Objavljen Obrednik za liturgijska slavlja tijekom Papina pohoda Hrvatskoj

30.05.2011.

U Obredniku se donose liturgijska slavlja triju pastoralnih susreta tijekom apostolskog pohoda Benedikta XVI. - susret s mladima i euharistijsko klanjanje na Trgu bana Josipa Jelačića, euharistijsko slavlje povodom Nacionalnog susreta katoličkih obitelji na zagrebačkim hipodromu te slavlje Večernje.

Ured papinskih liturgijskih slavlja, u suradnji s hrvatskim liturgičarima priredio je Obrednik za liturgijska slavlja tijekom apostolskog pohoda pape Benedikta XVI. Hrvatskoj, 4. i 5. lipnja. Riječ je o liturgijskima slavljima susreta s mladima i euharistijskog klanjanja na Trgu bana Josipa Jelačića prvog dana apostolskog pohoda u subotu 4. lipnja te euharistijskog slavlja povodom Nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji na zagrebačkim hipodromu i slavlja Večernje drugog dana pohoda 5. lipnja.

U uvodniku se pojašnjava geslo pohoda "Zajedno u Kristu" pod kojim se odvijala duhovna priprema i u svjetlu kojega se živi sam pohod Svetoga Oca. Tematika zajedništva - koje izvire i izrasta iz kršćanskoga otajstva i na nj se oslanja - otkriva svoju aktualnost koja se tiče kršćanskoga života i djelovanja u svim područjima. Potom se pojašnjava svako pojedino liturgijsko slavlje.

Mjesto molitvenog bdjenja s mladima i euharistijsko klanjanje na kojem će sudjelovati i Papa, opisuje se kao simbolično mjesto za cjelokupni hrvatski društveni život, jer su tijekom prošlosti i danas na njemu zabilježena okupljanja koja sažimaju društvena gibanja, bilo da su u pitanju politički i gospodarski odnosi ili pak općedruštvena i kulturalna zbivanja. Ukazuje se i na posebnost nazočnosti lika BDM od Kamenitih vrata, zaštitnice grada Zagreba.

Susret je osmišljen kao molitveno slavlje koje polazi od Službe Božje riječi na koju se nadovezuju svjedočanstva mladih i nagovor Svetoga Oca, da bi u drugome dijelu sudjelovanje preraslo u klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom i u šutnju, koja je nutarnja riječ i zaziv.

Ističe se kako su, dijeleći poteškoće svojih europskih vršnjaka, hrvatski mladi naraštaj koji je rastao u ozračju ratnih i poslijeratnih zbivanja. Mnogi od njih doživjeli su težinu života u svojim obiteljima ili su vidjeli trpljenja drugih. No, podsjeća se kako ti isti mladi pokazuju osjetljivost za inicijative Crkve, za duhovne susrete, za molitvu i hodočašća, za slavlje sakramenta pokore te da su otvoreni za pomaganje bližnjima u potrebi.

Euharistijsko slavlje u nedjelju 5. lipnja na zagrebačkome hipodromu koje će Papa predvoditi u povodu prvoga Nacionalnoga susreta hrvatskih katoličkih obitelji održava se na mjestu ispunjeno spomenom na prvi pohod bl. Ivana Pavla II. Hrvatskoj 1994. godine i na misno slavlje s mnoštvom kakvo se do danas ne pamti u hrvatskoj povijesti.

U Obredniku se pojašnjava kako je oltarni prostor osmišljen tako da se u njemu mogu iščitavati dvije ruke, pri čemu jedna zakriljuje i štiti izvorište vječnoga života, oltar, koji je božansko ljudsko susretište u Kristu, njegovu križu i uskrsnuću, a druga natkriljuje prostor i odražava snagu pneumatološke simbolike i prisutnosti Božjega Duha u Crkvi, predvođenoj Petrovim nasljednikom. Na tome se prostoru sažima i povijest Crkve u Hrvata i molitva za ono zajedništvo koje se ne gradi na zemaljskim, nego na nebeskim vrijednostima.

U navještaju Božje riječi prisutni su sadržaji koji usmjeruju hod kršćanskih obitelji, potičući ih na hrabro prihvaćanje otajstva života, na odgoj djece u kršćanskim krjepostima, na odgovornost i kršćansku zauzetost u društvu, na nesebičnost u pomaganju drugima, na uključenost u život svojih vjerničkih zajednica. Sve to u radosti koja dolazi od Kristova dara ljubavi.

Molitveni su dijelovi na latinskome i hrvatskome jeziku, a Evanđelje se u slavlju naviješta i na staroslavenskome jeziku, hrvatske redakcije.

U zagrebačkoj prvostolnici u nedjelju 5. lipnja popodne papa Benedikt XVI. predvodi molitvu Druge večernje Sedme vazmene nedjelje.

U osvrtu na molitvu pape Benedikta XVI. na Stepinčevu grobu, ističe se kako na taj način Papa stavlja njegov lik i pred nas. Blaženi Alojzije, tragom Kristova otajstva, na mnoštvo kušnja odgovorio je pouzdanjem u Boga i strpljenjem, snažno svjedočeći Božje istine, crkveno zajedništvo i jedinstvo u Kristu i njegovoj Crkvi. Njegov nam primjer svijetli i njegov nas zagovor jača u svim životnim prilikama i neprilikama. U njemu se sažima suvremena povijest Crkve u Hrvatskoj, ali na stanovit način - i srednjoistočnoj Europi.

U tome liturgijskom slavlju, koje je uglavnom na hrvatskome, postoje i dijelovi na latinskome jeziku, među kojima su Marijin hvalospjev "Veliča duša moja Gospodina" i molitva Gospodnja Oče naš. Taj susret ponajprije očituje ljepotu življenja u posvećenosti i zajedništvu onih koje je Krist pozvao da ga slijede.

Osim toga, taj susret namjerava izraziti zahvalnost i molitvu za dar novih svećeničkih i redovničkih zvanja, kaže se u uvodnim pojašnjenima, a potom slijede tekstovi svih triju slavlja.

Tekst Obrednika dostupan je i u elektroničkom obliku.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Dijeli pod istim uvjetima.