Nadbiskup Barišić primio muftiju Hasanovića

01.12.2012.

"Vjere u sebi nose dobre poticaje za izgradnju bolje budućnosti, suživota, odgovornosti za opće dobro, za čovjeka i za obitelj, za obranu vrednota koje su nam zajedničke, poput života", istkanuo je nadbiskup Barišić

Split, (IKA) - Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić primio je u petak 30. studenoga u Nadbiskupskom ordinarijatu u Splitu novog predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Republici Hrvatskoj zagrebačkog muftiju dr. Aziza ef. Hasanovića u pratnji tajnika Mešihata i šefa Ureda muftije mr. sc. Nermina ef. Botonjića, splitskoga glavnog imama Vahida ef. Hadžića i ravnatelja Centra za certificiranje halal kvalitete Aldina Dugonjića. Sastanku je nazočio i generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Ivan Ćubelić. Muftija Hasanović zahvalio je nadbiskupu Barišiću na prijemu istaknuvši da je to njegov prvi nastupni posjet Splitu i islamskoj zajednici u Splitu. Upoznao ga je sa svojom nakanom da kao novi muftija posjeti biskupe i biskupijska sjedišta u Republici Hrvatskoj, kako bi i u osobnim susretima ostvarili povezanost u zauzimanju za promicanje općih vrednota za dobro vjernika, ali i društva u cjelini. Na sastanku je bilo govora o pitanjima koja zasigurno povezuju kršćane i muslimane, od vjeronauka u školama, zdravstvenog odgoja, do abortusa, eutanazije, odnosno svih moralnih načela i principa koji prožimaju i islamsku zajednicu i Katoličku crkvu. "Mislim da su to teme koje nas svakodnevno trebaju okupljati i o kojima se moramo zajednički očitovati kako bismo, na neki način, promicali božanske norme na zemlji, a ne nekakve druge", rekao je muftija.

Islamska zajednica u Hrvatskoj ima oko 60.000 članova u 23 grada u RH, dva islamska centra, a uskoro će otvoriti i treći u Rijeci te 21 molitveni prostor u kojima se odvija vjerski život u punini. "Vjera se ne može samo deklarativno živjeti nego samo ako se žive božanske norme. Vjernik se treba potvrđivati činjenjem dobrih djela. Ne može se biti vjernik s vjerom bez djela, kao ni s djelima bez vjere. To je dvoje komplementarno i ne može se odvajati jedno od drugoga", ustvrdio je muftija te je najavio veliki projekt za četiri godine, odnosno 2016., proslave sto godina od proglašenja islamske zajednice u RH. Pohvalio je RH zbog načina na koji je riješila muslimansko pitanje, istaknuvši da taj "model ističu i Europi za rješenje muslimanskog pitanja, ali jednako tako on može poslužiti i kao model za rješavanje pitanja kršćanskih manjina u islamskome svijetu".

Nadbiskup Barišić zahvalio je muftiji Hasanoviću na posjetu kazavši da je sa simpatijama pratio njegovo ustoličenje prisjećajući se tako i svoga ustoličenja za nadbiskupa. Naglasio je važnost međusobne povezanosti na prvotno na ljudskoj razini jer smo svi djeca Božja te da i raznolikost proizlazi iz jednoga izvora, samoga Boga. "Upoznavajući druge, bolje upoznajemo sebe, svoju vjeru i vjerovanje", istaknuo je nadbiskup te je u tom surječju pozvao sve članove muslimanske zajednice u Splitu da otkriju svoju vjeru, da je svjedoče i zažive te tako daju svjedočanstvo i drugima i budu poticaj da bolje žive svoju vjeru. "Vjere u sebi nose dobre poticaje za izgradnju bolje budućnosti, suživota, odgovornosti za opće dobro, za čovjeka i za obitelj, za obranu vrednota koje su nam zajedničke, poput života", istkanuo je mons. Barišić upozorivši da se bolja budućnost ne stvara sa znanošću koja bježi od etičnosti i kulturom koja se suprotstavlja naturi. U šaljivom je tonu nadbiskup kazao da su kršćani i muslimani u RH bolje povezani nego oni na političkom polju, u stranačkim koalicijama. Taj model, koji je pohvalio i muftija, nadbiskup je preporučio posebno onima zemljama u kojima se događaju sukobi između muslimana i kršćana. "Druge treba upoznavati, poštivati, uvažavati a svoje držati i čuvati. Što smo bolji katolici bliži smo muslimanima. Jednako tako, što je musliman bolji musliman bliži je katolicima. Vjerujem da će se dijalog i dobra suradnja muslimana i kršćana u RH nastaviti jer ima dovoljno dobre volje i Božjeg blagoslova", poručio je splitsko-makarski nadbiskup. Na susretu je bilo riječi i o djelovanju islamske zajednice u Splitu, koja okuplja oko 2000 članova s područja Splitsko-dalmatinske županije. Istaknuta je lijepa suradnja s upravama škola te važnost vjeronauka koji je nezamjenjiv u zajednici koja je tako disperzivna. Na kraju ugodnog i srdačnog razgovora, muftija Hasanović je nadbiskupu Barišiću uručio knjigu Ševka ef. Omerbašića "Islam i muslimani u Hrvatskoj", a nadbiskup je muftiji darovao monografiju o 1700 godina grada Splita.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Dijeli pod istim uvjetima.