< ožujak, 2024  
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Litterula

lat. litterula, ae, f. 1) slovce.
2) (plur.) listić, neznatni književni rad.

srdačno pozdravljam sve blogerice i blogere kao i sve ostale posjetitelje koji gledaju moje fotografije te čitaju moje stihove, crtice, kratke priče i osvrte što ih ispisujem na ovim digitalnim listićima


Objavljeni listići

Ožujak 2024 (2)
Veljača 2024 (4)
Rujan 2022 (3)
Kolovoz 2022 (8)
Srpanj 2022 (1)
Siječanj 2022 (5)
Prosinac 2021 (18)
Studeni 2021 (26)
Listopad 2021 (17)
Kolovoz 2021 (1)
Srpanj 2021 (6)
Lipanj 2021 (16)
Svibanj 2021 (24)
Travanj 2021 (22)
Ožujak 2021 (18)
Veljača 2021 (13)
Siječanj 2021 (8)
Prosinac 2020 (13)
Studeni 2020 (3)


Ako vas zanima vrtlarstvo i fotografija posjetite blogove:

Stara vrtlarica
Moje fotografije







Copyright © Litterula.

Litterula
08.11.2021., ponedjeljak
Vrt u studenom

Jutros sam se nakon poprilično duge pauze napokon spustila na dvorište - posadila sam sadnice turskih karamfila na rondele u voćnjaku, a kurike, koje su se od prošle godine ukorjenjivale u lončićima, na prazna mjesta u živici. Oprala sam bačvu za vodu, složila kante i pribor pod krov, zalijala posađene flance i sadnice. Onda mi se malo zamantalo pa sam pobjegla u kuću. Sutra nastavak - ako budem imala snage.


A što bi sve trebalo u studenom u vrtu učiniti? Da vidimo što kaže Stara vrtlarica:
"U povrtnjacima ima još dosta povrća za ubrati; berite salatu, endiviju, radič, poriluk, kelj pupčar, brokule, kasnu cvjetaču, kinesko zelje, korabice, bijele i žute repe, zimske crne rotkve, rotkvice, špinat, blitvu, matovilac, komorač i hren.
Prije zime, za toplih dana bez vjetra, prazne gredice raščistite, biljne ostatke odložite u kompostište, pa tlo pognojite organskim gnojivima i duboko preštihajte.


Prva polovica mjeseca studenoga najbolje je vrijeme za sadnju voćaka jer se u to doba sadnice vade iz rasadnika i utrapljuju u prodajnim centrima. Ako ih budete kupovali, birajte dobro razvijene zdrave sadnice i odmah ih posadite. Voćke posađene u jesen brzo obnavljaju korijenov sustav, jer korijen u jesen intenzivno raste pa brzo zarastaju ozljede nastale prilikom vađenja sadnica iz tla u rasadniku.
U studenom ima još posla i u ukrasnom dijelu vrta. Okopajte ukrasno grmlje, a ruže zagrnite zemljom i prekrijte granama četinjača. Uredite cvjetne gredice: počupajte sve osušene nadzemne dijelove jednogodišnjega cvijeća, usitnite i odložite u kompostište, pa prazne dijelove cvjetnjaka preštihajte i pripremite za proljetnu sjetvu i sadnju.


U prvoj polovici studenoga, ako to niste učinili potkraj listopada, još možete posaditi trajnice, tulipane i narcise.
Eto, upute su tu, ali puno snage i volje nam je potrebno da bismo sve radove u vrtu na vrijeme i obavili.
Ako želite pročitati cijeli tekst o tome što bi u našim vrtovima u studenom trebalo učiniti, kao i neke od preostalih 176 tekstova koje je dosad objavila Stara vrtlarica, prolistajte njezin vrtlarski podsjetnik.

- 21:35 - Komentari (5) - Isprintaj - #
01.10.2021., petak
Vrt u listopadu

Napokon pada kiša i natapa žedne biljčice u cvjetnjacima, malom voćnjaku, rondelama za povrće i na terasicama u mom dvorištu. Ljetos mi je bilo tako vruće i tak je sunce pržilo da nisam gotovo ništa mogla u vrtu napraviti. Neko vrijeme sam rano ujutro redovito zalijevala, ali sam i od toga morala odustati kad su me počela štrecati koljena. Sad ću ako budem imala snage ispljeviti i dotjerati cvjetnjake, posaditi sadnice kurike da popunim prazna mjesta u živici, a imam i dvadesetak sadnica turskog karamfila koje ću posaditi na prazne dijelove cvjetnjaka uza stazu za auto ispred kuće.
A kakva je trenutna situacija u našim vrtovima i što bi trebalo u listopadu u njima uraditi čitam kod Stare vrtlarice. A ona kaže da “u korisnom dijelu vrta u listopadu valja mnogo toga obaviti. U povrtnjaku berite kasne korabice, kasni kupus, kelj, kelj pupčar i cvjetaču, špinat, dinje, lubenice, patlidžane, kineski kupus, blitvu, salatu, endiviju i radič, vadite mrkvu, ciklu, peršin, pastrnjak, crni korijen, repu, podzemnu korabu, crnu rotkvu i hren. Prije prvoga jesenskoga mraza trebalo bi pobrati i preostale bučice, rajčice i kasne mahune posijane sredinom srpnja. U jadranskom području u listopadu možete posijati mrkvu, peršin, bob i špinat, a u kopnenom ozimi špinat.


