papa.

Isus je tu odluku donio u poslušnosti Ocu, u dubokom, nutarnjem slušanju Njegove volje. Zbog toga je ta odluka bila čvrsta, jer je donesena zajedno s Ocem. Isus je u toj odluci bio slobodan! – istaknuo je Sveti Otac te dodao – Isus želi nas, kršćane, slobodne kao što je i On. I to upravo slobodom koja dolazi od razgovora s Ocem, s Bogom. Isus ne želi kršćane egoiste koji slijede vlastito Ja i ne razgovaraju s Bogom, a ni slabe kršćane, one koji nemaju volje, kršćane „na daljinsko upravljanje“, nekreativne, koji se uvijek nastoje povezati s voljom nekoga drugoga, i nisu slobodni. Isus nas želi slobodne; a gdje se rađa ta sloboda? U razgovoru s Bogom u vlastitoj savjesti – istaknuo je papa Franjo.

Ako kršćanin ne zna razgovarati s Bogom, ako ne zna čuti Boga u svojoj savjesti, nije slobodan – primijetio je Sveti Otac te upozorio – I mi imamo naučiti više slušati vlastitu savjest. Ali, pazite! To ne znači nasljedovati vlastito ja, činiti ono što me zanima, što mi se isplati, što mi se sviđa… To nije to! Savjest je unutarnji prostor slušanja istine, dobra, slušanja Boga – upozorio je Papa. Savjest je unutarnje mjesto moga odnosa s Bogom koji govori mojemu srcu i pomaže mi raspoznavati, razumjeti put koji imam prijeći; a kad jednom donesem odluku, pomaže mi ići naprijed i ostati vjeran – napomenuo je papa Franjo.

Imali smo divan primjer toga kakav je taj odnos s Bogom u vlastitoj savjesti; novi je to, divan primjer – rekao je Papa te objasnio – papa nam je Benedikt XVI. dao taj veliki primjer, kada mu je Gospodin dao da u molitvi shvati koji korak ima učiniti. Velikim je osjećajem za razbor i hrabrost slušao svoju savjest, odnosno Božju volju koja je govorila njegovu srcu. I taj nam primjer, svima nama, čini mnogo dobra, kao primjer koji valja nasljedovati – rekao je Sveti Otac te istaknuo Gospu koja je – kako je rekao – vrlo jednostavno slušala i razmatrala u sebi Riječ Božju, i ono što se događalo Isusu. I nasljedovala je svojega Sina duboko uvjerena i čvrste nade. Neka nam Marija pomogne da postanemo sve više muškarci i žene savjesti, slobodni u savjesti, (…) sposobni slušati Božji glas i odlučno ga nasljedovati – rekao je na kraju Sveti Otac. Pozdravljajući nazočne hodočasnike, Papa je podsjetio da se u Italiji slavi Dan Papine kršćanske ljubavi. Stoga je zahvalio biskupima i svim župama, a posebno onima najsiromašnijima, na molitvama i prinosima koji podupiru brojne pastoralne i karitativne pothvate Petrova nasljednika na svim krajevima svijeta.

Izvor: rv/bitno.net

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Dijeli pod istim uvjetima.