Ivica Bubalo: ZAMP-ovi podaci nemaju veze sa životom

26 srpanj 2013

Ima nešto tragikomično u tome kad neki glazbenici otkriju da ZAMP laže. Nešto slično je otkrio i Ivica Bubalo u tekstu objavljwenom u današnjoj Slobodnoj pod naslovom: "Ivica Bubalo: ZAMP-ovi podaci nemaju veze sa životom" koju prenosimo u cjelosti:

Pjesma “Oceani ljubavi” Nene Belana lani je bila najemitiranija skladba, stoji u izvještaju Hrvatskog društva skladatelja i Službe zaštite autorskih muzičkih prava  HDS ZAMP. Slijede “Opet si pobijedila” Tonyja Cetinskog te Massimova “Tišina”.

 Ugodno sam iznenađen i to je velik poticaj da radim kvalitetne pjesme iza kojih stojim. Drago mi je da je predstavljanje izvješća rada našeg Društva i službe ZAMP ovako dobro popraćeno, jer to pokazuje da jača interes i za intelektualno vlasništvo. Nadam se da time jača i svijest o važnosti poštovanja autorskih prava  komentirao je Belan.

U top 10 hrvatskih autora 2012. godine po zaradi ušli su i Miro Buljan, Boris Đurđević, Husein Hasanefendić, Tonči Huljić, Vjekoslava Huljić, Samir Kadribašić, Nenad Ninčević, Ante Pecotić i Gibonni, ali u izvješću HDS ZAMP-a navedeni su samo abecednim redom i nije moguće doznati koliko je koji od njih ostvario zarade za svoja autorska prava.

Milan Majerović Stilinović, PR pri HDS ZAMP-u, navodi da nemaju ovlaštenja za davanje takvih informacija. Javnost samo ima pravo doznati da je udruga skladatelja i služba za zaštitu autorskih prava za 2012. godinu imala 70,9 milijuna kuna za podjelu, što je tri posto više nego u prethodnoj 2011. godini.

Taj se iznos dijeli na više od 94.000 autora i nositelja prava u zemlji i svijetu, a u obračunu je sudjelovalo 5311 hrvatskih autora. Najveći udio u naplati odnosio se na prava javnog priopćavanja. Gotovo pola toga naplaćeno je od televizijskih i radijskih postaja te od kabelske retransmisije. Slijedi naplata od poslovnih korisnika (hoteli, klubovi, ugostitelji, trgovci i sl.) i naplata od koncerata. Osjetan pad od gotovo 19 posto u odnosu na prethodnu godinu zabilježen je u pravima reprodukcije.

 Svi ovi pokazatelji daleko su od situacije na terenu, osim Belana, koji zaista puno radi, no većina ostalih podataka u potpunoj je disproporciji s realnim stanjem. Glazbu na radiju, naime, biraju glazbeni urednici koji ne služe ljudima. Koncerti i publika govore o popularnosti, a tih podataka nema u izvještajima  dao je opasku poznati splitski estradni menadžer Ivica Bubalo.
OLGICA IVIĆ GRIZELJ


Josipović je viša matematika
Od gotovo 71 milijuna kuna, samo dva do tri posto, što je maksimalno oko dva milijuna kuna, otišlo je autorima klasične glazbe, doznajemo od Milana Majerovića Stilinovića. Nije lako ni doznati koliko je domaćih, a koliko stranih autora uključeno u isplatu, jer je to, kako on kaže, “viša matematika”. Brojke bi se morale izvlačiti i to zahtijeva vremena, ali zna se da je u HDS učlanjeno nešto više od 340 hrvatskih autora klasične glazbe. “Bio bi zahtjevan posao doznati i koliko su puta izvođena djela hrvatskog predsjednika Ive Josipovića”, kaže glasnogovornik.

Oznake: ZAMP, parafiskalni

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.