I u ukrasnom dijelu vrta u listopadu ima mnogo posla. Prikupljajte sjemenke kadifica, cinija i ostaloga cvijeća koje želite sačuvati, osobito onih vrsta koje ne podnose presađivanje. Cvjetnjake u ranu jesen i dalje treba plijeviti i okopavati, uklanjati ocvale cvjetove, osobito trajnica i ruža jer stvaranje plodića, sjemenki i šipaka nepotrebno iscrpljuje biljke. Odrežite također i sve oštećene i osušene grančice ruža, a ružama penjačicama potkraj rujna skratite predugačke grane. Pampas travu i slične velike ukrasne trave povežite u svežanj. Uzgajate li celozije, lunarije, fizalis i slično cvijeće koje se može sušiti, odrežite cvatove i zavežite ih u kitice pa ih objesite da se što brže osuše na propuhu. Cvjetnjake u listopadu treba raščistiti, pokupiti otpalo lišće i stabljike trajnica, ocvale jednoljetnice počupati te sve to usitniti i odložiti na kompostiranje. Gladiole izvadite dok su još listovi zeleni i odrežite ih 2-3 cm iznad gomolja kako biste spriječili tripse tj. resičare da iz lišća pređu u gomolje na kojima ispod ljuskica prezimljuju. Kad se osuše, gomolje pažljivo pregledajte i spremite na prezimljavanje u podrum u kojem je temperatura zimi oko 10°C.”
Ako vas zanima što bi još trebalo ovih dana učiniti u našim vrtovima - za stare iskusne vrtlare to su podsjetnici, a za nove, koji tek osnivaju svoj prvi vrt, to su upute i savjeti – cijeli tekst o radovima u vrtu u listopadu pročitajte na blogu Stara vrtlarica.

- 17:50 - Komentari (19) - Isprintaj - #
01.07.2021., četvrtak
Vrt u srpnju


Šnajderaj je sređen, mašina je na stoliću, daska za peglanje na mjestu, stara obična i nova parna pegla spremne za rad, pribor je složen, rešetka za veš na koju odlažem materijale za šivanje kraj stola je, a stol za krojenje raščišćen. Jučer sam malo predahnula pa jutros napokon krenula i na dvorište. Voćkice i jagode koje sam prošle jeseni posadila preživjele su zimu i proljeće, a sad uz redovito zalijevanje dobro podnose i ove užasne vrućine. Uspjela sam se probuditi oko pet, popiti kavicu i prije nego što zaprži sunce nešto i napraviti. Za početak sam pregledala i posložila tačke, alat i pribor, bačve i kante za vodu, onda sam promiješala masu u kompostištu pa do devet zalijevala rondele, živice, grmlje i cvjetnjake u dijelu vrta u kojem je ujutro hladovina. Kad počne sunce pržiti u glavu ni slamnati šešir sa širokim obodom ne pomaže pa bježim u podrum u hlad, iako na dvorištu ima još dosta posla. Trebalo bi što brže obaviti sve zaostale poslove: raščistiti cvjetnjake i rondele za uzgoj povrća pa svu počupanu i odrezanu biljnu masu posjeckati – još nisam našla dobre škare koje bi mogle dostojno zamijeniti one stare bakine - i odložiti u kompostište, ošišati živice, orezati grmlje, sve okopati, kad padne kiša povaljati i pograbljati tratinu, razbacati zreli kompost na gredice, prikupiti sjemenje cvijeća koje sad dozrijeva, prazne gredice pripremiti za sjetvu, pripremiti posudice za pojedinačni uzgoj flanaca cvijeća i povrća pa posijati dvogodišnje cvijeće i trajnice - nabavila sam dosta sjemenja preko čakovečke udruge Biovrt, a imam i vlastitoga sjemenja koje prikupljam svake godine.
A malo detaljnije upute o tome što bi sve do konca srpnja trebalo učiniti u svakom vrtu u našem klimatskom području, svi vi koji imate vrtove ili vas zanima vrtlarstvo možete pročitati kod Stare vrtlarice.
A ja nam svima želim da naši lijepi vrtovi i voćnjaci uspješno prebrode ove ljetne vrućine i da nam, kad se već naradimo na našim dvorištima, omoguće da bar nešto uberemo te napunimo škrinje i staklenke domaćim zdravim voćem i povrćem.

- 17:00 - Komentari (16) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>